Stín větru

Carlos Ruiz Zafón, vypravěč a zároveň hlavní hrdina Daniel Sempere vzpomíná na své dětství a dospívání, výrazně ovlivněné románem Stín větru záhadného autora Juliána Caraxe. Daniel knihu získá na tajuplném pohřebišti zapomenutých knih v den svých desátých narozenin, a nastoupí tak na spletitou cestu iniciace do světa literatury i dospívání. Když se rozhodne po neznámém autorovi pátrat, v jeho životě nastane nečekaný zvrat... Životní osudy hlavního hrdiny na jedné straně a postav soustředěných kolem tajemného autora Juliána Caraxe na straně druhé se začnou postupně prolínat, až nakonec vytvoří složitý mnohavrstevnatý propletenec. Důležitou součást děje vytváří kouzelná a tajuplná atmosféra katalánské Barcelony. Stín větru, úchvatný příběh s prvky thrilleru, detektivky i gotického románu, se stal krátce po svém vydání světovým bestsellerem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/28734/stin-vetru-6G4-28734.jpg 4.4512

Pohřebiště zapomenutých knih (1.)

La Sombra del viento (2001)

Literatura světová
Vydáno:, Dokořán

el-zbych
včera

Výborná. Dlouho jsem nečetl knihu takto rychle

pupko

Už som čítal Nočný vlak do Lisabonu. Slabší odvar.

Mug

Po dvou stech stranách mám dojem, že tu knihu čtu celou věčnost. Nicméně je čtivá, úplná, kouzelná a velmi poutavá, a to i přes pomalé tempo. Kloužu z jedné stránky na druhou, říkám si, že si dám pauzu a stejně čtu dál. Dávám pět hvězdiček.

alibaba72

Ze začátku jsem si říkal, že je ta kniha taková pomalejší, ale po chvíli to přestane vadit a už jsem se jen těšil až se dozvím jak to všechno dopadne. Krásná kniha. Už se těším na další díl.

Piškotek_123

Bohužel jsem od knihy čekala víc :( První jsem četla Marinu a ta mě nadchla. Tenhle příběh byl pro mě až moc zdlouhavý a něco se začalo dít až posledních cca 100 stran. Zápletka se dala předvídat už od začátku. Velký dík překladatelce, která knihu udělala čtivější.

gordon13

Stín větru mě uchvátil, pohltil a semlel...strašně moc se mi tato kniha líbila, má opravdu velké kouzlo...dýchá tajemnem a dobrodružstvím...

aginecka

Pořádně nevím, co si o Stínu větru myslet. Nemůžu říct, že bych s hrdiny dýchala, klidně jsem knihu i na pár dní odložila… Na druhou stranu, není nic, co bych mohla vytknout. Atraktivní prostředí, tajemný příběh, zajímavé postavy, kniha v hlavní roli. A závěr se vážně povedl – posledních sto stran už jsem četla na jeden zátah. Takže asi dobrý. :)

odpadlice

Nakonec 5*, i když jsem se nemohla do knihy začíst, ale překvapivé rozuzlení a čtivost závěru knihy můj názor na knihu vylepšil. :) Nejspíš sáhnu po další z autorových knih.

Kozel65

V knížce se prolíná několik žánrů, je obtížné ji zařadit, ale spisovateli se víceméně podařilo všechno propojit a vznikl poměrně sourodý celek. Zajímavý počin, přesto mě neuchvátil tak, abych dala plný počet bodů, mimo jiné i proto, že opěvovaná magická atmosféra Barcelony zatím není mým osobním zážitkem. Jak píše většina čtenářů - skvělá je postava Fermína, jeho životní filozofie, jazyk, myšlenky. Trochu v pozadí stojí postava otce, který mladého Daniela na Pohřebiště zapomenutých knih zavedl. Bez jakéhokoli patosu z něho čiší pochopení pro mnohdy nepochopitelné chování syna, je mu oporu a zázemím. Příběh balancuje nad propastí červené knihovny, střižené horrorem a detektivkou. Ale autor to úspěšně ustál. Přesto po dalších dílech asi nesáhnu.....

jana4920

Naprosto dokonalé a milé čtení pro všechny, kteří mají rádi knihy a příběhy kolem nich :-) občas se děj trochu moc táhl, ale ve výsledku mi to vůbec nevadilo, je to moje první kniha od autora a myslím, že sáhnu po další :-)

Alizon

Mohla bych okopirovat cely komentar uzivatele Trudos, ale pokusim se napsat i neco vlastniho.
Stin vetru - pribeh se zapletkou jako z anticke tragedie nebo z lacineho paperbackoveho romanu - autor obalil rafinovanou pavucinou slov, okorenil nejruznejsimi naznaky a linkami na jina dila a vysperkoval uzasnou postavou Fermina. Knihomoly potesi svet spisovatelu, knihovniku, vydavatelu a tajemne pohrebiste zapomenutych knih. Celou knihu beru jako poctu literature - vcetne te sestakove (nebo mozna prave ji).
POZOR MUZE DALE MUZE OBSAHOVAT DROBNE SPOILERY
(drobna) NEGATIVA - 1) Pohrebiste zapomenutych knih hraje vlastne v celem pribehu velmi malou roli - cekala jsem nejake tajemstvi spojene primo s nim, ale tak to neni. Nebudete behat po tajemnych chodbach a lustit nejake zahady primo tam. Do knihovny se dostanete jen na zacatku a kratce v druhe pulce knihy, pribeh je nakonec o necem jinem. 2) Samotne rozreseni zahady - i kdyz celkove se mi kniha libila, k dlouhé kapitole s Nurii - kde se vsechno nakonec vsechno vysvetli - mam urcite vyhrady. Tedy ne primo k te kapitole, ale k tomu jak je ke konci kniha jaksi uspechana, autor si trochu ulehcil praci. Daniel porad tape, nakonec se vse vysvetli v dlouhém dopise od Nurie, a pote uz nas ocekavaji jen kratke kapitolky na zaver 3) Postava Clary Barcelo - na zacatku ji autor uvede jako osudovou zenu, ale vlastne nakonce v pribehu zadnou roli nema.
POZITIVA 1) Celkova atmosfera pribehu, tajuplna Barcelona, vsudypritomne napeti, pochmurnost Frankova Spanelska, 2) Postava Fermina - tento moudry pruvodce a glosator me proste "dostal", 3) To jak si autor s pribehem hraje, propleta (zapomente na logiku, ano nektere veci mohou byt nelogicke a pres caru), ale celek pusobi dobre, 4) Jazyk - autor si s jazykem opravdu vyhraje 5) Postavy obecne - jako z praveho gotickeho romanu - zaporaci jsou zaporni, kladasove cestni, ale hlavne je vidite pred sebou.
U celkoveho hodnoceni jsem diky nekterym drobnostem, ktere mohou vadit trosku vahala. (Ne, tehotenstvi (hned dvakrat) po par dnech opravdu nezjistite + v dopise Nurie jsou veci, ktere nemohla vedet), ale jak pisu vyse - cert vem logiku:) Celkove to ale byla (jak pise Trudos) cira magie.
Takze nakonec 5 hvezd a dalsi pribehy z Pohrebiste zapomenutych knih si jeste urcite nekdy prectu.

Summer7

Kniha se mi moc líbila. Začátek je trošku zvláštní, 11 letý kluk, který se zblázní do starší holky, chvilku jsem se bála, aby o tom nebyla celá kniha..
Kniha je plná lásky, jak naplněné, tak nenaplněné, nenávisti a spousty závisti od některých postav. V knize mám ráda, když se vrací do minulosti, povídání postav o minulosti mi tedy nevadilo..
Každá postava je hezky vykreslená, i ty zlé postavy jsou skvělé.
Hezky vykreslena stará Barcelona.
Možná sáhnu i po pokračování.

adorjas

Na začiatku knihy (asi prvých 50 strán) som si hovorila, čo to je za detskú knihu, a prečo vôbec cítam o živote nejakého 11-ročného Daniela. Po 50-tke sa to prelomilo, kniha ma do seba vtiahla a prečítala za pár dní. V čom skvie jej tajomstvo úspechu? Podľa mňa práve v dobrodružnosti- vždy sa tam niečo udeje, niečo posunie dej, objaví sa nová postava, iná postva urobí niečo, čím sa to opäť celé zamotá. Myslím, že tá dobrodružnosť pracovala už na úkor nejakej estetickej literatúre, a mám pocit, že túto knihu možno viac budú čítať mladšie ročníky s občasnými vsuvkami aj pre dospelých (*Spoiler: napríklad o tom, ako sa Clara milovala, alebo o tom, koho Daniel prepašoval do starobinca a podobne).
Je to kniha na dlhé studené, zimné večery, keď máte chuť piť kakao a zároveň cestovať svetom fantázie.

Dajine

Dokonalá kniha pro milovníky knih.

Marekh

Zpočátku jsem byl z knihy nadšený, postupem času nadšení mírně ustoupilo do pozadí a následně se zase zvýšilo jako na počátku.

Líbilo se mi, že Daniel pracoval v antikvariátu, navštívil knihovnu, mluvilo se o knihách, to bylo moc fajn. Rovněž jsem si oblíbil postavu Fermína, který dával různé rady Danielovi. V knize nalezneme lásku, napětí, některé události byly pro mě zarážející a smutné. Líbily se mi popisy Barcelony. Celkově se dá říci, že jsem byl s knihou spokojený. Pokud by měla kniha méně stran, tak by to nebylo na škodu.

Citáty, které mne oslovily:

Kdosi řekl, že ve chvíli, kdy přemýšlíš nad tím, zda máš někoho ráda, už jsi ho navždy přestala milovat.

Lidé jsou vážně zlí.
Nejsou zlí, ale pitomí a to není totéž.
Zlo představuje jakousi morální hodnotu, vyžaduje záměr a jistou úvahu. Pitomec nebo blb nijak nepřemýšlí ani neuvažuje. Jedná pudově jako hovězí dobytek. Je přesvědčen, že jedná správně, že má vždycky pravdu, a je pyšný na to, že se s odpuštěním tentuje do každého, kdo mu připadá jiný. Kdo se od něj liší, ať už barvou, vírou, jazykem, národností nebo, jako je tomu v případě dona Federika, svými volnočasovými aktivitami. Světu by vskutku prospělo více skutečně zlých lidí a méně omezených tupců.

Kniha je zrcadlem, v němž spatříme pouze to, co v sobě nosíme. Při četbě uplatňujeme svou mysl a duši, což je v dnešní době nedostatkové zboží čím dál hůře k sehnání.

Noctua8

Kniha ja úžasná a já jsem naprosto nadšená. Je to ROMÁN se vším všudy. Řekla bych, že je to skutečně perfektně odvedená spisovatelská práce. Radost číst....
Zamilovala jsem si všechny postavy, vč. těch záporných. Dobrý zloun je neocenitelný a postava komisaře Fumera je hodně (dobře) zlá. A Fermín jako průvodce a postava ze stínů, neochvějný optimista a životní rádce je k zulíbání.
Tajemství, dobrodružství, naplněná i nenaplněná láska, přátelství, soucit, nenávist, pomsta nad kterou zůstává rozum stát a naděje, že život zná vždycky ještě nějakou cestu, po které se dá jít.... to vše je tu skvěle nadávkované, tak aby se člověk zasmál a poplakal si a měl dobrý pocit z příběhu a času s ním stráveným. Čtěte !

Bobina74

Tak tohle určitě a rozhodně ano. Můj šálek kávy...Netvrdím, že se u této knihy dají dělat další tři věci jako u jiných. Tady se prostě musíte soustředit, ale odměna je převelice sladká....Při čtení se ponoříte do tmavých, spletitých uliček tajemné, katalánské Barcelony, kde za každým rohem na vás čeká....
Občas se musíte prokousat zdlouhavým popisem, ale mně to tentokrát neodradilo.
P.s. : pohřebiště zapomenutých knih....to je prostě spisovatelská nádhera

Tomiholula

Skvelá kniha. Takisto aj všetky pokračovania sa vydarili. Rozhodne odporúčam.

alexis818

Tak tahle kniha byla pro mě první setkání a panem Zafonem a ani nevím ,co mám vlastně napsat.První polovina knihy byla pro mě trochu utrpení snad pětkrá jsem ji chtěla odložit.Jen skvělý překlad a hra se slovíčky mi v tom zabránily.a udělala jsem dobře,protože druhou půlku jsem doslova zhltala.Takže za mě půl na půl,ale nelituji,bylo to zase něco jiného.Snad časem se k autorovi vrátím.

tichoslapek_

Pěkný příběh se zajímavými zvraty. Občas se mi ale pletly dějové linky obou hlavních postav, které si byly opravdu podobné. Z počátku byl děj zbytečně košatý. , Od poloviny knihy mě pak děj naprosto pohltil. Za nápad a provedení hodnotím čtyřmi hvězdami, a rozhodně si ještě přečtu další ze Zafónových knih.

Michajela.cz

Teda, teda, teda! Copak se mi to dostalo do spárů?
Opravdová literární lahůdka!
Knížka má spád po celou dobu. Kapitolu za kapitolou jsem si říkala "holka, za chvíli to začne být nuda, dej si kafe, ať neusneš, buď připravená, za chvilku to přijde..."
No, a vono prd a vořech!
Strýček Zafón mi normálně nedal vydechnout! A když to už, už vypadalo, a já se zvedala, že je čas na kávu, tak hlavní hrdina zase někam vlezl, někoho potkal, nebo někdo někomu něco... a já jen kroutila hlavou.
Celý příběh se nesl v tak nějak pochmurném duchu, a čekala jsem, že hlavní hrdina a jeho otec si k sobě najdou cestu, trochu svůj vztah utuží.. neva.
Vynahradil mi to barvitý popis persón i prostředí, krásná hra se slovy a hlavně sympaťák Fermín. S ním bych ráda zašla na pivo a na obložené chleby, páč to musí být řízek! :)
Závěrem bych asi řekla...co, no?
Done Zafóne, máš u mě plnej počet hvězd!

Frakira

Ten konec mě trochu zklamal, byl takový moc rychlý oproti celému příběhu, ale jinak jsem si to užila a dostala přesně to, co jsem čekala...

MV111

Nebýt nemocná, asi ji nedočtu. Velmi košaté, velmi výpravné, měla jsem často pocit, že jsem ve středověku, a ne na počátku a v 50. letech minulého století. A kromě lásky a napětí také spousta zášti a negativní energie...

luckyluke001

Musel jsem se trochu nutit do první stovky stránek, ale potom se děj rozvinul a četlo se to samo. Kniha má zajímavý, netradiční námět. Po rozvláčném začátku jsem se od knihy nemohl odtrhnout. Druhá polovina knihy je opravdu výborná, chce to jen vydržet. Rozhodně doporučuji.

Teresita

Je to úžasná kniha, která mě naprosto dostala, nemohla jsem se odtrhnout od čtení, když jsem nečetla, tak jsem nad příběhem pořád přemýšlela. Kniha je to celkem tlustá, začátek je trochu rozvlačný. Děj se odehrává v Barceloně, v letech 1933 -1955 a vypráví ho sympatický Daniel, kterého otec na jeho narozeniny vezme na pohřebiště zapomenutých knih, což je taková knihovna s velkým množstvím zapomenutých knih. David tam najde knihu od neznámého autora, a ta ho naprosto pohltí. Rozhodne se o autorovi něco vypátrat a začíná postupne odhalovat příběh plný osudové lásky, tajemna, pomsty. Kniha je místy strašidelná a připomíná gotický román, je napsána moc hezkým jazykem a obsahuje mnoho zajímavých myšlenek.

Peyka

Tak to je jedna z mala, co jsem odlozila. Pozastavuju se nad celosvetovou fascinaci touto knihou. Docetla jsem do pulky,ale dal to proste nedavam. Dej byl nudny,skakani v letech a strasne moc popsanych postav mi prislo chaoticke. Kniha v anotaci nabizi zcela neco jineho...totalne zbytecne natahovani deje....nevim, jestli je to prekladem, ale dialogy nesly postavam tzv. pres pusu a cely preklad pusobil zastarale na dnesni dobu. Treba se k tomu vratim za par mesicu/let, ale ted na to fakt nemam nervy...

Iwíček

Nikdy jsem netušila, že Barcelona může být tak tajemným místem. To, co vykouzlil Carlos Ruiz Zafón na stránkách tohoto románu, je naprosto neskutečné. Příběh je originální, dobře se čte. Čtenář se nikdy nebude nudit, protože se neustále něco děje a pořád něco strhává jeho pozornost. Rozhodně stojí za přečtení.

Vlaštovka0

Jedna z nejlepších knih, co jsem četla.

Janinnka

Naprosto odlišné od knih, které jsem doteď četla. Květnatě popsané prostředí, postavy i situace, ale nic co by narušovalo čtenářovu pozornost. V knize jsou místa, která se zdají být nudná, ale po dočtení zjistíte, že i ty mají své místo a opodstatnění. Klobouk dolů před autorem, že se při psaní v postavách a ději neztratil a dovedl nás úspěšně spolu s Danielem ke konci, který byl jen třešničkou na dortu této pozoruhodné knihy.

veronika0382

No, tak jsem se s ní poprala :-))) Opravdu mi první polovina dala zabrat. Nemám ráda zdlouhavé příběhy. Začátek mi přišel tak moc zdlouhavý a nudný, že jsem se do ní musela nutit. V polovině jsem knihu odložila a vrátila se k ní po přečtení dvou jiných. Musím říct, že druhá polovina odcejpala lépe. Rozhodovala jsem se mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Nakonec dávám 4 (přesněji řečeno tři a půl) za ten závěr, který všechno zachránil a moc se mi líbil. Ale! Příběh mi přijde moc přeceňovaný, zas až tak nic závratného to pro mě nebylo... Rozhodně by román mohl mít o polovinu méně stran a bylo by to lepší. No, co člověk, to názor :)