Svetlo medzi oceánmi

Podmanivý, nádherný román talentovanej autorky. Príbeh strážcu majáka a jeho manželky, ktorých osudové rozhodnutie navždy zmenilo ich život. V roku 1918, po štyroch hrozných rokoch strávených v bojoch na západnom fronte, sa Tom Sherbourne vracia do Austrálie a prijíma miesto strážcu majáka na vzdialenej Janusovej skale. Na tento opustený ostrov, kam zásobovací čln pripláva iba každé tri mesiace a dovolenku strážca dostane v tom lepšom prípade každý tretí rok, si Tom privedie mladú, odvážnu a milujúcu manželku Isabel. Ich šťastie má trpkú príchuť, lebo Isabel nedokáže ani na tretí raz donosiť zdravé dieťa. Práve keď sa užialená Isabel uberá k hrobu svojho posledného dieťaťa, vietor k nej priveje detský plač. More vyhodilo na breh čln s mŕtvym mužom a so žijúcim dieťaťom. Tom ako strážca majáka puntičkársky dodržiava predpisy. Jeho morálne zásady mu pomohli prežiť hroznú vojnu a aj teraz chce nález mŕtveho muža a živého dieťaťa ihneď nahlásiť úradom. Ale Isabel si už priložila dieťatko k prsiam. Napriek Tomovej najlepšej vôli zariadiť všetko čo najpoctivejšie si dieťa prisvoja a dajú mu meno Lucy. Lenže ich vzťah tým utrpí. Po dvoch rokoch sa s malou Lucy sa vyberú na pevninu a uvedomia si, že na svete sú aj iní ľudia... a medzi nimi žena, ktorá zúfalo hľadá svoje stratené dieťa. Na osudoch mimoriadne presvedčivých postáv M. L. Stedmannová zobrazuje úporné hľadanie zmyslu života po prvej svetovej vojne, v ktorej vyhaslo toľko životov. Jej hrdinovia sú nedokonalí ľudia túžiaci po troche šťastia v nepochopiteľne zložitom svete....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/133998/big_svetlo-medzi-oceanmi-133998.jpg 4.5678

Vydáno: , Ikar (SK)

The Light between oceans, 2012

Kniha Svetlo medzi oceánmi

Finita
28.09.2021

Námět byl dobrý, ale pojetí bylo hodně v duchu červené knihovny.

Evaho73
12.09.2021

Svetlo medzi oceánmi je román, ktorý ma úplne emočne vyčerpal.
Ústredným motívom je morálna diléma, kde aj ta nesprávna voľba sa javí ako dobrá, ale...
Jednoduchý príbeh o hľadaní zmyslu života po prežitej traume počas vojny, o šťastí v manželstve, o bolestných stratách, o nádeji a nesprávnom rozhodnutí, o výčitkách svedomia, o zrade, o láske, o odpustení, či nádeji.
Ako čitateľka musím vyzdvihnúť opísané prostredie ostrova Janus, ktoré dodávalo príbehu dokonalú búrlivú atmosféru. Ďalej boli hlavné postavy vykreslené tak, že s každou som sympatizovala, každú som chápala, s každou som prežívala bolesť, bolo i pre mňa ťažké rozhodnúť sa, ktorá je tá dobrá a zlá.
Po prečítaní môžem iba konštatovať, že túto knihu tak skoro znovu čítať nebudem, lebo prežité emócie budú vo mne rezonovať ešte veľmi dlho.
Je to dobre alebo zle ???

sweeney
31.08.2021

Zajímavý příběh (pro mě určitě i zasazením děje do prostředí opuštěného majáku na australském pobřeží), který čtenáře donutí zamyslet se nad hodnotami lidského života, nad mateřskou láskou a sílou svědomí. Ukazuje nám, že ne vždy to, co sami považujeme za správné, je správné i z pohledu ostatních.
Pohodové čtení, navíc rozdělené do kratších přehledných kapitol, co víc dodat :)

Vojslava
29.07.2021

Ano, příběh má potenciál bestselleru a asi se jím (aspoň podle poznámky na přebalu) opravdu stal. Na dovolenou příjemné čtení, ale asi se nijak hluboce nezaryje. Vlastně jediné, co mne fascinovalo, bylo přesvědčení, že touha a potřeba ospravedlní lež? nebo jenom přesvědčení, že tak a ne jinak věci musí být? Sledovala jsem s údivem, kolik potlačované reality hrdinové vydrželi a jak obtížné bylo tenhle bludný kruh aspoň nakopnout, když ne rozlomit. Nad tím se stojí zamyslet, to je pro mne osobně hodnota tohoto vyprávění.

slaska77
20.05.2021

Jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četla. Autorka vybudovala tak silný příběh o svědomí, povinnosti a hlavně lásce, kde každá z postav byla svým způsobem tak lidská a pochopitelná, až jsem poslední strany obrečela! Chybí mi hvězdičky, dala bych i sedm! Doporučuji!

bruntal
18.05.2021

Tak trochu červená knihovna, ale místy to své kouzlo má.

Maevie
11.05.2021

Oceňovaný román byl pro mě i přes mnohá kladná hodnocení zklamáním. Příběh protkaný tolika životními zkouškami a těžkými rozhodnutími na mě působil v prvé řadě předvídatelně. Obě postavy mají hluboké šrámy na duši, z jejich bolestné minulosti se ale dozvídáme jen fragmenty a skutečným pohnutkám jejich chování se autorka věnuje pouze povrchně. Z knihy bych vyzdvihla snad jen popisy surové ostrovní krajiny.

vlčice68
01.05.2021

Dovolím si tvrdit, že tento příběh chytne čtenáře za srdce. Příběh skrývá tajemství, čin, který nezůstane bez důsledku. Autorka zároveň skvěle líčí nehostinné prostředí ostrova, těžký život obyvatel majáku, ale přesto i zde lze vytvořit láskyplný domov.