Na odpis - Nešťastné příhody ze startupové bubliny

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Břitký průvodce odvrácenou stranou Silicon Valley. Dan Lyons měl šťastnou a spokojenou rodinu, skvělou kariéru a práci, která ho bavila. Všechno změnil jeden telefonát jeho šéfové z Newsweeku. Po pětadvaceti letech novinařiny je najednou bez práce: padesátník, který sice umí psát, má vynikající přehled v technologické sféře — ale přece jenom, jednapadesátiletý chlap. Píše se rok 2012 a média jsou kvůli odlivu peněz z inzerce v dlouhodobé krizi. Lyonsovi nezbývá než se poohlédnout jinde. Třeba v nějakém perspektivním startupu, mladé dravé technologické firmě. Vůbec netuší, do jakého šílenství se vrhá. Na odpis je nesmírně zábavné líčení tragikomické srážky pragmatického profesionála s firemní kulturou startupů „připomínajících montessori školky“ a zároveň čtivý průvodce temnými stránkami internetového vizionářství, v němž jde často více o peníze než o revoluční nápady....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344099/na-odpis-nestastne-prihody-ze-start-A7u-344099.jpg 3.827
Literatura světová, Humor
Vydáno, Host

Disrupted: My Misadventure in the Start-Up Bubble, 2016

Kniha Na odpis - Nešťastné příhody ze startupové bubliny

petrarka72

Dan Lyons je Eugene Ionesco dnešní doby... pardon, vlastně pravěku, 2015 je už pět let a většina dnešních zaměstnanců start-upů byla tou dobou pod zákonem. Takže jako fousatý, starý, ale BOŽÍÍÍ!!! :-)

Pro mne neuvěřitelně depresivní, i když zábavné čtení; spíš jsem se nacházela ve stavu permanentního údivu, než že bych se smála. Ale co byste chtěli - nerozumím polovině základních termínů, i když je autor vysvětluje (co je do prdele volunture kapitál?), o zkratkách ani nemluvě (CEO, HEART, SLA, MOFU, TOFU - to jako vážně?), Silicon Valley jsem donedávna považovala za síť plastických chirurgů a korporátní morálku za fujtajbl už z principu (to poslední mi zůstalo). Takže ano - je to humus plný žížal promíchaný s angreštovou marmeládou a zalitý Chilli omáčkou Sweet&Source, ozdobený řadami gumových medvídků a dozdobený hlívou ústřičnou; přečtení epilogu (výživný) a vyhození přebalu (ohavný) je nutné.

P. S. Jsem mladší než autor!!!!!!

los

zažil jsem v době finanční krize v rámci českých poměrů něco obdobného, takže mne při vzpomínkách místo smíchu spíš mrazilo v zádech - ano, přesně takto to chodí, brrrr!

rozhodně nepřeskakujte epilog!

Jizi
27.09.2019

Chtěli byste jednou pracovat v Silicon Valley? Myslíte si, že pracovat ve start-upu je super? Že je megacool mít kolem sebe mladý lidi, v každým patře pípu a jednu stěnu plnou sladkostí? A co teprve fotbálek, sedací vaky, "pátky bez obav", mejdany a příslib zbohatnutí, jen co firma provede IPO?
V tom případě si "Na odpis" musíte přečíst. Bez dalšího vysvětlování a váhání - bez ohledu na to, jak ohavný má přebal - prostě musíte.
Vy, co nafouklé bublině start-upů už nějaké pochybnosti máte, si ji přečtete taky. Dan Lyons, bývalý letitý redaktor Newsweeku, který krátce po padesátce přišel při druhé vlně propouštění o místo, zamíří do start-upu s tím, že je možná načase změnit profesi a proč se něco nenaučit v marketingu? Je mu sice lehce přes padesát, ale jako starý pes se rozhodně necítí, naopak má hromadu zkušeností, kamarádů a kontaktů.
Co ho ale čeká, je jako rána mokrým ručníkem přes čumák - a to je teprve začátek. Konec si nezadá s atmosférou Ani později, ani jinde Delphine De Vigan, jenže tady se to doopravdy stalo (zajímavé by, nicméně, bylo slyšet i názor protistrany, protože jak všichni dobře víme - mince má vždycky dvě strany a pak taky hranu).

Ales.BD
09.09.2019

Příběh je jen kostra pro celkem detailní popis divného, silně přefouknutého segmentu ekonomiky technologických startupů a jejich investorů, kteří nevědí kam s prachama. Rozhodně zajímavé, ale spíš než zábava z toho jde, alespoň místy, strach. Knihu si pravděpodobně tolik neužijete, pokud nemáte alespoň základní povědomí o tématu.

Parwana
29.08.2019

Velmi zajímavé téma knihy. Od začátku až do konce jsem se skvěle bavila; autorův humor mě rozsekal - smála jsem se nahlas, kdekoliv jsem knihu četla (doma, na koupáku, v kavárně, v baru). Pro milovníky černého humoru nebo adepty na práci ve startupu je kniha jako dělaná, rozhodně doporučuju.

Paulika
26.08.2019

[audiokniha]
Jsem SW vývojář a prošel jsem v Česku už několik firem, ať startupových nebo i zavedených. Podobnou kulturu, jak zažil autor v uvedené firmě jsem u nás zažil naštěstí jen ve dvou společnostech. Jedna z nich měla shodou okolností ve znaku taky jednorožce, jak je na obálce knihy. Vydržel jsem v ní jen 2 měsíce a musel jsem pryč. Roztleskávačská kultura, brainwashing a sektářská nátura mě totálně vykousala ven. Jinak podobné neduhy jak popisuje autor, např. openspace kanceláře, kalendář zaplněný nesmyslnými meetingy, nesmyslné benefity atd., se už dostávají i do zavedených firem. Zrovna dneska a zítra mám Outlook kalendář plný meetingů, kde tuším, že se stejně nic nevyřeší a to jsem programátor a ne manager. To, že se dneska jede na růst a ne na zisk, je bohužel také pravda.
Kniha mě opravdu oslovila a našel jsem v ní plno analogií a dokázala mi vysvětlit věci, které jsem nechápal, jako třeba nesmyslné nabíraní nových zaměstnanců za každou cenu. Trochu mi vadila namyšlenost autora, příp. jeho sebedůvěra a pyšnost na to, že dělal pro toho či onoho, ale to už asi patří k americké nátuře; proto hvězda dolů.
Samotná audiokniha je výborně načtena.

petaSk
28.12.2018

[audiokniha]
Jsem programátor, takže mě zajímalo, jak moc na odpis za pár let budu. Knihu mi doporučil můj kolega, taky programátor, kterému je 50 a perou se o něj. Asi máme štěstí, že nepracujeme v Silicon Valey, ale až sektářskou kulturu mladé firmy jsem taky zažila.
Kniha je vtipná, až cynická. Autor nepopírá, že je "jízlivý" a že se mladí lidé v tamní firmě můžou cítit dobře (asi bych se tehdy taky cítila). Zděšeně popisuje, jak místo židle dostal gymnastický míč a ani nemukl, aby nevypadal jako starý páprda. A v podobném duchu se nese celá jedna linka knihy. Další popisuje tok peněz v investicích do mladých firem a jak v podstatě zaměstnanci přicházejí na rozdíl od vysokých manažerů na buben a rozevřených nůžkách.
Kniha není pro každého, ale kdo se pohybuje v IT, marketingu nebo kultuře mladých firem podobného ražení, doporučuji. Podobná kniha na našem trhu chybí, navíc psaná autorem, který vše zažil na vlastní kůži.

Pasadenka
16.12.2018

Velice zábavná a zdařilá knížka. Autor se po nezdařilém pokusu o průnik do IT společnosti podělí o šílené zážitky, které zakusil. I když pochází z jiného prostředí, co bylo znát celou dobu, některé z jeho komentářů byly velice trefné. Také bylo cítit, že je vypsaný a své trable umí popsat zábavnou formou, která nenudí. Nejvíc mě zajímala starupová bublina. Těším se, jak to dopadne. Jinak u mě knížka padla na první dobrou. Není však pro každého, to v žádném případě. Dan dokáže čtenáře navést na zajímavé nápady, jako tahat v práci na schůzky plyšáky. Zavedl jsme! A smějeme se na tom pořád. Je to fakt úchylný. :D

Forrest Gump
Forrest Gump