Drahá Avo

Drahá Avo https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/504132/bmid_draha-avo-M5j-504132.jpg 4 566 154

Už je to deset měsíců, kdy jsi tu byla naposledy, ale já na tebe nemohu zapomenout. Chybělo mi vidět, jak jdeš po chodbě. Chybělo mi slyšet, jak fandíš při fotbale. Chyběla mi vůně tvých vlasů. V prestižní, břečťanem porostlé Camdenské střední škole vládnou bohatí a oblíbení Žraloci. Kdysi dávno jsem chtěla být součástí jejich světa – dokud mě nezničili. Nemůžu v klidu chodit po zdejších chodbách, aniž by na mě všichni koukali a šuškali si. Poslední, co jsem čekala, byl anonymní milostný dopis od jednoho z nich. Prosím. Nenávidím každého z těch bohatých kreténů za to, co mi udělali. Otázkou je, který ze Žraloků je můj tajný ctitel? Knox, zjizvený quarterback. Dane, jeho dvojče. Nebo Chance, můj ex, který mi dal kopačky po tom večírku, na kterém mě kdosi znásilnil…... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Red
Originální název:

Dear Ava , 2020


více info...

Komentáře (154)


vera5841
vera5841
24.02.2024 4 z 5

Ten týpek na obálce mě opravdu odrazoval :)
Ale anotace mě zaujala a tak jsem jí dala šanci.
Poměrně klasická středoškolská romantika. Zde ovšem se dvěma velkýma otázkami - Kdo je tajný ctitel? (s touto otázkou nás bohužel autorka příliš nenapíná, ale za to můžeme sledovat příběh z obou pohledů) a Kdo Avu před rokem znásilnil?
Ava a Knox jsou jako den a noc. Ona je chudá holka, co si musí vše vydřít a on je kluk z bohaté rodiny, kterému nic nechybí... a nebo ne? Možná toho mají společného mnohem více, než se zdá.
A proto se nabízí další otázka - má jejich láska vůbec nějakou šanci na budoucnost?

Pája699
Pája699
16.02.2024 3 z 5

Myslím, že už tu bylo řečeno vše a jen bych se opakovala. Kniha má určitě svoje klady, ale i zápory.

Na to, jak jsem se na knihu těšila, jsem po přečtení mírně zklamaná. Nebylo to takové, jak jsem si představovala. Hold jsem do toho měla jít asi s menším zápalem :-) I svým způsobem mi nesedl styl psaní..

Autorka určitě nevyužila potenciál na 100%...nehledě na to, že ta obálka je vážně strašná :-D Děj předvídatelný, kdo je autorem psaníčka je víc než zřejmé a kdo Avu znásilnil, tak na to není taky zase tak těžké přijít.

Ať jenom nekritizuji......nedá se určitě popřít čtivost, místy i napětí a určo se u knihy i zasmějete .-) Sympatické hlavní i vedlejší postavy. Příjemná jednohubka za 3 hvězdy.


Bergerac16
Bergerac16
09.02.2024 2 z 5

(SPOILER) Ukázková kapitola mě zatraceně chytla, potřebovala jsem vědět, jak se příběh vyvíjí dál, hlavní téma je vybrané skvěle. Z oběti násilí je mezi vrstevníky viník, čtenářsky sakra citlivé.
Čím dál jsem četla, tím víc ze mě nadšení opadávalo. Postavy se nechovají jako náctileté. Autorka se silnými tématy (trauma, drogová závislost, zjizvení dítěte vlastní matkou) dál nepracuje, takže jsem získala dojem, že je tam prostě dala na „efekt“. Stejně tak „atraktivní“ asi měla být ukájecí scéna v koupelně; anebo to, že kde se vzal tu se vzal homosexuální kamarád Wyatt (milé, ale tak strašně nadužívané v mnoha románech).
Originální mi přišlo zakončení příběhu, rozehrané pod taktovkou Knoxova otce (který najednou znenadání projevuje o syny zájem). Bod autorce za to, že jsem vážně uvěřila, že po skoro dvou letech je vztah obou postav pasé, zase jsem na to skočila.
Epilogy byly hrozné, zvlášť ten druhý. Druhá nejhorší na knížce je potom obálka (nicméně převzatá z originálu, takto ji nejspíš schválila sama autorka).
Já jsem si prostě po přečtení připadala podvedená.

monishek
monishek
08.02.2024 5 z 5

To bylo něco. Podle obalky byste rekli, ze pujde o nejakou lacinou erotiku, chyba! Origo obalka je vystiznejsi, ale budiz, stalo se. Borec na obalce neni vubec odpovidajici k obsahu knihy. Hlavni tema je znasilneni, ktere je za me zpracovane takovou lehkou formou. Prece jen je to zavedene do romantickeho pribehu, kde laska a rodina vitezi. Mozna je to tak trochu amerika style - sikana, drogy, penize a na druhe strane laska, pratelstvi, obetavost. Je to sladky a cetlo se to skvele. I takove ty peprnejsi sceny nechybely, ackoliv hrdinka zazila dosti trauma zazitek. Sem tam hrubka v textu, ale to se da prehlednout. Brala jsem to jako lehke cteni, kde chcete happyend a ocekavani bylo splneno. Hodnotim 4,5/5.

mili.h
mili.h
04.02.2024 5 z 5

(SPOILER) Přiznám se, že ve svém věku už romantické knihy s nactiletými postavami nečtu, ale přesto jsem neodolala, když jsem si tady přečetla ty pozitivní komentáře. A udělala jsem dobře!
Kniha mě oslovila hned první stránkou a nedokázala jsem se od ní odtrhnout a za dva dny byla přečtena.
Obě hlavní postavy jsem si hned oblíbila, Knox byl úžasný a laskavý muž a Ava neuvěřitelně silná žena. Kniha se mi líbila, protože to nebyla romantická Kniha o dvou nadržených puberťacích, ale o páru mladých lidí, kteří se ve svém věku museli vypořádat se znásilněním, smrtí, strachem, bolestí a nenávistí. A to co je v životě potkalo z nich udělalo na svůj věk silné a velmi rozumě smýšlející osobnosti. Miluji takto silné příběhy.

IrenaMikerová
IrenaMikerová
31.01.2024 5 z 5

Tato kniha pro mě osobně byla takový kolotoč. Avu jsem si hned oblíbila, ale Knox mi dal ze začátku zabrat. Nesnášela jsem jak jí říkal žebroto! Nelíbilo se mi jak se nad ní občas povyšoval i když do ní byl zamilovaný. Taky jsem čekala víc vzkazů od TC, ale celkově se mi příběh líbil. Postavy měli neuvěřitelnou chemii a při čtení jsem prožila snad každou emoci! Konec mě totálně dostal a přiměl mě změnit své hodnocení.

michaela0704
michaela0704
22.01.2024 4 z 5

Odmyslete si obálku, protože ta se nepovedla a vůbec nám neukazuje, o co v knize vlastně jde a půjde. Vlastně ani nevím, koho by ten polonahý muž měl představovat, Knoxe těžko.

Hned na začátku je středoškolačka Ava pravděpodobně znásilněna, ale nic si z té noci nepamatuje. Neví tedy, kdo jí to udělal, ale musel to být jeden ze Žraloků, školních fotbalistů. Sama je chudá dívka z dětského domova na stipendiu mezi bohatými studenty prestižní střední školy.

O 10 měsíců později se vrací do školy, kde se možná pořád pohybuje pachatel. Nikdo jí znásilnění nevěří, mluví o ní jako o lhářce, práskačce a děvce. Ona se sem ale vrací kvůli svému mladšímu bratrovi Tylerovi, aby se mu dostalo dobrého vzdělání.

Hned první den jí někdo ve skřínce nechá anonymní milostný dopis. Napsal ho jeden ze Žraloků. Je to hloupý vtip nebo pravda? Do toho má s jedním Žralokem, Knoxem, dělat školní projekt.

S Knoxem má Ava minulost. Před tou osudnou nocí chodila s jeho nejlepším kamarádem Chancem, který ale od ní dal po té strašné noci ruce pryč. Její přítomnost na škole rozbouří u všech na tu noc vzpomínky, výčitky a podezření.

Někdo na škole chtěl viníka dopadnout a na Avě mu hodně záleží. Je to ten stejný člověk, který jí napsal ten milostný dopis? Vydrží Ava na škole, kde jí všichni nenávidí? Hrozí jí snad nějaké další nebezpečí?

Pro mě kniha přichází s poselstvím, jak moc je rodina důležitá. Pokud rodinu máš, pečuj o ni. Pokud rodinu nemáš, můžeš si ji vytvořit a pak o ni pečovat. Navíc je v knize nádherná romantická linka. Líbil se mi i konec před koncem, i absolutní konec. Připravte si hodně kapesníčků.

Nechci nic prozrazovat, protože tím příběhem si musíte projít. Je nádherný.

Kačí137
Kačí137
19.01.2024 5 z 5

Moc krásný příběh. Sice jsem věkově úplně jinde, ale ten příběh mě vážně sednul.
Tedy nevím, jak funguje chování mladých v americké střední, já bych je řezala od rána do večera. Ale příběh silné Avy, zasazené do tohoto prostředí je skvělý.
Moc se mi to líbilo. I ten její, ne až tak tajný, ctitel. I ten konec byl super.

Jesiesbookworld
Jesiesbookworld
04.01.2024 1 z 5

Přidávám se k těm, kteří nechápou množství pozitivních recenzí. Od autorky jsem už něco málo přečetla, ale tohle je rozhodně její nejhorší kniha! O pravopisných chybách v překladu ani nemluvím.

Původně jsem knihu číst nechtěla, ale zaujalo mě téma znásilnění, kterému se autorka rozhodla věnovat. A to dělat neměla. Za mě je kniha jeden velký nesmyslných chaos.

Autorka se snažila spojit nepříjemné s příjemným a to je za mě ten největší problém.

Kniha mi přišla chaotická, nelogická a celkově z ní nemám příliš dobrý dojem.

Alieen
Alieen
26.12.2023 2 z 5

Upřímně moc nerozumím tak dobrému hodnocení. Kniha je celkem nešťastně napsaná a ještě nešťastněji přeložená. Potenciál by tam byl, ale někde během příběhu se ztratil. Není to nejhorší kniha, číst se dá, ale očekávání byla vzhledem k hodnocení o dost vyšší. Mě tedy příliš nezaujala.

Radka1727
Radka1727
26.12.2023 4 z 5

I když už na knihy young adult nemám věk, bylo to skvělé. Ava byla neuvěřitelně silná žena a Knox byl prostě úžasný. Romantický konec vše jen perfektně uzavřel.. Obálka knihy je zbytečně zavádějící.

Ála1968
Ála1968
07.12.2023 5 z 5

Tak to byl nářez.Bylo to skvělý.Ava i Knox byli úžasní a proto se příběh četl pohádkově,i když to žádná pohádka nebyla.Tahle paní spisovatelka prostě umí!

Esterka_book
Esterka_book
27.11.2023 5 z 5

Skvělá kniha, kterou jsem úplně hltala a přečetla během dvou dnů. Myslela jsem na Avu během dne i ráno po probuzení. Prožívala jsem s ni její těžkosti a radosti. Kniha byla zajímavá a napínavá od začátku až do konce.

milito999
milito999
22.11.2023 4 z 5

Myslím, že kniha má nešťastný obal a zasloužila by si něco lepšího, aby na sebe upoutala pozornost.
Byla jsem překvapená, jak hezky se četla! Téma znásilnění a chování se hnusně k oběti na střední škole, kde pachatel je nám až do konce neznámý a beztrestně uniká bylo vhodně zvoleno.
Ava je silná žena, která bojuje za svého bratra, ale i za sebe samu. Chce zjistit, kdo jí oné noci znásilnil a změnil ji tak život a její pozici na škole, kde na ní koukají akorát tak jako na děvku.
Postava Knoxe je perfektní po všech směrech. Ochranitelský a silný typ milujícího mladého muže, kterého by si přála každá žena.

Knihu moc ráda doporučuji. Ač je mi již přes 30 četla se sama.

lilkys
lilkys
05.11.2023 4 z 5

(SPOILER) Musím se přidat k pozitivním ohlasům, kniha byla skvělá! Ačkoli jsem se bála, že žánr YA už pro mě nebude, četla se velmi dobře, ačkoli se dotýká vážných témat. Hezké zpracování vztahu veřejnosti k obětem znásilnění, často jsou právě ony oběti ostatními zostuzovány a často se okolí staví paradoxně na stranu pachatele..
Moc se mi líbilo vykreslení Avy, která má za sebou v tak mladém věku již mnohé těžké situace, mimo jiné se stará o brášku úplně sama, musí pracovat a tvrdě studovat, aby dosáhla svých cílů. To z ní dělá předčasně vyspělou mladou ženu, což podle mě naprosto odpovídá realitě, sama vím, jaké to je cítit se a být starší než člověk skutečně je. (Ale děj by se klidně hodil i na vysokou školu.) Přes všechny těžkosti je silná, věří v lepší budoucnost a v samu sebe a rozhodně to není naivní holčička.
Dál bych vypíchla realistický závěr knihy, kdy zpočátku nekončí všechno hnedka růžově, ale reálně se k tomu dobrému konci musí dospět. Všechny postavy mají své problémy, které se musí řešit a lásku tím lehce posunout na vedlejší kolej, než se vše usadí. Toto je mi opravdu velmi sympatické. Samozřejmě nesmí chybět krásně vykreslený hate-love vztah, který se hezky vyvíjí, to je pak taková třešnička navrch.
Našla jsem tam pár věci, které mi vadily, třeba schopnost Avy mít nedlouho po znásilnění intimní vztah.. I když si ona nic nepamatuje, věřím, že tělo ano a asi bych čekala jinou reakci. Určitě bych knihu dále doporučila, stojí za přečtení!

hadenka
hadenka
04.11.2023 4 z 5

Kniha mě velmi bavila,téma znásilnění na škole,čím si musela hlavní hrdinka projít a happy end. Kniha se autorce povedla.

Ivka14
Ivka14
29.10.2023 3 z 5

Kniha začala velmi slibně, ale nějak ke středu pro mě ztratila trochu na svém kouzlu . Přesto se to četlo dobře a při čtení jsem se bavila. Pozitivní je, že se věnuje i velmi vážnému tématu, které je bohužel v dnešní době velmi aktuální a mělo by se o něm více mluvit. Jen by se mi více líbilo, kdyby se děj odehrával na vysoké škole. Postavy mi někdy přišly až moc vyspělé na střední školu.

Jako jednoduché čtení to bylo dobré, hlavní postavy i vedlejší postavy se mi líbily, epilog byl velmi sladký, ale v knize bylo několik logických úskalí a nadsázek, že nemůžu dát pět hvězdiček.

janqa410
janqa410
21.10.2023 4 z 5

(SPOILER) Moje prvotina od autorky a po přečtení jsem její ostatní knihy hned musela zařadit do "chci si koupit", takže to asi tak vypovídá zhruba o všem. Ava a Knox, od počátku bylo jasné, že ti dva spolu skončí. Už jen proto, že on byl takový stalker a mrzout. Ale ten příběh, wow. Avy mě bylo mnohdy opravdu líto, takové věci by neměla zažívat žádná žena, dívka, vlastně nikdo a nikdy. Ale bohužel, stává se to. Ale Ava byla statečná a vše zvládala s grácií, ikdyž se zatlými pěstmi - navíc v takovém věku! Klobouček! Líbilo se mi, jak to mezi nimi hmatatelně jiskřilo a Knox, ten byl taky skvělý. Snažil se tomu bránit..., no čím víc se člověk brání, tím víc ho to nakonec sejme. Kniha byla úžasná a to rozuzlení a epilog. Paráda.

kata3529
kata3529
21.10.2023 4 z 5

Jedná se o skvělou YA, která se mi četla jedním dechem, upřímně bych si dovedla představit i pokračování, které však dle epilogu nepředpokládám.

Střední škola, která má být zábavou, se pro jednu dívku, Avu, stane poměrně obrovským nebezpečím, a to bez její viny. Jednoho dne, po školním večírku, se jí život obrátí naruby, a to takový způsobem, který by si nikdo z nás jistě nepřál kdykoli zažít. Jako by to však nebylo málo, nemá za sebou vůbec hezkou minulost, matka ji a jejího bratra Tylera opustila, a tak se Ava snaží dělat vše správné proto, aby jim oběma bylo dobře. Naštěstí je v jejím životě však někdo, kdo se ji snaží se vším pomoci, a tak trochu ji i na dálku „hlídat“ – hráč fotbalu jménem Knox.

Příběh je vyprávěn z pohledu Avy a Knoxe; ústředním tématem je jak jejich postupně se vyvíjející vztah, tak i vyšetřování Avyina znásilnění, která si však bohužel nic moc nepamatuje, a není tak vůbec jednoduché přijít na to, kdo je viníkem. Najít si k sobě cestu je pro oba velmi složité, a to zejména z toho důvodu, že on je fotbalistou Žraloků, těch, kteří pořádali onen osudový večírek. Oba jsou si vědomi toho, že by se od sebe měli držet dál, ale to prostě nejde. Zároveň oba mají sourozence, kteří je potřebují, a rodiny jsou pro ně tím, co mají na prvním místě. Říká se, že nejlepším lékem je čas, a že někdy je třeba, aby se ty samé věci staly v tu pravou chvíli, a přesně tak je tomu i v tomto příběhu, neboť to dobré, co se stane na střední, se později odehraje i na univerzitě.

Co se týče psaní, je to napsané tak, že děj mezi stránky ubíhá, nabírá na obrátkách, a čtenář je nucen číst dál a dál. I tak jsem ale měla malý problém, a to např. s tím, že si myslím, že by bylo vhodné věnovat více času minulosti obou, dále také jejich postupnému seznamování nebo sourozeneckým vztahům.
Abych však nebyla jen kritikem, tak musím vyzdvihnout zejména autorčin styl psaní, který se mi velmi zalíbil, a dále také rozlišení písma u přítomnosti/minulosti, neboť právě to napomáhá snadné orientaci.

Knihomolka_176
Knihomolka_176
05.10.2023 5 z 5

Tahle kniha je už 13., co jsem za tenhle měsíc přečetla, a musím říct, že lépe jsem leden zakončit nemohla
Příběh Avy a Knoxe mě zasáhl. Jejich vztah vzkvétal pomalu, zatímco oba zápasili se svými démony. Pomáhali si, zbližovali se a jejich láska byla uvěřitelná a silná.
Autorka skvěle vystihla emoční stránku knihy, až jsem měla občas pocit, že čtu příběh na základě reálných událostí.
Co mě ale zklamalo, byl konec. Na můj vkus byl moc uspěchaný, autorka ho mohla trošku protáhnout a udělat ho romantičtější. Ale to je jen můj názor.
Jinak byla kniha naprosto skvělá.