Mlčení jehňátek

kniha od:

Mlčení jehňátek https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/2177/mid_mlceni-jehnatek-pWi-2177.jpg 4.6 1873
Koupit Koupit eknihu
Bazar

Psychopatický vrah Dr. Lecter pomáhá agentům FBI při pátrání po sadistovi vraždícím mladé ženy, aby se nakonec sám ve svých představách stal ženou. Mladá agentka Clarice Starlingová je jediná, se kterou Dr. Lecter hodlá spolupracovat, ale žádnou informaci jí nedá lehce.

Série:

Hannibal Lecter 2.


Žánr:
Literatura světová , Horory , Thrillery

Vydáno: , Alpress
Originální název:

The Silence of the Lambs , 1988


více info...

Komentáře (250)

Komentáře 250 Recenze 1

ivousekk
ivousekk
včera 5 z 5

Skvele, napinave, zvracene. Ke konci jsem se nemohla odtrhnout.
CRo na 1*

Crozz
Crozz
předevčírem 3 z 5

Některé pasáže nudné, některé výborné, takže průměr.


Anavi8912
Anavi8912
předevčírem 4 z 5

Poslechnuto jako audio kniha v podání Davida Viktory. Film jsem viděla před mnoha lety. I přesto se mi při poslechu vybavovaly scény z filmu v nepřekonatelném podání Anthonyho Hopkinse a Jodie Fosterové.

kayu
kayu
28.09.2023 4 z 5

Moje jediná zkušenost s Hannibalem byla doposud pouze seriál s Madsem Mikkelsenem v hlavní roli, který patří k mým oblíbeným. Ke této knize jsem se dostala díky audioverzi Českého rozhlasu, která byla zpracovaná moc hezky. Co se týče příběhu a stylu psaní, ani jedno mě neoslnilo tak, jak jsem si zprvu myslela. I tak jsem si ale příběh užila a pravděpodobně sáhnu i po dalších dílech.

tulipi
tulipi
23.09.2023

Viděla jsem film - 1991, přečetla jsem knihu - 1992 a nyní - 2023, po letech, jsem si příběh připomněla díky Českému rozhlasu v audio verzi; jako mnozí další tady :o)

davidurban1973
davidurban1973
23.09.2023 4 z 5

Odposlechnuta audioverze Českého rozhlasu a musím říct, ze velice pěkně namluvené. Příběh perfektní.

Monnyska
Monnyska
20.09.2023 5 z 5

Také jsem se po letech vrátila, tentokrát k audioknize a perfektní dílo... moc jsem si to užila... musím si přečíst další díly... miluji i filmové zpracování, jak bylo podotknuto níže, Anthony Hopkins je TOP...

lapagerie
lapagerie
19.09.2023 5 z 5

Po několika letech jsem se k jehňátkům vrátila prostřednictvím audioknihy. A znovu bych hodnotila plným počtem. Ačkoliv jsem četla celou trilogii a líbí se mi, přece jen jen filmové zpracování top. Prostě Anthony Hopkins je dokonalý Lecter a to jeho syčivé "Clariccceee" nahžene spolehlivě pokaždé husí kůži.

Kackac77
Kackac77
17.09.2023 5 z 5

Audiokniha
Narazila jsem na knížku na Českém rozhlasu. Film jsem viděla před x lety a byl skvělý, ale úplně moc thrillery nevyhledávám. V tomto případě jsem dobře udělala. Při čtení jsem úplně viděla Antonyho Hopkinse a Jodie Fosterovou. Bylo to napínavé, zajímavé, prostě super čtenářský zážitek.

R47
R47
17.09.2023 3 z 5

Nechutné, překombinované s otravnou snahou zaujmout, pro mě ničím nevybočující. Nechápu, kdo takové věci píše a kdo si jejich čtení užívá. Zajímalo by mě jak ústřední téma dbes vnímá LGBT+ komunita... Jedna z mála knih, kde filmové zpracování je lepší než originál.

Vesmich
Vesmich
16.09.2023 5 z 5

Film jsem viděla hned, jakmile se v Česku promítal, knihu jsem četla, jakmile se tu objevila, tak jsem si to teď ještě poslechla jako četbu na pokračování v rádiu a je to parádní i v této podobě. Někdy se něco tak mimořádně povede...

MarqueeMoon
MarqueeMoon
31.08.2023 5 z 5

Na zadnej strane knihy je napisané citujem "lepsi nez tohle uz thriller byt nemůze" (Clive Barker). Myslím, že to celkom vystihol.

sabuska
sabuska
13.08.2023 2 z 5

Filmové zpracování znám mnoho let a chtěla jsem si ho připomenout knižně. Bohužel mě moc nezaujalo, četlo se to dobře, ale čekala jsem více napětí.

Avila
Avila
13.08.2023 5 z 5

Miluju filmové zpracování s Anthony Hopkinsem a Jodie Foster a teď miluju i knihu... Více není třeba psát....

Nofar197
Nofar197
31.05.2023 5 z 5

Pohřešovaná Fredrica Bimmelova je nalezena mrtvá, brutálně stažená z kůže. Krátce nato zmizí další mladá studentka Catherine. Frekventantka FBI Clarice Starlingova stojí před největší vyzvou, ale zároveň pred těžkým úkolem vypátrat surového psychopata dřív, než Catherine rozšíří počet jeho obětí. Pomocníkem se Clarice stává doživotně odsouzený doktor Hannibal Lecter..........

"Nemám v úmyslu vás navštívit teď ani jindy, Clarice. Svět je mnohem zajímavější, když v něm jste vy. "
Vynikající psychthriller.

FlexiMZ
FlexiMZ
21.05.2023 5 z 5

Asi je jen málo těch, kteří nikdy neslyšeli o kanibalovi Hannibalu Lecterovi. Pro mě do teď rest, který jsem konečně dohnala a na film se po dočtení knihy taky chystám.

Seznamujeme se s mladou studentkou FBI Clarice Starlingovou, která dostane příležitost promluvit s velmi obávaným vězněm, bývalým psychiatrem doktorem Lecterem a následně se díky jeho instrukcím zapojuje do vyšetřování a pátrání po vrahovi žen.

Od začátku velmi čtivé a napínavé. Rychle jsem si oblíbila postavy a nejvíc jsem se vždycky těšila na části, ve kterých se objevoval Hannibal Lecter. Rozhovory mezi ním a mladou studentkou Clarice byly asi moje úplně nejoblíbenější části knihy. Hannibal je velmi zdvořilý a místy působí spíš jako hodný strýček než odsouzený kanibal, což jen potvrzuje to, že psychopati a vrahové jsou často velice inteligentní lidé, do kterých by člověk na první pohled nic takového neřekl.

Clarice tu vystupuje jako mladá studentka, jejíž názory prakticky nikoho vysoce postaveného nezajímají a je tu hezky vidět jaký téměř nulový respekt takto mladá žena u FBI, navíc ještě studentka, měla a víc než pomoc ji každý bral jako obtížný hmyz co strká noc do věcí, do kterých nemá.

Kniha byla napsána na konci 80. let a na textu je to na první pohled znát. Technické vymoženosti, které v současné době výrazně usnadňují práci policii a detektivům, tenkrát ještě nebyly, nebo minimálně ne na takové úrovni jako dnes. Je tu krásně vidět jaký problém mohl nastat třeba jen u přivolání posil na místo činu, protože jediné co bylo k dispozici byla pevní linka.

Skvělý thriller, který by si měl přečíst každý milovník tohoto žánru. Rozhodně nebudete zklamaní. Je to svižné, akční, napínavé. Pořád se tu něco děje. Kapitoly krátké. A postavy Hannibala a Clarice byly bravurní. Moc jsem si čtení užila!

Víla
Víla
15.01.2023 4 z 5

Jedna z nejlepších detektivek, jakou jsem kdy četla. Jen se Rusi většinou nejmenují Hanibal, protože nepoužívají písmeno "H" (to bylo až v dalších dílech) a ani nejdrsnější lidský kanibal si nepotrpí na syrové maso, i ti nejnechutnější si ho vždycky vařili nebo pekli.

Timkim
Timkim
22.10.2022 4 z 5

A opět neznalý filmového zpracování jsem se pustil do knihy. Začátek byl pro mne velice slibný, návštěvy a rozhovory se mi vážně líbily. Střed byl pro mě trochu nezáživný a už jsem se modlil, aby ji našli. Konec byl dle mého očekávaný a nikterak překvapivý. Až na tu arogantní vězněnou a zklamání, že tam od poloviny Hannibal téměř není. 75% to vystihne nejlépe.

Ajda300
Ajda300
25.08.2022 4 z 5

Zase milé překvapení v podobě knižní předlohy. Líbily se mi skvěle vypracované charaktery postav i postupně budovaná atmosféra i strach o hlavní hrdinku. Nevím, jestli příběh sedne každému, ale jako člověku, co si občas přečte detektivky, se mi děj moc líbil.

Kopta
Kopta
24.08.2022 4 z 5

Nutno říct, že mi hodně pomáhal film, který mám v živé paměti, ale celkově vzato se nic nemění na tom, že kniha se četla ukázkově, autor tolik nerozebíral blbosti a řešil důležité části. Postavy charakterní, sympatické jako celá kniha. Občas jsem se trochu ztratil, ale to už nějak beru u sebe jako klasiku. - Audio ČRo: Potvrzení úžasnosti a mrazivosti tohoto veledíla.

Hakate
Hakate
23.08.2022 5 z 5

Vynikající kniha, skvělá celá série, Hannibal baví každého.

Beky
Beky
02.08.2022 4 z 5

(SPOILER) Film jsem nikdy neviděla celý, vždy jen začátek, takže pro mne bylo čtení super a byla jsem překvapená, že to není o kanibalovi, který požírá své oběti, jak jsem slýchala. :)
__________

SPOILER:
Příjemně mě překvapilo, že Dr. Hannibal zde vystupoval jako "pomoc" při řešení případu "Buffalo Billa" - člověka, jež vraždil ženy pro jejich kůži...
Napínavé od začátku do konce, krásně je vidět i hra s psychologií a myslí člověka, která se autorovi povedla náramně a zcela zapadla do celistvosti příběhu.
Jsem spokojená, nemohla jsem knihu odložit, dokud jsem se nedostala na samotný konec - teď se s klidem můžu podívat na celý film :))

Martina291086
Martina291086
21.07.2022 5 z 5

Opět srovnání kniha-film... Harris skvěle vystupňoval napětí celého příběhu, vystavěl dialogy a charakteristiky postav, nechal nás lehce nahlédnout do vztahu Clarice a Lectera a nakonec i vraha... Za mě skvělá volba pro večer s napínavou knihou a sklenkou něčeho ostřejšího.

archivářka115
archivářka115
19.07.2022 4 z 5

I když se mi film líbil, tak mě knížka zaujala o něco víc.

smardice
smardice
19.05.2022 5 z 5

Skvělý psychologický thriller, podle kterého byl natočený skvělý film. Skvělé dialogy Lectera s Clarice, prostě skvělé!!!

Misantrop
Misantrop
10.05.2022 4 z 5

V knize má doktor na jedné ruce 6 prstů. Škoda, že to ve filmu nešlo udělat. Nemrkajicimu kanibalovi by to dodalo ještě větší glanc.

Pítrs85
Pítrs85
05.05.2022 4 z 5

Film viděn o něco dřív než jsem se začetl do Harrisova románu a srovnávat se to tedy moc nedá, přestože film patří mezi top ve svém žánru, knížka je ještě mnohem napínavější, poutavější a vůbec víc strhující, závěr doslova zhltnut jak jatýrka na víně kanibalem Hannibalem. Přestože je tu spousta odborných výrazů, kniha nemá šanci nudit, už jen pro ten skvělý nápad, kdy si FBI hraje s hlavní hrdinkou, psychopat Jame Gumb s FBI a doktor Hannibal Lecter úplně se všemi.

ber-tram
ber-tram
02.02.2022 4 z 5

Objektivně vzato udělal ikony z Hannibala Lectera a Clarice Starlingové až film, který respektuji. Nic víc. Literární námět tedy nepoměřuji, možná jen s módní románovou záplavou psychopatů a úchylů, v níž toto dílo ani po letech neztrácí glanc a přednost. Kataklyzmatické atmosféře by nicméně slušela charismatičtější, rozuměj vyfabulovanější, koncovka. Ačkoliv – Lectera nechal autor prozíravě zdrhnout, že... 4/22

JiříM
JiříM
09.01.2022 2 z 5

Tak špatně, jako tahle kniha, se mi snad ještě žádná jiná nečetla. Příběh zajímavý, ale číst, to bylo utrpení.

Rapeh
Rapeh
30.12.2021 3 z 5

Film jsem viděla několikrát. Knihu četla poprvé a neustále jsem měla před očima scény z filmu a čtení jsem si moc neužila ( představivost se bohužel nedostavila). Je to poprvé kdy raději film než knihu

m.zirhut
m.zirhut
20.12.2021 2 z 5

(audiokniha - nedoposloucháno) Už úvodní nevěrohodné dějství se studentkou akademie FBI a obávaným psychopatem kanibalem Hannibalem, vypovídá v jakém duchu se kniha ponese. Vykonstruované, nevěrohodné, prvoplánové, s přehnanou snahou čtenáře zaujmout...Díky, ale nemám zájem.

PetrKral
PetrKral
23.11.2021 4 z 5

Nevím, jestli je to bylo jen překladem, ale jazyk byl hrozný...

capricorn__
capricorn__
30.10.2021 5 z 5

Protože moje představivost funguje tak, že i přes barevné popisy určitých situací a postupů psychopatů vše vidí mírněji, raději jsem sáhl po knize než po filmu. (Tomu se budu i nadále vyhýbat.) "Mlčení jehňátek" je vskutku jedinečná detektivka a chápu její vysoké hodnocení - postavy, motivy a celkový spád knihy jsou hodně výrazné a jedinečné. Líbí se mi i způsob, jakým Harris píše, jeho styl psaní nedovoluje hloupostem a zbytečným odbočkám. Z detektivky jsem cítil to, co jsem cítit měl: odpor, nechuť, občasně i strach. Protože jsem na detektivkách začal svůj literární koníček a přečetl jsem všechno od Browna po Nesboha, nebylo pro mě těžké předpovědět, jakým směrem se kniha vydá. Ubralo jí to však na kvalitě? To rozhodně ne. "Mlčení jehňátek" je jedna z těch knih, kterou se spousta jiných autorů pokusila napodobit, ale spadli pak na zadek. Věřím, že s postavou Lectera by se měl seznámit každý.

Mi--LADA
Mi--LADA
18.09.2021 5 z 5

Viděla jsem několikrát, četla poprvé. Úžasný kultovní thriller, který se mi asi nikdy neomrzí. Při čtení jsem vzpomínala na scény z filmu, na dobře vybrané herce a tak ani postavy z knihy už nebudou mít jinou tvář. Zajímalo by mě, jak bych hodnotila, kdybych neznala filmové zpracování. Na svou dobu tak originální (rok 1988)! Moc se mi to (líbilo?), no, spíš zaujalo.
Prostě nezapomenutelné, jak filmové, tak knižní zpracování s výtečnou psychologií postav!

heavy66
heavy66
09.09.2021 5 z 5

Mlčení jehňátek je dobrý román, který nelze číst vždy a všude!
Třeba v noci, zavření ve stanu na opuštěné louce u řeky, tiše prší, ohníček před stanem vyhasl, a vy slyšíte praskání větví někde blízko.....tak tam ne!
Je to strašidelný až mrazivý příběh, ale teprve Anthony Hopkins z něj udělal skutečnou noční můru!

Madla81
Madla81
26.08.2021 5 z 5

Snad jako všichni, i já jsem nejprve shlédla kultovní film Mlčení jehňátek s Jodie Fosterovou a Antony Hopkinsem. Ten film je úžasný.Až mnohem později jsem se dostala ke knižní předloze. A byla jsem naprosto unešená. Do filmu se totiž nedá vecpat všechno a v knize je toho tolik. U ironicky vtipných promluv doktora Lectera ke Clarisse Starlingové jsem se normálně nahlas smála (já vím, jsem divná). Všechny postavy jsou v knize vylíčeny krásně komplexně a psychologicky velmi přesvědčivě, hltala jsem každé slovo a každou větu a přečetla jsem ji za dva dny! Takže pokud máte rádi mrazivě děsivé čtení, nevadí vám občasný popis nechutností a není vám cizí ironický humor, určitě si Mlčení jehňátek přečtěte. Vůbec nevadí, že znáte film, kniha je prostě ještě o řád lepší.
Za mě: jedenáct hvězdiček z deseti

kamila5406
kamila5406
22.08.2021 5 z 5

Super napínavá kniha

georginaa
georginaa
07.08.2021 5 z 5

Film jsem viděla před lety, jako asi každý, byl to hit té doby. A taky vím, že v knize je vždy něco navíc napsané a též pozměněné, než je ve filmu. Tak jsem to riskla a dala se do čtení tohoto hororu a dost mě překvapilo, že to nakonec bylo velmi čtivé a působivé.

Patrik02
Patrik02
05.08.2021 5 z 5

Stejně, jako u Červeného draka, jsem nejdříve viděl film. Stejně tak to hádám měla i spousta uživatelů přede mnou (pode mnou) Představa Hannibala , stejně jako slečny Sterlingové, tedy byla v tomto případě jasná.
Oproti prvnímu dílu je tento méně akční, zato mnohem více psychologický. Uvězněný doktor Lecter zde dostane mnohem více prostoru, což je skvělé, a pasáže, ve kterých figuruje, čtete, či posloucháte se zatajeným dechem plni zmatku ve vlastní hlavě. Tyto pasáže jsou pro mne osobně zajímavější, než případ samotný, ale ten bych si nedovolil opomenout a musím říct, že profil Buffalo Billa je skvěle vystavěný a zvráceně logický.
Není tedy žádným překvapením, že se Mlčení jehňátek stalo kultovním thrillerem a to jak na stránkách knih, tak na filmovém plátně.

Nikusha
Nikusha
01.06.2021 5 z 5

Knihu jsem četla spíše tak, že jsem si vybavovala scény z filmu. Miluju herecký výkon Teda Levina a i Anthony v roli Hannibala byl bezkonkurenční. Kniha se kvalitě filmu vyrovnala, takže za mně top.