Arwen777 Arwen777 komentáře u knih

Na co Alice zapomněla Na co Alice zapomněla Liane Moriarty

Asi bychom v dlouholetém vztahu všichni potřebovali chvílemi opět cítit to vzrušení, tu nedočkavost, ten bezmezný obdiv k druhému, jaké jsme cítili na začátku vztahu nebo manželství. Člověk má sklony si pamatovat víc problémy a špatné věci, což je škoda.
Knížka Na co Alice zapomněla se mi líbila, i když nepatří do mých top od Liane Moriarty. Na mě se děj příliš vlekl a vstupy Elisabeth a babiččin blog mi trochu vadily. Ale příběh je pěkný, kniha se dobře čte, je to prostě klasická vztahová oddychovka pro ženy. Neuděláte s ní chybu.

19.02.2019 4 z 5

Vítejte v Lovecraftu Vítejte v Lovecraftu Joe Hill (p)

Moje první setkání s "dospěláckým" komiksem. A splnilo to má očekávání. Dobrý příběh, tajemno a strach, napětí a krásná kresba. Netušila jsem, že u komiksu se člověk opravdu může bát! První díl příběh jen načal, spousta věcí není jasná a člověk má po přečtení víc otázek než odpovědí. Výborný start do dalších dílů a já se moc těším. Rozhodně doporučuji!

15.02.2019 5 z 5

Páté roční období Páté roční období N. K. Jemisin (p)

Po přečtení knihy jsem zmatená, nemůžu se rozhodnout, jestli se mi líbila nebo ne.
Když z toho vyjmu linii příběhu, tak ta se mi líbila. Svět je zajímavý, děj se pomalu rozvíjí, střídá se minulost a přítomnost, napínavé a vysvětlující pasáže. Konec byl velmi napínavý a po poslední větě máte chuť hned vzít druhý díl a zjistit, co tím autorka myslela...
Ale ten styl psaní mi nesedl. Nelíbila se mi snaha dát za každou cenu i normálním (nám známým) věcem, povoláním nebo částem přírody nová, originální jména. Pro mě se tím kniha stala špatně čitelnou a některé výrazy mě vyloženě rozčilovaly. Stejně jako podle mě úplně zbytečné sprosté výrazy (ty měly překvapivě nám známou formu, ačkoliv "sakrování" bylo zase originální).
Takže ve výsledku jsem z knihy rozpačitá. Kdyby to bylo psané normálním jazykem, určitě bych sáhla po dalších dílech. Takhle si nejsem jistá.

13.02.2019 3 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Knížky Patrika Hartla mám ráda hlavně kvůli jeho humoru a nadhledu, s jakým dokáže podat všední starosti, trápení a milostná zakopnutí. To mi ale v této knize chybělo. Místo pobavení a dobití baterek ve mně po přečtení zůstal smutek. Nemusím číst jen idylické příběhy, ale tohle bylo na mě až depresivní čtení. Neříkám, že je to špatná kniha, přečetla jsem ji za tři dny a byla jsem zvědavá, jak vše dopadne, ale vracet se k ní asi nebudu.

08.02.2019 4 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Na knihu jsem se moc těšila, ale čekala jsem propracovanější příběh. Do tři čtvrtin to šlo, naivní biolog byl sympatický, i když se neuvěřitelně nebojácně vrhal vstříc všem nebezpečím. Na konci knihy se z něj ale stal odborník na sériové vrahy, vynikající zdravotník a Rambo v jedné osobě. To už se mi zdálo přitažené za vlasy. Nicméně jak tu už někdo podotkl, napětí a atmosféra knize nescházejí a pokud nehledáte nic náročného a máte rádi neohroženého hlavního hrdinu, pravděpodobně si knihu užijete.

05.02.2019 4 z 5

Jeden plus jedna Jeden plus jedna Jojo Moyes

Na romantické knihy mám chuť jen párkrát do roka, ale sázka na Jojo Moyesovou je sázka na jistotu. Ani tato kniha nebyla výjimkou. Příběh sice nebyl hned od začátku tak strhující jako jiné její knihy, ale druhá půlka knihy to vynahradila. Děj mi přišel vcelku uvěřitelný, problémy aktuální. Máme sklony brát dobré věci jako samozřejmost, kdo z nás si dokáže představit, že bychom neměli na jídlo nebo na boty pro děti? Neuškodí si připomenout, jak těžký pro někoho život je. Spolu s pořádnou dávkou romantiky a správně zamotanými vztahy, pro mě to byla pěkná kniha, u které mi i slza ukápla. Doporučuji.

03.02.2019 5 z 5

Řeky Londýna Řeky Londýna Ben Aaronovitch

Do srovnávání této knihy s Harry Potterem bych se rozhodně nepouštěla, to by těžko vyhrála. To ale neznamená, že není dobrá. Je v ní ta správná dávka anglického suchého humoru, sarkasmu a magie v detektivním hávu. To vše v současném Londýně. Já jsem se rozhodně dobře bavila. Peter i Thomas jsou sympatičtí hrdinové, magie jakoby tam byla jen mimochodem, ale přitom drží člověka v napětí, co přijde. Je vidět, že autor miluje Londýn, ale pro mě byly některé popisy až příliš podrobné a odtrhávaly mě od děje a občas jsem se ztrácela. Ale celkově byla kniha zábavná, vtipná a originální. Těším se na druhý díl a doporučuji.

29.01.2019 4 z 5

Vytoužené dítě Vytoužené dítě Catherine Chidgey

Silný příběh, velký potenciál, ale pro mě špatně napsaný. Do půlky knihy bych řekla až nečitelný. Druhá půlka to trochu vylepšila, ale celkový dojem z knihy už nevymizel. Příběh byl na začátku nezajímavý, pasáže o německé propagandě sice poučné, ale strašně rozvleklé, a styl psaní mi vyloženě nesedl. Až s končící válkou vyprávění nabralo spád a konec byl čtivější a mnohé vysvětloval. Pokud máte rádi umělecký styl, zkuste to, ale já už se ke knize určitě nevrátím.

24.01.2019 2 z 5

Stín pochybnosti Stín pochybnosti Simon Booker

Vcelku dobrá detektivka, jen jsem očekávala, že ve mně vyvolá více napětí a silnější pochybnosti. Možná je to tím, že jsem na čtení neměla tolik času a ztrácela jsem nit. Ale konec byl napínavý a rozuzlení celkem nečekané.

20.01.2019 4 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Zajímavé propojení ekologického poselství se zamyšlením o rodinných vztazích a hodnotách. Ačkoliv to opravdu není ta nejdokonalejší kniha, kterou jsme četli, to volání, abychom se konečně probudili ze snu o pánech tvorstva, to je to, co bychom si z ní měli zapamatovat. Vymírání včel, a nejen jich, to už tu přeci je! A kam to povede, to by měl pochopit každý průměrně vzdělaný člověk. Tak kdy konečně se poučíme? Kdy se začneme zamýšlet nad naším konzumním způsobem života, kdy jen bereme, ale nic nevracíme. Dokonce ani nenecháváme na pokoji...
Co se týká vztahů v rodině, je otázka, jestli je dnešní model ten nejsprávnější. Už jsme zvyklí na to, že si každý jde svou cestou a každý náš potomek si může vybrat, co chce dělat, a v době neomezených možností je to opravdu cokoliv... Zároveň to ale vede k porušení rodinných tradic, vazeb a pout. Už jsme zvyklí starat se jen o sebe a to, že našim dětem poskytujeme vše, co chtějí, neznamená, že se o nás jednou postarají...
Takže pro mě spousta témat k zamyšlení a knihu rozhodně doporučuji.

14.01.2019 5 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Haló efekt je ošemetná věc a vychvalované knihy tím spíš. I u této knihy jsem podle ohlasů a médií čekala víc. První část, dětství, mi přišlo nudné. Dál to bylo lepší, ale poměry chudé italské společnosti poloviny minulého století jsou pro mě špatně vstřebatelné, a násilí v rodinách i společnosti je pro mě deprimující. Neupírám autorce vypravěčské umění, kniha se čte velice dobře, vývoj přátelství hlavních hrdinek je zajímavý, ale moje celkové hodnocení je: neurazí, ale nenadchne. Další díl si přečtu až po nějaké pauze.

12.01.2019 4 z 5

Na odvrácené straně Na odvrácené straně Anthony O'Neill

Stejně jako čtenář midloch jsem zhruba do půlky zvažovala, jestli mám vůbec číst dál. Nakonec se to dalo zvládnout, ale víceméně jen díky hlavní postavě neúplatného detektiva a mírně vtipným rozhovorům s roboty. Až závěrečný dialog Leonarda Blacka se Zackonem mě opravdu pobavil. Asi nejsem na styl noire, možná jsem měla jiná očekávání. Podle mě si tuto knihu klidně můžete nechat ujít...

09.01.2019 2 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Konečně zase kniha, kterou z hlavy dlouho nevymažu! Miluji knihy, které víc otázek vyvolávají, než zodpovídají. A tady bylo otázek víc než dost a pro každého je správná jiná odpověď, každý máme svoje vnitřní pravidla a morálku. Kdo jsme, abychom říkali druhým, co je správné a jak mají žít, abychom je soudili? A témata, která se objevila v této knize, jako např. mateřství, chtěné a nechtěné početí, zodpovědnost za rozhodnutí a nesení jeho následků, vztahy mezi dětmi a rodiči, obecná morálka, postavení imigrantů v cizí zemi, ale i jejich pro mě někdy až nepřiměřené nároky a mnoho dalších, jsou velice silná témata. Nemusíme se přeci ztotožnit s jednou ze stran, stačí si uvědomit, jak jsou některé situace těžké a rozhodnutí ještě těžší a zkusit se vcítit do druhých. A i když mají někteří hodnotitelé asi pravdu, že bylo cítit stranění ve prospěch Mii, dá se v tom vidět i poselství: Vzpomeňme si, jací jsme kdysi byli a jaké jsme měli sny a touhy, vraťme ty jiskřičky do našich životů a podněcujme je v našich dětech.... Takže já tuto knihu rozhodně doporučuji!

01.01.2019 5 z 5

Zapomenuté dítě Zapomenuté dítě Charlotte Link

Velice povedená detektivka, moje první setkání s autorkou. Hodně napínavé čtení, hlavně díky vyprávění z minulosti, které se táhne skoro celou knihou a udržuje člověka v napětí, jak to vlastně dopadne, i když už od začátku je jasné, že špatně. Vcelku dobře promyšlené, s trochou psychologického rozboru hlavně ženských postav. Závěr byl překvapivý, což je u detektivky jeden z hlavních plusů. Chybělo mi jen dořešení druhé zmiňované vraždy. Také mi vadilo několik tiskových chyb a hlavně záměna jmen a dnů, těžko říct, jestli je má na svědomí překladatelka nebo nakladatelství. Ale celkově se mi kniha velmi líbila a doporučuji i ostatním čtenářům detektivek.

29.12.2018 4 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Souhlasím s vyčerpávajícím komentářem čtenáře Metly. Druhý díl je důstojným pokračováním série. Je těžké čtenáře opět překvapit, a i mě začátek druhého dílu tolik nebavil, ale druhé dvě třetiny nezklamaly. Byly plné napětí a příběh se zajímavě rozvíjí. Nevyrovnané chování dvou hlavních hrdinů rádi odpustíme, protože kniha za to rozhodně stojí. Splňuje to mé očekávání, které jsem měla po přečtení prvního dílu, a sice, že nás toho ještě hodně čeká. Škoda jen, že musíme čekat... Rozhodně doporučuji tuto novou hvězdu českého fantasy.

28.12.2018 5 z 5

Prostě spolu Prostě spolu Anna Gavalda

Na knihu jsem se těšila a nezklamala. Možná jsem čekala víc, ale zklamaná nejsem. Krásné připomenutí ceny přátelství a pospolitosti. Tolik potřebné v dnešní době, kdy se lidé stále více izolují, navzdory jejich pocitu, že jsou díky sociálním sítím ve společnosti.
Asi bych knihu trochu zkrátila, vynechala některé opakující se dialogy, ale celkově bylo potěšení ji číst a rozhodně doporučuji.

15.12.2018 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Krásná fantasy. Stejně jako někteří jiní hodnotitelé jsem měla trochu obavy z české autorky, ale kladná hodnocení mě přesvědčila a jsem ráda. Příběh je neotřelý, napínavý a velmi zajímavý. A po přečtení tohoto prvního dílu má člověk takový ten skvělý pocit, že je to jen začátek a že toho bude ještě mnohem víc, což je u dobrého příběhu vždy skvělé. Je pravda, že některé pasáže nejsou dokonale domyšlené (například v jeskyni přijde Ilan o voal, ale o pár stránek dál ho zase má, ačkoliv o všechny věci přišli ve sněhové bouři), některé náhody jsou až nápadně šťastné a snadno vysvětlují chybějící souvislosti. Ale celkově je to krásný příběh, velmi originální. Rozhodně stojí za přečtení a moc se těším na pokračování.

08.12.2018 5 z 5

Obětina Obětina Sharon J. Bolton

Vcelku klidná anglická detektivka. Pro mě nic strhujícího, co bych musela číst dlouho do noci, protože by mě to nepustilo. Ideální pro dlouhé zimní večery. Hrdinka trochu neuvěřitelná, střídá fáze častého omdlévání a fáze dokážu-vše, ale určitě si přečtu i jinou knihu této autorky.

02.12.2018 4 z 5

Kde příběh končí Kde příběh končí Alessandro Piperno

Já jsem v této knize našla, co anotace slibovala. Možná proto, že jsem nečekala thriller, knihu, kde se bude něco dít. Je to sonda do životů lidí žijících v poklidném blahobytu, řešících svoje malé starosti, podivně nespokojených se svými životy, ačkoliv jim vlastně nic důležitého nechybí. Lidí, kteří se pro absenci vážných, existenčních starostí pitvají ve své nespokojenosti a hledají chyby na svém životě a vztazích a jsou překvapivě nervózní a nestálí. Je to o životě nás všech, kteří oproti minulým generacím máme, co chceme, a netrpíme nedostatkem. Přesto nejsme šťastní. Co se musí stát, abychom si vážili toho, co máme? Konec byl na můj vkus až příliš demonstrativní, ale jinak se mi kniha moc líbila. Určitě se k ní ještě vrátím.

20.11.2018 4 z 5

Hořící stromy Hořící stromy Kristina Ohlsson

Zklamání a ztracený čas. Vybrala jsem si knihu podle recenze, ale "děsivě, skvěle napsaný horor" to pro mě rozhodně nebyl. Vcelku slušný a slibný začátek, ale pak následovala spousta nepropracovaných, nelogických událostí a smyšlenek, velké množství narušených postav a podivných "splácaných" souvislostí. Dočetla jsem to do konce, ale pro mě je to kniha bez jakékoliv hodnoty.

18.11.2018 2 z 5