Stín větru

kniha od:

Stín větru https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28734/bmid_stin-vetru-Io0-28734.jpg 4.4 1145
Koupit Koupit eknihu Bazar

Carlos Ruiz Zafón, vypravěč a zároveň hlavní hrdina Daniel Sempere vzpomíná na své dětství a dospívání, výrazně ovlivněné románem Stín větru záhadného autora Juliána Caraxe. Daniel knihu získá na tajuplném pohřebišti zapomenutých knih v den svých desátých narozenin, a nastoupí tak na spletitou cestu iniciace do světa literatury i dospívání. Když se rozhodne po neznámém autorovi pátrat, v jeho životě nastane nečekaný zvrat... Životní osudy hlavního hrdiny na jedné straně a postav soustředěných kolem tajemného autora Juliána Caraxe na straně druhé se začnou postupně prolínat, až nakonec vytvoří složitý mnohavrstevnatý propletenec. Důležitou součást děje vytváří kouzelná a tajuplná atmosféra katalánské Barcelony. Stín větru, úchvatný příběh s prvky thrilleru, detektivky i gotického románu, se stal krátce po svém vydání světovým bestsellerem.... celý text

Série:

Pohřebiště zapomenutých knih 1.


Žánr:
Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Dokořán
Originální název:

La sombra del viento , 2001


více info...

Komentáře (293)

Komentáře 293 Recenze 8

Timkim
Timkim
18.09.2023 3 z 5

No, co k tomu napsat....začátek byl skvělý, připadal jsem si jako Bastien z nekonečného příběhu, prostředek byl ucházející, díky pomocníkovi v antikvariátu a jeho myšlenkám a poučkám, ale zbytek? Spousta jmen, člověk ztratí přehled kdo je s kým nějak svázán a úplně přestane mít zájem dozvědět se konec. Ten konec to zabil. Ne. Zbývaly mi 2:34:16 k doposlechnuti, ale nedal jsem to. Ale i tak dávám jako přečtené.

petr_
petr_
29.08.2023 4 z 5

Trochu jsem si připadal, jako v pohádkách tisíce a jedné noci až na to, že se nejedná o pohádky, ale skladba příběhů, které jsou zasunuty jeden do druhého tomu odpovídá.
Ale nevím, jestli se odhodlám číst celou sérii, protože pro mě to byla docela obtížná četba v tom, že jsem měl problémy vstřebat celý děj a musel jsem si dělat přestávky.
Na knize mě zaujalo, že se děj odehrává ve Španělsku v době vlády Franka. Zpočátku zmiňuje jen tak mimochodem co se v Barceloně v té době dělo a s postupem děje tyto rysy děje byly stále zřetelnější. Mám pocit, že to bylo na celé knize nejponurejší. Na toto údobí španělských dějin tak často v literatuře nenarážím a určitě by mě zajímalo se o něm dočíst více. Zajímalo by mě jak se Španělé s tímto dědictvím vypořádali dnes, protože postihlo velkou část obyvatelstva.


dagmar7028
dagmar7028
21.08.2023 5 z 5

Wow, neuvěřitelné čtení. Vůbec jsem se od něj nedokázala odtrhnout. Několik dějových linií, stále hlouběji a hlouběji se noříte do tajemství, naprosto úžasně vykreslené postavy. Četla jsem to s mapou Barcelony a hledala místa, kde se děj odehrává (takhle čtu většinu knih).
Už mám v knihovně objednaný další díl tetralogie a nemůžu se dočkat. To zase bude pročtených nocí!! Nebo že bych si vzala dovolenou? :-D

zdenaR
zdenaR
20.08.2023 4 z 5

Kniha, která vás dostane - příběh jako z jiného světa, originální, zajímavé prostředí, obzvláště, pokud se zrovna vrátíte z Barcelony.

VerronikaH
VerronikaH
24.07.2023 5 z 5

Příběh několika příběhů. Tahle kniha je jako matrioška. S každou kapitolou se odkrývá nová hloubka tajemství, která čtenáře vtáhne a nepustí, dokud nejsou všechny otázky zodpovězeny. Ze začátku mi dělalo trochu problém se zorientovat ve všech těch postavách, ale brzy jsem si je téměř všechny oblíbila a fandila jim - hlavně mladému Danielovi. Mistrovsky vystavěný příběh i postavy. Určitě to není poslední kniha tohoto spisovatele, kterou jsem četla.

dlabikk
dlabikk
10.07.2023 5 z 5

Úžasně a poutavě napsaný román. Dlouho jsem ho oddalovala a zbytečně. Chvíli mi trvalo se do děje ponořit, ale jakmile se stalo, nešlo odložit. Tajemný příběh z pera Zafóna mohu určitě doporučit. Audiokniha výborně namluvená a ta hudba ... miluju Španělsko :o)

E_Lan
E_Lan
31.05.2023 5 z 5

Madona Mia, já jsem v šoku! Tak originální, zajímavé, napínavé a hlavně zábavné dílo jsem vůbec nečekal. Krásně napsané, mnoho mouder, které se dají vzít si s sebou do života a krásný příběh, který to vše přináší. Skvělé, zatím pro mne kniha roku!

Finn69
Finn69
22.05.2023 5 z 5

Výborná knížka se silným příběhem, živými postavami a trochou té magie, navíc v tajemné atmosféře staré Barcelony. A přestože se to odehrává právě tam, trošku mi to připomínalo magický realismus Domu duchů nebo třeba jihoamerickou trilogii Louise de Bernières. Napsané je to nádherně, příběhy všech hrdinů se zajímavě proplétají, nechybí ani láska, ani tragédie, ale ani trochu toho humoru. Zkrátka Stín větru patří ke knihám, které vás dokážou opravdu chytit, to už jen nečtete, ale prožíváte.
Co s tím jiného, než tomu dát maximum bodů, všem doporučit a podívat se po druhém dílu?

hopla
hopla
22.05.2023 5 z 5

Výjimečný zážitek. Zkoušel jsem ji jako audioknihu, ale abych se mohl pořádně ponořit do děje a hlavně do myšlenek, které se v knize vznášejí a stojí za větší soustředění, přešel jsem pokorně na klasickou četbu. Ostatně, i o tom tento román je. A je v něm tolik vrstev, úplná románová symfonie. I když nejvíc toho má zřejmě co říci Španělům, resp. Kataláncům, možná o to víc je to tajuplné čtení pro nás. Avšak mnoho zmiňovaných míst, osob i událostí má reálný základ. Proto klasická četba dává v tomto případě velmi vhodný bonus v podobě "Poznámky překladatelky," kde jsme s těmito souvisejícími fakty seznámeni. Stejně tak jsou ti, kdo dají přednost audioknize, bohužel připraveni o Doslov (také z pera překladatelky Atheny Alchazidu), který nabízí výklad i obohacení zážitku z četby. Audio provedení v přednesu Gustava Haška je však skvělé, to musím uznat. Kdybych měl tedy radit, doporučil bych poslech doplnit přečtením Poznámek a Doslovu (kniha je k sehnání i v elektronické verzi, DOKOŘÁN 2008).

gambinka87
gambinka87
12.05.2023 4 z 5

Přečteno jako audiokniha, kterou mi manžel náhodně stáhl na poslech. Není to tedy mé obvyklé čtení, žánr, ale příběh mne velice bavil. Přátelství, láska, nenávist, tajemno... Moc povedené, možná se k autorovi a dalším knihám ještě vrátím.

Corso
Corso
09.05.2023 4 z 5

Kedze som sa rozhodol ze si precitam celu seriu, (pred asi 20 rokmi som cital len prvy Tien vetra), jasne ze som sa rozhodol precitat si ho znova osviezit si pamat,, a ze budem potom uz pekne dalej pokracovat knihu za knihou. A kedze som aj trochu na audioknihy, kupil som si tien ako audio. Pohrebisko si pamatam ako krasny zaujimavy az magicko-realisticky pribeh. Musim teda vyjadrit svoje mierne sklamanie ze mi to uz dnes tak neprislo. Tu sa pravdepodobne prejavil ten znamy fenomen ...neviem ako sa vola, take to prikraslenie spomienok. Alebo som kedysi viac bol naladeny na tento druh literatury. Stale mi to pride ako skvele napisany pribeh, vyborne napisane zive postavy, ale uz mi tam nieco v pozadi skripalo.Take to... joj kolko mam este do konca??? Kedze ale je to kniha aj o laske ku kniham, aj o osudoch ludi, aj velka davka romantiky, aj stale dramaticke mysticno a zahady sa tam najdu, .... predsa len uz nedam plny pocet. Mozno je to ku knihe nespravodlive a subjektivne, lebo predsa len.... oklamala ma moja vlastna pamat a zmenil som sa ja, nie Tien vetra. (No a zaroven som aj na vazkach, ci chcem hned teraz v serii pokracovat.)

Etule
Etule
30.04.2023 4 z 5

Velice zajímavý příběh, který si mě získal. Příběh Juliána mě chvílemi zajímal o něco více než příběh Daniela. Jsem ráda, že jsme nakonec dostali jejich příběhy kompletní a vše se vysvětlilo a zapadlo do sebe.

LittleAndy
LittleAndy
14.04.2023 3 z 5

Ide o príjemný príbeh dospievania chlapca pretkaný jednou veľkou záhadou. Silnou stránkou románu sú hlboké a dobre vykreslené postavy, i keď v mnohých prípadoch som vnímal ich správanie ako nerealistické. Pasáže s Danielovým dospievaním a vzťahmi boli pútavé, horšie to pre mňa bolo pri odhaľovaní záhady. Príbeh bol v tomto ohľade neraz rozťahaný a rozvláčny, miestami autor nasilu tlačil mystickosť aj do formy písania, čo sa prejavilo zvýšenou lyrizáciou textu. Pri rozuzlovaní príbehu som neraz stratil prehľad o udalostiach i o postavách, no ani ma to príliš nemrzelo, lebo som sa hneď niekoľkokrát prichytil, že ma to vlastne ani nezaujíma. A to je zle. V konečnom dôsledku ma román zanechal chladným, i keď nepochybne má svoje kvality.

Ctenaricek4
Ctenaricek4
14.04.2023 5 z 5

Tato kniha mě dostala. Nedivím se, že autor se nasledně stal velice uznávaným a dobře se prodávajícím. Nemyslím si, jak tu někteří píší, že by kniha měla slabá a nezáživná místa. Naopak, ten příběh mě nepustil až do poslední stránky. Určitě doporučuji k přečtení!

jaroiva
jaroiva
09.04.2023 5 z 5

Trochu mi to připomnělo Ajvazovy Prázdné ulice. Ale to, co mi chybělo u Ajvaze, tu bylo. Více příběhu.
Spíš než thriller mi to připadá trochu detektivka. Hledání odpovědí, pátrání v minulosti.
Atmosféra se mi moc líbila. Mám ráda knihy, které si dokážou najít cestu do nitra čtenáře. A to se v tomto případě povedlo.

zuzule787
zuzule787
11.03.2023 5 z 5

Jednoduše skvělé.. Od prvních stránek mě to chytlo a nepustilo. Už dlouho jsem nečetla tak dobrý příběh o přátelství, nenávisti, lásce, touze a to vše v mnoha vrstvách, které se vzájemně prolínají. Je to nádherně napsané. Vyprávění z pohledu hlavního hrdiny, doplněné o vzpomínky a vyprávění ostatních postav bylo výborně nakombinované. Moc se mi to líbilo, tak moc, že plný počet hvězd je málo a kdybych tuto knihu chtěla poctivě ohodnotit, musela bych všechna svá předchozí hodnocení aspoň o hvězdu ponížit..

111moni
111moni
17.01.2023 1 z 5

Asi jsem čekala více záhadna, nebo magična, jediné záhadno bylo pohřebiště zapomenutých knih od kterého se odvíjel příběh, příběh, který se mohl odvíjet od čehokoli, zapomenuté pohlednice, nebo čehokoli, co bylo spojeno s někým z minulosti a probudí zvědavost po původu. K tomu vlastní příběh, navíc, trochu jako by kopíroval minulost, tedy máte chvílemi pocit, že jste se ocitli ve spirále, což na mne působilo, jako by došla inspirace, co s tím "klukem" , tak to projedeme nanovo. Příběh je zajímavý, ale asi nijak okouzlující, dechberoucí...

Dámaskloboukem
Dámaskloboukem
08.01.2023 2 z 5

“ Knihy v sobě mají duši toho, kdo je napsal, a taky duši těch, kteří je četli, prožívali a snili s nimi. Pokaždé když kniha přejde do jiných rukou, pokaždé, když někdo přejede po jejích stránkách pohledem, duch knihy roste a sílí.”

Stín větru je dost nekoherentní literární počin. Na jedné straně krásné hluboké myšlenkové pochody, neotřelá přirovnání a snaha o dobovou autenticitu. Což dost kontrastuje s ne úplně uveritelnym příběhem, špatně propracovanou spoustou postav a jazykem, který nectí dobovou mluvu. Občas je přímá řeč doplněna moderní hláškou, což v kontextu historické doby působí dost nepatřičně. Množství literárního balastu výrazně snižuje čtivost.

Napadá mě přirovnat knihu k UHO.
Univerzální Hnědou Omáčku připravovala naše menza téměř každý den. Ne, ze by se nedala jist, neurazila, nenadchla, po čase se zajedla. A i když tu a tam v ní bylo možné najít i chutný kousek, většina ji vracela nedojedenou.
To je muj případ - nedočteno, ale krásný citát o knihách si budu pamatovat.

lizz8119
lizz8119
04.01.2023 5 z 5

(SPOILER) "Nezapomeň na dohodu, kterou jsme uzavřeli. Až zemřu, všechno mé je tvoje..."
"...až na sny."

soupik2012
soupik2012
01.12.2022 5 z 5

Z tohoto románu jsem byla opravdu velmi nadšená. Po celou dobu jsem měla jsem pocit, jako kdybych byla součástí děje a za to patří panu Zafonovi obrovská poklona, protože dokázal fantastickým způsobem na stránky této knihy přenést atmosféru té doby a vlastně příběhu jako takového. Mnohovrstevný román, který žánrově nejde jednoznačně někam zařadit. Převažuje v něm romantika, ale těch žánrů se do tohoto příběhu vtěsnalo tak obrovské množství a celé je to tak kouzelně provázané, že bych opravdu jenom těžko hledala druhou podobnou knihu. Audioknihu načetl opravdu velmi dobře pan Gustav Hašek a výrazně tak přispěl k mé celkové spokojenosti.

DzordanoChruno
DzordanoChruno
19.09.2022 4 z 5

Napísané výborne, atmosfericky, s množstvom hlbokých myšlienok. Len možno trocha pridlhé. A autor si snáď mohol odpustiť záver, ktorý tam nepasuje. Nie všetko musí byť dovysvetlované, nie všetci sviniari potrestaní, nie každé zranenie bez následkov zahojené. Čakal som skôr melancholický koniec, v intenciách predchádzajúceho štýlu.

konicekbily
konicekbily
07.07.2022 5 z 5

Na pozadí historického vývoje Španělska první poloviny dvacátého století se odvíjí ve dvou časových rovinách spousta malých životních příběhů, z nichž dominují dva: příběh zapomenutého autora a příběh dorůstajícího chlapce měnícího se v dospělého muže. Autor dokáže dokonale vytvořit postavy, složil i perfektní dialogy. Mne přinutil k poohlédnutí se po španělské historii, abych pochopil činy postav. A na závěr oba hlavní příběhy autor propojil.

Vera Silent
Vera Silent
21.06.2022 5 z 5

Fenomenální.

Tohle není kniha o ději, ale o postavách a jejich osudu. Prvních 400 stran mě jen bavilo, zbytek mě naprosto fascinoval.

Jara.v
Jara.v
05.05.2022 1 z 5

Nevím, co k této knize napsat. Moc jsem se na ni těšila, ale vůbec mě nebavila. Možná trochu jen první část knihy. Další díly už určitě číst nebudu.

Pablo70
Pablo70
01.04.2022 3 z 5

Zafón v jednom rozhovoru odpověděl na otázku, zda musí být fikce historicky přesná, že ne. „Fikce musí být účinná, dojemná, stimulující, svůdná. Fikce musí vyprávět dobrý příběh tím nejlepším možným způsobem. Pak se může rozhodnout, zda bude emocionálně upřímný a přesný, nebo ne.“ Po stopách Stínu větru se vydaly už stovky čtenářů, hledaly v Barceloně ulici s kouzelným názvem Tibidabo, kde pod číslem 22 stojí architektonicky zajímavý dům (dříve dům hrůzy), na netu najdete i fotky starých tramvají, kterými jezdil tajemný Daniel, no prostě něco podobného, co můžete zažít třeba v Londýně po přečtení fantasy Hawksmoor. Bohužel, Zafónova kniha má na sobě stín červené knihovny. Zpočátku si ještě říkáte “co se z toho vyklube?“, ale když se to pak klube dál a dál černobíle v jednoduše nastíněných emocích a propletencích napsaných otřepaným slovníkem, dojdete k bodu, kdy kniha už opravdu připomíná Brdečkův scénář k filmu Limonádový Joe se scénou „kakaové skvrny velikosti mexického dolaru“ (kdybyste snad ten film dosud neviděli, doporučuji!), pak už mohou číst dál jen neohrožení hltači šestákových románků… Nepochybuji, že jich je mezi námi stále nespočet (viz hodnocení čtenářů, z nichž někteří nad knihou i prolévali slzičky). Ostatně, motivu utajených dětí se nevyhnula ani slavná Agatha Christie, ale psala alespoň poctivé zápletky. Ale, pan Zafón promine, jako limonáda je to jeho psaní docela dobré. Španělé mají bohatý šťavnatý jazyk, který je „dojemný, stimulující, svůdný“ a pokud spisovatel neumí vyprávět lépe a tohle je jeho „nejlepší způsob“, prosím. Romantika? Láska a msta? Policejní zvůle? Na Hraběte Monte Christo (jestli to neznáte, vřele doporučuji!) to žel nemá……. 3 hvězdy za „tah na branku“.

taikatalvi
taikatalvi
22.03.2022 5 z 5

Majstrovské dielo. Myslela som si, že sa v tom budem zo začiatku strácať- veľa postáv, prepletené osudy ale ono sa to potom tak vykryštalizovalo, že nič tam nebolo zbytočné, ani jedna postava, ani jedna veta. Úžasná kniha, bude mať čestné miesto v mojej knižnici.

momo01
momo01
12.03.2022 4 z 5

„Kniha je zrcadlem, v němž spatříme pouze to, co v sobě nosíme.“
Zajímalo by mě, jakou část sebe jsem v této knize viděla. Každopádně ať už to bylo cokoli, stačilo mi to k tomu, abych se zcela ztratila v Barceloně poloviny 20. století, ponuré, zamlžené, ve městě plného krásy i tajemství, ve světě nebezpečí a vášně mladé lásky a kontrastů idealistické nevinnosti a životních zkušeností.
Zůstal ve mně okouzlený dojem a stále se snažím přijít na to, čím přesně to bylo, že jsem tak snadno přehlédla místy až telenovelovitý melodramatický vývoj událostí.

„To je jako při odlivu, víte? Myslím tím barbarství. Ustupuje a člověk si myslí, že už nic nehrozí. Jenže ono se zase vrací. Pokaždé se vrací a my se v tom utopíme.“

"Příběh je dopis, který autor píše sám sobě, aby si sdělil věci, které by jinak nedokázal objevit."

P-puma-
P-puma-
23.02.2022 5 z 5

Skvělé, výborné, uchvacující. Vůbec jsem nevěděla co čekat. Neměla jsem tušení jakým směrem se kniha bude ubírat, skvělé postavy především Fermín a jeho glosy knize dodávají odlehčení, humor a hluboké myšlenky. Začátek byl rozpačitý, ale to jsem hodně rychle překonala protože jsem ji poslouchala jako audioknihu a postupem jsem kombinovala s klasickou knihou. A poslední třetinu jsem prolétla jedním dechem.

iveta3689
iveta3689
23.02.2022 5 z 5

Fantastická kniha. Dlouho jsem si říkala, že jsou některé pasáže zbytečně pomalé, popisují napřeskáčku osudy spousty lidí. Děj se vrací v čase, mění se prostory. K tomu složená španělská jména, trochu jsem se v nich ztrácela. Ke konci knihy se osudy propojí a vše se vysvětlí. Tam je vidět, že žádná věta v příběhu nebyla zbytečná.

Eduarda
Eduarda
10.02.2022 5 z 5

Kniha mezi knihami, Román mezi romány, Autor mezi autory. Chvíli mi trvalo, než jsem zpomalila a začala to vnímat, ale pak... To je krása! Pro tenhle jazyk, šla bych světa kraj... Obdiv překladu, originál musí být geniální.

snimcibdim
snimcibdim
06.02.2022 5 z 5

Nádherné, magické a okouzlující.
Skrumáž dějových a žánrových linek ladně propojených do rafinovaného dokonale harmonického celku, který šlape jako krásný starožitný strojek, kde každé kolečko přesně zapadá tam kam má.
Vše podstatné je v anotaci a dodám jen, že kniha je krom uvedeného také láskyplnou poctou literatuře a vypravěčství. Jsme stále obklopováni velkým množstvím příběhů, takže to často už pokládáme za samozřejmé - ale díky této knížce jsem si uvědomila, že magie předávání příběhů je jedna z věcí, které z nás na této planetě činí jedinečný druh.

capricorn__
capricorn__
02.02.2022 4 z 5

Perfektní kniha do letních měsíců. "Stín větru" v sobě nese kousek typického románu, thrilleru, kousek historie a intrik, ale především hodně čtivosti a velmi poutavého stylu psaní a sympatických, uvěřitelných hlavních postav. Jedna z knih, která se obtížně popisuje, protože má svůj osobitý nádech a atmosféru.

IVANA0123
IVANA0123
31.01.2022 4 z 5

Tato kniha má velice dobré hodnocení, proto mě překvapilo, že jsem s ní skoro do půlky docela bojovala. Kniha má rozhodně své kouzlo. Příběh jako takový se mi líbil a také většina postav byla sympatická. Obzvláště "postavička" Fermína byla zlatým středem, která knize dodala kouzlo, svéráznou "moudrost" i špetku humoru. Bohužel ale musím říct, že začátek knihy byl pro mě zbytečně pomalý a rozvláčný a některá období Danielova života - hlavně druhá kapitola - by se dala zestručnit, vzhledem k tomu, že na vlastní příběh neměla příliš vliv. Naštěstí ve druhé půlce knihy už se celý příběh rozběhl a jednotlivé části do sebe s každou novou výpovědí začaly zapadat a vykreslily zajímavý, i když tragický příběh. Možná mě překvapilo i autorovo ukončení. Knihu jsem nakonec dočetla na jeden zátah, přesto musím říct, že i když nebyla úplně špatná, čekala jsem víc. Co ale musím ocenit je pozadí příběhu - popis tohoto nelehkého období španělských dějin. Do dalších dílů se zatím pouštět nebudu. Za mě 3,5*, za Fermína trochu přidávám.
(1/22)

iwosh
iwosh
17.01.2022 4 z 5

Takové pohodové čtení, až od rukopisu Nurii mě to dostalo do varu :)

manka71
manka71
08.01.2022 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, autor vás vtáhne do děje a budete se toulat starou Barcelonou zároveň s vypravěčem příběhu. Určitě si půjčím i další knihu z Pohřebiště zapomenutých knih.

Snoopi
Snoopi
14.12.2021 4 z 5

Má náročná čtenářská duše si lebedila. Prostředí malebné, kouzelné, temné, děsivé, hororové, tajuplné, spolu s neopakovatelnou atmosférou.
Obsahuje vše, co má takový mnohovrstevnatý román mít - silný příběh, silné emoce /láska, nenávist, přátelství, závist, ctižádost, strach i odvaha/, jasně dané charaktery postav, bohatý děj plný intrik a pletich, msta, vzbuzující morální otázky... a to vše na pozadí politických událostí poválečného Španělska.
Nechybí ani detektivní zápletka /utajený zločin, pátrání po zmizelém autorovi jedné knihy/, ani motivy jako vystřižené z fantasy a magického realismu /prokletí, dávná křivda, bloudění labyrintem podivností, zvláštní místo Pohřebiště zapomenutých knih/ a ještě k tomu i hororový prvek /tajemný muž bez tváře/.
Román je složitě komponovaný, se spoustou odboček a vedlejších dějových linií, zalidněný nepřeberným množstvím postav a postaviček, z nichž mnohé se vracejí, aby odhalily nečekané souvislosti. Jejich osudy se různě proplétají a rozplétají jako vánočka, je těžké si uhlídat, kdo je kdo - děj postupně zrychluje a nabírá na obrátkách, že stěží stíháme reagovat, a ocitáme se přímo v absurdním kolotoči dění.
Celým textem se jako hlavní motiv nese osudovost - hlavně tím, jak se osud záhadného spisovatele Juliána Caraxe nečekaně prolíná s osudem hlavního hrdiny, Danielem Semperem.
Nemohla jsem si však pomoci, ale stále jsem zde viděla paralelu s Hugovými Bídníky - inspektor Fumero mi ve své honbě za Fermínem připadal jako policejní prefekt Javert, jenž zarputile pronásledoval Valjeana.
Velmi se mi líbil autorův styl, využití skutečně originálního básnického jazyka a použití neotřelých přirovnání:
"Ticho tvrdé jak švýcarské franky"
"Láska je jako uzenina: na jedné straně máme jemnou šunku - a na straně druhé koňský salám."
Knihu jsem poslouchala jako audio - vysoce oceňuji podmanivou hudbu a smekám před fenomenálním přednesem interpreta Gustava Haška.
Z postav mi nejvíc k srdci přirostl právě Fermín s jeho nezapomenutelnými bonmoty a hláškami: skvěle odlehčují příběh a zároveň mu dávají nádech lidskosti.

freejazz
freejazz
01.12.2021 5 z 5

pred pár dňami som si povzdychol, že by som si rád prečítal nejaký dobrý romantický, dobrodružný román, plný záhad a zápletiek, plný živých postáv v reálnom čase a v reálnem mieste (to už som si teraz popridával).
a potom som v čítačke natrafil na tohto Zafóna.
parádna jazda. plnokrvný klasický mnohovrstevný román, príbeh mnohých príbehov, v ktorom bol iba jeden jediný záporák a na všetkých ostatných sa rozpútala kompletná paleta emócií.
a pri čítaní som si uvedomil, že v čase, keď u nás zúril komunizmus, čistky, lágre, politické procesy a ničenie osudov po tisícoch, kdesi na opačnom konci Európy mali to isté, len v hnedom. pomstychtivý ľudský odpad, ochotný slúžiť každej dobe a každému režimu, neštítiaci sa zabiť uprostred dňa na rušnej ulici hocikoho. a tak trochu som začal inak vnímať aj boj Kataláncov za väčšiu samostatnosť. čo môže byť v dnešnej dobe ťažší zločin na kultúre národa ako zakázať mu používať vlastný jazyk?
a celému dielu určite dobre pomohol aj výborný preklad.
takže mám za sebou ďalšiu čitateľskú lahôdku.

mončičáček
mončičáček
29.11.2021 5 z 5

Velká poklona českému překladu, úžasný jazyk příběhu má velkou zásluhu na tom, že jsem přes pomalý rozjezd vydržela až do konce! Jednoznačně doporučuji audioverzi, protože v podání Gustava Haška ta krása mnohem víc vynikne než při tichém čtení.Zafón se jistě v mém čtenářském hledáčku ještě objeví a tahle knížka uvízne v paměti.Trocha historie, nádech tajemna, podmanivé prostředí a spletitý příběh,kde se nakonec všechno vysvětlí, uzlíky rozmotají a jednotlivé kousky skládačky zapadnou na své místo, přičemž o překvapení není nouze - co chtít víc??

papeha
papeha
22.11.2021 5 z 5

Nádherná práce s jazykem, zajímavý příběh odehrávající se v uličkách Barcelony. Příběh, který na mě zapůsobil jak jednáním postav a svými událostmi, tak zpracováním. Určitě si přečtěte.

Vlado84
Vlado84
22.10.2021 5 z 5

spomínaš si? vo februári, minulý rok.. v Banskej Štiavnici, v Antikvariatiku sme sa motkali a obdivovali spolu knižky a táto mi padla do oka a ty si mi ju podarovala.. a ja som ju včera dočítal a s tým akoby skončilo a odišlo aj čosi viac.
Knižka je krásna, je plná života a zlomov a nečakaných situácií, ktoré sa v živote dejú, a niektoré vieme ovplyvniť a niektoré nevieme aj keď chceme, a záleží len na nás, ako sa k nim postavíme a zvlášť, ako ustojíme tie zložité a ťažké udalosti.. v tejto knižke sa to napokon skončilo dobre.
Kiež by to tak bolo aj naozaj.. ale na tú lásku v srdiečku sa nedá zabudnúť.
Krásna knižka, ktorú len a len odporúčam.