Áža707 Áža707 komentáře u knih

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Děj navazuje na předchozí díl a v tomto dílu autor rozvíjí rovnou několik rovin příběhu, které se z počátku zdají, že společně nedávají smysl a že nemůže dojít k nějakému spojení, ale opak je pravdou. Krok každé postavy je přesně promyšlený a v celkovým měřítku dává doopravdy smysl. Kromě děsivého světa do kterého nás autor přivedl, tak připravil naprostou jízdu na horské dráze, protože vás v knize čeká několik naprosto skvělých zvratů. Vždycky jsem si říkala, že teď už se nic nestane, nebo že přijde konec knihy a BUM v tom mě autor opět překvapil. A samozřejmě finální gradace je naprosto dokonalá!

Postavy zde potkáváme stejné z prvního dílu, ale k některé nové zajímavé. Hlavním bonusem je, že sice zde naleznete postavy bílé a černé, ale je zde mnoho postav, které nelze naprosto přesně zařadit na určitou stranu. A i postav, kteří vypadají, že jsou strašně špatný a zlý, tak naleznete prvek, který vás překvapí a začněte na ně pak pohlížet jinak. Dostáváte možnost se na ně podívat u jiného úhlu a některé poznat hlouběji.

Samozřejmě se sestáváme s Citrou, která dospívá a stává se Smrtkou. Nemohu zapomenout i na Rowena, jehož část příběhu je stejně zajímavá. Obě dvě tyto postavy mám strašně moc ráda a jsem zvědavá, jak se hude jejich společný příběh rozvíjet dál. Musím přiznat, že mě strašně mrzelo, co se stalo Tigerovi. A pak je tu Marie, kterou jsem si v průběhu dílů zamilovala ještě víc a Marie, cos mi to sakra provedla? Musím říct, že tohle byl zrovna moment, který jsem si nepamatovala, takže mě zasáhl naplno.

Autor nám sice nějaké otázky zodpověděl, ale samozřejmě nastíníl dalších milion, takže rozhodně máme nad čím přemýšlet. I závěr nabízí plno možnosti, jak může příběh pokračovat. Já jsem doopravdy velmi zvědavá a poměrně hodně natěšená na to, jak celá série skončí a hned se pouštím do poslechu dalšího dílu.

30.12.2023 5 z 5

Podezřelý Podezřelý Paulina Świst

Knihu jsem začala číst v podstatě hned po Komisařovi, ale mělo to za mě dvě velká zklamaní, takže jsem ji odložila a vrátila jsem se k ní později.
První problém byl, že mě nijak zvlášť nezajímal osud těchto dvou postav a hlavně, že už jsou to postavy, které spolu byly. No a druhý a ten asi hlavní problém byl, že mě strašně moc vadily části, kdy se vracíme do minulosti - nechci znát ani Radkovo ani Chladného minulost, chci je tam kde jsou po předchozích dvou dílech.

Příběh se čte stejně dobře jako v předchozích dvou dílech. Nechybí tam napětí, které vás drží až do konce knihy. Musím říct, že zápletka byla velmi dobrá a příběh krásně gradoval. A v neposlední řadě zde naleznete i brilantní humor, který nás provází celou sérii. Miluju jejich špičkování a odpovědi. Samozřejmě přidejte i špetku erotiky.

Byla jsem ráda, že jsme se zde potkávali se starými postavami, ale bylo fajn, že se objevili i nějaké nové. Rozhodně musím říct, že se mi s touhle partou nechce loučit a někdy si možná sérii znovu přečtu a připomenu.

I když tento díl hodnotím jako nejslabší z celé série, tak přesto knihy mohu jen a jen doporučit, pokud hledáte něco vtipného, odlehčeného s lehkou kriminální zápletkou.

3,5/5

29.12.2023 3 z 5

Pýthie Pýthie Veronika Černá

Upřímně nevěděla jsem, co si o knize mám myslet po dočtení a nevím to ani teď při psaní recenze.

Autorka nám nastínila velmi zajímavý nadpřirozený svět s různými bytostmi, který rozhodně dokáže nalákat fanoušky fantasy. Bohužel jako milovník fantasy musím přiznat, že mi zde chybělo nějaké hlubší vysvětlení. Chápu, že nemusí být vysvětleno vše, ale tady byly položené jen základy.

Příběh je vyprávěný z pohledu Lis a Romaina. Lis je naprosto rozhodnutá že se světem nadpřirozených úplně končí. Splnila podmínku, co chtěli rodiče a za chvíli se má odstěhovat do lidského světa a magii nechat úplně za sebou. Jenže v tom se jí přimíchá do života Romain, který má naopak za úkol udržet ji v magickém světě a přesvědčit ji k dalšímu studiu na univerzitě. Uzavřou spolu neobvyklou sázku a začnou se dít věci.

Rozbíhá se krásná enemy to lovers story a musím přiznat, že jsem se osobně hodně bavila nad konverzacemi, kteří ty dva vedli. Příběh se doopravdy čte velice dobře a hodně dobře ubíhá. Dochází k upřednostnění romantické až erotické stránky příběhu před světem fantasy. Některé chvilky a momenty byly úsměvné, některé byly až moc přehnané. Celkově mě to ale doopravdy bavilo a čekala jsem, jak to dopadne.

Bohužel nějaké pořádně vyvrcholení, nebo gradace se úplně nekonaly. Doopravdy jsem čekala něco víc, ale takhle to trochu působilo, že příběh skončil uprostřed a nakonec přidáme sluníčkový epilog.

Doporučuji všem milovníkům romantiky, který hledají "špetku magie" navíc. Pokud chcete fantasy, tak si vemte jinou knihu. Celkově bych hodnotila jako příjemnou oddechovku, která neurazí, ale přitom ani nenadchne.

3/5

10.12.2023 3 z 5

Knihu jsem poslouchala jako audioknihu, kterou úplně nádherně ztvárnili Radek Škvor a Anežka Pohorská.

Kniha se poslouchala velmi dobře a aniž bych věděla jak, byla jsem na konci. Přiznávám, bylo mi to doopravdy líto. Klidně bych snesla další kapitolu, možná dvě, nebo dvacet

Jakožto správná fanynka Harryho Pottera jsem nemohla tuhle knihu vynechat a doopravdy jsem se na ni hodně těšila. V určitě době dospívání jsem měla fázi, když jsem byla Tomem Feltonem posedlá. Byl moje láska! A pokud vy ho nemáte rádi, právě kvůli pověstné roli Draca Malfoye, tak byste si měli tohle přečíst.

Na rovinu říkám, že se nejedná o knihu pouze o Harry Potter, i přesto že částí o natáčení těchto filmů je zde víc než dost. Spíš je to nahlédnutí do života a duše člověka, který se nahodou proslavil jako čarodějnický zmetek. Pokud se do knihy pustíte budou vás čekat úsměvné chvilky, ale také momenty k zamyšlení a některé drsné okamžiky života dospívající hvězdy.

Potkáváme se s Tomem jako dítě, teenager a jako dospělý. Jak sám autor popsal, tak během svého života prošel několika verzemi "Tom". Všechno je napsáno s naprosto dokonalým citem a špetkou britského humoru. Je zde vše řečeno na rovinu - to dobré a i to špatné. A musím říct, že mi někdy slzička ukápla. Samozřejmě nesmím zapomenout na velmi krásnou a procitěnou předmluvu od Emmy Watson (představitelka Hermiony).

Rozhodně si myslím, že kniha stojí za přečtení protože vám dá jinou perspektivu. Například se dozvíte, že při prvním odbarvení Tomovi peroxid popálil hlavu a nebo proč mu Emma Watson dala facku. Za mě velmi silné čtení byly kapitoly z LA a příběh Tomových třech "králů" mě opravdu zasáhl.

Tahle kniha si našla cestu do mého srdce a rozhodně vím, že se k ní jednou ráda vrátím. Doporučila bych všem milovníkům Harryho Pottera (povinnost) a taky všem, kteří by viděli něco víc než jen blonďáka s ulízanými vlasy.

07.12.2023 5 z 5

Být s tebou Být s tebou Antonie Nováková

Velmi krátká knížka z pera české autorky s nádhernou obálkou. Přiběhl zhltnete bez problémů během jednoho odpoledne/večera. Děj ubíhal poměrně rychle a velmi dobře se četl. Možná někdy ubíhal moc rychle až neuvěřitelně. Na knize hodně oceňuji playlist, který byl na začátku.

Kniha má velmi zajímavé myšlenky a hlavní hrdinové nemají zrovna jednoduchý život. Opět zde nelezmeme nastíněné problémy a jejich řešení či vysvětlení se dočkáme až na konci knihy, takže to čtenáře příjemně drží v napětí. Já jsem byla celou dobu zvědavá, co se stalo Mattovi a proč se z toho Vaja obviňuje.

Příběh je vyprávěn z pohledu obou hlavních hrdinů a to Vaji a Maddena. Oba dva jsou velmi zajímavé postavy a velmi snadno s nimi budete sympatizovat. Můj zásadní problém byl, že jsem mezi nimi necítila žádnou chemii a v tomhle směru by to chtělo trochu přidat, aby vztah pro čtenáře byl více uvěřitelný. Překvapilo mě jednání Maddena, ale občas doopravdy nevidíme problém, dokud mám ho někdo blízký neodhalí.

Já osobně se trochu nemohu odpoutat od toho, že mi kniha značně připomínala jednu sérii od Německé autorky a podobností jsem tam viděla poměrně hodně..

Bohužel v knize je více věcí trochu nedomyšlených a nedotažených, ale styl psaní je velmi příjemný a milý. Rozhodně si myslím, že autorka má na to psát a ráda si případnou další knihu přečtu.

Knihu mohu doporučit všem, kteří hledají lehce napsanou romantiku, u které se budete usmívat.

2.5/5

30.11.2023 2 z 5

Dvojí mysl Dvojí mysl Martin Rousek

(SPOILER) Spoiler v textu označen, takže v klidu můžete číst. Musím přiznat, že poprvé ve svém životě dávám hodnocení "odpad".

A jak vlastně začít tuhle recenzi?
Vždycky, doopravdy vždycky se snažím na knize, co se mi nelíbila vyzdvihnout něco hezkého či co mě zaujalo, něco s čím se dá pracovat do budoucna nebo zajímavou myšlenku. Jenže já fakt nic nemám, ať přemýšlím, jak přemýšlím, tak nic nemohu najít. Jediné pozitivum této knihy vidím v tom, že měla jen 232 stran, takže čtenáři nemuseli trpět déle.

Ráda bych tu vyjádřila veškeré své myšlenky, které mě napadaly v průběhu čtení a po dočtení, ale myslím, že taková recenze by vydala možná i na více stran než samotná kniha. Tak to zkusím stručně!

1) Žánrové zařazení
Jakožto poměry milovník thrilleru a odpůrce hororů jsem měla trochu obavy, aby nebyla kniha až moc strašidelná, nakonec se ukázalo, že mě strašila naprosto jiným způsobem! Thriller od této knihy doopravdy nečekejte, spíš by se to dalo nazvat jako výsměch thrillerům všeobecně. Autor nedrží správnou gradaci a případnou strašidelnost příběhu, protože do vážných situaci vnáší rádoby vtipné poznámky a myšlenky o ředkvičkách.

2) Styl psaní
Myslím, že kdo četl knihy od autora, tak ví na co narážím. Plechoví oři, žlutá hřejivá koule a tma s nádechem černé barvy a podobné vyrazy naleznete v knize s pravidelností. Přesně si dovedu představit, jak slečna ve 22 používá přesně tyto synonyma. Ano, ano, chápu, ve škole nám říkali, že opakovat stejná slova se nemá, ale někdy se tomu dá vyhnout a nemusím zacházet do extrémních synonym. Pokud znáte seriál Přátelé, vybavíte si scénu, kdy Joy použije Tezaurus.

3) Postavy
Naprosto nezajímavé, nezaživné a hlavně vám vůbec nepřirostou k srdci. Většina z postav se chová jako dítě z mateřské školky. Lilly jako hlavní hrdinka je naprosto strašná, nejen že se o postavě nic nedozvíte, ale když už něco víte, tak autor to na následující stránce úplně převrátí a jste úplně ztraceni. Lilly je pitomá, povrchní, arogantní (s prominutím) p**a, která mysli jen na sebe a dělá ze sebe chudinku a její kamarádská pomoc je tak veliká jako zrno písku. Jo a zapomněla jsem dodat, že nejvíce jo záleží na počtu liku na fotce. Představte si tu hrůzu, že se číslo nepohlo a pak tu úlevu, když ji napadlo aktualizovat stránku.
Upřímně řečeno řekla bych, že autor ví o ženách naprosto kulové a možná by mohl příště se pokusit poznat myšlení slečen a ne nás urážet tímto veledílem.

4) Děj
Ten se asi ztratil v mezi prostoru.. Protože v knize se v podstatě nic neděje, Lilly si chodí na kafíčka, do bazénu, brečí nad svým ubohým životem a přemýšlí o revoluci ředkviček. Hlavní vyvrcholení se sice odehrává na posledních 10 stranách, ale vy to všechno víte od začátku, takže vás to vlastně vůbec nepřekvapí a nešokuje.
A pokud bychom se v tom měli nimrat, tak MOŽNÝ SPOILER - Jak je možné, že si Lilly nevšimla, že druhé kafe nezmizí? Nebo kafe zmizelo? Ale potom jak? A takových nelogičností je tam kupa. KONEC MOŽNÉHO SPOILERU
Nelogičnost hledejte i v tom, co postavy mohou a nemohou dělat, čímž mířím na Desmonda. A mohla bych pokračovat...

5) Závěr
Mohla bych se tu rozepisovat dál a dál, ale myslím, že už jste si nějaký obrázek vytvořili. Případně doporučuji mrknout na všechny další hodnocení tady s označením odpad a s většinou z nich se ztotožnuji. A když už jsme u toho, tak nechápu, jak je možné, že autor nasbíral tolik pětihvězdičkových hodnocení a osobně mi to přijde až trochu podezřelé. Knihu nedoporučuji, bylo to pro mě naprosté utrpení, většinu knihy jsem si chtěla vypíchnout oči a pak pro jistotu ještě skočit z třetího patra na beton.

0/5

01.11.2023 odpad!

Tajemství Lynburnů Tajemství Lynburnů Sarah Rees Brennan

Tohle je příběh, který je ideální na Spooky season, takže pokud nevíte, co zrovna číst, tak vám knihu v říjnu doporučuji.

I přesto, že se jedná o YA knihu, tak mě chytla a hodně bavila. Příběh se čte úplně sám, celou dobu nás udržuje v příjemném napětí a celý děj je opředen záhadou, kterou chcete rozluštit. Najdete zde i velmi vtipné hlášky a momenty, osobně jsem občas vyprskla smíchy na hlas.

U postav jsem si oblíbila Kaminu kamarádku Angelu, která měla skvělé sarkastické hlášky. A její "tajemství" jsem odhadla již z počátku knihy. Sama moc nevím, co si mám myslet o Ashovi, hlavně o jeho chování v závěru. Kami i Jared jsou postavy, které si oblíbíte a obzvlášť s jejich spojením a prozkoumáváním toho, jak to vlastně vzniklo. Opět mě zklamalo chování Jareda na konci příběhu.

Bohužel i přesto, že se mi kniha velmi líbila, tak musím zmínit i některé mínusy této knihy. Prvním problémem spatřuji přechody z osob, které nejsou oddělené ani mezerou. Prostě čtete a uprostřed z ničeho nic se změní pohled na Jareda, což bylo doopravdy hodně matoucí. Český překlad na neštěstí též pokulhávál a byly zde často gramatické chyby.

Děj ubíhá doopravdy rychle a musím říct, že doopravdy zde nechybí pořádné napětí a hlavně gradace. Četla jsem, četla jsem a těšila jsem se na epické vyvrcholení a BUM najednou konec knihy. Vůbec jsem tomu nemohla uvěřit. Znovu jsem listovala poslední kapitolou a říkala si: To snad nemysli vážně?

Místo slibného zakončení jsou zde nastíněny další problémy a otázky a vy nevíte, co si myslet. Hlavně ten úplný závěr, mi zlomil srdce Okamžitě jsem začala vyhledávat informace a zjistila, že kniha má ještě další dvě pokračování, která bohužel nebyly přeloženy do českého jazyka. Takže si myslím, že okolností mě donutí, si konečně přečíst nějakou knihu v angličtině, abych se dozvěděla, jak to vlastně všechno dopadne.

Knihu bych doporučila fanouškům nenáročné fantasy a milovníkům YA. Přestože je kniha určená pro mladší čtenáře, myslím, že i starší může zaujmout.

01.11.2023 4 z 5

Krevní pouto Krevní pouto Scott Reintgen

První díl jsem četla před dvěma a půl lety a tak návrat do tohoto světa byl velmi obtížný a náročný.

Na prvním díle mě bavila právě ta magie, myšlenka fénixů, popisy zrození jednotlivých koní a to jaké ingredience k tomu potřebujete. Vlastně i myšlenka celého závodu mi přišla fajn. Jenže v druhem díle se ocitáme uprostřed války a to za mě tolik zajímavé nebylo.

Setkáváme se zde s hrdiny z prvního dílu, kdy mezi moje nejoblíbenější stále patří Imelda, ale postupem knihy jsem si velmi oblíbila i Pippu. Samozřejmě s Pippou přichází i všemi velmi oblíbená Du-forma, s kterou jsem trochu válčila stejně jako v prvním díle.
S vedlejšími postavami jsem občas měla velký problém, protože jsem si je nebyla schopná vybavit z prvního dílu.

Zápletka a vyvrcholení tohoto dílu a i celé série byla doopravdy zajímavá a opravdu mě velmi překvapila. Jen jsem trochu očekávala, co přijde na konci za průšvih a ten se vlastně nekonal. Jelikož nechci nijak zvlášť spoilerovat, tak řeknu jen, že to působilo až moc jednoduše, pohádkově a neuvěřitelně. Doopravdy by sérii neuškodilo, kdyby se ke konci stalo něco víc WOW.

Příběh se četl velmi dobře a kupodivu mi stránky ubíhaly pod rukama i přes zákeřnou du-formu. Autor čtenáře drží v příjemném napětí právě pomocí změny postav, protože se něco stane na jednom místě a najednou si musíte počkat dvě kapitoly než se dozvíte něco dál.

Knihu bych doporučila spíše mladším čtenářům a lidem, co teprve objevují žánr fantasy (s prvky sci-fi). Myslím si, že pro náročnější čtenáře nemusí být kniha tolik atraktivní.

25.10.2023 4 z 5

RunAway RunAway Anabelle Stehl

Už závěr druhého dílu mě velmi nalákal na třetí díl. Miriam nám odhalí své tajemství a musí se potýkat s důsledky, které z toho vyplynou a ty rozhodně nejsou jednoduchý. Osobně bych se nechtěla ocitnout ani v jedné ze situací, které Miriam potkaly.

Postavy zde potkáváme opět stejné jako v předchozích dílech a jejich životy jsou příjemně propojené. Za mě stále nejlepší postava je Phuong a jediné, co mě doopravdy na sérii mrzí je, že nedostala více prostoru. Eliase si podle mě oblíbí každý a je to člověk, který se bude za svoji rodinu prát až do poslední chvíle.

Miriam i Elias každý řeší své problémy a potíže, ale nedokážou se svěřit svým nejbližším a místo toho najdou útěchu mezi sebou. Právě jejich dlouholeté přátelství jim brání udělat další krok. Bojí se toho druhého, sebe samého a reakce okolí. Oba dva se s tím perou po svém a i s ostatními věcmi. Musím říct, že jsem si obě dvě postavy oblíbila a tak nějak mi jejich spojení dávalo smysl.

Budu se opakovat, ale ráda bych znovu zdůraznila, že to skvělé na sérii je, že se nejedná o plytký romantický příběh, ale řeší se zde těžká a zásadní témama jako například potrat. Rozhodně si myslím, že když budete chtít najdete ve knize hodně.

Děj utíká rychle a kniha se čte velmi dobře. Samozřejmě ve knize najdeme zajímavé zvraty, které vás překvapí. Obsahuje i plno krásných myšlenek.

Překvapilo mě, že série se odehrává během jednoho roku, čekala jsem, že to byl delší čas. Trochu bych knize vytkla až přespřílišný Happyend, ale jako zakončení série je to příjemné.

Musím přiznat, že s posledním dílem série se mi doopravdy nechtělo loučit. Věřím, že se někdy k sérii velmi ráda vrátím. Ráda bych vám knihu a celou sérii doporučila a doufám, že většinu z vás neodradí hromada negativních komentářů a recenzí, které existují. Mně osobně se nejvíc líbil druhý díl.

25.10.2023 4 z 5

FadeAway FadeAway Anabelle Stehl

Musím přiznat, že i když jsem první díl četla letos v únoru, tak jsem ze začátku druhého dílu měla problém s postavami, ale po chvilce jsem všechny zařadila a šlo to skvěle. Líbilo se mi propojení postav a to, že se rozvíjel i jejich příběh. Protože o Phuong a její poznámky přijít nechcete.

Milan byl taková pro mě zvláštní postava, protože sport stavěl na první místo před vším ostatním. Postupem knihy jsem si oblíbila i jeho. I v této knize přichází pár šoků a jedním z nich bylo chování Kyry po zápase, to doopravdy trochu přehnala.

Kniha opět řeší vážně problémy a jak se s tím hlavní hrdinka vypořádává. Velmi se mi líbil nápad dopisů, které se ve knize objevily a bylo to doopravdy silné čtení.

Konec knihy byl naprosto dokonalý a musím říct, že jsem potřebovala kapesníčky. Byl to masakr a líbilo se mi, jak se zde objevili různé reakce na Kyřin příběh. Nechci víc prozrazovat, abych vám tu nedala spoilery.

Epilog byl úplně OMG! WOW! Tohle jsem doopravdy nečekala a jsem upřímně strašně moc zvědavá na třetí díl.

Knihu bych doporučila všem, kteří mají rádi pomalou romantiku a romantiku, která se zabývá i hlubšími myšlenkami a tématy než je "jen" láska hrdinů.

01.10.2023 5 z 5

Ghostwriter Ghostwriter Alessandra Torre

Od autorky jsem četla již Hříchy Hollywoodu a proto jsem se na další knihu velmi těšila a byla jsem zvědavá, co nám přinese a musím říct, že to bylo doopravdy něco.

Helena je spisovatelka, která se rozhodne napsat svojí poslední knihu, ve které odhalí všechna svá dosavadní tajemství. Hned na začátku příběhu víme, že se něco stalo, ale naprosto netušíme o co jde. Potkáváme se s Helenou, která nám svůj příběh předává. Střídájí se zde vzpomínky a současnost a postupně odhalujeme celý příběh a skládáme ho dohromady.

Helenu nejspíš budete nenávidět, protože je to neobvyklá postava, která v hodně ohledech myslí jen na sebe a řád, který se musí dodržovat. Pravidla cpe úplně všude. Vlastně se tváří, že díky ním žije dokonalý život. Jenže opak je pravdou a myslím, že vás na konci překvapí. I přesto, že jsem ji nechápala, tak mi ji bylo v závěru doopravdy líto.

Marek je taková vichřice, který se Heleně dostane do života a to teprve začíná ta správná mela. Je to správný chlap, kterého si zamilujete a i přesto, že si prožil svoje, tak dokáže vnést smích a přátelství Heleně do života.

Příběh se četl dobře, držel čtenáře v napětí a dával mu prostor pro vlastní teorie. Odhalení na konci bylo radikální. Musím přiznat, že jsem koukala s otevřenou pusou a nevěřila jsem vlastním očím. A přesně v ten moment je vám Heleny doopravdy líto. Byl to šílený šok.

Musím přiznat, že i když čtenář věděl, kam to s Helenou směřuje, tak mě to stejně dostalo. Naprosto otevřeně přiznávám, že posledních několik stran jsem bulela jak želva. Cely příběh byl naprosto emotivní a vysilující, ale přesto dokonalý! Hlavně ten závěr, kdy sice Helena nebyla schopna čelit všem svým démonům přímo, ale to co se rozhodla udělat bylo krásné!

Do tohohle příběhu jsem se doopravdy zamilovala, byl skvělý! Byla to emotivní jízda a doporučuji ji prožít každému.

P. S.: pokud vám někdo řekne, že je kniha nudná a trapná, tak ho neposlouchejte, děkuji.

21.09.2023 5 z 5

Po stopách Jacka Rozparovače Po stopách Jacka Rozparovače Kerri Maniscalco

Realita je taková, že jsem knihu rozečítala na dvakrát. Nejprve jsem čtení musela přerušit kvůli škole a pak jsem byla úplně zmatená, takže jsem musela číst od znova.
Celkově jsem knihu četla poměrně dlouho, ale rozhodně to neznamená, že by byla kniha špatná! Jen jsem ji chytla ve špatném období.

Příběh Jacka Rozparovače zná asi každý, ale co kdyby po jeho dopadení pátrala sedmnáctiletá žena z Viktoriánské Anglie? Skandál!

Doba je zde vykreslená velmi pěkně a rozhodně musím zmínit, že popisy místa činů a těl jsou tak důkladně, že by se vám z toho mohl zvednou žaludek.

Postavu Audrey Rose i Thomase jsem si velmi oblíbila, hlavně to jejich vzájemné přiměřené škádlení. Oba dva měli občas zajímavé prostřehy a musím přiznat, že Audrey měla doopravdy hodně odvahy ať už pro svůj koníček a nebo i pro svou neoblomnou snahu najít vraha.

Příběh nás vede postupně jednotlivými krůčky a skládáme si dohromady mozaiku, co se vlastně děje. Za mě i gradace příběhu byla skvělá. Přiznávám, že jsem Jacka neodhalila a byl to pro mě na konci veliký šok a překvapení.

Na závěr knihy mě velmi překvapilo, když ostatní čtenářky spatrovali náznaky k druhému dílu. Upřímně jsem to nějak minula a byla jsem docela v šoku, když jsem zjistila, že i v další knize nalezneme naše dvě hlavní postavy.

Extrémně oceňuji, že na konci knihy autorka napsala, co bylo podle skutečnosti a co byla jen její smyšlenka. Velmi mě překvapilo, když jsem zjistila, že ten pán médium doopravdy existoval a policii nabízel několikrát svou pomoc.

Knihu doopravdy mohu doporučit, pokud vás zajímá neobvyklý příběh Jacka Rozparovače a prostředí Vicrorianské Anglie.

21.09.2023 4 z 5

12. 5. 1743 – Marie Terezie: Korunovace na usmířenou 12. 5. 1743 – Marie Terezie: Korunovace na usmířenou Eduard Maur

Kniha je rozdělena do několik kapitol, kdy se každá s nich zabývala jiným tématem, s kterým se musela Marie Terezie potýkat před, během a těsně po své korunovaci Českou královnou.

Kniha začíná příjezdem Marie Terezie do Prahy, popisem její korunovace a následnou oslavou narozenin. Poté se vracíme v čase, kdy se dostáváme k informacím před korunovací v rozsahu několika let.

Jedná se o dost podrobný popis válek o České dědictví a válek o Rakouské dědictví. Nalezneme zde popisy postupu armád a celkově kdo spolupracoval s Marii Terezii a kdo spolupracoval s Karlem Albrechtem. Dále se zabývá, jak došlo ke smíření s českou šlechtou a taky jaké reformace následovali po její korunovaci.

Kniha se čte poměrně dobře, i přesto, že obsahuje velmi popisné části, jak postupovaly armády a docela podrobné seznamy lidí. V poslední řadě zde nalezneme i osudy odpůrců Marie Terezie. Celou knihu doprovází i úryvky dopisů a řečí a to celou knihu činí zajímavější.

Rozhodně mohu knihu doporučit všem, kteří se zajímají o historii a chtějí se dozvědět něco nového a zajímavého o českých dějinách a o tom, jak královna Marie Terezie musel tvrdě bojovat o České země.

Komisař Komisař Paulina Świst

Do knihy jsem se pustila více méně náhodou, když jsem hledala, co bych mohla číst a přitom, aby to bylo vtipný a nenáročný a v Komisaři jsem se teda nespletla. Chytlo mě to hned od začátku a já si užívala celý příběh a humor postav.

Jsem strašně ráda, že v knize potkáváme i staré postavy a oblíbila jsem si i ty nové. Asi musím upřímně přiznat, že hlavně pana prokurátora. Zuzana taky nebyla k zahození.

Děj se četl velmi dobře a řekla bych, že celková zápletka byla trochu lepší než v prvním díle. Kniha celkově působila více napínavěji a rozhodně musím říct, že jsem si tento díl užila o chlup více než první díl. Jo a samozřejmě nesmím zapomenout na plus, že je tam vlčák

Příběh obsahuje dobré zvraty a některé momenty, které vás doopravdy dostanou a o to víc vás bude zajímat, co bude dál.

Strašně moc jsem zvědavá, co přinese další díl. I když mě lehce zklamalo, když jsem zjistila o jakou postavu se jedná. No snad to nezkazí celkový dojem z knižní série.

Knihu bych doporučila všem, kteří mají rádi odpočinkové knihy a chtějí se pobavit a přitom nechtějí jen slátaninu o sexu, ale něco co dává i nějaký smysl.

Pan Romantik Pan Romantik Leisa Rayven

Nějak jsem nevěděla, co chci číst a říkala jsem si, že bych si dala něco milého, odpočinkového a hlavně něco u čeho se pobavím a myslím, že všechny tyhle kategorie Pan romantik splnil na výbornou.

Do knihy jsem se začetla velmi rychle a už jsem se neodtrhla (do dvou do rána). Prostě se nedala odložit a já byla nadšená.

Jedná se doopravdy o velmi příjemnou romantiku, která má neobvyklou zápletku, když Pan romantik poskytuje dokonalá rande ženám. Obě dvě postavy jsem si velmi rychle oblíbila. Eden byla skvělá a strašně jsem si užívala hlášky a komentáře její sestry i babičky - byly taková správná trojka. Eden byla správně skeptická a velmi mi sedlo i vysvětlení, proč tomu tak bylo. No a co říct více o Panu romantikovi? Že mě doopravdy bavil a bavilo mě i jeho fungování.

Knize nechyběl ani správný zvrat a musím říct, že mi zatrnulo a i jsem si lehce pobrečela. Happyend asi nikoho nepřekvapí. Celkově knihu hodnotím velmi pozitivně, je to skvělé napsaná romantika, která vás doopravdy pohladí po duši.

Rozhodně mohu doporučit všem, kteří vyhledávají romantické knihy a nechtějí úplně přeslazenou blbost a chtějí si u knihy dobře odpočinout.

Samozřejmě se těším na další díly této série

Ztracena v bílém šumu Ztracena v bílém šumu Javier Castillo

Kniha mě velmi rychle vtáhla do děje a já jsem nutně potřebovala vědět, co bude dál. Hned v úvodní kapitole se dozvíte, že zmizela malá holčička Kiera a jak po ní bylo vyhlášeno pátrání. O to větší šok vás čeká po chvíli, kdy se posunete v čase o celých 5 let a hned zjistíte, že malá holčička stále nebyla nalezena.

Příběh je doopravdy zajímavě podáván, protože zde naleznete příběhy od rodiny malé Kiery, následně studentky žurnalistiky a následně novinářky Miren, která tomuto případu nakonec zasvětí několik let a v poslední a překvapivě řadě zde naleznete i část ze strany únosců. Dalším velmi zajímavým pojetím jsou časové roviny, protože těch zde naleznete doopravdy hodně. Upřímně občas, když se nějaký kousíček celé skládačky začal odhalovat, tak mě naštvalo, že jsem v jiném čase.

Celá kniha udržuje velmi zajímavý spád a drží vás doopravdy hodně napjaté, až do samotného konce. Rozhodně jsem se při čtení nenudila a doopravdy mě zajímalo, jak se to pokládá celé dohromady.

Oceňuji, že konec je postaven na tom, že na konci všeho Miren napsala knihu o celém případu. Rozhodně mě velmi zaujal náznak dalšího dílu (který vyšel letos). Kniha si připravila pár hodně dobrých zvratů.

Dlouho jsem se zamýšlela, proč jsem po dočtení neměla skvělý pocit a i proto mi trvalo než jsem napsala recenzi. Pokud bych pominula bláznivé chování Miren na konci knihy, tak mně rozhodně vadilo pár věcí, který by knihu pozvedli na vyšší úroveň. Konec byl za mě moc sluníčkový a jednoduchý. Kdyby se na konci stala jedna událost, tak by mi to přišlo reálnější. Trochu mě mrzelo, že nám autor na začátku knihy naservíroval velmi zajímavý hovor na tísňovou linku a pak už se o tom celou knihu nemluvilo a nedošlo k nějakému většímu rozuzlení.

Rozhodně vás od knihy nechci odradit, protože má své kvality a stojí za přečtení :) Chystám se i na druhý díl :)

Někdo nový Někdo nový Laura Kneidl

Příběh mě bavil od samého začátku a ani jsem nějak nevnímala, že má kniha tolik stran. Mickey jsem si velice oblíbila i přes to, že v některých chvílích reagovala nebo jednala přehnaně. Přesto jsem jo fandila a myslím si, že v průběhu knihy udělala dost velký pokrok. Julian byl takový zvláštní, že začátku jsem ho vůbec v lásce neměla, ale postupem knihy jsem si ho též oblíbila, hlavně některé maličkosti, které dělal pro Mickey.

Kniha jako taková se dotýká témat, která nejsou úplně častá, ale zato jsou to témata o kterých by se mluvit mělo. V této knize je vše skvěle pojaté. A není to kniha, kde je vše růžové a v pořádku, právě naopak setkáváme se zde s plno zamítavými reakcemi okolí a odsouzením i od vlastní rodiny. Rozhodně obsahuje plno krásných myšlenek k zamyšlení a náhled do života, který není úplně ideální a jednoduchý.

Příběh měl dobrý spád a rozhodně jsem se v průběhu čtení nenudila. A i když někteří říkají, že to bylo očividné, tak pro mě na konci přišel obrovský šok a musela jsem si několikrát přečíst danou stránku, abych to plně vstřebala. Celý příběh nám představuje mnoho otázek a věcí nad kterými musíme přemýšlet a postupně odhalujeme jednotlivá tajemství.

Děj byl napsat velmi promyšleně a nenásilně a myslím, že to v nejenom čtenáři vyvolalo velmi silné emoce a přesně to je důvod, proč se mi kniha tak moc líbila.

Knihu bych samozřejmě doporučila všem, kteří už četli nějakou knihu od Laury Kneidl a taky všem, kteří hledají doopravdy zajímavý příběh z LGBT.

17.07.2023 4 z 5

Osudná plavba Osudná plavba Tom Hindle

Kniha mi velmi připomíná detektivky od Agathy Christie. Hned na začátku příběhu máme nastíněný zásadní problém a v průběhu celé knihy pomalu odhalujeme jednotlivé události, souvislosti a vztahy.

Upřímně musím přiznat, že jsem za celou dobu neodhalila, kdo by mohl stát za vraždami a moje podezření se prokázala jako milná. Celkově bych řekla, že příběh trochu ztrácel na tom, že zde byl vyprávěn děj a obsahoval doopravdy minimum menších zvratů.

Nebudu lhát do strany 373 jsem si říkala: "OK, je to dobrý, ale..." byla jsem přesvědčena, že tomu dám tak 2 hvězdičky a říkala jsem si, že to mělo skvělý nápad, ale nebylo to dotažené do konce. ALE PAK přišel velký zvrat! Posledních 30 stran jsem četla 2x, protože jsem nemohla pochopit, co se tam stalo. Byla jsem úplně štronzo a nechápala, co s tam děje. Doopravdy to byl velký šok.

Doporučila bych všem, kteří mají pozvolné detektivky a miluji knihy Agathy Christie.

3.5/5 (sama si zatím nejsem moc jistá, zda 3.5 nebo 4 )

13.07.2023 3 z 5

Madame de Pompadour Madame de Pompadour Nancy Mitford

Kniha se četla poměrně dobře a na její čtení jsem se vždy těšila. Seznámila nás s životem Ludvíka XV., jeho výchovou a jeho jinými milenkami a hlavně i se situací, která v té době ve Francii byla.

Poté se dostáváme k životu samotné Madame de Pompadour od jejího dětství až po její smrt. Pocházela z nízkých poměru a v devíti letech ji bylo předpovězeno, že bude vládnout královskému srdci. Rozhodně bych řekla, že to byla velmi silná žena, která okouzlila plno srdcí, ale zároveň si znepřátelila hodně lidí. Kromě toho, že byla velmi chytrá a empatická, tak byla velmi cílevědomá.

Kromě jejího života a skutků, které za svůj velmi krátký život udělala, tak zde nalezneme hlavně popisy chování na dvoře a rozhodně to bylo velmi obohacující. Rozhodně musím říct, že žít na dvoře nebyl jednoduchý a obzvlášť ve Francii, kdy platila různá pravidla pro jednotlivé domy/dvory.

V knize je patrná jakási nadřazenost a povyšenost Angličanů nad Francouzi, kdy je vidět, že úplně autorka neuznává poměry, které ve Francii byly. Nalezneme zde i typický anglický humor, který mi velmi sedl.

Kniha končí nečekaně smrtí Madame de Pompadour, kdy se mi vybavil díl Doctora Who, který mám strašně ráda a v knize jsou úplně stejně věty, jako právě v tomto dílu. Knihu mohu doporučit všem, kteří mají rádi historii a chtěli by se dozvědět něco více o Francii 18. století.

13.06.2023 4 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Jak možná někteří z vás víte, tak jsem četla první dva díly už před 2.5 lety a z více důvodu jsem poslední díl nedočetla. Jedním z nich byl i spoiler, který jsem dostala a který ve výsledku nebyl úplně přesný.

Najednou jsem dostala chuť tuto sérii konečně dokončit. Takže jsem jedničku shlédla jako film a dvojku si pustila jako audioknihu, abych měla na co navázat. Knihy jsou namluvené Terezou Bebarovou a velmi dobře se poslouchají. Asi jeden z bonusů, proč jsem sérii dočetla.

Ani pořádně nevím, kde přesně začít. Katniss mě neuvěřitelně štvala (i před 2.5 lety, i dnes). Nedokážu říct, zda víc v prvním a nebo třetím díle. Světe div se, začal mě štvát i Hurikán, jakože nikdy jsem mu nijak nefandila, ale vážně po třetím díle, jak může být někdo team Hurikán?

Děj plynul poměrně dobře, akorát nás celou dobu připravuje na epickou, velkou závěrečnou bitvu a ta se na konci vůbec nekoná. Takže za mě velké zklamání. Do toho musím přidat ty části, kdy byla Katniss bez sebe, které mohly být s ledovým klidem psaný z jiného pohledu. A pokud tohle všechno nebylo dostatečné zklamání, tak ten konec byl pro mě peklo. I bych byla schopná uznat, proč Katniss skončila s tím a kým skončila. Jen nechápu, proč ji autorka musela cpát takový násilný happening u kterého porušila vše, za čím si naše hrdinka stála předchozí dvě knihy.

Můj upřímný názor je, že se v této knize nemusela autorka bát někoho z "oblíbenců" zabít klidně i Katniss (promiň, holka!). Naopak mohla udržet na živu jiné postavy, které bohužel zemřeli. Bohužel musím přiznat, že moje oblíbené postavy jsou právě ty vedlejší jako je Prim, Finnick a Boggs a rozhodně bych ocenila, aby měly více prostoru.

Tak nějak bych řekla, že se můj názor výrazně nezměnil, je to jedna z mála knižních sérii u kterých jsou za mě lepší filmy. Knižní adaptace se rozhodně nestane mou oblíbenou a myslím, že v budoucnu ji vyhledávat nebudu. A už jsem říkala několikrát a stojím si za tím nadále, že série Divergence je mnohem a mnohem lepší.

Chtěla bych se omluvit všem fanouškům, kteří vyzdvihují Hunger Games, ale opravdu to není můj šálek čaje. Myslím si, že tohle může bavit mladší čtenáře, kteří s dystopickým žánrem teprve začínají.

3/5

16.04.2023 3 z 5