Ales.BD Ales.BD komentáře u knih

Prokletý ostrov Prokletý ostrov Dennis Lehane

Materiál na povídku. Rozmělněné do románu je to chvílemi nudné, chvílemi nepřehledné. Film jsem viděl asi v roce 2010 a ani trochu to nevadilo, protože si na něj vůbec nevzpomínám, což také mluví samo za sebe.

12.08.2019 3 z 5

Biomanžel Biomanžel Michal Viewegh

Slovní striptýz, jinak nazývaný "autobiografické prvky". Dobré postřehy a vtipy. Otravná spisovatelka, bachratá alternativní pseudofeministická dula je vypodobněná dobře, jen jsem nechápal, proč ji Mojmír ve své blízkosti vůbec toleruje.

30.07.2019 4 z 5

Kruh Kruh Dave Eggers

Celkem předvídatelný děj, ale jinak dobře vykreslená korporátní totalita, která nás v blízké budoucnosti dost možná čeká. Jestliže tato autorova vize byla vydána v roce 2013, teď by určitě přitvrdil. Po celém světě už bylo založeno 482 diskusních skupin odpůrců této knihy, kde si miliony circlanů vzájemně potvrzují svou nenávist.

29.07.2019 4 z 5

Češi na vlásku - Příručka národního přežívání Češi na vlásku - Příručka národního přežívání Benjamin Kuras

Brilantní, výstižné, vtipné, odvážné. Mohu doporučit zpracování ČRo z roku 1998 v podání Michala Pavlaty.

24.07.2019 5 z 5

Dveře do léta Dveře do léta Robert A. Heinlein

Četl jsem kdysi v mládí a teď zkusil audioverzi. Už to není úplně ono. Nejenom že značnou část zabírají úřednicko-ekonomické patálie (podvod, peníze, patenty), ale také naplnění vztahu, který vlastně neexistoval nepůsobí moc důvěryhodně. Nicméně dobré věci jsou: hezký motiv hledání dveří do léta (reálně i obrazně), roztomilé představy o budoucnosti (napsáno 1957) a víra v pozitivní vývoj. Audioverze tomu myslím neprospěla. Otakar Brousek ml. to krapet pokazil ledabylým přednesem a hroznou angličtinou.

17.07.2019 3 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Závěr to tak nějak napravil. Jinak bylo té zimy, vojenského šaškování a umírání ve jménu nenažrané britské koruny trochu moc. Jako pozitivum vidím, že je čtenář ušetřen otravného imperiálního měření na míle, yardy a jiné předpotopní jednotky, ať už za tuto vítanou změnu může autor nebo překladatel.

15.07.2019 3 z 5

Směšné lásky Směšné lásky Milan Kundera

Nic zvláštního. Je to staré (teprve autorova druhá próza z r. 1970) a jsou to jen povídky (další už nikdy nenapsal). Číst se dají, ale žádné velké vytržení nepřinesou a ani se to od nich nedá očekávat.

09.07.2019 3 z 5

Právo nálezce Právo nálezce Stephen King

Trochu slabší než první díl. Pomalejší, hrozně dlouho trvá než se na scéně objeví Bill Hodges. Nepříjemně mě překvapil paranormální prvek, který se do toho vkrádá a vůbec jsem nějak nechápal Billovy návštěvy u předchozího pachatele.

04.07.2019 3 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Trilogii postihla tepelná smrt. Nafoukla se, její energie se rozmělnila a vyčerpala. Až zůstala téměř nekonečná absurdní chaotická prázdnota.

01.07.2019 2 z 5

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

Překombinované, neúměrně protahované. Myslím, že autor má pravdu v tom, že ani po světovém kolapsu civilizace nezmizí byrokracie, rasizmus, izolacionalismus, snaha o totalitní nadvládu, potřeba společného nepřítele a ostatní odporné projevy lidské povahy. Akorát to všechno měl místo trilogie nacpat do jedné pořádné knihy a nevyrábět takovou nastavovanou kaši.

20.06.2019 2 z 5

Ochráním tě Ochráním tě Peter May

NEdetektivka, kde se na začátku něco tragického stane. Potom dlouhé nudné příhody z minulosti a pak se to nějak kostrbatě uzavře s následným složitým vysvětlováním. Měl jsem problém udržet pozornost, konec mě zklamal a osud francouzské policistky vysloveně naštval.

14.06.2019 1 z 5

Neobvyklý typ Neobvyklý typ Tom Hanks

Na povídkách je zajímavé jenom to, že je napsal slavný americký herec. Zdá se mi, že se mu nedaří hlavně pointy, čímž myslím, konce vycházející do ztracena. Knihu jsem odložil krátce po polovině, takže je možné, že se někde hlouběji ukrývá nečekaný drahokam, který by všechno napravil, ale silně o tom pochybuji.

06.06.2019 2 z 5

Merde Impossible Merde Impossible Stephen Clarke

I ve čtvrtém dílu se daří zaujmout a pobavit. Hodně tomu pomáhá skvělá práce překladatele. Prodírat se těmi jazykovými hříčkami a nedorozuměními musí být peklo.

21.05.2019 4 z 5

Řez do tuhého - Dva roky, 262 mrtvol aneb Vzpomínky soudní lékařky Řez do tuhého - Dva roky, 262 mrtvol aneb Vzpomínky soudní lékařky Judy Melinek

Kniha mrtvola po týdnu v mrazáku. Zajímavých informací zase tolik není a příhody z autorčina osobního života jsou zbytečné a rušivé.

09.05.2019 2 z 5

Brusle královny holandské Brusle královny holandské Eugène Demolder

Putování chůvy a zchudlé šlechtičny za osudem, podivná místa, ďábel, smrt, k tomu brusle. Fantaskní guláš, který mě bohužel vůbec nezaujal a ani pěkné rozhlasové zpracování tomu nepomohlo.

09.05.2019 2 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Promyšleně chytré (časová souslednost), místy k zamyšlení (filosofie, politika), někdy absurdně kontrastní (taje ženské anatomie i duše, pohřeb zvířete) a občas zoufalé (plácání se v malichernostech místo založte rodinu a dejte pokoj). Asi nevhodné pro obyčejné lidi, kteří zažili ruskou okupaci a nechtějí už o tom nic slyšet. Jinak na mě působí jako román pro ženy, které si snad užijí ten ohňostroj dojmů a emocí. I když nejsem ve fanklubu autora, vyjadřuji obdiv k tomu, že něco takového dal dohromady, ale ubírám hvězdu za ne-konec.

06.05.2019 4 z 5

Firewall Firewall Henning Mankell

U několika předchozích dílů jsem měl dojem, že série ztrácí dech. Tento díl se kvalitou vrátil zpět na vrchol a to i přesto, že v něm je určitý podíl nejasného technického blábolení (technobabble). Ale jde jen o rekvizitu k vyprávění docela dobrého příběhu.

02.05.2019 4 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Úplně dobrá sci-fi. Nic mi nechybělo ani nevadilo, svižné, zajímavé. Dokonce žádný americký egocentrismus. Přečteno ušima, audioverze v podání Terezy Dočkalové je velmi povedená.

26.04.2019 4 z 5

Oheň probuzení Oheň probuzení Anthony Ryan

Nápaditý komplexní svět, napsáno košatě až rozvlekle. Místy jsem se trochu ztrácel v množství postav a jmen, místy bohužel trochu nudil. Rozhodně nic pro milovníky svižné akce, spíše pro ty, co se v tom chtějí pořádně vyválet. Řekl bych, že ne tak dobré jako první díl Stínu Krkavce, ale za pozornost stojí.

01.04.2019 3 z 5

Muž a žena Muž a žena Michal Viewegh

V papíru bych nečetl. Audioverze je povedená, nápaditá, zábavná, obsahuje to, co se podle jména spisovatele a titulu dalo čekat a tak je to v pořádku.

18.03.2019 4 z 5