Jako zabít ptáčka

Maycomb v Alabamě je bezvýznamné ospalé provinční městečko obklopené poli s bavlnou. Ve 30. letech 20. století jsou Spojené státy americké zachváceny hospodářskou krizí, ale ta se obyvatel Maycombu dotýká jen okrajově. O letních prázdninách je největší starostí osmileté Čipery a dvanáctiletého Jema vymýšlení plánu, jak vylákat místního podivína z jeho dobrovolného domácího vězení. Když je ale mladý černoch obviněn ze znásilnění bílé dívky, události naberou dramatický spád. Obhajoby se ujímá otec Čipery a Jema, advokát Atikus Finch. Toho čeká předem marný boj s předsudky, strachem a nenávistí. Román Jako zabít ptáčka ale rozhodně není o rasismu a nespravedlivých soudních procesech. Je to čtivý příběh o dospívání a braní rozumu, o různých formách osobní statečnosti, o přetvářce, morálce a zodpovědnosti. To vše vyprávěno pohledem osmiletého děvčátka. Harper Lee knihu dokončila v roce 1959 a román měl okamžitě obrovský úspěch. Získal Pulitzerovu cenu a dočkal se filmové adaptace s Gregory Peckem v roli obhájce Atika Finche....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/70_/70246/jako-zabit-ptacka-Hjy-70246.jpg 4.51852

Jako zabít ptáčka (1.)

Vydáno:, SNKLU - Státní nakladatelství krásné literatury a umění

To Kill A Mockingbird (1960)

Kniha Jako zabít ptáčka

ladyka

Občas mám chuť si svou četbu proložit klasikou a tentokrát padla volba na tuto knihu. Téma rasové nesnášenlivosti je zpracováno netradičně, a to z pohledu dvou sourozenců, jejichž otec obhajuje černocha obviněného ze znásilnění (smyšleného). Bohužel mě obecně příběhy dětství v knihách pro dospělé moc nebaví (až na vzácné výjimky), tudíž první polovina knihy mě příliš nebavila. Naštěstí v půlce se děj rozjel a pak se soustředil hlavně na proces onoho černocha - zde mi dětský pohled nevadil - naopak, pochopila jsem jeho opodstatnění. Právě rozhovory dětí s jejich otcem ohledně rasismu, lidství a morálky jsou stěžejní a chápu je jako poselství knížky. Bez dětského prvku by totiž tyto myšlenky/poselství ztratily na své čistotě, jasnosti a asi i uvěřitelnosti.

Cabiria

Asi nejkrásnější kniha jakou jsem kdy četla...

Nádherný příběh z dob, kdy byla ještě potlačována lidská práva a rasismus byl poměrně běžným jevem - i když není ani zdaleka jisté, zda tomu tak není i v dnešní, prý emancipované, době? Kniha je opravdu čtivá a vyprávění poutavé. Nenudila jsem se ani chviličku a samozřejmě jsem doufala ve spravedlnost pro Toma, i přestože mi bylo od začátku jasné, jak to je naivní... Určitě však knihu doporučuji, mně se líbila moc a dávám hodnocení nejvyšší!

Rossel

Moc se mi líbí zpracování. Kniha pojednává o velmi těžkých tématech jako je rasová diskriminace, nenávist, nespravedlnost, lidská omezenost a pokrytectví. Vyprávění z pohledu malé holčičky Čipery ale vnáší do celého příběhu jemnost, humor a nostalgii. Geniální kombinace. Vůbec se nedivím, že román byl oceněn Pulitzerovou cenou.

DitaV.

Moc se mi to líbilo. Mám ráda dětskou logiku a upřímnost a tady jsem ji našla. A záviděla jsem otci hlavních hrdinů, že se vždy dokázal zachovat správně. K tomu člověk dospěje až s věkem (a asi ne každý), takže je někdy výhoda mít starší rodiče :)
No a jinak - otázka maloměsta je vykreslena perfektně se všemi klady a zápory. Nenásilnou formou jsem si užila trochu historie USA. Rasismus 30. let a jeho pomalé prolamování, společenské odsouzení bílých, kteří se necítí nadřazeni. Musela to být těžká doba a vzácné charaktery, všichni ti, kdo navzdory předsudkům nakonec ukázali, že barva kůže nerozhoduje o kvalitě člověka.

Veronika.Lap

Skvěle napsaná kniha z pohledu především dětí na problematiku rasové nerovnosti. Je to smutné, ale přijde mi, že je to i v této době pořád aktuální téma a proto bych všem doporučila si knihu přečíst. Závěr dostane nečekaný spád a překvapí. Doporučuji.

LuciLux

Alabama 30.let, život na maloměstě, rasová nenávist a diskriminace, která vyvrcholí během soudního procesu černocha Toma neprávem obžalovaného ze znásilnění dívky z místní, avšak bílé, spodiny. To vše zachyceno a dětsky upřímně a jemnocitně vyprávěno osmiletou dcerou advokáta, který Toma obhajuje. Místy až příliš typického amerického patosu a de facto zcela banální zápletka jen velmi mírně chladí mé čtenářské nadšení, způsobené kouzlem přímočarého dětského vypravování.

francouz

Vybral jsem si tuto knížku jako jednu z knih čtenářské výzvy a musím říci, že jsem opět nešlápnul vedle.
Příběh je vystavěn od základu, line se pozvolna k finále, které je opravdu vygradováním se vším všudy.
Je to knížka o morálce, o tom, co mnoha lidem nic neříká. Opravdu postava Attika, je ztělesněním toho, jak by bylo potřeba chápat svět. Je zde pravda, a za tu je třeba se rvát, i když to někdy bolí.
Vyprávění z pohledu dětí je přímé, jsou to zákoutí dětské dušičky, které nedokáží pochopit, proč jsou někteří lidé tak zlí. Nebo když moralizují jenom na oko, jako zářný příklad bylo srovní s Hitlerem, souputníkem té doby, ve které se příběh odehrává.
A to co se odehrávalo v soudní síni, to byla opravdu paráda, musím říci, že ta gradace byla opravdu dokonalá.
Ale to co by si člověk měl vzít jako přesah do budoucna, je že žít morálně není nic špatného, že stojí za to se ozvat k něčemu, co ohrožuje nás všechny, nenechat to narůst do veličin, z kterých pak již není cesty zpět. A proto jsou takové knížky důležité.