babystar babystar komentáře u knih

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Výborná detektivka. Napínavá sonda do lidské psychiky. Vlastně detektivka o masovém vrahovi, který je přesvědčen o svém poslání vykonávat boží spravedlnost. Žádné potoky krve, žádný sadismus, a přesto běhá mráz po zádech...

30.04.2019 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Příběh o deformovaných vztazích v jedné rodině, do nichž zasáhly i dějinné události druhé pol. 20. stol. Děj se odvíjí jako prolínání osudů otce a dcery. Jejich vztah byl docela problematický. Otec se nedovedl vyrovnat s rodinnou tragédií a dcera se cítila nechtěná. Z pohledu dcery bych musela otce nenávidět. Po poznání otcova života bych mu musela odpustit a někdy i litovat.

29.01.2021 4 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Výborná detektivka, kterou můžete číst či poslouchat stále dokola, i když víte, kdo je vrah. V luxusním vlaku z Istanbulu, který uvízl ve sněhovém přívalu v jugoslávských horách, se H. Poirot přesvědčí, že nic není takové, jak se zdá a všichni obyvatelé vagónu, kde došlo k vraždě, lžou. Geniální detektiv pak krůček po krůčku odkrývá pozadí vraždy, odhalí skutečnou identitu jednotlivých aktérů a nakonec dokáže svou lidskost. Podívala jsem se i na filmové zpracování. Nová americká adaptace z r. 2017 je katastrofa a paní Christie se musí v "hrobě obracet". Vidět Poirota, jak jako akční hrdina honí podezřelého po mostní konstrukci, je důvod ke vzteku nebo k smíchu. Anglická verze z r. 1974 je podstatně lepší.

20.12.2021 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Velice čtivá kniha, jejíž obsah mohu stručně vyjádřit slovy: "Historie Československa prostřednictvím osudu tří žen". Je to druhá autorčina kniha, kterou jsem přečetla a občas jsem měla pocit, že zná historii naší rodiny (česko-německá manželství). Svět zkrátka není černobílý a snad každý máme ve skříni svého kostlivce.

05.03.2018 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Mrazivá četba, která mi přivodila divoké sny. Jsem starší ročník a dovedu se vžít do situace člověka, kterým je manipulováno, ví, že ho čeká něco zlého a snaží se zachránit alespoň své děti. Přiznám se, že Haniny kapitoly z Terezína a koncentráku jsem přeskočila. Neměla jsem odvahu je číst. Trochu mne potěšilo, že se přece jen našel někdo, kdo pomohl, i když třeba z donucení okolnostmi, nebo z nečistého svědomí. Ten konec v duchu rčení "Hoď kamenem, jsi-li bez viny", mne ale uzemnil.

24.02.2018 5 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Výborná detektivka o tom, že i dětské tajemství může mít nečekané následky. Nejsou zde žádné potoky krve, ale s kriminalistou Bergmanem krůček za krůčkem rozkrýváme tajemství některých obyvatel malé vesnice na jihu Moravy.

19.04.2023 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Milá knížka plná anglického humoru, která vždy zvedne náladu. Poslechnuto v rámci čtenářské výzvy 2023 (našla jsem minimálně 24. vydání).

01.03.2023 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

S největší pravděpodobností jde o alegorii o sovětském Rusku (ovšem z pohledu Angličana - a ti nemají Rusy snad od Krymské války rádi). Když se ale nad příběhem zamyslím, je to ukázka, jak dopadnou snad všechny revoluce. Nejprve nějaká idea, která nadchne lidi. Pak zápas dvou či více vůdců, kdy zvítězí ten agresivnější. Nepřátelé se odstraní (buď fatálně nebo jen společensky) a nastoupí vykladači dobra (Pištík) a kulturní fronta (oslavné básně). A nakonec prostý lid, který slouží za užitečné idioty, zjistí, že je tam, odkud vyšel, jen se má o něco hůř. Takový průběh měla anglická občanská válka (Cromwell), Velká francouzská revoluce (Napoleon), Velká říjnová soc. revoluce (Stalin), náš Vítězný únor (Gottwald) i všechny barevné revoluce včetně našeho "sametu". Zkrátka revoluce požírají své děti.

06.07.2019 4 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Člověk by nevěřil, kolik zla a nenávisti se může skrývat ve zdech romantických beskydských roubenek, kde vlastně nikdo není šťastný.
Po poněkud delším "ponoru" do osudů hlavních hrdinů se rozbíhá napínavé hledání pachatele vražd realitních makléřek. Abych řekla pravdu, tak žádná z postav mi nebyla nijak zvlášť sympatická a pachatele jsem tentokrát neuhodla. Ovšem na své si přijdou milovníci horské přírody i milovníci a ochránci zvířat.

03.12.2022 4 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Knížka o životě obohacená krásným přednesem Marka Ebena.

11.11.2022 5 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Příběh, v němž nalezení dopisů v opuštěném domě pomůže uzavřít příběh lásky z válečného Londýna a zároveň změní život dvou současných mladých lidí, kteří získají nejen lásku, ale i změní svůj postoj k životu. Je to svým způsobem tragický příběh se šťastným koncem, který člověka dožene až k slzám. Jako audiokniha výborně namluveno.

19.02.2021 5 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Detektivka z prostředí tvorby televizního seriálu na téma: "Kdo seje vítr, sklízí bouři!". Jedná se sice o vyšetřování dvou vražd, ale jde opět spíše o psychologickou sondu do lidských povah poznamenaných osudem.

22.02.2021 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Poslouchala jsem jako audioknihu a provedení bylo výborné. Určitě nešlo o lehce humorný příběh, ale naopak o syrový pohled do lidské duše. Ty lidské charaktery se mi vesměs nelíbily, ale musím přiznat, že se několik podobných postav už v mém okolí vyskytovalo, i když nežiji na venkově. Lidé jsou asi všude stejní.

03.01.2021 4 z 5

Rychlopalba Rychlopalba Štěpán Kopřiva

Detektivka, která vás chytne a nepustí. Místo konání - Praha nejspíš v r. 2014. Hlavní hrdina - pochůzkář. Ten se zpočátku jeví jako reinkarnovaný sympaťák Ota Fink od J. Velinského (dokonce i jméno Vodsloň se tu mihne), ale postupně drsní a drsní, až by se za něho nestyděl ani sám Chandler. Nechybí ani krásné ženy, ani prohnaní lumpové, ani zkorumpovaní policisté a ani hrdina, který sice budí sympatie, ale....

21.09.2019 5 z 5

Timur a jeho parta Timur a jeho parta Arkadij Gajdar (p)

Knížka, kterou dnes už nikdo nečte. Tak trochu "Rychlé šípy" po Rusku (ty už taky děti skoro nečtou). Vždycky jsem si myslela, že se odehrává v době Velké vlastenecké války (1941-1945), ale podívala jsem se i na film a ten byl natočen už v r. 1940, tak ten příběh musel být z nějaké dřívější války, nebo byl po válce přepracován. Odehrává se v chatové oblasti nedaleko Moskvy, kde parta těch správných kluků pomáhá lidem v nesnázích. Hlavně rodinám těch, co mají někoho na frontě. Tedˇ se na to díváme jako na propagandu, ale myslím, že v SSSR v té době, to lidé opravdu tak prožívali. Jako dítě jsem slyšela píseň Svatá válka a nechápala jsem, jak pro někoho mohla být válka svatá. Otec mi to nedovedl vysvětlit a já teprve později pochopila, že pro občany SSSR ta válka byla opravdu svatá, protože osvobozovali svou napadenou zemi (ať si o tom dnes myslí, kdo chce, co chce). Samotná knížka má samozřejmě výchovný náboj, ale nepostrádá ani humor. Pro starší představuje vzpomínky na mládí, jak je vidět i z některých komentářů, pro mladé už jen propagandu.

08.05.2019 4 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Až na ten šok, že hlavní hrdina zemře hned na začátku, velice příjemné i trochu detektivní čtení. Čekala jsem větší hrůzy a propletence, ale nebylo to tak strašné. Tentokrát byl hlavním hrdinou muž Václav a jeho široká rodina, na jejímž životě se ukázalo, že překážky jsou od toho, aby se překonávaly a kdo si počká, ten se dočká, ale i náhoda je prevít a ani velká láska někdy hory nepřenese.

05.03.2018 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Spíše psychologický příběh z pražské rádoby "lepší společnosti", kde má skoro každý svého "kostlivce ve skříni". Děti z rozvrácených rodin si léčí své mindráky okázalým utrácením peněz, které nemají. Nešťastné manželky se uchylují k alkoholu. Zamindrákovaní manželé tyranizují své ženy. Ješitnost a špatné svědomí vede k vraždám.

27.04.2020 4 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Poslouchala jsem jako audioknihu. Je to příběh o člověku, který se snaží bojovat se svými démony. Někdy se mu to daří a někdy zase ne. Normálně chodím nerada k lékaři, teď budu mít z nemocnice úplnou hrůzu. Je to dost hrozné, když život člověka může záviset na tak nevyrovnaném a unaveném člověku (a to vůbec neuvažuji o tom, že by mohl být pod vlivem alkoholu). Ještěže alespoň ten konec vyzněl docela optimisticky.

02.09.2020 4 z 5

Křížová palba Křížová palba Štěpán Kopřiva

Tentokrát to byl pěkný "nářez". Polda se nám vybarvil a "dobré skutky" dělá na počkání. Původně jde o poněkud nepovedenou "lekci" pro neplatiče dluhů a skončí to pár mrtvolami a přestřelkou mezi zahrádkami. Napínavé je to od začátku do konce a zakončeno pro mne nečekaným rozuzlením. Doporučuji číst o víkendu, protože knihu neodložíte, dokud nebudete na konci.

25.11.2019 5 z 5

Když se vosy vyrojí Když se vosy vyrojí Marie Rejfová

Příjemná jednohubka na jeden večer, v níž nám babička opět udělí několik rad do života, zjistíme, že "nevidět si do huby" a rozeštvávat lidi se nevyplatí, setkáme se s několika psychopaty a odhalíme i několik tajemství. Josefína je opět ve formě a komisař Tvrdík je možná dobrý policista, ale jako milenec.....nic moc.

26.05.2021 4 z 5