Jurský park

Znovuzrození dinosaurů pomocí DNA kvůli zábavnímu parku? Ne vždy jdou věci tak, jak mají a člověk by si neměl hrát na boha. Zfilmováno Stevenem Spielbergem.

https://www.databazeknih.cz/images_books/52_/5208/jursky-park-5208.jpg 4.4518

Jurský park (1.)

Jurassic Park (1990)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Baronet

Mikako
včera

Knihu jsem začala číst proto, že se mi hodila do čtenářské výzvy. Viděla jsem film a tak jsem očekávala, že se jedná v podstatě o totéž.
Omyl!
Jediné co se s filmem shoduje, jsou jména postav a pár drobností. Nic víc. Film je jen taková šťávička oproti tomu, co se skrývá uvnitř této knihy.
Díky tomu udržela po celou dobu mou pozornost, napětí a chvílemi odpor nad popisovanými detaily .
Jo. Za mě fakt jo!

JohnnyBane

"Plazi jsou odpudiví, protože mají studené tělo, šedavou barvu,chrupavčitou kostru, špinavou kůži, divoký vzhled, vypočítavý pohled,odporný pach, hrubý hlas, nečisté obydlí a strašlivý jed.Jejich stvořitel tudíž neplýtval silami, aby jich nadělal mnoho." Carl Linné, 1735.. Většina lidí stejně jako já se setkala s Jurským parkem poprvé až u filmu Stevena Spielberga. Nespornou výhodou oproti filmu, který byl spíše rodinné sci - fi je ta, že kniha je čistokrevný horror. Ve knize se vyskytují ty nejlepší scény z celé trilogie (Voliéra s Pterodaktily, souboj na lodi, úvod z pokousaným dítětem, budování parku, vytváření dinosaurů, fauny a flóry, snaha o obnovu parku, lov zvířat, loď mířící do San Franciska.. Největší výhoda se kterou jsem se nikdy předtím nesetkal je až pudový strach který při čtení zažíváte. Nectíte jejich samotnou existenci. To je největší síla knihy. Spielberg dokázal všechno tohle ignorovat, zahodil a vystříhal ty nejpodstatnější scény a udělal z filmu scenáristicky plochý a laciný rodinný film.

Albertos

Jak mám ten film rád, tak tahle knížka mě dostala. Přibližně stejný "problém" jako u všech zfilmování. Režisér a scénárista si to musí upravit podle svého, protože film nejde přepsat. A proto musím říct, že mě ta kniha velmi mile, velmi mile překvapila, jak je to všechno mnohem podrobněji vysvětleno a že ten konec je ve výsledku jinak....

MorriconeTheGod

Nevím, jestli si autor všechno cucá z prstu nebo bych v opačném případě nechtěl vidět ty rešerše - tak jako tak klobouk dolů. Fascinuje mě ta podrobnost a záběr na detaily - technické, věděcké atd. Přitom celkem v širokém spektru oborů.

Katranis

Crichton musí být vždycky něco extra. Každá jeho knížka je úchvatná, každé téma je neuvěřitelné, ale přesto tak uskutečnitelné. Vždyť jsme lidi a my milujeme ovládnutí neovladatelného.
Michaele Crichtone, země ti buď lehká, na tebe budu vzpomínat dlouho.

niki-chan

Skvělá kniha, hlavně pro milovníky dinosaurů. A nejen pro ně. Děj plyne, nikde se nezadrhava a ani ke konci příběhu nemá čtenář pocit, že by se to už muselo nějak dorazit. Plynulost a čtivost jsou velkou předností.

Ivan Kučera

Ako malý som mal úžasné detstvo i preto, že keď som mal cca 12 - 13 rokov, mal u nás premiéru film Jurský park. Pre chlapca v takom veku nemôže existovať lepší film, než Jurský park. Bola to absolútna dinománia. Každý, každý, proste každý chcel byť paleontológom. Vedel som, že je to podľa knihy a snažil som sa ju v našej mestskej knižnici zohnať, ale vzhľadom na dinomániu, ktorá všade okolo nás zúrila, pravdaže vrátane nášho mesta, to bol heraklovský výkon. Nakoniec sa mi to ani s pomocou môjho inak veľmi schopného (tak celkovo) otca nepodarilo a tak som sa na to vybodol, povedal som si, že ja veru žiadny zúfalec nebudem a s rodičovskou finančnou injekciou som si knihu kúpil. Mám ju dodnes. Je úplne iná, než film. Postavy zostali a niektoré pasáže tuším tiež, ale porovnávať film a knihu je v podstate zbytočné. Spielberg sa Crichtonovým bestsellerom iba jemne inšpiroval v hlavnom nápade o oživených dinosauroch na tropickom ostrove a zvyšok si vymyslel. Kolujú legendy o tom, že slávnemu spisovateľovi (ktorý mal príšernú povesť otrasného chlapa, ktorý sa možno rozumie knihám, ale vôbec nerozumie filmom a ak nejaký náhodou produkuje, jeho režiséri môžu spáchať samovraždu, urobia lepšie) sa takýto prístup absolútne nepáčil. Kolujú tiež ale legendy o tom, že Spielberg bol jediný režisér dosť mocný na to, aby Crichtonove "vplyvy" dokázal zatlačiť do úzadia a nemať z toho zle. Crichtonovi to evidentne príliš nevadilo, lebo z toho mal nekresťanské prachy a tak so Spielbergom následne spolupracoval ešte na dvojke, Twisteri a Pohotovosti. Jeho román Jurský park je chcelo by sa povedať "seriózny" a naozaj nie je ktovieako určený fanúšikom dobrodružného filmového spracovania. Ale mne sa páčil. No film mám radšej.

maltinka

Přečetla jsem si to díky čtenářské výzvě a vůbec nelituji. Kniha je napínavá a čte se dobře. Pokud váháte kvůli tomu, že dobře znáte film a myslíte si, že kniha vás nepřekvapí, tak nemusíte. Především konec mě naprosto ohromil. Jediné co musím říct, že mě opravdu štvala postava Johna Hammonda, naproti tomu postava Iana Malcolma mě víc než zaujala. Za mě doporučuji :-)

Plague

Paráda. Díky čtenářské výzvě jsem se opět dostal na autora a knihu, o které bych jinak těžko zavadil. Takže asi díky. Četlo se to skoro samo. Ikdyž jsem viděl film, nedalo se předvídat, jak děj poběží. Někdy to byly jen detaily, jindy zásadní rozdíly, takže jsem hodně nadšeně rozmotával DNA šroubovici téhle knížky. Líbila se mi realističnost (jestli při oživení dinosaurů jde mluvit o realitě) celého projektu - víte co myslím - kdyby to bylo vůbec možné, tak jedině tak, jak to napsal Crichton. I postavy jsem vnímal úplně jinak, než z filmu. Pan Hammond rozhodně není milý dědeček hříbeček, který nehraje o zisk a oproti filmu se mi zalíbila postava Malcolma a jeho teorie chaosu. Jeho výroky mě nutili k hlubšímu zamyšlení nad podstatou člověka, což bych tady - uprostřed džungle plně hladových predátorů - vůbec nečekal - o to hlubší dojem z celé knížky. No a palec k nebi za finiš - žádný hepyjend a to já rád. Váháte-li, neváhejte - zklamaní nebudete.

Smardik17

Bohužel nyní nemám čas číst (protože stavím dům) a každou volnou chvíli trávím na stavbě, ale jakmile jsem se dozvěděl, že film Jurský park má knižní předlohu, musel jsem vymyslet jak najít na knihu čas. Poprvé jsem proto zkusil Audioknihu. Četl ji Jaromír Meduna (alias Levák Bob(Simpsonovi)) a můžu říct, že jsem byl velmi mile překvapen, byla to pastva pro uši. Film jsem viděl snad 30x a byl jsem velmi zvědavý jak vypadá jeho knižní předloha. Na stavbě mi do uší místo zpívání Věry Špinarové, četl Jaromír Meduna a musím říct, že jsem si to skvěle užil. Příběh nemá chybu. Nemá ani hluché místo, kde byste chtěli příběh přerušit a jít spát. Je to dokonelé. Určitě nebudu srovnávat knihu a film, jak se u těchto knih očekává, jelikož oboje, je výborně zpracované a myslím si, že film (ač se konec hodně lišil) nemohl být lépe natočen. 5/5

Dinosaur

(10/10) Samozřejmě už někdy od dětství znám film, ale až po dlouhých letech jsem zjistil, že to je podle knižní předlohy. Díky tomu, že znám děj z filmu, jsem tolik nečekal, ale to se ukázalo jako chyba. Děj se zde oproti filmu rozjíždí pozvolněji a chvíli trvá, než konečně "uvidíte" prvního dinosaura, ale jak to už bývá, kniha je ještě lepší než film a v některých věcech se odlišuje. Nakonec jsem měl skutečně problémy se od ní odtrhnout.

yaoiyuri
27.09.2016

Tahle kniha je pětadvacet let stará, a přesto je to pořád takový geniální nářez, jako v době vydání. Vzhledem k tomu, že jsem v dětství propadla díky filmům dinosauří mánii, dodnes je znám oba včetně dialogů zpaměti, takže jsem si při čtení s nostalgickým úsměvem dokázala vybavit, které náměty, scény a útržky dialogů se ve filmech objevily, co scénáristy jen lehce inspirovalo a co naopak úplně obrátili naruby. V tomto případě je praktický nemožné porovnávat knižní předlohu s filmem, protože jsou to dvě naprosto odlišné věci, které vlastně spojuje jen jméno a dinosauři.
Děj knihy by vydal na kratší seriál, je mnohem „dospělejší“, barvitější a detailnější. Dinosauři jsou mnohem děsivější a vražednější, přestože je vidíte jen díky síle své představivosti. Je tu také krásně zobrazeno, jak lidé, kteří jdou jen po penězích a úspěchu, přenechali vše na technice (dnes už poněkud retro-úsměvné) a kupí tak jednu fatální chybu na druhou – ve filmu to, pro zjednodušení zápletky, tak zřejmé nebylo.
Spielberg vlastně od Crichtona převzal jen myšlenku s klonováním, parkem a jména několika postav, která se ale charakterově oproti knize značně liší – nejmarkantnější rozdíl je asi u Hammonda. Také chápu proč, je Lex ve filmu teenagerka (v knize je tak otravný a drzý fracek, který aspiruje na jednu z nejotravnějších postav v dějinách, že jsem měla několikrát chuť předhodit ji raptorům).

cantona
24.09.2016

Tento román Michaela Crichtona se dá považovat mezi jeho lepší díla.Oproti filmové verzi musím napsat, že se mi kniha líbila trochu víc. Opravdu se mi líbilo jak jsou zde popsáni dinosauři, jejich dovednosti, inteligence atd. Na ději mi opět vadilo jak autor odbíhá v některých situacích, které by klidně mohl vynechat, ale to by nebyl Crichton. :-) Jinak spokojenost.

Marshal
23.09.2016

Když jsem bral tuhle knížku do ruky, mrzelo mě, že už jsem před tím viděl film. Nemuselo. Postavy se jmenují stejně, ale jsou to úplně jiní lidé. Některé situace se zdají být podobné, ale prakticky žádná se nedostala do filmu tak, jak je napsána tady. Na rozdíl od mnohých jsem si užil rozsáhlý úvod, který brilantně tahá čtenáře za nos souhrou náhod a nedopatření. Vychutnal jsem si pohled do zákulisí parku, jeho (dnes již báječně old-schoolového) technického řešení a myslí lidí, kteří ho stvořili. Kniha je výrazně dospělejší a smrt v zubech dinosaura dokáže opravdu pocuchat nervy. Obdivuji, jak autor zvládl akční pasáže - jsou napínavé a hltají se jedním dechem. Škoda jen že jich je tolik. Časem se děj rozpíjí a nové a nové útoky T-Rexe unaví. To, co by mělo být finále kapitole nebo velkým vyvrcholením děje, je často zatlučeno méně napínavými dovětky. Skutečné zlato mezi řádky - alespoň pro mě - jsou monology Iana Malcolma. Málokdo to má o světě tak dobře spočítáno jako tenhle matematik :)

CharlesWard
27.08.2016

Když se ve 2/3 knihy, konečně na ostrově spousta věcí podělala, dostal příběh spád a zbývající stránky utíkaly jedna radost. Problém ovšem představuje třetina první, kde se, kromě zajímavého úvodu, neděje vůbec nic důležitého a ony všemožné právní problémy a neprokreslené postavy, mě od dočtení málem odradily.

BlackBlade
23.08.2016

Knihu jsem opět poslouchal při běžeckých trénincích a byla skvělá. Díky filmu jsem si lepé vizualizoval ostrov plný pradávných ještěrů. Jak bývá zvykem, děj v knize je plnější a lepší. Rozhodně stojí za přečtení.

reader.007
22.07.2016

Váhám mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami, ale nakonec si to přeci jen zaslouží všech pět, protože samotný podnět k zamyšlení nad výzkumem a "vědou" posledního století je natolik alarmující, že si pan Crichton zasloužil obrovský metál jen za to, že poukázal na jejich šokující bezohlednost a honbu za ziskem. Je ale příznačné (však je to taky v Americe), že se i z jeho snahy vyvinul jen další komerční boom, parazitující tentokrát na dinosaurech.
Nedokonalé technické detaily, za které se v doslovu autor i omlouvá, neberu nijak doslova, nicméně myšlenka je správná.
A protože jsem knihu "zkonzumovala" hlavně jako audioverzi, nemůžu neocenit výborný výkon Jaromíra Meduny z roku 1993, který, i když byl poznamenán nedokonalostí překladu a hlavně nedokonalou znalostí anglické výslovnosti, tak typickou pro 90. léta :-), byl každopádně strhující.

boxas
17.07.2016

Dobré čtení, ale někdy je autor až moc popisný, rád vysvětluje už několikrát vysvětlené, a tak vyprávění občas ztrácí tempo.

Aniga
28.04.2016

Velmi dobrá knížka, jen jsem se ze začátku nemohla pořádně začíst.
Celkový dojem mi jen trochu kazilo divné a nepředvídatelné chování holčičky Lex. Pochybuji, že by dítě se chovalo tak umíněně v té hrůze, kterou zažívalo.

danny_21
09.03.2016

Nejznámější Crichtonova kniha, přesto nesmrtelnost získala díky Spielborgovu přelomově trikovému filmu. Velociraptoři, T-Rex, Sauropodi, Compsognatové, Malcolm a jeho teorie chaosu, dr. Grant - no prostě pro milovníka jurských monster ráj. Chrichton v nejlepší formě, dál už nemá cenu cokoliv psát, ostatní už vše podstatné zmínili - 90 %

PierRe Vesper
06.03.2016

Knihu jsem naposledy četl před několika lety. Píši naposledy, protože od té doby, co jsem ji objevil jsem ji četl 20x. Ano 20 krát, opravdu si to počítám. Moje první kniha od Crichtona. Pecka. Kult. Dinosauři!!!

Co čekat od autora, jehož 90% napsaných knih bylo zfilmováno. To už něco vypovídá že?

JosefW
08.02.2016

Na tuhle knížku a vlastně i autora jsem narazil nedávno a víceméně náhodou. A víte, čemu se divím? Že jsem na vše nepřišel dříve! Příběh Jurského parku v knižní podobě se mi velmi líbil. Oproti filmu, jež znám léta, jsou některé postavy vykreslené poněkud jinak, takže ze začátku může být člověk krapet mimo, ale celkem rychle si přivyknete. Dvakrát jsem se začetl natolik, že najednou padla čtvrtina knihy (na mě nezvyklé). Už teď se těším na pokračování, které mám již připravené. :-)

Aniday
01.02.2016

kniha ve mně vyvolala naprosto żivou představu původně zamýšlené krásy ostrova a... je to fakt nádhera (jen škoda toho vyvrcholení celé situace)...

Renča42
19.01.2016

Líbí se mi ta kniha, i když v ní jsou scény, které ve filmu nenajdete. Jako desetileté škvrně jsem podlehla kouzlu dinosaurů a líbí se mi dodnes.

Storm5007
14.01.2016

Nedávno jsem dočetla knihu a musím se přiznat, že jsem se nemohla odtrhnout. Moc mě překvapil konec knihy. Zajímavé bylo zjištění, jakou povahu má v knize Hammond v porovnání s filmem to není hodný, usměvaví děda naopak má nejoblíbenější postava byl Malcolm, skvěle vysvětloval teorii chaosu, to se mi moc líbilo a to jak dopadl jsem nemohla rozdýchat.
Je fajn, že se kniha tak liší od filmu, protože právě proto mě mohla tolik oslovit.
100% tady platí stará dobrá pravda "kniha je lepší než film." :o)

vendy.b.
08.01.2016

Zbožňuju film, takže tahle kniha byla jasná volba. Věděla jsem, že se děj liší, ale i tak mě konec velmi překvapil a vůbec jsem některé události nečekala. A právě to se mi na knize taky líbilo. Filmy už znám zpaměti, tak je fajn, že to bylo jiné a tudíž napínavější.
Určitě doporučuji knihu i filmy.

Benjiki
04.01.2016

9/10
Jako první jsem viděl film, asi jako většina z nás. Tenkrát jsem byl malé robátko a z raptorů měl noční můry. K filmu jsem se v pozdější době ještě párkrát vrátil, ale o předloze - přiznávám - jsem ani neuvažoval, dokud mi naprostou náhodou nepadla do oka při brouzdání knihovnou. A musím konstatovat že to bylo cool, napínavý a děsivý víc než film a víc než spousta jiných knih. Malcolm filozoficky hláškuje naprosto odzbrojujicím způsobem, často jsem se přistihl jak mu podvědomě s nepříjemným pocitem v břiše tleskám. Dodal bych nějakou jeho hlášku, která by vyjádřila úžasného ducha téhle knihy, ale spousta komentujících to už udělala za mě. Spokojim se s puberťácky vykřičenou větou - Je to fakt hustý a umírá se tam a fandí a děsí a je to prostě top!

Terhalta
29.10.2015

Pecka! Výborný poměr akce a filozofování (o které se stará celkem výhradně Malcolm).
Fanoušky filmu potěší zejména bližší popisy parku a jednotlivých zvířat. Naštve vás neuvěřitelně protivná Lex, kterou bych nejraději hodila prvnímu raptorovi, kterého potkám. Oproti filmu jsou mnohé postavy trochu jiné (Lex, Hammond), některé na můj vkus až příliš šablonovité, ale to odpustím. (taky mají oproti filmu výrazně vyšší mortalitu, což je plus).
Každopádně odtrhnout se je téměř nemožné a rozhodně to nebyla moje poslední Crichtonovina.

Terva
28.10.2015

Krásný doplněk k celovečernímu filmu. Lehce se to čte i když víte, jak to končí. Kdo neviděl film si knihu užije více, ale věřte, že budete mít chuť se na příběh i podívat.

Finskej
19.10.2015

„A Hammondův projekt,“ řekl matematik, „je jiný zdánlivě jednoduchý systém — zvířata v prostředí zoo — který postupně ukáže nepředvídatelné chování.“
„A tohle víte ze své…“
„Teorie,“ dokončil Malcolm.
„Ale neměl byste se raději podívat na ostrov, abyste posoudil, jak to tam vypadá ve skutečnosti?“
„Ne. To vůbec není třeba. Na detailech nezáleží. Teorie mi říká, že se ten ostrov brzy začne chovat způsobem, který nikdo nepředpokládal.“