Královna ohně

od:

Královna ohně

Vélin Al Sorna musí pomoci vrátit Říši Královně. Po boji o holý život má královna Lyrna za úkol odrazit vpád volarské armády a znovu dobýt nezávislost Sjednoceného království. Aby dosáhla svých cílů, musí udělat víc než jen shromáždit své věrné příznivce. Musí se spojit se silami, které jsou jí odporné, a přivést válku k branám nepřátel. Zajistit vítězství má Vélin Al Sorna, avšak jeho cesta je plná obtíží. Volarská armáda má na své straně tajemného Spojence, který svým služebníkům nabízí nepřirozeně dlouhý život. Pokud má království zvítězit, musí Vélin Al Sorna Spojence zničit. Jenže porazit protivníka, jehož není možné zabít, je téměř nesplnitelný úkol, zvlášť když Vélinova píseň krve, mystická síla, která z něj udělala takového bojovníka, zlověstně umlkla......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/290488/kralovna-ohne-gHQ-290488.jpg 4.1347
Série:

Stín Krkavce (3.)

Originální název:

Queen of Fire: A Raven's Shadow novel III (2015)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Host
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (81)

Přidat komentář
ZuzikBubu
20. června

Možná nejslabší článek série, i tak se tomu nedá téměř nic vytknout!
Autor je schopen svižně a věcně ukázat, jak rozsáhlá celá říše je, které národy a s jakými zvyky na ní žijí, líbí se mi jiný přístup k "magii" i lehký nástin toho, co je za světem živých (že by malinkatá vrátka k návratu do této říše?).
Styl psaní stále stejný, rychlý spád, děj se s ničím moc nemaže a to nás na tom baví. Proč? Protože se stále něco děje, stále se dozvídáme nové věci a stále se ukazuje, jak propletenou koncepci Ryan vytvořil.
Jeho první série a hned opravdu povedená! Jen jediná výtka, myslím, že ještě v psaní a vyprávění musí dospět k vymyšlení epického dechberoucího a omamného závěru, který zde bohužel nebyl. Člověk by po tom všem čekal něco složitějšího, těžší cestu k vítězství a tak, ale budiž mu odpuštěno, je to opravdu super! A skutečně stojí za přečtení!

renefer
17. června

Poslední díl je hodně obsáhlý. Stejně si autor nechává otevřená vrátka pro další pokračování. Příběhem prochází neuvěřitelné množství postav, jak z předchozích dílů, tak i úplně nových a i když si myslíte, že o té postavě víte vše, nakonec zjistíte, že vůbec nikdo není takový, jak se na začátku zdál. To je asi jediná výtka z mé strany, přílišné množství postav. Naštěstí je na konci knihy rejstřík. Já to bohužel zjistila až po přečtení

adela9782
31. května

Skvělá a čtivá trilogie! :)

mejpl
25. května

Strhující závěr skvělé trilogie pro každého milovníka Sparhawka od Davida Eddingse ;)

petr3567
21. května

Skvělá kniha i celá série.

petrvyhy
18. května

Jak první díl Píseň krve, ale vlastně i slabší dvojka Pán věže, mě neskutečně bavily. Trojka na můj vkus byla ale moc dlouhá, obsahovala spousty nudných povídacích částí a né, že by to nebylo zajímavé, ale samé plánování, dumání a řešení války ... to asi už není nic pro mě. Světlé chvilky to mělo, ale nic nepřekoná asi první díl, který jsem hltal dlouho do noci a byl na něm závislý.

whiolet
15. května

To byl tak dobrý závěrečný díl celé trilogie až jsem byla opravdu zklamaná z toho ,že už to mám přečtené.
Reva je zde jako nějaká superwoman, a sakra kdo by jí nemiloval?
Rozhodně se k trilogii ještě někdy vrátím :)

tyna_kk
22. dubna

Pro mě jedna z nejlepších fantasy trilogií vůbec. Četla jsem několikrát a stále mne na konci mrazí. Žádný bezduchý děj. Naopak je to příběh, nad kterým přemýšlíte. Příběh, který vás do sebe vtáhne a jen tak vás nepustí. Krásný a smutný zároveň.

LiLLu
16. dubna

Bylo to dlouhe, bylo toho hodne a myslim, ze si kazdy musi udelat nazor sam...

Tesset
15. dubna

Krásné zakončení parádní série, možná té nejlepší za poslední léta. Musím ale říct, že v tomto dílu se mi Lyrna, kterou jsem si dost oblíbila, zdála strašně otravná a její místo zaujal Frentis, který to táhnul hned po Vélinovi. Tuto sérii doporučuji všem, kteří mají rádi fantasy i těm, kteří tomuto tématu příliš neholdují - po přečtení se rozhodně stanete jejími fanoušky :) perfektní čtení, určitě se k této sérii v budoucnu ještě vrátím.

Alma-Nacida
13. dubna

Dnes při hodnocení opět lituji, že není možné dát půl hvězdy, jinak bych dala tři a půl. :) Poněkud mě v tomto dílu unavovaly dlouhé popisy bojů, bitev apod., bylo jich tam až moc, a závěr, i když logický, pak vyzněl příliš stroze a useknutě. Taky jsem doufala v nějaké velké překvapení při rozuzlení, ale to se nedostavilo, zkrátka je čtenáři předloženo, že takhle věci jsou a hotovo. Ale celkově celou trilogii hodnotím jako velmi povedenou a směle doporučuji. :)

FerryTaz
04. března

Kniha pomalu ztraci puvodni naboj.Z cele serie se mi asi nejvice zamlouval 1.dil.

Nifredil
28. února

Slabší, o hodně slabší, než předcházející díly. Celé to byla úžasná epická sága a konec je opravdu odbytý, některé linie vyřešené velmi rychle a na to, jak je předtím vše úžasně popisováno, tak tady najednou střih a konec. Autorovi došel dech a bohužel ani v jednom díle se nevyrovnal úžasného prvnímu. ŠKoda, že nezůstal jen u té první knihy, takhle to celé trochu shodil. Ale jsem ráda, že aspoň některou z fantasy sérií, která vyšla v poslední době mám přečtenou. Kdyby to nebylo takhle, tak snad ani nebudu dočítat a zůstalo by to v kolonce autor - grafoman a Slavomír, nestojí za to dočítat.

Ésperance
21. února

Nejprve musím napsat, že autorův styl psaní mě velmi oslovil a je hodně čtivý. Měla jsem dojem, že v poslední době nemohu najít příběh, styl psaní, který by mi nepřipadal jako brak s prvoplánovým dějem psaný stylem rychločteteček, tj. slova plynou, dvakrát nemusím přemýšlet a už na začátku vím, jak to bude na konci.

Anthony Ryan si mě na 100 % získal prvním dílem, ve druhém díle jsem se ztrácela v množství postav a rozehraných dějových linek, ale nakonec jsem se na konci zorientovala a opět měla z knížky super pocit a nemohla se dočkat třetího dílu. Ten je ovšem z celé série nejslabší.

Nejprve tedy shrnu, co mě zklamalo. Začátek knihy je příliš zdlouhavý a některé kapitoly jsou až moc detailní. Postava Lyrny na konci druhého dílu slibovala vyzrálou ženu, která se dále rozvine jak v osobní rovině, tak v té panovnické, ale bohužel tato postava ustrnula v " poroučivém stylu" a onu její proměnu po všech strastech čtenář ani nezaznamená a je mu znova protivná. Sedmý řád nejprve považován za strůjce všeho zlého, se konečně odhalí, najednou je na straně dobra, ale již se mu nevěnuje moc pozornosti, a tak se čtenář nedočká nijak zvláštního rozuzlení. Pro mě oblíbená postava Kenise nedostala moc prostoru, což je podle mě škoda. Naopak volarská císařovna ho má až moc, a ač se zdála jako chytrá manipulátorka, tak vlastně celou knihu jen špehuje Frentise ve snech a nedělá vlastně nic zvláštního, aby zabránila invazi Lyrny. Na scéně se objevuje postava Spojence a Erlina, když už konečně svitne naděje, že by čtenář mohl jednotlivé vazby, vztahy a minulost pochopit, tak kapitoly končí a opět se bojuje. Bitvy jsou dobře popsány, ale autor používá počty v řádech desetiticíců, což mi chvílemi nepřišlo reálné, jednou utočí 70 tis. , potom zase 500 proti pár udatným, a přesto dobro vyhraje. Proti výhře nic nemám, fandím ji, ale s reálnějšími počty :) Samotný závěr knihy je pak velkým zklamáním, vše se rozuzlí strašně chaoticky, rychle a ani se nestačíme vzpamatovat a karty jsou na stole a žádné velké odhalení se vlastně nekoná. Doteď vastně ani nechápu, co byl Spojenec vlastně zač, a to mě mrzí.

Noo a teď ta pozitiva. Skvěle popsané bitevní strategie, dokonale vytvořený fantasy svět se všemi různými národy, jejich schopnosti a spojením s přírodou, což nás opět vrací k myšlence, že před naší dokonalou civilizací jsme mohli mít řady darů a větší propojení s duchovním světem než tím materialismem současnosti. Hlavní hrdina Vélin je skvělý průvodce celým tím světem. Pěkně je rozehrana postava Frentise, z malého zloděje, odvážným bojovníkem, který je zasažen tím co dělá a ví, že pro dobro je nuto udělat hodně zla a není mu z toho lehko na duši, přesto ví, že některá rozhodnutí se prostě udělat musí. Podobnost s Vélinem se jednoznačně nabízí :)

Přes vše co mě zklamalo, ale musím dát 4*, protože styl psaní je prostě skvělý, chytlavý a vše, co jsem četla se mi odehrávalo před očima, jednoznačně doporučuji celou sérii k přečtení a doufám, že najdu další podobnou.

k123cz
16. února

Byl jsem upřímně velice zvědav, jak Anthony Ryan po skvělé Písni krve a trochu slabším Pánovi věže celou epickou ságu zakončí. Bohužel, třetí díl mě opět příliš nenadchnul.
Autor pokračuje formou více dějových linek, což by až tak nevadilo, ale první polovina knihy je strašně natahovaná (hlavně Vélinova cesta přes Ledovou plochu), zatímco samotný závěr je až moc uspěchaný.
Knihu jsem četl s trochu delším odstupem, takže jsem se ztrácel v obrovském množství jmen, čemuž nenapomáhá ani fakt, že se asi v polovině knihy objevuje mnoho nových postav, které vzápětí nepochopitelně umírají.
Královna ohně není ideální zakončení a z celé série je podle mě nejslabším dílem, ale přesto se jedná o kvalitní knihu, kterou by si fanoušci Stínu krkavce měli přečíst.

opicočuně
04. února

Tak bohužel se přidávám k ostatním. Trojka je nejslabší ze všech dílů. Ještě pár dní po dočtení jsem měla v sobě pocit, že mi někdo musel ukrást poslední stránky z knížky, že takhle to přece nemohl ten spisovatel ukončit. Tolik nevysvětlených věcí. A co se stalo se Sherin? Takže ve mě převládá spíše zklamání. A to nemluvě o tolika postavách, které jsou až moc dokonalé. Takže 3/5.

Devilae
01. února

Je to bída! Po neuvěřitelně dokonale rozehraném začátku i poutavé druhé knize přichází zběsilé finále. Autor se nemůže dočkat, až nám konečně poví, jak geniáně to vymyslel, aby už už mohl začít psát něco nového. Děj skáče čím dál rychleji, od jednoho vítězství k druhému, od úspěchu k úspěchu, a honem honem do finále. Pro čtenáře je to tedy napínavé asi tak jako Bob a Bobek pro inženýra ve středních letech. Skončí to opravdu velkolepě ve stylu "tak tam přišli, draka porazili a žili šťastně až do smrti"...
Věčná škoda! Svět, figury i zápletka jsou... no fenomenální. Je to jiné, neokoukané, s obřím potenciálem. Ten ovšem v posledním díle trilogie zůstává až hanebně nevyužitý.
Pro knihu samotnou 3/5, pro sérii 4/5.

PetraBery
27. ledna

Po vynikajících dvou dílech přišlo zakončení celé série, které pro mě bylo mírným zklamáním, hlavně co se týče úplného konce. Celá kniha bojů, přesunů vojsk, magie a temna. A konec, kdy čekáte velké finále, které Vás posadí na zadek. Ale to tady bohužel nebylo, spíše se jedná o konec, který tak nějak vyšuměl do ztracena… Ale jako celek je sága nádherná a já jsem opravdu ráda, že jsem s Vélinem a jeho přáteli i nepřáteli měla možnost strávit spoustu hodin.

jitka7047
23. ledna

Trochu jsem se zamotala do spojence a jeho nohsledu. A konec se zozmotal moc rychle a jednoduše. Jinak to splnilo moje očekávání. Nechtěla jsem knihu dokončit,protože jsem věděla ze je to poslední díl,tak jsem ji ukrajovala po kouskach. Ale bohužel vše jednou skončí!

Vercutka
22. ledna

Nadšení z knihy mě drželo asi tak do poloviny,pak to začalo upadat. Kniha je zdlouhavá, příběh zamotaný. Nemohla jsem se dočkat, až to skončí. Tak moc mě to čtení utahalo, že mě už ani nezajímalo, jak to dopadne,ale dočetla jsem.

Knihommoll
01. ledna

Velkým zklamáním pro mě byl závěr knihy. Konec byl poměrně náhlý a předvídatelně nudný. Také jsem měl pocit, že mnoho otázek, které trilogie v průběhu čtení vyvolávala, zůstalo nezodpovězeno, ne snad následkem touhy autora zanechat čtenáře ve víru fantazie, ba naopak dočítání knihy podsouvá myšlenku, že autor s dokončením díla nějakým způsobem spěchal. Musím tedy souhlasit s mnohými komentáři, že Královna ohně je nejméně povedeným dílem celé trilogie.

kvetfana
29.12.2017

Po naprosto skvělým prvním díle je až dechberoucí, k jaké degradaci celé ságy došlo :(

lucie8168
12.12.2017

Krásné zakončení série!

cori
22.11.2017

Byla jsem zvědavá, jak autor celou trilogii završí. Po skvělém prvním dílu a i perfektně rozehraném díle druhém jsem se dočkala menšího zklamání. Autor zahltil příběh desítkami nových postav, známé postavy přišly o život a řeší se zde hodně mytologie a bohové. Jak jsem pochopila, za všechno zlo a problémy mohl jeden šutr, který kdysi dávno někdo náhodou vykopal. Bitvy jsou krvavé, ale Frentisova, Vélinova i Lyrnina armáda postupuje vpřed jako tank a nakonec se všechny voje sejdou ve Volaru.

Liška37
15.11.2017

Závěrečný díl serie byl velmi napínavý a zajímavý. Tím jak byla vyprávěna z více pohledů tak tvořila kontrastní a komplexní nákres. Bohužel autor se řídí nejoblíbenějším pravidlem autorů - zabij svou oblíbenou postavu...takze jsem byla lehce zklamaná,ale i přes tuhle smrt jsem si knihu velmi užila a celou serii mohu vřele doporučit.

Hadati
08.11.2017

Poslední díl této trilogie je opět vyprávěn stejnými postavami jako předchozí kniha – Vélinem, Frentisem, Revou a Lyrnou. Do této skupiny nepřibyla žádná další postava, takže ani nepřichází nic nového. Většina toho důležitého se už odkryla v předešlém díle. Užil jsem si znovudobytí Sjednoceného království, ale výprava do Volaru mi pak už přišla zbytečně zdlouhavá. Po většinu času pak nesledujete nic jiného, než jak se hrdinové probíjí k finálnímu konci a ani se už nemůžete těšit na nějaký zajímavý vývoj hlavních postav. V posledních dvou třetinách knihy se tak můžete těšit už jen na dvě věci – odkrytí toho, co je vlastně Spojenec zač, a jakým způsobem bude poražen, jestli vůbec. Na tolik stovek popsaných stran mi to přijde málo.

tatjana1737
26.10.2017

!!! POZOR SPOILERY !!!

Královnu ohně jsem četla s delším odstupem, než předchozí dvě knihy, neb ji měli rezervovanou jiní čtenáři přede mnou. Zprvu jsem proto měla problém se zorientovat v množství postav, z nichž některé jsem zapomněla, ale postupně se vzpomínky vynořily a četba se stala plynulejší. Nechodit k nám do volební komise tolik lidí, dala bych půlku knihy jen za pátek :-).

Netvrdila bych, že jde o nejslabší díl, ale je pravda, že jistá "nedotaženost" je znát. I když to možná jen bylo očekáváními a vysoko nastavenou laťkou po přečtení druhého dílu. Přiznám se, že v celé té teorii o tom, jak se zrodil Spojenec a kde se vzaly "Temné síly" jsem se úplně nezorientovala.

Třetí díl je jedna velká řež a dost se divím, že krev neprosakovala z knihy ven, kolik jí bylo prolito. Stále jsem čekala, kdy Lyrně hrábne a začne se chovat pořádně krvelačně, tak jak to naznačovala nedůvěra Nortaha i jiných postav... a ono nic. A stejně i v některých dalších věcech zůstaly otázky nezodpovězeny, takže jsem zvědavá, zda se autor do tohoto světa ve svých dalších knihách vrátí a některé záležitosti rozpracuje. Třeba jak je to přesně s Pletačovým darem. A nebo co je zač Vlk - Bůh... a nebo jestli se Vélinovi někdy vrátí jeho píseň. Popř. zda vyhledá Šerin. Či jestli se Lyrna vdá a za koho. A tak dále a tak dále...

Taky mne poněkud zamrzelo, že do porážky Volaru nebylo zapojeno Alpírské císařství. Celou dobu v knize straší Vernier, nakonec se vydává do Alpíru coby vyslanec Lyrny... a ono kulové. A vše zvládne Lyrna sama, za přispění Frentise, osvobozených otroků a díky vyvražďování ze strany císařovny. U té mne mrzelo, že si s ní a jejím vztahem k Frentisovi Ryan ještě víc nepohrál, ale co já vím, třeba ji v budoucnu ještě oživí - minimálně v podobě Frentisových snů.

Z anotace na přebalu knihy by se mohlo zdát, že Ryan po "martinovsku" vyvraždí polovinu postav, ale ty hlavní díkybohu ponechal. Leč osobně truchlím po bratru Kenisovi, který mi ze všech bratrů 6. řádu přišel tak nějak nejvíc cool.

Fiara
22.10.2017

na závěr série jsem se moc těšila, ale po přečtění přišlo trochu zklamání...rozhodně se jedná o nejslabší díl, který pořád ale stojí za přečtení.

MonicaMonique
27.09.2017

Za mně neúplně dokončené. Přesto ale se mi kniha vcelku líbila

Faoltiarna
22.09.2017

Asi nejslabší, ale přesto uspokojivý díl.