Říše strachu

Techno-thriller mistra tohoto žánru je nejen strhujícím čtením, ale také provokativním komentářem k manipulaci s informacemi v moderním světě. V Los Angeles má být za několik týdnů zahájena Konference o náhlé změně klimatu, kterou pořádá významná ekologická organizace NERF. Akce má celý svět přesvědčit o krajní naléhavosti globálního problému. Horečné přípravy konference však naruší podivné chování hlavního sponzora NERF George Mortona: tento americký milionář v jakémsi pomatení mysli zpochybní činnost organizace a odmítne ji nadále finančně podporovat. Hned nato po zběsilé jízdě autem havaruje, a ač jeho tělo není nalezeno, vše nasvědčuje tomu, že zemřel. Materiály objevené v Mortonově domě dají do pohybu téměř planetární honičku – hrdinové románu se pokoušejí v Antarktidě, na Šalamounových ostrovech, v arizonské poušti i na jiných, často exotických místech zabránit sérii uměle vyvolaných přírodních katastrof... Michael Crichton v kontroverzním románu Říše strachu už poněkolikáté kombinuje napínavý příběh s fundovaným rozborem ožehavého vědeckého problému, k němuž zaujímá značně vyhraněný postoj. Podle autora jsou klimatické změny, ke kterým v současnosti údajně dochází, pouhým mýtem, jenž má za následek politizaci vědy a potažmo představuje živnou půdu pro totalitární tendence či „ekoterorismus"....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24299/rise-strachu-24299.jpg 4.1168

Vydáno: , Knižní klub

State of Fear, 2004

Kniha Říše strachu

esma

Napínavé, postavy a jejich činy z říše fantasy, resp thrilleru. Problematika životního prostředí mě zaujala více, asi jako každého, komu není svět kolem nás lhostejný. Myslím, že nemůžeme vědět vše o dopadech lidské činnosti, zeměkoule je příliš složitý systém s neustále probíhajícími změnami. Některé věci ale nelze zpochybňovat : fyzikální zákonitosti - nárůst oxidu uhličitého v atmosféře, který nutně vede k oteplování.
Autor trefně postihuje to, co je nadčasové : jak vše lze zneužít a nejvíce strach, který ochromuje a dělá lidi ovladatelnějšími.

Phoenix16.cz

Napsaná před 16 lety, dnes velmi aktuální. Možná aktuálnější než v době svého vzniku. Hlavní příběh je brilantně napsaný, jak je u autora běžné, takže akční, strhující, poutavý, zajímavý atd. A pak je tu popis mechanismů, které a jak tu říši strachu vytváří. Kniha je sice fikce, ale...

jadran
06.04.2020

Říší strachu bych bez zábran zařadil vedle Orwellova 1984 s jedním rozdílem. Orwell psal apokalyptickou scifi, Crichton píše, jak to opravdu je a jak to funguje. Onen poučný thriller je v prvním plánu svižně napsaná akční záležitost, a ačkoliv tenhle druh literatury nevyhledávám, vzpomněl jsme si na Forsytova Šakala. Trvá dost dlouho, než se všechny ty zdánlivě nesouvisející události spojí a my pochopíme, kdo je kdo a hlavně o co komu jde. Na začátku je obří propagační ekologický kongres v LA, jehož cílem je přimět vládu USA, aby podepsala Kjótský protokol. A zde onen právník a vedoucí jedné z hlavních ekologických organizací v USA, placených nepřímo státem a přímo různými „filantropy“ z oblasti byznysu předvede, o co půjde. Houfec propagandistů a reklamních marketérů přijde se slovem Nebezpečí a varování, ale on jim nařídí, že musí použít slova Katastrofa a vyvolat paniku. Ale paniku lze vyvolat ještě jinak. O tom je akční část příběhu.

Kniha, na kterou se Crichton (autor mimo jiné Jurského parku, Rudého slunce jiného prorockého románu Skandální odhalení – vše zfilmováno) chystal tři roky a možná byl při důkladném studiu problematiky sám překvapen k čemu došel. Nechám stranu ono globální oteplování, jak je nám i 14 let po prvním vydání knihy předkládáno a kde si každý normální a myslící člověk udělá obrázek sám, stačí, když si zjistí elementární fakta a bude o nich „chvíli“ přemýšlet. Jenom oni „ekologové“ budou tvrdit, že je to natolik složitá problematika, tři roky na její pochopení nestačí. Jim ale kupodivu ano. Kenner, hlavní akční hrdina nám servíruje mraky informací, je ale nazve hlupáky. Kdykoliv se s některým z nich pustí do diskuze, s fakty jsou brzy na štíru, odvolávají se na vědu a na vědce a nakonec se urazí a zmizí. Oni mají svoji absolutní pravdu. Jeden z účastníků děje to přirovná k čarodějnickým procesům. A vysvětlí, proč žijeme v oné pomyslné Říši strachu a komu to prospívá, kromě nás samotných, drtivé většiné populace.

Lidem se totiž dobře vládne a tahají se z nich peníze, když mají strach a ještě se v nich podaří vytvořit pocit viny, špatné svědomí. Ona „ekologie“, ona záchrana planety splňuje tohle do puntíku. Náboženství už netáhne, studená válka skončila v roce 1989 a strach z jaderné apokalypsy se vytratil. A tak nastoupil strach ze „zničení“ planety a nynější uhlíkoví šílení je jenom dalším z mnoha uměle vyráběných strachů, které slouží politikům, samozřejmě oněm samozvaných zachráncům planety (v USA i právníkům), mediím, ale taky části podnikatelů. Crichton ale taky dává prostřednictvím svých modelových hrdinů co proto nynějším univerzitám a zamýšlí se nad vzývanou vědou.

Ona věda je nám vnucována jako dokonalý hlasatel pravdy. Jenže je ukázáno, že ona věda nejen že je omylná, ale že často stojí na zcela chybných předpokladech a manipuluje s fakty tak, aby vyšlo to, co si poskytovatel grantu přeje a potřebuje. Už se neinterpretují fakta, ale závěry se přijímají a hlásají na základě různých počítačových animací a modelů, které jsou zase vytvořeny na základě selektivních údajů. Takhle to dělají vlády, korporace, ale asi v tom s ohledem na dnešek vedou oni ekologové. Mají totiž podporu jak těch vlád, tak těch médií.

V doslovu Crichton připomíná, že za vědu byla svého času pokládána eugenika a za velkého vědce jistý Lysenko. Kniha není příliš povzbudivá a hlavně, číst jí zrovna dnes je dost náročné. Ale není to žádná propaganda, naopak před propagandou a slepou vírou varuje velice důrazně.

Jak se na to dívají oni bojovníci za záchranu planety dokazuje následující (zjednodušený) dialog mezi Ann, manželkou miliardáře a klimatickou aktivistkou a Kennerem. – Jaký máte dům? – Máme tisíc metrů čtverečních. – A kolik vás tam bydlí? – No já s manželem a dvěma syny. A taky služebná. Ale my žijeme ekologicky, Naše služebná jezdí priusem a máme solárně vyhřívaný bazén. A někdy s námi bydlí i tchyně. – Neptám se vás, čím jezdí vaše služebná. Čím jezdíte vy? – Já ale to velké SUV potřebuji, mám malé děti. My tento standard potřebujeme, patří k naší úrovni a důležitosti. -

Co dodat? Sehnat a pozorně, opravdu pozorně přečíst. Karel Čapek svými vrcholnými díly varoval marně. 14 let po prvním vydání tohoto románu mám podobný pocit marnosti. Jinak knihu jsem přes antikvariáty sháněl dva měsíce. Je samozřejmě vyprodaná přes fakt, že vyšla už dvakrát. To mě snad jako jediné naplňuje mírným optimismem.

Polinius
04.04.2020

V době kdy jsem to četl, měla kniha velký vliv. Dnes už je běžnější slyšet skeptické hlasy které vysvětlují některé problémy jinak a ukazují některá témata z jiného úhlu.
Příběh možná šel trochu stranou na úkor odborných pasáží a dat, ale jsou to ty pravé kulisy které ukazují metody obchodníků se strachem.
Nejlepším prostředkem pro ovládání mas je strach.

Igor1311
05.12.2018

trojročné študium materálov o environmentalistike k Ríši strachu sa tu prajavilo. je to závažný problém, ktorý si určite vyžaduje viac ako trojročné úsilie. Napriek tomu tu crichton zaujíma svojský postoj, možno opačný ako väčšina ľudstva. klobuk dolu, že písal knihy z rôznych vedeckých odvetví, z veľkej časti knihy prefektné. Ríša strachu nám objasnuje sučasné prírodné problémy, zaoberá sa trocha antropologiou, velke plus pre mna osobne jeho osobný názor na problematiku v závere. miestami síce trocha rozvláčny dej, celkovo však slušne napísana kniha, krorá prinuti čitateľa zamyslieť sa nad závažnými problémami sučasnosti

Miqqie
27.12.2019

Perfektní kniha od mistra, která je až překvapivě aktuální v současné době, kdy ekofašismus byť v odlehčené verzi vidíme i dnes v "politickém" světě kolem nás.
V knize jsou výborné dialogy mezi postavami a jakoby mimochodem je řečena spousta velmi zajímavých environmentálních a přírodovědeckých faktů, které jsou často ocitované z odborných článků ze skutečných publikací. Kromě informační stránky kniha vyniká i akčními scénami, které jsou pravda místy přehnané, ale tak to u Crichtonových knih bývá. A to je dobře.
Kniha měla trochu - pro mne - zmatený začátek, který se naštěstí asi po 60 stranách stabilizoval. Zpětně ale události do sebe zapadly a naštěstí to vše tak po dočtení dává smysl. Škoda tak slabšího a ukvapeného/rychlého konce, kdy můžeme jen tušit a doufat, že bude naplněna spravedlnost.
Knihu doporučuji všem fanouškům Crichtona, akčních knih, přírodovědeckých témat, techniky a moderních technologií.

Eldar80
02.02.2019

Knihu hodnotím jako beletrii. Podle mě je to především vynikající thriller než naučná literatura o změně klimatu. Nehodnotím tak uvedená fakta nebo závěry v příběhu. Ani nepředpokládám, že by se nám Crichton pokusil něco podsunout. Já myslím, že nepodsouvá nic. Prostě to tahle napsal.
Kniha mě strhla už od začátku. Začíná několika krátkými příběhy, na které navazuje hlavním dějem. Velmi brzy se podařilo vytvořit atmosféru neustálého ohrožení. Po stránce napětí je kniha skvělá. Napsal to tak dobře, že představovat si to jako akční film nevyžaduje prakticky žádné úsilí. Děj je pořád hektický a jen místy přerušen odbornými dialogy.
Všechny vědecké diskuse jsou natolik zajímavé, že nenudí. Zkombinování akčního děje, ekoterorismu a poznatků z klimatologie je perfektní. Nebyl by to však Crichton, kdyby to nepojal po svém.
Je znát, že celá problematika je pečlivě nastudovaná. Rozhovory o globální změně klimatu dávají smysl a postavy zaujímají věrohodná stanoviska. Dalo by se říct, že jejich názory odpovídají reálným lidem. Vztah postav ke globálnímu oteplování zvládl Crichton skvěle. Věrohodnost děje je však slabší. Kritické myšlení nabourá jak logiku děje, tak jednání postav.
Z knihy je cítit reakce na dobu, kdy ji Crichton psal. Hodně se mi líbil výběr lokací. Doporučuji všem, kdo mají rádi kombinaci naučného výkladu a napětí. Mě to přišlo velmi akční, ale četl jsem 120 stran denně…
A ještě. Pointa je přece úplně jinde než u počasí. Stačí si připomenout název.
Na konci knihy je několik dodatků. Crichton tam na čtyři stránky shrnul svoje závěry z prostudovaných materiálů během tří let. Pak je tam zamyšlení nad nebezpečím politizace vědy. To ostatně vidíme, když je prosazován ekologismus místo efektivní ochrany přírody. Úplně na konci je bibliografie, kde většinu knih Crichton stručně okomentoval. 90%

francouz
16.12.2018

SPOILER
No tak tentokrát, opravdu nevím kdo je ten hodný a kdo je ten zlý. Autor se tentokrát pustil, do boje s ekoteroristy, ale v době, kdy všichni vidíme, že opravdu změny přicházejí, tak se nám moc nechce věřit těm hodným.
Navíc ta jako láska hlavního hrdiny se Sarah, mě přišla opravdu trochu ujetá. Dvákrát ji zachránil ze spáru smrti a ona na něm začíná poznávat něco, co v něm nikdy před tím neviděla.
Je to takové až moc prvoplánové. Bohužel víme kdo je ten zlý a kdo je ten hodný, včetně kamflace se zmizením hlavního mecenáše. Kde jsou další hodní, proč to nechávají jenom na těch 4 statečných, proč se nezapojí další kolečka mašinerie.Tentokrát, bych řekl, že těch nejasností je zde na můj vkus poněkud hodně.