Agnes

Islandský příběh o touze a zradě. Děj se odehrává na Islandu, kde jsou lidské vztahy utvářeny nádhernou, avšak drsnou severskou přírodou, ale i každodenním tvrdým bojem o živobytí. Agnes Magnúsdóttir, mladá žena, je odsouzena za brutální vraždu svého pána a milence, a je poslána na izolovanou farmu strážníka Jóna Jónssona, aby zde čekala na popravu. Jeho rodina je zděšená, že má poskytnout domov odsouzené vražedkyni, a zpočátku jí opovrhuje. Jen Tóti, mladý kněz, který se stane Agnesinou duchovní oporou, cítí při svých návštěvách odsouzené potřebu porozumět jí a pochopit, co se vlastně stalo. Když však letní měsíce vystřídá zima a tvrdý farmářský život přinutí celou domácnost pracovat bok po boku, všichni Agnes poznávají blíže. Postupně se vynořuje její tragický příběh o touze a zradě a najednou vyplývá, že nic není tak, jak se na počátku zdálo....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/177899/big_agnes-Z5y-177899.jpg 4.4694

Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)

Burial Rites, 2013

Kniha Agnes

packlik

Hodně mě zaujal dovětek, že Agnes byla skutečnou postavou a kniha nabízí jinou možnou verzi příběhu, který se na Islandu stal.
Kniha měla tesknou atmosféru, kdy si čtenář snadno představil, jak těžký život tamní obyvatelé vedli.
Agnes jsem držela palce a trochu i doufala, že nakonec něco promluví v její prospěch, ačkoliv jsem si sama nebyla jistá, jak moc bez viny opravdu byla.

hrabenka
30.12.2022

Dlouho mi tu ležela, vlastně se mi vůbec do ní nechtělo. Začíst se m itrvalo opravdu dlouho, ponurý příběh, určitě se k němu vracet nebudu.

Amazonka72
03.09.2022

Zvláštní, ponurá kniha. Asi tak, jak dokáže být ponurý Island. Nebylo vůbec jednoduché příběh číst. Na druhou stranu byl napsán natolik poutavě, že nebylo těžké ho dočíst... i když jsem několikrát měla chuť knihu odložit, protože na mě působil opravdu depresivně. Zajímavý náhled do historie Islandu, který je v knize popsán přesně takový, jaký opravdu je. Příběh Agnes, která se stala obětí doby, společenského nastavení Islandské společnosti. Agnes, která toužila po lásce, která jí nebyla dopřána...

kiki11
06.07.2022

Ponurý a mrazivý příběh ze studeného Islandu - ideální čtení v těchto horkých dnech. Nejdřív mi kniha přišla trochu zdlouhavě napsaná, pak jsem se ale začetla a nakonec jsem zvládla skoro celý příběh na jeden zátah. Autorce se podařilo výborně vystihnout charaktery postav a natolik přiblížit atmosféru Islandu, že mě celou dobu mrazilo v zádech a opravdu jsem měla pocit, že tam jsem, že celý příběh prožívám s hlavní hrdinkou. Knížka se nečte úplně lehce, ale přesto mě moc a moc bavila a nedokázala jsem se odtrhnout tak dlouho, než jsem ji celou přečetla. Určitě doporučuji.

vladka321
12.05.2022

Syrově drsný příběh vražedkyně, anebo že by ne? Rozuzlení přichází a zase mizí ve vyprávění vícero postav, vícero názorů. Proplétá se zhoubným tehdejším smyšlením i odsouzením člověka, který byl už vlastně odsouzen. Stavem, dobou, neznalostí, vzdorem i závisí. Co k tomu dodat - příběh se četl tak plynně, jako plynou šedavě modré vody oceánu a stejně tak se završil. Bylo to dokonalé, smutné a možná i nepochopitelné. Líbila se mi kniha moc.

medlovice
09.05.2022

Agnes není kniha pro každého. Její příběh je studený až ledový .mokrý a nečistý, plný zápachu , nemocí a strachu. Lidé byli studení na Islandu v 19 . století a Agnes byla jiná- tak živočišná tak spravedlivá tak lidská až z toho mrazí. Není to pokojné čtení , smrt číhá všude a kolem Agnes stále krouží. Je Agnes opravdu vražedkyní ? Na čí straně je vina ?Jedno vím jistě. Agnes se mi dostala pod kůži , cítila jsem s ní , byla jsem s ní všude, celé jsem si to prožila a když jsem dočetla a to jsem si poklidně čtení vychutnávala , tak Agnes mi chybí.
Krásný , fascinující obal a minimalistický název , věděla jsem že to bude dobrá volba.

Evaho73
28.04.2022

Príbeh na motívy skutočnej udalosti o žene čakajúcej na svoju verejnú popravu odohrávajúci sa na Islande v roku 1829 je z môjho pohľadu po literárnej stránke veľmi solídne spracovaná prvotina od tejto autorky.
Je zriedkavé objaviť debutový román, ktorý by bol tak sofistikovaný a strhujúci, ako práve tento.
Fascinujúco zachytená ponurá atmosféra útočí na čitateľa a jeho emócie doslova z každej stránky, kde napríklad opísaná bezútešnosť krutej islandskej prírody je cítiť až v kostiach. Takisto zachytené pocity zúfalstva a hĺbky strachu väzenkyne mi miestami nedovolili takmer ani dýchať.
Nakoniec musím iba zkonštatovať, že Hannah Kent ohlásila svoj príchod do literárneho sveta absolútnym knižným skvostom, ktorý sa len tak prelieva od prvej strany až po poslednú.
Pôsobivé literárne dielo.

Owain
18.04.2022

Smutný příběh Agnes. Kniha pro mě překvapení, nečekala jsem nic extra, ale opak pravdou. Autorčina prvotina a mysím, že se jí tedy povedla.