Jurský park

Jurský park https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/5208/jursky-park-5208.jpg 4 1130 1130

Jurský park série

1. díl >

Znovuzrození dinosaurů pomocí DNA kvůli zábavnímu parku? Ne vždy jdou věci tak, jak mají a člověk by si neměl hrát na boha. Zfilmováno Stevenem Spielbergem.

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Baronet
Originální název:

Jurassic Park , 1990


více info...

Přidat komentář

Corwin11
18.05.2024 5 z 5

Možná mnoho lidí odradilo dlouhosáhlé vysvětlování jak funguje DNA a další vědecké poznatky. Ale kdo se prokousal přes skoro 100 stran vědeckých teorií, se najednou dostal do světa plného napětí, překvapení a zajímavých rozuzlení, kniha dostala akci spád, humor, strach.
Není divu, že po ní sáhl Spielberg a natočil další kasovní trhák.

Slezadav
29.03.2024 4 z 5

Poslechnuto jako audiokniha. Samozřejmě jsem x krát viděl slavný filmový trhák na motivy této knihy. Hodně to můj dojem ovlivnilo a u spousty scén jsem si nedokázal vytvořit vlastní představu, protože se do hlavy cpaly obrazy z filmu. Platí, že jsem si užil zejména scény, které byly ve filmové verzi vynechané.
Kniha má rozhodně co nabídnout. Vědecké a technické detaily jsou skvěle zpracované, je vidět, že autor věnoval rešerším dost času. Hodně dobré jsou i akční scény, kdy mě Crichton dokázal opravdu k dinosaurům přenést. Atmosféra a napětí příběhu rozhodně nechybí. Oblíbenou postavou byl jednoznačně Malcolm, který přinášel rozhodně zajímavý pohled na věc. Nejméně oblíbené byly děti, které byly otravné, než cokoliv jiného, zejména Lexi.
Mezi zápory bych zařadil tempo v některých částech knihy. Zejména ve druhé půlce byly některé věci už zbytečně natahované. Také překlad se mi zdál hodně kostrbatý a vypravěč audioknihy evidentně neuměl anglicky, což bylo u některých cizích slov skori komicky znát.
Na dobu svého vzniku velmi technicky novátorská kniha, kterou bych si asi užil více, kdybych nebyl dobře obeznámen s filmovou adaptací. Trochu údernější tempo v prostřední části knihy a možná malinko lépe napsané děti by hodně pomohly. Hodnotím slabší 4*, které ke třem nemají moc daleko, ale přeci jen jde o knihu, podle mého, spíše nadprůměrnou.


ZaOndra
28.02.2024 5 z 5

9/10
Jsem velkým fanouškem filmů Jurského Parku, které patří mezi mé nejoblíbenější. Proto jsem se pustil do čtení knižní předlohy s cílem porovnat obě díla.
Musím říct, že kniha a film se v mnoha ohledech liší. Crichtonův román je více komplexní a detailnější. Zabývá se etickými otázkami klonování dinosaurů a důkladně popisuje technologický proces jejich vzkříšení. Film se oproti tomu soustředí spíše na akci a vizuální efekty.
Co se týče děje, film zjednodušuje některé dějové linie a vynechává některé postavy. Například v knize hraje větší roli postava matematika Iana Malcolma, který kritizuje projekt Jurského Parku. Velmi mě překvapilo, že byly v knize například názorně zpracované tabulky dinosaurů na ostrově, počítačové kódy nebo třeba na půl stránky vypsaný DNA kód.
I přes tyto rozdíly jsem si knihu Jurský Park užil. Crichtonův styl psaní je strhující a napínavý. Dokázal mě vtáhnout do děje a držet v napětí až do samého konce.
Pokud jste fanouškem filmů Jurského Parku, knihu vám určitě doporučuji. Je to zajímavý příběh, který vám poskytne nový pohled na tento fascinující svět dinosaurů.

felixrr
26.02.2024 5 z 5

(SPOILER) Ačkoliv ani film není zrovna pohádka, kniha je ještě o dost ponuřejší a nabízí i notnou dávku cynismu. Zároveň si autor očividně důkladně nastudoval vše potřebné, od paleontologie, přes teorii chaosu, až k blokům kódu, které v relevantních pasážích doplňují text. Jedinou vadou na kráse je několik nepříliš logických rozhodnutí postav v závěru knihy, které tu již nastínili ostatní komentující (proč jít počítat vajíčka do hnízda, když ostrov za pár minut srovná se zemí armáda, atd.).

soupik2012
08.02.2024 4 z 5

V tomto případě nemá příliš valný význam knihu porovnávat s filmovou podobou, protože film se snažil diváky šokovat do té doby neviděnými filmovými triky a tak na děj již nezbylo téměř žádné místo. Proto není žádným překvapením, že je po obsahové stránce kniha mnohem lepší. Velmi mě bavilo sledovat počáteční vědecké postupy. Příběh šel pěkně do hloubky a je plný filozofických myšlenek. S postupujícím časem se přepne do dobrodružného módu a společně se stále se stupňujícím napětím, vytváří velmi vydařený příběh. Nicméně občas mě zarazilo velmi nelogické chování některých lidí a proto plný počet bodů dát nemohu. Audiokniha je velmi vydařená a načetl ji pan Jaromír Meduna.

Mystig
05.01.2024 5 z 5

Na filmech ujíždím od dětství. Jsou to moje cozy movies, když je mi smutno, jsem nemocná, uklízím...někdy si je pustím i několikrát týdně xD A odlišnost této knihy mě nadchla. Získala jsem ještě větší sympatie k oblíbeným postavám, a naopak mi spadly růžové brýle v případu jiných. Neskutečně jsem si to užila.

ctenar2846
25.12.2023 5 z 5

V první řadě musím přiznat, že jsem neměl tušení o existenci knihy a po jejím objevení jsem byl opravdu zvědavý jak skončí ve srovnání s filmovým zpracováním.
Ve zkratce ho v mnohém překonává. Jediné co bych mohl vytknout, je to to, že mi děj místy přišel trochu zbytečně natahovaný. Ovšem i tento drobný nedostatek dokážu odpustit díky celkovému zpracování, originalitě a všudypřítomnému dech beroucímu napětí.

Paulus.1987
07.12.2023 5 z 5

Drsný a napínavý sci-fi thriller, podle kterého Spielberg natočil film pro celou rodinu. Z mého pohledu je to další z mnoha případů, kdy knižní předloha vítězí nad svým filmovým zpracováním.

Podle očekávání je román oproti filmu obsáhlejší. Ostatně i sám autor měl být údajně rozčarován z toho, že ve filmu nakonec zůstalo pouhých 10 až 20 procent obsahu. Kniha je také mnohem drsnější, místy až hororová, a především celkově dospělejší a chytřejší, prostá jakýchkoliv infantilností či rádoby vtipných "ha-ha" momentů. Kromě samotných akčních pasáží, které tvoří především druhou půlku knihy, mě také zaujaly filozofické úvahy Iana Malcolma, které jsou podle mě stále platné a rozhodně stojí za zamyšlení.

Mám-li románu něco vytknout, tak je to např. iritující holčička Lex, která by si skutečně zasloužila pár facek. Počítačové dovednosti jedenáctiletého Tima pro mě byly docela těžko uvěřitelné, stejně jako například útěk Ellie před velociraptory ze stromu na střechu domu a následným skokem do bazénu. S ohledem na celkovou kvalitu knihy jsem však ochoten těch pár malých zádrhelů přehlédnout.

Filmu neupírám jeho význam ve světové kinematografii především v oblasti trikových technologií, ale po obsahové stránce u mě román vyhrává na plné čáře.

„Malcolm se rozkašlal a zahleděl se do dálky. ,Aby bylo jasno: tahle planeta ohrožená není. My jsme ohrožení. Nemáme moc zničit planetu - nebo ji zachránit. Ale možná máme sílu zachránit sami sebe.'"

Senza Jenka
26.11.2023 3 z 5

(SPOILER) Drama, akce, filozofie, matematika, genetika, paleontologie... Film to ani náznakem neobsáhne. Opravdu zajímavé čtení.
Kniha není prostá nelogičností - proč čekali s Malcolmem ve stejném pokoji a nepřestěhovali se jinam? Proč šel Hammond ven, když věděl, že zvířata nejsou na svých původních místech? Ta akce s hnízdištěm a vůbec celé rozmnožování raptorů mělo značné mezery.
Lex bych asi utopila - ano, bylo jí teprve osm, ale znám děti o polovinu mladší a mnohem vychovanější!

inmax
21.11.2023 4 z 5

Knihu jsem poprvé četl někdy po premiéře filmu a štvalo mě, že děj není stejný jako ve filmu. Dřív totiž bylo normální, že film se z kina dostal na VHSku až za rok a jinak se k němu nešlo dostat, krátil jsem si tedy čekání čtením stejnojmenných knih, které byly často jen přepisem děje filmu. Teď, po téměř 30 letech jsem si knihu přečetl znovu a docela jsem si chrochtal a překvapilo mě, že si ji už vůbec nepamatuju. V knize jsou i scény z druhého Spielbergova dinosauřího filmu. Některé postavy na rozdíl od filmu umřou, jiné zase ne. Celkově je to takové drsnější ale nenašel jsem tam jedinou wow scénu, tak nedávám plnej. Když budu chtít v budoucnu znovu navštívit Jurský park, pustím si film.
P.S. Zajímavy je, že až teď po 30 letech po přečtení knihy mi došlo, že měl Nedry v plánu jen doručit plechovku s embryi na loď a zase se nenápadně vrátit na svoje pracovní místo. Já vždycky myslel, že na tý lodi chce zdrhnout z ostrova :D

Dom95
19.11.2023 5 z 5

Film miluju. Miluju i dinosaury. Je skvělý číst a představit si, jak film mohl (a asi i měl) vypadat. Kniha se mi líbí o dost víc, než film...a film je skvělej :-D

Hlavní hrdinové sedí v helikoptéře a poprvé vidí dinosaury:
"Nevypadáte, že vás to vyvedlo z míry," podotkl Malcolm. Grant potřásl hlavou. "O takové možnosti se diskutovalo. Řada lidí byla přesvědčená, že to přijde, jenže ne tak brzy."
"Charakteristické pro náš živočišný druh," řekl Malcolm se smíchem. "Všichni vědí, že to přijde, jenže ne tak brzy."

mila2411
09.11.2023 5 z 5

Velice dobrá kniha. Čekal jsem +/- přepis toho co bylo ve filmu, ale NE, je to úplně jiná a o hodně lepší a dospělejší... chytřejší.

Moňas17
25.10.2023 4 z 5

Prvních asi 130 stran jsem proletěla (pro mne trochu nezáživné), pak už jsem četla jedním dechem. Zapomněla jsem na svět okolo.
Tak jak je kniha napsaná, by nemohla být zfilmovaná. Film je lepší. Nicméně i tak stojí za to si knihu přečíst. Opravdu!
Spoiler.
Hammond je v knize příšerný dědek, ani nejde poznat, že to jsou jeho vnoučata, nemá je rád. Lex dělá komplikace víc než zdrávo. A chybí mi trochu vztahová interakce např mezi Alanem a Eliie - člověk má pocit, že se vůbec neznají.
Nelíbí se mi ani závěr, příliš mnoho mrtvých.
Jsou tam některé nesmysly - aby velociraptoři přehryzali ocel, tak to fakt ne. Navíc je známo, že došlo k záměně zvířat. Velociraptoři byli malí asi jako krocani. Měli to být Deinonychus.
Zas jiné věci tam jsou úžasné a natočené nejsou.
Doporučuju!

Marie022
19.10.2023 4 z 5

Na filmech o Jurském parku jsem prakticky vyrostla :) Proto když jsem viděla tuhle knížku okamžitě musela být doma, ale trvalo pěkně dlouho než jsem si ji začala číst.
Jako někdo, kdo znal jen ten film, mě začalo docela překvapovat když jsem začala narážet na některé odlišnosti v obou dějích, film od pana Spielberga je ve mně zakořeněná klasika. Ale nakonec to bylo moc zajímavé, sice mi přečtení trvalo asi půl roku, letos nemám moc čtecí náladu, a taky jsem nečekala tak uzavřený konec.
Oproti filmu mi tu byl Hammond hrozně nesympatický, umíněný dědek který si neuměl přiznat, že udělal chybu a pořád ji svádí na něco nebo někoho jiného.

BojácnéKuře
23.09.2023 4 z 5

(SPOILER) Po přečtení recenzí jsem čekala, že se od knihy nebudu moci odtrhnout, ale to se bohužel nekonalo. Vlastně jsem ji četla hrozně dlouho. I když vás autor neustále udržuje v určitém napětí, pořád mi tam chybělo to "něco", co by mě u knihy udrželo.
Nejsem moc fanoušek sci-fi, ale autor zvládl podat veškeré ty vědecké a technické informace tak, že vás i baví o tom číst. Asi za polovinou knihy tam bylo místo, kde jsem se trošku nudila, ale konec to naštěstí zase napravil.
Většina postav byla sympatická, tedy až na Hammonda a Lex. Opravdu by mě zajímalo, kolikrát by ještě musela být Lex pronásledována dinousaury, aby přestala myslet na jídlo a začala poslouchat dospělé, kteří se ji snaží zachránit. Z Hammonda jsem měla od počátku špatný pocit a to, že ani ke konci nedokázal přiznat jeho selhání, svedl to všechno na ostatní a ještě přemýšlel, kde postaví nový (už lepší) park, byla opravdu poslední kapka. Za mě tedy dost odporná postava.
I přes zmíněné nedostatky to bylo velmi solidní čtení a klidně bych doporučila dál.
3.5*

Bakana
06.09.2023 5 z 5

(SPOILER) No tohle je prostě klasika!
Na rozdíl od filmu umře i sám Hammond - je vidět, že Crichton nepočítal se 3 pokračováními :-).
Btw. souhlasím s předchozími, že Lex je rozmazlený fracek, co by měl občas dostat pořádných pár facek.

LukasZdan
28.06.2023 5 z 5

Film je skvostný, ale ke kvalitám této knihy se nedokáže ani přiblížit.

bumble
03.06.2023 4 z 5

Určitě pěkné a nedivím se, že to byl základ k natočení (z mého pohledu vynikajícího) filmu. Ano, nejsem úplně zastáncem rozsáhlého filozofování, ale jinak se nedá knize nic vytknout.

Andrea864
12.05.2023 5 z 5

Skvělá kniha, která potvrzuje pravidlo, že kniha je lepší než film. Čtivý a napínavý příběh plný nejen informací o genetice a světě dinosaurů, ale i filozofických otázek a myšlenek o vědě, pokroku, jednání a myšlení člověka a lidské společnosti. Stojí za přečtení.

Richie1
18.04.2023 5 z 5

Crichton umí vytvořit thrillery a i v tomto případě se mu to podařilo výborně. Jurský park je skvělý nápad, navíc to spojení vědy, dobrodružství, napětí i romantiky prostě funguje. Mám také rád Crichtonovo popisování vědeckých nebo i filosofických témat - dělá to nenásilně a většinou to i dobře zapadne do příběhu. Jurský park čtu opakovaně, baví mě - jako ostatně většina autorových knih. 90%
9.8.2022 - přečteno potřetí