Krásné tajemství

V před světem uzavřeném klášteře Saint-Gilbert-Entre-les-Loups žije v poklidu a modlitbách dvacet mnichů. Ironií je, že společenství, které přijalo slib mlčení, se stalo proslulým pro svůj nádherný zpěv, jehož působení na posluchače je tak hluboké, že se mu přezdívá „krásné tajemství“. Až když je zavražděn známý sbormistr, brána kláštera se otevře a vpustí hlavního inspektora Armanda Gamache ze slavné quebecké Sûreté, který zde objeví neklid ve zdánlivé harmonii a je nucen konfrontovat se i se svými vlastními démony. Před odhalením vraha, před obnovením míru, musí vrchní inspektor nejprve zvážit božské i lidské a zacelit trhliny mezi nimi. Krásné tajemství vyneslo kanadské bestsellerové autorce Louise Pennyové hned trojí prestižní ocenění: Agatha Award, Anthony Award a Macavity Award....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386412/big_krasne-tajemstvi-p4T-386412.jpg 4.5223

Případy vrchního inspektora Gamache 8.

Literatura světová, Detektivky, krimi

Vydáno: , Kalibr

The Beautiful Mystery, 2012

Kniha Krásné tajemství

Cajda

Tentokrát jsem se trošku "trápila" :o( Přišlo mi to moc natahované, furt samý hábit a zpěv...mám chorály ráda, ale bylo tu toho jaksi moc (no bodejť, jsme v klášteře!).
Ale napsáno je to opravdu moc hezky, jako vždy a vlastně až do konce jsem netušila, kdo vraždil.
Každopádně se těším na pokračování!

momo01

Autorka píše tak dobře, že člověk cítí chlad, vidí tu krásu, cítí vůni chleba čerstvě vytaženého z pece, na jazyku převaluje čerstvě natrhané borůvky a slyší nádheru gregoriánských zpěvů, které mniši zpívají v každou předepsanou denní dobu. Po dočtení a psaní tohoto komentáře poslouchám gregoriánský chorál a je to opravdu takové, jak jsem si jen představovala během čtení. A už se zase těším, až si přečtu další díl a vrátím se do vesničky Three Pines.

kalache

...Připomínali osazenstvo Noemovy archy nebo protiatomového krytu.V případě katastrofy by dokázali znovu vybudovat svět.Měli tam všechny klíčové prvky s vyjímkou jednoho.
Scházela jim děloha...

janastok

Tato série je má oblíbená, ale tentokrát jsem se nějak nemohla začíst. Ty sáhodlouhé promluvy s mnichy týkající se víry, podobenství a viny se mi zdály zdlouhavé. Prostředí kláštera zajímavé, dozvěděla jsem se pár nových informací. Ale hodně, hodně mi chyběla vesnička Tři borovice a její obyvatelé. Doufám, že se do ní v příštím díle zase vrátíme.

pajaroh

Už se stává nutností si jednou za pár týdnů dát pořádnou dávku Gamache. Uklidnit knihomilskou duši a mysl. Abstinenční příznaky nastávají krátce po dočtení.

Hlavní příběh hraje i v tomto díle prostředí a atmosféra, tentokráte tajemný klášter na břehu jezera schovaný v podzimní mlze... a hudba, z těch popisů pocitů a hloubky mrazilo i mě. Louise Penny píše stylem, kdy přiběh neprobíhá jako rozmazané nejasné kulisy, spíše jako přesný film odehrávající se kolem a stránky knihy doslova ožívají.

"Lidi umírají po troškách, v sérii petites morts, malých smrtí. Přijdou o zrak, sluch, nezávislost. To jsou ty fyzické. Ale existují i další. Méně zřejmé, ale osudnější. Ztratí srdce. Ztratí naději. Ztratí víru, zájem a nakonec ztratí i sami sebe."

Themistia

Opět vynikající příběh. Uvítala jsem, že děj byl pro změnu jinde než v Three Pines. Velmi zajímavé prostředí uzavřeného kláštera a hlavně spousta informací o gregoriánských chorálech, až mě to přimělo si je pustit na Youtube. K tomu boj o duši inspektora Beauvoira mezi Gamachem a Francoeurem, co víc si přát?

yellow
21.12.2021

Konečně se děj neodehrával ve Three Pines! Sice mi trochu chyběla Ruth, ale to ostatní mi ji bohatě vynahradilo. Skvělý příběh a snad ještě víc se mi líbila linka, která pořád běží tak nějak v pozadí. Těším se na další díl!

Blaník8
19.12.2021

,, Ne, nedokázal si to vysvětlit. Ovšem Beauvoir po letech klekání vedle mrtvých těl věděl jednu věc, a to že je opravdu velice nebezpečné vstupovat mezi člověka a jeho víru.,,