Mlčení jehňátek

Psychopatický vrah Dr. Lecter pomáhá agentům FBI při pátrání po sadistovi vraždícím mladé ženy, aby se nakonec sám ve svých představách stal ženou. Mladá agentka Clarice Starlingová je jediná, se kterou Dr. Lecter hodlá spolupracovat, ale žádnou informaci jí nedá lehce.

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/2177/mlceni-jehnatek-pWi-2177.jpg 4.61588

Hannibal Lecter 3.

Literatura světová, Horory, Thrillery
Vydáno, Alpress

The Silence of the Lambs, 1988

Kniha Mlčení jehňátek

MartyManCZ
13. listopadu

Tak tohle bylo maso...teda spíš kůže...stažená. Absolutní masterpiece. Tohle je matka thrillerů. Když jsem asi před dvěma lety četl Červeného draka, tak sem se rozplýval a dělám to i s další Harrisovou knihou. Až se mě někdo bude ptát na to, jaký film je stejně dobrý jako kniha a naopak, tak už konečně vím co mám odpovědět. Skvělý film je totiž z 95% naprosto totožný s knihou. Jak scény tak i samotné repliky, jsou v mnohých případech doslovné. Napětí a strach gradují, že sem se na konci bál společně s Clarice, ačkoliv jsem věděl jak to dopadne. O tom si King může nechat zdát :P
Opět po dlouhé době musím zmínit, jak některé knihy nadhodnocuji ve srovnánání s tímto dílem...asi musím být zase přísnější.

AndulinaU
09. listopadu

V první půlce knihy jsem si říkala, že je to celkem nuda, malinko drsnější detektivka, ale nic zas tak moc zábavného. Pak přišla druhá polovina a to se to rozjelo a já byla nadšená. Mám ráda horory, detektivky, psychologii, takže to byl opravdu můj šálek kávy. Nevím, jestli se podívám i na film, jsem strašpytel :D ale kniha super a už se těším i na poslední díl, co mi zbývá, na Hannibala.

veronika4001
09. listopadu

S Mlčením jehňátek jsem se setkala až ve filmové podobě. Nevěděla jsem, co mlčení jehňátek znamená, ale nakonec jsem to snad poznala z rozhovorů Clarice s Dr. Lecterem, který ji na mlčení jehňátek upozorňoval a zdálo se, že o ní ví víc, než by se dalo rozumně vysvětlit. Dr. Lecter do ní viděl, pomalu ji psychologicky otvíral, aby si uvědomovala svoji minulost jako slabost a tím Clarice dělal slabší, křehčí a méně odhodlanou. Zdálo se, že mu důvěřuje. Přicházela k němu s takovou razancí a nakonec odcházela zranitelnější, on poukázal na její slabosti z minulosti, proto se stala více sebeuvědomělou a sebekritickou. Tam byla ta zranitelnost, kterou vtáhla do sebe. Obdivovala ho. Dr. Lecter toho dokázal využít. Přesvědčil ji. Mlčení jehňátek chápu jako (para?)psychologickou diagnózu prožitků Clarice, (para?)psychologický náhled Dr. Lectera na to, co Clarice prožila a jak se s tím potýká a hlavně (para?)psychologický náhled na samotného Dr. Lectera, na jeho zjemnělou surovost a kluzkou zdvořilost až přecitlivělost. Ve filmu je Jodie Foster a Anthony Hopkins neodmyslitelná dvojice a tu jsem viděla také v knize. Film opravdu způsobil své, takže jiné postavy jsem na hlavní hrdiny převtělit nedokázala. Anthony Hopkins na mě opravdu zapůsobil, protože jsem se jeho jemných a uhlazených psychopatických rysů bála. Opravdu jsem mu to věřila.

Romanka89

Mlčení znám ze skvělého filmu, který jsem ale viděla už hodně dávno, takže jsem si uplně nepamatovala, o čem to vlastně je, takže kniha byla skvělá jízda. Po přečtení jsem hned začala číst další díl (Hannibal) a filmové zpracování si taky zopakuji.

Čtenářská výzva 2020: Kniha, jejíž hlavní hrdina trpí psychickou poruchou.

Ava365

Jeden z pilířů moderního thrilleru.

GYROTOURBILLON

Mlčení jehňátek , ano to už je nějaký pátek , kdy z tohoto filmu lidi bláznili. Spousta jich film v té době znala jen z vyprávění , další z půjčoven na Vhs.
Ano , na tu dobu povedený film s Jodie Foster ..až za čas jsem se rozhodl přečíst vše od autora T. Harrise..a k filmu Hannibal mám pěknej zážitek ..viz Hannibal

knihomolka27

Tleskám autorovi za strhující námět do této doby ještě pořád dostatečně neokoukaný........,,jen šelma dokáže chytit další šelmu,,

Asi nemusím zdůraznovat, že největším tahounem pro mě byly postavy......vytvořené tak, že jejich jména jsou už v podvědomí každého milovníka filmů i knížek. Samozřejmě je to zaslouženě .

Máme tu charismatického, geniálního Hanibala Lectera....doktora Hanibala Lectera, bývalého psychyatra a sériového vraha, směsici krutosti i určitý druh nepocjopitelné přitažlivosti .....jeho protipolem a postavou s kterou naváže velmi zvláštní vztah je mladá studentka psychologie a kriminologie Claris, její ambice neznají mezi, chce všem i sama sobě dokázat, že i holky z balíkova můžou dosáhnout velkých věcí.

Žádá Hanibala o pomoc s dopadením sériového vraha......protože policie se vůbec nemůže pohnout z místa a další ženy umírají.........náš doktor si to všechno ale náramně užívá, jelikož ví, že má navrch a že nutně potřebují jeho pomoc...a tak se rozehrává podivuhodná hra kočky s myší.

Dokáže někdo obměkčit srdce Hanibala Lectera,? Dokáže někdo přechytračit jeho mozek a zchladit mu žáhu? Donutit ho aspon na chvíli se podívat pravdě do očí, obrátí se konečně hra a bude někdo vodit za nos tentokrát jeho? Vsadím se, že hodně lidí bude v tomto příběhu až po uši jako já, ale během jeho čtení si asi nedá jen tak něco na zub.

,,Vám se ještě nikdy nestalo, že k vám pořád někdo chodí a vy nemáte ani čas jít nakoupit? Musíte prostě vyjít s tím, co dům dá, Clarice."

"Lidi mají většinou rádi motýli ,a můry spíš nenávidí, ale můry jsou daleko zajímavější.....možná právě proto, že jsou to škůdci,,

Usire

Moc jsem se těšil až si toto veledílo přečtu. Subjektivně musím však hodnotit, že filmové zpracování je lepší a má i jiný spád. Nicméně kniha má také své kvality.

Růženky
Růženky