Áža707 Áža707 komentáře u knih

Fakt hustej nářez Fakt hustej nářez František Kotleta (p)

Asi nikoho nepřekvapí, že po doposlouchání jedničky jsem se ihned pustila do dvojky, která je za mě stejně nabušená a snad i o špetičku lepší než jednička. Recenze může obsahovat spoilery, jelikož se špatně píše pokračování bez jakéhokoliv spoileru, takže se případně rovnou omlouvám.

Od prostitutky a mrchy Kateřiny, se dostáváme k nezlomnému Fredovi a to je vážně tvrdý oříšek. Bylo jasné, že naše parta bude potřebovat nového nepřítele a tak ho tu máme. Snad ještě horší než jeho "matka".

Moje milované postavy Petry a Gerharda a jejich naprosto neskutečný humor a jizlivost. Celkově slovní potyčky Jana a Gerhard miluju a občas jsem měla co dělat, abych se nesmála nahlas na veřejnosti.
Nejlepší nová postava? Jednoznačně Diana on je fakt správná holka a miluju jeho a i následné vtípky Gerharda na konto výběru dalšího Bezzemkova syna teda... ehm ehm.... Dcery! Dianka je ta nejdokonalejší princezna téhle série a to je co říct, když mluvíme o hřmotném černochovi.

Ani v tomhle díle Kotleta nešetří mistrnými slovními obraty, hříčkami a pekelně ostrými narážkami. Jízda od začátku do konce a když už svítá naděje, že bude lépe, tak se něco doopravdy kurevsky posere, jak by řekl sám Jan Bezzemek. A mě ta jízda ohromně bavila a strašně moc jsem si to užila.

Děj skvěle graduje a na konci nás čeká jedno velmi šokující odhalení a jste z toho paf! Jó a zapomněla jsem říct, že ten konec je zlo, protože vás to hned nutí do dalšího dílu!

"Slovo „kurva“ v mé mysli zaznělo snad tisíckrát. Ale tady bylo na místě. Tady by kurvoval i papež. Co papež, sám Buddha by křičel: Mrdat všechny zasraný egyptský zmrdy do prdele ostnatým drátem!" ~ Jan Bezzemek

Znovu říkám, že to byl naprosto brilantní zážitek a pokud vám nevadí trošička krve, vnitřností, sexu a peprného jazyka, tak vám knihu naprosto doporučuji!

⭐ 4.5/5

01.07.2022 4 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Knihu jsme objevili s přítelem úplně náhodou před 4 lety. Od té doby jsme oba zkoušeli různá autorova díla a rozhodnutí bylo jasné: musíme mít doma všechny knihy. Takže postupně tvoříme naší sbírku a čteme další příběhy.

Hustej nářez byl pro mě rereading a to rovnou po třetí a jakou jinou formu zvolit než audioknihu. Kniha byla namluvená pěkně, i když jsme se s přítelem shodli, že hlas Jana Bezzemka by mohl být trochu hrubší a drsnější. Já jsem si návrat do série velmi užila a ráda jsem si připomněla některé zapomenuté detaily.

Rovnou musím říct, že styl psaní nemusí vyhovovat všem! Mě nevadí a přijde mi, že to je typické právě pro pana Kotletu a já jsem na něj zvyklá a těším se na něj. Sprostá slova mi do děje, příběhu a promluv postav sedí a vůbec mi tu nevadí. No a ke zbytku: když krev, tak hektolitry, když bitka, tak se vší parádou a popisy tak pořádné. Joo a samozřejmě k tomu přijdete špetku sexu a voila kniha je na světě.

Nesmím opomenout, že je to něco nového a neotřelého a když tomu dáte šanci, tak si získá vaše srdce. Takže líbí se mi myšlenka upírů, jak fungují a jak byli stvoření a vlastně zde naleznete i jiné a nové vysvětlení stvoření vlkodlaků.

Příběh plyne velmi dobře a dokáže vás držet v napětí a přitom se hodně pobavíte. Né nadarmo se říká, že je Kotleta králem metafor a přirovnání a myslím, že přesně kvůli tomu si ho zamilujete. Já jsem se bavila a příběh si užívala plnými doušky.

Jsem doopravdy velký fanoušek Gerharda a Petry, jsou to skvěle vymyšlené postavy a já se vždy těším, kdy přijdou na scénu s nějakou skvělou hláškou. Těmi samozřejmě nešetří i Jan a rozhodně jsem mu fandila v boji proti kartanům i Kateřině.

Pokud chcete zkusit něco nového a máte rádi fantasy a scifi, tak vám tuto knihu i sérii naprosto doporučuji.

01.07.2022 4 z 5

Říše upíra Říše upíra Jay Kristoff

Ke knize jsem se dostala díky Humbooku a ještě jednou bych jim chtěla poděkovat za poskytnutí knihy k recenzi a příležitost si tuhle krásku přečíst.

Říše upíra bylo mé první setkání s autorem a upřímně musím říct, že jsem netušila, co mě  čeká. Samozřejmě jsem viděla zajímavé recenze na sérii Nikdynoc a těšila jsem se, co sama na autora řeknu. Rozhodně hodnotím naše seznámení velmi kladně, protože mě zaujal a rozhodně umí příběh vyprávět.

Prvních 200 stránek se může zdát náročných a to nejen z důvodu, že se zde vyskytuje více postav a vy se snažíte zorientovat v tom, kdo je kdo, ale ještě vás čekají různé rasy a druhy a to je teprv zmatek. Když se v tom začnete orientovat, dá vám to krásný svět, který má svoje pravidla a myšlenky a můžete si na plno užít tuhle skvostnou jízdu.

Osobně musím přiznat, že na začátku jsem se v rozhovoru poněkud ztrácela, protože Gabriel i Jean-François pro sebe mají mnoho oslovení a nebylo mi jasné, zda jsou tam 2 postavy a nebo více. Jinak nápad mě velmi nadchnul, protože příběh je donucen vyprávět Gabriel jakožto poslední člen Stříbrného řadu.
Takže se děj odehrává ve třech rovinách jedna je současnost, kdy Gabriel vše vypráví upírovi, který píše jeho příběh a zbývající dvě jsou vzpomínky Gabriela na dětství a pozdější věk - kdy se jeho jméno stalo legendou.

Libila se mi myšlenka klasických pravidel upírů (funguje na ně svěcená voda, nesmí na posvěvenou půdu atd.), ale i tak nám autor připravil něco nového v pojetí druhů upírů, kteří mají určité schopnosti a i jejich zrození. Nemohu opomenout ani bledokrevné, což jsou takový poloupíři. Právě i tento nápad mě velice oslovil, že řád složen z bledokrevných bojuje proti klasickým upírům.

Celý svět mě naprosto uchvátil a ještě nesmím zapomenout zmínit ty úžasné ilustrace, které perfektně doplňují celý příběh a jsou naprosto nádherné.

Z postav jsem si oblíbila našeho hrdinu Gabriela, který se vždy snažil jednat, jak nejlépe uměl a podle ostatních byl zbrklý a nerozumný. Jenže jen nechtěl zbytečné oběti a svým způsobem ostatní fanaticky uznavali svou církev, než aby se rozhodli na základě citů. Aaron je hajzlik, ale postupem příběhu jsem si ho oblíbila. I když k němu nebyl život spravedlivý neztracel svou víru. Šedoruký mi již od začátku neseděl a tim, jak se zachoval na konci, tak mě naprosto zklamal a to samé platí i pro Chloe.

Rozhodně si pro nás autor připravil jízdu plnou překvapení a zvratů, která držela v napětí od začátku do konce a na mnoho otázek které vyvstaly při čtení, se nedostala žádná odpověď. Takže mohu říct, že jsem doopravdy zvědavá, co si pro nás autor připraví příště a knihu mohu jen a jen doporučit, pokud vám nevadí peprnější jazyk, neustávající boje a některé hnusně popisy.

28.06.2022 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Moje nejoblíbenější kniha, která se jednoduše vloudila do mého srdce. Už si nevzpomenu, kdo za přečtení knihy mohl víc, zda můj vyučující, co o Orwellovi mluvil moc pěkně a nebo moje mamka, která mi velmi doporučovala 1984.

Letos jsem se rozhodla, že si znovu přečtu Farmu zvířat a to právě formou audioknihy. Čekalo mě příjemných pár hodin poslechu. Velmi zajímavě na mě působilo zapojení jiných hlasů, co namlouvali některá hesla a myšlenky zvířat a také nazpívaná píseň Zvířata Anglie.

Člověk by čekal, že když už knihu zná, tak ho nijak nezasáhne, ale omyl je pravdou. I když jsem přesně věděla, co přijde a přesně jsem si vybavovala některá pravidla zvířat a jejich pozdější podobu, tak stejně mě to znovu nutilo přemýšlet. Znovu jsem měla husinu. Znovu mě to rozebralo. A ano znovu jsem u toho brečela!

Kniha s krásným náhledem do minulosti a přesně ukazuje, co bylo a jaké strašné věci se děli a bohužel i mohou dít. Protože bohužel tato sice starší kniha, má přesah do současnosti a pravděpodobně do budoucnosti. Je to nádherná alegorie (a ano doopravdy jsem na škole nesnášela učit se, kdo koho představuje a hledat tam metafory a další tyhle věci) a myslím si, že dokáže předat velmi důležitou myšlenku.

Tohle je kniha, kterou by vážně každý měl přečíst a znát a ano tohle je kniha, kterou budu chtít, aby znali mé děti a jejich děti... Myslím si, že čím je člověk starší, tím děsivěji na něj působí a tolik se mu zažere pod kůži.

Rozhodně se s Orwellem letos neloučím a těším se další ("děsivé") setkání a vám ostatním mohu jen a jen knihu doporučit.

25.06.2022 5 z 5

Ostré předměty Ostré předměty Gillian Flynn

U této audioknihy mě velice překvapilo, že chybí některé části, které jsou napsané v knize. Setkala jsem se s tím poprvé a docela mě to zaskočilo. Druhým šokem pro mě byl mluvený projev od ženy, kromě Šesti vran jsem měla vždy audioknihy, které namlouvat chlap a musím říct, že mi to bylo sympatičtější. Dlouho mi trvalo, než jsem si na projev paní Lenky Krobotové zvykla.

Kniha se poslouchala poměrně dobře a řekla bych, že děj ubíhal v dobrém tempu. Trochu by mě zajímalo, zda by mi to tak přišlo i při čtení, když jsem viděla některé délky vynecháných pasáží.

Hlavní postavu Camille jsem si poměrně oblíbila a přišlo mi zajímavé nahlédnutí do její duše a myšlenek. Nejen jejich, ale celkově chování podivného městečka a hlavně chování rodiny Camille. Rozhodně zde nehledejte nějaký idylický vztah matky a dcery.

Celkově bych právě řekla, že se spíše jedna o psychologické nahlédnutí do života postav a každá postava má své problémy, démony a nějaký způsob, jak se s tím vyrovnat i když zrovna není nejlepší.

Na knize mi vadily hlavně dvě věci. První z nich bylo, že se velmi často opakovala fráze: "kdo by tohle udělal malým holčičkám". Samozřejmě chápu, že situace, kdy jsou obětí děti je více emoční a náročná, ale myslím si, že by výpověď mohla být jinak postavená, aby se předešlo opakování vět, které mě ke konci už celkem nebavilo.

Druhá věc, za mě hlavní, je ta, že jsem od půlky tušila první část rozuzlení a cca od třičtvrtě měla myšlenku na zbytek a bohužel se mi to potvrdilo a to mě doopravdy zklamalo. Protože jsem čekala nějaký výborný WOW efekt, ale ten se nekonal.

Rozhodně tím nechci říct, že je to špatná kniha, jen bohužel mě tolik neoslovila, ale věřím, že si své čtenáře najde. Myslím, že ji mohu doporučit všem, který zajímá psychologie postav a milovníkům thrilleru.

20.06.2022 3 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Knihu jsem poslouchala jako audioknihu a rozhodně bych potřebovala, aby druhý díl byl vydán, co nejdříve. Postupně jsem si během poslechu zvykla na lidi, kteří mluvili jednotlivé postavy a tím víc mám spíše chuť poslouchat další díl než číst. Jediný s kým jsem měla problém, tak byl hlas Jaspera - strašně mi k jeho postavě neseděl a přišel mi "starý" a když si vezmeme kolik má být hlavním hrdinům...

Šest vran pro mě bylo první seznámení s autorkou. Příběh se četl dobře a dokázal dobře čtenáře udržet v napětí, protože zrovna když jste se dostali do zajímavé části, tak se změnil vypravěč. Rozhodně to neubíralo na spádu děje a na čtivosti.

Postavy jsem si oblíbila a strašně se mi líbilo vzájemné přátelství a bojování za své nejbližší. Ano, trochu ten pocit kazil Matthias, kterého jsem v podstatě do třičtvrtě knihy neměla vůbec ráda, ale zvrat na konci mě přesvědčit, abych mu věnovala trochu náklonnosti. Samozřejmě nepatří na první příčky, ale rozhodně na něm něco je.

Kazda postava je originální a má svůj vlastní příběh, který částečně odhalujete v průběhu čtení a mě to hodně bavilo! Nejvíc jsem si oblíbila Kaze a Inej a pak mě velmi bavilo špičkovaní Wylana s Jasperem.

Celkově bych řekla, že se v knize vyskytovalo plno vtipných momentů, ale přitom i myšlenek k zamyšlení. "Moje měna je tvrdší. Stud má větší cenu, než kdy budou mít  peníze." - Kaz

Chápu, některé názory, že se zdá děj nereálný a ty "děti" jsou až moc dobří, ale nemá přesně o tom být fantasy? Katniss bylo taky 16 a nesetkala jsem se s tolika komentáři na "nezralost a nedospělost" hlavní hrdinky. Mě rozhodně nevadilo, že jsou postavy mladší a čím vším si ve svém krátkém životě museli projít.

Za sebe mohu knihu jen a jen doporučit, protože je to za mě krásně vymyšlené fantasy s úžasným světem a parádními postavami. Těším se až se pustím do dalšího dílu.

"Žádný slzy, žádnej funus!"

17.06.2022 5 z 5

Strmý pád Strmý pád Bianca Iosivoni

Rozhodně musím zmínit, že nechápu, jak je možné, že tato kniha má tolik negativních recenzí. Naprosto tomu u této knihy nerozumím. Za mě to byla doopravdy skvělá emoční jízda, která mě dostala do kolen.

Kniha je docela objemnýlá, ale vůbec mi to nevadilo, musím říct, že jsem se do příběhu začetla a nemohla jsem se odtrhnout a svědčí o tom i to, že těch 400 stránek jsem zmákla během jednoho dne. Ani styl psaní mi nepřišel tak strašný a krkolomný, jak plno lidí tvrdí... Chyby hodnotit nemohu, protože jsem četla reading copy a tam je normální, že se chyby mohou vyskytovat. Musím přiznat, že mě štvalo, jak se některé štafetářky vyžívali v podtrhávání chyb a celkově jejich upozorňování a zdůrazňování.

Cíl příběhu jsem doopravdy předčasně neodhalila, takže přišel dokonalý WOW efekt a já zírala s otevřenou pusou. Čekala jsem, co se jesze na konci dozvíme, ale ten konec byl ještě horší. Nutně potřebuji další díl, abych se dozvěděla, jak to celé dopadne.

Postavy jsem si obě dvě oblíbila a i když se Haille občas chovala zvláštně, tak v celkovém kontextu příběhu se to dá pochopit. Ano, některé její myšlenky dokázaly zaskočit, ale i tak mi to vůbec nevadilo a prostě jsem ji tak brala. (A nejhorší postava za mě rozhodně nebyla, přísahám mám dlouhý seznam, který to dokazuje. ) Chase byl skvělá postava a já si ho velmi oblíbila. I další vedlejší charaktery mi přišly jako správné a seldy mi.

Za mě teda jedno velké ANO, knihu jsem si užila a za mě byla doopravdy krásně napsaná a měla hlubokou myšlenku, která mě zasáhla. Doopravdy se těším na další díl a myslím, že si knihu někdy přečtu znovu.

13.06.2022 5 z 5

Prokurátor Prokurátor Paulina Świst

Příběh se četl poměrně dobře a byl velmi chytlavý, jelikož jsem prostě nemohla odložit. Rozhodně je to neobvyklý koncept na který si musíte nejprve zvyknout. Jako mínus bych rozhodně brala velmi rychle střídání pohledů, které se z části opakovali a mě to trochu vytrhávalo od čtení. Protože novou informací byly jen pocity danné postavy a přitom rozhovor odvykládaný stejně.

Rozhodně nečekejte, že je kniha přeplněná sexem, takže pokud čekáte něco jako Jeho banán a nebo sérii Božský, tak knihu raději odložte. Jak už jsem psala výše jedna se o něco neobvyklého a myslím, že nic podobného jsem nečetla. Právě spojení romantiky (erotiky) s soudním prostředím a vyšetřováním případu je naprosto originální a rozhodně to zaujme.

Trochu jsem se v duchu prala s polskými jmény a přemýšlela jsem, jak některé číst. Kinga byla zajímavá postava a bylo mi ji doopravdy líto, ať tím, čím si prošla v minulosti a tím, co nakonec vyplynulo na povrch. Chladnej si naopak tolik mé přízně nezískal, občas se choval jako naprostý magor a s takovým člověkem nechcete být v jedné místnosti dohromady. Uznávám, že měl zase chvíle, kdy si získal plusové body.

Zápletka pro mě byla neodhalitelná a líbilo se mi, jak se příběh skládal dohromady a postupně jsme odhalovali nová zjištění a věci. Doopravdy jsem byla celkovým rozuzlením překvapena a hodně mě to bavilo.

Myslim, že nenajdu knihu s kterou bych to porovnala, takže můžu říct jen, že mohu doporučit všem, kteří si chtějí přečíst romantický román s nádechem erotiky a kriminální zápletky.

15.05.2022 4 z 5

Bitva o Hex Hall Bitva o Hex Hall Rachel Hawkins

Třetí a poslední díl této skvělé série. Zase musím říct, že mě chytnul od začátku a nepustil až do poslední stránky.

Kniha neztrácí na čtivosti, vtipnosti a napínavosti. Během chvilky ji máte přečtenou. Líbili se mi zvraty, kterými nás autorka opět nešetřila a plno překvapení, která nás v průběhu čtení potkala.

Akorát se dvěma věcmi naprosto nesouhlasím a rozhodně okamžitě žádám přepsání posledního dílu. Za prvé jsem vážně hodně, doopravdy strašně moc doufala úplně v jiný ship než v knize byl a rozhodně by to sérii nijak neublížilo. Takže jsem trošku jedné mužské postavě přála něco špatného (dobře možná jsem párkrát myslela, že by mohl i umřít). Ale ještě pokud bych kousla to, že můj vysněný pár neklapl, tak co to sakra autorka udělala na konci? To byl pro mě ohromný šok a nemám ji za to ráda vážně, takový věci nemá psát a mě způsobovat infarkt.

Jinak samozřejmě musím vyzdvihnout propracovanost příběhu, autorka měla skvělé vymyšlené postavy a i jejich samotnou historii a pochopitelně i prostředí ve kterém se vše odehrávalo. Líbilo se mi, že jsem postupně odhalovala všechna tajemství (a to v průběhu celé série) a i přesto byl příběh velmi příjemně ukončen.

Sérii bych rozhodně doporučila všem milovníkům fantasy a vůbec nezáleží na věku, doopravdy si myslím, že každý čtenář si tam najde své. Knihy jsou primárně určeny pro mladší, ale i starší čtenáři se pobaví nad sarkastickými poznámkami Sophie. Pokud vás baví čarodějnice, démoni, upíři, vlkodlaci a víly, chtete se zasmát a příjemně zrelaxovat, tak vám naprosto jasně doporučuji tuto sérii. Nebojím se říct, že se k ní někdy vrátím.

Démon z Hex Hall Démon z Hex Hall Rachel Hawkins

Bezprostředně po dočtení prvního dílu jsem se pustila do druhého, který mě chytl hned od prvních stran.

Sophie pomalu končí rok v Hex Hall a přijde zajímavá nabídka, aby strávila léto se svým otcem v Londýně a nejen se svým otcem, ale i snoubencem. Pod podmínkou, že s ní pojede i její kamarádka Jenna, souhlasí. V Londýně chce podstoupit rituál Odstranění a všichni její společníci doufají, že ji to rozmluví.

Musím přiznat, že kniha neztratila ani na chvilku nit z prvního dílu a to velmi chválím. Autorka si pro nás připravila zase velmi propracovaný zážitek, ve kterém nechyběl vtip a sarkasmus. Dozvídáme se více o historii celého světa a vlastně i o rodině samotné Sophie. Ta se snaží naučit sžít s novými informacemi, které se k sobě dozvěděla a stejně tak se snaží zvládnout a pracovat se svou moc.

Vyskytují se nám tu nové postavy a i některé z předchozího dílů, u kterých se dozvídáme nové skutečnosti. Vážně by mě trochu víc zajímal příběh Cala. Mimochodem za mě další velmi skvělá postava, je to oravdový kamarád, bojovník a strašně moc se mi líbilo, jak stál ve všech ohledech za Sophii.

Jak už jsem zmínila výše, autorka nám připravila skvěle zamotaný příběh, který se rozmotal přesně do takového stavu, aby vás nalakala i na poslední díl série. Nenudila jsem se ani chvilku, již od začátku nás příběh udržoval v napětí a opět zde proběhly doopravdy nečekané zvraty.

Musím přiznat, že jednu část jsem začala trochu tušit, ale vůbec mi to nevadilo a stejně pro mě konec byl wow v jiných ohledech.

Jak už jsem psala u předchozího dílu, tak mohu jen a jen doporučit. Obzvlášť pokud milujete upíry, čarodějnice, démony a podobné bytosti. Pokud hledáte napínavé, ale přitom oddechové fantasy, tak u téhle série nešáhnete špatně.

⭐ 4.5/5

Čarodějnice z Hex Hall Čarodějnice z Hex Hall Rachel Hawkins

Kniha se řadí do kategorie pro mladší čtenáře, ale myslím si, že i starší čtenáři si najdou své. Já jsem dobrým příkladem. :D Ano plno z vás ví, že mám ráda young adultovky a proto mě oslovila i tato. Rozhodně jsem si u čtení nepřipadala blbě.
Příběh vypráví o Sophii, která je mladou čarodějnicí a jednou se její magické schopnosti zvrtnout. No dobře možná ne jednou, ale trochu víckrát. Její poslední kousek skončí tak, že je poslána do internátní nápravné školy, kde bude muset zůstat až do svých 18 let. Jenže nic není jednoduché. Po letech, které žila s matkou obyčejného původu se zdá, že do magického světa nezapadá. Čarování se ji nedaří a bohužel existují věci, které vůbec nezná a někteří lidé ji proto mohou nenávidět. Kruh se začne zamotávat, když zjistí pravdu o svém otci (škoda toho spoileru v anotaci – jsem ráda, že jsem si ji těsně před čtením nečetla, protože jsem byla aspoň vice překvapena!), na škole se dějí podivné věci, některá rozhodnutí vedou k dalším problémům.
Kniha se četla velmi dobře, nejen protože má málo stránek, ale dokázala krásně zaujmout a vtáhnout do děje. Já jsem si čtení celé knihy náramně užila, protože zde bylo plno vtipných momentů, kterým jsem se mohla od srdce zasmát. Doopravdy mě oslovil a bavil ten svět.
Setkáváme se zase s něčím úplně jiným a originálním. Polepšovna pro magické bytosti, potkáváme se zde s čarodějkami, vílami nebo dokonce i s vlkodlaky. Svět byl dobře vysvětlený, dokonce zde máme i historii jednotlivých druhů a nějaké ty legendy. Za mě doopravdy skvěle promyšlené a nemám nic, co bych vytkla. Zvraty v knize byly neskutečné, nic z toho jsem nečekala a když jsem si myslela, že už autorka nedokáže překvapit, tak naservírovala další šok.
Hlavní hrdinku jsem si oblíbila, a to hlavně proto, že je takový nespoutaný živel a potřebovala by na svou pusu retardér. S tím mám bohužel své zkušenosti, takže jsem se do toho dokázala vcítit. Mnohdy jí právě okamžitá reakce vynesla vetší potíže. Její sarkastické poznámky byly opravdu skvělé, a právě přidávaly dobrý bonus k celé vtipnosti knihy.
Já jsem si čtení hodně užila a knihu bych vám ráda doporučila. Pro mě to bylo velmi příjemné, odpočinkové a zajímavé čtení. Takže pokud máte rádi čarodějnice, upíry a další nadpřirozené bytosti, tak bych vám knihu ráda doporučila. Myslím, že ji zvládnete poměrně rychle jako já. Už teď se těším na další díl.

Mít pro co žít Mít pro co žít Richard Roper

Jak vám knihu nejlépe přiblížit a úplně vás neodradit? Tuhle otázku si kladu už poměrně dlouhou dobu. Sama si nejsem jistá, co mě knize říct a jak se k ní postavit. Rozhodně bych vás chtěla upozornit, že v knize se hodně řeší smrt a myslím, že na tuhle knihu musíte být psychicky v pořádku. Osobně se domnívám, že kdybych knihu četla před pár měsíci, tak bych ji pravděpodobně nedočetla.

Příběh je velmi silný, hlavně kvůli práci hlavního hrdiny Andrewa. Nejen, že se tu řeší smrt jako taková, ale i přátelství a rodina a vlastně to nejhorší, čehož se může bát každý člověk a to že jednou umře sám. Že jednou umře aniž by někomu chyběl a někdo si na něj vzpomněl. Tohle už samo o sobě je dost depresivní a v knize těch případů je více.

Andrew je velmi zvláštní postava, na jednu stranu je strašně odvážný, protože zvládá tuhle práci, protože chodí na pohřby cizích lidí, protože ani k němu život nebyl úplně milý. Bohužel jednou zalže a místo toho, aby při nejbližší příležitosti svůj omyl napravil, dostane se do labyrintu lží ze kterých snad není úniku.

Rovnou bych vás upozornila, že pokud čekáte nějakou přímou romantiku, tak knihu odložte, protože kniha je spíš o prožívání, o náhledu do mysli člověka, o důvěře, zklamání a celkově o běžném životě. A právě v běžném životě nejde vše jak z pohádky, tak přesně tak to nejde Andrewovi. Jeho život je velmi zamotaný.

Peggy je takový Andrewův opak, je energická, pozitivní a snaží se v lidech vidět jen dobro. Jenže i Peggy má toho ve svém životě mnoho a rozhodně k ní osud nebyl jednoduchý a s tím vším se musí poprat. Vlastně nejen s tím, ale i s city, které jsou v rozporu s jejími názory.

Vážně byla takhle kniha velmi zajímavá a rozhodně na mě nějak zapůsobila. I když si myslím, že se zde dal udělat trochu zajímavější zvrat než který tu proběhl. Vím, že má vycházet z reálného života, ale přesto myslím, že by se dala pojmout lépe.

Sama nedokážu říct, zda se ke knize někdy vrátím. Mám z ní docela dost rozporuplné pocity. Rozhodně pokud chcete něco neobvyklého a nahlédnutí do lidské duše, tak vám knihu doporučuji.

28.04.2022 3 z 5

Cítit znovu Cítit znovu Mona Kasten

Začala jsem číst Cítit znovu a ani jsem nečekala, jak rychle knihu přelouskám. Člověk se ani pořádně nenadechl a už byl na konci knihy. Rozhodně tohle stalo zase za to!

Oba dva předchozí díly mě velmi nadchly, ale nebojím se říct, že tento byl zatím nejlepší z nich. Zamilovala jsem se do obou dvou postav Sawyer i Isaaca a oblibila jsem si tu chemii mezi nimi, jejich vtípky a vzájemné reakce na sebe. To doopravdy bylo něco dokonalého.

Sawyer je úžasná bojovnice, která pod vrstvou nebojácné ženy, kterou nic nerozhodí, skrývá velmi citlivou a něžnou dívku. Pokud vám nepřirostla k srdci v předchozích dílech, tak si myslím, že se do ní v tomto zamilujete.

Isaac působí jako naprostý protiklad a ještě není takovou typickou postavou na kterou jsme od Mony zvyklí. On je typický slušňáček a hodný kluk. I když v knize bylo pár momentů, kdy mě doopravdy překvapil a díky tomu si mé srdce vážně získal.

Už dlouhodobě tvrdím, že pokud stojíte o doopravdy skvělou romantiku, která má i nějakou přidanou hodnotu, tak s Monou nesáhnete vedle. Takže vám to taky připomenu a rozhodně vám knihu mohu jen a jen doporučit.

26.04.2022 5 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Knihu jsem opět poslouchala jako audioknihu a musím říct, že pan Vasil Fridrich příběh namluvil úplně božsky a pokud máte rádi audioknihy, tak tuto naprosto doporučuji.

Příběh se odehrává ve dvou časových rovinách. První se odehrává v roce 1986, kdy hlavní hrdina Eddie je dvanáctiletý kluk, který zažívá dobrodružství se svými přáteli. Střídají to kapiloty ze současnosti z roku 2016, takže 30 let po veškerých událostech.

Děj vás nádherně udržuje v napětí, kdy postupně dáváte celý příběh dohromady. Takže na začátku knihy víte, že se NĚCO stalo, ale až postupně dojdete k tomu, co to vlastně bylo. Musím přiznat, že některé části a popisy působily děsivě a já jsem nemohla poslouchat v noci.

S napětím jsem očekávala, co přinese konec. Někdy jsem hodně nadávala, když se dělo něco napínavého a proběhl skok v čase. Jinak mi forma nevadila a právě bych řekla, že ještě více udržovala čtenáře v napětí.

Když se na konci vše vyřešilo, byla jsem překvapena, protože tohle jsem doopravdy nečekala. Příběh byl velmi dobře zamotaný, ale na konci se vše krásně vysvětlilo. O to více mě překvapilo, když mi zbývala ještě jedna kapitola a myslela jsem, že už nemůže přijít větší WOW efekt. Ale to jsem se náramně spletla! Ještě teď o tom musím přemyslet.

Tato kniha mě ohromně bavila, nesmírně mi vyrazila dech a rozhodně vám ji doopravdy hodně doporučuji. Takže pokud máte rádi Thillery s detektivní zápletkou, myslím, že špatně nešáhnete, když zvolíte tuhle knihu.

24.04.2022 5 z 5

Nezvaný pár Nezvaný pár Sarah J. Naughton

Příběh byl velice zajímavý a četl se poměrně dobře a rychle. Celkově se odehrává ve třech dějových liniích a postupně dáváme dohromady celou zápletku. Sledujeme novomanžele na jejich líbánkách, dále zde jsou momenty před jejich svatbou a v den svatby a poslední část by se dala nazvat současnosti, kdy se Asha probouzí v nemocnici a z libanek si skoro nic nepamatuje. Čeká na ni velký šok, když zjistí, že její novomanžel je po smrti.

Musí se vypořádat se ztrátou milované osoby a do toho se snaží odhalit minulost člověka o kterém myslela, že ví první poslední. Neví komu věřit, kdo se jí snaží doopravdy pomoci a kdo naopak kouká jen na svůj prospěch.

Čtení jsem si vážně užila a i postupné skládání jednotlivých dílků příběhu mě doopravdy bavilo. Zápletku jsem neohdalila a závěr mě doopravdy hodně překvapil. Měla jsem určitý podezření vůči jedné osobě a to se celkem potvrdilo i když jsem čekala trochu jiný závěr.

Rozhodně si myslím, že vás čeká napínavé čtení a užijete si to. Doporučuji všem milovníkům thrilleru a napětí.

17.04.2022 4 z 5

Mafiánska poprava? Mafiánska poprava? Peter Šloser

Knihu jsem měla rozečtenou poměrně dlouho, protože mi čtení narušilo víc věcí. Chtěla bych poděkovat autorovi, že mi knihu poslal s krásným věnováním a že jí mohu zařadit do své objemné knihovny

Tento příběh je pro mě vystoupení z komfortní zóny, protože obvykle detektivky nečtu. Docela mě mátlo množství postav, které se zde vyskytovalo a též že se často měnil pohled osob, který příběh vypráví.

Jako naprostý neznalec musím vyzdvihnout prostředí a policejní postupy o kterých normální lidi nemají ani potuchy. Nejen, že jsou policajti zavaleni papírováním, tak někdy je na ně vyvíjen tlak, aby případ řešily extrémně rychle a někdy dokonce naopak. Dále tu máme propojení různých složek a jak na sebe působí - mafiáni, obyčejní lidi, policajti, ředitelství, politici a mnoho dalších. Samozřejmě i tady se potvrzuje, že se vyplatí znát lidi na vysokých postech, který vám mohou posloužit službičkou.

Další autentičnost je v popisu malé vesnice, kde vlastně všichni ví všechno aniž by tam byl kvalitní signál nebo internet. Jako člověk pocházející z maloměsta, dokážu pochopit.

Příběh byl dost zamotaný, ale výsledné rozuzlení mě docela překvapilo, doopravdy musím říct, že jsem to nečekala a byl to velmi příjemný zvrat.

Rozhodně bych vám knihu doporučila, pokud se chcete víc dozvědět o policii a máte rádi detektivky.

12.04.2022 2 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Rozhodně musím říct, že Malého prince jsem si zamilovala doopravdy hned na první čtení a doopravdy nevím, kolik uběhlo rereadingů. Letos jsem dostala zase chuť si tento příběh oprášit a zvolila jsem formu audioknihy, kterou načetl Eduard Cupák a rozhodně nelituju.

Kniha byla namluvená velice pěkně a já jsem se ráda vrátila do „světa“ Malého prince. Pokaždé, když knihu čtu, tak mi dá něco jiného a i když příběh velmi dobře znám, znovu a znovu mě donutí se zamyslet nad lidmi, jejich povahami, chováním, názory atd. Po každé mám pocit, že si z knihy odnáším něco jiného a nového, čehož jsem si pri posledním čtení nevšimla, jak kdyby se to tam zjevilo nově.

Já jsem si „čtení“ náramně užila a vám všem, kteří neznáte Malého prince, tak bych vám ho chtěla jen a jen doporučit. Vím, že tohle není klasická recenze, jak jste zvyklí, ale těžko se sepisuje hodnocení kratičké knížečky, která podle mě každému člověku dokáže dát něco jiného.

09.04.2022 5 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Nedokázala jsem opustit svět Harryho Pottera a říkala jsem si, že bych si ráda konečně přečetla Bajky barda Beedleho. Audiokniha v podání pana Hyhlíka.

Dlouhé roky jsem sice o této knížce věděla, ale nějak mě netáhl, si příběhy přečíst a přitom si myslím, že každý milovník Harryho Pottera by je měl zařadit do svého čtiva.

Nejen, že se dozvíme pohádky s kterými malý čarodějové chodili na kutě, ale najdeme zde i něco více o kouzelnickém světě. Každá z pohádek je doprovázena komentářem Albuse Brumbála.

Každá z pohádek dává nějaké ponaučení pro budoucí kouzelníky, pfff kam se hrabe mudlovská Popelka nebo Karkulka

Upřímně musím přiznat, že jsem si pohádky strašně moc užila a rozhodně je hodlám zařadit do pravidelného čtecího repertoáru.

Rozhodně se těším na dobu, až budu s vlastními dětmi kromě klasických pohádek, číst i tyto.

07.04.2022 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

(SPOILER) Harry Potter po sedmé a bohužel i naposledy. Těžko uvěřit, že se blížím ke konci příběhu a budu se muset rozloučit s hlasem pana Hyhlíka, který podle mě Harryho namluvil skvěle. Jaký strach jsem měla, když jsem si pustila první audioknihu a najednou jsem se do toho zamilovala. Audioknihy poslouchám při každé možné příležitosti a díky tomu si udržuji krásný počet knih.

Zpět k příběhu. První věci, kterou musím zmínit a kterou nám tvůrci filmu opět odepřeli je to, že Dudley dospěl a jeho vztah k Harrymu se změnil. Sice je to kratičký moment na začátku knihy, i tak mě dostal.

Celkově musím přiznat, že mě překvapilo kolik věcí se do dvou filmů nevešlo a to by člověk řekl, že se tam vše podstatné vleze. Například zde není naprostá proměna Krátury, který se začal chovat velmi zdvořile a uctivě k Harrymu. Poté Lupin, ktery se zachová jako úplný srab a naše trio chce doprovázet na jejich cestách. Samozřejmě ve filmech se naprosto mine to, že Lupin s Tonksovou čekají miminko a narodí se jim syn, kterému Harry půjde za kmotra. Jo a samozřejmě nemůžu zapomenout na jednu událost z poslední kapitoly.

Možná bych toho mohla najít více, ale nebudu to řešit. Doopravdy musím říct, že mě ve většině dílu vytáčel Ron, který se choval jak malý rozmazlený fracek a zbytečně si to vybíjel na svých kamarádech. I když na konci knihy projevil vlastnosti hodného Nebelvíru.

Nechyběl tady i ten správný Potterovský humor, který nás provázel všemi díly. Doopravdy musím říct, že konec série je skvělý a vážně krásně ukončený. Mě doopravdy mrzí, že opouštím Harryho tak rychle a hned mám chuť začít od začátku. Dám tomu chvilku čas.

07.04.2022 5 z 5

Harry Potter po šesté a já přemýšlím, jak napsat nějak originálně recenzi, která by vás mohla zaujmout a přitom jsem neopakovala, co jsem napsala v těch předchozích.

Opět musím říct, že mě kniha nezklamala (až tohle někdy řeknu o Harry Potterovi, prosím zabijte mě! Děkuji!). Kniha je velmi vtipná a já si opět trhala vlasy z hlavy, že jsem tento příběh tak dlouho nečetla a zapomněla některé věci.

Vždy když mi někdo řekne, že Harry a Ginny nejsou dokonalý pár, tak jen nechápavě valím oči. I když jsem dlouho knihy nečetla, ten pocit při čtení o jejich vztahu přetrvává navěky. Těžko nesrovnávat s filmem... Ale to, co nám filmový tvůrci naservírovali působí doopravdy značně uměle a nereálně. V knize se mi líbí právě vývoj jejich vztahu, Harryho uvědomění a na konci i přiznání od Ginny. Prostě tyhle dva jsou pro sebe určeni a jejich vztah se tvořil celých 5 let.

Druhá věc, kterou bych si dovolila vyzdvihnout, tak jsou vzpomínky na Voldemorta. Ano, chápu do filmu se nevejde vše, jinak by film měl 3 hodiny. A teď se musím zeptat: "Komu by to vadilo?" Ale opět nás tvůrci ochudili o tolik skvělých informací, bez kterých další části nedávají smysl. Proto jsou pak filmový fanoušci zmatení a zklamání. Takže přečíst si šestý díl, je naprosto úchvatné nahlédnutí do minulosti Lorda Voldemorta. Věděli jste, že se hlásil na pozici učitele v Bradavicích a to dokonce dvakrát?

Nevím, co víc bych vám tu měla vykládát, prostě si to přečtěte! (Prosím!) Vážně to stojí za to.

03.04.2022 5 z 5