Na odpis - Nešťastné příhody ze startupové bubliny

Břitký průvodce odvrácenou stranou Silicon Valley. Dan Lyons měl šťastnou a spokojenou rodinu, skvělou kariéru a práci, která ho bavila. Všechno změnil jeden telefonát jeho šéfové z Newsweeku. Po pětadvaceti letech novinařiny je najednou bez práce: padesátník, který sice umí psát, má vynikající přehled v technologické sféře — ale přece jenom, jednapadesátiletý chlap. Píše se rok 2012 a média jsou kvůli odlivu peněz z inzerce v dlouhodobé krizi. Lyonsovi nezbývá než se poohlédnout jinde. Třeba v nějakém perspektivním startupu, mladé dravé technologické firmě. Vůbec netuší, do jakého šílenství se vrhá. Na odpis je nesmírně zábavné líčení tragikomické srážky pragmatického profesionála s firemní kulturou startupů „připomínajících montessori školky“ a zároveň čtivý průvodce temnými stránkami internetového vizionářství, v němž jde často více o peníze než o revoluční nápady....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344099/big_na-odpis-nestastne-prihody-ze-start-A7u-344099.jpg 3.741
Literatura světová, Humor

Vydáno: , Host

Disrupted: My Misadventure in the Start-Up Bubble, 2016

Kniha Na odpis - Nešťastné příhody ze startupové bubliny

LadyAnn
07.08.2021

Ač jsem o generaci mladší než hlavní hrdina, okamžitě jsem se s ním dokázala ztotožnit a zejména proto se mi kniha líbila. Charakterizovala bych ji jako tragikomický příběh, od začátku zábavný, postupem času však přibývá hořká pachuť. Doporučuji zejména těm, kteří mají osobní zkušenost nebo alespoň vhled do prostředí, o kterém autor vypráví.

petrarka72
29.07.2020

Dan Lyons je Eugene Ionesco dnešní doby... pardon, vlastně pravěku, 2015 je už pět let a většina dnešních zaměstnanců start-upů byla tou dobou pod zákonem. Takže jako fousatý, starý, ale BOŽÍÍÍ!!! :-)

Pro mne neuvěřitelně depresivní, i když zábavné čtení; spíš jsem se nacházela ve stavu permanentního údivu, než že bych se smála. Ale co byste chtěli - nerozumím polovině základních termínů, i když je autor vysvětluje (co je do prdele volunture kapitál?), o zkratkách ani nemluvě (CEO, HEART, SLA, MOFU, TOFU - to jako vážně?), Silicon Valley jsem donedávna považovala za síť plastických chirurgů a korporátní morálku za fujtajbl už z principu (to poslední mi zůstalo). Takže ano - je to humus plný žížal promíchaný s angreštovou marmeládou a zalitý Chilli omáčkou Sweet&Source, ozdobený řadami gumových medvídků a dozdobený hlívou ústřičnou; přečtení epilogu (výživný) a vyhození přebalu (ohavný) je nutné.

P. S. Jsem mladší než autor!!!!!!

los
09.03.2020

zažil jsem v době finanční krize v rámci českých poměrů něco obdobného, takže mne při vzpomínkách místo smíchu spíš mrazilo v zádech - ano, přesně takto to chodí, brrrr!

rozhodně nepřeskakujte epilog!

Jizi
27.09.2019

Chtěli byste jednou pracovat v Silicon Valley? Myslíte si, že pracovat ve start-upu je super? Že je megacool mít kolem sebe mladý lidi, v každým patře pípu a jednu stěnu plnou sladkostí? A co teprve fotbálek, sedací vaky, "pátky bez obav", mejdany a příslib zbohatnutí, jen co firma provede IPO?
V tom případě si "Na odpis" musíte přečíst. Bez dalšího vysvětlování a váhání - bez ohledu na to, jak ohavný má přebal - prostě musíte.
Vy, co nafouklé bublině start-upů už nějaké pochybnosti máte, si ji přečtete taky. Dan Lyons, bývalý letitý redaktor Newsweeku, který krátce po padesátce přišel při druhé vlně propouštění o místo, zamíří do start-upu s tím, že je možná načase změnit profesi a proč se něco nenaučit v marketingu? Je mu sice lehce přes padesát, ale jako starý pes se rozhodně necítí, naopak má hromadu zkušeností, kamarádů a kontaktů.
Co ho ale čeká, je jako rána mokrým ručníkem přes čumák - a to je teprve začátek. Konec si nezadá s atmosférou Ani později, ani jinde Delphine De Vigan, jenže tady se to doopravdy stalo (zajímavé by, nicméně, bylo slyšet i názor protistrany, protože jak všichni dobře víme - mince má vždycky dvě strany a pak taky hranu).

Ales.BD
09.09.2019

Příběh je jen kostra pro celkem detailní popis divného, silně přefouknutého segmentu ekonomiky technologických startupů a jejich investorů, kteří nevědí kam s prachama. Rozhodně zajímavé, ale spíš než zábava z toho jde strach. Knihu si pravděpodobně tolik neužijete, pokud nemáte alespoň základní povědomí o tématu.

Parwana
29.08.2019

Velmi zajímavé téma knihy. Od začátku až do konce jsem se skvěle bavila; autorův humor mě rozsekal - smála jsem se nahlas, kdekoliv jsem knihu četla (doma, na koupáku, v kavárně, v baru). Pro milovníky černého humoru nebo adepty na práci ve startupu je kniha jako dělaná, rozhodně doporučuju.

Paulika
26.08.2019

[audiokniha]
Jsem SW vývojář a prošel jsem v Česku už několik firem, ať startupových nebo i zavedených. Podobnou kulturu, jak zažil autor v uvedené firmě jsem u nás zažil naštěstí jen ve dvou společnostech. Jedna z nich měla shodou okolností ve znaku taky jednorožce, jak je na obálce knihy. Vydržel jsem v ní jen 2 měsíce a musel jsem pryč. Roztleskávačská kultura, brainwashing a sektářská nátura mě totálně vykousala ven. Jinak podobné neduhy jak popisuje autor, např. openspace kanceláře, kalendář zaplněný nesmyslnými meetingy, nesmyslné benefity atd., se už dostávají i do zavedených firem. Zrovna dneska a zítra mám Outlook kalendář plný meetingů, kde tuším, že se stejně nic nevyřeší a to jsem programátor a ne manager. To, že se dneska jede na růst a ne na zisk, je bohužel také pravda.
Kniha mě opravdu oslovila a našel jsem v ní plno analogií a dokázala mi vysvětlit věci, které jsem nechápal, jako třeba nesmyslné nabíraní nových zaměstnanců za každou cenu. Trochu mi vadila namyšlenost autora, příp. jeho sebedůvěra a pyšnost na to, že dělal pro toho či onoho, ale to už asi patří k americké nátuře; proto hvězda dolů.
Samotná audiokniha je výborně načtena.

petaSk
28.12.2018

[audiokniha]
Jsem programátor, takže mě zajímalo, jak moc na odpis za pár let budu. Knihu mi doporučil můj kolega, taky programátor, kterému je 50 a perou se o něj. Asi máme štěstí, že nepracujeme v Silicon Valey, ale až sektářskou kulturu mladé firmy jsem taky zažila.
Kniha je vtipná, až cynická. Autor nepopírá, že je "jízlivý" a že se mladí lidé v tamní firmě můžou cítit dobře (asi bych se tehdy taky cítila). Zděšeně popisuje, jak místo židle dostal gymnastický míč a ani nemukl, aby nevypadal jako starý páprda. A v podobném duchu se nese celá jedna linka knihy. Další popisuje tok peněz v investicích do mladých firem a jak v podstatě zaměstnanci přicházejí na rozdíl od vysokých manažerů na buben a rozevřených nůžkách.
Kniha není pro každého, ale kdo se pohybuje v IT, marketingu nebo kultuře mladých firem podobného ražení, doporučuji. Podobná kniha na našem trhu chybí, navíc psaná autorem, který vše zažil na vlastní kůži.