Ben Nevis Ben Nevis komentáře u knih

Až ji uvidíš Až ji uvidíš Joy Fielding

Fieldingová si vyhrála s psychologií hlavní hrdinky, ale bohužel ji nedokázala udělat sympatickou. Marcy na mě působí jako zpovykaná panička, která je celý život zvyklá na to, že se o ní stará nějaký chlap. Peníze rozhazuje jako člověk, který nemusel v životě pracovat. Na jednu stranu se snaží být silná a samostatná, ale o pár stránek dál se věší na každého chlapa, co se na ní usměje.
Takže místo aby vzbuzovala lítost nad svým osudem, většinu času leze na nervy.

Knížka by se mi víc líbila, kdyby se držela hledání dcery a lásky, protože krimi zápletka je do ní násilně zašroubovaná a hlavně kvůli autorčině neschopnosti vybudovat věrohodnou zápletku Marcy vyznívá jako pytel ořechů, ne mísa. :-)
Zařadila bych to mezi nenáročnou četbu pro ženy.

Kritiku si zaslouží i český vydavatel, protože na obálce vyzrazuje informace tak z půlky knížky. Naštěstí jsem to dopředu nečetla.

23.01.2013 2 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Přemýšlela jsem, jestli si Kingův Dallaský román vůbec pořizovat, protože ke Kennedymu necítím žádnou nostalgií a navíc je to ikona jiné země.
Měla jsem zbytečné obavy. King umí udělat napínavý román i ze zahrádkářské ročenky.

Dallas 63 je z nové tvorby druhý román, který rozsahem a kvalitou navazuje na bichle typu To a Svědectví. První je Pod kupolí. Kingovi se daří psát, je ve formě, ale přesto mám k Dallasu dvě výtky.

První výtka patří "vatování". Vzhledem k tomu, že Jake musí zabít v minulosti pět let, King je nucen popsat, co tam těch pět let dělal. Část odehrávající se v Derry je výborná, atmosféra Derry je temná a nepřátelská, přestože zlo už je pryč, jak potvrdí dva z hrdinů To. Pak se přesouváme na jih a tam to občas vázne. Dallas je první Kingův román, u kterého jsem vzdychala nad tím, kdy už skončí vata a něco se začne dít. Možná chybí zajímavé vedlejší charaktery a kvůli vyprávění v první osobě tu nejsou ani rozvinuté vedlejší linie. Postavy se dělí na tři typy: 1. historické postavy, do kterých se King bojí šťouchnout, takže je pouze pozorujeme, 2. postavy se srdcem na správném místě, které Jakeovi pomáhají, 3. psychopati.

Druhá výtka patří samotnému tématu. King v závěru píše, že román už chtěl napsat v sedmdesátých letech. Kdyby ho napsal tehdy, touha změnit minulost by dávala větší smysl. Ale měnit minulost po padesáti letech? Vybavuje se mi verš z jedné písničky: "Neopravuj, co není rozbité."

Zdlouhavé čekání vynahrazuje konec, velmi povedený konec, protože King bruslil na tenkém ledě. Američtí čtenáři by ho rozsápali, kdyby nevhodně rýpnul do jejich idolu.

Dallas 63 je výborný román, byť trošku natahovaný. Jde poznat, že si King dal práci a prostudoval spoustu materiálu o pohybu jednoho ubožáka, co se chtěl proslavit. Atmosféra šedesátých let je rovněž dobře popsaná, má své klady (jídlo bez náhražek) a zápory (smrad z cigaret, plundrování životního prostředí, rasismus). King přespříliš nementoruje, což je dobře, protože politická agitka by románu uškodila. Naštěstí nechybí ani mysteriózní prvky, bez kterých už by to nebyl King.

17.01.2013 4 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Z této knížky jsem měla trošku strach, protože jsem viděla od Nesba Lovce hlav a přišlo mi to jako neuvěřitelná, překombinovaná a na hlavu padlá honička.

Naštěstí Sněhulák je klasická krimi, kde kriminalista odhaluje masového vraha. Díky jeho opomenutí jsem uhodla vraha v první třetině, což nebylo na škodu, protože vše do sebe logicky zapadlo. Taky vrahova motivace prochází celým románem a spojuje všechny protagonisty. Jsou tu samozřejmě logické chybky způsobené snahou spisovatele odvézt pozornost od hlavního pachatele.

02.01.2013 5 z 5

Zhubni Zhubni Richard Bachman (p)

Mysteriózní prvky bych u Bachmana nečekala. Líbil se mi víc stejnojmenný film, kde to končí trošičku jinak a některé věci dávají větší smysl.

02.01.2013 3 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Kdysi jsem viděla film, a tak jsem neváhala přečíst knížku, když jsem na ni narazila. Čte se sama a zároveň vzdělává v oblasti plně ochrnutých lidí.
Příběh je napínavý, vyšetřování přímo honička, protože pachatel chrlí oběti každých pár hodin. Deaver se nenechal svazovat realitou policejní práce, a tak hlavní důkazy chrlí mobilní analyzátory materiálů v sekundách.
Konec je ale už přeháňka, protože se autor nemohl rozhodnout, jestli píše detektivku nebo thriller. Motivace pachatele a jiných jsou skryté, i když jim vidíme přímo do hlavy.

04.12.2012 3 z 5

Hannibal Hannibal Thomas Harris

Nedivím se Jodie Foster, že ve filmu nechtěla účinkovat v roli agentky Sterlingové. Autor tu postavu zničil na úkor čtenářsky i divácky oblíbeného Lectera.

03.12.2012 3 z 5

Červený drak Červený drak Thomas Harris

Líbilo se mi to o chlup víc než Mlčení jehňátek, protože děj se točí kolem "Králíčka Zubáčka" a náfuka Hannibal Lecter je okrajová záležitost. Mohlo by se zdát, že jde o kopii Jehňátek nebo jeho recyklaci, ale není tomu tak.

03.12.2012 5 z 5

Mlčení jehňátek Mlčení jehňátek Thomas Harris

Skvělá kniha se stejně skvělou filmovou adaptací. Hannibal Lecter je přesně taková psychopatická zrůda, jakou mám v detektivce ráda.

03.12.2012 5 z 5

Hrdinové Hrdinové Joe Abercrombie

Teď nevím, jestli je to pro čtenáře, co milují bitvy nebo pro čtenáře, kteří milují protiválečné agitky. Obojího je tam dost.
Nedoporučuji jako čtivo pro období deprese, protože celá kniha je dost depresivní. Vyvěrá z ní marnost a beznaděj. Jak napovídá název, je tam přehršel hrdinů různého ražení. Sympatická mi přišla pouze jedna postava.

Vystudovaný psycholog Abercrombie se snaží napsat "šedé" postavy, které mají uvěřitelnou povahu, ale už to přehání, protože jeho postavy jsou uvnitř prohnilé a sem tam udělají něco chvályhodného.
Přes tento neduh považuji Hrdiny za dobře napsaný román, kde každá postava žije a příběh plyne skrz tyto postavy a není hnán božským zásahem spisovatelova mozku.

29.11.2012 3 z 5

Kmen Andromeda Kmen Andromeda Michael Crichton

Líbila se mi forma. Opravdu originální. :-)

13.11.2012 4 z 5

Koule Koule Michael Crichton

Od Crichtona se mi líbil nejvíc tento scifi román. Tam kde je zainteresována psychologie, tam filmová tvorba nemá šanci.

13.11.2012 5 z 5

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Šifra byla lepší.
V části knihy, kdy hrdina padá z helikoptéry bez padáku a pak se jenom oklepe, jsem přestávala chápat. Jako oddychovka dobré, ale to je lepší podívat se na film.

13.11.2012 3 z 5

Da Vinciho kód Da Vinciho kód Dan Brown

Nedá se říct, že by to byla špatná kniha. Některé věci nefungují, konec je tak překombinovaný, že už jenom chybělo přistání UFO, ale jako akční detektivka se to dobře četlo a je to napínavé. Odmysleme si marketing a o knížce a Brownovi by vědělo pár lidí. Prostě by zapadl mezi davy pisálků, kteří se snaží na pár hodin zabavit čtenáře.

13.11.2012

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Dávám plus za exkurzi do středověku a možnost být při stavbě historické (i když fiktivní) katedrály. Další plus je za barvité postavičky a jejich realistické osudy.
Občas se mi nelíbilo skákání v ději, protože všechny důležité události se všem postavám děly ve stejném období.

13.11.2012 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Nejslabší díl Harryho Pottera. Proč?
1. Rowlingové se daří ve škole. Je zdatnější v humorných scénkách než v těch temných částech. V Relikvií humor pochopitelně absentuje.
2. Nedaří se rozložit napětí. Půlku knížky se děcka bezcílně potulují a druhou půlku se vše zázračně vyřeší. To vše kvůli zbytečnému rozložení děje na celý školní rok.
3. mírný SPOILER: Důležitá postava, prolínající se celou ságou, vyjeví své informace až posmrtně. Zasloužila si důstojnější odchod.
4. celý konec je takový podivný a logikou se netrápí.

Přesto to není špatná četba a umí literárně uspokojit i staré krávy, jako jsem já. :-)

12.11.2012 4 z 5

Nejlépe chutná za studena Nejlépe chutná za studena Joe Abercrombie

Prozatím nejhorší od Abercrombieho. Problém vidím v tom, že od začátku víme, o co tam jde a kam to bude směřovat. Samozřejmě mě zajímalo, JAK se co stane, jinak bych knihu nedočetla. Hlavní hrdinka je studený čumák, fyzicky poškozená, a přes to všechno se s ní chce každou chvíli někdo vyspat. Připadá mi, že autor neumí napsat uvěřitelné ženské hrdinky. Její parťáci jsou sice zajímavé figurky, ale žádná není sympatická.

12.11.2012 3 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Obdivuji odvahu autorky, která po 100 letech od zrušení otroctví napsala knihu odsuzující rasismus. V době, kdy ve státě se stejnými právy, zaručenými ústavou, jich někteří měli méně.
Přesto je to dílo, které nás stále oslovuje. Předsudky jsou nadčasové.

Knížka je občas duchaplná, občas naivní, nicméně dobře napsaná a lehce se čte. Nesnaží se příliš moralizovat, jenom zvedá prst nad jednoduchými odsudky. Škoda, že příběh Toma Robinsona nebyl více rozveden, zajímal mě víc než dětský strach z podivného souseda.

12.11.2012 5 z 5

Draculův švagr Draculův švagr Miloslav Švandrlík

Tohle jsem od mistra humoru nečekala. Kdo umí psát, ten umí napsat cokoli a povídky v knížce nejsou žádné parodie či druhořadé braky.

09.11.2012 5 z 5

Tichá hrůza Tichá hrůza Tomáš Korbař

Není to nejlepší antologie hororových povídek, na kterou jsem narazila, protože se omezuje na 20. století a ještě ne celé. Je to ale výborný výběr, panu Korbařovi tleskám.

09.11.2012 4 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Draculu by si měli přečíst všichni hltači Stmívání a jiných upírských ság. Má to sice pomalejší tempo, ale dýchne na vás dobová atmosféra. Děj v Transylvánii se mi líbil trošku více než děj v Londýně. Zajímavé, že nás s mobily, internetem a popkulturou postraší to samé, co strašilo naše předky, kteří měli k temnotě a nebezpečí daleko blíž.

09.11.2012 4 z 5