Mafiánska poprava? přehled

Mafiánska poprava?
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/417323/bmid_mafianska-poprava-kxp-417323.jpg 4 57 57

Páchateľ neznámy série

1. díl >

Prvotina bývalého policajta Petra Šlosera nás zavedie do fiktívnej pohraničnej dediny Híd, kde sa odohráva príbeh, ktorý vychádza z reálnych udalostí. Oveľa významnejšie veci s dosahom aj na vyšetrovanie vraždy sa však odohrávajú v hlavnom meste, kde biele goliere rozhodujú o tom, či do správnych kresiel zasadnú správni šéfovia, ktorí pôjdu vrahom po krku, zatiaľ čo iní sa stretávajú s mafiánmi na pumpách a berú od nich hotovosť. Autor neopisuje len reálne zákulisie zločinu a (ne)schopnosť štátnych zložiek bojujúcich proti nemu, ale aj prepojenie úplatných politikov na krivých policajtov a mafiu. Všetko, čo pri vyšetrovaní mafiánskych vrážd a iných zločinov vnímal svojimi zmyslami, podáva formou, ktorá je nespojiteľná s realitou.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Mafiánska poprava?. Přihlašte se a napište ho.

knihomolka_eli
05.05.2024 5 z 5

Mafiánska poprava? je mojou prvou prečítanou šloserovkou. Hoci som ich na knižných pultoch registrovala už dlho, k ich prečítaniu som sa dostala až vďaka knižnej štafete.

Dej príbehu sa odohráva v malej pohraničnej dedine Híd. Začína sa podpálenými kamiónmi a výbuchom auta podnikateľa Imricha Takácsa. Tento prípad si kompetentní prehadzujú ako horúci zemiak. Pri jeho ne/vyšetrovaní sa stretávame s rôznymi typmi policajtov - leniví, skorumpovaní, s pokriveným charakterom, či ohnutým chrbtom, hlúpi, no aj tí spravodliví, čestní, pre ktorých je pravda na prvom mieste.
Vyšetrovanie prípadu naberá grády až príchodom Vila Stracha, Oskara Hermana a ministerkinej sestry Emy Harisovej.

Tipy na možného páchateľa som mala dva, jeden mi nevyšiel vôbec a jeden v podstate čiastočne.

V knihe bolo aj veľa vtipných momentov a hlášok, ktoré pobavili :)

Páčilo sa mi záverečné zhrnutie v epilógu, kde nám autor odkrýva, čo sa dialo neskôr a ako skončili niektoré postavy.

Pri čítaní knižky som mala najskôr zmiešané pocity. Chýbalo mi tam svižnejšie tempo a napätie, na aké som zvyknutá pri ,,bežných" krimi. Neskôr som si uvedomila, že ona ani nepatrí do ,,bežnej" krimi, zaslúžila by si vlastnú kategóriu :)

Mafiánska poprava? je akýmsi pomyselným zrkadlom toho, ako veci na Slovensku (ne)fungujú - zdĺhavé vyšetrovania, prieťahy, dôležitosť ,,dobrých" štatistík, vplyv volieb na políciu - dosadzovanie svojich ľudí na kľúčové miesta, vplyvní politici, ktorí určujú tempo a smer vyšetrovania prípadov, korupcia, mafia...

Keby bolo pravdou len mizivé percento toho, čo sa v knihe dialo, Slovensko má vážny problém. Obávam sa však, že tej pravdy tam bolo, žiaľ, oveľa viac :-/ :(

Ďakujem veľmi pekne za možnosť prečítať si knižku autorovi Petrovi Šloserovi, ktorý ju poskytol do štafety a jej organizátorke Lucii Svobodovej :)

Gracian1964
17.01.2024 4 z 5

Dosť dlho som sa bránil siahnuť po tejto knihe. Odrádzal ma systém - ďalší policajt píšuci o svojich skúsenostiach. No nakoniec som to skúsil a neľutujem. Iný prístup ako má Dán. Zaujímavý prípad, vidieť, že človek vie o čom píše. O kvalite spisovateľskémo umenia sa nemá zmysel baviť, tu ide o iné. Som v podstate spokojný a siaham po druhej knihe pána Šlosera.

recenzienika657
18.08.2023 5 z 5

mafianskapoprava @petersloser @vydavatelstvo_ikar

Ak mám povedať pravdu s veľkou pravdepodobnosťou som našla autora, od ktorého chcem prečítať všetko, čo vyjde. Pustím sa do druhej časti a napíšem, či je to tak na 100%.

"Neustále personálne výmeny po každých voľbách nahrávajú najmä kriminálnym živlom."

Neviem čím to je, ale ak máte radi detektívne prípady, určite odporúčam. Aj keď... Šloserovky už teraz viem, že by som nezaradila úplne medzi detektívky. Šloser vytvoril niečo nové čo tu ešte nebolo a odkrýva každú škáročku vyšetrovania. V iných detektívkach sa okrajovo dozvedáme pozadie, avšak tu je to napísané na plnú hubu. Príbeh je tak kompletný a čitateľ si nemusí domýšľať skutočnosti.

V prvej časti nie je Julo Tvrdý, ale sympatický a vtipný Vilo Strach, ktorý dostal za parťáčku ministerkinu sestru Emu Harisovú. Vytvorili skvelý tím, ktorí ma veľmi bavil. Ich doťahovačky boli výborným spestrením už tak tažkej práce.

Príbeh je inšpirovaný skutočnosťou a začne sa podpálenými kamiónmi a výbuchom auta, v ktorom sedel podnikateľ Takács. Príbeh môže začať zo všetkými zákutiami, ktoré vymyslí len život a hra osudu.

Za prečítanie ďakujem autorovi, ktorý poskytol knihu @mama_nad_knihou a ona vytvorila štafetu, v ktorej som sa mohla zúčastniť.

#autorskastafeta #recenzianika #knihy #knihomolka #knihomoli #tipnaknihu #tipnaknihu #tipnaknihu #book #booklover #laskakuknihám #laskakukniham #mamacita #mamacita #books #bookstagram #mafianskapoprava?

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.

Citáty z knihy (1)

Policajné štatistiky sú ako bikini. Odhalia pre niekoho veľa, pre niekoho málo, ale vždy iba toľko, ako chcel sám autor.

Ocenění knihy (1)

2019 - Panta Rhei Awards - Knižná múza