Penězoměnci

Svět peněz, svět bohatství, ale i úpadku. Dramatický jeden rok velké americké banky na osudech její vedoucí elity i personálu ukazuje, jak riskantní je bankovní podnikání a jak moc peněz přitahuje rafinované kariéristy i obyčejné zločince.

https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/8143/penezomenci-8143.jpg 4.4420
Literatura světová, Romány, Thrillery

Vydáno: , Riopress

The Moneychangers, 1975

Kniha Penězoměnci

Johana

Jedna z nejlepších knih ze šuplíku "prostý, vydatný oddech". Perfektní postavy, plné života, jaké v oddechové četbě skutečně často nenajdete - zamilujete si je a prožijete to všechno s nimi, ačkoli, vzhledem k datu vzniku, používají fakt zastaralé metody. A telefony. Nevadí.
Četla jsem už dávno, teď jsem si užila audioknihu.
Doporučuji spíše četbu, nežli poslech.

mgeisselreiter

Pohled do zákulisí jedné velké americké banky se Haileymu nepovedl tak dobře jako do zákulisí výroby aut či do zákulisí letiště. Čekal jsem hlubší, detailnější informace. Přesto jde o velmi dobré, zajímavé a občas i poutavé čtení. Navíc je to zajímavá exkurze do historie roku 1975, jak v té době (bez internetu) bankovnictví v USA fungovalo. 75%, 19. 2. 2022.

Popko
05.12.2021

Nezaujala mě, bohužel.

Usire
09.09.2021

Skvělá kniha s uvěřitelnou zápletkou a postavami. Dokonale zvládnuté prostředí velké banky, její atmosféry a děje okolo. Příběh je dobře čtivý, ale i zajímavý a napínavý. Mnoho věcí je stále v bankovnictví, politice a světě zločinu aktuálních.

madem
28.06.2021

Ten zkažený americký kapitalistický svět bankéřů. :) Zcela mě pohltil, děj se jen míhal a konec byl úžasný.

Avinea
06.03.2021

Svižné napínavé dílo, které se čte samo. Dozvíme se leccos ze zákulisí fungování bank (platné v době napsání knihy), zejména o bezpečnostních systémech. A. Hailey rozehrává psychologické portréty nejrůznějších typů lidí, které nějakým způsobem vždy spojuje První Americká. U Haileyho mimo mnoha dalších věcí oceňuji, že si nelibuje v popisování děsivých detailů a naznačí jen tolik, kolik je nezbytné.

majanka
21.02.2021

Názov knihy a rok jej vydania ma nejako neťahali k prečítaniu knihy. Zaujal autor. Už som prečítala od neho Letisko, Liek, Konečná diagnóza, Hotel, Detektív.
Začiatok knihy nebol najzaujímavejší, potom sa to rozbehlo. Americký bankový priemysel a všetko, čo s tým súvisí, nevynímajúc politiku.
Kto do teraz nepochopil prečo vznikli banky a ako fungujú, snáď to už bude vedieť.
Banky sú tiež podnikateľské subjekty, len vo veľkom. Ich cieľom nie je poskytnúť pôžičky a ďalšie služby, ale zisk. A využívajú pri tom cudzí majetok (peniaze) a neraz aj vlastníkov tohto majetku.
Zaujímavo napísaná kniha, určite odporúčam.

Bedřich63
09.02.2021

Od spisovatele profesně dokonale odvedená práce. Příběh pro čtenáře čtivý, zajímavý, napínavý..... Co mě však na knize zaujalo je to, že i 47 let po jejím vydání je mnoho věcí z prostředí bank a společnosti stále aktuálních a stále živých. Bohužel to nejsou věci pozitivní, spíše ty negativní a odsouzení hodné. Banky a jejich role, zlato, propojení politiky a peněz, propojení firem a bank, akcie, ovlivňování trhů, vliv osobních známostí, bezpáteřní jednání statutárů bank a podniků, jejich neomezené pravomoci a postavení - to je v knize popsáno v době dávno minulé a je to vše aktuální i nyní. Propojení peněz a politiky je zhoubné v každé době.