Áža707 Áža707 komentáře u knih

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Konečně je to tady! I já mohu už říct, že jsem četla něco od Shari Lapeny a rozhodně si myslím, že autorka a její knihy si doporučení zaslouží. Knihu jsem poslouchala formou audioknihy a byla velmi dobře namluvená Martinou Hudečkovou a Liborem Hruškou.

Ocitáme se v newyorském předměstí, kde v podstatě každý zná každého a každý přesně ví, co jeho sousedi dělají a jak se chovají. A nebo právě naopak? Postupem příběhu odhalujeme tajemství několika postav, jejich myšlenky, touhy a hlavně jejich činy.

Od počátku příběhu víme, co se stalo, ale otázkou je, kdo to vlastně udělal a i když vás autorka několikrát navede určitým směrem, tak na něj nespoléhejte, protože se vás snaží zmást. Musím se přiznat, že v 3/4 knihy mě napadlo, kdo je vrah, ale autorka se dobře rozepsala a mé myšlenky otočila jinam. Takže mi vůbec nevadilo, že se nakonec můj tip potvrdil, protože cesta k tomu potvrzení byla plná překvapení a zvratů.

Kniha si drží příjemné napětí a jak už jsem zmínila, postupně nám odhaluje více o všech. Jsou postavy, které si oblíbíte a budete s nimi soucitit a naopak některé odsoudíte na začátku a už si k nim cestu nenajdete. Líbilo se mi, jak zde byly myšlenky různých postav a jak někteří sousedi rychle změnili na někoho názor a začali odsuzovat.

Řekla bych, že mé první setkání s autorkou bylo povedené a knihu bych doporučila všem, kteří mají rádi lehčí thrillery, které vás psychicky naprosto nevyšťaví.

24.09.2022 4 z 5

Stella z Kalvendie Stella z Kalvendie Nikola Machová

Stella je obyčejná dívka, která žije na planetě Zemi a najednou se jí naprosto změní život. Stella si vždy připadala jiná, ale byla považována za dítě s bujnou fantazii. Teď už je dospělá, ale stejně má pocit, že sem úplně nepatří a ukáže se, že je to pravda.

Líbila se mi postava Stelly a její propojení s přírodou a celkově její fungování. Velmi mě překvapilo, jak všechny změny vzala jako holý fakt, možná by se hodila trochu pochybnosti.
Když už jsem u Stelly strašně mě mrzelo, že neměla možnost se nějak spojit s kamarádkou a vysvětlit ji situaci. Jako celkem chápu, jak to bylo v celkovým smyslu myšlený, jen mi to přišlo líto.

Svět Kalvendie byl velmi zajímavý a upřímně se nebojím říct, že doufám, že se do něj ještě někdy znovu podívám, protože si myslím, že má své kouzla, která nám může ještě odhalit. Líbil se mi svět, jednotlivé rasy, které zde žily a jeho propojení se zemí. A rozhodně se toužím dozvědět více o světě, historii i lidech.

Děj ubíhal poměrně dobře a kniha se četla dobře. Skvěle vymýšleno byl čas, který Stella na Kalvendii dostala, nikdo nechtěl po ní aby zachránila svět během pár hodin, ale vše se pečlivě učila a poznávala sama sebe a své schopnosti.

V průběhu jsme se dočkali velmi lehké a pomalé romance, která se dala očekávat, ale i přesto byla velice příjemná a rozhodně jsem si ji užila. Na konci nás čekal nejeden zvrat a některé doopravdy dokázaly překvapit! A konec nám dal možnost, že se dočkáme dalšího dílu a já v to doopravdy pevně doufám.

Rozhodně nesmím zapomenout na skvělé ilustrace, které nás knihou prováděly a tím pádem kniha byla ještě víc zajímavější a Kalvendie reálnější. Najdeme zde i pár velmi krásných myšlenek, které nás chytnou za srdce.

Knihu bych doporučila každýmu, kdo má rád fantasy a chce něco jiného a neobvyklého s napojením na přírodu. Trochu mi kniha tímhle stylem připomínala Rafaelovu školu. Spíš bych řekla, že je určena pro mladší čtenáře, ale i starší dokážou kouzlo Kalvendie ocenit.

20.09.2022 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Kniha sleduje jednu rodinu a její osudy od doby před válkou až po důsledky holocaustu. Zaměřuje se na vztahy rodinné i přátelské, uvědomění si situacích a jejich dopad na jednotlivé členy.

Celý příběh je jako ohromná skládačka, takže postupně odhalujete důsledky všech rozhodnutí, která kdy padla. A budete velmi překvapeni, jak i naprostá drobnost dokáže změnit běh událostí. Často si budete klást otázky, zda by to mohlo dopadnout jinak.

Kniha je velmi náročná na čtení a obsahuje doopravdy silný příběh a najdete zde několik myšlenek z kterých vás bude mrazit. Rozhodně to není lehké čtení, ale myslím, že vykresluje naprosto dokonale dobu a i ten, který ji nezažil si dokáže představit hrůzy tehdejší doby.

Za sebe mohu tento příběh jen a jen doporučit a rozhodně se nebojím říct, že by si kniha zasloužila zařadit do povinné četby, protože je skvěle napsaná a snadno pochopitelná. V době kdy jsem byla na střední škole bych takovou knihu velmi ocenila.

11.09.2022 5 z 5

Stínová královna Stínová královna C. J. Redwine

Musím přiznat, že pár retellingů už skončilo na seznamu přečtených knih a žádný z nich mě tak moc nenudil jako tento. Kdo by se nikdy nesetkal s retellingem, tak se jedná o převyprávění známého příběhu po svém. Vždycky jsem velmi zvědavá, jak autor uchopí myšlenku a čím mě zaujme, ale tady to za mě
prostě nefungovalo.

Nejprve bych chtěla velmi pochválit obálku, která mě zaujala a kniha mě díky ní přitahovala. Celková myšlenka nebyla až tak  špatná a oceňuji směr, kterým se autorka vydala, jen bych řekla, že bohužel to špatně uchopila a pravděpodobně se do toho trochu zamotala. Velmi zajímavá myšlenka je, že magii neoplývá jen "Zlá královna", ale i samotná "Sněhurka" a myslím, že zrovna tato část by stála za větší rozvinutí.

Z postav (pokud se tomu tak dá říkat ) jsem si asi nejvíce oblíbila rarocha Sašu, která měla velmi vtipné myšlenky a tenhle společník Lori vás vždy donutil k úsměvu (a jak ochotná byla podělit se o myši ). Lori i Kol byly rozhodně zajímavé charaktery, trochu jako oheň a voda, ale přesto měli hodně společného a jejich odvaha pro království neznala hranic.

Ráda bych vám tu řekla ještě něco pozitivního, ale bohužel mě to nenapadá. První polovina knihy (a myslím, že se to zlomilo až jaký kus za půlkou) se četla ohromně pomalu, nic se tam nedělo, děj se opakoval a mě to strašně moc nudilo. Bylo to k uzoufání, vážně nekecám. A po tom, co se v podstatě 2/3 knihy vlekly, tak nám autorka dala velmi rychlý a nečekaný konec, který ani neměl patřičnou gradaci a nebo wow efekt.

Autorka nám sem dala plno věcí a mě to přišlo až zbytečně překombinované skoro bych řekla až (Mám pro to speciální slovo a všichni prosím prominou) přepí*ený! Pokud mám být upřímná, tak mi kniha přijde jako kombinace klasické Sněhurky, seriálu Once upon a time, filmu Sněhurka a lovec a aby toho nebylo málo přidáme draky. Možná kdyby se někde nějaký kousek ubral a zbytek by se více propracoval, bylo by to lepší a pro čtenáře stravitelnější.

Z této série byl zatím přeložen jen tento první díl, ale rozhodně je dobře ukončen, takže nebudete mít zuřivou potřebu hledat druhý díl. Já tuto sérii s ledovým klidem odkládám nedočtenou.

⭐ 2/5

06.09.2022 1 z 5

Smrt a další šťastné konce Smrt a další šťastné konce Melanie Cantor

Sama ani pořádně nevím, kde začít. Po dlouhé době se mi stalo, že jsem měla naprosto rozporuplné pocity v průběhu čtení. Kdybych měla hodnotit první polovinu knihy, tak by se velmi těžko dostala přes 2 hvězdičky. Doopravdy jsem byla z knihy velmi zoufalá a vůbec jsem nevěděla, co si o tom všem mám myslet.

Abych vám to nějak stručně přiblížila, tak hlavní hrdinka Jennifer zjistí, že ji zbývají tři měsíce života a rozhodne se napsat dopisy. Za mě velmi nepochopitelně napíše třem lidem, kteří ji v průběhu let několikrát a mnohdy velmi hluboce ublížili. Člověk by i chápal, že nechce mít zlou krev a všem zúčastněným chce odpustit. I když mě to hlava nebere, snažila jsem se do Jennifer vcítit a pochopit to.

Jenže pak přišel za mě další šok, který jsem naprosto nechápala a neschvalovala. Všechny tři si bez velkých problémů a moc jednoduše pustí do svého života zpátky. Začíná koloběh událostí a vy je s napětím sledujete a říkáte si, co sakra bude dál. V první polovině knihy mi hlavní hrdinka vůbec k srdci nepřirostla. I přesto, že by se mohlo zdát, že mě půlka zdeptala a knihu odložím, tak se nestalo. Ohromný bonus totiž přikládám čtivosti.

V půlce knihy se stane docela velký a zásadní zvrat, který vám zde nebudu prozrazovat, protože by to byl opravdu brutální spoiler. Musím přiznat, že jsem to tak nějak očekávala a furt jsem si říkala, že to nemůže být pravda. Bohužel byla a mě to v té chvíli docela i zklamalo. Jenže přesně po téhle události kniha dostala zajímavý spád a naše hlavní hrdinka konečně našla koule, a to už byla doopravdy jízda. To, co si pro nás autorka připravila bylo něco skvělého, dokonalého, a tak trochu i emoční jízda.

Upřímně jsem se fakt bála, že to bude další kniha, u které budu litovat, že jsem ji četla. Jenže druhá polovina příběhu se mi vážně hodně líbila a byla jsem nadšená! Najednou hodnocení knihy vyletělo a já jsem ráda, že se mi dostala do ruky. A víte co? V celkovým měřítku jsem pochopila i tu první polovinu.

Pokud chcete dobrou contemporary knihu, která se čte doopravdy velmi lehce a má nepředvídatelný konec, tak šáhněte přesně po této!

26.08.2022 4 z 5

Já a ty, navždy Já a ty, navždy Jo Watson

Takhle kniha mi přišla strašně moc vhod a pokud hledate skvělý a odpočinkový čtení na léto, tak rozhodně sáhněte po této knize. Druhý bonus je možnost zařazení knihy do výzvy od Databáze knih

Jednalo se o moje první setkání s autorkou a rozhodně musím říct, že nebude poslední. Kniha se velmi dobře četla a děj krásně ubíhal. Všechno bylo popsáno velmi hezky, lehce a hlavně s pořádnou dávkou humoru.

/"Kdyby mi při každé lži měly vyrůst zuby podobně jako Pinocchiovi nos, měla bych na konci tohohle dobrodružství obrovské tesáky, kvůli kterým bych tu pusu až do smrti nezavřela."/

Hlavní hrdinka je střela a občas si budete říkat, že přece není možný, aby byla ještě blaznivější, ale opak je pravdou. Přiřítí se jako velká vlna a nenechá kámen na kameni a v malém městečku jsou škody hodně znát.
Naopak Mike byl úplně něco jiného, protože to byl takový kliďas, který se snažil svůj život žít, co nejspořádaněji to šlo. I pro něj byla Becca velký šok!

Strašně moc se mi líbilo provázání s historií a ty dopisy? Nádhera! Velmi kouzelné a procítěné a nutily vás číst dál, abyste se dozvěděli, jak celý příběh dopadne.

Oceňuji i vývoj hlavní hrdinky, která v průběhu příběhu krásně dospěla a došli ji věci, kterým předtím nepřikládala velkou váhu. Gradace děje byla skvělá a strašně moc se mi líbil záběr obou linek. Rozuzlení příběhu Abeho a Edith mě naprosto dostalo a rozbrečelo, protože to bylo něco úžasného a při tom vás přímo napadne pravá, opravdová a hluboká láska.

/„Jestli někdy potkáte někoho, koho budete doopravdy milovat, nikdy ho nenechte odejít. Ať se děje, co se děje,“ řekl Abe. „Bojujte za to. Bojujte ze všech sil. My se o to pokusili, i když bitva byla předem prohraná. Ale bojovali jsme.“/

21.08.2022 5 z 5

Řetězová reakce Řetězová reakce František Kotleta (p)

Jen pro ten dnešní den...
... bych vám upřímně chtěla přiznat, že mi svět a postavy budou strašně moc chybět. Poslední a závěrečný díl série jsem četla poprvé, dřív jsem se k němu nedostala. Ze začátku mi chvíli trvalo než jsem si zvykla na hlas paní Markéty Burešové. Chápala jsem proč v tomto díle je jiný mluvčí, ale vážně mi chyběl hlas pana Kapitančika.

K audiknize mám jedinou výtku, že se neshoduji na výslovnosti jmen a pokud jsem 2 díly zvyklá na Nacumi, tak v posledním díle její jméno vyslovované s "K" trhá uši.

Děj této knihy mě doopravdy překvapil a nečekala jsem, že se bude vyvíjet takhle. Hlavní postavou je nám již známá Alice, která už si prožila své a rozhodně ji nečeká lehký osud ani v tomto díle.

Setkáváme se zde se starými známými postavami, ale máme tu i pár nováčků a rozhodně si myslím, že si najdou cestu k vašemu srdci.  Jo a takové lehké varování na některé si moc nezvykejte, děkuji mockrát pane Kotleto.

Musím přiznat, že tento díl pro mě ztratil jiskru. Čekala jsem velký wow série, ale bohužel jsem se ho nedočkala. Byl trochu méně vtipný a přijde mi, že charakter Alice byl dobře vykreslen v předchozích dílech a v tomto její postava trochu pokulhávala.

Rozhodně tím nechci říct, že bych si díl neužila, bylo to velmi krásné a důstojné ukončení série. Za sebe nejlépe hodnotím 3 díl, ten mě doopravdy dostal ️

Jinak všem, kdo máte rádi apokalyptické příběhy, tak mohu celou sérii Spad jen a jen doporučit!

19.08.2022 4 z 5

Rázová vlna Rázová vlna František Kotleta (p)

Pane Kotleto, s radostí vám oznamuji, že ten třetí díl naprosto miluju, je dokonalý! Byl skvělý na poprvé a snad ještě lepší na podruhé! Jen mám zásadní výtku, ten konec je pořád stejný a já velmi doufala, že to není pravda, že se mi snad zdál jen velmi špatný sen.

Tenhle díl zatím hodnotím nejlépe z celé série (nechávám si drobnou rezervu, kdyby ho poslední díl překonal) a ohromně jsem si jeho poslouchání užila a dělal mi společnost pěkných pár dní. Rozhodně je víc akčnější, krvavější a napínavější než předchozí dva díly a myslím, že u tohohle se doopravdy nudit nebudete.

Samozřejmě, že zde jsou naše známé postavy, které nás provádí celou sérii a jsou vtipnější a drsnější než kdy dřív. Rozhodně mají s čím se potýkat, protože osud si pro ně připravil nejeden zádrhel a překvapení!

V této knize naprosto exceluje Alice, je naprosto skvělá a dokonalá a čim si v průběhu příběhu musí projít je něco neskutečného a hlavně (‼️‼️MENŠÍ SPOILER) se stane významnější než plukovník, ale čím, to si musíte přečíst.

Celý děj skvěle graduje a jsou zde naprosto nečekané a napínavé scény u kterých se vám bude tajit dech a taky vás čeká pár překvapení. A ten konec? Nebudu vám lhát, slzička ukápla, takže vzhůru do této knihy a celé série!

⭐ 4.7/5

15.08.2022 5 z 5

Poločas rozpadu Poločas rozpadu František Kotleta (p)

I druhý díl jsem poslouchala formou audioknihy. Musím se přiznat, že s tímto dílem jsem měla problém i při prvním čtení. Má velmi pomalý rozjezd. Oproti prvnímu dílu, který jsem hltala a strašně mě zajímalo, co se stane dál, tak tento mě začal víc bavit v poslední třetině. A konec byla naprostá bomba a to doslova.
Rozhodně tím nechci říct, že by kniha byla špatná, jen čtenáře i naše hlavní hrdiny posouvá trochu jiným směrem a člověk si na to musí zvyknout. Věřím, že se ale najde plno lidí, které to odradí od dalšího čtení. Musím říct, dejte tomu šanci, protože poslední třetina je nadupaná (a další díl je ještě lepší!)
I v druhém díle nás čeká nejedno překvapení a jak už jsem výše uvedla na konci příběhu se toho děje doopravdy hodně a myslím si, že budete hodně zaskočeni. Kromě nových míst, kam se vydali naši hrdinové, se zde objevuje i několik nových postav. Mě velmi přirostla k srdci Jitřenka, která je taková něžná, nevinná dívka, která vypadá jak kdyby čekala na klubíčko vlny s kterým by si mohla hrát a vesele příst (jak sám uvádí autor), ale přitom je to neskutečná bojovnice, která se nebojí tasit drápky a seknout pořádně hluboko. Druhá nová a taky velmi skvělá postava je Japonka Nacumi.
Tato část série je rozhodně krvavější a brutálnější. Jak už jsem někdy uvedla u Kotlety nemůžete čekat jen krev, ale i střeva a podrobné popisy z kterých se vám bude dělat možná špatně – nic pro slabší povahy. Na druhou stranu se i velmi pobavíte, protože některé hlášky jsou fakt skvělé! Jó a mimochodem představte si mě, jak to poslouchám na veřejnosti a mámco dělat, abych se nesmála nahlas!

Knihu mohu zase jen a jen doporučit, tak jak jsem už uváděla u předchozích autorových děl. Pokud máte rádi sci-fi a postapokalyptické příběhy, tak víte přesně kam šáhnout.

11.08.2022 3 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Další rereading Františka Kotlety, akorát u této série nevím, jak končí. Chyběl mi dočíst poslední díl, ale protože už je to určitá doba, kdy jsem tento příběh četla naposledy, tak jsem se rozhodla, že si dám rereading a to v v podobě audioknih.

Osobně musím přiznat, že hlas pana Borka Kapitančika mi seděl více než Richarda Fialy, který namluvil Bratrstvo krve. Jak uvádí jeden komentář na databázi knih: je tak správně drsný a s tím naprosto souhlasím!

Jako asi většině čtenářů, kteří četli knihu v roce 2022, mi šel mráz po zádech při zmínkách Rusko-Ukrajinské války.

Svět je po válce a my se ocitáme v postapokalyptické České republice, která rozhodně není to na co jsme zvyklí a z mnoho dříve úspěšných lidí se stali nuly a z nikoho se stal někdo. Plukovník se svou skupinou veteránů musí splnit jeden slib a tím splatit svůj dávný dluh.

Děj ubíhal velmi rychle, až jsem se najednou divila, že jsem na konci knihy. Musím říct, že snad formou audioknihy mi příběh ubíhal ještě rychleji než když jsem knihu kdysi četla. Opět na čtenáře čeká boj a akce, akorát v této knize se nebojuje proti mimozemšťanům, ale jiným lidem a dalším kreaturám, které stvořila válka. Rozhodně si myslím, že nudou trpět nebudete! Autor si pro nás připravil i pár velmi povedených zvratů, takže budete lehce překvapení.

Rozhodně nesmím opomenout, že jsem si náramně užívala vybraný jazyk a skvělé hlášky u kterých jsem se občas rozesmála nahlas. Stejně jako u bratrstva autor se výživá v mistrných urážkách.

/„Hans? Was ist lost?“ ozval se od ohniště otrávený hlas.
„Alles ist in Ordnung, meine Liebe,“ odpověděl jsem mu a zastřelil ho./

V prvním díle jsem si velmi oblíbila Plukovníka a jeho smysl pro humor, který nebyl vždy dobře chápán. Jeho pravá ruka Alice je taky perfektní a její špičkování si taky oblíbíte.

Pro mě rozhodně skvělé, vtipné a odpočinkové a rozhodně se těším, až se pustím do dalšího dílu. Mohu opět jen a jen doporučit, protože tohle je doopravdy jízda! Znovu upozorňuji, že styl psaní nemusí sednout všem, ale mě vyhovuje a krásně u téhle knihy zrelaxuji a zasměji se.

09.08.2022 4 z 5

Porodní sestra z Osvětimi Porodní sestra z Osvětimi Magda Knedler

Celkové kniha pro mě byla velice náročná a to nejen svým obsahem, ale i kompozicí. Na začátku mi dlouho trvalo zorientovat se v postavách a hlavně u v čase. Musela jsem se mnohdy vracet a kontrolovat v jaký době se nacházím.

Bohužel ani styl psaní mě úplně neseděl a přišel mi velmi kostrbatý i proto se mi kniha četla pomalěji než obvykle. Myslím, že plno čtenářů styl psaní autorky odradí a nedají poté knize šanci a to je škoda, protože obsahem stojí rozhodně za to. Já osobně se určitě chci pustit i do druhé knihy od autorky a uvidim, jak se mi bude libit.

Příběh je velmi silný a rozhodně zajímavý. Obzvlášť protože se zakládá na skutečných událostech, dopisech a vzpomínek. Myslím si, že je vhodný pro všechny čtenáře, ať už ty, co se chtějí dozvědět něco nového a nebo i pro milovníky historie.

08.08.2022 3 z 5

Deeply Deeply Ava Reed (p)

Sama ani popravdě nevím, kde mám s recenzí začít. Ráda bych knihu doopravdy doporučila všem, kteří miluji romantiku, kteří chtějí, aby kniha měla přidanou hodnotu, kteří brečí u knih, kteří chtějí cítit emoce při čtení a rozhodně všem fanouškům série. Vás, které neoslovil první díl, bych ráda poprosila, abyste tomu znovu dali šanci.

Byla to naprosto dokonalá emoční jízda a myslím, že to bylo jasné hned od prvních stránek, když člověk zjistil, čím se bude kniha zabývat. Autorka čtenáře v posledním dílu doopravdy nešetří a nenaservíruje nám jedno těžké téma, ale dokonce dvě. Stejně jako jsem potřebovala zpracovat Madly, tak potřebuji vstřebat i tento díl a možná ještě víc než ten předchozí.

V příběhu se nacházelo plno částí, ze kterých mrazilo a částí, kdy si člověk musel dát chvilku pauzu a nějak uchopit, co právě přečetl. Na druhou stranu zde najdete i plno vtipných momentů a chvilek, které vás pohladí po duši a zahřejí u srdce.

Zoey i Dylan mají své problémy, své démony a některé naprosto běžné situace jsou pro ně velmi obtížné. Tyhle dva se v celém širém světě najdou (dobře, asi to nebylo zase tak těžké hledání, ale rozumíme si…) a skvěle se doplňují a prostě a jednoduše k sobě dokonale sednou. Zamilovala jsem si je oba a zamilovala jsem si je spolu. Samozřejmě nejsme ochuzeni o postavy z předchozích dílů. Dohromady jsou skvělý gang a rodina, kde jeden stojí při druhém a je ochotný nabídnout pomocnou ruku.

Jedná se jednoznačně o nejlepší díl celé série a já jsem si ho užila celým srdcem. Měla jsem slzy v očích, brečela jsem a prožívala emoce naplno. Nesmím zapomenout zmínit citáty, které se nacházejí před každou kapitolou, a i u nich se nebojím říct, že byly nejlepší z celé série. Musím se přiznat, že jsem si z Deeply vypsala snad nejvíc citátů než z jakýkoliv jiný knihy.

Po dočtení mám chuť sáhnout po prvním díle a znovu se ponořit do této série a pak znovu a znovu. Protože jsem se do ní zamilovala a doopravdy mě mrzí, že se jedná o poslední díl a já se s našimi hlavními hrdiny musím rozloučit. PROZATÍM! Opravdu to pro mě není jednoduché loučení a věřím, že se k sérii brzy vrátím.

Knihu mohu doporučit pro všechny milovníky německých autorek (snad se ani nebojím říct, že pro mě Ava překonala Monu, minimálně tímto dílem), pro všechny milovníky krásné a emotivní romantiky a pro všechny, kteří hledají skvělý příběh.

22.07.2022 5 z 5

Jáma Jáma C. J. Tudor

Na poslech Jámy jsem se velmi těšila z důvodu skvělého přednesu Vasila Fridricha a taky protože Kříďák byl naprosto dokonalý a totálně mě nadchnul a byla jsem zvědavá, co si pro nás autorka přípraví tentokrát.

Rozhodně musím říct, že autorka nezklamala a čekala mě neuvěřitelná jízda od začátku až do konce. V příběhu celé knihy, vás dej drží tak nějak příjemně v napětí a do posledního momentu nevíte, co máte čekat. Autorka naserviruje otázky, které postupně přibývají a jen na málo z nich dostanete odpověď v průběhu.

I v této knize máme hlavního hrdinu, který má určitou minulost a někteří jeho démoni se po letech znovu objevují. Joe je perfektní lhář, docela dobrý učitel, ale jeho problém s hazardem a pitím překračuje meze a to ještě nesmím zapomenout na to, že svým prořízlým jazykem si dokáže udělat mnoho nepřátel.

Opět sledujeme Joeho v přítomnosti, kdy se vrací do svého rodného městečka a nečeká ho nic dobrého a před 25 lety, kdy byl ještě na střední škole a sám nikdy nic nikomu neudělal špatného, protože většinou jen koukal, i když to je možná mnohem horší...

Joe není žádný slušňák a chlap do kterýho byste se zamilovali, je to gembler a jeho ironie nezná hranic. Ale přesto vás svým způsobem zaujme a zajímavá vás, co vše ho v životě potkalo.

Postupem příběhu rozmotáváme jednotlivé nitky a zjišťujeme, kdo je dobrý (nebo dejme tomu nějaký přítel) a kdo špatný a i když už si myslíte, že máte ve všech jasno, tak vás stejně některé postavy překvapí.

Pro mě plno odhaleních bylo vážně nečekaných a já jsem si celý příběh velmi užila. Trochu mě mrzelo, že nebyla více rozvinutá myšlenka Jámy, protože by mě zajímalo něco víc, ale na druhou stranu si kniha ponechala nějaké své tajemství. Úplný závěr byl za mě dobře udělaný, i když poslední věta poslední kapitoly mi trochu nedávala smysl a neustále o ní musím přemýšlet, stejně tak i o epilogu.

Bohužel se trochu neubraním srovnání s Kříďákem, který ve mě ještě po 2 měsících dost rezonuje a zanechal velký dojem. Momentálně cítím, že tato kniha byla o trochu horší a tak jsem se nakonec rozhodla nedat plný počet hvězd. I tak mohu Jámu jen a jen doporučit!

16.07.2022 4 z 5

Čas čarodějnic Čas čarodějnic Deborah Harkness

Hlavně chci zdůraznit, že jsem seriálovou adaptaci neviděla a v dohledné době se na ní rozhodně nechystám. Osobně musím přiznat, že seriálová obálka se mi naprosto nelíbí a víc mi přirostla k srdci původní. Hlavní hrdinové podle mě vypadají úplně jinak, i to je možná důvodem, proč se seriálu děsím.

Děj knihy je pozvolný, ale rozhodně mi to nevadilo. Kniha asi není pro někoho, kdo od páté strany čeká velkou akci a bitvu mezi jednotlivými rasami, které zde naleznete. Většině čtenářů bych doporučila, aby přečkali prvních 100-150 stran a pak už to bude lepší.

Jak jsem již psala, mě rozhodně zvolný styl vyprávění vůbec nevadil a naopak jsem si ho užívala, protože nám dává možnost více poznat svět, jednotlivé druhy, jejich zvyklosti a pravidla a hlavně postavy samotné.

Osobně nechápu, jak někdo může kritizovat Matthewa za to, jak se chovat k Dianě, když je to jeho podstata a přirozenost a v knize je několikrát vysvětlováno, že upíři jsou prostě takový ochranitelský a vůdcovský. Ale stejně plno čtenářů vnímá jejich vztah jako špatný nebo až toxický. Rozhodně musím říct, že mě se jejich vztah líbil, jeho vývoj a i to, že neodpovídá standartím vztahům této knihy.

Postavy jsou dokonalé a každou stránkou se dozvídáme něco z jejich historie a nebo o jejich druhu a to mě hodně bavilo. Kromě hlavních postav, který jsou skvělý, tak jsem si velmi oblíbila Dianiny tety Sarah a Em a pak matku Matthewa Ysabeu. Právě Sarah s Ysabeu měly plno skvělých komentářů, nad kterými se vám zvednou koutky.

Svět je velmi promyšlený a má určitá pravidla, jak se jednotlivé druhy chovají a k čemu mají předpoklady a jakou mají roli ve společnosti. I proto je Diana zajímavá hrdina, protože přesro, že se narodila jako potomek dvou velmi mocných čarodějů, tak sama čarovat nechce a svůj životní úspěch si chce zasloužit a nechce, aby za tím stala kouzla. Moje sympatie ještě vzrostly, když jsem zjistila, že je historičkou a užívala jsem si různé střípky minulosti a dějin, které byly do děje zasazeny byť jen jako zmínky či lehké náznaky.

Jsou zde napínavé části a zajímavé zvraty, které doopravdy překvapí. Pro některé čtenáře je velkým zklamáním, že nepřišel žádný wow efekt nebo bum akce, tak pro mě je tato kniha krásným uvedením do magického světa a předpřípravou pro budoucí další dva díly. Pokud by se jednalo o standalone, tak by kniha byla zbytečně zdlouhavá a nezajímavá, ale jelikož se jedná o sérii, tak mi to vůbec nevadilo a měla jsem více času poznat prostředí.

Pokud máte rádi fantasy, čarodějnice, upíry a démony, tak vám rozhodně doporučuji dát této šanci knihu a nezahodit ji hned v začátku, protože doopravdy není nudná. Těším se na další díl.

⭐ 4.5/5

14.07.2022 4 z 5

Vše, co k tobě cítím Vše, co k tobě cítím Nora Welling

(SPOILER) Příběh se četl velmi dobře (svědčí o tom i to, že jsem ji během dvou dnů měla přečtenou) a tato německá autorka nám nabízí skvělou změnu prostředí. Děj se odehrává ve Španělsku na farmě s koňmi a naši hlavní hrdinové jsou starší. Rozhodně to ničemu nevadí a myslím, že si knihu užijete, tak jako já.

V knize se střídají pohledy Lindy a Damiána a musím říct, že v tomto příběhu mi to sedlo a vůbec mi dvojí pohled nevadil, podle mě byl skvěle napsaný! Linda je takový zlatíčko a i když mnohdy působí jako velmi silná a sebevědomá žena, tak je velice citlivá a empatická a má i pár svých démonů, kteří ji pronásledují životem.

Do Damiána se zamilujete a to nejen pro jeho práci s koňmi a to že s nimi našel stejnou řeč, ale celkově pro jeho chování. I když na začátku to vypadá, že bude nepřístupný morous, tak postupem knihy se otevře a vy se s ním následně nebudete chtít rozloučit.

Děj ubíhal skvěle a líbilo se mi, jak postupně nachází k sobě vztah, ale i k jiným věcem - např. Linda ke koním. Samozřejmě jak v takových knihách čekáte, tak zde přijde zajímavý zvrat, který s dějem doopravdy zamává. Tady mě nadchlo uvědomění si Lindy a jakýsi moment jejího dospění.
(Možný menší SPOILER: "Osmnáct let jsem chtěla být hlavně dobrou dcerou. Doufala jsem, že mi tak odpustíte chybu, kterou jsem udělala jako holka. Je načase, abych s tím přestala a začala být prostě dobrá Linda." KONEC)

Najdete zde i plno hezkých myšlenek, některé vás vážně vezmou za srdce!

Za sebe mohu knihu jen a jen doporučit, je to taková velmi příjemná romantická oddechovka, která je naprosto ideální právě na léto. Těším se na další díl a doufám, že vyjde brzy

13.07.2022 5 z 5

Irská kuchařka Irská kuchařka Mary Beth Keane

Příběh je podle skutečnosti a proto jsem se na něj velmi těšila, protože historické události mám velmi ráda.

Život Mary rozhodně nebyl jednoduchý a jako hlavní hrdinka si získala můj respekt a úctu. Musím říct, že jsem si ji velmi oblíbila a dokonce jsem chápala její tvrdohlavost a odhodlání se vrátit ke svému milovanému povolání a věci co jí bavila.

Bohužel jednání lékařů bylo naprosto mimo a myslím, že se měli snažit vysvětlit lépe problematiku a ne se k Mary chovat, tak hnusně, jak se občas chovali. Chápu že v té době bylo lékařství na jiné úrovni, ale stejně mi občas zůstával rozum stát.

Druhou postavou s kterou se za mě bohužel setkáváme celou knihu je Alfred. Upřímně řečeno tak strašně bezohlednýho, tupýho, strašnýho chlapa jsem dlouho nezažila. A jediný, co jsem doopravdy nechápala, že Mary vždy v sobě našla nějaký cit či odpuštění a stejně si ho pustila do života, i po všech zklamání, co si s ním prožila.

Musím přiznat, že první polovina knihy se četla lépe a stránky mi utíkaly, chtěla jsem se o Mary a jejím životě dozvědět více. Od momentu, kdy byla propuštěna z ostrova se děj zlomil a kniha se mi četla hůře.

Vůbec mě nebavily části, které byli z pohledu Alfreda a myslím, že mohli být z příběhu bez problémů vynechané, protože neposouvaly děj dal. Když už jsem si říkala, že svítá naděje, že bude lepším člověkem, tak udělal něco, co mé mínění o něm ještě více snížilo. Příběh se mohl nadále jen odehrávat z pohledu Mary a mohla zde být zmínka o Alfredovi. Knihu by to zkrátilo o nějakých 50-70 stránek a myslím, že by to pro celkový příběh bylo lepší.

Konec knihy mě překvapil a rozhodně jsem takový konec nečekala. V průběhu čtení se vyskytlo pár nečekaných momentů, které dokázaly překvapit.

Pokud se chcete dozvědět něco o historii, zjistit něco o Americké společnosti v 2. polovině 19. století a počátku 20. století a zjistit kdo vlastně byla Tyfová Mary, tak je to kniha přímo pro vás!

12.07.2022 3 z 5

Prokletý rok Prokletý rok Kim Liggett

Dlouhou dobu jsem si myslela, že je Prokletý rok romantika a pak jsem si přečetla anotaci a přišlo velké překvapení, protože se vůbec nejedná o romantiku. Z knihy jsem nevím proč, měla strach a strašně dlouho jsem se odhodlávala, abych vůbec začala číst.

Hned po rozečtení se veškeré obavy rozplynuly a já se ponořila do úchvatného příběhu a nestačila jsem pomalu ani pořádně dýchat. Děj mě hned pohltil a já jsem během pár dní byla na konci a nechápala jsem, co vše se v knize odehrálo.

V této dystopii světu vládnou muži a ženy jsou jen pouhé věci a majetek můžu. Nejprve patří otci, následně manželovi a pokud mají tu smůlu a nikdo si je nechce vzít, tak skončí na předměstí, kde musí pracovat na podřadných pozicích a muži je vnímají jen jako hračku pro své uspokojení. Těžko říct, kde vlastně se ženy mají lépe. Z důvodu magie, kterou má každá žena, jsou šestnáctileté dívky vyhnany, aby se očistily od magie a následně mohly žít krásný a spořadaný život pod vlivem můžu.

Děsil mě svět, děsilo mě chování můžu, děsilo mě, jak se jedná s ženami a dívkami, děsilo mě, že stačí jen touha po nové manželce a hned je současná obviněna z něčeho proti zákonům, kteří muži vymysleli. Vážně mě toho na knize děsilo hodně, ale přesto byla naprosto skvělá a dokonalá.

Naše hlavní hrdinka Tierney si hodně dlouhou dobu dělá, co se jí zlíbí a možná tomu i pomáhá fakt, že ji otec vychovává jako syna. Je nebojácná, sebevědomá a hlavně si myslí, že i ženy mohou být chytré a vladout světu, ale tyhle myšlenky musí potlačit, protože by ji stihla smrt, kdyby se o nich někdo dozvěděl.

Musím říct, že Tierney jsem si zamilovala a celou její cestu a i osobní posun jsem sledovala s napětím a fandila jsem ji. Věřila jsem, že ona všechno změní!
Strašně mě štvala Kiersten a musím říct, že její chování na konci knihy mě velmi překvapilo a musela jsem ji přidat plusové body.

Autorka si připravila příběh velmi napínavý a zajímavý. V příběhu máme skvělé zvraty, které podle mě jen tak někdo neodhalí. Mě čekal největší šok na konci a to ve více věcech. Posledních 40 stran byla fakt síla a já jsem je četla se zatajeným dechem a otevřenou pusou.

Na začátku čtení jsem čekala jiný konec, ale když o tom přemýšlím několik dní po dočtení, tak byl skvělý, brilantní a sedl tam víc, než ten co jsem čekala. Jo a mimochodem úplný závěr jsem asi nepochopila, nebo spíš nevím, co si o tom mám myslet, protože se dá konec vykládat více způsoby.

Pokud máte rádi dystopie s prvky fantasy, tak vám tuhle knihu mohu jen a jen doporučit. Rozhodně si myslím, že ji nečtu naposledy a uvažuji o pořízení domů.

P.S.: nechápu, jak to někdo může srovnávat s Hunger Games, protože tohle bylo 1000x lepší než HG! A podobnost spatřuju jen v tom, že je to dystopie...

10.07.2022 5 z 5

6 klíčů – Odemkněte svůj genetický potenciál pro nestárnoucí sílu, zdraví a krásu 6 klíčů – Odemkněte svůj genetický potenciál pro nestárnoucí sílu, zdraví a krásu Jillian Michaels

Knihu jsem četla poměrně dlouho a chtěla bych za její zaslání poděkovat nakladatelství Anag. Děkuji, že mi knihu poslali k recenzi!

Kniha je psaná lehkým stylem a občas je zde i nějaká vtipná fráze. Musím říct, že text podtrhoval, proč mám Jill a její názory, cvičení a knihy tolik ráda. Sama několikrát uznává, že k některým věcem dospěla až časem a že možná najdete v předchozích knihách věci, které dříve neuznávala a momentálně je doporučuje.

Právě své nabyté informace (podložené výzkumy) se snaží předat dál. Rozhodně si myslim, že je vhodná i pro naprosté laiky, kteří se chtějí sami vzdělat a zjistit něco více o svém těle a jeho fungování. Protože každou odbornou informací rozebere, aby ji porozuměl i člověk bez vzdělání v oboru. Často zde najdete převedení fungování těla na něco naprosto známého a jasného.

Upřímně jsem velmi ráda, že se kniha nezabývá jen stravou, pitnym režimem a cvičením. Najdete zde informace o stresu, zánětu a dokonce i o látkách s kterými se setkáváme při každodenním životě a přitom nejsou vhodné pro naše těla.

Pro mě to bylo velmi obohacující a skvělé doplnění k mému dosavadnímu vzdělání. Rozhodně si myslím, že se ke knize někdy vrátím, protože jsem zde našla velmi zajímavé věci a v knize jsem si je zvýrazňovala lepiky i zvýrazňovači. Odnesla jsem si z ní plno zajímavých poznatků (například, že moje volba červeného vína je prostě nejlepší ️) a rozhodně je hodlám zužitkovat v dalším životě i radám ostatním lidem.

Myslim, že by po knize měl sáhnout každý, kdo chce začít s zdravým životním stylem, ale nejen s tím, kdo chce porozumět a naslouchat svému tělu a chovat se k němu, co nejlépe, aby mu dlouho sloužilo. A jak sama píše Jill, hlavně pomalu a s rozvahou.

08.07.2022 5 z 5

13: Ach, ta moje fobie, ta moje mánie 13: Ach, ta moje fobie, ta moje mánie * antologie

Kniha je krátká a obsahuje 13 povídek a každá je zpracována jinak a originálním způsobem. Osobně jsem byla překvapena nad různorodostí a napaditostí jednotlivých příběhu. Další překvapení byla délka, najdete zde povídky na 2 strany a naopak jiné, které měli 30 stránek.

Myslim, že každý člověk si tu najde to svoje a nějaká povídka ho chytne za srdce a jiná ho tolik neosloví. Rozhodně si myslím, že tato sbírka stojí za přečtení a najdete tam pár velmi zajímavých myšlenek.

Já osobně musím říct, že se mi velmi líbila povídka, která obsadila první místo, ta byla hodně povedená a doopravdy si myslím, že si své umístění zasloužila. Další dvě povídky, které mě zaujaly, obsadily 9-11. Místo a já bych je rozhodně umístila výš. Jednalo se o "Prádelna" a "Linka pomoci". Naopak mě vůbec neoslovily tyto příběhy: "Marný boj", "Sběratelka" a "O páterovi, který se strachovat, že zapomněl zamknout".

Krátké názory na pár vybraných povídek:

Prádelna (Martina Pacáková)
Tak tohle bylo hodně dobrý psycho! Moc dobře napsané a velmi přesvědčivé, ten závěr byl zajímavý. Nedovedu si představit, že by se mi stalo něco podobného, i když nemám klaustrofobii, tak tohle zní děsivě!

Linka pomoci (Martin Koláček)
Tato povídka byla hustá! Hodně hustá! Velmi dojemný příběh a opět ten závěr mě dostal. Vážně velmi hezký napsaný hlavně rozhovor s malým Jendou.

Phobi-field (Barbora Bukačová)
Tohle bylo rozhodně zvláštní, moc upřímně nevím, co si o tom myslet. Asi bych si přála víc vysvětlení, co je to za látku a proč ji musí odvézt pryč. Myšlenka velmi zajímavá, ale trochu bych řekla, že je problém v scifi provedení, protože bychom si jako čtenáři zasloužili více.

Nejezte želvičky (Andrea Čekanová)
Velmi zajímavý trochu delší příběh, kdy postupně odhalujem tajemství jedné rodiny a na konci nás čeká velký šok. Doopravdy krásně napsané a vymyšlené.

Slyší mě někdo? (Kateřina Smrčinová)
Další krátký příspěvek z kterého doopravdy dokáže zamrazit, husina po celém těle.

Chyba systému (Miriam Bláhová)
Budoucnost a kytka která zahubí celou populaci a nebo ne? Tenhle nápad se mi velmi líbil a doopravdy se povedl.

Vichřice (Jana Jánská)
Parádní příběh, který mě rozbrečel. Moc pěkné napsaný a konec trochu nečekaný, i když by to člověka mohlo napadnout.

Kočička a dírka (Rosana Zvelebilová)
Příběh vyprávěn ze dvou pohledů a s krásným magickými a spirituálními prvky, který vás naprosto odrovná. Postupně se děj vyvíjí a ten konec? Ten vás naprosto šokuje. Krásně vymýšleno, napsáno. První místo zcela oprávněné! ️

Mohu doopravdy doporučit, každý si v tom najde něco, co se mu zalíbí a oceníte mladé autory, kteří tyto povídky napsali. Strašně špatně se kniha hodnotí jako celek, ale nakonec jsem se rozhodovala dát 3.5 hvězdičky.

05.07.2022 3 z 5

Mega hustej nářez Mega hustej nářez František Kotleta (p)

Bratrstvo krve po třetí a jak název předpovídá, doopravdy se máte na co těšit. Za mě doopravdy největší jízda této série! Za mě má série vzestupnou tendenci a já si to velmi užila.

Paradoxně 3. díl jsem si pamatovala nejméně a proto se tam vyskytly momenty, které mě překvapili, protože jsem je zapomněla.

Postupně odhalujeme nová zjištění o fungování světa a co vše se děje. Kromě našich klasických postav, zde máme i pár nováčků, ale i tak se do nich zamilujete. Jen pozor, pan Kotleta se s tím nepáře a jak nám snadno naservíroval postavy, tak stejně snadno je sprovodí z povrchu zemského, až nějaká ta slzička se zkutalela po tváři.

Jak už jsem zmínila výše, pro mě série dobře gradovala a ohromně jsem se u ní pobavila a nejednou při poslechu se smála nahlas. I tento díl obsahoval mistrné urážky, narážky a slovní obraty, které čtenáře jen a jen potěší.

A tento díl obsahoval legendární proslov od Gerharda a já ho prostě miluju a i v audiknize se tato scéna výjimala a já si ji pustila snad 3x po sobě..

"„Herr Bezzemek, Sie sind dicköpfiger tschechischer Idiot, wer braucht seine Fresse zu zerschlagen!“
Gerhard byl tak naštvaný, že na mě zařval německy. To se ještě nikdy v životě nestalo."...

Rozhodně sérii mohu znovu jen a jen doporučit! A se sérii se určitě neloučím, chtěla bych brzy přečíst i dva prequely, které vyšly. A vy se připravte Mega hustej nářez!

04.07.2022 5 z 5