Ghostwriter

MOJE POSLEDNÍ KNIHA BUDE MOU ZPOVĚDÍ… Lhala jsem. Policii, přátelům i rodině jsem kdysi vyprávěla příběh, vylhaný od začátku až do konce. A víte co? Všichni mi uvěřili. Ale není se čemu divit. Vyprávění příběhů mě přece proslavilo. Patnáct bestsellerů. Miliony fanoušků. Sláva a úspěch. Nyní mi zbývá napsat už jen poslední příběh. Ten ale bude ze všech nejlepší, s dechberoucí zápletkou a vyvrcholením, které srazí čtenáře na kolena. Jejich reakce mě však už trápit nemusí. Říká se, že smrt může být vysvobozením. Tak uvidíme…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/443144/big_ghostwriter-4BW-443144.jpg 4.1133
Literatura světová, Romány, Thrillery

Vydáno: , Mystery Press

Ghostwriter, 2017

Kniha Ghostwriter

Ophelie

Kniha se mi moc líbila, dobře se četla, děj hezky plyne, vyprávění z pohledu více postav mi nevadilo a pasáže kurzívou udržovaly napětí, při čtení chcete vědět, co se Simonovi a Bethany stalo a jaký podíl na tom měla Helena? Musím říct, že konec a odhalení celého příběhu mě dostal. Kombinace šoku (no ty kráso) a i slz (dojetím). Knihu rozhodně doporučuji (líbit se bude asi více ženám).

lihate

Helena umírá. Helena je spisovatelka a umírá. Číst knihu s tématem umírání, ať už za jakýchkoliv okolností, nesnáším. Nesnáším mít depku kvůli knize, protože čtení by mě mělo těšit. A tady mě to teda netěšilo ani chvíli, a i přesto jsem tuhle knihu zhlta za dva večery. Paradox.

Tahle kniha je tak zvláštní, že vlastně nevím, jestli byla úžasná nebo vůbec. Díky krátkým kapitolám a úžasnému stylu psaní, se to čte hrozně rychle. Díky tomu, že je to thriller a ne čistě romantika, vás to nenechá se od stran odlepit.

Helena je ten typ hlavní postavy kterou buď nenávidíte nebo milujete. Nic mezitím. A já jí od první strany nesnáším. Ona je totiž ve svých očích dokonalá. Skvěle píše, všude má uklizeno, s ničím nemá problém, žije život jaký chce....

Jenže ve skutečnosti je tohle všechno lež. Protože Helena umí jednu věc úplně nejlépe. Lhát. A tak postupně zjišťujete, že Helenina dokonalost je vším, jen ne skutečností. Přesto všechno je pohled v knize podaný tak, že s Helenou soucítíte. Musíte. I přes to, že je vlastně psychopatka, je vám jí líto. Všichni jí ubližují a ona je oběť. Na konci knihy ji i tak milujete, protože víte, co se za vším skrývá, a že není taková, jaká se prezentuje.

Já vůbec netuším, proč tuhle knihu čtu a proč pořád potřebuju pokračovat. Je to ten typ knihy, který vás zlomí. Rozcupuje na kousíčky, ale už nesloží zpátky. V knize není jediná strana, kde by nešlo necítit, že je Helena nemocná, že má rakovinu a umírá.

Bolestně těžké věty střídají rádoby vtipy, které ale v celkovém kontextu nejsou vůbec vtipné. Navíc... Čím víc se blíží konec, tím čekáte něco lepšího, ale tady je to přesně naopak. Je to utrpení v písmenkách. Je to bolest. Smutek. A nic víc nebude. Žádný východisko. Na konci knihy není ani tečka. Jen pět písmen KONEC

Navíc ve chvíli, kdy vám dojde, že v knize nejde jen o smrt samotné Heleny, je hned téma ještě několikanásobně těžší. A pořádně zamotaný.

Tahle knížka mě rozladila asi na celkem dlouhou dobu, ale i tak jsem ani chvíli nepřemýšlela o tom, že ji odložím. Když vám v průběhu života zjistí nevyléčitelnou nemoc, nejste si vůbec jistí, jak budete reagovat na takové téma a knihu protkanou od začátku do konce smrtí. Do teď jsem se knihám kde je jen zmínka o něčem takovém vyhýbala. Úspěšně! V průběhu knihy jsem si prošla různými druhy reakcí. Čekala jsem, že to bude horší, ačkoliv občas jsem ji musela nechat až na další den. Občas prostě nešlo číst a někdy jsem dlouhé myšlenky o tom, jak se Helena cítí jednoduše přeskočila. I tak mi na konci tečou neovladatelné slzy.

Myslela jsem si celou dobu, že jedno vím teď už jistě. Tuhle knihu snad nikdy znovu číst nechci, prodám ji, strčím dozadu do knihovny, nevím...., i přesto, že byla svým způsobem naprosto skvělá. Ale ta kniha je vlastně úžasná. Spouští ve čtenáři tisíce pocitů, ať už pozitivních nebo negativních. Je jiná. Surovostí. Příběhem. Emocemi. Protože ve skutečnosti zjistíte, že je úplně o něčem jiném, než vám tady píšu. A taková je Helena a její život.

"Je to jako číst jednu z jejích knih. Nápovědy leží před ním. Ale ani za nic je nedokáže rozluštit."

"K úspěšnému řešení rovnice milostného příběhu musíme splnit několik požadavků. Láska + věrnost = šťastni až navěky. V tomhle životě jsem napsala a přečetla dost, abych pochopila, že splnění podmínek rovnice úspěch nezaručuje, nicméně porušení jejích pravidel typicky zaručí selhání."

"Takový je život, ukládá nám na bedra břemena a vůbec ho nezajímá jejich váha. Buď je uneseme, nebo nás jejich tíže zlomí."

Haduwig

(+ SPOILER) Kniha je rozhodně napínavá, díky krátkým kapitolám se čte rychle a nejde ji odložit. Helena není typickou postavou, ke které byste hned cítili sympatie, někdo si k ní cestu časem najde a někdo ne, a emocí je zde také požehnaně.

Co za mě bohužel ubírá na kvalitě je to, že se dá poměrně rychle odhadnout, co se před těmi čtyřmi lety stalo za tragédii a pak už jen čekáte, abyste zjistili jak to bylo. A to jak bylo navíc trochu přitažené za vlasy - opravdu skončila v místnosti, kde jsou informace, jak někoho zabít + návod k bojleru + nutné nářadí + náhradní klíče? A ta neaktivita policie mi tam taky zcela nepasuje.

wasabikanec

Tak trochu zklamání. Kniha je tak z 90% romantika, která v pozadí skrývá thrilerový podtext. Celou dobu čekáte, že se něco bude dít, ale až na posledních 50 stránek se toho děje opravdu málo. Slibné natahování hlavní zápletky vyvrcholí v trochu bizární maglajz. Spíš než nad vyřešením situace budete rádi, že jste na konci. To ani nemluvím o tom, na jak dlouho se dá natáhnout popis jedné scény. Pokud chcete romantiku, tak směle do toho. Jestli chcete napětí, tak ruce pryč.

popeluška

Tato kniha je naprosto ale naprosto dokonalá.Nemůžu uvěřit jak moc mě bavila.Nedala se skoro vůbec odložit.Velké díky autorce :-)

Mirin1349

Naprosto zbožňuji knihy o spisovatelích. Krásně na nich vidím, jak autor miluje psaní, díky tomu působí také tyto charaktery velice opravdově. Hned mám chuť vzít pero do ruky a začít psát. Kniha byla poutavá, hezky promyšlená a autorka z minima postav dokázala vytěžit maximum. Jestli chápu správně, tento příběh je odklon od standardní autorčiny tvorby, rozhodně jsem si ale čtení užila a možná po nějaké její jiné knize sáhnu. V doslovu si udělala také pěkné promo na svoje kurzy tvůrčího psaní.

Lalina3

Páni. Jen aby bylo jasno, 5* dám málokdy. Ale tady není o čem přemýšlet. Tohle bylo plné emocí, syrových emocí, život je prostě někdy svin* a občas se happy end nekoná.
Doporučuji.

monushka
27.11.2021

Čekala jsem více napětí, ale nebyl to špatný příběh. Čtenář má jen dvě možnosti, může buď Helenu litovat a nebo nenávidět. Pocit z knihy mi trochu zkazil závěr, který byl celkem odfláknutý.