Pád nebes

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

První dobytí Matterhornu je příběhem o přátelství, které se rozpadlo, o souboji dvou výprav, o zklamání i o velké tragédii. O zdolání této populární hory se jako první pokusil v roce 1857 italský horolezec, lovec a průvodce Jean-Antoine Carrel. O jeho snahách se dozvěděl Whymper, který do Alp původně odjel jako ilustrátor horských panoramat. Oba muži se spřátelili a na počátku 60. let 19. století spolu nebo každý zvlášť podnikli několik neúspěšných pokusů o dobytí Matterhornu, o což se na přelomu 50. a 60. let pokusila i řada dalších horolezců. Úspěchu dosáhl až roku 1865 Whymper se svou družinou, jejíchž několik členů při sestupu zahynulo. Carrel dobyl vrchol o tři dny později. Do dnešních dní si tato ikonická a oblíbená hora vyžádala kolem 500 obětí. Mimořádně poutavá kniha nejslavnějšího horolezce současnosti se dotýká témat spojených s lidským bytím a základními etickými hodnotami, jako jsou odpovědnost, důvěra a zrada....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/301278/pad-nebes-Ghk-301278.jpg 3.734
Literatura faktu, Biografie a memoáry
Vydáno, Jota

Absturz des Himmels, 2015

Kniha Pád nebes

Péťa1950

Historie dobývání Matterhornu .Pokusy z různých stran, význam horských vůdců. Samolibost prvního pokořitele hory, neštěstí při prvním úspěšném pokusu a jeho soudní řešení. Velké množství zajímavých ilustrací doplňuje atmosféru dobývání hory. Nástup komerce, tak jako do všech činností člověka. Morální povinnost horského vůdce zajistit klientovi bezpečnost i za cenu vlastního života. Doporučuji všem, kteří mají o historii horolezectví zájem.

majnos
06.12.2019

Dobrá kniha. Udržela můj zájem celou dobu.

Pasadenka
05.09.2019

Literárně docela průměr, tematicky lehce nadprůměr. Historický popis toho, jak se Matterhorn zdolával s přesahem do osobní roviny je celkem zdařilí. Bohužel se autor, mě na škodu, až příliš drží při zemi, a příběh navzdory výšce, kterou musejí protagonisté zdolat, je docela plochý.

Co bylo zajímavé, tak to bylo vyprávění obtíží, jenž prvovýstup se sebou nesl. Komerční část, která se postupně zvyšovala mi zas přišla až příliš odbytá. :( Celkově mě knížka až tak nebavila, i když J-A Carrel, je dobrý hrdina. :)

I mě po přečtení přepadla touha po návštěvě Matterhornu, ale stud mě přinutil přehodnotit mé odhodlání. Některé místa by měli zůstat jen v rukách přírody a měli by je navštívit jen jednotlivci, pro které je to ohromná výzva i nevšední poslání. Já v tomto případě spadám do stáda hloupých turistů, kteří by toto výjimečné místo jen pošpinili. :) Spokojím se s fotkou. :)

petaSk
08.07.2019

[audiokniha]
O horolezectví nic nevím, a nevěděla jsem ani, že autor R. Messner je populární horolezec a dobrodruh. Kniha mě při poslechu nechávala chladnou a zájem o událost ve mně vzbudilo až přečtení článků a shlédnutí dokumentu. Příběh je to hodně zajímavý a zakončený tragédií. Interpretace audioknihy výborná. Jen styl psaní mi nepřišel moc poutavý, těžko se v ději i kvůli přeskakování v čase orientovalo a autor stranil jednomu z průvodců, který z celého příběhu vystoupil jako klaďas a hrdina, ale je to jen autorova interpretace. Nicméně, pro vyznavače horolezectví nebo lidi už znalé příběhu výstupu na Matterhorn bude Pád nebes asi skvělým zážitkem.

mgeisselreiter
11.05.2019

Zajímavé a také poutavé líčení zdolávání Matterhornu. Messner dal poctivě dohromady spousty podkladů a podařilo se mu nenásilně vše skloubit v nadprůměrnou knihu, a to myslím i v oblasti horolezectví. Kniha samotná je kvalitně provedená, nevšiml jsem si jediné chyby v textu, je doplněna spoustou černobílých kreseb, fotek a reprodukcí. Především Whymperovy dřevoryty a kresby jsou opravdu moc pěkné. 85%, 11. 5. 2019.

konicekbily
15.01.2019

Nejslavnější horolezec všech dob nás seznamuje s počátky horolezectví v Alpách. Vybral si k tomu historii dobývání nejslavnějšího "kopce" v Evropě a soudím, že se mu román podařil.

simonit
01.09.2018

Bezva, bezva, bezva. Opet mi bylo priblizeno spoustu dalsiho z oblasti vysokohorske turistiky. O Matterhornu jsem toho doposud prilis nevedela, tak jsem rada, ze jsem se mohla dozvedet o teto hore vice. Prislo mi velice zajimave cist o tragedii z roku 1865 z ruznych uhlu pohledu. Takze knihu mohu jen doporucit :)

niknikita
17.10.2017

Matterhorn je moje srdeční záležitost - to znamená, že každá zmínka o této hoře hor je pro mne zážitek. Proto dávám i tohle vysoké hodnocení, ale taky z úcty k osobě Reinholda Messnera, Edwarda Whympera a Jean-Antoine Carrela.
O tragédii v roce 1865 by se ale sotva mělo soudit, proto mám z poslední věty v knize špatný pocit: "...odpovědnost za své konání nechtěl nést." To zaznělo na adresu ambiciózního mladého angličana, který jako první dosáhl vrcholu této magicé nebeské pyramidy.
Do hor, jde především každý sám za sebe a není jednoznačné dodatečně hledat něčí vinu, přestože tato cesta stála čtyři lidské životy při sestupu. Bohužel.
Další velké zklamání je skutečnost, že ani nádherný a monumentální Matterhorn není ušetřený komerčnímu zneužívání.

Krvavé jahody
Krvavé jahody