Mafiánska poprava?

Mafiánska poprava? https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/417323/bmid_mafianska-poprava-kxp-417323.jpg 4 55 20

Páchateľ neznámy série

Prvotina bývalého policajta Petra Šlosera nás zavedie do fiktívnej pohraničnej dediny Híd, kde sa odohráva príbeh, ktorý vychádza z reálnych udalostí. Oveľa významnejšie veci s dosahom aj na vyšetrovanie vraždy sa však odohrávajú v hlavnom meste, kde biele goliere rozhodujú o tom, či do správnych kresiel zasadnú správni šéfovia, ktorí pôjdu vrahom po krku, zatiaľ čo iní sa stretávajú s mafiánmi na pumpách a berú od nich hotovosť. Autor neopisuje len reálne zákulisie zločinu a (ne)schopnosť štátnych zložiek bojujúcich proti nemu, ale aj prepojenie úplatných politikov na krivých policajtov a mafiu. Všetko, čo pri vyšetrovaní mafiánskych vrážd a iných zločinov vnímal svojimi zmyslami, podáva formou, ktorá je nespojiteľná s realitou.... celý text

knihomolka_eli
05.05.2024 5 z 5

Mafiánska poprava? je mojou prvou prečítanou šloserovkou. Hoci som ich na knižných pultoch registrovala už dlho, k ich prečítaniu som sa dostala až vďaka knižnej štafete.

Dej príbehu sa odohráva v malej pohraničnej dedine Híd. Začína sa podpálenými kamiónmi a výbuchom auta podnikateľa Imricha Takácsa. Tento prípad si kompetentní prehadzujú ako horúci zemiak. Pri jeho ne/vyšetrovaní sa stretávame s rôznymi typmi policajtov - leniví, skorumpovaní, s pokriveným charakterom, či ohnutým chrbtom, hlúpi, no aj tí spravodliví, čestní, pre ktorých je pravda na prvom mieste.
Vyšetrovanie prípadu naberá grády až príchodom Vila Stracha, Oskara Hermana a ministerkinej sestry Emy Harisovej.

Tipy na možného páchateľa som mala dva, jeden mi nevyšiel vôbec a jeden v podstate čiastočne.

V knihe bolo aj veľa vtipných momentov a hlášok, ktoré pobavili :)

Páčilo sa mi záverečné zhrnutie v epilógu, kde nám autor odkrýva, čo sa dialo neskôr a ako skončili niektoré postavy.

Pri čítaní knižky som mala najskôr zmiešané pocity. Chýbalo mi tam svižnejšie tempo a napätie, na aké som zvyknutá pri ,,bežných" krimi. Neskôr som si uvedomila, že ona ani nepatrí do ,,bežnej" krimi, zaslúžila by si vlastnú kategóriu :)

Mafiánska poprava? je akýmsi pomyselným zrkadlom toho, ako veci na Slovensku (ne)fungujú - zdĺhavé vyšetrovania, prieťahy, dôležitosť ,,dobrých" štatistík, vplyv volieb na políciu - dosadzovanie svojich ľudí na kľúčové miesta, vplyvní politici, ktorí určujú tempo a smer vyšetrovania prípadov, korupcia, mafia...

Keby bolo pravdou len mizivé percento toho, čo sa v knihe dialo, Slovensko má vážny problém. Obávam sa však, že tej pravdy tam bolo, žiaľ, oveľa viac :-/ :(

Ďakujem veľmi pekne za možnosť prečítať si knižku autorovi Petrovi Šloserovi, ktorý ju poskytol do štafety a jej organizátorke Lucii Svobodovej :)

Gracian1964
17.01.2024 4 z 5

Dosť dlho som sa bránil siahnuť po tejto knihe. Odrádzal ma systém - ďalší policajt píšuci o svojich skúsenostiach. No nakoniec som to skúsil a neľutujem. Iný prístup ako má Dán. Zaujímavý prípad, vidieť, že človek vie o čom píše. O kvalite spisovateľskémo umenia sa nemá zmysel baviť, tu ide o iné. Som v podstate spokojný a siaham po druhej knihe pána Šlosera.

recenzienika657
18.08.2023 5 z 5

mafianskapoprava @petersloser @vydavatelstvo_ikar

Ak mám povedať pravdu s veľkou pravdepodobnosťou som našla autora, od ktorého chcem prečítať všetko, čo vyjde. Pustím sa do druhej časti a napíšem, či je to tak na 100%.

"Neustále personálne výmeny po každých voľbách nahrávajú najmä kriminálnym živlom."

Neviem čím to je, ale ak máte radi detektívne prípady, určite odporúčam. Aj keď... Šloserovky už teraz viem, že by som nezaradila úplne medzi detektívky. Šloser vytvoril niečo nové čo tu ešte nebolo a odkrýva každú škáročku vyšetrovania. V iných detektívkach sa okrajovo dozvedáme pozadie, avšak tu je to napísané na plnú hubu. Príbeh je tak kompletný a čitateľ si nemusí domýšľať skutočnosti.

V prvej časti nie je Julo Tvrdý, ale sympatický a vtipný Vilo Strach, ktorý dostal za parťáčku ministerkinu sestru Emu Harisovú. Vytvorili skvelý tím, ktorí ma veľmi bavil. Ich doťahovačky boli výborným spestrením už tak tažkej práce.

Príbeh je inšpirovaný skutočnosťou a začne sa podpálenými kamiónmi a výbuchom auta, v ktorom sedel podnikateľ Takács. Príbeh môže začať zo všetkými zákutiami, ktoré vymyslí len život a hra osudu.

Za prečítanie ďakujem autorovi, ktorý poskytol knihu @mama_nad_knihou a ona vytvorila štafetu, v ktorej som sa mohla zúčastniť.

#autorskastafeta #recenzianika #knihy #knihomolka #knihomoli #tipnaknihu #tipnaknihu #tipnaknihu #book #booklover #laskakuknihám #laskakukniham #mamacita #mamacita #books #bookstagram #mafianskapoprava?

ErikaKej
05.07.2023 4 z 5

Mne sa kniha páčila. je to iné ako Dán, viac informácií a menej klasického krimi deja, ale to nie je na škodu. Vyplñuje medzeru na trhu.
Obávam sa, ze autor naozaj čerpá z reálnych skúseností a z toho mi je naozaj smutno. Odporúčam.

Besa
07.06.2023 5 z 5

Výborná kniha. Kriminálka z mafiánskeho prostredia alebo skôr z čias rozkvetu mafie na Slovensku.
Hoci je ohnisko zločinu vo vymyslenej dedine Híd, nemohla som sa ubrániť pocitu, že čítam príbeh, ktorý sa reálne stal. Otázka je, či preto, lebo príbeh bol taký vierohodný alebo skôr preto, lebo vieme, že autor je bývalý policajt a má materiál aj na päť takýchto kníh,vlastne už mu ich aj päť vyšlo. Stále som sa nevedela ubrániť pocitu, že sa toto naozaj deje, len ja,čo plávam na obláčku svojej naivity som od tohto sveta izolovaná. Skorumpovaní kúpení policajti, sieť ťahajúca sa až na vysoké miesta versus poctiví a neúplatní policajti, ktorí idú podľa pravidiel a vlastného vnútorného kompasu. Pekne napísaný príbeh, sympatické postavy,dynamický dej a prekvapivý koniec.

mapet85
29.05.2023 4 z 5

Kniha je prvotinou plukovníka vo výslužbe a spoluzakladateľa NAKA. Príbeh nás zavedie do fiktívnej obce Híd na južnom Slovensku, kde je zavraždený bohatý podnikateľ, ktorému krátko pred smrťou podpália neznámi páchatelia vo firme niekoľko kamiónov. Šlo o mafiánsku popravu a vybavovanie účtov, alebo za zločinom stojí niekto iný ?

Na stránkach autor rozvíja spletitý príbeh. Kniha je písaná formou krátkych kapitol bez zdĺhavých opisov a číta sa veľmi dobre. Jednotlivé postupy policajnej práce sú veľmi dobre a detailne popísané a neznalému človeku sa preto môže ťažšie orientovať v jednotlivých zložkách polície, či už ide o operatívu, vyšetrovateľov, okresných, či krajských riaditeľov. Na druhú stranu to však knihe dodáva na uveriteľnosti a vidieť, že autor svoju dlhoročnú prax a skúsenosti v rôznych zložkách policajného zboru pretavil do tejto knihy.

Popri vyšetrovaní vraždy nahliadneme aj do najvyššej politiky, blížiace sa parlamentné voľby, rozdeľovanie kresiel, zákulisné machinácie, v ktorých má ruky aj podsvetie, čo vyšetrovanie môže ovplyvniť. Ale môže sa toto skutočne diať ? A na našom krásnom malom Slovensku ? Ale veď podobnosť je čisto náhodná, ako aj autor sám v úvode knihy píše.

Názor si musí každý urobiť sám. V knihe sú dobrí aj zlí policajti, poctivci, ktorí drú za každú cenu, aby dosiahli spravodlivosť. No a podarí sa im zvíťaziť ? Alebo budú mať navrch kriváci a dosadené bábky v nástrojoch vyšších síl ?

Štýl písania je veľmi dobrý, až je ťažké veriť, že Peter Šloser si predtým ako sa pustil do písania, musel vyhľadať ako sa kniha vlastne píše. :) A určite sa mu to podarilo. Moje srdce si získal a teším sa na ďalšie kúsky, ktoré si určite rád prečítam.

"Už ako policajtka som mala podozrenie a vnímala situáciu tak, že viacerí bývalí, ale aj súčasní politici neslúžia ľuďom, ktorí si ich zvolili v demokratických voľbách. V skutočnosti sú zaplatení silnými osobnosťami stojacimi v pozadí. Toto moje podozrenie sa umocnilo, nadobudlo kontúry a premietlo sa do reality nielen ako fikcia, ale tvrdý fakt. Čím dlhšie sa pohybujem v politickom prostredí, nechcem povedať až v zapáchajúcom politickom bahne, tým viac sa stále presviedčam, že okrem rozkrádania štátneho majetku sa naša krajina po páde železnej opony postupne, ale jednoznačne predáva oligarchom."

"To, k čomu nás nútia, hraničí s ich trestným stíhaním. Snažia sa u nás vytvoriť úderku, ktorá bude vyrábať konšpirácie a vymyslené dôkazy na nepohodlných policajtov, ktorí však v skutočnosti nič protizákonné nespravili. Len sa ich treba zbaviť, pretože niekomu stúpili na otlak."

Dada077
23.04.2023 5 z 5

Kúpila som si knihu bez osobného a vlastnoručného autorovho venovania, ale na kvalite textu aj celkovom spáde deja a napínavosti jej to neubralo. S radosťou som zistila, že Šloser píše podobne ako Dán normálnou hovorovou rečou, bez siahodlhých opisov a teatrálnych vyjadrení. Každý odstavec je ako fakt, čierny na bielom.
Hoci som si páchateľa správne tipla niekde na začiatku druhej tretiny knihy, nie je mi ľúto, ani samej seba. V dobrých krimi nejde iba o identifikáciu správnej osoby. V tejto sa mi páčilo vykreslenie prepojenia - oligarcha- politik - policajný šéf - policajt - mafián... a v tomto uzavretom kruhu šeliem sa dusia podnikatelia, aj obyčajní ľudia.
knihu k čítaniu doporučujem a ja určite neostanem iba pri tejto prvej.

PitoR
25.02.2023 4 z 5

Páchateľ neznámy - 1. diel
„Pyrotechnik situáciu podcení iba raz. A už preňho nebude žiadne nabudúce.“

Peter Šloser; v stručnosti - bývalý policajt, čo k nemu povedať a neopakovať iných? Niekoľko dní dozadu som o ňom nevedel. Zásluhou pekných recenzií od Beáta Betsy Kaššovicová slovo dalo slovo a jeho štyri knihy s osobným venovaním pribudli do mojej knižnice.

Nie je tomu tak dávno, čo som v jednej reakcii zachytil autorove slová, a teraz parafrázujem: „Ak by som každý deň sedel v krčme pri poháriku ostrého, nikdy by som nevyriešil ani jeden zločin“ Takže, žiadna „hero“ omáčka, ale reálna práca slovenských kriminalistov. Tých, ktorí stoja pevnými nohami na strane zákona, ale, bohužiaľ, aj tých skazených. Od prvého momentu mi sadol šloserovský štýl, text sa veľmi dobre číta, kvitujem krátkosť jednotlivých kapitol a zbytok si musíte, ak náhodou nepoznáte a máte o knihy Petra Šlosera záujem, zistiť sami.

Inak, nepatrím medzi „borcov“, ktorí už podľa názvu knihy poznajú vraha. Tých je mi úprimne ľúto, to reálne čítanie musí byť neskutočná nuda. Za mňa výborné a teším sa na dvojku – Polícia v rukách mafie!!!

„Policajné štatistiky sú ako bikiny. Odhalia pre niekoho málo, pre niekoho veľa, ale vždy iba toľko, ako chcel sám autor.“

P. S.: Budem sa opakovať, ale ešte raz veľmi pekne ďakujem autorovi za knihy a Beáta Betsy Kaššovicová za inšpiráciu. Určite som neobjavil Ameriku, ale spôsob, akým Peter Šloser komunikuje s fanúšikmi, je mi veľmi sympatický a hodný nasledovania.

Pampalini
30.08.2022 4 z 5

Vidieť, že autor pochádza z policajného prostredia. Je to vidieť na každej stránke, na rozprávačovi a aj v dialógoch. Popisy postupov v dialógoch trocha vadia, hlavne vtedy, keď musia byť pre obe strany jasné. Neobvyklá štruktúra textu sťažuje orientáciu v deji, skáče sa medzi situáciami a postavami, ale to je len druhá drobnosť. Inak veľmi sugestívne a reálne napísané. Zimomriavky prinášajú prepojenia medzi políciou, zločinom a politikmi, je to také jednoduché a určite použiteľné aj na dnešnú situáciu u nás. Podobných kníh je veľmi málo.

beata-betsy2310
17.08.2022 5 z 5

Detektívky, alebo krimi príbehy mám v obľube. Ako som v minulosti viac krát spomínala vďaka knižným príbehom "unikám" do fiktívneho sveta príbehov. Knihy od Petra Šlosera sa mi nečítajú ľahko, pretože je v nich veľa z tohto reálneho zlého sveta a ja som sa takmer 2/3 knihy rozčuľovala nad (ne)charakterom množstva postáv... a to som bola len v pozícii čitateľky. Skladám pomyselný klobúk z hlavy, pred skutočnými ľuďmi, ktorí sú denne v styku s hyenami s ľudskou maskou a dokážu prežiť do ďalšieho dňa. Myslím, že aj vďaka autorovi sa širokej verejnosti predstavuje, tak často krát posmechovaná profesia ako je polícia z iného uhla.
Ďakujem Petrovi Šloserovi za knižku s venovaním a takto verejne odpovedám na jeho otázku: či sa mi podarí odhaliť knižného vraha skôr ako policajným vyšetrovateľom? Nie nepodarilo Peťo, dobre si záver knihy vygradoval a perfektne si ma zviedol z cesty no a ja som v závere knihy bola veľmi prekvapená. Ďakujem, Tvoje knihy môžem tým čo váhajú len odporučiť.

pobijecmuch
09.06.2022 5 z 5

Divím se, že tato velice dobře napsaná krimi má tak nízké hodnocení. Autorem je bývalý policista, který má zkušenosti se slovenskou mafií, která pronikla i mezi slovenské politiky.
Toto mně tedy hodně bavilo a dávám plný počet.
Osobně si myslím, že slovenští autoři detektivek píšou mnohem lépe než u nás v Česku.
A heč, knihu jsem četl v originále. :-)

TomHr
29.04.2022 4 z 5

Porevoluční turbulentní dekády budou ještě dlouho inspirací slovenským autorům kriminálního žánru. Šloser uvádí na scénu další maloměstské kindermafiány, další sbírku policajtů a politiků nejrůznějšího ražení. Jako klasická detektivka by Mafiánska poprava? fungovala velmi dobře, jsme svědky poctivého vyšetřování a nechybí překvapivý závěr. Co se týče mafiánského a politického pozadí, nelze se bohužel ubránit srovnání s romány dalších slovenských autorů, kteří se věci chopili poněkud lépe. Šloserovy postavy jsou buď příkladní klaďasové, nebo naopak hnusní záporáci. Autor na jednom místě sympaticky charakterizuje stárnoucího policajta, jinde potkáváme obtížně uvěřitelné panoptikální postavičky. Knížka vůbec není špatná, je dobře napsaná a zábavná, ale kdyby to šlo, dál bych kvůli uvedeným výhradám o jen půl hvězdičky méně.

Áža707
12.04.2022 2 z 5

Knihu jsem měla rozečtenou poměrně dlouho, protože mi čtení narušilo víc věcí. Chtěla bych poděkovat autorovi, že mi knihu poslal s krásným věnováním a že jí mohu zařadit do své objemné knihovny

Tento příběh je pro mě vystoupení z komfortní zóny, protože obvykle detektivky nečtu. Docela mě mátlo množství postav, které se zde vyskytovalo a též že se často měnil pohled osob, který příběh vypráví.

Jako naprostý neznalec musím vyzdvihnout prostředí a policejní postupy o kterých normální lidi nemají ani potuchy. Nejen, že jsou policajti zavaleni papírováním, tak někdy je na ně vyvíjen tlak, aby případ řešily extrémně rychle a někdy dokonce naopak. Dále tu máme propojení různých složek a jak na sebe působí - mafiáni, obyčejní lidi, policajti, ředitelství, politici a mnoho dalších. Samozřejmě i tady se potvrzuje, že se vyplatí znát lidi na vysokých postech, který vám mohou posloužit službičkou.

Další autentičnost je v popisu malé vesnice, kde vlastně všichni ví všechno aniž by tam byl kvalitní signál nebo internet. Jako člověk pocházející z maloměsta, dokážu pochopit.

Příběh byl dost zamotaný, ale výsledné rozuzlení mě docela překvapilo, doopravdy musím říct, že jsem to nečekala a byl to velmi příjemný zvrat.

Rozhodně bych vám knihu doporučila, pokud se chcete víc dozvědět o policii a máte rádi detektivky.

⭐ 3/5

o_mega
06.02.2022 5 z 5

Humorne a trefne podaná smutne krutá realita na dedine názvu Slovensko.

Macek58
18.11.2020

Máme tu Dána, Neuera a nyní Šlosera. A nyní babo raď, koho kupovat. Nový autor se svojí knihou zapadl do této společnosti. Už se chystám na jeho další knihu. Jistě bude tak dobá, jako ta první.

adelinka
29.09.2020 5 z 5

Ani som nepostrehla v roku 2019 nového spisovateľa. Takže najprv som objavila spisovateľa a na druhý deň som letela kúpiť knihu (akože manželovi). Samozrejme o mafii sa popísalo veľa, ale začítať sa do tohto príbehu, tak naozaj sa vo mne krv búrila.....A hlavne to prepojenie na politiku. No človeku musí byť z toho zle, ako to všetko funguje....už sa teším na ďalšiu knihu...

Veronica.Faye
27.04.2020 4 z 5

Skvelá kniha, ktorá otvára oči. Áno, vieme ako to tu chodí, no dozviete sa viac a to dokáže vytočiť. Odporúčam prečítať všetkým, ktorí tento žáner obľubujú.

Dani25
26.01.2020 5 z 5

Výborná slovenská detektívka. Okrem zaujímavého krimi príbehu je tu opísané prepojenie polície, politiky a podsvetia.

jan6775
23.01.2020 5 z 5

Trefně napsaná detektivka kde je vidět znalost prostředí jak v policejním tak politickém prostředí. Ač se zdá vše jasné, je to trochu jinak. Poutavý příběh a občas neuškodí si přečíst něco v slovenštině.

MajaN
03.01.2020 5 z 5

Prvotina nového autora,bývalý policajný dôstojník,vraj.No policajtštiny tam bolo dosť,takže sa autor pohyboval v známych vodách.Zo začiatku to vyzeralo tak,že dostávame spektrum skorumpovaných polišov.Dejová línia bola trochu v pozadí.Policajná politika v plnej paráde.Nemilosrdne a na plnú hubu vypovedané ako ľahko sa dajú kúpiť bezúhonnosť,svedomie a bublina nedotknuteľnosti.Jednotlivé postavy boli vykreslené brilantne ,kde bolo jasné,kto za koho kope.Pravdivo a s humorom popísané prostredie malej obce/mesta kde presne trafil spravodajské zdroje,informácie šíriace sa rýchlosťou blesku aj bez wifi.Vyšetrenie zločinu sa pohlo z miesta až na základe politickej intervencie aj keď brzdy boli zaťahovane viacnásobne z druhého tábora.Keď som už očakávala dôkaz o vine podozrivých,zrazu prišlo nečakané rozuzlenie.Autorovi patrí môj obdiv,že reálne ukázal stav vecí a fungovanie policajtov,vyšetrovateľov a samozrejme právnikov,ktorí majú jediné kriterium-koľko môžu na klientovi trhnúť.
Aj keď je kniha beletria,nemôžem sa zbaviť dojmu,že sme dostali light verziu reálneho stavu .Nazvala by som to zbeletrizovanou reportážou.