Irská kuchařka

Irská kuchařka je dramatický příběh inspirovaný skutečným životním osudem Mary Mallonové, která si jako mnozí jiní přijela do Ameriky splnit svůj sen. Díky talentu a tvrdohlavosti se jí podaří vydobýt si vysněnou pozici kuchařky v bohatých domácnostech, její sen ale skončí, když ji úřady jako prvního člověka v Americe označí za bezpříznakového přenašeče břišního tyfu, kterým údajně nakazila desítky lidí, z nichž několik zemřelo.
Mary Mallonová, také známá jako Tyfová Mary, nikdy nepřijala, že by měla být zdrojem infekce a dál pod změněnými jmény vařila, ačkoli tyfové epidemie propukaly téměř všude, kde byla zaměstnána. Nakonec musela strávit několik desítek let v karanténě, ve které i zemřela. Irská kuchařka ovšem není pouze tragickou výpovědí o jednom životě, ale i obrazem dobového New Yorku, kde se na pozadí prvních vyrůstajících mrakodrapů mísí sny s trpkou realitou. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/314131/irska-kucharka-idG-314131.jpg 3.812

Fever (2013)

Literatura světová, Romány, Biografie a memoáry
Vydáno:, Garamond

Ditules

Reálný příběh nešťastné ženy, která (ne)vědomě ublížila desítkám lidí... Její osud jsem si pak ještě dohledávala ze zájmu na internetu.

DominaCZ

Jak se píše pode mnou: čtivé, ale v podstatě je to o ní a o jejím partnerovi.
První část knihy o její izolaci a její neustálé odmítání vyšetření mě štvalo.
Z té knihy jsem měla dojem, že jde o nějakou pětadvacítku, a ne o zralou babu kolem 40tky. Rozháraná, na jednu stranu upozaděná, na druhou dělala bordel tam, kde to nebylo nutné.
Jakási čtivost tam je, ale ona byla nesympatická a recenze na přebalu lžou.
Historická vykreslenost byla vcelku dobrá.

medlovice

Tak velké silné téma a tak nevyužité. Neustálé prolínání dějů mě mátlo a Mary jsem litovala i když takový osud prožilo a doposud prožívá miliony žen. Něco je však jisté. režimu se neodporuje a s chlapem alkoholikem je to těžké. Hezký obal a tajnosnubný název ale nerozvedené téma. Podobně jako Sirotek č. 8,na prvotinu dobré.

Danago

Na knížce mě zaujala obálka i anotace a knížka mě rozhodně nezklamala. Krásně vylíčený život obyčejných lidí v Americe na počátku 20 století. Námět je velice zajímavě a velmi čtivě zpracovaný. Mary jsem dokázala pochopit a bylo mi jí opravdu líto. Kdyby neměla tak špatně rozdané karty mohla to v tehdejší Americe dotáhnout daleko s jejím nadáním a povahou.....Kdo má rád společenské romány z této doby , tomu můžu knížku jen doporučit.

bookcase

Líbilo se mi to, je to čtivě napsané. Skvěle popsaný život v Americe na počátku 20. století, jak museli lidé tvrdě pracovat. Mary je zajímavá postava, chvílemi jsem ji neměla ráda, chvílemi mi jí bylo líto.

alnahu

Dramatický příběh Tyfové Mary ,která celoživotně šířila tyfus mě nenadchl , doslova jsem se knihou prokousávala. Kniha mě nalákala obálkou, která je velmi zdařilá. Mary si za svůj život nedokázala připustit ,že by byla přenašečkou tyfové infekce, nechtěla se podrobit operaci(vyjmutí žlučníku) ,proto byla vykázána na ostrov do karantény. Mary měla za svůj život nakazit desítky lidí břišním tyfem.