Pád nebes

od:


KoupitKoupit eknihu

První dobytí Matterhornu je příběhem o přátelství, které se rozpadlo, o souboji dvou výprav, o zklamání i o velké tragédii. O zdolání této populární hory se jako první pokusil v roce 1857 italský horolezec, lovec a průvodce Jean-Antoine Carrel. O jeho snahách se dozvěděl Whymper, který do Alp původně odjel jako ilustrátor horských panoramat. Oba muži se spřátelili a na počátku 60. let 19. století spolu nebo každý zvlášť podnikli několik neúspěšných pokusů o dobytí Matterhornu, o což se na přelomu 50. a 60. let pokusila i řada dalších horolezců. Úspěchu dosáhl až roku 1865 Whymper se svou družinou, jejíchž několik členů při sestupu zahynulo. Carrel dobyl vrchol o tři dny později. Do dnešních dní si tato ikonická a oblíbená hora vyžádala kolem 500 obětí. Mimořádně poutavá kniha nejslavnějšího horolezce současnosti se dotýká témat spojených s lidským bytím a základními etickými hodnotami, jako jsou odpovědnost, důvěra a zrada....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/301278/pad-nebes-Ghk-301278.jpg 3.522
Orig. název:

Absturz des Himmels (2015)

Žánr:
Literatura faktu, Biografie a memoáry
Vydáno:, Jota
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (6)

Přidat komentář
konicekbily
15. ledna

Nejslavnější horolezec všech dob nás seznamuje s počátky horolezectví v Alpách. Vybral si k tomu historii dobývání nejslavnějšího "kopce" v Evropě a soudím, že se mu román podařil.

simonit
01.09.2018

Bezva, bezva, bezva. Opet mi bylo priblizeno spoustu dalsiho z oblasti vysokohorske turistiky. O Matterhornu jsem toho doposud prilis nevedela, tak jsem rada, ze jsem se mohla dozvedet o teto hore vice. Prislo mi velice zajimave cist o tragedii z roku 1865 z ruznych uhlu pohledu. Takze knihu mohu jen doporucit :)

niknikita
17.10.2017

Matterhorn je moje srdeční záležitost - to znamená, že každá zmínka o této hoře hor je pro mne zážitek. Proto dávám i tohle vysoké hodnocení, ale taky z úcty k osobě Reinholda Messnera, Edwarda Whympera a Jean-Antoine Carrela.
O tragédii v roce 1865 by se ale sotva mělo soudit, proto mám z poslední věty v knize špatný pocit: "...odpovědnost za své konání nechtěl nést." To zaznělo na adresu ambiciózního mladého angličana, který jako první dosáhl vrcholu této magicé nebeské pyramidy.
Do hor, jde především každý sám za sebe a není jednoznačné dodatečně hledat něčí vinu, přestože tato cesta stála čtyři lidské životy při sestupu. Bohužel.
Další velké zklamání je skutečnost, že ani nádherný a monumentální Matterhorn není ušetřený komerčnímu zneužívání.

Silmarien
16.04.2017

Príbeh o dobývaní Matterhornu z 19. storočia pretkaný jemne filozofickými úvahami o zodpovednosti na horách. Nesedel mi úplne štýl, samotný príbeh bol zaujímavý, videla som tam určité stotožnenie sa autora s Carrelom (možno to tak nemyslel, ale ja som v celej knihe mala ten pocit). Po dočítaní o osudoch všetkých hlavných aktérov tých najdôležitejších dní mi ostala kdesi na podnebí trpká pachuť a trošku paralela so zdolaním K2, kde sa z triumfu stala vlastne tragédia niekoľkých ľudských osudov...

Po sérií množstva výborných z tejto oblasti, táto kniha trochu zaostávala.

dobras
03.01.2017

Souhlasím, že text je kostrbatý, ale použil bych přívlastek mírně. Určitě je v knize napětí, které k horolezectví patří. Byl to hezký vánoční dárek

metrolog
20.09.2016

Kniha asi nejvíce zaujme příznivce historie horolezectví, ale i ty ostatní rozhodně neurazí. Nicméně, ač je psána chronologicky, často jsem měl pocit, že se přeskakuje sem a tam, některé pasáže jsou v popisu děje a pak znovu jako citace atd. Jak dalece se povedl překlad nemůžu posoudit, ale text je místy dost "kostrbatý". Ale to se může zdát třeba jen mně. Krásné jsou kresby i fota, které jsou dobře zobrazovány i ve formátu mobi pro Kindle. Takže bohužel za mě jen 3 hvězdičky.