Agnes

Agnes https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/177899/bmid_agnes-Z5y-177899.jpg 4 739 203

Islandský příběh o touze a zradě. Děj se odehrává na Islandu, kde jsou lidské vztahy utvářeny nádhernou, avšak drsnou severskou přírodou, ale i každodenním tvrdým bojem o živobytí. Agnes Magnúsdóttir, mladá žena, je odsouzena za brutální vraždu svého pána a milence, a je poslána na izolovanou farmu strážníka Jóna Jónssona, aby zde čekala na popravu. Jeho rodina je zděšená, že má poskytnout domov odsouzené vražedkyni, a zpočátku jí opovrhuje. Jen Tóti, mladý kněz, který se stane Agnesinou duchovní oporou, cítí při svých návštěvách odsouzené potřebu porozumět jí a pochopit, co se vlastně stalo. Když však letní měsíce vystřídá zima a tvrdý farmářský život přinutí celou domácnost pracovat bok po boku, všichni Agnes poznávají blíže. Postupně se vynořuje její tragický příběh o touze a zradě a najednou vyplývá, že nic není tak, jak se na počátku zdálo.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)

Burial Rites , 2013

evickakyticka
13.05.2019 5 z 5

Kniha se odehrává na Islandu, který je i bez příběhu drsný. Moc se mi líbila atmosféra děje, mrazivé prostředí a zajímavý osud Agnes. Velmi čtivé a napínavé až do konce. Místy kruté... Nenašla jsem jedinou chybičku, proto hodnotím plným počtem.

danazeskolky
29.04.2019 5 z 5

Nejdřív jsem se trochu bála, že půjde o nějaké "ženské čtení". Hned první kapitola mě nadchla a četla jsem a četla... Ne že bych vyhledávala historické romány, toto stejně nebyla tak dávná minulost, ale prostě se občas nechám úplně unést časem a při tak barvitém líčení si připadám, že jsem tam někde mezi nimi v drsné krajině mezi drsnými lidmi... A dost lidí naštěstí mělo i srdce. I když to nebylo nakonec nic platné. Zajímalo by mě, co pak bylo dál s Margrét (i když tam je to asi jasné), se Steinou (a asi i Laugou) a pomocným farářem Tótim. Kniha mě opravdu dostala.

Olous1
28.04.2019 5 z 5

Knihu jsem zakoupila v levných knihách za pár korun a udělala jsem dobře. Toto byl silný a dojemný příběh se smutným koncem.I přesto jsem ráda, že mám knihu ve své knihovně. Na prvotinu autorky je to moc hezky napsané. Doporučuji.

freesty
09.03.2019 5 z 5

Napínavý příběh, který mě nutil pořád číst. Vtáhl mě do děje a nepustil. Hltala jsem každou chmurnou chvilku tohoto mrazivého historického románu.

slecnapeta
26.02.2019 4 z 5

Skvele pochmurne cteni, velmi zajimave podany pribeh a popis postav.

Termina
25.01.2019 4 z 5

Já vím život je tvrdší ... ale já prostě nesnáším knihy bez šťastného konce :( :D
Kniha mi přišla velmi čtivá, pochmurná a nejspíš splnila očekávání.

zbraslavanka
11.01.2019 5 z 5

Užasná kniha, z počátku jsme neměla odvahu, ale pak mě kniha chytla a dočetla jsem ji jedním dechcem.

Cari
03.12.2018 5 z 5

Je to příběh skutečné ženy, která kdysi velmi milovala, a snad i tato láska předurčila její tragický osud. Příběh doporučuji i když bych vlastně neměla. Je to totiž jeden z nejsmutnějších příběhu, jaký jsem snad četla. Autorka se z větší části opírá o fakta. Místa, kde se hrdinka zdržovala skutečně existují, a fungují dodnes. Vztahy mezi postavami mají taky převážně reálný základ. Z dovětku na konci knihy jsem pochopila, že jen velmi malá část příběhu je fikce. Hannah Kent použila fikci jen v místech, kde musela? Jinak se držela historie a materiálu, který měla k dispozici. Agnes, jak se postava skutečně jmenovala, se mi zaryla do srdce, jako jedna z mých nejoblíbenějších knižních postav. Už je to déle, co jsem tuhle knihu četla, ale pořád mám osud této postavy živě v paměti. Tu nespravedlnost, tu bezmoc... Doufám, že u nás autorce brzy vyjde další nějaká kniha, protože dle mého má dar psát silné a poutavé příběhy.

Čtivý styl, perfektně vykreslená atmosféra tehdejší doby a okolí mrazivého Islandu. Doporučuji, protože jsou postavy, které by neměly být zapomenuty. Protože Agnes už se spravedlnosti nedočká, ale ještě stále Vám může vyprávět svůj příběh...

kasavubu
01.12.2018 5 z 5

Tak tohle byl velmi silný příběh. Působil na mě hodně autenticky, zejm. díky věrnému popisu prostředí a života na Islandu. Docela by mě zajimalo, jak to bylo s Agnes doopravdy. Určitě na ni jen tak nezapomenu.

svat388
22.11.2018

Knihu jsem právě dočetla a popravdě jsem v závěru čekala něco nečekaného :-) ale to nepřišlo. Myslela jsem, že půjde o velkou lásku a hlavní hrdinka bude v očích čtenářů nějak ospravedlněna...
Nebyla to pro mě úplně pohodová četba, chtěla jsem to i vzdát, ale zase mě zajímal konec knihy.
Ale abych jen nehanila, autorka skvělá, krásně vystihla atmosféru.

Arwen777
16.11.2018 4 z 5

Zvláštní příběh, vyvolává spoustu otázek. Má člověk v životě vůbec na výběr? My sedíme v teple a blahobytu, ale co lidé, kteří žili a žijí v nesmírně těžkých podmínkách a musí udělat prakticky cokoliv, aby přežili nebo aby si vydobyli trochu lepší podmínky? Kam sahá lidská důstojnost a jak moc toužíme uvěřit, že nás někdo miluje... kdo je viník a kdo oběť? Příběh Agnes je o to silnější, že je podle skutečných událostí. Cením si, že autorka příběh vyprávěla z jiného úhlu pohledu než je většinový názor, věřím, že si to Agnes zasloužila. Doporučuji těm, kteří nad knihami rádi přemýšlejí.

dia.riedl
27.10.2018 4 z 5

Po celém příběhu mě srazil na kolena až autorčin doslov.

pavlinka0250
20.10.2018 5 z 5

Smutné, působivé, mrazivé a zároveň krásné vyprávění.

Marcela52
17.09.2018 5 z 5

Velmi sugestivně napsaný román, který zaujme od první stránky. Tragický milostný příběh je postupně odkrýván a čte se jak detektivka. Díky mistrnému vypravěčskému jazyku autorky se čtenář dozví také mnoho zajímavého o tom, jak se žilo před více než sto padesáti lety v tomto odlehlém koutu Evropy, který dnes patří k nejvyspělejším zemím. V době, kdy se tento příběh inspirovaný skutečnými událostmi odehrává, to bylo ale místo velmi drsné a divoké. Rozhodně doporučuji náročnějším čtenářům, kteří mají rádi silné příběhy.

ivakola
07.09.2018 3 z 5

Já jsem si díky této knize opět uvědomila, jak je ten svět pro některé lidi nespravedlivý.Nicméně velmi se mi líbil autorčin styl popisování života na tehdejším Islandu. Díky popisu toho příšerného počasí, jsem měla mrazivé pocity i když venku bylo přes třicítku.

Ulrika
16.08.2018 4 z 5

Kniha se moc dobře četla a jestliže se opravdu jedná o první román autorky, tak nezbývá než před ní smeknout:) Především na knize oceňuji velmi barvitý popis života obyvatel Islandu na začátku 19. století.

saruse
12.08.2018 4 z 5

Nádherná kniha. Nedá se ani popsat. Zajímavé téma a detailně rozkryté povahy postav, jejich myšlenky, pocity. Agnes jsem držela palce, říkala jsem si, že třeba k popravě nedojde. Kdoví, jak to všechno bylo. - To mě vždycky dostane, když se v doslovu dočtu, že kniha byla napsána podle skutečných událostí, že předlohou byla skutečná osoba a její životní příběh. Knihu rozhodně doporučuji.

Lejdus
27.07.2018 3 z 5

Silny pribeh, nicmene jsem od knihy cekala daleko vic. Styl psani jsem zvladla, ale nebyla jsem prilis nadsena ruznym polemizovanim a rozepisovam duchovna, predevsim v zaveru knihy...

Sandalkar
24.07.2018 5 z 5

Zajímavá kniha o nelehkém a drsním životě Agnes i dalších lidí ostrova Islandu. Člověk soucítí nejen s ženou, která pro lásku přišla o vlastní život, ale i s tesknou krajinou bičovanou nevlídným počasím, ovcemi,... Posledních několik syrových stran chytí za srdce. Palec nahoru autorce také za přípravy a načtení veškerých reálií ( popis badstofy, okna "zasklená" placentou ovcí,...). Kniha mi ještě dlouho zůstane na mysli.

gigi77
31.05.2018 5 z 5

Neskutečně mě ten příběh a styl psaní baví.