Temný les

Dlouho utajovaná pravda o chystané mimozemské invazi, k níž má dojít za čtyři sta let, byla konečně odhalena a Země se vzpamatovává ze šoku. Zrádci a kolaboranti byli sice rozprášeni, na Zemi však působí sofony, subatomární vyzvědači Trisolaranů, před nimiž není úkrytu a jejichž prostřednictvím se nepřítel okamžitě dozví i o těch nejtajnějších obranných plánech lidstva. Existuje jen jedno místo, kam sofony nedohlédnou — do lidského nitra. Organizace spojených národů proto světu představí čtyři jedince, do nichž vkládá svou poslední zoufalou naději: tři uznávané myslitele, vojevůdce a stratégy a jednoho obyčejného, druhořadého sociologa. Luo Ťi se ocitá v centru celosvětové pozornosti, aniž tuší, proč byl vybrán a co se od něj čeká. Ví jen, že je jediným člověkem na Zemi, kterého se Trisolarané bojí....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/345285/temny-les-VCP-345285.jpg 4.4164

Vzpomínka na Zemi (2.)

The Dark Forest (三体•II•黑暗森林) (2008)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Host

tom_kladno
15. listopadu

Pustil jsem se do pokračování Problému tří těles s mírnou obavou, že bude horší než první díl. Navíc vždy trochu váhám, pokud má kniha tolik stran. Ovšem obavy nebyly na místě. Děj se úžasně vyvíjí, nemáte problém se vcítit do postav, do děje, do základních otázek lidství, které kniha otevírá. No a trocha toho defétismu musí ke konci přepadnout každého čtenáře. Ovšem ten konec! To nepotřebuje ani komentář. Jediné, co měly pro mě první dvě knihy společného na mínusový bod, jsou jména. Prostě jsem se nebyl schopný naladit a ze všech těch postav si pamatuji snad jen dvě jména. A to bohužel i během děje :( Kniha je pro mě naprosto dostatečně uzavřená a klidně bych si takhle konec uměl představit. Takže jsem opravdu zvědavý, co bude dál :)

ALLO_ALIgirl
11. listopadu

DOKONALÉ! Stejně jako předchozí díl. A to jak po stránce dějové, tak stylistické. Rozhodně doporučuji!!!

D_yabel
10. listopadu

Ve všem lepší než první díl. Příběh je bohatší na zvraty, postavy se mi zdají mnohem uvěřitelnější než v Problému tří těles. Propojení vědy a filozofie je zde stejné jako v prvním dílu, což je jedině dobře. Oproti jedničce je zde víc odkazů na čínskou a všeobecně asijskou historii, ale díky vysvětlivkám se neztratíte. Veškeré vědecké pasáže jsou vysvětleny srozumitelně, takže můžu doporučit i naprostým nováčkům ve sci-fi.

Razič
09. listopadu

Ještě lepší než první díl, příběh je konzistentnější a nepřestal mě překvapovat, jako by se autor potutelně vysmíval očekávání čtenáře. Jsem unešen.

Stauff
01. listopadu

Skvělé pokračování Problému tří těles. Zase jsem se nevyspal, zase jsem se nemohl vykopat do práce. Konec mě naprosto dostal a občas nepochopitelný Luo Ti se stal v mých očích úplně jiným člověkem. Pecka.

raduz_

Cesty k probádání Temného lesa je strukturováno tentokrát v sekaném stylu. Bez kapitol přechod z jedné postavy k další včetně v časových skoků. Pro někoho možná potíž, pro jiné vhodné řešení, jak pokrýt děj dvou světelných let. Nesympatičnost hlavní postavy jsem dlouho nemohl setřást. Stejně tak i vlákno linky napětí z první části vyznívá povoleně. Ale co je jim vlastně po mně. Vrcholné finále, který udává laťku hned začátku třetí částí a pokračuje opět nesmírně vesmírný let. "Co je ti po tom, že tě miluji alá co je vám po tom, že vás zničím."

withoutchild

Autor jasně ví co píše. Má to spád, a i když se to kolikrát tváří strašně věděcky, tak jsem se nikdy nepřistihl, že bych netušil o čem je řeč. Ta budoucnost stromových měst, mediátorů či hibernací byla místy sice trochu ujetá, ale dohromady to dávalo stabilní celek. Skvělé sci-fi, těším se na poslední díl.

tomas2491

Velice dobré sci-fi. Jen na můj vkus některé pasáže až příliš rozvláčné až dlouhé. Především na začátku knihy. První díl byl svižnější. Přečtení třetího dílu je samozřejmě povinnost.

tlllk

Stále mi vŕtalo hlavou prečo tak vyspelá civilizácia proste tie dve nepotrebné slnka nezhasne. Kniha bola fajn, už mi prišla trochu viac rozťahaná, ale stále originálna. Neviem či vydržím čakať na trojku v audio, skôr sa pustím ebooku....

raffi

Temný les sa mi páčil o niečo viac než prvý diel trilógie. Najviac tým, kam sa príbeh posunul. Aj keď na začiatku to na nejaký posun nevypadalo, od polovice to bolo, akoby rybár rozhodil siete a zrazu sa príbeh vyvíjal na niekoľkých rôznych miestach a rôznymi smermi. Až na konci som si hovorila "Prečo?"... Prečo to niekoho nenapadlo skôr a prečo vlastne takýto rýchly (aj keď nie nelogický) koniec? Ale aspoň je človek nalákaný na ďalší diel...

Atuin

Pokračování má mnoho neodkladných, neodbytných prvků, které člověka spojí tu s Lemem, tu se Zamjatinem, tu snad až s Kavkou ( to je subjektivní samozřejmě). Ačkoliv žádný plagiát či vyslovená rabovačka, všechno decentní a všechno s rozmachem nenechat čtenáře příliš dlouho v jistotě že situace je pod kontrolou. Konec maličko překvapivý a trochu si člověk oddechne a zároveň si řekne: Vážně takové práce, takového času a a najednou jako tohle :-). Dobrý tah, alespoň za mě.
Velice dobře napsané, srozumitelné a extrémně čtivé. Postavy uvěřitelné i v rámci žánru. Perspektiva života ukázáná a nastíněna překvapivě dobře. Všechno ladí i momenty rozladění tam pasují, protože život není vyladěný nikdy....

Lethania

Pokračování hard sci-fi série Vzpomínka na Zemi opět nezklamalo. Autor má vše dokonale promyšlené a vše do sebe zapadá. Trochu mi však vadily některé pasáže, které jsou pro neznalce příliš těžký oříšek, ale to je spíš má vina, než autorova. Přeci jen to napsal tak, jak chtěl. Doporučuji a už se těším na závěr celé série!

LenkaKT

Pořád platí, co u prvního dílu: poctivá pořádná scifi, napínavá až do konce. A spousta námětů k přemýšlení.

Finn69

Temný les je řekl bych podivuhodnější (?) čtení než první díl, zejména tu najdete ještě daleko víc filozofování, sociologie a psychologie po čínsku. Místy je to tak naivní, že si říkáte "proč to vlastně čtu?", ale to už samozřejmě nedočkavě otáčíte na další stránku.
Hodně často jsem si podobné věci říkal v první polovině knihy, druhá část už byla daleko poživatelnější a definitivně to zachránil překvapivý závěr. Takže mějte prosím trpělivost.
Přiznám se že úplně nechápu, proč mě tahle trilogie tak chytila, snad kvůli té "jinakosti". V každém případě ale bez nejmenších pochyb dávám 4 hvězdy a už se chystám na trojku.

Na závěr pár věcí které mě zarazily/pobavily:
POZOR SPOILER
Celá ta záležitost s meditátory mi přijde naprosto ujetá, to snad může napadnout jen naprostého idealistu.

Dostalo mě, když je jako recept na řešení budoucích problémů rozhodnuto vyslat prostřednictvím hibernace do budoucnosti větší počet politických pracovníků - to jako vážně?

Nepřišlo vám, že v podzemním městě jsou všichni něčím sjetí?

Luo Ťi hned po probuzení s hibernace nestačí uhýbat před atentáty, za jeden den hned několikrát tak tak unikne. Jak to, že to pak naráz úplně přestane? To jsou ti Trisolariánci senilní?

VencaNeb

Pokračování je ještě lepší než první díl. Vědeckých nápadů už tentokrát není mnoho, nezbývá než čekat na závěrečný díl.

opic 12

Všechny lezoucí plahočící tvorové vzhlížejí k nebesům.Jde tu jak se říká o holej zadek,tzv o všechny a o všechno.
Leckterému mravenčímu pozorovateli (viz úvod této knihy) že se zdánlivě z počátku nic neděje...
Tak jako se jmenuje střední část tohoto pokračování...ano v tom je to KOUZLO.
Pozvolný začátek se z pomalými mravenčími krůčky drží stopy v řádkách a ani na příliš velký okamžik téměř nezadrhne v poutavosti i po velkých skocích napříč staletími je čtivou odyseovkou.Nedrží se ve stínu odkazů citovaných klasiků Asimova-Clarka nýbrž je jejich důstojným nástupcem...průměrných osm z deseti mravenčích rodin dokázalo potvrdit :)
Toto vyloženě globální dílko a to jsme u teprve druhého dílu není nijakým spasitelským soudným dnem nebo jednotvárným Brucem Willisem spíše takovým Willisem Brucem,který cestoval časem v nejmenovaném o mnoho levelů složitějším snímku a nijak zvláště z toho nebyl nadšen.Jednoduše prděti na ideály dovoleno.Alespon z počátku.Podobně je na tom hlavní postava Luo Ti.Ze situace do které se dostal nemá taky vůbec radost,nestojí o nějaké trable.Načež i později situace dosti zneužije.Nic není černobílý a ... a nic.Cokoli dalšího nemá ani za mák cenu vyzrazovat co se děje týče.Takže zásadně u této série nečíst anotace vážené mravenčí čtenářské bratrstvo.
První díl byl zajímavý.Byl z různých pohledů i postav.Odehrával se během kulturní revoluce i v jiné části vesmíru atd.Pestrá skládanka šmrncnutá epičností s levitující fyzikou až filozofií.Druhý díl a to musím říct a drze přiznat zároven je hlavně jiný.Více důraz na tu globální stránku,ale je to hlavně místy dost hustý sociapolitickomilitary story.Vskutku později drtící apokalypsa beznaděje pro každé mraveniště.Nebylo by však spravedlivé srovnávání mezi díly.Pro někoho bude Temný les vyrovnanější i třeba přímočařejším počtením.na rozdíl od Tří těles.Jednička rozjezdová úvodní připravující na epičtější zřejmě i akčnější dvojku.Jako celek tak i pokračování je ve skládance přesně padnoucí a zachovává i nadále zneklidnující deprimující prožitek co by...kdyby...jednou.
Nastavte tykadla i antény,dělnice i královny.Mravenci všech druhů i čeledí,je nás dost i jiných havětí...trojka to samozřejmě jistí.
Váš ANTZ !!!

zaphod3846
17. srpnaodpad!

I když se to zdá nemožné, tak ještě mnohem horší než první díl - lidé se od začátku do konce chovají jak tlupa nesvéprávných imbecilů, (bacha spoiler) když se první třetinu plácá "děj" od ničeho k ničemu s idiotským "projektem Mandala" a autor sám neví kudy kam, vyřeší to hibernací na dvě století. A sic se pak chviličku zdá že konečně bude kniha o něčem - ne, není.

Lidstvo je nadále tlupa imbecilů po lobotomii, nesmysly a chyby se kupí jedna na druhou, kumulují totálním strategickým nesmyslem kterého by se nikdy a nikde nedopustil ani ten nejhorší vojevůdce, a to je ještě kniha zbytečně natažena na tintilion nudných stran o ničem. Nápad - pokračování z PTT v podstatě OK, ale neskutečně podělaný neschopností autora.

Opět jako u prvního dílu dočteno jen "z povinnosti", beru jako jedno z nejhorších sci-fi co jsem kdy četl. Ty vysoké hodnocení tady fakt nechápu, asi jsem četl úplně jinou knihu než ostatní.

skrob

Pro mně je to dost nevyrovnaná kniha. Výborné nápady a celková myšlenka knihy sledovat vývoj v delším časovém období. Na druhé straně kniha neobsahuje prakticky ani jednu sympatickou hlavní postavu, ale zato několik zoufale nudných nebo předvídatelných pasáží.
Nakonec jsem knihu 70 stran před koncem, kdy se většina aktérů chovala jak idioti zavřel. (To všichni lidé věřili krásnému novému světu a přátelství mezi civilizacemi? Nikoho okamžitě nenapadlo, že palivo je důležité? Vážně?)
Navíc pro civilizaci ovládající takovou technologii by zničení lidstva bylo jak zašlápnout mravence...

ZaS

Pokud vás, stejně jako mě, první díl nadchnul a myslíte si, že další už jej nepředčí, mýlíte se. Temný les už představuje klasickou sci-fi, jelikož se postupně posouváme do budoucnosti a k finálnímu řešení Trisolaranské krize. Jakkoliv se může situace lidstva zdát temnou, závěr je významově ještě temnější... :-) Pokud vám první díl způsobil bolehlav, teď čekejte Melancholii. Velkou výhodou je přitom autorův původ, který není zatížen evropským jemnocitem a dokáže tak lépe nahlédnout do Srdce temnoty.

3DD!3

Už dlouho mě žádná kniha nenutila číst po nocích a na úkor reálného života, takže před Liou Cch'-sinem nezbývá než smeknout. Čtivá žánrová lahůdka prošpikovaná strategickými kličkami čtyř tajnůstkářů (z nichž se sice ve finále vyklubou lidé s velice pochybnými hodnotami) a finálovým střetem připomínajícím myšlenkovou přestřelku. Ta Š' znovu ve vedlejší roli (part bez nejmenších pochyb psaný pro Chow Yun Fata) vládne, ale přidávají se k němu další fantastické postavy jako je Čang Pej-chaj nebo Rey Diaz. Mrazivě realistické vykreslení jak paniky tak marné naděje a dechberoucí první střet s neznámou civilizací jsou magnetem pro oči. Do zlatého fondu sci-fi patří Temný les právem.

Měňavka

Výborné pokračování! Nemohu se dočkat třetího dílu!

zuzak07

Druhý díl se mi líbil více než první. Konečně se něco dělo a nebylo zde tolik technických termínů jako v prvním díle, tudíž jsem si ho více užila. Jsem zvědavá jaké to bude mít pokračování.

bulda3

Po prvním díle jsem věděl že mě čeká extra třída. Opravdu výjimečná knižní série.
Nejvíce jsem se těšil na opravdu "inteligentní knihu" , která mozek dokáže zaměstnat tak, že vás to baví.

Ookmalej

Druhý díl série nezklamal. Četla jsem to se zatajeným dechem od začátku do konce. Nechyběla astro-fyzikální teorie, napětí, nečekané zvraty a nové zápletky. Mohu jen doporučit. Pej-chajova a Luo Tiho postava krásně vykrystalizovala.
Bojím se, že všechno, co přečtu do vydání závěru této série, bude jen slabým odvarem této naprosto nadčasové sci-fi. Liou Cch'-sin mě uchvátil. Už se nemůžu dočkat jeho dalších knih.

radim9968

Uprimne se divim, proc je druhy dil serie vyrazne lepe hodnoceny nez dil prvni...za me je druhy dil, takovy smutnejsi, mene rozmachly, skoky v case jdou velmi rychle a chybi mi vyrazne rozepsany dej okoli a postav...proste skok, lehci popis a co delaji postavy...v prvnim dile me dokazal privest, az na pokraj plneho blaha, kdyz nevyrcene otazky postupne nasly sve odpovedi, zde jakoby odpovedi nebyly, jen prosta konstatovani...ja jsem byl lehce zklaman, cekal jsem stejny prubeh jako u prvniho dilu, dostal jsem neco trochu jineho a pribeh, ktery jede jinak....ale pozitiva jsou jak je popsano cekani na flotilu, pak me rozsekala pasaz od sonde a kompletni hvezdne flotile, to jsem si musel jit dat panaka a pak si to precist znovu, a pak me prekvapil zaver, ikdyz porad v tom lita trochu nelogicnosti...nicmene jedna nejlepsich sci-fi knih zanru co jsem kdy cetl, hladove cekam na vyvrcholeni serie a hodnotim trochu hure nez prvni dil....

Attia

Myslím, že tohle je na mě jakožto osmnáctiletou dívku, která fyzice doopravdy moc nerozumí, až moc složité a hluboké. :D

raidmnoid

Očekával jsem víc. V některých chvílích jsem se opravdu nudil. Na druhou stranu základní paradigmata, na kterých je postavena civilizace, jsou v knihe velice hezky popsány.

soukroma

Po dočtení Problému tří těles jsem se hned vrhla na druhý díl, ale výsledkem je zklamání: od slibného prvního dílu se liší snad vším, zejména obsahem zaměřeným zejména na světovou politiku a vojenství, lidskou problematiku správy Země, nikoli vědecké a technické otazníky. Od základů mi neseděl celý záchranný (?) projekt Mandala. Navíc není tentokrát kniha prakticky nijak členěna - do kratších úseků, kapitol apod. a přitom obsah nabral oproti prvnímu dílu dalších 200 stran, takže se to výrazně hůře četlo. Ve výsledku mne to už nezaujalo. 50%
Pozn.: Temný les dle mého vyžaduje znalost Problému tří těles, jinak je čtenář naprosto ztracený.

Úvodní putování mravence brázdami náhrobku bylo ovšem úžasné - docela představitelné a hlavně uvěřitelné "myšlenkové" a paměťové pochody.

Skáča

Pokračování opět super! Už se těším na další díl :)

vlcka

Z druhých a dalších dílů mívám obavy. Dost často se totiž stane, že počáteční jiskra zmizí a příběh se rozplizne do neurčita v pokusu o natažení něčeho, co bylo původně pevné a stabilní. Temný les nejen, že počáteční kvalitu udržel, dokonce se mi zdál být ještě o něco lepší, než Problém tří těles. Nevadily mi ani některé pomalejší pasáže a odbočky od hlavního proudu. Projekt Mandala mě dokázal udržet ve střehu, líbila se mi sociologie (v rámci lidstva i ta vesmírná) psychologie jednotlivých postav, bavilo mě u knihy přemýšlet, uvažovat nad plány i vývojem a vlastní předpoklady pak srovnávat s přečteným. A už se těším na třetí díl!