Hannibal

od:


KoupitKoupit eknihu

Román Thomase Harrise, jehož vydání předcházela pověst literární senzace tohoto desetiletí, nás opět zavádí do myšlení zabijáka a modeluje mrazivý portrét toho, jak plíživě, zákeřně a nenápadně se rodí a vyvíjí zlo - skutečně husarský kousek v žánru psychothrileru. Uplynulo již sedm let od chvíle, kdy dr. Hannibal Lecter uprchl z vězení, před sedmi lety s ním vedla zvláštní agentka FBI Clarice Starlingová rozhovory ve věznici pro duševně choré zločince s maximální ostrahou. Doktor je stále volný a dává průchod svým nevýslovným zájmům, smyslně prožívá pikantní čichové a chuťové vjemy, esence života na svobodě, kde ho nikdo nestřeží. Starlinová však nedokáže na setkání s dr. Lecterem nikdy zapomenout a kovový přídech jeho málo používaného hlasu jí ve snech zní neustále v uších. Na dr. Lectera vzpomíná i Mason Verger, který je posedlý touhou po pomstě. Byl šestou obětí dr. Lectera, ale přežil, a nyní rozvíjí své vlastní řeznické impérium. Díky kyslíkovému přístroji a síti www sleduje Verger veškeré dění. Brzy přichází na to, že aby upoutal doktorovu pozornost, musí mu nabídnout naprosto mimořádnou a nevinně vyhlížející návnadu: musí získat to, co má doktor Lecter nejraději. Hannibal je silný, hypnotizující a naprosto originální zážitek, oslňující hostina pro představivost. Připravte se na cestu do pekel a ještě dál, neboť mistr vypravěč neustále mění svět, o kterém jste si mysleli, že ho znáte....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/98_/9813/hannibal.jpg 4.3485
Série:

Hannibal Lecter (3.)

Žánr:
Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, Alpress
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (53)

Přidat komentář
Devorah
31. října

K této knize jsem se opětovně vrátila a stále mne bavila, a to autorovým stylem psaní, myšlenkami a také neuvěřitelnou proměnou hlavní hrdinky.
Na scénu se opět vrací náš antihrdina dr. Hannibal, který si tentokrát k ukojení svého labužnických chuťových buněk vybral renesanční Florencii. Ta je zde popsána naprosto skvěle, leckterý průvodce by se mohl od Harrise v tomto směru učit. Děj příjemně plyne, postavy se začínají měnit, transformovat v něco, čím netušily, že kdy mohou být. A to je přesně případ dr. Hannibala a agentky Starlingové. On nás několikrát provede svými temnými zákoutími, svou minulostí, která ho tolik ovlivnila, zanalyzuje psychický stav agentky Starlingové do nejmenších podrobností a ona nás na oplátku nechá nahlédnout do její duše, do myšlenek, které se jí stále více a více vtírají do hlavy a nesou jméno Hannibal. Jejich osudy, nebo chcete-li životy se začínají více, či méně prolínat až se ve strhujícím „labužnickém“ konci protnou úplně – možná i definitivně.
Závěr knihy se opravdu nese v doslova dekadentním stylu, který z dr. Lectera učinil symbol přitažlivého netvora, kterému podlehne i Clarice Starlingová.

Opatov
09. září

Kultovni film, nadherna kniha. Po shlednuti filmu konec knihy prekvapi. Skoda, ze neni dalsi dil, moc rada bych si precetla pokracovani.

Gabux
17. června

Já jsem jasně fandila kanibalovi. Tenhle autor je bůh a asi rozumím tomu, že byl tak knižně neplodný. Tak silné postavě, jakou je Hannibal Lecter, by bylo těžké se vyrovnat.

iveta3867
12. června

úžasná kniha, s mnohem úžasnějším koncem příběhu (na rozdíl od filmu)

PetK
12. května

Kdysi dávno jsem to četla, teď poslouchala. Klasika v tom nejlepším smyslu slova.

Dany1006
07. března

Kniha opět nezklamala. Uděluji knize *

danny_21
06. února

Do třetice a opět výborně Thomasi ! Moc povedené završení trilogie, ve kterém se to krvavými detaily jen hemží, skvěle napsané postavy mimo požitkářského doktora a odvážné agentky ( Mason, Margot, Pazzi ... ) se spoustou detailů a informací z prostředí literatury, umění a gastronomie samozřejmě. Harris nechává na čtenáři, ať sám posoudí, na kterou stranu barikády ta či ona postava patří a navíc přidává odvážné zakončení, které rozhodně potěší svou mimo standarty se vymykající formou. Z dosavadní trilogie mě zaujal nejvíc právě Hannibal, těším se tedy na ukončení ( i když vlastně počátek ), kdy právě v Hannibalovi bylo leccos o jeho zrodu a tragédii v mládí naznačeno. I když jsem to už jednou zmiňoval, je pro mě k nepochopení, jak je možné, že takto kvalitní a vyspělý autor je ( byl ) tak neplodný - 90 %

groula
25. ledna

Hustě, pěkně. Mrazivá atmosféra. Skvělé popsané postavy. Celou dobu sem tápal jestli mám fandit spravedlnosti nebo kanibalovi :-)

ChristineDaee
21. ledna

Perfektná kniha. Nedokázala som sa od nej odtrhnúť a nepretržite ma držala v napätí. Najväčšie nechutnosti, aké len možno vymyslieť sa striedajú s prekrásnymi popismi nábytku, kvalitného jedla, drahých šiat, stredovekých pamiatok... Doktor Lecter je práve taký dokonalý, ako v Mlčaní jahniat, ale obohatený o fascinujúci ľudský prvok (jeho sestra). Nemohla som si pomôcť a bola som hneď od začiatku na jeho strane. A ten záver ? Tisíckrát čítame o neohrozenej vyšetrovateľke, ktorá prenasleduje šialenca... ale koľkokrát sa stane, že sa do neho zaľúbi ? O takomto konci som snívala už od Mlčania jahniat a moja túžba sa mi splnila, keď som už prestávala dúfať. Zrejme sa aj u mňa vyskytuje úchylka, ktorú by Doktor Lecter rýchlo odhalil...

Vlk.kh
29.12.2017

Jednoznačně perfektní. Filmové zpracování také není marné, ale na literárí předlohu zdaleka nemá.

ddkk
05.11.2017

Jen stručně: výborné. Místy se otřásáte odporem, ale to ve všech Harrisových knihách o Hannibalu Lecterovi...pro mne opět skvělá četba.

SadUnicorn
03.10.2017

Tak konečně dočteno a bohužel musím říct, že mě tato kniha hodně zklamala. Měla jsem velké problémy se začíst, děj se nudně vlekl a celá kniha je taková utahaná. I když je delší než předchozí dvě, nesahá jim ani po kotníky. V Mlčení jehňátek byla Clarice sympatickou postavou, ale tady zkrátka nemá tu jiskru, která se mi tolik líbila. Doktor Lecter nějak ztratil auru tajemného inteligentního zločince a stal se spíš nezničitelným terminátorem, kterému se vyhýbají i zvířata (to už bylo i na mě až příliš přitažené za vlasy). A konec této knihy mi způsobil skutečnou fyzickou nevolnost. Vztah agentky Starlingové a doktora Lectera byl založen na tom, že byli až magicky a neodolatelně fascinováni jeden druhým. Proč tedy přerostl v něco tak podivného a zvráceného? Drogové opojení není přijatelnou omluvou. Jenom si říkám, kam se poděla Starlingová z předchozího dílu.

Hana86
15.09.2017

Četla jsem znovu po 15 letech a opět mě to bavilo. Postava Hannibala je dobře propracovaná a tentokrát není jednoznačně záporná. Dozvíme se, co zapříčinilo jeho zvrácenost. Po útěku z vězení si život vychutnává plnými doušky... No mě to prostě bavilo! Konec je velmi nečekaný, ale nemohu říct, že by mi vadil. Dle mého názoru je lepší než ve filmu. A pokud jde o to, zda kniha končí dobře či špatně - no myslím, že to záleží čistě na úhlu pohledu každého čtenáře...

šipek
18.06.2017

Tak jsem se nemohl do knihy nějak začíst, ale pak dost dobrý. Život a osud Hannibala je velmi zajímavý a co prožil v dětství ho poznamenalo na celý život. Ne nadarmo se říká oko za oko zub za zub a ještě v tom případě když se to týká vlastní rodiny.

edith79
31.05.2017

Jsem vážně na rozpacích, celé to bylo takové zbytečně rozplizlé a dost mi trvalo, než jsem se dobrala konce, který mě upřímně dost naštval. Ze silné osobnosti se stala loutka a patologický vztah dvou hlavních postav mi v závěru knihy mírně zvedal žaludek. Kdysi jsem viděla film a blahořečím tvůrcům, že se neřídili koncem knihy, ale vytvořili alternativní a mnohem snesitelnější závěr. Thomas Harris v tomto knižním díle bohužel pohřbil mou oblíbenou postavu. Asi si radši pustím film :(

konicekbily
28.05.2017

Někdy mi to připadalo moc natahované, kdyby to o sto stránek zkrátil, bylo by to pro mne lepší.

SeverusSnape
22.03.2017

SeverusSnapeSeverusSnape dnes
Miluju a milovat budu.Úžasná knížka od úžasného autora.Kniha je až neuvěřitelně propracovaná a skvěle se čte.

Rade
21.03.2017

Úplně jiné než Mlčení jehňátek. Doktor Lecter se zde změní v něco mezi nezničitelným Fantomasem a renesančně vševědoucím kapitánem Nemo, už to vlastně není ani detektivka, ale jakýsi boj kdo s koho v soutěži o největšího bídáka se spoustou pro mě už dost nechutných detailů. Tam, kde Mlčení jehňátek naznačuje a láká tím skrytým a tajemným, tady se vše odhalí do nejpodrobnějších anatomických detailů. Posléze se vše promění v jakýsi drogový rauš…
Pro mě zklamání.

A zajímalo by mě, zda způsobil autor nebo překladatelka, že na začátku knihy je zastřelena Evelda Drumgová u rybí tržnice Feliciana – a v druhé části knihy se najednou zastřelená jmenuje Feliciana, a to dokonce na dvou místech!

maltinka
18.03.2017

Dle mě rozhodně vede Mlčení jehňátek, ale tahle kniha je hned v pořadí za ní. Všechny díly jsou skvělé a doporučuji vám je přečíst. Jako první jsem si přečetla Hannibal-zrození, avšak je napsaná jako poslední. A myslím, že to přispělo k tomu, že jsem nebyla tolik kritická k tomuto dílu, které je asi nejslabší, ačkoliv k pochopení osobnosti Hannibala Lectera nezbytné. Určitě doporučuji ;-) konec mě hooodně překvapil ;-)

Metroušek
11.02.2017

Vynikající a důstojné pokračování dvou skvělých předchozích dílů o Hannibalovi, a pevně věřím, že Mistr Harris ještě jeden díl napíše. Rád bych s tou úžasnou dvojicí cestoval po zajímavých místech tohoto světa a nakukoval jim pod pokličku, tedy z bezpečí svého gauče. (:-)

DickBach
08.08.2016

Jak hodnotit? Kniha byla dobrá, fascinující. Konečně po nesmělých okéncích hlavní bránou přímo do "duše ďábla". Postavy jsou propracované, vyprofilované.
Bylo to ale taky moc dlouhé. V některých pasážích jsem se ztrácela a netušila k čemu je autor tak zdlouhavě píše. Některé pasáže byly příliš hnusné, příliš detailní - viz prasátkové, a závěr mně zklamal. Myslím, že je velmi nepravděpodobný. Myslím, že Hannibal potřebuje a chce víc, než jen zdrogovanou loutku.

Dinosaur
02.08.2016

(10/10, přidávám do doporučených) Tenhle díl mě asi bavil ještě o trochu víc než ten předchozí, nejspíše proto, že se zaměřuje více na Hannibala samotného. Ta postava je prostě fascinující. Po znovuzhlédnutí filmu, který jsem už celkem dlouho neviděl a myslel si, že se mi všechny filmy líbily zhruba stejně, jsem ale došel k závěru, že druhý film za tím prvním poměrně pokulhává. Možná to bylo dost i díky tomu, že jsem se konečně dostal k předloze, protože se mi moc nelíbily různé změny a třeba vynechání postavy Margot (bavil mě ten jejich vztah s Barneym) a oceňuji, že se danou postavou inspiroval alespoň seriál, i když v poněkud jiné podobě. Knižní konec je sice docela zvláštní, ale i tak se mi líbil, víc než ve filmu.

misan69
09.02.2016

jsem tím koncem dost překvapená

Aildrin
25.01.2016

Tak si říkám, zda Hannibal (nebo spíš Harris) nezabloudil ve svém Paláci paměti a ujíždějíce přitom na drogách si celý ten závěr jenom nevysnil. Podle mě by se Starlingová po vystřízlivění z drogového omámení chovala stejně tak, jako ve filmové adaptaci, ať už by byla Lecterovi vděčná sebevíc. Filmový konec mi tak paradoxně příjde mnohem více střízlivý, uvěřitelný a méně Hollywoodský než ten z knihy.

biki
16.12.2015

Kolega z práce tuto knihu nyní "objevil" a mluvil o ní s velkým nadšením. Protože jsem ji před mnoha lety po přečtení odložila s velkým zklamáním, že "již nikdy víc", znovu jsem ji prolistovala, jestli třeba nezměním názor. Lituji, ale nezměním. Zatímco Červený drak a Mlčení jehňátek jsou plnokrevné, velmi zdařilé detektivky, kniha Hannibal mi připadá jen jako autorova exhibice, kterou stvořil po velkém úspěchu filmového zpracování "jehňátek". Zcela nevěrohodné změny charakterů Lectera a Clarice, hlavní padouch jako nepovedená parodie na záporáka z nějaké pseudobondovky ... snad jen za tu Florencii přidám hvězdičku.

Spýťa
08.12.2015

Tato kniha se mi líbí mnohem více než Mlčení jehňátek, děj je mnohem záživnější, důraz není kladen tolik na vyšetřovací způsoby.

klikas
29.10.2015

Harris je blázen, navíc ta pointa je úchylná! dávám 4 hvězdy...
Úchyl.

zuzulef
12.09.2015

Zrovna jsem to dočetla a nějak nevím, co říct. Dostalo mě to a asi by mě to těšit nemělo, ale jsem ráda, že to dopadlo, jak to dopadlo. :)

BlackBlade
13.08.2015

Knihu jsem poslouchal (audio-kniha) při běžeckých trénincích a když jsem chodil pěšky do práce. A je naprosto skvělá, krásně doplňuje některé situace, které ve filmu chybí nebo jsou naznačeny jen okrajově. Brutální sociopat Hannibal Lecter a autor to nakonec podal tak, že jsem mu fandil! A závěr, který ve filmu nebyl? Mazec!! Stojí za pečtení!

ivana8555
12.06.2015

Moje neoblíbenější kniha s Dr. Lectrem. Ale takovou love story jsem fakt nečekala. Konec jsem si musela přečíst asi 10x Perfektní!