Agnes

Agnes https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/177899/bmid_agnes-Z5y-177899.jpg 4 739 203

Islandský příběh o touze a zradě. Děj se odehrává na Islandu, kde jsou lidské vztahy utvářeny nádhernou, avšak drsnou severskou přírodou, ale i každodenním tvrdým bojem o živobytí. Agnes Magnúsdóttir, mladá žena, je odsouzena za brutální vraždu svého pána a milence, a je poslána na izolovanou farmu strážníka Jóna Jónssona, aby zde čekala na popravu. Jeho rodina je zděšená, že má poskytnout domov odsouzené vražedkyni, a zpočátku jí opovrhuje. Jen Tóti, mladý kněz, který se stane Agnesinou duchovní oporou, cítí při svých návštěvách odsouzené potřebu porozumět jí a pochopit, co se vlastně stalo. Když však letní měsíce vystřídá zima a tvrdý farmářský život přinutí celou domácnost pracovat bok po boku, všichni Agnes poznávají blíže. Postupně se vynořuje její tragický příběh o touze a zradě a najednou vyplývá, že nic není tak, jak se na počátku zdálo.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)

Burial Rites , 2013

Brambram
28.05.2014 4 z 5

Jímavý příběh, která vás nutí k zamyšlení nad postavením žen, síle předsudků, domněnek a zažitých klišé. Došlo k vraždě, dva mrví. Jsou tři podezřelí a už tu máme klišé - krásná mladá naivka to přece nemohla být. Určitě to byl ten mladý kluk,ale ten je hloupoučký, na to by nepřišel. Máme to, hlavou spiknutí je Agnes, nemanželská, nemajetná nájemná děvečka, stará panna, je jí přes třicet a nějaká chytrá, umí číst a katechismus. Je to jasné, to je ona, musíme jí odsoudit k smrti. Jenže nic není tak jednoduché a Agnes sama vypráví historii svého života. A ten věru nikdy nebyl jednoduchý.Zda to bude stačit k tomu aby byl rozsudek zrušen či změněn, to už si musíte přečíst.
Mimochodem asi nejvíc mě dostala poznámka autorky, že se jedná o příběh na reálném základě :o(

Izu
21.03.2014 4 z 5

Zajímavý příběh o vině či nevině,odpuštění a trestu.Život byl v té době velmi drsný,ženy v podstatě nemohly nic a celá knížka byla velmi depresivní.I tak doporučuji .

rela
16.01.2014 5 z 5

Zajímaví knížka, která se dobře čte. Udržuje čtenáře v napětí, jak to doopravdy bylo a jak to nakonec dopadne. I po dočtení vám příběh zůstane pár dní "ležet" v hlavě.