Tichá hrůza

Hororová antologie obsahující to nejlepší z angloamerické hrůzostrašné povídky od 40. do 60. let dvacátého století.

Vybral, uspořádal a přeložil Tomáš Korbař.

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17096/big_ticha-hruza-H0N-17096.jpg 4.4326

Kniha Tichá hrůza

Meda77
24. listopadu

Vzhledem k tomu, že se jedná o soubor povídek, které jsou hodně staré a tím myslím vážně hodně, tak je to rozhodně nad průměr. Vzhledem k tomu v jaké době byly psané jsou hodně povedené. Kdo rád antologie dobrá volba.

Zelený_Drak

Z celé antologie mě bavily jen povídky "Ptáci", "Byl to démon" a "Malý vrah". To ostatní pro mě byla nuda. Některé další povídky byly sice také dobře napsané (třeba "Specialita šéfkuchaře"), ale nečekalo v nich na mě žádné překvapení. Ke knize se vracet nebudu.

AnselmaAlois

Bojíte se rádi?
Pak vám tuto knihu rozhodně doporučuji. Obsahuje krátké hororové povídky, naivnější i opravdu děsivé, přes duchy až po děsy reálného světa.

Mezi nejpovedenější řadím Specialitu šéfkuchaře, Malého vraha, Ptáky a Byl to démon.

pakoshka

Měla jsem chuť na něco opravdu strašidelného - nu, v dnešní době už ty povídky nejsou tolik hororové, jak nejspíš působily v době svého vzniku, ale počtení to v souhrnu bylo hezké. Pár povídek se mi líbilo moc, pár mě málem unudilo.

Hanina61

Mám doma ušmudlaný výtisk z roku 1967... A i když občas dělám v knihovně čistku (abych udělala místo dalším knihám), tuhle nevyřadím nikdy, je to totiž naprostá klasika, kterou lze číst s odstupem času mnohokrát po sobě... A moje nejoblíbenější? Atmosférické "Vyzvánění" a "Čekárna"...

yarar

Hodně rozmanité povídky,bohužel i kvalitativně.Z šestnácti povídek jsou opravdu výborné jen čtyři /Ptáci,Byl to démon-asi vůbec nejlepší,Malý vrah,Letní hosté/,dvě solidní /Zástup,Smrt na Štědrý večer/,jinak nuda,Drzoun a Boulterovi kanáři skoro k neučtení.Takže celkově spíše zklamání.

apq

Některé povídky jsou velmi vydařené, některé zas slabší.

Lenka.Vílka

Tuhle sbírku jsem si vybrala záměrně. Je v ní totiž několik autorů, které bych si ráda přečetla. Navíc sbírku otevírá autorka, na kterou si zoubky brousím už delší dobu. A uzavírá jí autorka, od které jsem měla vážně velká očekávání, a jsem proto ráda, že mi její kniha leží v hromádce na čtení. A upřímně mohu poznamenat: "To nejlepší na začátku i na konci." A z pera ženských autorek ;)

Jediné, co mě mrzí je absence medailonků jednotlivých autorů. Nebo doslov sestavovatele/překladatele. Beru to jako slušnost. Navíc když se jedná o knihu, která vyšla úplně stejně tak, jak vyšla v roce 1967 poprvé. To tam tedy taky tehdy nebyly?!

Bavil mě výběr povídek, které k sobě seděly, leč ne vždy sedly mě. Navíc se mi po dlouhé době stalo, že za skoro každou povídkou jsem našla buď svůj příběh nebo nebo něco jiného, co mě zaujalo, a tím pro mě byla povídka ještě větší zážitek.

Moje hodnocení je tedy u jednotlivých povídek. A vždy nějaký komentář.

Tentokrát jsem se rozhodla hodnotit knihu hvězdami jako celek, byť to tak obvykle nedělám. Protože celkový pocit z knihy na základě výběru povídek mi seděl. Povídky seděly k sobě. A přestože se mi každá nelíbila na pět hvězd, vždycky jsem si něco našla. A to se mi hodně líbilo. Jedná se tedy o hodně komplexní výběr, který tvoří skvělou knihu. Z toho důvodu musím tedy knihu hodnotit i z tohohle úhlu. Hvězdu ubírám z důvodu z druhého odstavce. Tj absence doslovu sestavovatele/překladatele a medailonků autorů.