Ales.BD Ales.BD komentáře u knih

Proč máma pije Proč máma pije Gill Sims

Rodinný život je všude stejný. Klidně by to mohl být další díl Bridget Jonesové. Bohužel včetně barvitého popisování všelijakých nechutností. Lehké a zábavné, pro mužského čtenáře spíše místy úsměvné, než že by to byla nějaká ohromná řachanda. Asi nevhodné pro lidi, kteří nemají rodinu.

18.11.2019 3 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Pan King zřejmě přehazuje peníze vidlemi, protože jeho knihy se vydávají, natáčí se audioverze i seriály a filmy. To všechno jak na běžícím pásu. Zatím jsem bohužel nepřišel na to proč. Není to špatné, ale všechno na jedno brdo. Duchařina, paranormálno, zombie, démoni a ďáblové, atd. Asi nejsem dostatečně fascinován smrtí.

14.11.2019 3 z 5

Hod mrtvou labutí Hod mrtvou labutí Ondřej Hübl

Perfektní. Vychutnal jsem si v audioformě, která přidává ještě další hodnotu. Nejvíc se mi líbila titulní povídka. A kdybych náhodou chtěl srovnávat povídkové prvotiny, tak třeba takový Tom Hanks se na pana Hübla vůbec nechytá.

01.11.2019 5 z 5

Krev pro rusalku Krev pro rusalku Kristýna Sněgoňová

Příběh docela ujde. Chvílemi se mi to zdálo nedomyšlené, někdy zdlouhavé, místy zbytečně násilné. Důrazně NEdoporučuji audioknihu v podání Michala Jagelky. Nesvěřil bych mu ani přečtení Červené karkulky.

31.10.2019 3 z 5

Nový tajný deník Hendrika Groena, 85 let Nový tajný deník Hendrika Groena, 85 let Hendrik Groen

Trochu horší než první díl. Příliš mnoho komentářů týkajících se zpráv v médiích (co jsem dnes viděl v televizi). Zbytek víceméně stejný jako minule. Když uvážíme, že se jedná o výpověď penzisty, který se o něco méně než ostatní topí v malichernostech a snaží se i v pokročilém věku žít, výsledek není nic moc. Při čekání na konec nebudeme zapšklí a občas si zajdeme na večeři. Často mě napadalo, že takto (jako Hendrik) bych skončit nechtěl.

29.10.2019 3 z 5

Autor v doslovu sám přiznává anachronismy. Byl bych raději, kdyby se jim vyhnul a příběh byl trochu autentičtější. Chvílemi se mi to taky zdálo až zbytečně hrubé. Jinak ale rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co historické dobrodružné romány nabízejí.

23.10.2019 4 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Horší než kniha o místě kde všichni mají místo mozku hokejku, je kniha o dvou takových místech. A k tomu ještě politika a násilně přimíchané genderově sexuální módní prvky: ženy v netradičních rolích, homosexuálové a podobně. Pro mě Fredrik Backman napsal Oveho, pak Britt-Marii a všechno ostatní je zklamání.

14.10.2019 2 z 5

Dva roky, osm měsíců a osmadvacet nocí Dva roky, osm měsíců a osmadvacet nocí Salman Rushdie

Od Rushdieho jsem očekával něco velkého, ale ona je to taková spíš fantastická hříčka až splácanina jednoho nápadu a všelijakých starých pověstí a pohádek. Nebýt audioverze interpretované Hanou Maciuchovou, která tomu pomáhá ze všech sil, asi bych to odložil před koncem.

08.10.2019 2 z 5

Dívka, která musí zemřít Dívka, která musí zemřít David Lagercrantz

Lagercrantz táhne Larssonovu káru dál přibližně správným směrem. Neřekl bych, že to nutně musí být poslední díl. Ačkoliv už další
Milénium napsat nechce, takhle by se klidně dalo pokračovat.

08.10.2019 3 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Více politiky a "mužských" záležitostí, což je pravděpodobně důvodem nižších hodnocení. Pro mě je ale kvalita pořád stejná (jako u Hany a Tichých roků), to jest velmi dobrá.

08.10.2019 4 z 5

Ani sami bohové Ani sami bohové Isaac Asimov

Pořádná klasická rozvláčná sci-fi, jak jsme ji měli za starých časů rádi. Líbila se mi střední část, čili popis paravesmíru.

25.09.2019 4 z 5

Konec hlídky Konec hlídky Stephen King

Důstojné zakončení. Myslím, že rozhodně lepší než dvojka.

18.09.2019 4 z 5

Na odpis - Nešťastné příhody ze startupové bubliny Na odpis - Nešťastné příhody ze startupové bubliny Dan Lyons

Příběh je jen kostra pro celkem detailní popis divného, silně přefouknutého ekonomického segmentu technologických startupů a jejich investorů, kteří nevědí kam s prachama. Rozhodně zajímavé, ale spíš než zábava z toho jde strach. Knihu si pravděpodobně tolik neužijete, pokud nemáte alespoň základní povědomí o tématu.

09.09.2019 4 z 5

Vyvolávač deště Vyvolávač deště John Grisham

Nečekaně zábavné a zajímavé, navzdory tomu, že z velké části popisuje hnusné praktiky amerických právníků a pojišťoven. Audioverzi skvěle načetl Ondřej Brousek. Stejně mě ale celou dobu napadalo, že by hlavní problém neexistoval, kdyby nejmocnější země konečně objevila zdravotní pojištění. Stále také zůstává v platnosti, že kdyby přes noc všichni právníci zmizeli, byl by svět lepší místo.

01.09.2019 4 z 5

Hastrman Hastrman Miloš Urban

Nápadité, bohaté, zajímavé, napsané vyspělým jazykem a nakonec se najde i naděje, což se mi zdá nejdůležitější. Bohužel nesdílím tak velké nadšení první částí. Těžko věřit, že by prostí venkované praktikovali tolik komplikované přírodní magie. Jakoby nic jiného nedělali. Tím se kazí zdání reálnosti, které si nese hlavní postava. Skok do budoucnosti mě zpočátku překvapil, ale časové rozpětí je právě to, co z této knihy dělá něco víc, než hříčku o tom jak příchod tajemného pána narušil život obyčejných lidí.

26.08.2019 4 z 5

Entopolagurace Entopolagurace Tomáš Taufer

Další variace na téma "na konci vesmíru jsme se setkali s neznámým jevem, který prověřil naše lidství a udělal nás lepšími". Obsahuje větší množství jazykových chyb, což je pravděpodobně selhání vydavatele. Kniha se ke mě dostala proto, že Audiolibrix přidává její audioverzi k nákupu zdarma. Čtoucí Ondřej Jiráček tomu svým téměř amatérským výkonem bohužel spíš ublížil.

26.08.2019 3 z 5

Entomologův odkaz Entomologův odkaz Peter May

Lehce nad průměrem. Způsob uchování vzorku DNA je trochu neuvěřitelný, podobně jako ženy, které Enzovi skáčou s rozběhem do postele hned jak ho poprvé uvidí. Také bych se rád dočkal nějakého normálního vztahu, protože to co je mezi Strakou a Charlotte je skoro stejné zoufalství jako mezi Li Jenem a Margaret v jiné sérii. No, a chvílemi se mi zdálo, že čtu reklamu na skotskou whisky.

19.08.2019 3 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Něco jako fanouškovská fikce napsaná snaživou gymnazistkou. Příběh ujde a obsahuje některé dobré nápady. Ale jinak je to hrozně nedospělé, bez literárního stylu, přímočaré, předvídatelné, místy nelogické i klišovité. Hrozné postavy. Nejvíc mě rozčilovalo infantilní chování členů pětadvacítky a někdy i nekonzistentní blbnutí hlavní postavy. Pokud jste četli něco složitějšího než Harry Potter, nemůžete nedostatky přehlédnout. Ke špičce žánru se bohužel ani nepřibližuje.

16.08.2019 2 z 5

Sůl země a blbá ovce aneb Můj šílený život s dědečkem Sůl země a blbá ovce aneb Můj šílený život s dědečkem Sheila Ochová

Svěží vtipná knížečka napsaná pěkným jazykem. Za pozornost rozhodně stojí zvuková podoba ČRo v podání Taťjany Medvecké.

14.08.2019 4 z 5

Planina Planina Steinar Bragi (p)

Jsou v tom guláši občas dobré kousky. V závěru se to ale rozpadne a samotný konec to v podstatě zabije docela. Kdyby nebylo jako vždy excelentního výkonu Lukáše Hlavici, který to načetl pro rozhlas, možná ani ty 3 hvězdy.

12.08.2019 3 z 5