Kouzelník Merlin

První díl z trilogie o kouzelníku Merlinovi. Historický román situovaný do Anglie v 5. století vypráví ústy legendárního kouzelníka Merlina o událostech před narozením bájného krále Artuše. Autorka nechává Merlina vzpomínat na jeho smutné dětství, dospívání a počátky jeho budoucích úspěchů. Líčí Merlina jako člověka s magickými a prorockými schopnostmi, jako pomocníka krále Ambrosia v boji za sjednocení Anglie, i jako svérázného filozofa. Zároveň ale s úsměvem odhaluje, v čem spočíval zdroj jeho znalostí a někdy tragikomický následek jeho předpovědí. Kniha končí početím chlapce Artuše, který se má podle Merlinovy předpovědi stát sjednotitelem a králem celé Británie. Svěží román, nepřetížený mystikou, který s nadhledem přibližuje současníkům dávnou legendu a zajímavé historické údobí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12509/kouzelnik-merlin-wul-12509.jpg 4.2107

Merlin 1.

Literatura světová, Historické romány
Vydáno, Mladá fronta

The Crystal Caves, 1970

Kniha Kouzelník Merlin

lencin
24.08.2020

Čtivý a poutavý příběh kouzelníka Merlina, Anglie, 5.století.
Dětství parchanta (otec Ambrosius se mu "představil" až ve 12 letech).
Velmi barvitě popsané. Kouzelník jednoho boha. Vidiny a věštby.
(2006).

SSTknihy
26.06.2020

Skvěle zpracovaný příběh legendy o zrození krále Artuše. V popředí této ságy stojí legendární kouzelník Merlina. Příběh začíná v době, kdy mu bylo teprve šest a do mocného kouzelníka měl ještě hodně daleko. Přes jeho dětství a dospívání se dostaneme až k jeho spojení s králem Ambrosiem, bitvám za spojení Anglie a nakonec i Merlinově úloze při zrození krále Artuše. Pokud vás tenhle žánr baví, pak je tahle sága to pravé.

Iwy
29.01.2020

Dílko, ke kterému se už roky opakovaně vracím… a pořád mě to baví. A je šumák, jestli jde jen o legendu, příběh je strhující, postavy i děj vyznívají živě a jako u každé dobře podané fikce čtenáři vrtá hlavou, jestli na tom přece jen není něco pravdy. Kniha, u které se občas přistihnu, že přeskakuji řádky s popisem krajiny nebo místa, protože oči spěchají, aby už se dozvěděly, co bude dál – a to je škoda, protože autorka vypráví krásným jazykem (poklona skvělému překladu). Zrovna čtu po xté, jsem u 3. dílu a domácí práce váznou, zase mě to jako vždycky pohltilo… Celá trilogie je výborná, 4. navazující díl už oproti tomu tak dobrý není, aspoň co si pamatuji, uvidíme.

petr_
02.01.2020

Je to pěkně napsaný příběh, jak se mohl stát. Nevyskytují se tam žádní bohové, ale stávají se zázraky a věštby. Kouzelník Merlin zde nevystupuje jako mocný čaroděj ale jako služebník boha a čeká až je vyzván k činu. Knížku jsem přečetl mnohokrát a rád se k ní vracím.

termitovo
01.04.2019

Takový místy rozvláčný a ne moc uvěřitelný.

Kozel
29.01.2019

Artušovské legendy....a Merlin. Vlastně ani není potřeba něco zvlášť dodávat. Tahle dvě jména fungují (alespoň pro mě) dostatečně silně, abych sáhl po knižním zpracování, když se naskytne příležitost. Mary Stewartová svou trilogii začíná pěkně od začátku zrozením bájného kouzelníka, proroka, technika Merlina (skoro takového Rogera Bacona), který vypráví svůj životní příběh příjemně prolínající legendy s historickými reáliemi. Pravda, ne vždy mě autorčin styl dovede úplně strhnout, ovšem pak dojde na konkrétní situace - první Merlinova vize, setkání Merlina s Ambrosiem a návrat do Anglie, má nanejvýš oblíbená předpověď s dvěma draky, Uther a famózní dramatický závěr s Artušovým zplozením za bouřlivé (přírodou i lidsky) noci na Tintagelu nebo samotné prostředí Walesu, Irska a Anglie. Nelze jinak než co nejrychleji otevřít druhý díl...

a.k
23.08.2018

Podmanivý příběh malého Merlina, který navzdory útrapám svého původu objevuje své schopnosti a učí se u poustevníka ovládat své magické dovednosti.
Velmi čtivé a poutavé vyprávění o době, která předcházela narození budoucího krále Artuše.

trudoš
15.01.2017

Románové zpracování artušovského cyklu od Mary Stewartové je ve světě považováno za klasiku. Na začátek je důležité upozornit, že celá trilogie se motá především kolem Merlina, který nám svými slovy předkládá příběh svého vzestupu i pádu. Věrně vykresluje obraz tehdejší Británie a svou neopomenutelnou roli při formování nejslavnější anglické legendy - krále Artuše.
Víc než klasickou fantasy ovšem připomíná celá trilogie historickou fresku. Autorka se snaží vyvarovat magie i kouzelných bytostí a naopak vycházet ze starověkých souvislostí, ovšem neznamená to, že by na fantastiku zanevřela úplně. Trochu úmorná je v popisech krajin, dobového odívání či všedního života a opomenout nemůžu ani románově vyhrocené emoce, které především u druhého a třetího dílu evokují scénář telenovely. Dlužno dodat, že to však funguje bezchybně a jakmile si čtenář přivykne stylové rozvleklosti, má jej spisovatelka na lopatě. Osobně pak považuji první knihu za to nejlepší, co bylo o Merlinovi vůbec kdy napsáno.