Vzpomínka na Zemi přehled

Vzpomínka na Zemi
https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/380516/bmid_vzpominka-na-zemi-1fh-380516.jpg 4 972 972

Vzpomínka na Zemi série

< 3. díl

Půl století po Bitvě soudného dne mezi lidmi a Trisolarany stále trvá napjaté příměří, jehož zárukou je fundamentální princip temného lesa. Země díky trisolaranským technologiím zažívá dosud nevídanou éru prosperity. Lidská věda postupuje mílovými kroky kupředu a Trisolarané zase absorbují pozemskou kulturu. Zdá se, že obě civilizace budou záhy schopny rovnoprávně koexistovat v míru bez strašlivé hrozby vzájemného zničení. Lidstvo ve zlatém věku však má sklon k samolibosti. V nové éře se z hibernace probouzí Čcheng Sin, letecká inženýrka z jednadvacátého století. Přináší s sebou informace o dávno zapomenutém projektu z počátku trisolaranské krize a sama její existence může narušit křehkou rovnováhu mezi oběma světy. Dosáhne lidstvo ke hvězdám, nebo zahyne už v kolébce?... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Host
Originální název:

三体•III•死神永生 (Death's End) , 2010


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Vzpomínka na Zemi. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (204)

Ondra148
28.05.2024 3 z 5

Po tom, co mě druhý díl docela zklamal, jsem nečekal od třetího už vůbec nic. A byl mile překvapen. Až na hlavní hrdinku a její kamarádku, které mě v celé knize dost štvaly, je to zdařilé sci-fi. Jsou tam skvělé momenty a myšlenky. Postavy se nicméně pořád chovají jako idioti a dialogy jsou naprosto pitomé, ale na to už jsem si nějak asi zvykl.

Celkově jsem ze série celkem zklamaný. A (nevěřil bych ze je tohle vůbec možné) myslím si že Netflixu se podařilo překonat seriálem knižní předlohu.

Alvari
26.05.2024 5 z 5

Sluneční soustava, lidstvo a vesmír obecně si toho v posledním díle prošel vcelku dost. Začali jsme na našem písečku, Sluneční soustavě. Svým "návratem" nás poctili Trisolarané. Podívali jsme se blíže i na dění okolo Blue Space a Gravity. No a pak tu byla Sin, Aj, Tchien-ming i s jeho pohádkami a I-fan. Pohybovali jsme se nejprve krůčky ve vesmírném měřítku mravenčími, pak většími a nakonec došli velice daleko. Nakonec jsme ale stejně přišli na to, že všechno jednou skoční. Jak to skončí, to je však otázka druhá.

"Věčnou nocí ramene Orionu se jako meteority mihly dvě civilizace a vesmír si jejich záři zapamatoval."


alef
03.05.2024 4 z 5

„Žádné posvícení netrvá věčně. Všechno jednou skončí! Všechno.“

„Kdysi … věřila, že svět a život jsou sice navenek drsné a nehezké, ale na samých hranicích mikro- i makro- škály je vše harmonické a krásné. … Nyní však začalo vycházet najevo, že všední život je naopak krásnou ulitou a mikrosvět uvnitř, jako i makrosvět, který ji obklopuje, je ohyzdný a chaotický.“

Vesmír je totiž nebezpečným místem pro život.
Vesmír, tak, jak si myslíš, že ho znáš, ve třech dimenzích, je temný les …
… každý další vyšší stupeň pak pozře ten nižší – to je princip!
Protože vesmír to nejsou jen „naše“ tři dimenze, jsou i další, a už hned v té čtvrté, zdá se, není NIC, a tak i temný les tu ztrácí svou podstatu, své opodstatnění – je jen bezmezná prázdnota … „jsem hrobka“!
Člověk při pohledu ven ze „svých“ tří dimenzí ztrácí VŠE – svět, existenci, sebe!
A bytí se stává absurdním!
Naivní lidstvo!
... věky se přerodilo v téměř feminní svět, kde princip temného lesa už nemá své místo, a tak se řítí ke svému mrazivě velkolepému finále!
A s ním i celá Země …
Odstraníte-li totiž z povrchu zemského parametry života a podíváte-li se, jak by se Země vyvíjela bez něj, zjistíte … „Co je to?“ … „Země, bez života.“ … „Ale…kde jsou oceány?“ …“Nic, ani řeky, celý povrch je suchý jako troud.“ … „Chcete říct, že bez života by na Zemi neexistovala voda?“ … „Úplná pravda je ještě extrémnější … život je jen tenký zranitelný povlak na povrchu planety ….“
Jak by asi vypadal vesmír bez života?
„Kdysi jsme přistáli na Měsíci? … a co z toho? Akorát hovno.“
Válečné éry se pravidelně střídají s časem rozkvětu, jak tomu je už od úsvitu lidských dějin, navzdory technologickému rozmachu … i když už lidé vypouštějí sondy do hlubokého vesmíru, cestují časem do vzdálených galaxií, technologický výzkum akceleruje … stejně to je všechno jen zoufalý pokus!

„Dnes je ale krásný večer, dnes se bude dobře vzpomínat.“

Četba to není zrovna odpočinková, lidské dějiny – minulé i budoucí nejsou zrovna procházkou růžovým sadem, ale naopak trnitou cestou skrze kruté události … v příběhu se proplétá co bylo a co bude, nemůžete si být jistí, co je právě teď, a jestli vůbec je, nějaké právě teď. Každopádně vše, co se stalo i co se teprve stane ovlivňuje jedno druhé a zdá se, že události nemají žádné hranice …
A tak je možné snadno detekovat všudypřítomné pocity – hrozby, strachu, úzkosti, deprivace, ale, skoro překvapivě, i eufórie, bezbřehého optimismu a naděje?
Vzpomínka na Zemi je tak ještě mnohem víc, než předchozí dvě části, existenciálním příběhem - hlavně o lidské naivitě!
Důležitou roli tu totiž hrají vesmírné mimikry – kdo nejlépe zvládne umění úskoku a klamu – vyhrává? A dá se vůbec vyhrát? Dá se alespoň přežít?
… kolaps vnějšího kosmu … existenci na nezávislé časové ose … zhroucení do singularity … nový velký třesk …
Dá se vůbec přežít odhalení skutečné povahy vesmíru?

V časopisu Respekt jsem se dočetla, že autor v poslední knize řeší „věci určené bohům“ … s tím můžu jen souhlasit.
Vesmír je totiž, zdá se, opravdu dost šíleným temným lesem …

„Copak tebe nejímá úžas, když se v noci podíváš na hvězdy?“
„Já se v noci na nebe nedívám.“
….
„Většina lidí miluje jen iluzi.“

všechny komentáře

Související novinky (3)

10 nejprodávanějších eknih (září)

03.10.2018


10 nejprodávanějších eknih (srpen)

14.09.2018


Knižní novinky (13. - 26. srpna)

13.08.2018


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Vzpomínka na Zemi v seznamech

v Právě čtených39x
v Přečtených1 331x
ve Čtenářské výzvě115x
v Doporučených94x
v Knihotéce444x
v Chystám se číst320x
v Chci si koupit124x
v dalších seznamech2x