Áža707 Áža707 komentáře u knih

Lískový les Lískový les Melissa Albert

Nikdy jsem nečetla Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti, takže nemohu srovnávat. Kniha je však doporučována fanouškům Harryho Pottera, ale s ním to má tak minimálně společné. Za mě nejlepší přirovnání je k pohádkám Bratři Grimmů.

Příběh se rozvíjí z počátku pozvolně a člověk se v tom nemusí hned nejlépe orientovat, ale rozhodně si myslím, že stojí za to mu dát šanci dál. Alice je typická puberťačka a celé své dětství trávila na cestě, navštěvovala různá místa a neustále se s matkou stěhovala. Vždy se jim děly záhadné věci, které je přinutily k pohybu.

Nakonec po smrti babičky se Alice s matkou usadí v New Yorku, i když tomu nechce Alici úplně věřit. Když pak její matka zmizí, začíná to správně napětí. S kamarádem Ellerym se vydávají na cesty, které je zavedou k naprosto nečekaným koncům.

Kniha v knize - nalezneme zde pohádky, které babička napsala Příběhy z dalekého Vnitrozemí. Jenže nejsou to naprosto šťastné pohádky, většina z nich je poměrně děsivá či hororová. Od počátku knihy vám bude vrtat hlavou jakou to má spojitost.

Příběh docela dobře graduje a postupně odhalujeme nějaké záhady a otázky, které nám autorka nastínila. I když některé věci zůstaly zamlžené a myslím, že to dodává knize osobité kouzlo.

Rozhodně jsem si čtení užila a nechávala jsem se zamotávat do všech podivností, které se zde děly a rozhodně se těším na další díl.

4/5

30.03.2023 4 z 5

Její třešničky Její třešničky Penelope Bloom

Kniha se četla velmi dobře a během jednoho dne jsem měla příběh dočtený. Dostala jsem přesně, co jsem očekávala - milý, místy absurdní příběh, který je plný humoru a krásně si u toho odpočinete.

Nedokážu říct, zda se mi víc líbil Banán nebo Třešničky, oboje je prostě příjemná oddechovka a taky jsem druhý díl četla po značné době od prvního dílu.

Sledujeme zde bratra Bruce z prvního dílu a to Williama, který má sklony krást lidem věci a Hailey, která vlastní pekařství. Obě dvě postavy jsem si velmi oblíbila a bavili mě jejich rozhovory. Na knize mi akorát nesedlo chování Haileiny babičky, která se chovala v počátku až dost nechutně a prostě to babičky nedělají! A když už jsme u těch postav, tak nejhorší postavy jsou Williamovi a Bruceho rodiče, díky bohu, že se v knize vyskytují málo.

V knize se nachází i lehký zvrat, kde mě mrzelo, jak se William zachoval, protože to bylo fakt hnusný. Jinak byly pasáže, kdy jsem měla, co dělat, abych se nesmála nahlas. Doopravdy by mě zajímalo, jak jde ukrást někomu Eso přímo u ruky.

Knihu doporučuji všem, co se chtějí zasmát a nečekají nějaké vrcholové dílo. Prostě jen příjemnou knihu při které si dobře odpočinete.

3/5

30.03.2023 3 z 5

Dračí dcera Dračí dcera Liz Flanagan

Kniha je určena pro mladší čtenáře a i když čtu dost částo YA, tak tady na této knize je to doopravdy znát hodně. Myslím si, že v mých 13-15 by se mi kniha líbila o hodně více.

Děj je rozdělen do několika částí a pro mě první dvě části (+- do strany 150) byly poměrně nudné. Příběh jako takový se čte dobře, ale neměla jsem takové to nutkání číst dál a dozvědět se, co se stane. Od třetí části mě to začalo bavit více a byla jsem zvědavá, co si pro nás autorka připraví.

Bohužel jsem se neubránila srovnání s Eragonem, kterého jsem dočetla nedávno a těch podobností tam bylo příliš mnoho. Jen příběh samotný nebyl tak propracovaný a byl podáván zjednodušenou formou.

Postavy zde byly děti ve věku 13-14 let a oproti ostatním štafetářkám mi to nijak zvlášť nevadilo, celá konstrukce knihy podle mě měla působit historicky, jako že se děj odehrával v dávných dobách. Tím pádem mě nezarážely zásnuby ve 14 letech a podobné věci.

Děj obsahoval skoky, takže zde byl rychlejší posun v čase. Trochu mě mrzelo, že zde právě některé detaily nebyly více rozepsané - rozhodně bych ocenila více informacích o dracích. Postavy byly napsané dobře a rozhodně fandíte Mille a jejím kamarádům. Padouch je patrný hned v prvních stránkách, ale i přesto mě chování některých postav překvapilo a i některé vazby, které se objevily až v průběhu knihy.

Knihu bych určitě doporučila mladším čtenářům, kteří rádi čtou fantasy a miluji dračí příběhy. Pro starší čtenáře bych řekla, že to může být příjemné odpočinkové čtení.

⭐ 3/5

22.02.2023 3 z 5

BreakAway BreakAway Anabelle Stehl

Na knihu jsem se dlouhodobě velmi těšila, dokonce ji mám i pořízenou domů, protože uznejte ta obálka! Nemohla jsem odolat! Pokud náhodou knihu máte doma a váháte, zda ji číst, tak neváhejte! Teď osobně lituji, že jsem se k ní nedostala dříve.

Příběh je vyprávěn z pohledu dvou hlavních postav a těmi jsou Lia a Noah. Od začátku se jejich cesty setkávají a z náhod se spolu začnou přátelit. Oba dva se potýkají se svými problémy a snaží se je nějak zvládat. Lia byla úplně neuvěřitelně silná postava a byla skvěle napsaná a ohromně mě potěšil její osobní vývoj během knihy. Noah je klaďas ve všech směrech a za svou rodinu a přátelé by byl ochoten projít peklem a bojovat se všemi démony světa.

Nejvíc jsem si oblíbila postavu Phuong a doufám, že časem dostaneme větší možnost ji ještě lépe poznat. Druhá skvělá postava byl Daniel (Noahův nejlepší kamarád). Líbilo se mi jak postavy byly propojené a že některé vztahy se objevily až v průběhu čtení.

Kniha obsahuje i lehké napětí, protože hned z počátku zjistíte, že se něco stalo a jaké to má přibližně důsledky či rozhodnutí hlavních hrdinů, ale přitom veškeré informace zjistíte až ke konci příběhu. Takže vás to vlastně nutí číst, abyste zjistili, co se přesně stalo.

Opět se zde setkáváme s náročnými tématy dnešních dní jako je šikana, pokus o znásilnění a psychické vydírání až výhrůžky. Nebudu vám lhát, někdy jsem měla úplně husinu a příběh mě velmi zasáhl. Nedovedu si představit být na Liině či Kyřině místě. Autorka zde vykreslila úžasné pocity, myšlenky obou dvou postav. Nejvíc mě zasáhla část na konci příběhu, kde je popsán Liin film Doopravdy silný zážitek!

Knihu bych doporučila všem milovníkům romantiky, kteří čekají od knihy něco více než přímočarý příběh a průběh bez jakéhokoliv zádrhelu.

Hodnocení pro mě bylo velice náročné a dlouho jsem se nemohla rozhodnout, jak vlastně knihu ohodnotím i přes to, že se mi líbilo, čím se kniha zabývala a jak to bylo zpracované, tak mám pocit, že mi něco chybělo. Na druhý díl se chystám a jsem na něj zvědavá

13.02.2023 4 z 5

Vlk Vlk Jindřich Píša

Knížečka je úzká a myslím, že ji skoro každý zvládne přečíst během jednoho dne/večera. A přesto bych řekla, že vám dokáže dát doopravdy hodně.

Dalo by se říct, že se jedná o takovou bajku, kde sledujeme život jednoho vlka, jak roste a dospívá, jak musí bojovat se všemi a hlavně sám se sebou. Na své pouti potkává zajímavá zvířata a bytosti a s každým se musí nějak vypořádat. Někdy to jde snadno a někdy naopak ne.

Příběh se čte velmi dobře a je obohacen o naprosto skvělé ilustrace od Lenky Novotné, které doprovázejí celý příběh. Někdy jsou to jen malé obrázky a někdy větší, ale krásně propojené s dějem. Někdy jsem se přistihla, že jsem jen koukala na ty obrázky a nemohla se odtrhnout.

Vlk je postava do které se může vcítit každý z nás a budete s ním soucítit. Donutí vás totiž zamyslet se nad životem a jeho složitostí, nad vztahy a i nad správnými rozhodnutími. Náš vlk se dostal v podstatě na výši, i když byl hodně nenáviděn, ale pak padne na nejtemnější dno a z něho ta cesta není rozhodně jednoduchá. Jak to všechno dopadne vám neřeknu, doporučuji si knihu přečíst a sami uvidíte, co vám dá.

Myslim, že každý si z knihy vezme něco jiného a že může působit pokaždé jinak, podle toho v jaké životní fázi se člověk nachází. Rozhodně bych řekla, že knihu nečtu poprvé, ale že se k ní ráda někdy vrátím, protože má co nabídnout.

Knihu bych doporučila všem, kteří rádi přemýšlejí, kterým nevadí tak trochu filosofická díla a těm, kteří si rádi najdou v knize svůj příběh nebo nějaké osobní moudro.

10.02.2023 5 z 5

Upálené Upálené C. J. Tudor

Audiokniha namluvená Jitkou Ježkovou byla velmi příjemná na poslech a knihu jsem si jejím prostřednictvím doopravdy užila.

Musím říct, že ani třetí setkání s autorkou mě nezklamalo. Děj nás udržuje v příjemném napětí a člověk do posledního momentu neví, co jak bude a co má čekat. Pravdou je, že jednu z věcí v příběhu jsem odhalila v průběhu čtení, ale nebyla jsem si stoprocentně jistá a vůbec mi to nevadilo, že jsem tuto skutečnost poznala.

I přesto, že nejsem věřící, tak mě náboženství v knize nijak netušili a ani mi nepřišlo nijak násilně vnucované čtenáři. Hlavní hrdinkou je totiž farářka, ale jak sama zdůrazňuje hlavně matka puberťačky. Jack s dcerou spolu měli krásný vztah, ale i přesto mě mrzelo, že si nechaly každá své tajemství pro sebe a možná by z toho pak nebyl takový problém, kdyby k sobě byly upřímnější. Jack byla úžasná postava, prošla si nepříjemnými věcmi, ale přitom to byla neobyčejně silná žena a bavil mě její sarkasmus a humor. Doopravdy skvěle napsaná postava!

"Víte, modlit se k supermarketu, aby vám přivezl nákup, moc dobře nefunguje."

Děj postupně graduje a rozhodně musím říct, že jsem se dočkala pořádného šoku na konci knihy. Celý příběh je propředený tajemnem až nadpřirozenem, jak bývá u autorky obvykle a možná i právě proto mě její knihy baví.

Kniha mě prostě extrémně bavila, řeší se tam náboženství, vztahy, záhady, nadpřirozeno a kromě toho všeho obsahuje vtipné narážky a to je za mě nejlepší kombinace, co může být. Najdete tam i pak velmi krásných myšlenek! :)

"Víra by měla být vědomá volba, ne něco, čím vám vymyli mozek, když jste byli příliš mladí na to, abyste ji rozuměli a nebo o ní pohybovali."

Knihu mohu doporučit všem, kteří mají rádi thrillery s příměsí nadpřirozena a rozhodně pro všechny, kterým se líbila některá z předchozích knih autorky.

09.02.2023 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Audiokniha namluvena Janem Vondráčkem a Janem Zdražilem byla na poslech velmi příjemná a díky tomu byl pro mě Marťan skvělý zážitek.

Několikrát v průběhu čtení jsem si říkala, že jsem doopravdy ráda, že knihu poslouchám jako audioknihu a nečtu ji. Bojím se, že některé velmi odborné pasáže by mě mohly odradit. Přípravte se na řadu matematiky, fyziky a odborných termínu, ale asi s tím člověk tak nějak počítat musí.

Osobně musím říct, že bych se ke knize nedostala, kdybych ji neměla ve výzvě 12 books challange a doopravdy jsem se knihy velmi bála. I právě skrze některé recenze, které jsem četla.

Když si odmyslíte odborné pasáže, které mohou působit trochu nudněji, tak vás čeká skvělá jízda, která je plná úplně brilantního humoru. Musím říct, že jsem se občas musela venku usmívat jak blázen a měla jsem co dělat, abych nevyprskla nahlas. :D K tomu vás celá kniha drží v perfektním napětí, protože nevíte, co bude dál.

Marka jako postavu jsem si velmi oblíbila a právě u něj jste se setkávali s naprosto skvělými názory a sarkastickými poznámkami. Upřímně si nedovedu představit, že bych měla tolik humoru, kdybych byla zaseklá na Marsu.

Knihu mohu doporučit všem milovníkům vesmíru, sci-fi a hlavně všem, co se rádi pobaví.

06.02.2023 4 z 5

Na autismus jedině autibiotika Na autismus jedině autibiotika Eliška Antošová

Knihu jsem měla poměrně dlouho rozečtenou, protože se mi sešlo více věcí a občas mi stačil jeden dva příběhy a musela jsem si nechat čas na zpracování.

Setkání s Eliškou Antošovou nebylo mé první, autorka už dlouhodobě píše příspěvky na svůj blog, kde vtipně představuje svůj život se dvěma chlapci autisty a jejich mladší "normální" sestřičkou.

Když mi kniha přišla, věděla jsem přibližně, co mě čeká, ale i tak musím říct, že mě některé části knihy doopravdy zasáhly a některé mě i rozbrečely. Je velmi obdivuhodné, jak to autorka zvládá a ještě k tomu dokáže psát vtipné poselství. Poselství, které je nejen pro lidi, kteří jsou na tom podobně jako ona, ale i poselství pro ostatní. Pro ty co nikdy ve svém okolí neměli postiženého, aby se zamysleli nad absurdnostní některých prohlášení či činu.

Příběhy jsou krátké a vždy zde máte přesně napsané, kolik je zrovna dětem. Jedná se události z běžného života, kdy jde s dítětem do školky/školy nebo nakupovat. Ale život s autistou není obyčejný, třeba jen musíte jet jiným dopravním prostředkem a problém je na světě. Eliška nám vše podává s humorem a v knize najdete krásně a výstižné kresby, které odpovídají situacím.

Rozhodně všem mohu knihu jen a jen doporučit k přečtení, protože se nejspíš dozvíte něco nového a možná vám to i pomůže se na tuhle problematiku dívat jinýma očima.

29.01.2023 5 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Na poslech byla kniha výborná, namluvena Janem Zadražilem & Janou Strykovou, doopravdy hned mě to chytlo a čekala jsem, co bude dál. Manželé slaví pětileté výročí svatby a v ten den manželka zmizí a začne se vyšetřovat. Samozřejmě jeden z podezřelých je muž a čím víc se posouváme v příběhu, tím víc podezření padá na něj.

Postavy byly napsané výborně, postupem knihy odhalujete jejich tajemství a lži a skládate si dohromady příběh a přemýšlite, co se vlastně stalo. Kniha je psaná z obou pohledu, takže můžete postupně poznat oba dva hrdiny. Na čtivosti to neubírá, naopak to celou knihu činní zajímavější. Amy mě doopravdy překvapila, upřímně takhle dobře napsaného psychopata jsem už delší dobu nezažila. Rozhodně se nedá autorce upřít promyšlenost této postavy a celkového nápadu.

Musím přiznat, že jsem měla jistou myšlenku, která se po chvíli potvrdila. Na rozdíl od "Ostrých předmětů" mi to v tomto případně nevadilo, protože je na tom postavena druhá část knihy.

Teď se dostáváme k velkýmu ALE. Poslední část byla podle mě naprosto zbytečná a až moc okecávaná. Za mě by se ta poslední část knihy mohla vynechat a nebo zestručnit do pár strankového prologu. Právě tohle trochu ublížilo celkovému pocitu z knihy. Celkově si myslím, že by konec mohl být postavený trochu jinak. Druhé mínus dávám za nekonečné opakování informací, neříkám, že něco v knize nemůže zaznít podruhé, ale když už je to po třetí, páté..., tak je to celkem otravné.

29.01.2023 4 z 5

Drahá Avo Drahá Avo Ilsa Madden-Mills

Kniha se četla velmi dobře a svědčí o tom i fakt, že jsem ji prostě musela dočíst v jednu ráno. Už samotný začátek vtáhne čtenáře do děje a hned vás zajímá, co bude dál.

Ocitáme se v prostředí střední školy, kde je naší hrdinkou Ava, která to rozhodně v životě neměla snadné. A události z posledního roku ji to neulehčily. Ava se vrací do školy po deseti měsících po skandálním večírku, kde ji někdo znásilnil. Ve škole na ni nečeká příjemné přivítání.

Ava je neobyčejně silná hrdinka a svědčí o tom několik rozhodnutí, které v knize udělá. Je odvážná a rozhodně si nebere jen tak s něčím servítky a bojuje za sebe a hlavně za svého mladšího bráchu o kterého se stará.

Druhým hlavním hrdinou je Knox a myslím, že si ho skoro každý zamiluje. Vypadá jako velmi nebezpečný typ, který se jen tak něčeho nelekne a nic ho nerozhodí, ale přitom pod maskou bad boye a silně postavenou zdí se skrývá milý, hodný a laskavý kluk.

Na celkovém příběhu oceňuji jakých témat se dotýká, takže doopravdy nečekejte jen jednoduchý Love story. Následně množství velmi zajímavých myšlenek a k tomu i pěknou řádku vtipných hlášek nad kterými se pousmějete! Děj, i když se zdá předvídatelným, měl několik naprosto úžasných zvratů, které vás dostanou. Tahle kniha mi zlomila srdce a následně zase slepila.

Opravdu mohu říct, je jsem se do tohoto příběhu zamilovala, velmi těžko se mi s ním loučilo a mrzí mě, že není nějaké pokračování. Rozhodně se ke knize někdy ráda vrátím. A vám, co milujete romantické příběhy s hlubšími myšlenkami mohu knihu jen a jen doporučit.

15.01.2023 5 z 5

Království prokletých Království prokletých Kerri Maniscalco

Kniha se četla poměrně dobře a protože jsem z prvního dílu byla velmi nadšená, tak jsem se extrémně těšila i na tento.

S našimi hlavními hrdiny se ocitáme v Pekle a prostředí je zde naprosto krásně vykreslené a někdy až příliš děsivé. Ale přidává to takovou krásnou atmosféru k celkovému příběhu. Hlavní hrdinové se ukazují zase v jinem světle a možná to byl právě záměr, že když se změnilo prostředí, tak zde byla i určitá změna hlavních hrdinů. Nedokážu přesně říct, zda k lepšímu nebo k horšímu.

Setkáváme se zde i s novými postavami a máme zde představené další královské prince i jejich Dvory a to doopravdy stojí za to. Z nových postav jsem si velmi oblíbila Faunu.

Za sebe osobně musím říct, že mi skoro většinu knihy tento díl přišel slabší než ten první. Hlavním důvodem bylo, že mi zde chyběla atmosféra kuchyně a spojení čarodějnic s bylinkami a podobně. K tomu se to trochu více překlenulo v romantickou až lehce erotickou touhu mezi hlavními hrdiny a zbytek příběhu byl upozaděn. Což mě právě mrzelo, protože se mi více líbila chemie a naznaky prvního dílu.

Tím rozhodně nechci říct, že by byl druhý díl nějaký špatný. I tak si autorka připravila mnoha překvapení hlavně ke konci knihy, což moje předchozí pocity z knihy naprosto zadupalo do země. A rozhodně mě to nalálako na další díl. Takže se vážně těším, až budu pokračovat. Jen doufám, že nám autorka objasní více věcí než jen nastíní další záhady.

06.01.2023 4 z 5

Stříbrné město Stříbrné město Radek Sterakdary Starý (p)

Musím přiznat, že jsem se na začátku trochu ztrácela, protože zde je docela velké množství postav a já jsem nevěděla kdo je kdo. Mnohdy jsem se musela v příběhu vrátit a znovu se podívat, co tam o dané postavě bylo zmíněno. Rozhodně jsem si oblíbila postavu Harariho a v některých momentech mě situace s ním vzali za srdce. Arila byla taková zvláštní postava, asi nemohu přímo říct, že by mi vadila, ale větší vztah jsem si k ní nevytvořila. Je velmi vznětlivá a někdy jedná bez většího zamyšlení. V průběhu děje je znát její osobní vývoj a růst a to dodává postavě vzhled reálnosti.

Příběh jako takový má velmi zajímavou zápletku a rozhodně úžasné vytvořený svět, akorát občas je toho trochu hodně. Rozhodně to není špatné, akorát je vážně obsáhlý a možná plno věcí vám nebude jasný. Zase se to dá pochopit, když má mít série několik dílů. Osobně musím říct, že ten nápad světu je rozhodně úžasně vymyšlený a přinese nám ještě nejedno překvapení v dalších dílech.

Děj poměrně dobře ubíhal, ale opět se zde nachází plno odboček a vysvětlení, takže to pro někoho může být zdlouhavé. Čeká nás pár nečekaných momentů, ale i nějaké věci, které se dají odhadnout, ale rozhodně to neruší celkový pocit z knihy.

Knihu doprovází doopravdy nádherné ilustrace, které musím velmi vyzdvihnout! Vždy jsem se hodně těšila, když došlo na další obrázek, který nám lépe dovedl vykreslit úžasný svět, který autor stvořil.

Za sebe musím říct, že je to velmi zajímavé čtení a rozhodně jsem zvědavá, kam až sahají nápady autora a kam nás příště zavede a co z toho vznikne. Knihu mohu doporučit milovníkům fantasy a možný bonus pro někoho, že neobsahuje romantickou linku.

15.11.2022 4 z 5

Nové sliby Nové sliby Lilly Lucas

Strašně moc jsem se na druhý díl těšila a nemohla jsem se dočkat až se do Green Valley znovu vrátím a přečtu si další dobrodružství. Izzy jsem si zamilovala už v prvním díle a tak jsem se hodně těšila na větší seznámení s ní.

Kniha se četla velmi dobře a stránky rychle utíkaly. Izzy je doopravdy střela a její pusa ní mnohdy dovede do malérů a myslím, že to právě hodně pobaví. Rozhodně kniha neztrácí jiskru jako to předchozí a bavily mě situace do kterých nás autorka přivedla. Osobně si myslím, že tohle je jeden z těch trojúhelníku, který doopravdy funguje a sama jsem občas nevěděla komu víc fandit.

Musím říct, že nám autorka připravila pěkné zvraty a šoky a docela mě zamrzel důvod, proč se tam Cole objevil a úplně mě to zklamalo. Jeho postavu jsem si v průběhu čtení oblíbila a tohle byla velká rána pod pás.

Rozhodně se nebojím říct, že mě druhý díl bavil ještě o něco více než předchozí. Konec byl sice trochu čekaný, ale přesto velmi krásný. Je to příjemná oddechovka, která potěší i zahřeje u srdce. Doporučuji všem milovníkům romantiky ️

01.11.2022 4 z 5

Hra na druhou Hra na druhou Zuzana Holčíková

Kniha je poměrně krátká, takže si myslím, že ji bez problémů zvládnete za jeden večer či odpoledne. Čte se příjemně a stránky rychle ubihaly pod rukama. U mnoho knih jsem kritizovala, že byly zbytečně natahováné a u tohohle příběhu jsem to vnímala přesně naopaok, zasloužil by si více rozepsat.

Naší hlavní hrdinkou je Nela (37), která je rozvedená a výchovává dva puberťáky a občas je na ní život až příliš. Shodou náhod potkává svou známou ze střední a začnou se spolu bavit. Každá má za sebou něco jiného a každá k tomu i nějak přístupuje. Zlom nastane v momentě, kdy se Romanin syn Ben (19) do Nely zamiluje.

Upřímně musím říct, že Nela mi přišla taková nevýrazná a jediné čeho jsem si za čtení všimla, bylo že byla hodně nepřístupná a vznětlivá, ale přitom v některých situacích dost apatická. Přesně proto mě zarazilo, že potká člověka po skoro 20 letech a najednou se začnou pravidelně scházet a Nela se z toho nesnaží vykroutit a prostě udělá, co jí Romana řekne.

Trochu bych i dala důraz na vztah mezi Nelou a Benem, protože to na mě působilo velmi skokově: poznali se a najednou Ben s Nelou mluvil jak kdyby byli stáří známí a zná ji že všech nejlépe a opět najednou už oba ví, že k sobě něco cítí. Neříkám, že se to nemůže stát, ale za mě by si ten vztah zasloužil více.

Příběh se zabývá velmi náročnými životními situacemi, které mohou postihnout kohokoliv a není jednoduché se s nimi vyrovnat. I to naším hrdinům obrátí život vzhůru nohama. Nela v nemocnici se mi velmi líbila a byla úplně skvělá, jak bojovala a protože to v ní je, ocenila bych i kdyby bojovala v dalších situacích knihy.

Zakončení bylo takové čekané, ale přesto milé a trochu by mě zajímalo něco dál - třeba jak se k tomu postaví synové Nely.

Knihu bych doporučila všem, kteří mají rádi příběhy se silnějším tématem a kteří chtějí podpořit české autory. Jo a hlavně milovníkům fotbalu! (S tím jsem trochu valčila, protože fotbalu a jeho žargonu vůbec nerozumím! )

⭐ 2.5/5

20.10.2022 2 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Co by, kdyby...
Asi každého někdy napadla myšlenka, co by se stalo, kdyby se rozhodl jinak, kdyby něco udělal a nebo naopak neudělal, kdyby něco řekl či neřekl a jak by se pak upíral náš život. Bylo by to stejně a nebo by maličkost dokázala ovlivnit skoro celý život?

Přesně tímto tématem se zabývá tato kniha. Nora se rozhodne po jednom hodně špatným dni, ukončit svůj život a proto se předávkuje prášky. 0:00 a čas se zastavil! Každý by čekal konec, ale Nora se ocitne v půlnoční knihovně a dostane jedinečnou možnost navštívit své paralelní já a zkusit si jiný život.

Nora na začátku neví, jaký život by chtěla zkusit a tak zkouší životy, které pro ní vybrali ostatní. Ale vždy je něco špatně! Nora si postupně začne uvědomovat, že žít cizí sen není ideální cesta. Postupem knihy si Nora začala uvědomovat velmi důležité věci pro život a dle mého názoru vyrostla. Nevím, jak to jinak vyjádřit, ale cítím tohle jako správné slovo. A přesně ten vývoj hlavní hrdinky se mi líbil.

Jediné, co mě doopravdy zarazilo, že si Nora nepamatuje nic v novém životě, prostě je hozena do vody a plav... Líbilo se mi však to vysvětlení - znáte to když přijdete do místnosti a nevíte, co tam děláte?, ano to je přesně ono. Nora se postupně učila v jednotlivých životech improvizat a nějak fungovat a to je vlastně to, co musí každý, protože nikdy nevíme, co nám osud přinese.

Myšlenkou je, že až Nora najde nejlepší a dokonalý život, zůstane v něm. Rozhodně musím říct, že mě konec překvapil, sice se to svým způsobem dalo očekávat, ale stejně to mělo něco do sebe.

Celá kniha je krásně propojená s filosofii a obsahuje neskutečně krásné myšlenky. A rozhodně bych řekla, že vás to zasáhne. Po přečtení recenzi jsem byla překvapena kolik lidí hodnotí knihu negativně a já moc nechápu proč.

V reakci na recenze bych ráda podotkla: hlavní hrdinka není hloupá, jen prostě si myslí, že ji nic dobrého nečeká a klesnout na takové dno a vyhrabat se z toho není jednoduché, takže já jsem chápala, proč je tak postavena a spíš jsem s ní soucitla. Rozhodně se nejedná o Young Adult, doopravdy nechápu, jak to někoho mohlo napadnout.

Strašně moc bych vám knihu doporučila, protože vás donutí se zamyslet nad životem a celkově možnostmi, který každý člověk má. Též bych vám doporučila audioknihu, protože se velmi dobře poslouchá.

18.10.2022 5 z 5

Království hříšných Království hříšných Kerri Maniscalco

V první řadě bych vám ráda řekla, ať si ke knize připravíte jídlo, protože jinak budete mít pořád na něco chuť nebo hlad Líbilo se mi propojení čarodějek a vaření.

Prostředí knihy je úžasné a právě to vytváří krásný kontrast, která knize dodává šťávu. Ocitáme se na Sicílii a máme zde propojení mluvy i pokrmů a do toho temné povídačky, které mají přimět dívky chovat se správně. Líbí se mi i magie a její použití a právě co člověk ke každé magii potřebuje. Propojení myšlenky sedm smrtelných hříchu a převedení na sedm Pekelných princů se mi hodně líbilo. Je pěkné, když někdo staví na něčem, co zná každý člověk a přitom to dokáže podat trochu jinak.

Emilia mi jako hlavní hrdinka sedla, není to žádná superžena jen obyčejná čarodějka, která chce vyřešit vraždu své sestry za každou cenu. Ano, někdy udělá hloupé rozhodnutí, ale rozhodně bych neřekla, že je hloupá.

Neřekla bych, že bych se při čtení nějak nudila, doopravdy mě bavilo zasazení a jak se děj vyvíjel. Jen ten konec, to bylo doopravdy velký WTF? Četla jsem si tu poslední kapitolu 2x a stejně jsem zírala s otevřenou pusou. Takže myslím, že se máte na co těšit, protože zvratů zde je hodně.

Pokud hledáte knihu, která se hodí na Říjnovou pošmournou atmosféru, která obsahuje magii a temnotu, tak sáhněte po této knize. Já se strašně moc těším na druhý díl.

18.10.2022 4 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Poslední kniha v září byla audiokniha Smrtka. Smrtku jsem začala poslouchat na základě několika doporučení a musím říct, že je to fakt jízda. Ještě větší překvapení na mě čekalo v podobě jednoho z interpretů a to Vasila Fridricha, jehož hlas jsem si zamilovala už u Kříďáka.

Dostáváme se do utopistického světa, kdy neexistuje smrt, tak jak ji známe dnes. Lidi jsou v podstatě nesmrtelní a jediná možnost, jak může váš život skončit je pomocí Smrtek, které vás pokosí.

Příběh je velmi zajímavě koncipován, nejen že se nám střídají dva pohledy vypravování, ale nalezneme zde i útržky z deníku smrtek (každá smrka si je povinna vést každodenní zápisy). A to celý příběh dělalo zajímavějším a propracovanějším.

Mezi naše hlavní hrdiny patří dva adolescenti Rowen a Citra, kteří společně nastoupí jako učni k ctihodnému smrtkovi Faradayovi a oba dva se mají rok vzdělávat. Vznikne mezi nima neobvyklé pouto, které jim v mnohém bude spíš přítěží. V knize je dost patrný rozvoj obou dvou postav a taky velmi zajímavé uvažování i přes to, co vše se jim stalo.

Z dalších postav jsem si oblíbila právě smrtku Faradaye a následně i smrtku Curierovou. A extrémně mi bylo líto Volty, svým způsobem i jeho jsem si oblíbila a jeho osud po celou dobu knihy mě velmi zasáhl a myslím, že on ne zrovna příkladem toho, že lidé nejsou černobílí.

Příběh má sice trochu pomalejší rozjezd, ale rozhodně je zajímavý a vždy jsem se těšila, co dál se dozvíme o světě a o smrtkách. Mimo jiné Smrka obsahuje plno krásných myšlenek, které vás donutí přemýšlet. Samozřejmě jsou zde i dobré zvraty, které vás doopravdy zaskočí, protože většinu z nich nebudete čekat. Za mě velmi dobře fungovala gradace a konec knihy mě o to víc nalákal na další díl.

Rozhodně knihu mohu jen a jen doporučit, především fanouškům scifi a dystopie. Já se strašně moc těším na poslouchání dalšího dílu.

12.10.2022 4 z 5

Neonoví bohové Neonoví bohové Katee Robert

Tahle kniha mi extrémně sedla do chuti a strašně moc jsem si čtení užívala. Když jsem první den začala, tak jsem měla co dělat, abych ji odložila (a donutil mě k tomu jen fakt, že jsem druhý den vstávala do práce), jinak bych knihu zvládla během jedné noci.

Libil se mi svět do kterého nás autorka přivedla. Ocitáme se v novodobém Olympu, což je město, které je rozděleno na Horní a Dolní část. Setkáváme se s klasickými řeckými "bohy", které městu vládnou. Některé role jsou dědičné - jako například titul Zeus nebo Hádes a do jiných se můžete dostat, jako se matka naši hlavní hrdinky stala Deméter.

Propojení řecké mytologie a moderního světa se mi hodně líbilo. Rozhodně bych chtěla o světě a jeho fungování zjistit více, hlavně když je vše protkaný intrikami a zradou. Jsou zde nastavené zákony, které se musí dodržovat, ale svým způsobem je božstvo nedotknutelné. Myslim, že se máme na co těšit v dalších dílech a třeba odhalíme i něco víc.

Příběh je vyprávěn ze dvou pohledů Persefony a Háda. Takže můžeme nahlédnout do myšlenek obou. A myslím, že obě postavy vás doopravdy překvapí, protože nebudou takové, jaké se na první pohled mohou zdát. A i to mi ke knize velmi sedlo, protože nikdo nemůže vědět, zda bohové nebyli více idealizovaní.

Pokud máte rádi pikantní příběhy, které nejsou jen o sexu a ještě jsou v novém prostředí, tak vám knihu mohu jen a jen doporučit.

02.10.2022 4 z 5

Dvakrát za uherský rok Dvakrát za uherský rok Christina Lauren

Před tím než přišla éra Jeho banánu a knih tomu podobných, byla éra Božského bastarda a já se musím přiznat, že jsem ji vážně hltala a knihy si užívala. Tak nějak jsem čekala, že i tento příběh se ponese ve stejném duchu, ale to jsem vůbec nevěděla, jak moc se pletu.

Rozhodně bych vám dopředu doporučila si u této knihy NEČÍST ANOTACI, protože vám bohužel prozradí skoro celou zápletku knihy. Tím, že jsem si anotaci nečetla, tak pro mě příběh byl plný překvapení, šoků a elegantních zvratů.

K ději potřebujete vědět jediné: Seznamíte se s Tate, které je 18 a na dovolené v Londýně s babičkou pozná velmi sympatického kluka Sama, u kterého má pocit, že ho zná celý život a tak se rozhodne mu svěřit své nejtajnější tajemství. Po pár dnech se jí svět obrátí vzhůru nohama a znovu se s Tate potkáte o 14 let později, kdy je její život naprosto odlišný a začíná nové dobrodružství.

Příběh byl pro mě velmi dobře napsaný a obě dvě hlavní postavy jsem si velmi oblíbila. Z vedlejších postav jsem se zamilovala do Tatiny nejlepší kámošky, protože její názory a hlášky, jsem naprosto žrala a smála jsem se u nich nahlas.

To prostředí byl další úplně skvělý bonus, protože já miluju knihy, které se odehrávají v prostředí herectví a tvorby filmu. Stejně jak jsem se zamilovala do hlavních postav, tak i místo, kde se děj odehrával, si našlo cestu do mého srdce.

Příběh se rozvíjí pomalu a jak už jsem zmínila výše, pokud si vše nevyspoilerujete anotaci, tak vás čeká doopravdy pár zajímavých zvratů a rozhodnutí. Tate je poznamenaná minulosti a nese si sebou nějaké předchozí křivdy a musí s nimi bojovat, což rozhodně není jednoduché a plno lidí z jejího okolí ji to vážně neusnadní.

Tato kniha je o lásce, přátelství, důvěře, zklamání, snech, touze a vypořádáním se se vším, co život přinese. Pro mě to bylo velmi příjemné pohlazení po duši a strašně moc jsem si čtení užila a těším se, až se k tomuto velmi milému příběhu vrátím. Doporučila bych všem, kteří mají rádi contemporary s příjemnou romantickou linkou.

28.09.2022 4 z 5

Dedička ruže Dedička ruže Majka Danihelová

Knihu jsem dostala ve spolupráci s nakladatelstvím @venupress a tím bych jim chtěla poděkovat za zaslání eknihy na recenzi.

Příběh je psaný velmi zajímavě a řekla bych, že vás v podstatě hned vtáhne do děje a nutí k pokračování ve čtení. Děj se odehrává v několika rovinách a tím pádem je zajímavější, protože pomalu odhalujeme střípky z minulosti a dáváme dohromady jednu úžasnou skládačku. Přesto mám pocit, že nám autorka neodhalí vše a máme se na co těšit v dalším díle.

Violet je záhadná postava, která je vychovávána velmi přísnou tetou, která se s ničím jen tak nepáře. Z Violet se postupem let stala zbraň, která má být použita ve vhodný moment k pomstě. Ale znamená to, že musí upozadit své přání a tužby a přesně ty ji trochu pokazí roky připravovaný plán.

Violet jsem si oblíbila a hlavně pro tu část, kterou skrývá v sobě a na povrch vyleze jen občas. I tak je to skvělá hrdinka, která je empatická, vstřícná a uvnitř ní hoří nezkrotný plamen. Těžko odhadovat, jak by dopadla, kdyby byla vychovávána jinak.

Příběh pomalu graduje a čeká nás pár zajímavých zvratů. Jak už jsem psala výše, právě pár rozhodnutí a trochu Violetina tužba celý dej krásně zamotá. Nalezneme zde milostný trojúhelník, ale takový neobvyklý řekla bych. Hodně mě bavil a samozřejmě mám i svého favorita (kterého si myslím, že by snad vybrala většina). Na druhou stranu musím říct, že mě občas mrzelo chování Violet, ale v celkovém příběhu se to dá pochopit.

Děj se postupně zamotaval a rozhodně mě zajímá, co přijde dál. Bohužel musím říct, že i když celkově tam bylo hodně zajímavých menších zvratů, tak konec byl bez velkého wow efektu, prostě mi to přišlo, že děj běžel dál a najednou ho někdo utnul.

Příběh bych doporučila pro všechny, kteří mají rádi tajemství, tajemno a celkově zajímavé intriky s příjemnou kombinací s romantikou.

26.09.2022 4 z 5