Nejlépe chutná za studena

Jaro ve Styrii. A to znamená válku. Devatenáct krvavých let. Nemilosrdný velkovévoda Orso se zapletl do ošklivé války s rozhádanou Ligou osmi a společně nechali zemi vykrvácet. Zatímco se armády přesouvají, hlavy padají a města hoří, bankéři, kněží a jiné, mnohem starší a mocnější síly, v zákulisí hrají své vražedné hry o to, kdo se stane králem. Válka může být peklem, ale pro Monzu Murcatto, Hada z Talinsu, nejobávanější a nejvěhlasnější žoldačku ve službách velkovévody Orsa, je to taky zatraceně dobrý způsob jak si vydělat peníze. Její vítězství ji proslavila – o trochu víc, než je jejímu zaměstnavateli milé. Poté co ji zradí, svrhne ze skály a pokládá za mrtvou, jí jako jediná odměna zbude zmrzačené tělo a spalující žízeň po pomstě. Takže ať to stojí, co to stojí – sedm lidí musí zemřít. Jejími spojenci se stanou nejnespolehlivější styrský pijan, nejproradnější styrský travič, masový vrah posedlý čísly a barbar, který chce zkrátka jen udělat správnou věc. Její nepřátele tvoří dobrá polovina národa, a aby toho nebylo málo, nejnebezpečnější muž světa dostane za úkol najít ji a dokončit dílo, které započal velkovévoda Orso… Jaro ve Styrii. A to znamená pomstu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46890/nejlepe-chutna-za-studena-46890.jpg 4.2164

První zákon 4.

Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Polaris

Best Served Cold, 2009

Kniha Nejlépe chutná za studena

Covenant

Tady se někomu škola psychologie, opravdu hodila. Joe opět ukázal, že síla jeho příběhů, tkví především v propracovaných postavách. Jejich charaktery, jsou zapamatovatelné, chování uvěřitelné. Bráno s rezervou, v jakém světě žijí. Člověk si chtě nechtě, oblíbí v příběhu "zápornou" postavu, jelikož samotní "hlavní hrdinové" nejsou, žádní Dušínové. Vlastně paradoxně, jsem si nejmíň oblíbil Monzu. Tam to prostě nějak nebyla citovka. Kdo nezklamal a kvůli komu, jsem se na čtení těšil, byl Nicomo Coska. Hrdina, který v součtu jeho (zlo)činů, vychází vlastně jako největší záporák, přesto zůstává stále sympaťákem. Vždyť co může být horšího, než změna stran, podle toho, jak se mu to hodí a bodání do zad, v nečekaných chvílích? Asi když to člověk neumí tak vtipně okecat, jako Coska. Když pak vede s kýmkoliv dialogy, nebo ještě lépe monology s Dobrákem, je to vždy zábava. /Cosca poplácal Dobráka po zádech. „Poctiví lidé jsou tak vzácní, že se často zaměňují za zločince, za rebely a za šílence. Jaké byly vlastně tvé zločiny, kromě toho, žes byl jiný?“ „Nejdřív loupež, za to jsem si odpykal sedm let. Když mě chytli podruhé, napočítali mi osmdesát čtyři bodů obžaloby, se čtrnácti vraždami.“ Cosca nakrabatil obočí. „Ale byl jsi opravdu vinen?“/ Pak tu máme samozřejmě Třesavce. Výborná postava, která mi přišla, jako ta hlavní a se kterou by se čtenář dokázal i ztotožnit, kdyby byl poctivým řezníkem, kterému rupne v bedně, když si s ním vytírají prdel. Morveer, kterého mi líto nebylo, ale bavili mě, jeho myšlenkové pochody a nepatrné chybky. Jitřenka, která bavila především tím, že stále něco jedla, v jakékoliv situaci a tím, jak doplňovala věty Morveera. A nakonec Šenkt, který byl takový Flash (nebo spíš Quicksilver) ve světě Styrie (popis zpomalených soubojů, byl vážně dobrý). Asi jediná postava, kde Abercrombie popustil uzdu možné reality a užíval si oné nadpozemské schopnosti. Co se týká děje, tak honba za pomstou, už tu byla nesčetněkrát, přesto to byla jízda, kterou jsem si užil.

Rudla333

Tak jsem zjistil, že tuhle knihu jsem měl číst dříve než Hrdiny. Nevadí, moc to můj zážitek neovlivnilo.

Každopádně, Nejlépe chutná za studena se mi nečetlo zdaleka tak dobře, jako předchozí knihy. Nevím čím to bylo, děj byl od začátku v pohybu, postavy skvělé, zvraty nechyběly a Abercrombie mě zase několikrát posadil na zadek. Jen mě zkrátka hlavní příběh nezajímal zdaleka tolik, jako v první trilogii či v Hrdinech.

Jako samostatná kniha dobré, jako součást série taky. Jen je to asi nejslabší kniha z tohoto světa - ale nejslabší kniha Prvního zákona je pořád lepší, než většina fantasy knih.

SPOILER

Speciální pochvala za postavu Nicoma Coscy, po Gloktovi nejlepší postava série. Jsem rád, že vyvázl naživu. A taky jsem rád za asi první Bayazovu prohru, i když byla jen malá. Už to bylo potřeba.

Bishamonten

"Pomsta...Není to ten nejlepší motiv, ale i ze špatných motivů můžou vzejít dobré výsledky."
V príbehu killbillovskej pomsty, ktorá prerastá do veľkolepej hry o tróny, dominujú opäť farbisté charaktery, schopné poriadne zamávať emóciami čitateľa.

Deia
20.12.2020

Kniha sa mi čítala skvele a páčila sa mi dokonca viac ako trilógia První zákon. Monzcarro je celkom sympatická hlavná hrdinka a v podstate jej pri jej pomste držíte prsty. V knihe sa neustále niečo deje, postavy sa presúvajú z miesta na miesto, splnia úlohu a idú ďalej, len nie stále im všetko ide ako po masle, väčšinou sa musia potykať s rôznymi problémami. Tiež je to veľmi nesúrodá skupinka postáv, ktoré si navzájom veľmi neveria. Týmto ma kniha neustále držala v napätí, neustále sa tam niečo dialo, tiež všetky postavy sa mi dostali pod kožu (aj keď nie všetky v dobrom slova zmysle). Tiež sa tie postavy vplyvom udalostí menia, čo sa mi veľmi páčilo. Takisto sa mi páčilo, že v knihe sa objavujú postavy z trilógie, niektoré ako tie hlavné, niektoré ako vedľajšie. Čo sa mi nepáčilo sú opisy sexu, hlavne keď autor nezabudne predtým podotknúť, že postavy sa už niekoľko dní neumývali.
Kniha sa mi ale teda veľmi páčila a už sa teším, ako sa pustím do ďalších autorových kníh.

brodequin
22.10.2020

Opět drsný svět, stejně jako v prvním zákoně. Příběh poměrně jednoduchý a dobře stravitelný. Co musím vyzdvihnout, tak to je prostě ten um, napsat ty postavy tak, že je ještě dlouho po přečtení máte v hlavě a vzpomínáte na ně. Víte, jak vypadají, jak se chovají, jakou mají povahu, jaké slabiny a v čem naopak vynikají. Tohle umí Joe bravurně a nesetkal jsem se jinde s tak kvalitním podáním postav. Rozhodně nemíním přestat a časem se vrhnu na další knihu v pořadí. Málokdy se mi stane, že bych v sériích pokračoval dál a dál. :-) Jen potřebuji nějaký strom postav. Časem se začínám ztrácet v tom, jaké kdo má mezi sebou vazby. Obzvláště co se týče požíračů, učňů, proroků atd. :-)

Emilo
26.08.2020

Tak toto je aspoň pre mňa absolútna bomba. Milujem knihy autora,ale toto je SRDCOVKA. Postavy ktoré sa dostanú pod kožu , krásne prerozprávaný príbeh. Jedna z najlepších kníh aké som čítal ????

Ronnie68
22.08.2020

Rozhodně zajímavá kniha, která se četla jedním dechem...

MichalKal
03.07.2020

Těším se na další autorovi knihy. :) toto byla slušná jizda. Sice trochu delší ale super :) Aspoň všichni pochopíte proč si nezacinat nic s hrzenou a zrazenou ženskou :D.