Koule

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

V hlubinách vod na dně Tichého oceánu byla objevena evidentně havarovaná kosmická loď. Odkud se vzala? Je nejméně tři sta let stará, a přesto vypadá neporušeně. Proletěla snad na Zemi z budoucnosti černou dírou? Neskrývá ve svých útrobách nějaké nebezpečí? Neměla její posádka sdělit lidské civilizaci nějaký vzkaz z jiného světa? Odpovědi na tyto otázky hledá skupina zkušených vědců vyslaných v největší tajnosti do podmořské stanice v blízkosti lodi. Jejich pozornost neustále přitahuje záhadná koule, kterou v ní naleznou. Poté, kdy se do ní asi na tři hodiny dostane matematický zázrak Harry, začnou se všude kolem nich dít prapodivné věci. Cosi neznámého s nimi pomocí počítačového kódu začne komunikovat, přibývá napjatých situací, kdy přirozenou zvědavost střídají stavy hluboké úzkosti, hrdinové expedice se stále častěji ocitají na hranici mezi životem a smrtí. Jakou moc v sobě ta koule skrývá? Mají šanci přežít? Příběh plný napětí přináší i řadu typicky crichtonovských otázek o odpovědnosti jednání. Koule je svým způsobem moderním podobenstvím o sisyfovském údělu člověka usilujícího o zachování svého člověčenství....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/52_/5206/koule-axk-5206.png 4.4349
Orig. název:

Sphere (1987)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Cinemax
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (53)

Kniha Koule

Přidat komentář
DericCaster
09. února

Nebyl jsem si zcela jistý co od knihy očekávat. Kdysi jsem viděl film a nezapamatovatelný tedy nebyl, ale protože kniha bývá většinou lepší než film (a nepokrytě přiznám, že se mi hodila do výzvy) přečetl jsem ji a jsem rád. Knížka mne bavila od začátku do konce, který by asi mohl být trochu barvitější, ale kritizovat umí každý, že? ;)

Chingiz
29. lednaodpad!

Nevím jestli jsem četl něco hloupějšího nežli tenhle paškvil. Rozhodně patří do top deset knih, které dle mého nemuseli být napsány, aniž by "mistrovi" ubylo věhlasu. Fakt hrůza, pitomost na pitomost.

Igor1311
18.11.2018

perfektne navodená atmosféra strachu, kde do poslednej chvíle neviete, kto stojí za všetkým zlým, či je nález z minulosti či z budúcnosti, či náš alebo mimozemský. jeden z vrcholov crichtonovej tvorby, kde je objasňovaný počiatok života na zemi, tajomstvá vesmíru, ľudská psychika, fyzikálne zákony, biológia

ondras666
24.10.2018

Druhá kniha od tohoto spisovatele. Kniha čtená na doporučení kamaráda.
Námět vcelku dobrý, ale vcelku mě asi nebavil. Chvílemi jsem se v knize ztrácel. Pasáže jsem musel číst opakovaně a moc jsem nechápal změny prostředí a míst. Chvíli v jedné místnosti a v druhé větě jsou již venku...
A ten závěr trochu zklamání...
PS: film jsem neviděl a asi ani neuvidím.
PPS: autor šanci ještě určitě dostane.

zahadum
24.09.2018

Naprostý skvost....kniha nemá ani jedno slovo navyše a toľko toho nepovie..neprezradí nič...po prečítaní knihy vlastne ani nebudete vedieť čo ste prečítali. Koniec je jeden z najzáhadnejších koncov čo som kedy čítal. Autor dokonale zatemnil celú kostru príbehu ..položil veľa otázok ale nedal ani jednu odpoveď. V tom je čaro a mágia tejto knihy lebo núti si veci domýšľať po svojom. Táto kniha nie je jedna..každý čitateľ vytvoril ďalšiu...ak môžete vyhnite sa filmu ktorý je naprosté fiasko aj napriek tomu,že tam hrá viac dobrých hercov. Knihu to videlo z ponorky aj to bola mútna voda....aká ponorka ? a aká voda ?

aladin1406
27.06.2018

Tato kniha je plná tajemna,akce a je velice čtivá.První třetina super,prostředek je zbytečně překombinovanej stále opakujicima se věcma a konec dost nereálnej až lacinej.(O té kouli a ztroskotané lodi se skoro nic nedozvíte).Škoda toho konce,jinak by to byla perfektní kniha.

Zdenička007
19.06.2018

Naprosto skvělé scifi. Vůbec jsem to nečekala. Pak jsem viděla film, skvěle herecky obsazený, a ani jsem ho nedokoukala. Strašný. Nenechte se filmem zmást. Pořiďte si tuto knihu, je napínavá, hodně napínavá. Mé první čtené scifi a dobrá volba. Doporučuji.

CharlesWard
19.04.2018

Nejprve jsem byl nadšen, ale v rozuzlení podle mně Míšovi trošku došel dech. Škoda. Do té doby, to byla pecka!

Adhara
25.11.2017

Moja obľúbená kniha od Crichtona. Štýl stručný, čistý, takmer strohý, neustále ma nútil prevracať stránky. Dobrá atmosféra, myšlienka. Vadilo mi len množstvo nezodpovedaných otázok na konci.

Zdeničkačteráda
07.11.2017

Ač jsem si myslela, že toto mě bavit nebude, opak byl pravdou. Kniha má spád, i jsem se u ní bála.
Plno informací z vojenského prostředí, ze začátku jsem měla obavy, že se neprokoušu vší tou technikou, ale když jsem si zvykla, nemohla jsem se odpoutat. Perfektní, napínavé, vtáhlo mě to do děje neskutečně. Pak jsem se těšila na film s Sharon Stone a to byla naprostá katastrofa. Nekoukat, přečíst. Doporučuju.

IvikaS
13.09.2017

Brilantní, dokonalé, napínavé, nešlo přestat číst. V Beth byla perfektně vykreslená zakomplexovaná žena.

boekwurm
09.08.2017

Film byl celkem odpad, ale kniha nemá chybičku! Fyziku nebo chemii z duše nenávidím, ale tomuhle říkám škola hrou! To by měl pan Komenský radost!

jan0504
06.08.2017

Výborné...mal som trocha obavy, lebo film som videl a trochu som sa v tom strácal, ale kniha je super. Zase sa mi potvrdilo, že treba najprv prečítať knihu a potom pozrieť film. Crichton nesklamal...

Jacck
27.07.2017

Škoda že jsem film viděl jako první a až pak četl knihu. Ten film je taky celkem nedoceněné scifi a byl hodně věrný knize

Katranis
03.07.2017

Jedinečná, úžasná a stále nedostatečně nedoceněná kniha. Film byl taktéž zbytečně kritizován. Přitom je myšlenka tak důležitá. Varuje nás před námi samotnými, před naším strachem, před tím, že sami sebe ještě stále neumíme ovládnout, i když už ovládáme vzduch i vodu, oheň i zemi.

Hanka_Bohmova
20.06.2017

Pořád stejně dobrá. Využívá potenciál sci-fi říct něco zajímavého o lidech spíš než o vynálezech a zelených mužíčcích. A napsaná tak, že se čtenář uprostřed hluboké noci těžko odhodlává nechat zbytek na ráno.

JosefW
11.05.2017

Další kniha, kterou jsem znal jen ve filmové podobě. Jedním slovem: výborné. :o)

Franc
17.04.2017

Z každou další předčtenou knihou přicházím tomuto autorovi více a více na chuť. Z každou přečtenou knihou tohoto autora více a více "nenávidím" zato, kterak nenásilně mi ukazuje, jak miniální jsou mé znalosti z oblasti fyziky, chemie, či fungování života samého. Autor Vás při čtení vzdělává i baví. A to vše tak mimoděk, samovolně, že si musíte říkat, že být on autorem učebnic, bylo by po mnoha problémech spojených se vzděláváním.

Jako u předchozích knih má kniha spád, neustále Vás udržuje v napětí. Autor směřuje k odhalení aby v okamžiku, kdy si myslíte, že teď už přijde rozuzlení, znovu odbočil. A Vám pak nezbyte než znovu hádat, jestli vrahem je opravdu zahradník. Hlavní hrdinové se Vám před očima mění a autor s nimi předvádí takové triky, že by se za ně nemusel stydět ani slovutný David Copperfield.

Takže pokud se chcete knihou opravdu bavit, dozvědět se něco zajímavého, prožít akci i napětí, jste rozhodně na té správné adrese. Věřím, že tato kniha rozhodně osloví i čtenáře, kteří by si jinak mysleli, že sci-fi není jejich šálek kávy. Tato kniha toho může nabídnou mnohem, mnohem více.

novecento
04.04.2017

Inteligence, to je dar našeho druhu a je to i jeho nebezpečí, protože nedokáže ovládat své představy. Představujeme si nádherné věci, ale i strašné věci a za výběr nedokážeme nést odpovědnost. Říkáte, že máte v sobě dobro i zlo, anděla i ďábla, ale ve skutečnosti máte
v sobě jedině sílu představivosti (kniha)
Nejsme připraveni uskutečnit své představy. Někdy je lépe zapomenout (závěr filmu)
Doporučuji přečíst tuto napínavou knihu a pak film, který je výborný, ale má své hranice.

koniklecka
13.03.2017

Koule mě nakonec dějově vtáhla, ale zpočátku jsem měla problém se začíst. Vojenské záležitosti mě příliš nepřitahují. Nicméně pak už se děj rozjel a musela jsem číst pořád dál a dál, abych věděla, co se stane a co to tedy znamená. Konec mě trochu zklamal, čekala jsem nějaké větší rozuzlení. Vše bylo takové tajemné, ale nic se nakonec vlastně nevysvětlilo a nechává se to hodně na fantazii čtenáře, co si odnese z domněnek a zmínek.

Smardik17
27.02.2017

003103270933 093118 23322 17310522239 0931 2322 173 117 152702142233 093118 2322 09172208100922052239... asi tak

Eldar80
05.01.2017

Závidím těm, kdo knihu četli aniž by viděli film. Myslím, že čtenářský zážitek tak mohl být ještě více intenzivní. Osobně se přiznám, že mám pro Crichtona slabost, protože jeho styl vyprávění mi naprosto vyhovuje. Píše takovým způsobem, že vizuální stránka knihy se objevuje jako by sama od sebe, samotné čtení způsobuje přehrávání obrazů v mysli. Bohužel díky filmu nevím, jak by kniha zapůsobila normálně.
Kupodivu i tak jsem si čtení užíval a už od začátku se do příběhu plně ponořil. Napětí roste sice pomalu, ale za to prakticky neustále a situace se postupně stává úplně vyhrocenou. Ikdyž bych knize jinak vytkl z mého pohledu technické nepřesnosti a opět občas nelogické jednání postav, tak nápad a ke konci stoupající filozofický přesah úplně přebijí zmíněné nedostatky. Jediným negativem se mi tak jeví trochu uspěchaný závěr, protože jinak je celá kniha pečlivě propracovaná.
Ikdyž Crichton běžně vyniká v odborném podání příběhu, tak zde se mu i přes některé nedostatky psychologie postav opravdu podařila. Podle mě je kniha perfektní, protože se nad ní můžete hluboce zamyslet a nestane se, že si zpětně uvědomíte spoustu hloupostí, jak se někdy stává. 95%

Miliarda
01.12.2016

Knihu jsem přečetl až po zhlédnutí filmu, který se mně osobně docela líbil. Netušil jsem však, jakou změnu oproti filmu zažiji při čtení knižní předlohy. Kniha mě doslova pohltila, tajemné mystično snoubené se strachem z neznámého prostupovalo celou knihou a oproti filmu do sebe všechny části logicky zapadaly. Nelze proto než hodnotit plným počtem hvězd a navázat četbou nějaké další knihy od Michaela Crichtona.

sf1
10.11.2016

Líbil se vám Arrival?
Pak se vám bude líbit Koule!

hetzerjoke
12.09.2016

Můj první Crichton. Knihy s jeho podpisem jsem nikdy nevihledával, ale Koule mě celkem překvapila tím,že jsem při čtení nemohl samým napětím vydechnout. Tahle kniha je právem jedna z nejlepších sci fi, které sem kdy četl. Začínám číst Kongo, tak snad Crichton nezklame.

muchomurka
23.06.2016

Mám ráda napínavé thrilery - napětí, záhada, drama... Knížka se mi líbila, četla jsem a četla, protože jsem chtěla vědět, co to tedy je, co se stalo. Ale závěr se mi nelíbil, doufala jsem v něco jiného, méně abstraktního. Také mi tam chybělo více pátrání v kosmické lodi - proč tam ztroskotala, jaký měl cíl letu, co se stalo s posádkou atd. Bylo to jen vlažně nakousnuté a jinak nic. Chápu, že ta koule byla fascinující, ale i tak, to mě neuspokojilo - skvělá loď s neznámou technologií - a oni jsou k tomu téměř neteční?
U hodnocení váhala, zda dát tři nebo čtyři hvězdičky. Tři byly málo, čtyři hodně. Ten konec to pohřbil, ale zase na druhou stranu v knize bylo dost zajímavých myšlenek (hlavně od Harryho). Na to, jak to ze začátku vypadalo na boží thriler, tak tomu konec neodpovídal. Ale 290 stran bylo napínavých, čtivých, tudíž dávám čtyři hvězdičky.

cantona
30.04.2016

Ano sci-fi jako bič. Film jsem viděl několikrát, takže jsem byl zvědavý jak to bude s knihou a musím napsat, že mě kniha opravdu potěšila a dokonce i předčila stejnojmenný film. A ten se mi líbil. Ale to bývá všeobecně ve většině případech srovnávání knih s filmem. Takže spokojenost.

mrliš
27.03.2016

Kniha je úžasná záležitost. Prvotně jsem před lety viděl film, který je pro mě pěkný, ale takový zmatený (U filmu se měli více držet předlohy). Proto jsem si sehnal knižní předlohu a jsem neskutečně nadšený! Toto je Crichtonovo skvělé dílo. Od začátku do konce je kniha svižná s neustálou akcí. Těžko jsem se od čtení odtrhával. Navíc osvětlení koule je v knize mnohem lepší, než je podáno ve filmu.

Baiba
09.02.2016

Nechápu, proč jsem se Crichtonovi tak dlouho vyhýbala, když umí psát tak poutavé a napínavé knížky. Dokáže neuvěřitelným způsobem zpřístupnit vědu a zároveň vymyslet napínavou zápletku. Tady jsem sice viděla trochu inspiraci Solaris, které je mnohem temnější a "vědečtejší", ale Crichton si s tím poradil po svém. Největší záhadou pro mě ovšem zůstává, jak dokázali z tak dobré předlohy vyrobit tak nudný a fádní film. A proč proboha do role zakomplexované Beth obsadili Sharon Stone???

danny_21
02.01.2016

Jedna z nejlepších Michaelových novel, která těží z výborného nápadu i zápletky v hi-tech světu s kapkou mysteriózna v podobě tajemného Jerryho a jeho Ahoj, jak se máte ? Málokdo uměl tak jako Crichton v devadesátých letech a přispěl k popularizaci vědy svým poutavým, vědecky srozumitelně podaným způsobem. Škoda, že filmové zpracování i přes kvalitní casting neměl podobnou úroveň - 80 %