Tři muži ve člunu (o psu nemluvě)

Rozmarný příběh tří přátel, kteří se vypraví společně na několikadenní dovolenou po řece Temži, patří ke klasickým dílům světové humoristické literatury. Vyprávění je pestrou směsicí příhod a událostí, které je po dobu této svérázné výpravy potkávají na palubě jejich člunu i v pobřežních hospůdkách. Autor používá klidný, suchý humor, s jehož pomocí odhaluje lidské slabosti, návyky a zlozvyky a velebí přátelskou solidaritu a touhu po dobrodružství....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/13151/tri-muzi-ve-clunu-o-psu-nemluve-46i-13151.jpg 4.1684

Tři muži (1.)

Three Men in a Boat (To Say Nothing of the Dog) (1889)

Literatura světová, Dobrodružné, Humor
Vydáno:, XYZ

kapr
04. listopadu

Možná je právě tato kniha i jakousi ideální předlohou snad dokonce samotnou školou bestselleru v této kategorii, kniha která si nalezne srdce snad každého čtenáře, tedy buďme v tomto směru skromní, stačí 9 z deseti čtenářů.
Zajímavý příběh, který by možná mohl napsat svým způsobem snad "každý" z nás, vypointovaný příhodami ze života, které se mnohým z nás skutečně staly, a především krátkými stručnými, třeba i jen vyposlechnutými příběhy s vtipnou pointou.
Při tom všem nejde o násilný humor pro humor. Většina příhod je ke svým aktérům milosrdná, a přesto, že je v podstatě zesměšňuje, je z textu při tom všem vždycky cítit určitá láska k člověku, k lidem. Vyjímky na pomezí se samozřejmě najdou. Nikdo nejsme andělé.
Při jejím čtení, a každopádně po jejím přečtení se u většiny z nás dostavuje pocit čehosi drobného, skromného, milého, co vaši duši potěší.
Když šel autor do války, řídil nakonec sanitku. Možná, že i to o něm mnohé vypovídá. Možná původně chtěl bojovat proti zlu, proti špatnosti, ale jeho sudičky zasáhly, a on se i v té hrozné válce stal tím, čím se stal. Klobouk dolů, a díky, i dnes poté co uplynulo prakticky už celé století.
Mohu jenom doporučit i autorovy ostatní, často prakticky neznámé knihy, z nichž většina u nás, pokud už vyšla, tak zpravidla jen v jediném vydání.
Někdy je to možná trošku pro fajnšmekry, a hlavně jeromilovníky, ale někdy po prvním, jindy až po opakovaném přečtení si začnete těchto knížek doopravdy vážit - zaslouží si to!

sgjoli

Autorův suchý smysl pro humor mne prostě baví. Je to skvělá a vtipná oddechovka na léto. Pobavíte se u toho a nemusíte se bát, že byste tou nerozuměli, není to nijak těžké čtení. Já se u toho bavila královsky.

Květinka008

Není to můj "šálek kávy"... Ale dokážu pochopit, co se na ní jiným čtenářům líbí.

Routkyszloutkys

Naprosto genialni humor

PWM

Tři muži ve člunu mají svůj věhlas a stalo se téměř povinností je přečíst, stejně jako téměř patří k dobrému tónu, mít je rád, ale co naplat, kniha už byla napsána před nějakým tím pátkem a je to z ní velmi znát… (Vydání Alois Srdce, 1929)

Kniha je plná tak velice jemného anglického humoru a vytříbené satiry, že jej čtenáři zvyklí na novodobý „třeskutý“ humor mohou lehce přehlédnout. Komu se líbí „pecky“ typu „Rafťáci“ a podobné, pravděpodobně Tři muže ve člunu příliš neoslní. Humor i styl vyprávění prostě odpovídají době, kdy ještě existovaly společenské konvence a ne vše bylo možné udělat, či vyslovit.

Jakmile knihu ale čteme s vědomím doby vzniku (1889), je s pokorou třeba uznat, že ačkoli popisuje svět, který již neexistuje, dobrodružství v místech, která by dnes již nikdo nepoznal, společnost, která již dávno vymřela, přes to všechno je stále neuvěřitelně aktuální a trefná a opravdu vtipná.

Celkově vzato: Můžete jí klidně číst i v tramvaji: nebudete smíchy padat ze sedadla, ale budete se stále jemně a decentně uculovat…

kneslova

Četla jsem mnohokrát, geniální

niki-chan

Od knihy jsem měla velká očekávání, především z hlediska humoru. Ovšem onen pověstný humor se nekonal a ve finále nešel příběh ani dočíst, škoda...

Romžiry

Asi jsem měla velké očekávání.

Chesterton

Četla jsem kdysi dávno. Řadím těsně za svého oblíbeného Saturnina. Přiblblé usmívání je velice výstižné :))

Jessica007

Velice hezká knížka, v dnešní době - i mnohem dříve už jasná klasika, hodně jsem se u ní nasmála. Je taková odpočinková, veselá, líbí se mi anglický humor, báječně jsem si při jejím čtení odpočinula a přišla na jiné - veselejší - myšlenky. Pro mě knížka byla taková očista pro duši. Navíc jsem ji četla za krásného teplého počasí, takže prostě mi sedla. Že je taková - nějak psaná starším stylem - je pro mě plus. Prostě se mi moc líbila.

Rawen616

Takové milé oddechové čtení s typickým britským suchým humorem. Válet smíchy se asi nebudete ale přiblble usmívat po většinu času nejspíš ano. Ve vaší knihovně si bude tahle knížka velmi rozumět se Saturninem:-)

snoopylady

Pro mě mírné zklamání, nejspíš jsem měla moc velká očekávání vzhledem ke všem hodnocením, komentářům a doporučením.
Kniha byla určitě místy vtipná, vyprávění plynulo dobře, ale přeci jen jsem čekala víc.

berau

Ten, kdo byl alespoň jednou na vodě či na vandru, tak se v tom musí najít. Já osobně jsem zažil v životě hned několik stejných momentů, které Klapka tak vtipně vypointoval do dokonalosti. A to včetně předčasného a zbabělého úprku z řeky domů :-)

michal999

Za mě docela zklamání. Knížka je známá, braná jako jedna z nejlepších v oboru britského suchého humoru, ale já měl velký problém ji dočíst... Asi jsem příliš zmlsaný Wodehousem...

Manyna

Mě tenhle humor docela sednul. Pobavila, ale znovu už si jí asi nepřečtu.

swon

Uprimne receno jsem od knihy ocekavala britky a nekorektni britsky humor. A hlavne jsem si myslela, ze se budu chechtat od zacatku do konce. K tomu bohuzel nedoslo.
Nicmene, nekolik opravdu vtipnych momentu v knize najdete, ale doporucuji neocekavat prilis.

bruntal

Čekal jsem něco trochu jiného. Odbíhání od vlastního vyprávění k jiným - občas historickým, občas smyšleným - příběhům mi vadilo.

Pav
21.12.2017

V knize jsou některé pasáže velmi vtipné, ale styl je prostě zastaralý. Zkrátka se mi nečetla dobře.

Melic
20.11.2017

Humor nebyl vysloveně můj šálek kávy, ale celkově je to takové pohodové čtení, že pocity mám spíše pozitivní.

micha-ella
19.11.2017

Četla jsem druhé vydání překladu do češtiny, byl to můj humor! Nevím, jestli to v dalších vydáních už není ono, mě humor vydržel.

Paja58
01.11.2017

Moc mě nezaujala.

felia
11.10.2017

Proč už současní autoři nesvedou psát knihy, ve kterých je humor, při kterém by se čtenář srdečně bavil? Bojím se ale, že milovníci Švejka této knize na chuť nepřijdou

frantisek8863
06.10.2017

Dobře vtipné i když se my občas zdálo, že se někdy zachází za humorem až do krajnosti. Jinak kniha má své kouzlo, příhody jsou vtipné, originálně pojaté a i po tolika
desetiletích mají své kouzlo, které jistě přetrvá další desetiletí pro další generace.

kara
28.09.2017

Jedna z mých nejoblíbenějších knížek. Musím se přiznat, že některé pasáže už umím skoro nazpaměť, ale stejně se k této knize čas od času zase vracím. Laskavý humor, který nikdy nezevšední a vůbec nevadí, že je to už poměrně dávno, co byla tato kniha napsána.

Jana283
20.09.2017

Miluji suchý anglický humor. "Sklon k samovolným potratům" je naše rodiná hláška stejně jako všechny ty cimrmannovské.

Lessana
13.09.2017

Pre mňa trochu sklamanie. Čakala som niečo za srdce (i bránicu) chytľavejšie. Teším sa ale, že som v knižnici natrafila na staršie vydanie, nádherná archaická čeština tak bola hlavným motorom môjho čítania. Nemôžem si však pomôcť, pripadalo mi to ako "málo humorný humor" (hoci chápem podstatu suchého britského humoru), nacapený ako zlá malta na sotva držiaci skelet vyumelkovaného príbehu. Pár scén bolo vtipných, pár nadčasovo múdrych, ale mne to nestačí. Nezostal mi nijaký pocit. A to je škoda.

evis_ka
22.08.2017

Kniha milovaná celou mojí rodinou, stejně tak jako Saturnin nebo Vejce a já. Já bohužel nevím proč, ale přestože jinak máme co se knih, filmů a všeho ostatního týče velice podobný smysl pro humor, tady v této sféře knih se ať se snažím, jak se snažím, nějak rozcházíme.
Kniha je vtipná, chytře napsaná, takový ten typický britský humor, který přímo miluji například v televizních sitcomech. Nevím proč, v psané podobě mě prostě nedokáže okouzlit natolik, abych se opravdu smála na hlas na celé kolo, jako všichni ostatní. A musím říct, že mě to samotnou moc mrzí.

LaCucaracha
19.08.2017

Poprvé mě to nechytlo, pak jsem ale knížku koupila v antikvariátu, protože to bylo vydání z r. 1922, stálo jen 40Kč a já mám staré knížky ráda. A najednou s tou zastaralou češtinou to bylo o něčem jiném. Přesně se to k obsahu hodilo a já se při druhém čtení dobře pobavila. (Ono už jen slovo "plovky" stačí k širokému pousmání.) Pravda, jsou tam nudnější popisné pasáže, ale počínání těch chlapíků vše vynahradí. Jen mohli dát větší prostor Montmorencymu.

pedroK
06.08.2017

Typický suchý britský humor, který jemně ale naprosto trefně vystihne humornost situace tak, že se smějete ještě pět minut. Odehrává se v 19. století, ale ty postřehy muži versus ženy, to je nadčasové. Inteligentní humor, který já bych nazvala "výstižný".

Bella1
04.08.2017