Temný les

Dlouho utajovaná pravda o chystané mimozemské invazi, k níž má dojít za čtyři sta let, byla konečně odhalena a Země se vzpamatovává ze šoku. Zrádci a kolaboranti byli sice rozprášeni, na Zemi však působí sofony, subatomární vyzvědači Trisolaranů, před nimiž není úkrytu a jejichž prostřednictvím se nepřítel okamžitě dozví i o těch nejtajnějších obranných plánech lidstva. Existuje jen jedno místo, kam sofony nedohlédnou — do lidského nitra. Organizace spojených národů proto světu představí čtyři jedince, do nichž vkládá svou poslední zoufalou naději: tři uznávané myslitele, vojevůdce a stratégy a jednoho obyčejného, druhořadého sociologa. Luo Ťi se ocitá v centru celosvětové pozornosti, aniž tuší, proč byl vybrán a co se od něj čeká. Ví jen, že je jediným člověkem na Zemi, kterého se Trisolarané bojí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345285/big_temny-les-VCP-345285.jpg 4.5837

Vzpomínka na Zemi 2.

Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Host

三体•II•黑暗森林 (The Dark Forest), 2008

Kniha Temný les

Kapis
včera

Chybělo mi více fyziky, ale situace se vyvíjí tak překotně, že jsem u knihy zůstal přikovaný, je to pořád strhující jízda. Všiml jsem si dalšího takového kulturního rozdílu - a to respektu čínského autora k tradici, vlastní historii a vzdělání, který počítám prostupuje celou společností. Tohle u nás už cítět ani vidět nejde, o názory opravdu vzdělaných lidí u nás člověk nezakopne, natož, aby si jich tu někdo vážil. A když sleduju tu dementizaci různými "influencery a jutubery", na které děcka čumí a jejichž úroveň konverguje někde mezi bezobsažný zbytečný balast a vyložené debility, tak mám o tu budoucnost větší obavy, než z útoku Temného lesa.

Výborné - dočteno a hned to odpoledne dalších 200 stran z posledního dílu.

Mako123123

Miestami mi to prišlo ešte o niečo lepšie než jednička, miestami mi to prišlo slabšie -tá vata- (opisy lodí, vzťahy posádok), ale skúsený čitateľ (ehm ehm akože napr. ja) vie ako ich môže popreskakovať. Kniha napriek tomu stále obsahuje plno skvelých myšlienok a nápadov. Najmä v druhej polke dvojky sa posúvame "vpred" krokom do neznáma- autorovej fantázie. Neviem či som to pochopil správne, ale ak áno tak je to fakt dobre premyslené, až by som povedal skryto filozofické, bo kontakt s inou mimoz. civilizáciou máme napr. v popkultúre dosť často, zostávame tým už otupení a berieme to ako "samozrejmosť" ale otázky ako?, prečo? apod pokaždé vystávajú ... na niektoré veci som došiel až teraz- den po dočítaní dvojky, a sám sa divím, že to dáva zmysel. :D Idem na poslednú časť.

SirChico

Temný les mi prozářil několik večerů. Jako pokračovaní první knihy to rozhodně uspělo I když trpí stejnými neduhy jako Problém tří těles - podivná psychika a těžká společenská imbecilita hlavních postav. Všichni jsou hrozně inteligentní, ale jakmile musí řešit vztahy a společenské problémy, tak buďto chtějí vyhubit lidstvo nebo alespoň zavraždit miliony. Taky to jak si Luo-Ťi objedná ženu/milenku na přání mi přijde trochu morálně pochybné, ale to víte, když je muž dostatečně neoblomný a žena v dostatečné izolaci láska přece vykvete.

Takže objem výtek je stejný jako k předchozímu dílu, ale positiva zde rozhodně převahují. Jde vidět, že autor psal už první díl s myšlenkami na pokračovaní a celá trilogie tak tvoří ucelený celek. Dělá mi potíž přiřadit jednotlivé události k prvnímu nebo druhému dílu, což je moc dobře, je to prostě jedna vesmírná sága. No a v tomhle neskutečně dobře propracovaném příběhu dává autor popustit uzlu fantazii. Hlavně poslední část – kde konečně vidíme zemi budoucnosti a první kontakt je absolutně úžasná. Hned se vrhám na další díl a za mě je to plný počet hvězd.

iridius9373

Četlo se to dobře, podobně jako první díl. Bohužel jsem asi měl trochu větší očekávání od téhle vychvalované série. Je v tom spousta zajímavých postřehů a myšlenek, děj má docela i spád, ale celkový dojem s odstupem času je spíš jen mírně nadprůměrný. Do třetího dílu se mi už moc nechce, ale asi si ho přečtu spíš hlavně proto, abych věděl jak to celí dopadlo.

rudolf2639

Ořezat na jeden díl a bylo by to super. Je to totální sebeonanie autora. 50 - 80% času téhle trilogie se budete kousat nudou, trhat si vlasy nad unylým stylem plynoucím, jak odkapávání asfaltu ve školní vitríně při měření jeho viskozity. Brutálně nudné! První knihy sci-fi, které chci po 40 letech čtení sci-fi prodat...

mclenin

Fascinujúce čítanie. Oproti prvému dielu geopolitika ustúpila do úzadia a dôraz sa kladie na filozoficko-vedeckú a fantazijnú zložku príbehu, kniha je síce rozsiahlejšia avšak dynamickejšia, pričom s postupne blížiacou sa civilizáciou Trisolarisu k Zemi graduje aj tempo a čitateľská zvedavosť, ktorá mne osobne nedovolila sa od knihy odtrhnúť. Teória Temného lesa sama o sebe je fascinujúca a znepokojivá zároveň. Taká je aj predstava budúcnosti ľudstva, Zeme a vesmíru.

JohnRPayne

Skvělá kniha, o dost lepší než první díl, na kterém z velké části staví. Překvapily "milostné" pasáže, které byly napsány skutečně výborně, obrazotvorně až poeticky. Koncept temného lesa mi dal hodně zabrat a doporučuji všem, kdo se knihou budou prodírat, aby se sami zamysleli (než kniha skončí) nad počátečními axiomy a pravidly, které myšlenkový zápas s přežitím vlastního druhu, odstartují.

evilunicorn

Oproti prvnímu dílu, který byl psán takovým západním stylem, je Temný les prosycen melancholií, tolik typickou pro autory pocházející z Asie. Ovšem rozhodně to není na škodu, ba právě naopak,příběh se tím dostává do osobnější roviny a skvěle pracuje s pocity smutku a ztráty.To vše ovšem výborně kompenzují akční scény,které jsou neotřelé a zábavné.Bavilo!