Stín větru

Carlos Ruiz Zafón, vypravěč a zároveň hlavní hrdina Daniel Sempere vzpomíná na své dětství a dospívání, výrazně ovlivněné románem Stín větru záhadného autora Juliána Caraxe. Daniel knihu získá na tajuplném pohřebišti zapomenutých knih v den svých desátých narozenin, a nastoupí tak na spletitou cestu iniciace do světa literatury i dospívání. Když se rozhodne po neznámém autorovi pátrat, v jeho životě nastane nečekaný zvrat... Životní osudy hlavního hrdiny na jedné straně a postav soustředěných kolem tajemného autora Juliána Caraxe na straně druhé se začnou postupně prolínat, až nakonec vytvoří složitý mnohavrstevnatý propletenec. Důležitou součást děje vytváří kouzelná a tajuplná atmosféra katalánské Barcelony. Stín větru, úchvatný příběh s prvky thrilleru, detektivky i gotického románu, se stal krátce po svém vydání světovým bestsellerem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/28734/stin-vetru-Io0-28734.jpg 4.4553

Pohřebiště zapomenutých knih (1.)

La sombra del viento (2001)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Dokořán

Pospapavla

Kniha, ke které se určitě vrátím a to nedělám často.

tygřík2

Ježkovy voči!!!
Buď trojnásobná schizofrenie nebo tři autoři.
Panu Carlosovi náleží jedna hvězda za poetický a láskyplný popis staré Barcelony a starých knih.
Pan Ruiz do knihy sice vpašoval pár životních mouder, ale trčí z ní jako Sagrada Familia.
Panu Zafónovi oznamuji, že jeho opus posílám Saturninově a dědečkově Kanceláři pro uvádění románových příběhů na pravou míru. To si pánové zgustnou!

Anasa

Těšila jsem se, až se ke knížce dostanu, ale přestože se mi líbila, úplně jsme spolu nesouzněly, četla jsem pomalu, zdála se mi zdlouhavá. Taky jsem ji nestihla dočíst před odjezdem na dovolenou, a proto jsem ji nakonec odložila a do kufru jsem si sbalila jiné knížky. Stín větru s posledními sto nedočtenými stánkami zůstal doma. Počkal na mne a konec, ve kterém se všechny nitky spletly a uzavřely, mne už nepustil.

DoDidDone

Nádherná kniha, kterou bych hodnotil jako jednu z nejlepších, které jsem za letošní rok přečetl. Začátek se mi zdál trochu zmatečný a tolik mě nezaujal, ale to se v půlce zlomilo a od té doby jsem byl příběhem autora pohlcen a nebyl schopný knihu pustit z ruky. Prostředí Barcelony je dokonalé a se způsobem, jakým autor vyprávěl příběh, neokoukané. Tajemná atmosféra linoucí se celou knihou je to, co za sebe hodnotím jako to nejlepší, protože vím, jak musí být složité vytvořit jí dostatek, aby se dokázala po kouskách rozložit přes celou knihu a nenechala ani místo, kdy by si čtenář mohl říct, že „tady se nic neděje“. Hlavní postavy a jejich propletené příběhy jsou perfektně zpracované a přirostou k srdci. Chovají se lidsky, mají své chyby, bolístky na duši, milují, nenávidí, zatajují – téměř vše, co lze napadnout a do toho je to podáno velice uvěřitelně. Nic v této knize není takové, jaké se na první pohled zdá. Zaujalo mě, jak autor vkládal čtenáři drobné informace o postavách a jejich vztazích mezi sebou, které vyplouvaly na povrch až během čtení. Nikde nenechal skoro žádné indicie a hádám, že by nikdo zpočátku nedokázal odhadnout, jak se nakonec všechno odehrálo. Nejprve mi to přišlo přemrštěné – v knize se prolíná hned několik žánrů najednou a to kdekoho může rušit, protože z detektivky se příběh dostane rovnou do romantiky, z té do čehosi, co mi připomínalo horor, a pak zase zpátky, ale všechno to dává smysl a nakonec do sebe perfektně zapadne. Tohle je jedna z knih, která nejde odložit, ale čím víc se čtenář blíží ke konci, tím více toho lituje, protože se od ní těžko odchází.

Makůvka991

Zvláštní, zajímavé, čtivé. Rozhodně stojí za přečtení.

parxel

Stín větru mne zaujal svou nelineární strukturou, kterou mi hodně připomíná romány od Joela Dickera. Tím však veškerá podobnost končí. Stín větru totiž staví zejména na své lehce mystické atmosféře a tím čtenářům dává okusit jedinečný pocit, který v jiných knihách nenaleznete. A přestože je rozuzlení, až banálně jednoduché a přízemní, tak počítejte s tím, že na konci to prostě zabolí.

Dávám čtyři hvězdy, protože podle mého názoru se jedná o velmi dobrou knihu, která má co nabídnout. Jednu hvězdu strhávám za to, že jakmile jednou odhalíte pointu, tak kniha ztrácí část své tajuplnosti.

Agatha84

Přes počáteční váhání a přemlouvání se k četbě,jsem se ke konci již nemohla odtrhnout. Doporučuji naprosto všem, neboť je to jedna z nejlepších knih, které jsem měla možnost přečíst! Děkuji Databázi,díky níž mi tento mimořádný literární zážitek byl umožněn :-)

SteveP1

Opravdu výtečné a jednoduše brilantní ! Takto si představuji kvalitní tradiční historický román s gotickými prvky. Děj se odehrává ve více časových rovinách 20. století, je vícevrstevnatý a dějově složitý a propletený, jak je ostatně v anotaci knihy naznačeno a tak proto jen pár obecných postřehů.
Jedná se o krásné, poetické a mnohdy až kouzelné vyprávění, které má neuvěřitelnou atmosféru, které má srdce i duši, a u jehož čtení jsem si již po pár stránkách mohl zas jednou spokojeně říct - ano, toto je kniha, kvůli které stojí za to číst !!!
Napsáno bohatým, malebným, výstižným a citlivým jazykem, žádná otravná klišé ani "vatu" a tlachání o ničem tu nenajdeme, jen plnohodnotný a sytý text, kde každé slovo má svou váhu, smysl a účel a žádné není zbytečné, prostě radost číst. Hutnost děje a obsahu přitom až kontrastuje s neuvěřitelnou lehkostí samotného psaní, které neunavuje čtenáře a je velmi snadno čtivé. Musíme tedy poděkovat i překladatelce Atheně Alchazidu za vynikající překlad a její nádhernou češtinu, je vidět, že si s překladem pěkně vyhrála a že je výsledkem dlouhé, poctivé a obětavé práce, kdy se s náležitou péčí věnovala snad každému slovu a výrazu, dokud nenašla ten pravý a správný, aby dosáhla přesvědčivého, působivého a nanejvýš uspokojivého výsledku. Ve skvěle promyšleném a propracovaném tajemném příběhu najdeme asi vše, po čem milovník takového dobrého románu touží – lásku s velkým L, lásku s menším l (tu ke knihám a literatuře proplétající se na pozadí celého příběhu), romantiku, dobrodružství, nebezpečí a napětí, odvahu, statečnost, přátelství, humor, nostalgii i symboliku. Na druhé straně ale i opovržení, zradu, nenávist a krutost. K tomu přidejme věrně vystiženou dobovou atmosféru a postavy románu, které jsou živé, opravdové a jedinečné, a jejichž psychologie a charaktery jsou výborně vystiženy.
Vedle působivé atmosféry příběhu, která je opravdu jeho velkou devizou, je třeba ocenit i skvěle vykreslený obraz samotného města, podrobný popis ulic a náměstí Barcelony doslova láká čtenáře vydat se po stopách hrdinů příběhu a objevovat podmanivou krásu tohoto půvabného města s nezaměnitelnou atmosférou a tak můžu jen litovat, že kniha se mi dostala do rukou až několik let po jeho návštěvě. Jako nenapravitelný romantik bych si jistě některá stěžejní místa románu nenechal ujít a alespoň v rychlosti je navštívil. Třeba se mi to ještě někdy podaří….

Richisa

Upoutala a vtáhla mě zajímavá temná atmosféra. Kniha čtenáře drží v lehkém napětí a neustále překvapuje.

Jazyk je moc pěkný čtivý - docela čtenářská pochoutka (aspoň překlad). Ještě se určitě někdy k autorovi vrátím...

morava

Krasne napsany tajemny pribeh, ve kterem jsem se na zacatku trochu musela soustredit, abych se neztratila, ale nastesti se tak nestalo. Knihy, ktere se mi hodne libi, vetsinou zhltnu jako malinu, ale tuto knihu jsem cetla dosti dlouho. A je to jen dobre, protoze jsem si mohla atmosferu celeho pribehu uzivat dele. A dalsi dil ze serie mne urcite nemine :-)

helenkan

Přiznávám,že přes začátek jsem se dostávala trochu dýl. Pak mě to pohltilo a nešlo odložit. Super čtení.

Zelvinka

Super, super, super. Výborná zápletka, čárové, napínavé

tyna4828

Ze všech tří knih jsem byla unešená. Ale musím přiznat, že Stín větru se mnou souzněl asi nejvíc. Právě z této knihy jsem si poznamenala nejvíc úryvků a myšlenek. Je to opravdu krásný román s prvky tajemna, kdy nemůžete nikdy s jistotou říct, zda se jedná o něco nadpřirozeného či nikoli. Rodina Sepereových je komplexem úžasných postav (do rodiny počítám samozřejmě i Fermína). Mohu jen doporučit!

bee88maja

Pocity, které zanechává tahle kniha, jsou intenzivní. Tajemný nádech, a vy čtete dál a dál, a čekáte, co se bude dít. Posedlost, celým příběhem se vine jako nit a omotává si vás. Budete taky posedlí?

Matamis

Tahle knížka mě na své první stránce doslova "vcucla" a "vyplivla" mě po posledním slově tak uchvácenou, že jsem chvíli musela zůstat jen sedět, koukat a rozjímat nad tím, co jsem právě dočetla. Celý příběh byl tak přirozený, tak opravdový a hluboký, že jeho čtení bylo silným zážitkem. Je to jako bych v tom příběhu sama byla, jako bych ho zažila.

harena

Neobyčejně krásný tradiční román, jehož příběh nás zavádí do krásného katalánského města Barcelony, začíná na začátku 20. století a končí v letech 1966. Dětství a vlastně celý život Daniela ovlivnila kniha Stín větru, kterou si vybral na pohřebišti zapomenutých knih. Jeho osud se začíná prolínat s životem autora tohoto románu , až je z toho mnohovrstevnatý, ale přehledný propletenec. Protože pan Zafón je výborný vypravěč, který vás chytí za srdce, hrdinové prožívají lásku, nenávist, krutost i něhu a místy nás obklopí tajemná atmosféra bývalých honosných sídel. Příběh je zpočátku pomalejší, ale pak jsem odložila o den i odjezd na hory, abych knihu dočetla.
A co je vlastně úložiště zapomenutých knih?: " ..................... když nějaká kniha upadne v zapomenutí, my strážci, kteří o tomto místě víme, se postaráme o to, aby se dostala sem. Knihy, které si už nikdo nepamatuje, knihy ztracené v čase tu žijí navždy v naději, že se jednoho dne dostanou do rukou nového čtenáře."
A sem patří asi i tato kniha, protože jsem si ji vypůjčila už z knihovny ze skladu :))) Doporučuji.

kollara

Pomoc! Právě jsem tento skvost přečetla a panikařím, protože je konec. Kniha mě celou sežrala, absolutně pohltila. Ó, pane Zafóne, co jste mi to provedl ☺️

blackdog

Carlos Ruiz Zafón je neskutočný rozprávač. Bavilo ma to úplne celé, napriek pozvoľnému napredovaniu. Citátov by bolo možné za vedro vybrať a ani jeden neurazí. Poznáte to, čítate si, čítate a občas sa blbo usmievate a krútite hlavou.... Kde na to chodí ? Nestáva sa mi často, že si prečítam myšlienku a mám chuť vstať a zapísať si ju. To, že to nakoniec nikdy neurobím, že som až taký lenivý ma napríklad aj teraz neskutočne štve.

el-zbych

Výborná. Dlouho jsem nečetl knihu takto rychle

pupko

Už som čítal Nočný vlak do Lisabonu. Slabší odvar.

Mug

Po dvou stech stranách mám dojem, že tu knihu čtu celou věčnost. Nicméně je čtivá, úplná, kouzelná a velmi poutavá, a to i přes pomalé tempo. Kloužu z jedné stránky na druhou, říkám si, že si dám pauzu a stejně čtu dál. Dávám pět hvězdiček.

alibaba72

Ze začátku jsem si říkal, že je ta kniha taková pomalejší, ale po chvíli to přestane vadit a už jsem se jen těšil až se dozvím jak to všechno dopadne. Krásná kniha. Už se těším na další díl.

Piškotek_123

Bohužel jsem od knihy čekala víc :( První jsem četla Marinu a ta mě nadchla. Tenhle příběh byl pro mě až moc zdlouhavý a něco se začalo dít až posledních cca 100 stran. Zápletka se dala předvídat už od začátku. Velký dík překladatelce, která knihu udělala čtivější.

gordon13

Stín větru mě uchvátil, pohltil a semlel...strašně moc se mi tato kniha líbila, má opravdu velké kouzlo...dýchá tajemnem a dobrodružstvím...

aginecka

Pořádně nevím, co si o Stínu větru myslet. Nemůžu říct, že bych s hrdiny dýchala, klidně jsem knihu i na pár dní odložila… Na druhou stranu, není nic, co bych mohla vytknout. Atraktivní prostředí, tajemný příběh, zajímavé postavy, kniha v hlavní roli. A závěr se vážně povedl – posledních sto stran už jsem četla na jeden zátah. Takže asi dobrý. :)

odpadlice

Nakonec 5*, i když jsem se nemohla do knihy začíst, ale překvapivé rozuzlení a čtivost závěru knihy můj názor na knihu vylepšil. :) Nejspíš sáhnu po další z autorových knih.

Kozel65

V knížce se prolíná několik žánrů, je obtížné ji zařadit, ale spisovateli se víceméně podařilo všechno propojit a vznikl poměrně sourodý celek. Zajímavý počin, přesto mě neuchvátil tak, abych dala plný počet bodů, mimo jiné i proto, že opěvovaná magická atmosféra Barcelony zatím není mým osobním zážitkem. Jak píše většina čtenářů - skvělá je postava Fermína, jeho životní filozofie, jazyk, myšlenky. Trochu v pozadí stojí postava otce, který mladého Daniela na Pohřebiště zapomenutých knih zavedl. Bez jakéhokoli patosu z něho čiší pochopení pro mnohdy nepochopitelné chování syna, je mu oporu a zázemím. Příběh balancuje nad propastí červené knihovny, střižené horrorem a detektivkou. Ale autor to úspěšně ustál. Přesto po dalších dílech asi nesáhnu.....

jana4920

Naprosto dokonalé a milé čtení pro všechny, kteří mají rádi knihy a příběhy kolem nich :-) občas se děj trochu moc táhl, ale ve výsledku mi to vůbec nevadilo, je to moje první kniha od autora a myslím, že sáhnu po další :-)

Alizon

Mohla bych okopirovat cely komentar uzivatele Trudos, ale pokusim se napsat i neco vlastniho.
Stin vetru - pribeh se zapletkou jako z anticke tragedie nebo z lacineho paperbackoveho romanu - autor obalil rafinovanou pavucinou slov, okorenil nejruznejsimi naznaky a linkami na jina dila a vysperkoval uzasnou postavou Fermina. Knihomoly potesi svet spisovatelu, knihovniku, vydavatelu a tajemne pohrebiste zapomenutych knih. Celou knihu beru jako poctu literature - vcetne te sestakove (nebo mozna prave ji).
POZOR MUZE DALE MUZE OBSAHOVAT DROBNE SPOILERY
(drobna) NEGATIVA - 1) Pohrebiste zapomenutych knih hraje vlastne v celem pribehu velmi malou roli - cekala jsem nejake tajemstvi spojene primo s nim, ale tak to neni. Nebudete behat po tajemnych chodbach a lustit nejake zahady primo tam. Do knihovny se dostanete jen na zacatku a kratce v druhe pulce knihy, pribeh je nakonec o necem jinem. 2) Samotne rozreseni zahady - i kdyz celkove se mi kniha libila, k dlouhé kapitole s Nurii - kde se vsechno nakonec vsechno vysvetli - mam urcite vyhrady. Tedy ne primo k te kapitole, ale k tomu jak je ke konci kniha jaksi uspechana, autor si trochu ulehcil praci. Daniel porad tape, nakonec se vse vysvetli v dlouhém dopise od Nurie, a pote uz nas ocekavaji jen kratke kapitolky na zaver 3) Postava Clary Barcelo - na zacatku ji autor uvede jako osudovou zenu, ale vlastne nakonce v pribehu zadnou roli nema.
POZITIVA 1) Celkova atmosfera pribehu, tajuplna Barcelona, vsudypritomne napeti, pochmurnost Frankova Spanelska, 2) Postava Fermina - tento moudry pruvodce a glosator me proste "dostal", 3) To jak si autor s pribehem hraje, propleta (zapomente na logiku, ano nektere veci mohou byt nelogicke a pres caru), ale celek pusobi dobre, 4) Jazyk - autor si s jazykem opravdu vyhraje 5) Postavy obecne - jako z praveho gotickeho romanu - zaporaci jsou zaporni, kladasove cestni, ale hlavne je vidite pred sebou.
U celkoveho hodnoceni jsem diky nekterym drobnostem, ktere mohou vadit trosku vahala. (Ne, tehotenstvi (hned dvakrat) po par dnech opravdu nezjistite + v dopise Nurie jsou veci, ktere nemohla vedet), ale jak pisu vyse - cert vem logiku:) Celkove to ale byla (jak pise Trudos) cira magie.
Takze nakonec 5 hvezd a dalsi pribehy z Pohrebiste zapomenutych knih si jeste urcite nekdy prectu.

Summer7

Kniha se mi moc líbila. Začátek je trošku zvláštní, 11 letý kluk, který se zblázní do starší holky, chvilku jsem se bála, aby o tom nebyla celá kniha..
Kniha je plná lásky, jak naplněné, tak nenaplněné, nenávisti a spousty závisti od některých postav. V knize mám ráda, když se vrací do minulosti, povídání postav o minulosti mi tedy nevadilo..
Každá postava je hezky vykreslená, i ty zlé postavy jsou skvělé.
Hezky vykreslena stará Barcelona.
Možná sáhnu i po pokračování.