Královna ohně

kniha od:

Královna ohně https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290488/bmid_kralovna-ohne-gHQ-290488.jpg 3.9 958

Stín Krkavce série

< 3. díl

Vélin Al Sorna musí pomoci vrátit Říši Královně. Po boji o holý život má královna Lyrna za úkol odrazit vpád volarské armády a znovu dobýt nezávislost Sjednoceného království. Aby dosáhla svých cílů, musí udělat víc než jen shromáždit své věrné příznivce. Musí se spojit se silami, které jsou jí odporné, a přivést válku k branám nepřátel. Zajistit vítězství má Vélin Al Sorna, avšak jeho cesta je plná obtíží. Volarská armáda má na své straně tajemného Spojence, který svým služebníkům nabízí nepřirozeně dlouhý život. Pokud má království zvítězit, musí Vélin Al Sorna Spojence zničit. Jenže porazit protivníka, jehož není možné zabít, je téměř nesplnitelný úkol, zvlášť když Vélinova píseň krve, mystická síla, která z něj udělala takového bojovníka, zlověstně umlkla...... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Host
Originální název:

Queen of Fire , 2015


více info...

Komentáře (174)

Komentáře 174 Recenze 7

Sitting-Bull
Sitting-Bull
04.10.2023 3 z 5

Škoda, že třetí díl tak moc snižuje kvalitu série. Už se to tu zmiňuje v komentářích níže a já se pod ně mohu podepsat. Vytůněné holky, kterým stačí 14 dní výcviku, aby kosily nepřítele, změna chování královny mezi 2. a 3. dílem... A je toho víc. Škoda, no...

Aniday
Aniday
24.09.2023 5 z 5

a je po všem... tedy téměř... což je dobře, protože zůstalo ještě spoustu nevyřčeného...


apq
apq
19.08.2023 5 z 5

Přestože to je podle mě nejslabší díl série, pořád to je dobrý, ačkoliv ten závěr mohl být delší.

Lacie
Lacie
09.08.2023 3 z 5

(SPOILER) No... třetí díl mě až tak neoslovil. Po prvním a druhém, které jsem bleskem zhltla, jsem se naprosto překvapivě musela k četbě nutit, nemohla jsem se tím prokousat. Trochu jsem se začala ztrácet ve jménech všech těch osvobozených otroků, stejně jako v systému politajů, varitajů, kuritajů, arisajů... Ryan zabil nebo zničil hodně postav, kterých mi bylo líto, nejen lidi, ale i Nortahovu kočičku, ale hlavně mě štvala Lyrna. Jak byla ve druhém díle úžasná, její přerod z rozmazlené princezničky na královnu, která si cení obětí, tady je z ní zarputilá vládkyně neohlížející se na nic. Co vlastně chce?
Každopádně když už jsem se doplazila na konec, byl tak rychlý, že jsem si ho musela přečíst dvakrát, abych si ho vůbec všimla :) Vélin to bere přes severní pól, Frentis z druhého konce Volaru, Lyrna jede lodí... a všichni se se svými vojsky sešli téměř na minutu přesně v čase Révina zápasu u arény, aby každý z hrdinů mohl zasáhnout do finále. A finále? Při tom všem, co Spojenec i Posel umí... stačilo ho chytit za ruku a pak už si s ním dělat cokoliv?

onyx84
onyx84
15.04.2023 4 z 5

(SPOILER) Místy trochu zdlouhavé,ale jinak sem spokojenej...konečné setkání teda trošku divočina,když jdou všichni odněkud z Tramtárie a přijdou ve stejný odpoledne,ale série jako celek se mi hodně líbila...sem opravdu zvědavej,co nabídne Čepel krkavce...

MilanKop
MilanKop
29.03.2023 4 z 5

Nebylo to úplně ono a za mne nejslabší díl ze série, ale i tak mne kniha bavila. Vyvrcholení trochu uspěchané. Každopádně rád se do světa Vélina a spol. rád vrátím.

Hor89
Hor89
04.01.2023 2 z 5

Třetí díl Stínu krkavce se opět výborně čte a hlavní postavy i svět jsou hodně propracované, čímž výčet kladů bohužel končí. Podobně jako u druhého dílu mi děj přišel hodně natahovaný a málo uvěřitelný, postavy jsou (ikdyž se autor snažil o opak) černobílé a příliš "supermanovské". Závěr knihy je pro změnu zbytečně stručný a působí trochu odflákle.

ElikaS
ElikaS
15.12.2022 3 z 5

Tak tohle pro mě bylo velké zklamání. Ryan rozjel velkolepý příběh s obrovským množstvím postav a zápletek a přišlo mi, že se v tom sám ztratil. Nebo jak kdyby neměl dopředu vymyšlený konec a postupně ho nějak splácal. Jenže v průběhu celé trilogie vyvstalo tolik otázek a odpovědi jsme dostali jen na pár z nich a to v mnoha případech ještě neúplné, nepropracované a častokrát vyloženě odfláknuté. Několikrát to na mě působilo tak, že zapomněl, co napsal v předchozích dílech, protože se od určitých tvrzení odklonil bez jakéhokoliv vysvětlení.
Třetí díl je stejně jako předchozí dva hodně dlouhý, ale tentokrát to bylo vyloženě na škodu, mnohokrát se knížka zbytečně táhne a děj se nijak neposouvá. V podstatě jdeme od bitvy k bitvě, které jsou až příliš jednoznačné. Navíc se autor hodně opakuje a jednotlivé motivy jsou pořád dokola. Brutality je v knížce tolik, až už nevzbuzuje pozornost ani závažné emoce. Postav umírá tolik a většinou tak rychle, že to ani nestihnete s našimi hrdiny prožít a "oplakat" je. Navíc pořád přibývají další a další postavy až se v nich úplně ztratíte. Škoda promarněného potenciálu.

jjanca
jjanca
13.12.2022 4 z 5

Do tretej knihy sa mi trochu ťažšie začítavalo, pretože som po druhej knihe mala väčšiu pauzu. Preto doporučujem čítať všetky časti za sebou alebo aspoň s minimálnym rozostupom. Príbeh sa mi páčil, narozdiel od ostatných čitateľov mi striedanie postáv nevadilo. Naopak, užívala som si, že som mohla vedieť, čo sa na ktorej "fronte" deje. Samozrejme, Vélinova linka bola najlepšia. Pol hviezdičky strhávam za to množstvo postáv, v ktorých som mala guláš. Celkovo 4,5/5* a teším a určite sa pustím do série Čepel krkavce.

SUC185
SUC185
17.11.2022 3 z 5

Poslední díl ze serie a bohužel zklamání oproti ostatním dílům :/
Děj opět sleduje všechny postavy z předchozí knížky, kdy Velin je už vlastně vedlejší postavou. Opět mě nejvíce bavila část Frentise a doslova mi pila krev Lyrna. Od půlky knížky už byl lehce předvídatelný další děj a jak to celé skončí. S tím, že samotný konec byl takový nemastný neslaný oproti zbytku ságy (konec Písně krve byl velký šok, tady...).

Doporučuji číst všechny knížky po sobě.

MrBaboon
MrBaboon
11.11.2022 4 z 5

Píseň krve jsem začal číst zhruba před necelými dvěma lety. Kdybych tu teď chtěl hodnotit nějak podrobně celou sérii, tak bych si musel asi dost věcí vycucávat z prstů. Ale i tak musím říct, že se jedná o jednu z nejlepších a nejpropracovanějších fantasy, které jsem měl zatím možnost číst.

Právě kvůli takové rozsáhlosti ale musím všem, kteří plánují si Stín krkavce přečíst, doporučit, aby sjeli všechny knihy naráz. S takovým množstvím postav, národů, názvů a kdovíčehovšehodalšího se s větší mezerou mezi jednotlivými knihami prostě ztratíte. To byl i můj případ. Mezi každou z knih jsem měl pauzu necelý rok. Ne, že bych čekal na vydání, knihy byly už dávno venku, ale měl jsem prostě "lepší" věci na čtení. Tedy po každém rozečtení další knihy jsem se těžce nechytal a musel jsem dost často listovat v předešlych knihách/knize, abych si doplnil info o tom, co je tahle postava zač, jaký že je rozdíl mezi Varitaji a Kuritaji, mezi Sordaji, Lonaky a Eorhily, Dahrena, Davoka, Anteš, Arentes, Allern, Davern, Darnel... No, byl to záhul. Takže s velkým vykřičníkem doporučuji: ČÍST VŠECHNY KNIHY ZA SEBOU!

Královnu ohně bych hodnotil snad plným počtem, nebýt pár drobností, které mi ve finální třetině knihy tak nějak nedaly spát:

1) S neustálým přibýváním nových postav se během třetí knížky tak jako tak začněte trochu ztrácet. Mám pocit, že snad na každou zemřelou postavu přibyly dvě další.
2) Ve druhé polovině knihy se většinu času jen válčí a válčí a válčí... Bitvy jsou sice dobře napsané, přehledné a vždycky posunou děj a postavy zase o kus dál. Ale stejně jich je poněkud mnoho.
3) (MOŽNÝ SPOILER) Většinu bitev naši hrdinové vyhrávají s docela velkým přehledem a (ne vždy) se zanedbatelnými ztrátami. Z bitev tak není vlastně vůbec cítit žádná osudovost. (KONEC SPOILERŮ)
4) Mám pocit, že během psaní měl Anthony Ryan obrovské množství nápadů, které za každou cenu potřeboval nacpat do jedné knihy. Nechápejte mě zle, povětšinou šlo o skvělé nápady. Ale jaksi téměř všem chybělo potřebné rozvinutí a vše se většinou dost rychle vyřešilo a šlo se dál. Tady si mohl možná pan Ryan něco nechat do jiných knih, případně příběh rozvinout až na čtyři knihy, nebo je měl prostě vynechat a dát příběhu trochu víc jednoduchosti. Ale třeba jsem taky jen trochu moc velký hnidopich.

I přes tyhle nedostatky se ale kniha (vlastně celá série) četla sama. Pan Ryan zbytečně nechodí kolem horký kaše, neustále se něco děje a postavy téměř nemají čas na žádný oddych. Nevzpomenu si na jedinou kapitolu, která by nekončila cliff-hangerem, kvůli kterýmu bych nechtěl okamžitě rozečíst další, jen abych se dostal k tomu rozuzlení. Jenže to na vás hned vyskočí další kapitola, která se zaměřuje zase na jinou postavu, ta ale končí úplně stejně a vy jste tak chycení v kolečku, kdy nedokážete knihu odložit.

Královnu ohně tak řadím z celé trilogie na poslední místo. Ono je to ale nakonec stejné, jako kdybyste si udělali žebříček tři svých nejoblíbenějších jídel. Svíčková bude sice třetí, ale pořád v TOP 3!

Hakate
Hakate
02.10.2022 5 z 5

3. Díl Krkavce.
Jaké zklamání... Oproti perfektnímu 1. Dílu a velmi dobrém Pánu věže, které jsem četla s velkým nadšením a bavily mě.
Královna byla nutná, nezáživná, nebavila mě a od poloviny knihy jsem se už spíše trápila.

Velka škoda, skvělé rozehraná, čtivá série. S tímto dílem bylo potřeba si ještě trochu více pohrát.

1. Část této ságy mě ve výsledku velmi bavila a těším se na další pokračování a na další dobrodružství a příběhů Velina v sérii Čepel Krkavce.

hana4834
hana4834
19.04.2022 2 z 5

Hodně jsem přeskakovala i tak nedocetla možná se k ní jednou vrátím ale spíš ne

anavi2009
anavi2009
09.04.2022 3 z 5

Tak tahle kníža mi dala zabrat. Nevím, jeslti to bylo tím, že jsem četla celou trilogii naráz, ale tahle kniha už mě nebavila, občas jsem se ztrácela v množství postav a v podstatě se tam hlavně válčilo.. A ten konec...? Přišlo mi, že to bylo trochu "odfláknuté". Chybělo mi tam napětí, vyvrcholení, bylo to tak jakoby "samozřejmé". Prostě děj plynul až do konce. Jediné překvapení bylo, že to už je ono, že to je ten konec..
Škoda, dvojka byla našlápnutá.

annes
annes
16.03.2022 3 z 5

Uff, konečně dočteno. Rozečetla jsem to snad desetkrát ale letos jsem to zvládla dočíst celé. Johó! Opravdu je to jeden z nejslabších konců, co jsem četla. V průběhu se objevily vážně dobré pasáže - Alornisyny vynálezy i některé informace/legendy na severní cestě, ale jinak má kniha až moc stránek. Doufám, že si zase zlepším žaludek Voláním vlka a Černou písní, protože tenhle Rayanův svět se mi vážně líbí :-)

Aldaa
Aldaa
09.02.2022 4 z 5

(SPOILER) Tahle knížka byla nářez! skvělé zakončení mé nejoblíbenější série. Nedávám ale plný počet hvězd hned z několika důvodů-za prvé- hrozný překlad, občas jsem nemohl pochopit jak někdo může přehlídnout takovéhle chyby- za druhé, moc mé mrzí že Dahrena zemřela, myslím že s Vélinem by byli lepší páreček než Vélin a Šerin, také to že se mi znechutila jedna postava kterou jsem měl ještě ve druhé knížce rád a to je Lyrna, příjde mi naprosto arogantí a necitlivá, vůbec to není ta Lyrna kterou si pamatuju z minulých dvou dílů, to je vše jinak byla knížka skvělá a hned se vrhám na další sérii a to je Čepel Krkavce:)

rampapa
rampapa
16.12.2021 5 z 5

Na třetí díl jsem se hodně těšila a jsem jím nadšená. Příběh se mi moc líbil. Díky téhle knižní sérii miluju fantasy. Knížku velmi doporučuji.

JáŠárka
JáŠárka
21.10.2021 3 z 5

Tak jako v minulých dílech i tady se dějová linka členila na pohledy jednotlivých postav, aby na konci do sebe zapadly v závěrečné scéně. Za mě už toho běsnění, vraždění na xy způsobů a neustálého boje
nepočetného dobra s přesilovým zlem bylo moc. Děj jako takový byl dobrý, ale tak nějak byla celá dějová linka vypočitatelná... Dočetla jsem do konce, ale vracet se k sérii v budoucnu nejspíš nebudu.

Black54
Black54
13.09.2021 5 z 5

(SPOILER) Zdravím všechny fantasy šílence,
tak tu máme poslední díl této úžasné série. Obálka opět velmi kvalitní, takže se zde nebudeme zdržovat.
Teď už opět k ději, takže pozor na spoilery!
Kniha je napsaná opět podobně jako předchozí díly, takže zde máme několik příběhových linií. Naši oblíbení hrdinové po velkých útrapách konečně odrazili od břehů království. Jak by určitě Lyrna řekla, nejlepší obranou je útok. Takže po ubránění království před volary se karta obrátila, vstříc Volraskému Impériu.
Frentis byl vyslán napřed, aby podnítil vzpouru otroků a zametl cestičku, pro hlavní útok království, který vede Lyrna s Verou.
Vélin se, ale dal jinou cestou, na severu přešel led a vrhnul se na Volar přes sever.
Zároveň měl úkol vypátrat toho hlavního nepřítele a to byl tkz. Spojenec. Ten celou dobu tahal za nitky ze záhrobí a byl to nejvyšší zlo.
Jak jinak kniha skončila moc brzy na to, abych si naše hrdiny plně užil, ale jak už to bává vše dobré jednou musí skončit!
Vřele děkuji autorovy za tuhle pro mě zcela podmanivou triologii. Bylo tak dobré, že jsou ji musel dát hned dvakrát celou a určitě se k ní opět za nějaký čas velmi rád vrátím.
Všem moc a moc doporučuji!

MayaBu
MayaBu
03.09.2021 3 z 5

Já vlastně nevím, co si o Královně ohně myslet... tuto knihu jsem četla s přestávkami (kdy jsem uvažovala, proč sakra se tam většinu času nic neděje nebo to, co se děje, vlastně nikam nevede) snad necelé tři měsíce. Bylo to zkrátka dosti nijaké. Potenciál postav, který měly zvláště některé v předchozích dílech, zůstal nevyužit (snad až na jednu čestnou výjimku) a také způsob, jakým Ryan zabíjel některé postavy (tak nějak "mimochodem") mi nebyl úplně po chuti.

Co tuto knihu v mých očích drželo, byl Ryanův styl psaní, který mně zkrátka sedí. Říkám si, že možná ještě nedám Vélinovým dobrodružstvím úplné sbohem a pustím se do navazující série, ale mám z ní po tomto díle lehké obavy.

Mikus
Mikus
19.08.2021 2 z 5

(SPOILER) A ono mě to i docela bavilo. Zpočátku. Vypadalo to nadějně a konec první části přinesl zajímavý vývoj událostí. A pak už to šlo z kopce. Ani Ryanův čtivý sloh tomu nakonec nepomohl, protože na závěrečný díl trilogie, který toho sliboval dost a dost, to bylo prostě k uzoufání zdlouhavé a neuspokojivé. Kde je nějaké finální napětí, kde je nějaký wow moment? Osudy postav se celou dobu zdánlivě někam blíží a ono nakonec nic z toho.

(*bacha v téhle závorce se možná trochu spoilerově rozčiluju, tak ji kdyžtak přeskočte * ehm ehm Lyrna - Královna ohně a nic z ní ve výsledku nevylezlo - meh, Alornis a Frentis s jeho zvrhlo-úchylně-odpudivo-nechutnou ženskou, co sice zabijí úplně všechny, ale vlastně asi teda nebyla až tak špatná nebo co... si ze mě děláte zadek ne?)

To popisování jejich myšlenkových pochodů bylo asi jen na oko, aby se neřeklo, nebo fakt nevím. Mrzí mě to. Obzvlášť když pomyslím na kvalitu prvního dílu. Druhá série s Al Sornou je prý o dost lepší, ale upřímně se ještě dobře rozmyslím, jestli do toho chci jít. Nebudu první, když o Královně ohně prohlásím, že jsem čekal víc. O dost víc. Je to takové zklamáníčko o sedmi stech stránkách, které však přeci jen občas ukáže světlé momenty. O to je závěr trilogie bolestnější. Tak mooožná zase někdy, Ryane.

palec
palec
01.08.2021 2 z 5

První díl jsem nemohl odložit, ten třetí jsem sotva dočetl.

Poeta.kno
Poeta.kno
31.07.2021 3 z 5

Skoro tři měsíce mi trvalo, než jsem ji dočetl.. jako jo, příběh zajímavý, ale přijde mi, že je tam až moc postav

Janadvorackova
Janadvorackova
24.07.2021 4 z 5

Asi k tomu nemám víc co říct, než kolik se zmiňuje v předchozím komentáři. Měla jsem stejné "problémy." Ale je to dobrý příběh.

postoran-CZ
postoran-CZ
13.06.2021 4 z 5

Trvalo mi to moc dlouho tu třetí knihu dočíst. Nějak jsem se po těch dvou předchozích dílech do toho nemohl začíst. Dokonce jsem tu knížku na čas odložil. Ale zvědavost nakonec zvítězila a já knihu dočetl.
První díl série byl perfektní. Druhý už tak úplně dobrý nebyl, ale začetl jsem se. Tady mi začalo docela vadit skákání mezi postavami, kdy jsem se často potom ztrácel v ději a musel se vracet, abych si vzpomenul, kde děj dané postavy skončil. Během čtení se vyrojilo množství postav, u kterých jsem si vlastně nakonec nebyl jistý, kde se tam vzaly. Což byl možná důvod, proč jsem tu knížku četl tak dlouho. Nebo to bylo obráceně?
Sumasumárum, poslední díl za 4. Ale trojka to není jen kvůli dvěma předešlým dílům. Otázka zní - mám se pouštět do dalšího pokračování příběhu ze Sjednoceného království a Vélina Al Sorny?

SirokO
SirokO
09.05.2021 3 z 5

Stalo se mi to, že jsem mezi druhým a třetím (tímto) dílem četl jiné knihy a nemohl jsem se dostat zpět do děje a souvislostí nekecám dvě třetiny knížky. Jako dobrý, ale úplně mě to nenadchlo.

Predator3313
Predator3313
18.04.2021 4 z 5

(SPOILER) No asi tak 5 předchozích komentářů přesně vystihuje moje pocity.
Je to bezpochyby dobrá kniha, ale po předchozích dílech je trochu težkopádná, pořád jsem čekal, proč jde Lyrně vše tak docela hladce, co Císařovna a spojenec chystají a co na to Alpír... :D no a ono celkem nic.
Takže 4*

špulo
špulo
23.03.2021 4 z 5

Áno, toto už nebolo ono. Nejak sa nám milý Tóno roztratil sám v sebe. Síce to ako tak ustál a z posledných síl to u mňa vyškrábal na 4tú hviezdu, ale so zdvihnutým výstražným prstom a mojimi odretými očami.
Uvidíme, či Volání vlka nebude už volaním bez kreditu ;))

P-puma-
P-puma-
22.03.2021 4 z 5

Tahle kniha má ohromné štěstí, že je tak skvělé napsána. Ukončovani jednotlivých kapitol je napínavé a nutí vás si kousat nehty napětím. Bohužel pro ně byli některé části nezajímavé, množství postav tak ohromující, že jsem to už časem přestala úplně vnímat a konec mě bohužel zklamal.

Elši523
Elši523
21.02.2021 4 z 5

Zakončení úžasné série Stín krkavce. Ne že by se tento díl nějak špatně četl, autor umí psát opravdu čtivě, ale už mě to tolik nepoutalo a nedrželo jako předchozí díly. Zatímco první dva díly byly neustále plně napětí, stalo se toho opravdu hodně a den se sunul hodně dopředu, v tomto díle, jako by se děj zaseknul. Za celou knihu uběhl celkem krátký časový úsek (oproti předchozím dílům) a tentokrát byl pro mne styl psaní - střídání pohledů více postav - poněkud náročnější. Některé části mi už přišly lehce zmatené, opakující se nebo zbytečně natahované.
Ale i přesto jsem ráda, že jsem se nejen do tohoto dílu, ale do celé série pustila. Opravdu skvělá práce autora. Už se těším, až vyzkouším novou sérii (i když mi určitě budou Velín a Frentis chybět)

Štítky knihy

historická fantasy

Autorovy další knížky

Anthony Ryan
skotská, 1970
2014  92%Píseň krve
2018  77%Oheň probuzení
2016  78%Královna ohně
2015  89%Pán věže
2020  87%Volání vlka

Kniha Královna ohně je v

Právě čtených43x
Přečtených1 401x
Čtenářské výzvě77x
Doporučených75x
Knihotéce617x
Chystám se číst348x
Chci si koupit85x
dalších seznamech12x