Červený drak

kniha od:

Červený drak https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/70717/bmid_hannibal-lecter-cerveny-drak-4hc-70717.jpg 4.5 921

Hannibal Lecter série

1. díl >

Chronologicky druhá kniha série Hannibal Lecter. Knihy na sebe navazují v tomto pořadí: Hannibal: zrození, Červený drak, Mlčení jehňátek a Hannibal. Francis Dolarhyde pracuje ve filmových laboratořích a na své okolí působí jako veskrze pracovitý a uzavřený člověk. Francis je však fyzicky poznamenaný šílenec. Cílevědomě si vybírá šťastné rodiny, které pak brutálně, promyšleně a beze stop vyvraždí. Zohavená těla mrtvol mu slouží k rituálně mystickým účelům. Žije totiž v představě, že je Červený drak z obrazu Williama Blakea. Sadismus vyšinutého masového vraha šokuje a děsí veřejnost. Podaří se policistovi Willovi Grahamovi zabránit mimořádně nebezpečnému muži v jeho násilných činech?... celý text

Žánr:
Literatura světová , Horory , Thrillery

Vydáno: , Premiéra Studio
Originální název:

Red Dragon , 1981


více info...

Komentáře (124)

Komentáře 124 Recenze 0

maryska09
maryska09
22.11.2023 4 z 5

Dobře napsaná drsná detektivka plná smutku. Je děsivé, jak moc dokáže člověka ovlivnit příšerné dětství a že ti skuteční viníci nebudou nikdy potrestáni.

playada
playada
11.10.2023 3 z 5

Chudák Dolarhyde. Sudičky se na něm u kolébky vyřádily. Celý život bojuje s vnitřním démonem. Že to občas odnesou nevinni lidé ? Holt nežijeme v ideálním světě, že ano...


dencazrnu
dencazrnu
06.08.2023 5 z 5

Pro mě první setkání s Hannibalem Lecterem, i když v tomto díle pouze okrajově :-) Jelikož jsem Červného draka neviděla jako film, byla jsem velmi překvapena, jakých ohavností a zběsilostí se mi v knize dostalo. Ale! Musím říci, že kniha mě dokázala vtáhnout a já si čtení v rámci žánru maximálně užívala. Tentokrát jsem ani nebyla zklamaná z toho, že vraha známe od samého začátku. Celý příběh byl dokonale promyšlený a popsaný tak, aby čtenář dostal naprosté maximum všeho. Skvěle rozebraná postava Francise a i jeho návraty ke kořenům celý příběh jen okoření a dodají tomu všemu tu pomyslnou třešničku na dortu. Určitě se pustím i do další knihy od autora, protože tohle mě opravdu bavilo a jsem ráda, že jsem se do knihy pustila. Do budoucna se zaměřím i na starší knihy, protože tohle jsou opravdu poklady, které by měl každý milovník thrillerů znát.

Frizer
Frizer
14.05.2023 4 z 5

Film jsem videl vicekrat a struktura je vicemene podobna knize. V cem kniha oproti filmu exceluje je nekolik kapitol z pohledu "kralicka" a vhledu do jeho mysleni a minulosti. Tyto kapitoly byly naprosto vyborne a clovek pochopi "vznik" Cerveneho draka. Konec byl trochu urychleny na muj vkus proto ctyri hvezdy. Vyborny thriller/detektivka

Denny456
Denny456
11.04.2023 4 z 5

Tak druhý díl Lectera jsem četl jako poslední a přijde mi úplně nejslabší. Ale možná jsem jen očekával více, než mi mohlo být dáno. Pořád je to dobrý příběh, který mě jen ne úplně oslovil. Navíc jsem měl chvílemi pocit, že už jsem to párkrát četl.

Anette99
Anette99
31.01.2023 5 z 5

Úplně stejně dokonalá knížka jako Mlčení jehňátek. Propracovaný a napínavý příběh do samého konce, i když prakticky od začátku víme totožnost vraha, tahle kniha je totiž hlavně o myšlenkách takového člověka, do kterých se v průběhu čtení noříme víc a víc. A jako bonus - opět se, byť jen letmo, setkáváme s Hannibalem.

jan7113
jan7113
28.01.2023 5 z 5

Napínavý příběh, který ale vůbec není o Hannibalu Lecterovi. Ten už je dávno zavřený ve vězeňské nemocnici a pro příběh samotný je takřka nedůležitý. Vůbec to ale nevadí. A stejně tak nevadí, že vrah je čtenáři známý prakticky od začátku. Výborně je zpracovaná psychologie pachatele - od krutého dětství po vražednou nedospělou dospělost. Člověku je ho chvílemi i líto.
I po tolika letech od napsání je to stále luxusní thriller.

klmonkaa
klmonkaa
25.01.2023 5 z 5

Napínavé čítanie, ktoré ma držalo v zajatí až do záveru.

Rihatama
Rihatama
16.10.2022 5 z 5

Mlčení jehňátek a dr. Hannibal Lecter, důvěrně známý film i nechvalně známá postava vzdělaného kanibala Hannibala. Léto mi přišlo jako vhodné období pro četbu tohoto proslulého Harrisova hororu, jehož hrůzy už by mě neměly příliš děsit, protože kdo by Hannibala neznal. A přece dokázal Harris v závěru svého příběhu o Francisi Dolarhydovi alias Králíčkovi Zubáčkovi, v průběhu jeho nešťastného schizofrenního života přerozeného v Červeného draka, vyšroubovat napětí do slušné úrovně. Ano, dr. Lecter je tady sice pouze vedlejší postavou, ale to příběhu neubírá na napětí, autor to nadto kompenzuje jak na nápadu, tak rozpracování. Jakkoli banálně, chce se říct, za vším hledej ženu, tady hned dvě. A třetí to málem napraví. Málem... Musím říct, že obvykle mám mnohem raději knihy než filmy, když jde o horory, a kde představivost nemusím zapínat a nemohu ani vypínat. Antony Hopkins je pro mě nicméně herecký virtuos a v jeho případě ráda udělám výjimku.

Hakate
Hakate
23.08.2022 5 z 5

Napínavý příběh, skvělé propracování jak po psychologické stránce, tak popis myšlenek. Celá série je skvělá.

smardice
smardice
16.05.2022 5 z 5

Napínavý a drsný příběh od začátku až do konce. Skvělá psychologie postav a úžasný popis myšlenek a profilu šílence.

Pítrs85
Pítrs85
04.05.2022 3 z 5

Moc se mi líbí, že Harris napsal Červeného draka v jiném stylu než svoje asi nejznámější dílko, Mlčení jehňátek. Tam, kde jsou Jehňátka taková chladná a odtažitá, je Červený drak chvílemi až dojemný. Překvapilo mě, jak málo prostoru tu dostává legendární postava doktora kanibala Hannibala, ale tento příběh není o něm, ale o Francisi Dolarhydeovi, sériovém vrahovi, který se chce stát Červeným drakem a právě jeho proměnu z Králíčka Zubáčka v mocného Draka sledujeme- a jak už je u Harrise očividně zvykem, i tady se dostaneme do teorie vyšetřování a i tady (stejně jako v Mlčení) to všechno vyznívá nejen věrohodně, ale hlavně hrozně čtivě. Přesně takto má vypadat napínavý krimi thriller.

vnimat_Krasu
vnimat_Krasu
11.04.2022 5 z 5

Nestárnoucí klasika. Stará škola. Spravovač chuti po jakýkoliv generický detektivce s mdlou hrdinkou s culíkem a matným čtvrtičem lidí bez silný charakterový stavby. Pokud vás baví krimi thrillery, je Červený drak jasným zástupcem vašeho must-read listu.

HynekKyblík
HynekKyblík
19.03.2022 5 z 5

V minulosti bych se snad označil za velkého fanouška thrillerů, nicméně čím více titulů tohoto žánru jsem přečetl tím méně mně začaly bavit. Tyto knihy, jako by pro mne ztratily své kouzlo a začaly se slévat v jednu. Toto však neplatí o knihách autora Thomase Harrise. Po přečtení mlčení jehňátek, kdy jsem byl absolutně zhnusen hlavním záporákem, jsem neváhal ani minutu a rozhodl, že si přečtu i předešlou knihu série, červený drak. Byl jsem naprosto unesen nápaditostí příběhu a místy dokonce litoval hlavního antagonistu, to však jen do té doby, než jsem si připomněl, co byl schopen udělat. Možná bych jen vytkl konec, který mne osobně moc neoslovil.

Dobrá kniha, vřele ji doporučuji!

Astonius
Astonius
19.02.2022 4 z 5

V dnešní době už retro detektivka, ale napsaná tak nějak opravdově a vážně, všechno mělo logické a uvěřitelné vysvětlení. A sem tam jsem nacházela i zajímavé myšlenky a obraty, které svědčí o spisovatelském řemeslu pana autora, např. : "Grahamovi bylo skoro čtyřicet a pomalu začínal cítit zátěž světa: lodní kotvu vláčenou rozbouřeným mořem."

Martina291086
Martina291086
16.01.2022 5 z 5

Knihu jsem poprvé četla před spousty lety a v posledních letech často vídala film... Když jsem se nedávno k Drakovi vrátila, postavy jsem ztotožnila s mistry herci Fiennesem, Hopkinsem i Nortonem... Film zdatně sekunduje knize a kniha sama o sobě je skvělé řešení pro výborný večer s knihou. Harris je mistr svého oboru a každá jeho kniha je zárukou dobré zábavy.

miklaras
miklaras
03.08.2021 3 z 5

Docela dlouho jsem se bránila knižním verzím a nakonec vyhrála dovolenková lenost, která mi podstrčila něco lehčího na čtení. Výsledkem je opatrné nadšení. Červený drak je stylový majstrštyk pana Harrise. Čte se jedním dechem a rozhodně ani na chviličku nepustí.

Patrik02
Patrik02
03.08.2021 5 z 5

Knihu jsem dlouho přehlížel, protože jsem před lety viděl film se skvělým Ralphem Fiennesem a bezkonkurenčním Anthonym Hopkinsem v hlavní roli. Nakonec jsem si ji ale přeci jen poslechl. A musím říct, že filmovou verzi s přehledem předčí. Detailnější příběh na Vás dýchne tu správnou atmosféru a to zejména v popisech vražd a vyšetřování, Korespondence a spolupráce s Lecterem, který je pro mne stále jedním s nejcharakternějších vrahů vůbec, je zpracována bez chybičky. Jediné mínus (nebo možná plus) pro mě bylo, že po shlédnutí filmu jsem si postavy nedokázal představit jinak, než jako filmové postavy. Skvělá kniha a po téhle zkušenosti si jistě přečtu i pokračování.

Ešína
Ešína
25.07.2021 4 z 5

Horrorový, temnější žánry nikdy nebylo nic pro mě. Né, že bych se bála ale nikdy mě nebavili. Tato kniha k mému překvapení naopak ano. Hannibal Lecter je prostě psychopat jak má být.

Han-nah
Han-nah
19.07.2021 5 z 5

Velmi zajímavý náhled do myšlení psychopata, který se převtěluje do postavy "Červeného draka". Někde jsem slyšela, že vrahem se člověk nerodí, ale stává se jím. Proniknout do myšlenek tohoto zločince a dopadnout ho se snaží Will Graham. Napínavé čtení od začátku až po závěr této knihy.

wullcann38
wullcann38
11.06.2021 5 z 5

Výborná kniha.
Lecter zde ale nemá až tak moc prostoru, z 356 stran se zde objevil pouze max. na 20.
Za mě 93%

nicolettkaa
nicolettkaa
29.05.2021 4 z 5

Tento thriller se mi líbil, až jsem začala přemýšlet, že si ho pořídím do vlastní knihovny. Skvělý psychopatický vrah. Jako plus bylo, že byla popsána i jeho minulost. Will Graham sympaťák. Konec mě trochu překvapil. Doporučuji všem, kteří mají rádi napětí.

Film jsem viděla až po přečtení a kniha opět o level lepší.

Worbitka89
Worbitka89
16.04.2021 5 z 5

Chtěla jsem zkusit něco temnějšího a nebyla si jistá, zda tohle není trochu moc (přece jen film mlčení jehňátek v dětství byl náročný zážitek) , ale byl to omyl a tohle byla pecka! Doporučuji, a měním názor - severská literatura je oproti Drakovi slabý odvar.

dusak22
dusak22
23.03.2021 5 z 5

Mlčení jehňátek jsem četl už někdy na střední škole (2012). Od té doby jsem se snažil sehnat Červeného Draka, ale dostal jsem se k němu až letos, 40 let po vydání. Thomas Harris zde představil jednu z nejkultovnějších postav a to stylem, díky kterému jsem se od knihy nemohl odtrhnout.

Ivca72
Ivca72
08.01.2021 5 z 5

Harris je jeden z najdokonalejších spisovateľov čo sa týka vyjadrenia a vcítenia sa do úlohy psychopata. Až im človek začne fandiť, v podstate ho chápe, to, čím prešiel ako dieťa má dôsledky. Ak sme slepí, cítime srdcom.

trefic
trefic
02.01.2021 5 z 5

Poutavá kniha. Oproti prvnímu dílu, který mne moc nebavil, je tato kniha napínavá a poutavě napsaná.

Mája777
Mája777
25.11.2020 5 z 5

Než jsem začala psát hodnocení, musela jsem pár dnů počkat. Potřebovala jsem čas na utřídění myšlenek.
V současnosti nás zaplavuje nespočet krimi ze severu. Jsou zajímavé a hlavně brutální. Tady se autorovi podařilo namíchat parádní koktejl napětí, psychologie i brutality. Mám pocit, a je to čistě jenom můj názor, že málokterá novodobá kniha se této klasice vyrovná.
Určitě ji doporučuji všem skalním fanouškům napětí.
(25. 11. 20 - 28 001 - 65)

AndulinaU
AndulinaU
12.10.2020 3 z 5

Skvěle vykreslené postavy, v závěru knihy velký zvrat, ale celkově jsem děj čekala zajímavější. Přijde mi, že je to spíše o charakteru postav, ale děj by mohl být lepší. Čekala jsem v průběhu více vražd, v podstatě tam byla jen jedna a zbytek byl o vyšetřování a o historii Draka. Jsem trochu zklamaná, že to nebylo více psycho, možná je to tím, že tyhle tipy knížek čtu ráda a už mě jen tak nebo nedostane... Ale určitě si přečtu všechny knížky ze série

Romanka89
Romanka89
14.09.2020 5 z 5

Z této série znám filmové zpracování Mlčení jehňátek a docela se divím, že v knižní podobě jsem se k tomu dostala až teď, protože to je moje krevní skupina. Skvělý thriller a už se chystám na další díly a také na filmové zpracování.

Čtenářská výzva 2020: Kniha, jejíž hlavní hrdina trpí psychickou poruchou.

Petra21
Petra21
10.09.2020 4 z 5

Tahle nervydrásající pecka si i mě vyhlídla za svou oběť. A podlehla jsem absolutně a úplně, přestože jsem si paradoxně všímala poněkud jiných aspektů, než bych od thrilleru (s notnou dávkou povrchnosti) očekávala. Thomas Harris svým sofistikovaným rukopisem poukazuje na řadu palčivých problémů a otevírá citlivá sociální témata, která dodnes patří mezi ta spíše upozaďovaná. A možná právě tento aspekt činí z Červeného draka mrazivě psychopatické, emocionální, napínavé, děsivě skvělé a možná až klasické dílo, jemuž bohužel uškodila snaha o rafinované rozuzlení. Raději bych knihu hodnotila jako znepokojující beletristický román, jehož zásadní podstatou je podtrhnout a zvýraznit naprosto fatální společenské nedostatky.

Štítky knihy

zfilmováno thrillery sérioví vrazi masové vraždy dramata

Autorovy další knížky

Thomas Harris
americká, 1940
2001  92%Mlčení jehňátek
1992  89%Červený drak
1999  85%Hannibal
2007  76%Hannibal - Zrození
2002  74%Černá neděle

Kniha Červený drak je v

Právě čtených4x
Přečtených1 379x
Čtenářské výzvě55x
Doporučených89x
Knihotéce448x
Chystám se číst274x
Chci si koupit79x
dalších seznamech10x