Mise Saturn

Pro fanoušky Marťana přichází mimořádný thriller z budoucnosti od autora bestsellerů NY Times a držitele Pulitzerovy ceny Johna Sandforda a mezinárodně uznávaného fotografa a fanouška sci-fi Cteina. Píše se rok 2066. Zaměstnanec Caltechu si při pozorování jen tak mimochodem všimne anomálie – něco se blíží k Saturnu a zpomaluje. Vesmírné objekty nebrzdí – to dělají jen kosmické lodě. Závěr jednání vlády je jasný: ten, kdo dokázal postavit tuhle loď, je v technologiích nejméně sto let napřed, a kdo se této lodi zmocní a dokáže ji dostat na Zemi, bude mít tak velkou výhodu, že mu žádný jiný národ nebude moci konkurovat. Číňané souhlasí... Začíná nejdůležitější cesta v historii výzkumu vesmíru. Dobrodružství o odvaze, zradě, vynalézavosti, tajemství a udivujících objevech, protože členové narychlo složené mezinárodní posádky zjišťují, že jejich sílu a rozum otestují nejen nepřátelé ze Země......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/337728/mise-saturn-cjF-337728.jpg 4.289

Saturn Run (2015)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Omega

hanak_v_exilu
dnes

Stephen King mi v review sliboval, že se "postavy stanou mými dobrými přáteli", ale oni mi většinu času lezly na nervy. Každý je příšerně žoviální a neprofesionální. A pokud předpokládáte, že je to specifický znak budoucích USA, tak předpokládejte znovu, Čína je úplně stejná. Možná chtěl autor odkázat na staré sci-fi 40. let, kde hrdinové svou přímočarostí a tendencí k jednoduchým řešením složitých problémů občas připomínaly postavy z westernů. Bohužel víc než Heinleinovu Hvězdnou loď Galileo knížka připomíná Clarkeovu 2001 Vesmírnou Odyseu na pervitinu. Všechno jde, nic není problém, stačí si jen poklábosit a něco narychlo zflikovat. Takhle si tedy hard sci-fi nepředstavuji. U některých frází jsem měl pocit, že čtu humoristický román, u některých jsem si byl jistý, že jde o absurdní drama. Abych jenom nekritizoval, příběh je kupodivu čtivý a zápletka je i přes svou jednorozměrnost a černobílé rozdělení rolí docela zajímavá. Taková bomba jak se Vám snaží namluvit to ale není.

roso.mak

Kniha velmi zajímavá, i když místy trochu na hraně s realitou. Pokud budeme chtít do vesmíru, budeme muset vymyslet něco lepšího, než chladicí systém velikosti Manhattanu, který se může kdykoliv pokazit (respektive u kterého je zázrak, že nevybuchuje každý den).

Bondovská superzlá Korea byla nahrazena superzlou Čínou a také by mě zajímalo, zda si autor nechal zaplatit za propagaci kamer RED.

Ale abych jenom nesýčkovala - příběh byl čtivý, velmi se mi líbí myšlenka "setkávání mimozemských kultur" i zvolené charaktery.

Brambor16

Pro obyčejné čtenáře jako jsem já to byla nuda. Určitě se najde někdo koho to zajímalo, za mě ale bohužel jen 1 hvězda.

Brace

680 stran uteklo jako voda. Kniha neskončila zrovna podle mých představ, také vykreslení dobří Američané vs špatní Číňané mi přišlo jako téma trošku provařené, ale, kruci, je to pořád Sandford jak ho známe a máme rádi. Doufám, že díky této knize se více čtenářů zaměří i na jeho "životní dílo" o Lucasovi Davenportovi - geniální thrillery, které mi přijdou přehlížené masami, přitom jsou více než nadprůměrnými díly.

nikolka5063

Jako milovnice sci-fi a vesmíru byla pro mě tato kniha jasnou volbou. A musím říct, že nezklamala. Možná jsem od knihy čekala více napětí a akce, kdyby byla o 200 stran kratší, asi by mi to ani nevadilo. Ty technické části byli skvěle promyšlené, ale pro mě dost zbytečné, jelikož jsem nerozuměla ani prd :D Naopak politické a další linky knihy se mi velmi líbili. (ve finále je kniha spíše o tom - "politice" a technologii - než o nějakých velkých zápletkách) Ale tím je kniha ještě více uvěřitelná a reálná, sami autoři na konci knihy uvádějí, že vycházejí ze skutečných dat a výpočtů, jak by mohla v budoucnu naše technologie vypadat. Určitě neuděláte chybu, pokud se ji rozhodnete přečíst :)

flanky

Reálné sci-fi, které mě naprosto uchvátilo, to je Mise Saturn. Podoba s Marťanem je zde na místě, a to nejen tematikou, ale rovněž i množstvím odborných a technických informací. Sledování několika příběhových linií je vskutku záživné a určitě si najdete několik osob, které si oblíbíte. Osobně mě nejprve vyděsila naivita Američanů (viděli jsme vesmírnou loď, postavíme si svojí a za 5 let se setkáme - jasně, oni tam na vás budou čekat...), nicméně naštěstí to autoři nezazdili, jak to zpočátku vypadalo. No a citový závěr byl naprosto úchvatný.

Affares

Kniha obsahovala od všeho tu správnou dávku. Od hlavního hrdiny po bravurně zvládnutý technický popis lodi a návazných aspektů. Námět knihy mne také velice zaujal, protože jsem zatím na takovouto myšlenku hlavního příběhu nenarazil. Velmi kvalitní sci-fi, se kterým se ovšem od počátku lze rychle ztotožnit a téměř jej jako sci-fi ani nebrat. Myslím si, že tato kniha zaujme místo ve své kategorii jako povinná četba.

alzbeta4340

Američané a Číňané soupeří o výlučný přístup k neznámému mimozemskému objektu objevenému u Saturnu...
Román obsahuje plno vědeckých a technických popisů, které možná ocení jiní čtenáři, mě nijak zvlášť nezaujaly. Ale příběh lidského umu, odhodlání, mezinárodní politiky a intrikaření - to ano, to mě hodně bavilo.
Doporučuji, určitě stojí za přečtení.

specialista5

Jeden z nejlepších nových sci-fi počinů co lze najít. Na jednu stranu dost technické (což mě zaujalo a pak jsem si ze závěru i googlil některé pojmy na wikipedii) na druhou stranu super příběh a ukázka toho, jak by to asi doopravdy mohlo vypadat když mezi sebou začnou závodit světoví rivalové o nové technologie. Za mě super kniha, ani vám nepřijde, že má tolik stran !

danielrusnok

Moc technické, jinak ok

karel9045

Sláva! Už jsem si myslel že SCI-FI je mrtvá, pohřbená pod tuny fantasy, ale ona přežila. Tedy snad. Příznaků je víc: Po Marťanovi Andy Weira přichází jeho další kniha Artemis. Liou Cch´- sin sklízí zasloužený úspěch se svojí trilogií Problém tří těles, Temný les a Vzpomínka na Zemi (v češtině by měla vyjít v srpnu 18) a teď Mise Saturn Johna Sanforda. Zdá se, že po odchodu velikánů jako byli Arthur C. Clarke, Michael Crichton, Arkadij a Boris Strugačtí nebo geniální Stanislaw Lem a další, je zde nová generace přebírající štafetu.
Mise Saturn může zpočátku připomínat Setkání s Rámou Arhura C. Clarka, ale to jen východiskem příběhu, kdy do sluneční soustavy přiletí umělé těleso cizího původu. Autoři se kromě přípravy a průběhu vědecké expedice k vesmírnému návštěvníkovi zabývají také dopadem této skutečnosti na americkou a světovou politiku (soupeření světových mocností).
Někdo si zde v komentářích stěžoval na zbytečné technické detaily (myslím že se týkaly řešení tepelných výměníků na lodi Nixon), ale to je přesně to, čím poměřuji kvalitu sci-fi. Ta by měla přinášet predikce budoucích technologií a technických řešení, což samozřejmě předpokládá, že autor je s danou problematikou obeznámen. Nestane se pak, že by nám předkládal (jako většina fantasy románů) tzv. šuntovou mechaniku (termín který autoři přisuzují Gregory Benfordovi), tedy nevědecké smyšlenky, které příběh pomohou vyřešit . Čtyři a půl hvězdy.

Martin-cze

Na začátku jsem se do knihy začetl, průběh hltal, konec mne zklamal...

jan6775

moje první Sci-fi mě příjemně překvapila a na dovolené odreagovala co víc si přát.

petr1040

Na jednu stranu kniha plná zajímavých nápadů, na druhou stranu spousta nevyužitého potenciálu a nudy. Spíše nežli SCI-FI je to o politice a zamyšlení se nad podstatou sdílení informací mezi národy a intrikami. Není špatná, ale asi jsem čekal trošku více "technického" SCI-FI.

RaDaR26

Zajímavá a originální kniha. Přesto váhám, zda ji ohodnotit třemi, nebo čtyřmi hvězdičkami. Nemůžu říct, že jsem si četbu všech téměř 700 stránek fakt užil. V knize se střídají lepší pasáže s horšími. Místy se kniha vleče příliš pomalu. Nicméně nakonec dávám čtyři hvězdičky, protože závěr byl parádní! Obzvláště politické intrikaření a vše na Saturnu i po Saturnu.

petr9807

Technicky i příběhově zajímavá kniha se zajímavými postavami. Občas mi ale dílo přišlo na úkor uvěřitelnosti děje zbytečně zkratkovité.

žvejka

No tak to byla pecka. Perfektní zápletka, napětí, špetička vztahů, moře vědy, a ještě více politických intrik... ne všem odborným výrazům jsem rozuměla, ale i přesto musím říct, že se to čte samo... naprosto dokonalá sci-fi záležitost...

Nymphetamine

Mise Saturn. Mise komentář. Hvězdné datum 2068.
Psát komentář k takovému počinu, pro mne není snadné. Jde o to, že kniha se mi líbila a zároveň mě i naštvala. Co mne velmi bavilo byly hlavní hrdinové. Myslím, že ke každému, kdo tam měl trochu větší roli, se mi povedlo utvořit nějaký vztah a každý z nich měl svoji osobnost. Někteří hrdinové mě dovedly naštvat, jiní pobavily a pár i okouzlilo. V knze také nechyběla technologie a její popis, který jsem si užila a byla jsem ve svém živlu. (K technologii toho autor ještě něco málo řekne i na závěr knihy.) Pak také celková uvěřitelnost příběhu. Autor nekouzlil žádné zázraky, ale čaroval s tím, co bylo k dispozici. Díky tomu jsem neměla v průběhu děje pocit, že některé věci vyskákaly odnikud jen tak, aby se zachránila situace.
A to, na co jsem se nejvíce těšila, byla cesta k Saturnu. Celou cestu jsem spolu s hrdiny přemýšlela, co tam mohou najít a doufala jsem, že tam něco bude...
Něco tam skutečně našli a tento dáreček u Saturnu se autorovi velmi povedl. Čekala jsem tak nějak všechno možné a z výsledku nejsem zklamaná. Jen bych byla ráda, kdyby měla kniha pokračování... Materiál na to by autor měl a je hodně možností, kudy se vydat v příběhu dál...
To byly klady. A teď (alespoň pro mě) jeden velký mínus - a to boj mezi dvěma velmocemi... Kdy tento boj vlastně zastíní všechno okolo. Politikaření a intriky jsou věci, bez kterých bych se v knize skutečně obešla, a kterým autor dal až příliš velký prostor. Dalo by se až říct, že tam jde pouze o to a mise jako taková je vlastně vedlejší a zaměnitelná... Nicméně i přes tenhle velký nedostatek mě kniha opravdu bavila a autor dokázal i politikaření podat takovým způsobem, že to i takového čtenáře, jako jsem já, neodradilo od čtení. Proto taky 4*.

Jerry.69

Perfektně, poutavě, zajímavě napsané sci-fi.
Přesná směs humoru, drzosti a vykreslení hlavních postav z Mise Saturn dělá knihu, která se čte "jedním dechem".

sweettest

Dlouho jsem si na knihu vytvářela názor....ale nakonec si ji ve své knihovně nenechám. Hlavní postavy mi byly nesympatické, děj se vlekl a šíleně mě vytáčelo to americké intrikareni, politikaření a soupeření.

VesmirnaOndatra

Mohol to byť sympatický mix Vesmírnej Odyssey a Dejín Peloponézskej vojny, nebyť toho, že to pôsobí ako taký ten film, kde hrá Baldwin, čo nie je Alec, černoch, čo nie je Morgan Freeman a sexi zrzka, ktorá nie je sexi a okrem toho je to odfarbená bruneta.

Knihu by som označila skôr za tech-fi ako sci-fi, takže žiadni poriadni mimozemšťania, zato sa to hemží nechutnosťami ako tepelné výmenníky a technické nákresy, ale až ste ten typ, ktorému sa rozbúcha srdce hneď ako začuje výtoková rýchlosť splodín a delta vé, prirátajte si hviezdičku navyše.

PS: Možno to ani nie je tak zle napísané, ako je to zle preložené

hippiesak

Naposledy jsem byl knihou tak připoutaný, když jsem četl před cca 15 lety komplet Vesmírnou Odyseu od A.C.Clarke. To jsem ani do školy nešel, zůstal v kavárně a četl... Tady to bylo podobné :) Cestou z poledního menu jsem zamířil do parku a četl a četl... a pak zpět do práce :) :) :) Fakt super kniha. Dobré postavy. Děj pro fandu surového sci-fi taky super a nemohu psát více, spoilery nemáme rádi :) Vezměte ji do ruky a uvidíte, že najednou jste na straně 688 :)

felia

I když příliš sci-fi nečtu, tato kniha mě zaujala svým humorem.

Nelly

Výborně napsané sci-fi, uprostřed trošku lenivé, ale tak už to při dlouhém letu vesmírem je, konec skvělý. Rozhodně důstojný společník Marťana a Vzpomínek na Zemi...

veveronka

Ze všech knih je tento díl pro mě nejslabší

čuřil

Tato knížka se četla dobře, je napínavá. Není to sice úplně TOP - jako např. Marťan. Ale povedla se. Jen jsem asi očekával trochu více takové to větší napětí, dramatičtější cestu vesmírem a asi něco víc při setkání s "ET". Ale nakonec to stálo zato, a knížka zcela jistě stojí za to přečtení.

KAREL6725

Sci-fi moc nečtu, o autorovy jsem slyšel , ale nic nečetl . Nechal jsem nalákat recenze a udělal jsem dobře. Opravdu povedený příběh , přečteno skoro najeden zátah. Pro mě milé překvapení, plný počet hvězd. Těm kdo nečetli rozhodně doporučuji.

milunka21

Nemám co vytknout. Prostě kvalitní propracovaná scifi u které se autoři opravdu snažili být co nejreálnější. Rozhodně doporučuji.

Steew

Oddechová sci-fi od které se neodtrhnete. Proč? Protože tohle chce zažít každý fanoušek scifi. Setkání s mimozemšťany a vesmírný závod (doslova). A tak jak je toto setkání zpracované v Misi Saturn je skvělé a navíc příběh parádně odsejpá a vy pořádně ani nechcete, aby to skončilo, velmi dobře napsané postavy dodávají na příběhu tu autentičnost. V podstatě bych si dokázal představit i volné pokračování a když by se našli zdařilí scénáristé a režiséři, nepohrdnul bych ani seriálem :) Rozhodně doporučuji přečíst.

Morgause

Klasickou sci-fi jako z šedesátých nebo sedmdesátých let, se spoustou kosmických lodí, zajímavých (a ve většině případů i dobře propracovaných) technologických konceptů a sem tam i nějakých těch mimozemšťanů, mám ráda, hrozně moc. Od Mise Saturn jsem už a priori očekávala mnoho, a musím uznat, že se mi toho plně dostalo. Zaujal mě nejen klasicky vědecky fantastický vesmírný závod mezi velmocemi druhé poloviny 21. století, ale také filozofická stránka díla, politický boj, rozehraný v mnoha měřítcích. Válka, která by vyhubila možná celé lidstvo, může být spuštěna jediným špatným rozhodnutím nebo prchlivým činem, a občas jediný způsob, jak ji zažehnat a zároveň zůstat pro veřejnost volitelní, je udělat ze všeho neskutečnou frašku a zamést nezdary pod koberec. Jak lidské. Osobně by mě docela zajímalo, zda bychom se dokázali někdy sjednotit jako druh, kdybychom byli postaveni před něco většího, než jsme my, podobného tomu, co objevili protagonisté tohoto románu.