Prostě spolu

Čtyři hlavní postavy románu, které nemají nic společného – kromě otevřených ran minulosti. Ale stále ještě sní. Věří, že štěstí nakonec přijde. Možná že přijde, právě až budou… prostě spolu? Román je třetím publikovaným dílem současné hvězdy francouzského (a evropského) literárního nebe Anny Gavaldy. Jeho příběh je navýsost čtenářsky vděčný a přitažlivý – výtvarnice Kamila po nocích uklízí kanceláře, na potrhlého šlechtice Philiberta v obrovském bytě kousek od Eiffelovy věže sedá prach. Spolubydlící z vedlejšího pokoje, kuchařského mága Franka, zajímají jen motorky a známosti na jednu noc. A někdo se přece musí postarat o jeho tvrdohlavou babičku z Tours…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/66_/666/proste-spolu-4Vz-666.jpg 4.5158
Vydáno, Mladá fronta

Ensemble, c'est tout, 2004

Kniha Prostě spolu

broskev28
21. listopadu

Po několika kapitolách jsem začala mít neodbytný pocit, že jsem viděla podobný film. A jakmile se "na scéně" objevila postava Philiberta, byla jsem si jistá. Takže se mi propojily knižní postavy s filmovými a já jsem si celý příběh užívala znovu, ale trochu jinak. Zajímavý zážitek!
Autorku jsem doposud neznala, ale určitě "ochutnám" i její další knihy. Romantické příběhy nevyhledávám, ale pokud v nich nevystupuje svůdná komtesa a zhýralý markýz, dávám jim šanci. Přinejmenším postava Pauletty se výrazně vymyká a posouvá knihu do jiné, mnohem reálnější kategorie. Rozsah knihy mě zprvu odrazoval, ale spousta dialogů jej činí snesitelnějším. A komentář taMira mě nalákal na povídky, tak uvidíme.

"Máš pravdu. Stydět se, to k ničemu nevede. Hanba je na světě jenom proto, aby dělala dobře lidem, těm druhým, kterých se netýká. Těch, kteří pak přijdou domů, sednou si za stůl a usmívají se. A jsou tak rádi, že se to nestalo v jejich rodině . . ."

Maanna

Romantická kniha, která mi neleze na nervy, je malý zázrak, takže autorce mohu jen zatleskat. Byť jsou postavy poněkud nestandardní, nepůsobí uměle a jsou v zásadě uvěřitelné, navíc tu není častý nešvar, že všichni vlastně mluví a myslí stejně a mají stejný smysl pro humor, takže to bylo velmi příjemné čtení. Škoda, že se ke konci děj začal, podle mě trochu zbytečně, natahovat, a Kamila, která do té doby byla prezentována jako anděl, ze kterého všichni sednou na zadek, se začala trochu nepochopitelně chovat jako (s prominutím) kráva.... Tady by mi přímočařejší konec asi sedl víc, ale v rámci žánru je to pro mě silný nadprůměr.

bookemma
29.03.2019

Opětovný návrat ke Gavaldě, opětovná touha být "prostě spolu", teď, tady, a nic víc nechtít.
Anna opět nezklamala, ostatně jako nikdy nezklame, a ač se jedná o romanťárnu první kategorie, pláču nejen nad dokonalou idylkou na konci, ale i nad slovy, co vzlétla, bez síly znovu dolétnout a někam se vrátit. Miluji Gavaldu, miluji umění, zoufám, cítím a soucítím s těžkými osudy, fascinují mě hry se slovy a něžné intelektuálky s pošramocenou duší tvářící se nedobytně, jinak však běžné dívky s běžnými dívčími sny. Milovat, být milována. C´est tout.

Arwen777
15.12.2018

Na knihu jsem se těšila a nezklamala. Možná jsem čekala víc, ale zklamaná nejsem. Krásné připomenutí ceny přátelství a pospolitosti. Tolik potřebné v dnešní době, kdy se lidé stále více izolují, navzdory jejich pocitu, že jsou díky sociálním sítím ve společnosti.
Asi bych knihu trochu zkrátila, vynechala některé opakující se dialogy, ale celkově bylo potěšení ji číst a rozhodně doporučuji.

Pavlína79
19.07.2018

Je těžké být na světě sami a je ještě těžší být prostě spolu. Příběh dvou osamělých srdcí, která musela o lásku bojovat nejprve sama se sebou.
Hezké, čtivé, ale žádné nové poselství či neotřelý pohled na lásku a vztahy v sobě kniha nenese.

cukrovka
30.07.2017

Velmi zajímavá kniha. Vyprávění bylo plné boje se životem, starými šrámy z dětství a dospívání, lásky, nenávisti, emocí. Příběh byl super, jen styl psaní mi trochu vadil. V některých rozhovorech jsem se ztrácela a netušila, kde zrovna mluví.

Šánka
19.04.2017

Autorku neznám, film jsem neviděla, ale kniha mne nadchla.
Příběh tří mladých lidí a staré ženy, které okolnosti donutí nějaký čas žít spolu. Příběh o lidech se šrámy na duši způsobenými v dětství a v dospívání, jež je ovlivňují a poznamenávají v dospělosti, ve vztazích, přátelství i v lásce. Vlastně až do závěrečného epilogu jsem netušila, jak se s tím poperou, ale moc jsem jim přála, aby to zvládli......
Krásná kniha a doporučuji !

AnetV
19.03.2017

Moje oblíbená od Gavaldy, styl psaní mi absolutně sedl, takže jsem přečetla na jeden zátah. Kamile jsem hrozně fandila. Film také skvělý, navíc s mou oblíbenou "Amélií". Doporučuji

Vyvolená k smrti
Vyvolená k smrti