Jako zabít ptáčka

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Maycomb v Alabamě je bezvýznamné ospalé provinční městečko obklopené poli s bavlnou. Ve 30. letech 20. století jsou Spojené státy americké zachváceny hospodářskou krizí, ale ta se obyvatel Maycombu dotýká jen okrajově. O letních prázdninách je největší starostí osmileté Čipery a dvanáctiletého Jema vymýšlení plánu, jak vylákat místního podivína z jeho dobrovolného domácího vězení. Když je ale mladý černoch obviněn ze znásilnění bílé dívky, události naberou dramatický spád. Obhajoby se ujímá otec Čipery a Jema, advokát Atikus Finch. Toho čeká předem marný boj s předsudky, strachem a nenávistí. Román Jako zabít ptáčka ale rozhodně není o rasismu a nespravedlivých soudních procesech. Je to čtivý příběh o dospívání a braní rozumu, o různých formách osobní statečnosti, o přetvářce, morálce a zodpovědnosti. To vše vyprávěno pohledem osmiletého děvčátka. Harper Lee knihu dokončila v roce 1959 a román měl okamžitě obrovský úspěch. Získal Pulitzerovu cenu a dočkal se filmové adaptace s Gregory Peckem v roli obhájce Atika Finche....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/70_/70246/jako-zabit-ptacka-Hjy-70246.jpg 4.52031
Série

Jako zabít ptáčka 1.

Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, SNKLU - Státní nakladatelství krásné literatury a umění
Orig. název

To Kill a Mockingbird, 1960

více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (8)

Harper Lee dlho odmietala vznik elektronickej verzie tejto knihy. Názor zmenila v deň svojich 88. narodenín. "Som stále staromódna. Mám rada staré zaprášené knihy a knižnice. Toto je "Nezabíjajte vtáčika" pre novú generáciu." (martinaplum)


Scout a Jem oslovujú v knihe svojho otca väčšinou jeho krstným menom. Vyjadruje to úctu k starším a bola to v tom čase obvyklá prax v južných štátoch USA. (martinaplum)


Vnuk Gregoryho Pecka, Harper Peck Voll, je pojmenován po autorce Harper Lee. Dvojice se stala blízkými přáteli po tom, co Peck ztvárnil roli Atikuse ve filmové adaptaci z roku 1962.
Harper Beckham - dcera Davida Beckhama, je rovněž pojmenována po autorce. Krátce po jejim narození David Beckham oznámil, že „Jako zabít ptáčka„ je oblíbenou knihou jeho ženy Victorie. (namornice)


V roce 1961 oceněna Pulitzerovou cenou za literaturu (reader.007)


V postavě Dilla zvěčnila autorka svého přítele Trumana Capoteho. (shenandoah)


Knihu 'Jako zabít ptáčka' tak jak jí známe dnes autorka napsala až na požádání vydavatelství. První verze knihy, kterou autorka napsala, byla z pohledu dospělé Jean 'Čipery' Louise, která se do města Maycomb vrací z New Yorku na návštěvu svého otce. Tato původní verze byla po znovu nalezení na podzim roku 2014 v červenci roku 2015 vydána. (Patw)


Kniha se už několik let používá v anglicky mluvících zemích jako povinná školní četba. (Patw)


Ocenění

1961 - Pulitzerova cena (Beletrie)