Jurský park

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Znovuzrození dinosaurů pomocí DNA kvůli zábavnímu parku? Ne vždy jdou věci tak, jak mají a člověk by si neměl hrát na boha. Zfilmováno Stevenem Spielbergem.

https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/5208/jursky-park-5208.jpg 4.41029
Série:

Jurský park 1.


Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Baronet
Originální název:

Jurassic Park, 1990


více info...
Nahrávám...

Komentáře (168)

Kniha Jurský park

HockeyGirl
12. března

Tuto knihu jsem dostala a aniž bych o ní nějak moc věděla, tak jsem si ji vzala s nadšením, že to bude super čtení a bude se mi líbit. Filmy o Jurském parku jsem viděla jak ty starší, tak i ty novější, takže jsem od knížky očekávala dost podobný styl a nadšení. Bohužel začátek se četl těžce, byl spíše technického a vědeckého rázu a knížku jsem tak skoro odložila. Nakonec jsem jí dala šanci a pokračovala ve čtení, těšila jsem se (snad) na lepší pasáže, které se naštěstí dostavily. Byl tam i doktor Grant, Lex a Tim, které známe z filmů a konečně se tam začalo něco dít. I tak se mi knížka četla pomaleji, nudněji a těšila jsem se na konec. Slabší čtení, dávám 3*.

Grohlinka
27. února

,,Neni to nakonec takhle pokazde? Vsechno vzdycky zkazi nejaka drobna chybicka.”

Nemuzu uverit, ze o skutecnosti existence knizni predlohy pro Jursky park jsem se dozvedela teprve nedavno! Pritom zboznuju dinosaury!

Zacatek knihy me prekvapil, chvili mi trvalo se zacist, predpokladam, ze to je zpusobene odlisnosti od filmu, tudiz jsem se musela oprostit od ocekavani. Potom uz to bylo vynikajici, akcni jizda, protknuta vedeckymi poznatky, skvelymi popisy dinosauru a sameho ostrova, opravdu chvalim za filosoficke uvahy, ktere knize dodaly vetsi hloubku.

Ano, ano, vzdycky me prekvapi, kdyz spisovatele dokazou napsat priserne nesympaticke decko, skoda, ze tu prtavou holku nekouslo neco do zadku, treba by se vzpamatovala, nastesti tam nebyl jeji tatinek, coz musi byt take vykvet. Bracha to vyrovnal, skvely kluk.

,,Tahle planeta ohrozena neni. My jsme ohrozeni. Nemame moc znicit planetu - nebo ji zachranit. Ale mozna, ze najdeme silu zachranit sami sebe.”

,,Vsechny velike zmeny jsou jako smrt. Nedohlednete na druhou stranu, dokud se tam nedostanete.”


ArkAngel
09. února

Řekl bych, že mnoho lidí vlastně vůbec neví, že má Jurský park knižní předlohu a vůbec se nedivím tomu, že si jí Spielberg pro zadaptování vybral. Kniha je to velice čtivá a akční, kdy se liší převážně závěr. Začátek je pak velmi osekaný. Za sebe musím říct, že je kniha daleko lepší než film, za což mohou i vědecké a filosofické pasáže. Práce s grafy a počítačovými programy byla také velice originální a všechny dějové linky měly něco do sebe. Lex je ale otřesná postava a měla by dostat několik facek, s čímž budou souhlasit asi i ostatní.

LeHADR
27.12.2022

(+ SPOILER) Tak toto bylo výborné! Napětí by se dalo krájet, kniha nemá hluchá místa a je napsaná vskutku čtivým dojmem. Kniha má i svoji hloubku a nutí k zamyšlení o tom, zda se lidstvo opravdu posouvá kupředu - a to ani autor netuší, jakou debilizaci zažívá současná mladá generce nyní díky technologiím. Poprvé se mi u knihy také stalo, že by mi nevadilo, kdyby dinosaurus sežral dítě (prosím za prominutí, nemám nic proti dětem!). Postava Lex byla naprosto na zabití a o to víc mě překvapilo, že se u ní během knihy ani neobjevil vlivem hrůz, které zažila, žádný vývoj. Prostě ukázkově stupidní spratek a za mě asi jediná výtka ke knize.

p.stranska
18.12.2022

Audiokniha. Pro mě veliké překvapení! Ačkoli jsem film viděla několikrát, kniha mě přesto vtáhla do děje a dopřála mi napětí. Skvěle vypracované charaktery postav i zvířat, žádná nudná místa. Navíc ji skvěle načetl Jaromír Meduna. Můžu jenom doporučit.

Frizer
18.12.2022

Zatímco film podle této knihy je natočený jako rodinná cesta, kterou každý zná, kniha je trochu jiná svým poselstvím a stylem. Před 30 lety to musel být velký hit, dnes už tolik ne, alespoň pro mě. Kniha je spíše vědecká než dobrodružná, což je v pořádku, ale nemám ponětí, kolik z těch "vědeckých" věcí je správných a co je prostě jasně řečeno. Ale z toho, co jsem pochopil, jsou paleontologické „věci“, jak jsou popsány v knize, docela nesmysl. Postavy byly fajn, kromě dětí. Byli opravdu velice otravní.

Kdybych měl jedinou možnost, film nebo knihu, mnohem raději bych si vybral film. 3,5/5

Argony
10.12.2022

Milé překvapení, které jsem ani nečekala. Škoda, že se toho do filmu nedostalo z knihy víc. Lex mě dost vytáčela. Rozhodně stojí za přečtení.

oblakaknih
21.08.2022

Jurský park je jeden z mých nejoblíbenějších příběhů, co se filmového zpracování týče. Jsem ten typ člověka, který s klidem přehlíží jakékoli chyby a nesrovnalosti, prostě si jen užívám příběh. Samotnou mě překvapuje, že až letos jsem se dostala ke knižní předloze. A v porovnání? Knižní předloha u mě asi vede!

Očekávání byla vysoká, přestože jsem měla obavy, že se do knihy nedostanu a bude pro mě problém udržet pozornost. Přestože velká část knihy je hodně popisná, hlavně co se nejrůznějších technologií týče, velmi mě to bavilo!

Když jsem byla malá, dinosauři mě vůbec nezajímali, jenže pak jsem v kině náhodou viděla Jurský svět: Zánik říše a hned si musela pustit i všechny předchozí díly. Kniha je v tomto případě jen třešinkou na dortu, ale obrovskou!

Postavy si zamilujete ihned, přestože některé jsou občas nesnesitelné. Jejich dobrodružství ale tyto situace zastiňuje.

Jak jsem již zmiňovala, technologie a popis jejich funkcí má v knize velké zastoupení a mnoho z vás to může odradit. Já osobně tyto věci také nevyhledávám, ale v tomto případě to ke knize sedělo natolik, že mi to bylo jedno a nakonec jsem si to i užila.

Atmosféra Jurského parku se na mě plně přenesla, přestože ne vždy jsem na čtení měla klid. Do knihy je jednoduché se naplno ponořit a nevnímat okolí.

Napětí knize také nechybí. Navíc je obohacena různými grafy a nehlédnout můžete i do systému počítačů.

Za mě je to pecka, těším se na pokračování i na to, že si knihu znovu přečtu v originále.

1 ...