Hannibal

Hannibal https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/9813/bmid_hannibal-Uzz-9813.jpg 4 692 86

Hannibal Lecter série

Román Thomase Harrise, jehož vydání předcházela pověst literární senzace tohoto desetiletí, nás opět zavádí do myšlení zabijáka a modeluje mrazivý portrét toho, jak plíživě, zákeřně a nenápadně se rodí a vyvíjí zlo - skutečně husarský kousek v žánru psychothrileru. Uplynulo již sedm let od chvíle, kdy dr. Hannibal Lecter uprchl z vězení, před sedmi lety s ním vedla zvláštní agentka FBI Clarice Starlingová rozhovory ve věznici pro duševně choré zločince s maximální ostrahou. Doktor je stále volný a dává průchod svým nevýslovným zájmům, smyslně prožívá pikantní čichové a chuťové vjemy, esence života na svobodě, kde ho nikdo nestřeží. Starlinová však nedokáže na setkání s dr. Lecterem nikdy zapomenout a kovový přídech jeho málo používaného hlasu jí ve snech zní neustále v uších. Na dr. Lectera vzpomíná i Mason Verger, který je posedlý touhou po pomstě. Byl šestou obětí dr. Lectera, ale přežil, a nyní rozvíjí své vlastní řeznické impérium. Díky kyslíkovému přístroji a síti www sleduje Verger veškeré dění. Brzy přichází na to, že aby upoutal doktorovu pozornost, musí mu nabídnout naprosto mimořádnou a nevinně vyhlížející návnadu: musí získat to, co má doktor Lecter nejraději. Hannibal je silný, hypnotizující a naprosto originální zážitek, oslňující hostina pro představivost. Připravte se na cestu do pekel a ještě dál, neboť mistr vypravěč neustále mění svět, o kterém jste si mysleli, že ho znáte.... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Alpress

Hannibal , 1999

Monnyska
31.10.2023 4 z 5

Knihu jsem četla rozkouskovaně, takže nevím, jestli to bylo na škodu či ne, je velmi čtivá, těžko se dá odtrhnout... Lecter je bravurní postava, ale jak už bylo zmíněno níže, ten konec mi úplně nesedl, také jsem viděla dříve film, takže asi proto mohu posuzovat... Každopádně jsem ráda, že jsem knihu přečetla, bylo to velmi milé překvapení...

Marquis
16.07.2023 4 z 5

Bezmála po troch rokoch od prečítania dosť obligátnej detektívky Červený drak, a snáď desať od doby, kedy som túto sériu začal kultovým Mlčaním jahniat, sa mi vďaka Čitateľskej výzve konečne podarilo dôjsť až na koniec tejto ságy.

Hannibal je strašne nevyvážená kniha. Thomas Harris začína neskutočne nudne, prelúskať sa cez prvých päťdesiat strán bolo utrpenie a otrasný preklad tomu tiež práve nepomáha...

Následne sa však na scéne objaví zvrhlá rodinka Vergerovcov (najmä skvelá Margot, ktorú - bohvieprečo - vo filmovej adaptácii úplne opomenuli) a o príjemné zimomriavky je postarané.

Linka z Florencie je taktiež priam dokonalá, žiaľ, trestuhodne krátka...

A potom príde najväčší rozpor...

Samozrejme, je to moja chyba, že som najprv videl film a až o dvanásť (!) rokov neskôr sa dostal k čítaniu knižnej predlohy, no napriek tomu, musím porovnávať.

Harrisovo psychedelické finále, hoci dotiahnuté, sa mi oproti romantickej soft verzií Ridleyho Scotta vôbec nepáči. Áno, je fajn, že sa protagonistka a antagonista konečne vyrovnajú so svojimi démonmi. Harris však ide až nadoraz a vsuvka o úplnom naplnení ich vzťahu je proste nevkusná a kazí mi celkom slušný zážitok z knihy. Naviac, filmový záver mi príde uveriteľnejší.

Aj napriek tomu túto knihu rád doporučím, ale skôr ako kuriozitu a zaujímavý protiklad k (svojho času kontroverznej a v tej dobe nedocenej) filmovej adaptácii.

Birter
02.11.2022 4 z 5

Navzdory tomu, že Hannibal se posunul od detektivkového schématu vynikajících předchůdců Draka a Jehňátek, neubránil se značné prvoplánovosti. Harris je ale stále skvělý vypravěč, a proto to vadí jen málo. Napětí proudí ve vysokých čístech a postavy zaujmou. Achilovou patou románu je však právě titulní záporák. Má sice zajímavý vývoj, díky čemuž jsem nakonec velice spokojen, ale ve výsledku zůstává Dr. Lecter Moriarty 2.0, géniem ve všech ohledech a dokonalým sociopatem deset kroků napřed klaďasům. Dříve tato aura nelidskosti nevadila, protože byl pouhou stylobou ozdobou, ale jako od ústřední postavy je od něj požadováno přeci jen trochu víc.

Hakate
23.08.2022 5 z 5

Vynikající kniha, skvělá celá série. Chvílemi fakt psycho.

archivářka115
20.08.2022 3 z 5

Děj byl celkem dobrý.Vadily mi v něm rozvleklé psychologické rozbory dr. Lectera.
Konec byl velmi nepravděpodobný. Nedovedu si představit agentku Starlingovou a její
nepravděpodobnou změnu chování vůči Hannibalovi.

callahanh
11.08.2022 3 z 5

Dost zvláštní kniha, v níž Thomas Harris úplně nedokázal využít potenciál toho, že se tu střetávají dva zvrhlí psychopati. Celý příběh je zvláštně roztahaný, zdlouhavý a mnohdy moc nikam nevede. Hannibal Lecter je jako vedlejší postava vynikající, když je ale v centru dění, nějak to není ono, protože část jeho charismatu a děsivosti se ztrácí a nastupuje jen určitá zvrhlost, která už není úplně příjemná a jedinou výhodou je, že o život tu přichází prakticky jen lidé, kteří si to "zaslouží" a jsou jen o něco méně zvrhlí než Lecter. Ano, kniha má svoje momenty - atmosféra Florencie je parádní, některé vraždy potřebně děsivé, snad ve všech komentářích zmiňovaná hostina je taky výborná - přesto to jako celek moc nefunguje. Závěr je hodně zvláštní a úplně mi nesedl, protože k postavě Starlingové se moc nehodí a to tam je její kouzlo a síla z Mlčení jehňátek. K výsledku asi úplně nepřispívá ani trochu toporný překlad, který místy působí strojově a o něco méně srozumitelně. Hannibal tak není úplně špatná kniha, jen je potřeba se smířit s tím, že zejména postava Clarice projde brutální proměnou, která ne každému sedne, od čehož se pak odvíjí i hodnocení. 60 %

smardice
23.05.2022 5 z 5

Trochu rozvláčnější díl ke konci vygraduje hostinou, která je fakt řeznické psycho. Ale asi nejvíc překvapila agentka Clarice.

rutto45
20.03.2022 4 z 5

Určite slabšie dielo oproti Červenému drakovi a Mlčaniu jahniat, avšak stále nadpriemerné. Pasáž vo Florencii, kedy si doktor užíval život plnými dúškami, ma neskutočne lákala toto miesto navštíviť a kapitola s restovaným mozgom na večeru ma donútila dať si pauzu a niečo si zajesť.

Patrik02
13.08.2021 5 z 5

(SPOILER) Často se tu objevují komentáře o nejslabším dílu s charakterním kanibalem v hlavní roli, s čímž osobně nesouhlasím. Je to přesně naopak. Hannibal Lecter je na svobodě a konečně dostane prostor se vyjádřit, jak je mu vlastní. Hon na jeho osobu se stane světovým (pan Harris vybral malebné destinace, které jsou v knize téměř dokonale popsány) Nechybí zvrácený protivník, ani podlé bezpečnostní agentury, které bez mrknutí oka zmaří nejeden život, aby ulovili nejslavnějšího pojídače lidského masa na planetě. Třešničkou na dortu byl, sice trochu zdlouhavý, závěr, který jistě nejednoho překvapí.
A i když mě jistě čeká ještě prequel Hannibal: Zrození, tak všechny tři knihy ze série o Hannibalu Lecterovi označím za jeden z nejsilnějších literárních zážitků.

miklaras
03.08.2021 2 z 5

Ono občas škodí, když chce autor vysvětlit všechno do posledního detailu. Maličké tajemství by mohlo zůstat neodhalené, sem tam vlákno nespojené a oslí můstky nepřekročené. I tak se čte Hannibal poměrně svižně. Má silná i slabá místa, není tak kompaktní a konec se zdvíhá skoro ke sci-fi. Atmosféra ale funguje a Hannibal zůstává charismatickou postavou, kterou mohou jiní spisovatelé Harrisovi jen závidět.

nicolettkaa
29.05.2021 3 z 5

Třetí díl ze série o Hannibalovi Lecterovi zatím nejhorší. Musím říct, že kdyby byl kratší, vůbec by mi to nevadilo. Některé pasáže mě vyloženě nudily a měla jsem chuť je přeskočit (ale to nedělám). Přečíst se dá, ale znovu bych ji už do ruky nevzala. Film také žádná hitparáda.

radusak9806
28.05.2021 3 z 5

Doteď jsem si říkala, že film jako takový mi přestože na Mlčení jehnatek nemá, vlastně nevadí. Ale když to analyzuji zpětně, tak je spíš průměrný až podprůměrný.
Ten konec jsem nečekala, ale rozhodně nejsem zklamaná. Vlastně je tenhle konec mnohem lepší. Jen se nějak těšila na popis scény s lednicí a useknutim ruky a ona tam vůbec není. To dost překvapilo.

trefic
14.03.2021 5 z 5

Nejlepší kniha z celé série. Dokonalé vykreslení postav, několik dějových zvratů.

Ivca72
08.01.2021 5 z 5

Tak od toho sa nedalo odísť. Dokonalo-dokonalé. Pomsta nemusí byť vždy sladká. A k tomu krásny záver.

Romanka89
14.11.2020 4 z 5

Za mě skvělý závěr série (ještě mě čeká Hannibal - zrození). Nebudu nic prozrazovat ale ten konec se mi vážně hodně líbil. Jsem zvědavá na film, jak se s tím filmaři poprali. Doporučuji celou sérii. Dávám 4 hvězdy, ze série asi nejslabší, občas nezáživné popisy, ale jinak super.

Čtenářská výzva 2020: Kniha, jejíž hlavní hrdina trpí psychickou poruchou.

Usire
09.09.2020 5 z 5

Skvělá kniha s jiným koncem než jsem čekal. Očekával jsem, že to bude jako film, ale kniha mě příjemně překvapila, protože je o mnoho lepší. Psychologie zde téměř dýchá čtenáři na záda.

GYROTOURBILLON
22.08.2020 5 z 5

Tak tato kniha a dft. i film byl fanoušky očekáván..Škoda jen ,že J. Foster roly odmítla i když J. Moore svoji roly ztvárnila víc než skvěle...a můj slibovaný zážitek k filmu..Pracoval jsem v době tohoto filmu v kinokavárně s kolegyní servírkou, která byla citlivější povahy a závěrečnou scénu nesnesla. Bohužel její práce roznášet pokrmy i pití byl v tuto chvíly problém. Pod promítacím plátnem byl únikový východ a ona s talíři v rukou těmito dveřmi vyjimečně vstoupila , kdy scéna gradovala s restovaným mozkem..Ti , co si objednaly pokrm , byli zeleni z filmu, vyděšeni z plátna a nyní i ji...jídlo si nakonec nechali zabalit...
Servírka se jim zpětně omluvila , že to byla jedinná možnost , jak jim donést servis a nekoukat na plátno. , že by jim jinak do talíře ještě něco přidala...a jelikoš v této kinokavárně film běžel celý týden , praktikovala to v této části filmu pravidelně...
Ale zpět ke knize , byla též napsaná skvěle

Kuža007
21.08.2020 5 z 5

Skvělý psychologický román. Čtivá kniha. Vrcholné dílo Thomase Harrise, dokonce o něco lepší než Mlčení jehňátek. Jedná se o nejlepší díl celé trilogie, Zrození nepočítám, o Hannibalu Lecterovi. Je tu skvělá psychologie postav. Zároveň je tento díl asi nejnásilnější a nejtemnější. Přesto geniální. Clarice Starlingová má potíže s FBI, kde jí někteří její členové hážou klacky pod nohy. Obzvláště nechutný Paul Krendler, který v této knize působí něco jako takové federální kopie doktora Chiltona. Hannibal se jí snaží pomoci a opět na sebe upozorní. Nikdo ještě netuší, že se nachází ve slunné italské renesanční Florencii. Tato část ve Florencie s Lectrem a inspektorem Pazzim je, tedy kromě konce, nejlepší část románu. Thomas Harris zde ukázal, že doktor Lecter je Renesanční člověk a zastal se teze, že si historie ráda občas zažertuje - konec Pazziho. Hannibal se poté vrací zpátky do USA a nastává geniální ukončení problémů s Masonem Vergerem. A celý konec je fantastický, působí dokonce romanticky - v duchu novoromantismu. A ukazuje se, že doktor Lecter je vedle Clarice nejsympatičtější postava celé knihy. Rozhodně lepší, než co nám nabídl Ridley Scott ve filmové verzi Hannibala. Avšak dokázal skvěle vystihnout renesanci a převedl ji do dnešní doby. Hlavně vynechal otravné pasáže s Margot. Anthony Hopkins jako Dr. Hannibal Lecter a Julianne Moore jako Clarice Starlingová samozřejmě skvělí. Skvělá hudba Hanse Zimmera.

ThomasRuhe
14.06.2020 3 z 5

Napsané je to dobře. Trochu zde sice chybělo nějaké přímé vyšetřování, protože celý děj se boháč Mason Verger snaží najít a pomstít doktoru Lecterovi.
Přesto kniha nebyla špatná, hodnotím 70%.

Luigi1
22.05.2020 5 z 5

Nemohl jsem přestat číst.Je výborná.