Prokletý rok

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Dívkám ve vesnici se tvrdí, že mají moc vyrvat spořádané muže z náruče jejich manželek. Proto jsou v šestnáctém roce života vyhnány do divočiny, kde se musí od této magie očistit – ne všechny se však vrátí. Tierney Jamesová sní o společnosti, kde mají ženy větší hodnotu než kus masa. Ale jak se blíží její vlastní prokletý rok, zjišťuje, že hrozba nečíhá jen v lesích. Nebezpečí se skrývá v nitru samotných dívek....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428761/big_proklety-rok-JyV-428761.jpg 4.4828
Žánr:
Literatura světová, Fantasy, Dívčí romány

Vydáno: , CooBoo
Originální název:

The Grace Year, 2019


více info...
Nahrávám...

Komentáře (252)

Kniha Prokletý rok

Sixtinka144
11. ledna

Do této knihy jsem se chtěla pustit už dávno, všude jsem viděla perfektní recenze, tudíž jsem měla velice vysoká očekávání. Začnu asi obálkou, která má moc hezký přebal, ale sama o sobě je ještě zajímavější a pěknější. Zprvu jsem se nemohla nějak začíst, dost mi vadilo, že kniha nemá kapitoly. Osobně mám nejradši krátké kapitoly, ale tady bohužel nejsou žádné, takže mi trvalo, než jsem se pořádně rozečetla. Autorka píše krásně, skvěle vykresluje celý svět i děj. Postavy jsou taky fajn, všechno tam celkově dává smysl. Krvavé scény v příběhu nejsou zase tak hrozné, jak si jiní stěžovali v recenzích, bez nich by ta kniha ztratila svůj potenciál. Taky musím pochválit velice originální nápad, protože jsem se bála, že se z toho stane Hunger Games, ale naštěstí to mělo jiný spád. Nejlepší ale na celé knize je její myšlenka. Konečné rozuzlení a témata, která se zde řeší nám prozrazují, že to vlastně není tak úplná fikce, nýbrž se zde autorka dost přiblížila realitě. Jsem prostě nadšená, musím vám tento silný příběh doporučit.

Miladad
07. ledna

Knížka o přerodu dívky v ženu o tom jak v tomhle věku máme pocit, že všemu nejlíp rozumíme a až s odstupem pochopíme, že matčiny rady měly své opodstatnění. Kniha o ženské síle a síle ženské pospolitosti. O mužském světě ve kterém žijeme.... Při čtení mi často přicházely na mysl Hunger games, podobností tam vidím mnoho ale děj mě tolik nestrhnul. Až terpve na konci mi všechno zapadlo do sebe vidím, že knížka má obrovskou sílu. Asi záleží na věku čtenářek co si z ní vytáhnou pro sebe a těch věcí je tam opravdu dost. Zajímalo by mě jak knížku vnímají muži, pokud jí nějací čtou.


Melaanie
27.12.2021

Proklety rok se četl velmi dobře. Pro mě to byla taková fajn oddechova jednohubka, dej hezky plynul, příběh byl zajímavý. Určitě knihu můžu doporučit,pokud chcete vypnout a nepřemýšlet nad slozitostmi.

Runli
06.12.2021odpad!

Jedna z nejhorších věcí co jsem kdy četla! Strašně jsem se na ni těšila, protože jsem všude četla pozitivní kritiky. Za mě?! Hrůza, děsivé sny ze skoro hororovému příběhu. Když se mi konečně příběh začal líbit, tak konec, zvrat a zase stejná hrůza! Nejhorší knížka, co jsem kdy dočetla do konce (jediný, co ji musím nechat je, že byla čtivá, takže jsem ji opravdu dočetla do konce)

laura
20.11.2021

Oči máš otevřené dokořán, ale nevidíš nic...

Vlastně jsem vůbec nevěděla, do čeho jdu. Zpočátku mi to hodně připomínalo knihu Pán much, kterou jsem četla před strašnou spoustou let... Pocity z obou knih jsem ale měla stejné.

Pán much - na počátku je parta malých kluků, spořádaných, slušně vychovaných, vyděšených a ponechaných svému osudu. Na konci - co z nich zůstalo na konci?

Prokletý rok - na počátku je 33 dívek, které věří tomu, co do nich odmalička hustí zvrácená společnost. Jsou taky vyděšené a ponechané svému osudu. A na konci? Co z nich zůstalo na konci?

Za mě je tenhle příběh až mrazivě zvrhlý, krutý, plný surovosti, neklidu, hnusu, bídy, plný beznaděje i slaboulinké naděje, plný víry, že to takhle skončit nemůže - a plný smutku pro všechny ty dívky, zapomenuté v čase, obětované světu, který nemá s nikým slitování... Jako by se svět vydal zpátky proti proudu času do hluboké minulosti. Jako by jsme stáli zase na počátku a snažili se vybojovat si alespoň kousek zapomenuté podstaty člověka: lidskost, soucit, touhu po lásce, něze, prostém lidském pochopení, sounáležitost, pokoru...

Tierney bojuje za všechny. Ale postav, které stojí za zmínku, je v tomhle příběhu víc. Její otec, její matka. Její sestry. Michael. Gertruda. Teta Linny. Paní Fallowová. Ryker. V téhle knize nejde ani tak o magii, fantasy svět nebo drsnou vyvražďovačku. Jde o touhu člověka změnit svět, učinit ho lepším, splnit si své sny - i sny těch druhých. Spousta věcí mě šokovala, spousta zaskočila, něco jsem čekala a něco zase vůbec. Autorka nám vlastně všechno předkládá, jenže ty kousky návnady snadno přehlédnete - jako já.

Oči máš otevřené dokořán, ale nevidíš nic...

A pak je tady konec. Konec, který nám neodpoví na naše otázky, který nám nedává nic, čeho bychom se mohli chytit, a zároveň nám vlastně dává všechno, co potřebujeme - naději...

Oči mám otevřené dokořán - a teď už vidím všechno.

anelise
11.11.2021

Tak takhle kniha mě úplně nadchla! Začneme u hlavní hrdinky. Hlavní hrdinka Tierney Jamesová mě neskutečně zaujala hned ze začátku. Obvykle nemám ráda postavy typu "I'm not like other girls" (překlad: nejsem jako ostatní holky), ale zrovna u této postavy mi to přišlo nějakým způsobem správné, že se hrdinka takhle chovala. Gertrůda byla ze začátku velmi tajemná, ale hned jsem si ji oblíbila. Postava Michaela se mi taky líbila. Knížka mě vytáhla z čtecího bloku a určitě doporučuji.

Levianka
08.11.2021

Tato kniha byla strašně propagovaná a byla vidět úlně VŠUDE. Ano je to čtivé a zajímavé, ale asi jsem právě čekala, že mě úplně odrovná a to se nestalo.

dzejkbeltygros
26.10.2021

Naprosto nevšední příběh, něco na styl Příběh služebnice. Četlo se to hezky, i když bych postavy ještě trochu dopracovala, hlavně vztah hlavní hrdinky s pytlákem mi přišel nějaký moc rychlý a nedotažený. Navíc mám u knížek ráda, když končí naprosto nečekaně! Vypadá to na prvotinu a ta téměř nikdy není dokonalá, takže to Kim zvládla skvěle.

1 ...