Arwen777 Arwen777 komentáře u knih

Agnes Agnes Hannah Kent

Zvláštní příběh, vyvolává spoustu otázek. Má člověk v životě vůbec na výběr? My sedíme v teple a blahobytu, ale co lidé, kteří žili a žijí v nesmírně těžkých podmínkách a musí udělat prakticky cokoliv, aby přežili nebo aby si vydobyli trochu lepší podmínky? Kam sahá lidská důstojnost a jak moc toužíme uvěřit, že nás někdo miluje... kdo je viník a kdo oběť? Příběh Agnes je o to silnější, že je podle skutečných událostí. Cením si, že autorka příběh vyprávěla z jiného úhlu pohledu než je většinový názor, věřím, že si to Agnes zasloužila. Doporučuji těm, kteří nad knihami rádi přemýšlejí.

16.11.2018 4 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

První knížka tohoto autora, kterou jsem četla, a jednoznačně skvělá. Perfektní propojení napětí, chytré zápletky a sarkastického humoru. Napínavé čtení, které mě drželo vzhůru dlouho v noci a nedalo se odložit. Líbí se mi autorův styl, sarkastické poznámky hlavního hrdiny, vtipné poznámky k mezikulturním rozdílům dvojice vyšetřovatelů. Není to přehnaně brutální, což je trend poslední doby, napětí je budované postupně. Pro mě za poslední dobu jednoznačně jedna z nejlepších detektivek.

11.11.2018 5 z 5

Den, kdy jsem se naučil žít Den, kdy jsem se naučil žít Laurent Gounelle

Špatné to není, ale pro mě také nic světoborného. Lehký, nekomplikovaný příběh, dobře se čte. Ale že by mi to změnilo náhled na svět? Nic nového jsem neobjevila, asi už jsem podobných knih četla víc. I když je pravda, že nikdy neuškodí trochu se zastavit a podívat se na svůj život z jiné perspektivy. Pokud jste nic motivačního ještě nečetli, jako prvotina to bude dobré.

07.11.2018 4 z 5

Mise Saturn Mise Saturn John Sandford (p)

Autorům se podle mě nepodařilo najít ideální poměr mezi akcí, napětím a popisem technických specifikací. Mě kniha nezklamala, protože jsem do toho šla s tím, že to bude převážně technické sci-fi. Trh je plný fantasy a "pohádek", které jsou napínavé a dramatické, většinou také plné krve... měla jsem chuť na něco jiného, co by bylo vcelku reálné. A to se povedlo. Ale na druhou stranu uznávám, že chvílemi to bylo zdlouhavé, především první půlka knihy, než se konečně vydali na cestu. Pak už to dostalo spád. Navíc je to okořeněné mocenským bojem mezi USA a Čínou a politickým zákulisím. Takže pokud nepotřebujete akcí nabitou knihu a chcete se dozvědět něco o skoro reálných technických možnostech cestování vesmírem, směle do toho.

04.11.2018 4 z 5

Manželova žena Manželova žena Jane Corry

Thriller a zároveň sonda do mezilidských vztahů. Dobré čtení pro ty, kteří nevidí jen černobíle. Musí být muž, který podvádí svou ženu, vždy jen zavržení hodný? Musí být vrah jednoznačně zlý člověk nebo má i jiné stránky? Jak se utváří dětská psychika a které faktory ji dokáží pokřivit? Co vede ženu k tomu, aby navázala vztah i se ženatým mužem? Jaké důsledky mohou mít i malé, skoro nevinné lži? A co si všichni v sobě neseme z dětství a dospívání? Na jakém základě a s jakými zkušenostmi vytváříme nové vztahy a jak se na nich minulost dokáže podepsat? To jsou otázky, které mně víří v hlavě po přečtení této knihy. Doporučuji, pokud máte zájem o trochu jiný thriller.

28.10.2018 4 z 5

Hon na lovce Hon na lovce George R. R. Martin

Zajímavý začátek a dobrý konec. Mezitím oddychová sci-fi, klasická pronásledovačka někoho... Četlo se to dobře, mně jen úplně nevyhovoval naturel a slovník hlavního hrdiny, je to takové rádoby chlapské čtení. Líbilo by se mi, kdyby se autoři víc zaměřili na neznámý svět, tam byl podle mého názoru velký nevyužitý potenciál. Ale asi to nebyl cíl. Takže celkově s touto knihou neuděláte chybu, když budete hledat lehkou nenáročnou sci-fi.

21.10.2018 4 z 5

Oběšení psi Oběšení psi Jens Henrik Jensen

Letos bohužel už druhá kniha, kterou jsem dočetla jen se sebezapřením. Málo zajímavý příběh, styl psaní mi nevyhovoval, slabé dialogy, špatná práce vydavatele. Celkově velké zklamání. Další díly vynechám.

17.10.2018 1 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Kniha mi byla doporučena a dlouho jsem se odhodlávala se do ní pustit. Nečtu moc literaturu faktu a trochu jsem se bála, že to bude něco takového. Ale byla jsem mile překvapena. Dobrý poměr mezi historickými fakty a příběhem, člověk se něco dozví, ale zábavnou formou. Příběh je čtivý, provádí nás pohnutou českou historií minulého století. Zajímavé je vykreslení vily Tugendhat, nezajímám se výrazně o architekturu, ale autorovi se podařilo vzbudit můj zájem o tuto budovu. Takže pro mě příjemné překvapení a knihu doporučuji.

14.10.2018 4 z 5

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

Horory nečtu, ale dostala jsem chuť na něco strašidelného. A tato kniha mi to splnila. Souhlasím, že to není žádný silný šálek kávy, spíš lehčí jemné strašení. Pro slabší povahy akorát ;-). Příběh se mi líbil, tragické kořeny v minulosti, s důsledky do současnosti. Docela dobře napsané, napínavé. Doporučuji jako čtení na zimní večery, kdy brzká tma podpoří atmosféru.

11.10.2018 4 z 5

To prší moře To prší moře Radka Třeštíková

Radka Třeštíková umí psát, její knížky jsou velmi čtivé, bohužel také velmi depresivní. Po Bábovkách a Osm jsem si tuhle vzala už jen proto, že mi ji hodně doporučovali. A musím říct, že se mi líbila z těch tří nejvíce. Vcelku lehká a čtivá psychologická a vztahová sonda. Doporučuji.

06.10.2018 4 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Dala jsem na haló efekt a na knihu jsem se moc těšila. To se mi moc nevyplácí, byla jsem trochu zklamaná. Příběh se mi zdál rozvleklý a řeč byla zvláštní. Ale druhá půlka knihy byla napínavá a po přečteni zůstal ten hřejivý pocit dobré knihy. Asi nebude patřit do mých top top, ale rozhodně neuděláte chybu, když po ní sáhnete.

01.10.2018 4 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Dobrý příběh, velmi čtivý, těžký stejně jako ostatní knihy Ruty Sepetys. Ale je dobře, že někdo píše o takových událostech a připomíná nám, kteří žijeme v blahobytu, že by to tak být nemuselo a že by se něco takového už nikdy nemělo stát. Vždy mě udivuje, že o této části historie prakticky nic nevím, jak dobře se jim podařilo o tom mlčet... Kniha V šedých tónech se mi líbila víc, ale i Sůl moře si rozhodně přečtěte!

01.10.2018 5 z 5

Krásné tajemství Krásné tajemství Louise Penny

Knihy Louise Pennyové mám moc ráda a ani tato nezklamala. Autorka pro změnu opustila prostředí vesničky Three Pines a její obyvatele a vyměnila ho za odlehlý izolovaný klášter.. Příběh je čtivý jako vždy, kromě hlavní zápletky se řeší i problém z minulosti. Mě osobně jen mrzí špatný vývoj vztahu vyšetřovatelů. Fanouškům rozhodně doporučuji, pro nováčky bude lepší nejdříve se seznámit s předchozími díly.

01.10.2018 5 z 5

Královna ohně Královna ohně Anthony Ryan

Souhlasím, že třetí díl série je asi nejslabší, přesto je to velmi povedená fantasy trilogie. Závěr jsem si asi představovala dramatičtější, ale po tom množství bojů a mrtvých už asi nebylo co stupňovat. Rozhodně doporučuji a těším se na další sérii tohoto autora.

12.09.2018 4 z 5

Svetlo medzi oceánmi Svetlo medzi oceánmi M. L. Stedman

Některá rozhodnutí jsou těžká a někdy se ta špatná nedají napravit. A co je vlastně dobře a co špatně? Jsou situace, kdy to není jasné a někdy důsledky některých rozhodnutí ničí životy, i když jsme to mysleli dobře. Krásná kniha, která asi v každé ženě zanechá pocit nespravedlnosti osudu. Dobře se čte a pravděpodobně si popláčete.

12.09.2018 4 z 5

O dívce Grace O dívce Grace Anthony Doerr

Je těžké se vyjádřit po přečtení této knihy. V člověku víří moc emocí a špatně se pojmenovávají. Já jsem se na Grace moc těšila, kdo by si také po Světlech nechtěl přečíst další Doerrovu knihu... Ale byla jsem asi trochu zklamaná po většinu knihy. Příběh je zajímavý, chvilkami jsem si ale říkala, že je David tupec a že mu to trvalo, než přišel na to, že může osud změnit. Od půlky knihy mi přišlo líčení přírody a pocitů už rozvleklé a v podstatě se opakující. Ale pak se to na konci všechno spojilo a ejhle, zůstal zase ten pocit dokonalosti. Doerr je bezesporu mistr vyprávění. Na chlapa se až neuvěřitelně zabývá pocity a dokáže kouzelně vylíčit emoce, prchavé myšlenky a přemítání. Takže moje výsledné hodnocení výborné, ale lehká kniha to není...

24.08.2018 5 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Ze začátku jsem si říkala, jestli už to není moc. Úvodní scéna se mi zdála až příliš brutální, nejsem příznivcem dnešního trendu "co nejvíc šokovat a přivést brutalitu až do extrému". Ale pak mě příběh zase dostal a pohltil, jako většina Nesbøvých knih od Sněhuláka dále. Je to dynamická napínavá detektivka s překvapivými zvraty. Jen ten Harryho rozporuplný boj s alkoholem už člověku připadá ohraný. Každopádně určitě doporučuji, skvělá detektivka.

19.08.2018 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Už není co dodat, v předešlých komentářích je vše podstatné. Je to část pro nás méně známé historie a člověk se jen pozastavuje nad tím, jak bylo tohle vůbec možné. Jsem ráda, že jsem se ke knize dostala a rozhodně doporučuji všem, kteří se chtějí něco dozvědět, i když to není příjemné. Je potřeba tyto knihy čas od času číst, aby se něco takového nemohlo opakovat...

11.07.2018 5 z 5

Dcera sněhu Dcera sněhu Eowyn Ivey

Poetický příběh o síle lásky a žalu, o nenaplněných touhách a chybách v komunikaci, o tom, že kdo miluje, hodně získává, ale také ztrácí, když přijde nevyhnutelné. Zasazené do drsné Aljašky, ale po tomto vyprávění sníh snad i začnu mít ráda. Moc krásná kniha, takový ten typ, který vás dlouho nutí přemýšlet, co je vlastně důležité. Podle mě to není odpočinkové čtení, ale rozhodně doporučuji.

06.07.2018 5 z 5

Sběratel motýlů Sběratel motýlů Dot Hutchison

Znepokojující a nezapomenutelný román? Noční můra? Tak pro mě ani náhodou. Dočetla jsem to jen proto, že knížky ze zásady dočítám... také jsem doufala, že se aspoň ke konci objeví nějaké poselství, důvod, proč to autorka psala... Ale já bohužel nic neobjevila. Příběh mi nepřipadal ani napínavý ani strašidelný, spíš trochu úchylný. Četlo se to rychle a to je asi tak jediné plus. Prostě ztracený čas :-(

01.07.2018 2 z 5