Královna ohně

Královna ohně https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290488/bmid_kralovna-ohne-gHQ-290488.jpg 4 998 180

Stín Krkavce série

< 3. díl

Vélin Al Sorna musí pomoci vrátit Říši Královně. Po boji o holý život má královna Lyrna za úkol odrazit vpád volarské armády a znovu dobýt nezávislost Sjednoceného království. Aby dosáhla svých cílů, musí udělat víc než jen shromáždit své věrné příznivce. Musí se spojit se silami, které jsou jí odporné, a přivést válku k branám nepřátel. Zajistit vítězství má Vélin Al Sorna, avšak jeho cesta je plná obtíží. Volarská armáda má na své straně tajemného Spojence, který svým služebníkům nabízí nepřirozeně dlouhý život. Pokud má království zvítězit, musí Vélin Al Sorna Spojence zničit. Jenže porazit protivníka, jehož není možné zabít, je téměř nesplnitelný úkol, zvlášť když Vélinova píseň krve, mystická síla, která z něj udělala takového bojovníka, zlověstně umlkla...... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Host

Queen of Fire , 2015

Kaytria
06.09.2019 4 z 5

Třetí díl série je jednoznačně nejslabší, ale stále výborný. Pravda, bylo tam na můj vkus až moc dopodrobna popsaných bitev, jak na souši tak na moři. Postupně jsem se už ztrácela v postavách a národech, o geografii světa nemluvě. Nicméně i tak to stálo za to, moc jsem si čtení užila a i slzička sem tam ukápla. Moc jen nevím, čím teď mám pokračovat...

Miqqie
16.08.2019 1 z 5

Kniha byla strašná. Poprvé v životě se mi stalo, že jsem přeskakoval řádky a někdy dokonce i celé odstavce. Přišlo mi, že třetí díl je napsán z povinnosti a uměle natáhnutý na obludných 700 stran.
V knize se neustále objevovaly nové, rádoby tajemné zápletky, postavy, národy, etnika... Z mého pohledu to bylo místy zbytečně zamotané, děsně nezáživné a hlavně patetické. Již od začátku byly kapitoly s hlavní postavou utrpením, postupně se to jen a jen zhoršovalo a začalo platit u všech dějových linek.
Nevím, co si mám myslet o tak vysokém hodnocení (nejen této knihy, ale u celé trilogie). Autor se snažil napodobit Hry o trůny? Nevím, ty jsem nečetl, snad jsou úplně jiné než knihy Ryana. A nebo se mi přestalo líbit fantasy?! Dočetl jsem to s velkou dávkou sebezapření, a taky proto, že jsem již spoustu času věnoval předchozím dílům a musel jsem zjistit, jak to vše dopadne. Naštěstí závěr, přesněji posledních 50 stran bylo těch nejlepších z celé knihy, takže celkový dojem je mnohem lepší než během čtení. Ale na víc, než na jednu hvězdu to nebude. Tohoto autora už prosím nikdy.

Claudius
03.08.2019 3 z 5

Jednoznačně zklamání. Sestupná tendence druhého dílu se bohužel plně projevila v díle třetím.
Vyústění příběhu okolo Spojence je prostě divné, ale aspoň se nám nějakého vyústění dostane. Většina ostatních zápletek ani pořádné vyústění nemá a jejich postava jenom umře. Z celé té myriády postav mě zajímal jenom Vélin, Lyrna a Reva. Zbytek byl nezajímavý, zaměnitelný a mně naprosto ukradený. Kladné postavy vždy odhodlané, statečné, loajální a spravedlivé; záporáci naopak zcela zkažení, zlí, zrádní. V zajetí se kladné postavy chovaly vždy zcela hrdě a nezlomeně, kdežto záporné se hned pokálely (skutečně, všimli jste si, jak často se tam někdo pokálel?). Královna Lyrna měla být postavou budící rozpory, děsivá ve své pomstě. Jenomže čtenář jí vidí do hlavy a ví, že je ve výsledku naprosto dokonalá a že od ní nehrozí žádný charakterový zvrat, ostatně jako od kohokoliv dalšího.
Pro příště by mě určitě zajímalo víc Alpírie a lorda Verniera - tato část Ryanova světa má velký, a bohužel zcela nevyužitý, potenciál. Ostatně jako mnoho dalších míst a národů knihy.

CharlesWard
27.07.2019 1 z 5

Po strašném druhém dílu, už jsem si asi zvykl na nelogické rozdělení knihy na osudy několika postav. I tak ale přetrvává trpká pachuť ze způsobu, jakým autor nepodařeně utnul asi jedinou, byť příběhově zajímavou linku s temnými silami. Trilogii tak ke čtení (nedej bože snad koupi) rozhodně nedoporučuji, a osobně řadím na poličku hanby, hned za jistou odpadní trilogii jménem Cale.

orson
08.07.2019 3 z 5

Závěrečný díl... no jsem docela rád, že už je konec, už mě ta sága trochu zmáhala a já se těšil, že budu číst zase něco jiného. Takže asi nejslabší díl.

zd0981
03.07.2019 3 z 5

Příliš postav, příliš jmen, všeho poněkud příliš, takže mne to v konečném efektu nudilo, těšil jsem se na konec. Ani ten nikterak nepřekvapil

Metla
26.04.2019 4 z 5

„Královna ohně“ pokračuje v trendu nastaveném druhým dílem série: ke čtyřem hlavním dějovým liniím se na nějakou dobu přidá pátá v podání básníka Alucia a nechybí ani Vernierovy zápisky, které jsou pro knihu naprosto nepodstatné, mají pouze doplnit osud tohoto učence.
U většiny postav nedojde k žádnému zásadnímu vývoji; autor občas naznačí, že tato osobnost by mohla potemnět, z téhle by mohl být tyran, mezi královnou a pár vojevůdci je zaděláno na konflikt… bohužel zůstalo jen u náznaků. Několik charakterů je odsouzeno k více či méně hrdinské smrti, to by snad ani jinak nešlo s ohledem na množství bitev a počty mrtvých ve statisících, ale na utírání slz zapomeňte (pokud nejste typy, co pláčou nad zašlápnutými mravenečky). Ta osmdesátka jmen k zapamatování beztak potřebovala zredukovat drastičtějším způsobem.
Když se konečně přes hordy šílených psychopatů probojujeme po moři, po souši i přes ledové pláně do finále, ke střetu s ultrašílenou psychopatkou a jejím údajně supermocným nadřízeným, zůstane nám na patře pachuť rozpaků. Pochválím Ryana, že se vyhnul patosu, s úšklebkem zavrtím hlavou nad tím, jak se všichni sešli (po měsících odděleného putování, bojů a jiných útrap) v nejpotřebnější okamžik na správném místě, zamračím se nad nevýrazností zápletky (Spojenec a vata okolo) a podivím se nad vlažným, stručným závěrem. Veškerá předchozí epičnost se vytratila, poslední stránky působí dojmem „hlavně už to mít co nejrychleji za sebou“. Jako když strávíte věčnost na hajzlíku, poulíte oči, hekáte, vyrobíte za tu dobu tři produkty vysoké gramáže i uspokojivé konzistence... a pak veškeré usilí v několika vteřinách spláchnete. 70-75%

any333
21.04.2019 5 z 5

U tohohle dílu jsem se snažila neopakovat chybu, co mě u minulého v konečném znění docela vykolejila, takže jsem si průběžně četla kapitoly a stal se z toho tak na několik dní takový můj rutinní rituál, kdy jsem vždy na lepší sny trochu postoupila v ději. Na začátku jsem měla radost, že se vysvětlil konec dvojky, protože nebýt těch Lyrniných doznívajících pocitů, asi bych v tom byla ztracená a ani by mi nedošlo něco docela zřejmého, tedy kdo byl vlastně útočníkem. Dále mě bavilo sledovat vzájemné shledávání po letech, kdy mi naplno došlo, že se neodklonil od jedničky jenom spád knihy, ale hlavně charaktery, které si na sobě nyní nesly všechno to, čím si prošly v zárodku volarské války v minulém díle a bylo to na nich teď patrné. Myslím, že stejně jako některé mě nejvíc zajímal Lyrnin postoj k Frentisovi po tom, co se stalo.
Po výměně zdvořilostních gest v úvodu knihy si každý zase zvolil nějaký úkol, s jakým se oddělil od zbytku a mohli jsme tak různýma očima jejich linek sledovat několik stavů v jejich světě, kde řešili aspekty na zvrácení volarského vpádu. Za nejzajímavější bych podle sebe odhadla tu Frantisovu, protože i když by se podle prvního dílu mohlo zdát jasné, kdo jako hlavní hrdina by měl mít největší podíl na poražení nepřítele, tady šel náš drahý Vélin spíš do pozadí, aby tak umetl cestu svému mladšímu bratrovi z řádu. Líbilo se mi to jeho kolísání mezi sympatiemi a antipatiemi k jisté známé osobě, to, jak vedl boje a staral se o většinu pozemní akce a také to, jak se jeho přítomnost v závěru ukázala nesmírně klíčovou. Ale k tomu se ještě vyjádřím.
Co se týče Vélina, přinesl s sebou nové poznatky o ledovém světě kdesi na severu, ale celé se to ocitalo tak často na houpačce, že to moc dobře nedokážu posoudit. Vím jen naprosto jistě, že jsem se nemohla nabažit Poutníka a třech vymalovaných osob a jejich osudu, co vlastně vysvětlil všechno to, co se pak o mnoho let později seběhlo a dávalo to tak s tím smysl. Mrzela mě ta Vélinova smůla, kdy si ne všechno dokázal ohlídat, a také to, že se jaksi do neznáma odsunula sestra Šerin. Kdyby se jednalo o film, poznamenala bych, že se třeba herečka nepohodla s vedením, tak ji vyškrtli, ale takhle bych nějaké vysvětlení rozhodně uvítala. A také mi tak trochu byla líto ta jeho moc. Možná proto ho vlastně nakonec zastínil Frentis a Vélinova obava byla skutečná; doopravdy z něj něco víc dělala jen píseň krve. Ale to už možná jen zbytečně zabíhám na stranu a tvořím si 'co by kdyby' teorie.
Překvapila mě Aluciova linka, snad pro její krátkost a nebo pro to, jak trochu přiblížila v minulém díle příliš neprobádané hlavní město, či snad jak tahle docela pro mě příjemná postava nakonec dopadla. U Verniera jsem tak trochu očekávala nějaké hraní na city, což se nakonec konalo, ale trochu jinak, než bych si myslela. Finálně to bylo o něco epičtější.
U holek jsem pak vnímala hlavně okolnosti postupu a nebo ty, co se kolem nich ochomýtaly a jak jeden s druhým dopadaly. Oběma jsem rozuměla a na jisté jejich scény se těšila - hlavně na Reviny, když spěl příběh do konce - , ale o něco více mě než lučištnice zaujal Lyrnin vývoj. Když si srovnám postoj, jaký jsem k ní měla, když se objevila poprvé a nyní, musím dojít k závěru, že i když by ji člověk prostě chtěl nenávidět, ví o ní věci, které mu v tom zabraňují. Mám autora ráda za to, jak si s princeznou poradil, protože takovéhle typy postav většinou směřují k jednoznačné nesnesitelnosti z mé strany a u Lyrny bych řekla, že je možné udělat i výjimku.
Co se poté týče konce, jeden by si řekl, že je potřeba tam jakožto do posledního dílu takovéhle fantasy trilogie vměstnat nějaký 'wau' efekt, tedy prostě něco, co čtenáře rozloží alespoň tak, jak jsem to měla u jedničky. Ovšem ke své pravdě je to se mnou tak, že pro mě nejlepší okamžiky z knihy byly s přenášením do minulosti, kdy se odkrývala povaha zla ve světě. Pamatuju si, jak jsem zmateně hleděla na nízký počet stránek do závěru a říkala si, co se na tak malém místě může odehrát. Nakonec to tedy pokryly nějaké dvě kapitoly a přestože se to to uzavřelo, řekla bych, že na takový spád a potenciál je ten konec docela zapomenutelný, že bude přežívat jen v jakési ozvěně. Možná bych uvítala ještě víc odpovědí a rozřešení, nevím. Ale jako v každém 'správném' příběhu bylo zlo poraženo, takže jsem spokojená.
Vyjádřit se k trilogii jako takové pro mě chce si ji nakouskovat na díly, protože to poskakovalo. Jednička dodala něco nového, nabitého s jiskrou a novými idejemi, takže chápu, že mohlo s druhým dílem přijít jakési zklamání. Děj se tam rozděluje a snaží se dospět tam, aby 'pravé' řešení proběhlo až teprve pořádně tady. Ovšem knihy se čtou dobře, člověk se i zasměje vtipným narážkám, k postavám lze vytvořit specifický vztah a alespoň mě ještě ke všemu okouzlil svět, v němž se to odehrávalo. Jistě se k Vélinovi ještě někdy vrátím. Jen si budu dávat větší bacha na skryté detaily.

chodícírohožka
08.04.2019 3 z 5

Nebylo to špatné, ale prvnímu dílu se to, bohužel, nevyrovná.

luboskniha
24.03.2019 5 z 5

Poslední díl této série mě pohltil jako předchozí dva díly. Sice mi chvíli trvalo, než jsem knihu dočetl, ale ve finále jsem byl velmi spokojen a jen nerad se s touto sérií loučím. Ale teď ke knize: boje, intriky, překvapení, zvraty....všeho ve třetím díle bylo dost. Někdy mi ale přišlo, že se kniha vlekla a já se nutil číst dál. Konec mě trochu víc zklamal - čekal jsem lepší zakončení. Teď mám v hlavě akorát spoustu otázek, co se jednotlivými postavami a zeměmi vlastně dál stalo. Od autora si rád přečtu i něco jiného. Dávám plný počet hvězd a celou sérii odkládám do knihovny s přesvědčením, že se k ní brzy vrátím :)

Alvari
19.03.2019 3 z 5

Jak už tu bylo řečeno, prvnímu dílu se Královna ohně nevyrovnala, stejně jako Pán věže. To ale neznamená, že se mi příběh nelíbil. Reva si mě opět získat nedokázala, naopak mě bavila Frentisova část, a pak Vélinovo putování přes led. Jedinou vadou na kráse mi znovu byl občas až přílišný ústup příběhů jednotlivých postav do stínů válečného konfliktu, stejně jako tomu bylo v Pánovi věže. Naštěstí se tomu nedělo tak často, takže tento pocit celkem rychle mizel. Události, které uzavřely celý příběh pak byly docela zklamáním.

Targa Dall
13.03.2019 5 z 5

Velkolepé finále celé ságy. Věci do sebe zapadly. Sem tam je nějaká drobnost, která je podle mě nedomyšlená, ale jinak jsem s koncem spokojený.

Človíček678
13.03.2019 4 z 5

První kniha byla úžasná, ale díl co díl jako by se ztrácela ta jedinečnost, co byla u prvního dílu. I tak se mi, ale kniha hodně líbila.

Mergirus
27.02.2019 5 z 5

Boží! Nevím ,co víc bych napsala. Jsem moc ráda, že se mi tahle trilogie dostala do ruky, a dlouho ve mně zůstane.

jakub6611
08.02.2019 2 z 5

Bohužel. Musím říct že když jsem četl první díl, připadal jsem si jak na večeři v restauraci u Zdeňka Pohlreicha, byl to zážitek. Jenže jak večer pokračoval cestou jsem se stavil ve fast foodu (druhý díl) no a ráno jsem se dojídal vlašákem a rohlíkem (třetí díl).
Nápad a styl psaní (ač druhá část knihy už trošku upadala) z prvního dílu byl vážně super (v rámci toho co ještě lze vymyslet ve fantasy, nejednalo se o recyklát).
Psal jsem to již u probuzení ohně. Opravdu si nemyslím že by každá fantasy kniha musela být trilogie s xxx stranami.
Proč nenapsat dvojdílnou knihu?

Velké špatné, bohužel.

Shashlick
04.02.2019 3 z 5

Celá trilogie se se mi líbila, je čtivě napsaná. Možná se nejedná o tak propracovaný a rozvětvený, ale na rozdíl od jiné ságy (ehm ehm, Píseň ledu a ohně) ji autor dokázal udržet pohromadě a příběh se mu nerozsypal.
N adruhou stranu se opět nedokázal oprostit od "vysvětlujícího" zla.

***SPOILER***
Přesto se mi tam pár věcí nepozdávalo. Nějak jsem se nemohl srovnat s časovou sousledností událostí v knize popsaných, včetně historických událostí. Přišlo mi, že děje, které reálně probíhali několik měsíců jsou popsány, jako několikadenní záležitost.
Samotné vítězství armád Spojeného království mi přišlo nedůvěryhodné. Volaři dle knihy vybudovali vojsko složené z dokonalých vraždících strojů. Přesto tito bojovníci byli relativně lehce poráženi čerstvě vycvičenými civilisty.
*** KONEC SPOILERU***

Příběh mě vtáhl a vážně budu uvažovat o četbě dalších autorových knih.

Xslyepov
01.02.2019 4 z 5

Začnu tím že je to velmi dobré počtení.Autor má dostatek zkušenosti napsat dobré fantasy,ví jak si pohrát z čtenářem a kde ukončit kapitolu.Nevýhoda je velké množství postav které bez předešlých dílů čtenář nemá šanci pochytit.Děj je roztažený a protáhlý.Nebudu nic prozrazovat ale jak se psalo už níže.Válka mohla být i bez Velina. Nemůžu si pomoct,jednička výborná,dvojka něco mi tam chybí,trojka tak to nějak ukončíme.

MM1979
25.01.2019 4 z 5

Tak za mě je vidět jasná klesající tendence :-( První díl byl super - vyloženě 1*, dvojka byla slabší, ale pořád fajn 1- či 2 ať jsem spravedlivý. Třetí díl měl další pokles kvality :-( Jako by to autor chtěl mít už za sebou :-( Škoda...

terezaki
15.01.2019 2 z 5

Tento komentář píšu asi půl roku po přečtení této knihy. A bohužel musím říct, že jsem spostu událostí z knihy zapomněla. A vlastne si nemůžu úplně vybavit, jak kniha skončila. Velka škoda, toto se mi naposledy stalo při čtení Inheritance. Obrovský potenciál, který zůstává nevyužitý.

termitovo
12.01.2019 5 z 5

Úplně dokonalý to není, ale je to pestrý, uvěřitelný, děj neplyne navyklými schématy, ale jsou tam dějové zvraty, tak jak je přináší reálný život. Trochu moc bojů a krve na můj vkus.

historická fantasy

Anthony Ryan