Dcera sněhu

Nesmírně silný, jímavý, brilantně napsaný příběh o nevšedním osudu dvou lidí, toužících po dítěti tak moc, až si jeho existenci přivolají. Román se odehrává v odlehlé aljašské končině a dny jeho hrdinů – Jacka a Mabel – jsou naplněny těžkou prací. Manželé se velice milují a trápí je jen marná touha po dítěti. Když toho roku napadne první sníh, ze samé radosti si postaví venku před domem sněhulačku. Následující ráno je však sněhulačka pryč – a na cestě jsou vidět drobné stopy. V příštích dnech Jack a Mabel několikrát z dálky zahlédnou blonďatou holčičku osaměle bloudící v lese – ale neodvažují se o tom zmínit jeden druhému ze strachu, že se jedná jen o přelud, podnícený dávno pohřbenými nadějemi na vlastní dítě… V tajuplné, překrásné, ale mimořádně drsné krajině se věci mohou jevit jinak než ve skutečnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136747/big_dcera-snehu-G5i-136747.jpg 4.4443

Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)

The Snow Child, 2012

Kniha Dcera sněhu

fénix56
18. listopadu

Tak z této knihy jsem byla nadšená. Neobvyklý příběh, parafráze na ruskou pohádku o Sněhurce. A to jsem si ji zprvu nechtěla přečíst, protože mne odrazovaly nadpřirozené momenty. Jenže nakonec stejně není jasné, zda je "dítě sněhu" skutečné, na život v divočině zvyklé stvoření nebo vysněný přelud.

Mona-Lisa
13. listopadu

Jsou knihy u kterých jde hmatatelně cítit, že autor popisuje svou zkušenost a tato patří mezi ně. Americký manželský pár ve středním věku potřebuje radikální změnu, tak zvolí život na Aljašce.
Píše se rok 1920. Aljaška teprve začíná být osídlovaná ve větším měřítku a svou přívětivou stránku ukazuje po střípcích.
Mabel a Jack to zažívají na vlastní kůži, nic není v této krajině zadarmo. Potřebovali zaplnit místo po dítěti, které nikdy neměli a sblížit se. Zde se ale naopak odcizují a ticho se zvětšuje.
Tato první část mi hodně připomněla knihu Velká samota, kde taky hrála jednu z hlavních roli tato nehostinná část Ameriky, která člověka buď rozdrtí nebo zocelí, nebo vše dohromady.
Popis krajiny čekej nádherný, poetický i drasticky krutý.
Pak přišla další část, kdy se objeví postava z názvu knihy a místy jsem se přistihla znuděná u roztáhlých pasáží, kdy se neustále řešila tajuplná holčička. Jestli se objeví či ne, stále dokola.
Ale ke konci to opět nabralo spád a Aljaška dostala víc prostoru a ruku v ruce s ní i polemizování nad mírou smutku a bolesti, kterou je schopný člověk snést. Tušíte dobře, hodně.
A toto je knížka o tom, jak je těžké vstát a jít dál. Jde to. A je taky o bolesti, která může rozdělit nebo spojit a rozhoduje si to každý sám.
Mé plné hodnocení patří hlavně dějišti příběhu a pak té krasné pochybnosti o existenci holčičky, podpořené poetikou mezi řádky.

agatha2

Děj knihy se odehrává v pro mě naprosto úchvatném prostředí zasněžené Aljašky. A i když se neodehrává pouze v zimě, zima zde každopádně hraje prim. Již samotné prostředí ve mně vyvolává dojem klidu, míru, pohody, i když je mi samozřejmě jasné, že život zde jednoduchý a idylický zas až tak úplně nebude. Ale četlo se o tom krásně.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

Schary

Kniha je moc pěkná. Člověk u ní neví ,po celou dobu čtení, na čem je, jestli je sněhové dítě z masa a kostí a nebo zda je magického původu. Krásně, ale vykresluje lásku k přírodě, touhu po dítěti a následně lásku k dceři.

Ajli

Jedna z nejlepších knížek, které jsem kdy přečetla. Budu na ní asi ještě dlouho myslet :)

Iveta248

Príbeh plný života a hrejivej lásky odohrávajúci sa v mrazivej Aljaške. Rozprávka ako skutočnosť a možno aj naopak.

Sjuzz

Krásny rozprávkový príbeh zasadený do neľútostnej aljašskej prírody.
Faina bola vykreslená tak dokonale, že som dlho nevedela či je skutočná alebo je to ich prelud.
Na začiatku, ba ani v polovici knihy som ešte netušila, že na konci budem roniť slzy.
Jediné mínus bolo pre mňa, že Fainine vety neboli oddelené úvodzovkami ako pri ostatných. Miatlo ma to.

NoraHudecová

Mabel a Jack sa po ťažkom životnom období presťahujú na Aljašku. Novým domovom sa im stane zrub na samote. Čaká ich veľa práce, aby zúrodnili okolitú pôdu a vybudovali si vlastnú farmu. Napriek ťažkej práci obom stále chýba to jediné, čo by ich urobilo šťastnými. Podvečer, keď po prvýkrát nasneží, postavia spolu dievčatko zo snehu. Ráno svoj výtvor už nenájdu, ostanú po ňom len stopy smerujúce k lesu. Nasledujúce dni sa medzi stromami z času na čas mihne drobné plavovlasé dievča. Naozaj v lese niekto pobehuje alebo sa kvôli silnej túžbe po dieťatku už načisto pomiatli?

Knižné príbehy sa celkom často odohrávajú počas teplých letných mesiacov alebo naopak v temnej studenej zime. Pri čítaní "Dcéry snehu" uvidíte zimu z inej perspektívy, stále chladnú, občas krutú, ale zároveň nekonečne krásnu.Protikladom k mrazivej Aljaške sú vrúcne vzťahy medzi jednotlivými postavami. Roztomilé, láskyplné okamihy dopĺňajú dojímavý príbeh, ktorý ma úplne pohltil. Dej sa nesie v duchu magického realizmu, hranica medzi realitou a fantáziou je veľmi tenká. Autorka výborne rozpracovala charaktery postáv, rôzne povahy a myšlienkové pochody.

Na obálke knihy sa píše, že zmení Váš pohľad na život, to potvrdiť nemôžem, ale rozhodne vo mne vyvolala mnoho emócií. Smutný, no zároveň nádherný príbeh plný túžby, súdržnosti, rešpektu, priateľstva, sily prírody a najmä lásky.