Ben Nevis Ben Nevis komentáře u knih

Muž s dýmkou a houslemi Muž s dýmkou a houslemi Arthur Conan Doyle

Skvělý výběr povídek, jsou tam opravdu ty nejlepší. Větší font a ilustrace indikují četbu pro děti, ale neznám jinou knížku, která by mě bavila v každém věku.

08.11.2012 5 z 5

Kouzelník Merlin Kouzelník Merlin Mary Stewart

Tento Merlin se mi moc líbil. Méně pohádek, kouzel a čar, víc historie. Jedno z lepších zpracování artušovských legend.

Kdysi dávali v televizi i seriál Křišťálová jeskyně.

08.11.2012 5 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

Jediné, co mi na románu nesedělo, byl urychlený konec. Jakoby Kingovi došly nápady, a tak to ukončil, i když vše ještě nebylo dořešeno. Hezky tu skloubil scifi, horor a víru v boha.

06.11.2012 5 z 5

Pistolník Pistolník Stephen King

Mám ráda fantasy, mám ráda Kinga a Pistolník mi sedl. Nebudu komentovat, jak sága pokračuje a co si mohl mistr odpustit a co ne, ale Pistolník zavání Kingovým mládím, je poetický, příslušně temný a tragický.

06.11.2012 5 z 5

Hyperion Hyperion Dan Simmons

Tato kniha není jednoduchá četba. Chvíli trvalo, než jsem se do knihy dostala. Některé příběhy mě zajímaly víc, některé vůbec. Nejlepší byl Štír jako originální náboženství.

Terror Terror Dan Simmons

Ač je kniha obsáhlá a nepojednává o ničem jiném než o tom, jak dvě lodě zkysnou v ledu, četla se jedním dechem. Příšera byla příjemným zpestřením ubohého osudu posádek, ale ke konci už vadila a kdyby tam ten mystický prvek nebyl, také by se nic nedělo.

Hladové hry Hladové hry Dan Simmons

Víc to bude bavit kluky, protože po většinu románu akce stíhá akci, honičky, výbuchy, střelba, agenti... Ty nadpřirozené schopnosti tam ani nemusely být.
Další věc, co může odradit, je nedostatek sympatických postav. Jsou tam pouze tři kladní hrdinové, ale musíme přetrpět i pohledy sobeckých a někdy šílených psychických upírů.

05.11.2012 3 z 5

Zrada Zrada Orson Scott Card

Román začíná velmi dobře, protože hlavní hrdina se musí potýkat se svým handicapem, a zároveň řešit problémy svého rodu. Postupně objevujeme zajímavé schopnosti dalších rodů. Bohužel se pak hlavní hrdina "zkazí" a stává se prakticky neporazitelným. V něčem mi to připomíná Pána Ledové zahrady od Grzedowicze.

Vykoupení Kryštofa Kolumba Vykoupení Kryštofa Kolumba Orson Scott Card

Doufám, že autor Kolumba nastudoval dobře, protože jsem o něm doposud nic nečetla a nerada bych získala chybné informace. Líbilo se mi vysvětlení zániku Atlantidy i odvážná simulace alternativní historie, kdyby se Kolumbus na americký kontinent nedostal.

SPOILERY: Až do konce jsem čekala, jak se to zvrtne...bohužel se nezvrtlo, protože Card si vysnil utopickou společnost a nebral v potaz, že jednoho člověka změnit lze, ale ne celou společnost.

Kukaččí vejce Kukaččí vejce Carolyn Janice Cherryh

Málo autorů dokáže popsat cizí kulturu, aby byla dostatečně cizí a nekopírovala pouze nějaký aspekt lidského chování. Tento román je zajímavý v tom, že popisuje outsidera ve většinové společnosti, akorát ten outsider je člověk.

Křídla snů Křídla snů George R. R. Martin

Martin zde dělá, co umí nejlépe - popisuje vnitřní svět své hrdinky, její tužby a překonávání překážek. Líbí se mi originální scifi svět, reálný popis kastovnictví, strach ze společenského úpadku. Bohužel je to rozplizlé a některé pasáže jsou nudné.

05.11.2012 4 z 5

Tufova dobrodružství (6 povídek) Tufova dobrodružství (6 povídek) George R. R. Martin

Tuf možná vypadá jako jednoduchý dobrácký obr, ale nikomu nic nedaruje.
Když máte v rukou technologii, o jaké se nikomu nesnilo a můžete změnit svět, co uděláte? Tuf využívá svoji loď moudře a s vtipem trestá chamtivce a hlupáky.

Sen Ockerwee Sen Ockerwee George R. R. Martin

I když prozatím nejhorší od GRRM, co jsem četla, stále kvalitní román. Upíři mě moc nezaujali, protože jejich příběh je roztahaný a předvídatelný. Zato mě zaujalo prostředí kolesových parníků a závody na řece, která je tak široká, že je zrádná a nevypočítatelná.

05.11.2012 3 z 5

Pán ledové zahrady 3 Pán ledové zahrady 3 Jarosław Grzędowicz

Třetí díl je útlejší než první dva, a tak jsem očekávala uzavření příběhu. To se bohužel nekoná, je třeba čekat na pokračování. Příběh je už víc rozmělněný, karty už jsou rozdány, takže nové překvapení se nekoná a vše směruje ke konci. Tak snad ve čtyřce konec bude a autor to nenatáhne na deset dílů.

MÍRNÝ SPOILER: Tomuto dílu trochu ublížilo, že se dvě hlavní postavy potkaly a tudíž jedna upadla do pozadí jako přicmrdávač.

Pán ledové zahrady 2 Pán ledové zahrady 2 Jarosław Grzędowicz

Druhý díl je stejně dobrý jako první. Nemáme tu skoro žádnou vatu, protože pořád se něco děje a pořád se odkrývá nějaké tajemství. Série je originální v různých směrech, jednak se nedrží zavedených literárních postupů, a jednak je tu nový pohled na magii nebo náboženství.

Pán ledové zahrady Pán ledové zahrady Jarosław Grzędowicz

Trošku originálnější fantasy v tom, že je střihnuté se scifi a magie tam funguje nezvykle. První díl je plný tajemna, protože hned nevíme, o co tam jde, a postupně to ze dvou pohledů odkrýváme. Palec nahoru za to, že autor nepopisuje jenom dobrodružství Vuka, ale díky druhé postavě - princovi - můžeme nahlédnout do života na planetě skrze starousedlíka.

Led v žilách Led v žilách Yrsa Sigurðardóttir

Severské detektivky jsou přeceňované. Tato mi byla doporučena jako skvělá, ale nepřesahuje spisovatelský průměr. Vytkla bych moc zbytečných postav, které neposouvají děj ani nepatří mezi podezřelé, jmenovitě např. Matthias nebo Bela. Zápletka funguje jenom díky tomu, že se postavy chovají bláznivě a nelogicky, ať už jsou střízliví nebo opilí. Častěji jsem se nudila než byla napnutá. 50%

01.11.2012 3 z 5

Měsíční píseň Měsíční píseň Patricia Briggs

Lepší literární průměr vezoucí se na oblibě městských fantasy, upírů, vlkodlaků apod. Zápletka nic světoborného, ale líbí se mi, jak je vypracovaný spolek vlkodlaků a že upíři nejsou hodní strýčkové nebo hračky do postele. I hlavní hrdinka vládne puncem originality a není otravná.

31.10.2012 3 z 5

Žena v černém Žena v černém Susan Hill

Doporučuji se podívat raději na stejnojmenný film, protože kniha je více nudná než hororová. Je psána nebo přeložena stylem připomínajícím 19. století a důležité informace jsou podávány buď ve špatném načasování nebo nezáživně. Jsou zde také nelogičnosti typu: hlavní hrdina spěchá s prací, ale místo aby intenzivně pracoval, čte si román.

30.10.2012 2 z 5

Zločin Zločin Jeffery Deaver

Jestli je toto americký výběr povídek za celé století, buď v USA nevznikla žádná dobrá detektivní povídka, anebo je Jeffrery Deaver neschopný vybírač. Pár kousků je nadprůměrných, ale zbytek vypadá jako pokusy amatérů. Nezklamal King, ale jeho Kuřáci s.r.o. je hodně povedená povídka (a ne zrovna typický představitel kriminálního žánru).

25.10.2012 3 z 5