Agnes

Agnes https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/177899/bmid_agnes-Z5y-177899.jpg 4 739 203

Islandský příběh o touze a zradě. Děj se odehrává na Islandu, kde jsou lidské vztahy utvářeny nádhernou, avšak drsnou severskou přírodou, ale i každodenním tvrdým bojem o živobytí. Agnes Magnúsdóttir, mladá žena, je odsouzena za brutální vraždu svého pána a milence, a je poslána na izolovanou farmu strážníka Jóna Jónssona, aby zde čekala na popravu. Jeho rodina je zděšená, že má poskytnout domov odsouzené vražedkyni, a zpočátku jí opovrhuje. Jen Tóti, mladý kněz, který se stane Agnesinou duchovní oporou, cítí při svých návštěvách odsouzené potřebu porozumět jí a pochopit, co se vlastně stalo. Když však letní měsíce vystřídá zima a tvrdý farmářský život přinutí celou domácnost pracovat bok po boku, všichni Agnes poznávají blíže. Postupně se vynořuje její tragický příběh o touze a zradě a najednou vyplývá, že nic není tak, jak se na počátku zdálo.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)

Burial Rites , 2013

dom.b
06.08.2015 5 z 5

Krásná knížka s ne moc rozvinutým dějem, na druhou stranu s krásným příběhem a vyprávěním nešťastné nechtěné ženy, která si za svou lásku vybere ten nejhorší trest. Výborně podané, inspirováno skutečným životním příběhem Agnes, který si do poslední chvíle přejete, aby skončil jinak. Ještě teď mám husí kůži.

akdar72
02.08.2015 5 z 5

Smutné a krásné zároveň...

stopni
15.07.2015 4 z 5

Velice pěkný příběh Agnes Magnúsdóttir, jakožto poslední popravené Islanďanky..... Pomalé a postupné odkrývání životního příběhu vražedkyně působí velice přitažlivě....Kniha se mi moc líbila, oceňuji autorčin heuristický přístup, který předcházel napsání knihy (folkloristika, demografie apod.)... :-) Vřele doporučuji.....

Sorrow
23.06.2015 5 z 5

Drsné prostředí islandské krajiny, ponurý příběh, jedna odsouzená vražedkyně a na debut překvapivě dobrý styl psaní. Kombinace, které byste rozhodně neměli odolat! K dostání v Levných knihách za 39,- (Jakto? To se mě neptejte...)

Arsi007
16.06.2015 4 z 5

Musím říct, že prvních pár desítek stran mi přišlo trochu zmatených. A to hlavně kvůli jedné skutečnosti a to jsou islandská jména, která byla pro mě často nevyslovitelná. Jsem ale moc ráda, že jsem knihu kvůli tomu neodložila, protože od půlky to začalo mít takový spád, že jsem se od toho nemohla odtrhnout. Výhodou jsou poměrně velká písmenka a mezery mezi řádky takže větší knihomol zvládne tuto knížku přečíst tak během dvou dnů. Konec byl pro mě naprosto konsternující a stejně jako hlavní hrdinka jsem ke konci nemohla popadnout dech a srdce mi bušilo tak, že jsem myslela, že se mi rozskočí. O to víc emotivní to pro vás bude, když si uvědomíte, že je kniha na motivy skutečných událostí. Za mě dostává tenhle příběh 4 a půl hvězdičky a řadí se mezi mé oblíbenější. A ještě jedna taková maličkost: zajímalo by mě, jestli jste si někdo stejně jako já během čtení pořád říkali: "Sakra, to je fakt dobrej námět na film!" :o)

budíček
13.06.2015 4 z 5

Zvláštní a krásná i když smutná kniha. Celý příběh je díky hlavní hrdince, její tajemné minulosti a krutému prostředí chladného Islandu velice chytlavý a jen těžko se od něj a jeho četby odtrhává. Agnes díky své povaze, osudu a špatné souhře náhod je pro mnohé lidi z jejího okolí nepochopená a odvržená, jen ti, co se jí pokusí pochopit a poznat pochopí, že nic není takové, jak se na první pohled zdá, a hlavně že nic není jen černé a bílé ani takové, jak nám to říkají druzí s tím, že tomu prostě musíme věřit a nedělat si vlastní názor. Pro mě příjemné literární překvapení.

Aniday
12.06.2015 5 z 5

prožívala jsem to s Agnes od úplného začátku až do úplného konce absolutně naplno...

katynais
01.06.2015 4 z 5

Zase jedna zvlastni a netuctova knizka, dost ponura, uplne jsem cejtila to zoufalstvi, priserne podnebi...na me dost depresivni, ale 4hvezdy si zaslouzi

danca044
24.05.2015 5 z 5

Od začátku až do konce jsem byla napnutá a nebyla jsem schopna knihu odložit. Sledovat příběh Agnes bylo něco tak poutavého, co se mi už dlouho nedostalo pod ruku. Tušila jsem, že je v ní něco dobrého, jelikož jako vražedkyně nepřemýšlela, ani se tak nechovala. Doufala jsem ve šťastný konec, ale bohužel ne každý příběh může dopadnout dobře.

rubicka
14.05.2015 5 z 5

Úžasná poetická atmosféra, která je neskutečně nádherně uchopená a popsaná. A do toho silný příběh ženy, která milovala.

Christie
07.02.2015 5 z 5

Nádherná, poeticky napsaná historická fikce založena na skutečných událostech. Dokonale vykreslené charaktery postav. Opravdu jsem si čtení velmi užila.
4,5/5

magnolia
11.01.2015 4 z 5

Kniha, do které se mi nechtělo a která mě pohltila v tomto zimním čase-nečase. Ale co je naše mírné nepohodlí, ve srovnání s životními podmínkami hrdinů na Islandu v dávných časech. V románu je vše: drama, láska, přátelství, úklady, zločin. Je to "dokument" historický, zeměpisný i sociologický. A četla se výborně, hrdinové jsou jako živí a stále doufáte, přes to, že tušíte... Je to výborná prvotina mladé australské autorky. Za přidanou mapku míst, která se objevují v románu, jsem byla vděčná. A moje fantazie a představivost pracovala na plné obrátky. Velmi působivý příběh.

Tyeen
03.01.2015 5 z 5

Vynikající příběh založený na skutečné události. Bylo velmi zajímavé sledovat myšlenky Agnes i to, jak se mění vztah jejích opatrovníků k ní. Autorka nešetřila s popisem utrpení a bolesti, její vyprávění je příjemné a napínavé a kniha se těžko odkládá. Za mě má nejvyšší hodnocení a doporučuji k přečtení.

Eva-K
06.11.2014 5 z 5

Velmi dobře napsaná kniha, nedá se od ní odtrhnout. Trochu mi stylem i příběhem připomínala Vyhnání Gerty Schnirch, akorát v islandských kulisách a z trochu dřívější doby.

Henriette
23.10.2014 4 z 5

Nemám slov, mrazivé, temné, dojemné a drsné...

Ronny
08.10.2014 3 z 5

Čekala jsem víc.

Consolate
06.10.2014 5 z 5

Kniha je úžasná napsaná tak, jako by ji napsala Islanďanka. Pro čtenáře, kterým se líbila, doporučuji stejnojmenný film, natočený v roce 1995, tedy ne na motivy této knihy, neobyčejně působivý a islandsky syrový... Jinak gramotnost děvečky Agnes nebyla na Islandu nezvyklá, tento stát si na gramotnosti svých obyvatel zakládá již od středověku.
Neznají mě.
Pořád mlčím. Jsem odhodlaná uzavřít se světu, zatvrdit srdce
a držet se toho, co mi ještě nevzali. Nemohu dopustit, abych zmizela.
Budu v sobě svírat to, co jsem, a objímat rukama všechny věci, jež
jsem kdy viděla, slyšela a cítila.

Alma-Nacida
19.09.2014 5 z 5

Velice dojemná, krásně napsaná kniha o tom, jak můžete dopadnout, když nezapadáte. A také o tom, jak je snadné druhé lidi soudit.

Petrasuvicka
03.08.2014 2 z 5

Čekala jsem víc, než mi autorka nabídla. Trochu akce, víc lásky, ale nakonec to byl utahaný, ponurý příběh, občas zmatené odstavce a spousta pobídek k modlení a Bohu.

Lonika
29.07.2014 5 z 5

Nejkrásnější kniha, kterou mám ve své knihovně. Je nádherná nejen obálkou a celkovou úpravou knihy, ale i svým mistrným obsahem. Miluju realistické knihy, které jsou psané tak, že autorovi věříte každé slovo. Moc bych si přála, aby Hannah vydala další knihu :)