Temný les

Dlouho utajovaná pravda o chystané mimozemské invazi, k níž má dojít za čtyři sta let, byla konečně odhalena a Země se vzpamatovává ze šoku. Zrádci a kolaboranti byli sice rozprášeni, na Zemi však působí sofony, subatomární vyzvědači Trisolaranů, před nimiž není úkrytu a jejichž prostřednictvím se nepřítel okamžitě dozví i o těch nejtajnějších obranných plánech lidstva. Existuje jen jedno místo, kam sofony nedohlédnou — do lidského nitra. Organizace spojených národů proto světu představí čtyři jedince, do nichž vkládá svou poslední zoufalou naději: tři uznávané myslitele, vojevůdce a stratégy a jednoho obyčejného, druhořadého sociologa. Luo Ťi se ocitá v centru celosvětové pozornosti, aniž tuší, proč byl vybrán a co se od něj čeká. Ví jen, že je jediným člověkem na Zemi, kterého se Trisolarané bojí....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/345285/temny-les-VCP-345285.jpg 4.541

Vzpomínka na Zemi (2.)

The Dark Forest (2008)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Host

FrankCastle
předevčírem

Jak jsem si u jedničky občas říkal, že jsem asi sáhl vedle a až konec mě zlehounka navnadil na pokračování, tak u dvojky to má jednou velkou chybu...nemám trojku! Výborně vygradovaný a čekám na finále jako mladá panna na prvního šamstra. Jsem spíš na meče, sekery a kouzla, ale šikovně vypointovaný emzácký dobrodružství taky neodmítnu a tohle byla trefa na komoru.
Takže kdy má být ten závěr trilogie, prosím?

Magnat

Parádní druhý díl, který plynule navazuje na děj předchozí. Některé dějové zvraty (a zvláště závěr) jsou skvěle promyšlené a uvěřitelné. Těším se na závěrečný díl, protože ten má být z celé trilogie prý nejlepší.

Fulleren

Po prvom dieli je to jednoznačne posun vpred. Podľa môjho názoru najmä napätím i dejovou líniou. Kniha sa číta svižnejšie a aj keď je plná odhalení, ktoré sa dajú predvídať v roli hlavných postáv a niektorých prvkoch prebratých z klasickej scifi, nič to nekazí na výslednom dojme z celého príbehu. Je to niečo iné. To je možno aj spôsobené prvkami čínskych faktov (histórie a pod., ktorú autor jemne vnáža skrze postavy a ich dialógy) a deja, ktorý sa viac zameriava na túto časť populácie. A tak ako v prvom dieli to bolo niečo čo vtiahlo čitateľa viac do vnútra a držalo to tajomno, i v druhom drží čitateľa niekde podvedome mimo ten klasický štýl európskej/americkej literatúry. Je poznať pečať ázijského autora. To dodáva energiu čítať aj v prípade, keď sa musia viacnásobne kontrolovať mená a asociovať si ich, aby sa medzi nimi čitateľ nestratil. Z deja sa dá pomerne skoro vytušiť, že jedna postava bude kľúčovou. Celý dej je ale správne prepletený. Dopĺňaný technickými prvkami, ktorými sa ale vyslovene neplytvá a zapadajú logicky do celku. Takisto veľmi zaujímavo a citlivo, miestami filozoficky autor rieši dilemu života a zániku civilizácie. Páči sa mi, že jeho pohľad je nezaujatý a nepridáva moderné formy Brownovského pátosu, ktoré majú v ľudoch vyvolať senzáciu. Ale núti myslieť - čo ak a ako a byť tak súčasťou. Na konci knihy sa ten krásny dejový vrkoč nezapletie ako očakávame. Na rozdiel od prvej knihy - dej predbehne ďalšia udalosť, ktorá práve odpúta pozornosť od samotného vyvrcholenia. Ten dáva veľa o čom uvažovať ako sa bude vyvíjať a ukončí celá trilógia. A práve toto vyvrcholenie ma dostalo do vývrtky, že by som najradšej mal aj posledný diel. Ihneď :). Preto aj moje hodnotenie 5*. Už dlho ma kniha tak nedostala. Takých kníh má určite každý veľmi málo za nejakú tú dekádu. Sú to knihy čo buď chytia za srdce, alebo ponúknu niečo nové, užasné a sú tak míľnikom, položené na zaslúžené miesto v knižnici. Možno niekdo povie, že toto dielo nepatrí ku triede klasikov scifi a určite nie na vysoký piedestál ich nedotknuteľnosti - to áno, ale minimálne od súčasného autora ho hodnotím o dosť vyššie ako priemerne hodnotené scifi posledných pár rokov.

Ghandimaster

Ještěže jsem na sérii nezanevřel po slabším prvním díle. Druhý je totiž mnohem lepší než první. Kniha neustále graduje a posouvá se svými teoriemi zběsile kupředu. Nejvíce mě dostala právě uvěřitelnost, jak vědecká, tak filozofická. Po přečtení jsem neměl ten pomíjivý pocit z hezké pohádky ale cítil jsem tíhu vesmíru a doopravdy věřím v teorii "temného lesa". Tleskám a těším se na třetí díl.

simlenka

Prvních pár stran mi dělalo problém se zorientovat, pak už jsem se jen těžko odtrhavala od čtení. Běžně scifi nečtu, netuším jak si kniha stojí v porovnání s ostatními v tomto žánru, ale pro mě byla neuvěřitelně čtivá a poutavá. Plány meditátorů, technologie budoucnosti a vůbec vše mi přišlo skvěle promyšlené! Nemůžu hodnotit jinak než plným počtem a netrpělivě čekat na závěrečný díl.

Corso

Subjektivne... stracal som sa v cinskych menach, po nejakej 150 strane som sa na to vykaslal a sledoval len dej. A pritom ich tam akoze nie je 300. A neviem cim to bolo ale vzdy som nejak tusil kam to dalej pojde a naozaj sa to tym smerom aj uberalo a skoncilo to zatial tak ako som predpokladal. PTT sa mi preto zda trosku originalnejsie a objavnejsie. Kazdopadne scifarna ktora sa oplati precitat.
SPOILER ALLERT... chvilu som myslel ze ta uzasna buducnost ludstva bude len navodena drogami alebo "some kind of matrix" :)

Jiří.H

Dočteno 1.1.2018. Má první a nedivil bych se kdyby i nejlepší kniha pro následujících dvanáct měsíců tohoto roku.

Nelly
21.12.2017

Skvělý mix vědy, fantazie, psychologie i filosofie - možná se Vám během čtení bude trochu točit hlava z některých vědeckých pojmů, možná budete trpět mírnou amnézií co se týče čínských jmen (zvláště pokud jste první díl četli s větším časovým odstupem), ale prozření na konci za všechno stojí. Těžší kniha, ale určitě ji doporučuji - ani by nemusel být další díl (ale těším se na něj, jistě má ještě čím překvapit).

Steew
10.12.2017

Dočteno. Skvělé a lepší než jednička! Myšlenka na konci mě každopádně dostala. Těším se na závěrečný díl!

SONP
04.12.2017

Není moc knih, které se odehrávají v časovém rozpětí dvou set let a které tím vzdáleně připomínají Nadaci. A Temný les je jednou z nich. Na rozdíl od předchozích recenzentů jsem víc ocenil první meditátorskou a rozvleklejší část, odehrávající se ještě v naší době. Zaujalo mne totiž hlavní téma této části, spočívající v tom, že se lidstvo zabývá přípravou na konflikt, který se odehraje daleko v budoucnu a kterého se většina lidí nemá šanci dožít (až na ty, kteří do budoucnosti "odcestují" prostřednictvím hibernace). Druhá část z 23. století už byla na mne nejdříve trochu více vojenská, ale hlavní zvrat knihy tento problém záhy vyřešil. A líbil se mi také charakter hlavní postavy - mimoňského a flegmatického meditátora. Celkově o ždibec méně zábavné než první díl, ale stále skvělé! 90%

gonga
28.11.2017

Problém tří těles jsem víceméně ztrhal a u této knihy jsem si dlouho myslel, že tomu nebude jinak, přesně první dvě části , o kterých jsem přesvědčen, že byly rozvláčné a nepříliš zajímavé. Skoro jsem měl pocit, že Problém tří těles a dvě úvodní části Temného lesa psal někdo jiný než samotný Temný les (třetí část Temného lesa se jmenuje Temný les). Zdá se mi , že Liou Cch'-sin je silný v těch situacích , kdy se zabývá fyzikou a slabší, když buduje postavy. Bylo pro mě velice obtížné zapamatovat si všechny postavy a získat k nim nějaký vztah, velká část mi jich byla naprosto lhostejná, vyjma samozřejmě hlavního hrdiny, ale i ten mě zajímal jen proto, že s jeho existencí bylo spjaté tajemství, jehož rozuzlení jsme se dozvěděli na konci brilantní stejnojmenné třetí části Temného lesa. Když jsem začal číst tu, nevycházel jsem z údivu nad tím, jak dobře byla vymyšlená a jak do sebe zápletka konečně začala zapadat. Bohužel jsem ale musel přečíst cca 400 stran balastu než jsem se k ní dostal. Kdyby Problém tří těles a celý Temný les byly napsány jako tato část, vynášel bych je do nebes. Pevně doufám, že ve Vzpomínce na Zemi autor nepolevil a zopakuje tuto nádheru. P.S. Vzhledem k tomu, co jsem se o posledním dílu , který se v aj jmenuje Deth´s end , dočetl -tedy, že až tady přestal autor tvořit literaturu a napsal hard core sci-fi pro sebe a fanoušky, začínám být přesvědčený , a napovídají to i ohlasy ze zahraničí, že poslední díl bude z celé trilogie nejlepší.

Tyet
18.11.2017

Sci-fi Temný les Liou Cch'-sina je v mnoha ohledech lepší než první díl trilogie s názvem Problém tří těles. Zpočátku mi trochu vadil přepjatě zářivě futuristicky pojatý popis budoucnosti, připadala jsem si jako v Neználkovi na Měsíci. Postupující děj mě ale vyvedl z omylu a selanka byla ta tam. Jde o to, že chování veškerých vesmírných civilizací funguje na principu Temného lesa – Vzájemně se nevidíme, ale jakmile spatříme světýlko pod stromy (rozuměj lokalizujeme obydlenou planetu ve vesmíru), musíme zabít, nebo budeme sami zabiti. Veškeré alternativy směřují vždy ke shodnému výsledku, jiný scénář není z principu možný. Závěr byl ale přesně takový, jaký mám u dobré a klasické sci-fi ráda. Vlastně to mám ráda třeba i u Predátora se Schwarzeneggerem nebo v knížce Marťan od Andy Weira. Ve všem tom marasmu destrukce a ničení planety Země snad ještě můžeme vykřesat hrdost na lidskou nezdolnost a důvtip. Takže doufám, že to s námi nakonec dobře dopadne a za takovou naději jsem ráda.

KarlosCV
08.11.2017

Ještě lepší než Problém tří těles, přičemž první díl byl nářez sám o sobě. Liou si znovu hraje s očekáváními čtenáře. Začíná zvolna a čtenář si jako u prvního dílu říká, že XY nedává smysl, že to je blbost a že to autor nemůže dotáhnout do smysluplného konce, jen aby pak zůstal zírat s otevřenou pusou, jak všechno do sebe zapadá. V poslední třetině se knížka doslova nedá odložit. To, jak na konci autor se čtenáři mává, to se fakt často nevidí. Poslední díl trilogie je prý ještě lepší, což si prostě neumím představit. Ještě že Liou má podstatně lepší představivost než já. Nebo kterýkoli jiný autor SF, kterého jsem kdy četl.

Liou Cch

Liou Cch'-sin