Temný les

Dlouho utajovaná pravda o chystané mimozemské invazi, k níž má dojít za čtyři sta let, byla konečně odhalena a Země se vzpamatovává ze šoku. Zrádci a kolaboranti byli sice rozprášeni, na Zemi však působí sofony, subatomární vyzvědači Trisolaranů, před nimiž není úkrytu a jejichž prostřednictvím se nepřítel okamžitě dozví i o těch nejtajnějších obranných plánech lidstva. Existuje jen jedno místo, kam sofony nedohlédnou — do lidského nitra. Organizace spojených národů proto světu představí čtyři jedince, do nichž vkládá svou poslední zoufalou naději: tři uznávané myslitele, vojevůdce a stratégy a jednoho obyčejného, druhořadého sociologa. Luo Ťi se ocitá v centru celosvětové pozornosti, aniž tuší, proč byl vybrán a co se od něj čeká. Ví jen, že je jediným člověkem na Zemi, kterého se Trisolarané bojí....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/345285/temny-les-VCP-345285.jpg 4.4103
Série:

Vzpomínka na Zemi (2.)

Originální název:

The Dark Forest (三体•II•黑暗森林) (2008)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Host
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (34)

Přidat komentář
opic 12
včera

Všechny lezoucí plahočící tvorové vzhlížejí k nebesům.Jde tu jak se říká i holej zadek,tzv o všechny a o všechno.
Leckterému mravenčímu pozorovateli (viz úvod této knihy) že se zdánlivě z počátku nic neděje...
Tak jako se jmenuje střední část tohoto pokračování...ano v tom je to KOUZLO.
Pozvolný začátek se z pomalými mravenčími krůčky drží stopy v řádkách a ani na příliš velký okamžik téměř nezadrhne v poutavosti i po velkých skocích napříč staletími je čtivou odyseovkou.Nedrží se ve stínu odkazů citovaných klasiků Asimova-Clarka nýbrž je jejich důstojným nástupcem...průměrných osm z deseti mravenčích rodin dokázalo potvrdit :)
Toto vyloženě globální dílko a to jsme u teprve druhého dílu není nijakým spasitelským jednotvárným Brucem Willisem spíše takovým Willisem Brucem ,který cestoval časem a nijak zvláště z toho nebyl velmi nadšen.Hlavní postava Luo Ti zpočátku nemá vůbec zájem a i později situace dosti zneužije a ... a nic.Cokoli dalšího nemá ani za mák cenu vyzrazovat co se děje týče.Takže zásadně u této série nečíst anotace vážené mravenčí čtenářské bratrstvo.
První díl byl zajímavý.Byl z různých pohledů i postav.Odehrával se během kulturní revoluce i v jiné části vesmíru atd.Pestrá skládanka šmrncnutá epičností s levitující fyzikou až filozofií.Druhý díl a to musím říct a drze přiznat zároven je hlavně jiný.Více důraz na tu globální stránku,ale je to hlavně místy dost hustý sociapolitickomilitary story.Vskutku později drtící apokalypsa beznaděje pro každé mraveniště.Nebylo by však spravedlivé srovnávání mezi díly.Pro někoho bude Temný les vyrovnanější i třeba přímočařejším počtením.na rozdíl od Tří těles.Jednička rozjezdová úvodní připravující na epičtější zřejmě i akčnější dvojku.Jako celek tak i pokračování je ve skládance přesně padnoucí a zachovává i nadále zneklidnující deprimující prožitek co by...kdyby...jednou.
Nastavte tykadla i antény,dělnice i královny.Mravenci všech druhů i čeledí,je nás dost i jiných havětí...trojka to samozřejmě jistí.
Váš ANTZ !!!

zaphod3846
předevčíremodpad!

I když se to zdá nemožné, tak ještě mnohem horší než první díl - lidé se od začátku do konce chovají jak tlupa nesvéprávných imbecilů, (bacha spoiler) když se první třetinu plácá "děj" od ničeho k ničemu s idiotským "projektem Mandala" a autor sám neví kudy kam, vyřeší to hibernací na dvě století. A sic se pak chviličku zdá že konečně bude kniha o něčem - ne, není.

Lidstvo je nadále tlupa imbecilů po lobotomii, nesmysly a chyby se kupí jedna na druhou, kumulují totálním strategickým nesmyslem kterého by se nikdy a nikde nedopustil ani ten nejhorší vojevůdce, a to je ještě kniha zbytečně natažena na tintilion nudných stran o ničem. Nápad - pokračování z PTT v podstatě OK, ale neskutečně podělaný neschopností autora.

Opět jako u prvního dílu dočteno jen "z povinnosti", beru jako jedno z nejhorších sci-fi co jsem kdy četl. Ty vysoké hodnocení tady fakt nechápu, asi jsem četl úplně jinou knihu než ostatní.

skrob
08. srpna

Pro mně je to dost nevyrovnaná kniha. Výborné nápady a celková myšlenka knihy sledovat vývoj v delším časovém období. Na druhé straně kniha neobsahuje prakticky ani jednu sympatickou hlavní postavu, ale zato několik zoufale nudných nebo předvídatelných pasáží.
Nakonec jsem knihu 70 stran před koncem, kdy se většina aktérů chovala jak idioti zavřel. (To všichni lidé věřili krásnému novému světu a přátelství mezi civilizacemi? Nikoho okamžitě nenapadlo, že palivo je důležité? Vážně?)
Navíc pro civilizaci ovládající takovou technologii by zničení lidstva bylo jak zašlápnout mravence...

ZaS
05. srpna

Pokud vás, stejně jako mě, první díl nadchnul a myslíte si, že další už jej nepředčí, mýlíte se. Temný les už představuje klasickou sci-fi, jelikož se postupně posouváme do budoucnosti a k finálnímu řešení Trisolaranské krize. Jakkoliv se může situace lidstva zdát temnou, závěr je významově ještě temnější... :-) Pokud vám první díl způsobil bolehlav, teď čekejte Melancholii. Velkou výhodou je přitom autorův původ, který není zatížen evropským jemnocitem a dokáže tak lépe nahlédnout do Srdce temnoty.

3DD!3
01. srpna

Už dlouho mě žádná kniha nenutila číst po nocích a na úkor reálného života, takže před Liou Cch'-sinem nezbývá než smeknout. Čtivá žánrová lahůdka prošpikovaná strategickými kličkami čtyř tajnůstkářů (z nichž se sice ve finále vyklubou lidé s velice pochybnými hodnotami) a finálovým střetem připomínajícím myšlenkovou přestřelku. Ta Š' znovu ve vedlejší roli (part bez nejmenších pochyb psaný pro Chow Yun Fata) vládne, ale přidávají se k němu další fantastické postavy jako je Čang Pej-chaj nebo Rey Diaz. Mrazivě realistické vykreslení jak paniky tak marné naděje a dechberoucí první střet s neznámou civilizací jsou magnetem pro oči. Do zlatého fondu sci-fi patří Temný les právem.

Měňavka
29. července

Výborné pokračování! Nemohu se dočkat třetího dílu!

zuzak07
23. července

Druhý díl se mi líbil více než první. Konečně se něco dělo a nebylo zde tolik technických termínů jako v prvním díle, tudíž jsem si ho více užila. Jsem zvědavá jaké to bude mít pokračování.

bulda3
14. července

Po prvním díle jsem věděl že mě čeká extra třída. Opravdu výjimečná knižní série.
Nejvíce jsem se těšil na opravdu "inteligentní knihu" , která mozek dokáže zaměstnat tak, že vás to baví.

Ookmalej
12. června

Druhý díl série nezklamal. Četla jsem to se zatajeným dechem od začátku do konce. Nechyběla astro-fyzikální teorie, napětí, nečekané zvraty a nové zápletky. Mohu jen doporučit. Pej-chajova a Luo Tiho postava krásně vykrystalizovala.
Bojím se, že všechno, co přečtu do vydání závěru této série, bude jen slabým odvarem této naprosto nadčasové sci-fi. Liou Cch'-sin mě uchvátil. Už se nemůžu dočkat jeho dalších knih.

radim9968
17. května

Uprimne se divim, proc je druhy dil serie vyrazne lepe hodnoceny nez dil prvni...za me je druhy dil, takovy smutnejsi, mene rozmachly, skoky v case jdou velmi rychle a chybi mi vyrazne rozepsany dej okoli a postav...proste skok, lehci popis a co delaji postavy...v prvnim dile me dokazal privest, az na pokraj plneho blaha, kdyz nevyrcene otazky postupne nasly sve odpovedi, zde jakoby odpovedi nebyly, jen prosta konstatovani...ja jsem byl lehce zklaman, cekal jsem stejny prubeh jako u prvniho dilu, dostal jsem neco trochu jineho a pribeh, ktery jede jinak....ale pozitiva jsou jak je popsano cekani na flotilu, pak me rozsekala pasaz od sonde a kompletni hvezdne flotile, to jsem si musel jit dat panaka a pak si to precist znovu, a pak me prekvapil zaver, ikdyz porad v tom lita trochu nelogicnosti...nicmene jedna nejlepsich sci-fi knih zanru co jsem kdy cetl, hladove cekam na vyvrcholeni serie a hodnotim trochu hure nez prvni dil....

Attia
12. května

Myslím, že tohle je na mě jakožto osmnáctiletou dívku, která fyzice doopravdy moc nerozumí, až moc složité a hluboké. :D

raidmnoid
07. května

Očekával jsem víc. V některých chvílích jsem se opravdu nudil. Na druhou stranu základní paradigmata, na kterých je postavena civilizace, jsou v knihe velice hezky popsány.

soukroma
06. května

Po dočtení Problému tří těles jsem se hned vrhla na druhý díl, ale výsledkem je zklamání: od slibného prvního dílu se liší snad vším, zejména obsahem zaměřeným zejména na světovou politiku a vojenství, lidskou problematiku správy Země, nikoli vědecké a technické otazníky. Od základů mi neseděl celý záchranný (?) projekt Mandala. Navíc není tentokrát kniha prakticky nijak členěna - do kratších úseků, kapitol apod. a přitom obsah nabral oproti prvnímu dílu dalších 200 stran, takže se to výrazně hůře četlo. Ve výsledku mne to už nezaujalo. 50%
Pozn.: Temný les dle mého vyžaduje znalost Problému tří těles, jinak je čtenář naprosto ztracený.

Úvodní putování mravence brázdami náhrobku bylo ovšem úžasné - docela představitelné a hlavně uvěřitelné "myšlenkové" a paměťové pochody.

Skáča
26. dubna

Pokračování opět super! Už se těším na další díl :)

vlcka
17. dubna

Z druhých a dalších dílů mívám obavy. Dost často se totiž stane, že počáteční jiskra zmizí a příběh se rozplizne do neurčita v pokusu o natažení něčeho, co bylo původně pevné a stabilní. Temný les nejen, že počáteční kvalitu udržel, dokonce se mi zdál být ještě o něco lepší, než Problém tří těles. Nevadily mi ani některé pomalejší pasáže a odbočky od hlavního proudu. Projekt Mandala mě dokázal udržet ve střehu, líbila se mi sociologie (v rámci lidstva i ta vesmírná) psychologie jednotlivých postav, bavilo mě u knihy přemýšlet, uvažovat nad plány i vývojem a vlastní předpoklady pak srovnávat s přečteným. A už se těším na třetí díl!

Thrawn89
17. dubna

Stejně jako první díl, je i Temný les mimořádně originální sci-fi záležitostí. Kontakt naší civilizace s civilizací mimozemskou, navíc pokud je popsán velmi realisticky a uvěřitelně, je přesně můj žánr. Autorovi se velmi dobře podařilo zvládnout prolnutí "makrosvěta" (fyzikální teorie, moderní technologie, sociologie lidstva i ta vesmírná sociologie vysvětlená v závěru) s "mikrosvětem" (psychologie hlavních postav a jejich role v příběhu). Ačkoliv je tedy téma knihy a jeho podání celkem náročné a vyžaduje od čtenáře pozornost, drží to celé pohromadě, je to uvěřitelné a především čtivé. Přes to všechno nemohu hodnotit plnou palbou a to kvůli jednomu problému. Kniha je zbytečně nafouklá. Věřím že zkrácení o čtvrtinu možná až o třetinu by knize dodalo větší dynamiku. Některé pasáže se zbytečně vlečou a některé jsou dle mého zbytečné zcela (např. ta s těmi třemi důchodci). Trochu mi to narušovalo čtenářský zážitek, který však i tak zůstal velmi dobrý. Přesto si však případných pět hvězdiček schovávám na závěrečný díl. Doufám, že se to vyplatí...

ziriant
13. dubna

Na rozdíl od některých předchozích komentátorů musím říci, že mě kniha bavila celá - nebo spíše bych řekla celá rovnoměrně stejně, těžko bych hledala nějakou slabší část. Spíš šlo o změnu děje jako takovou, ne o změnu kvality. Se závěrem zcela spokojená nejsem, hlavně poslední braková věta je opravdu pod důstojnost jakéhokoli dobrého románu. Ale dá se samozřejmě odpustit. Až na ni jde totiž o příběh opravdu originální. S prvním dílem mi přijde docela nesrovnatelný, oba se mi líbily, každý trochu jinak. Se svou slabou pamětí jsem se v čínských jménech taky docela ztrácela a trochu mě to štvalo, ale to se autorovi nedá vytýkat. Asi nejbližší mi byla poetická epizoda o vysněné dívce, sem v kontrastu dokonale zapadala. Uvidíme, co závěrečný díl.

unavensluncem
09. dubna

Rozjezd mi chvili trval, ale potom dobry. Prijde mi lepsi nez prvni dil. A jsem docela zvedav co se chysta v zaverecnem dilu.

Metroušek
10. března

Na takovou reklamu, jaká je dělána této sci-fi trilogii, rád slyším. První díl je podle mnou čtených recenzí čtenářů patrně považován za nejslabší, a velice nerad jeho relativní slabost potvrzuji. Dokud nezačne atmosféra opravdu houstnout, autor podle mne spíše tápe a hledá, jak by svůj zlatonosný nápad co nejlépe zhmotnil. To, co by podle mne šlo zhustit do několika málo kapitol, se vleče většinu knihy. Střídání žánrů, návraty do minulosti, nezáživné výslechy a zbytečné dialogy obecně... Znám nespočet sci-fi autorů, kteří by to napsali mnohem lépe. Někdo si řekne, že se autor snažil podat to "jinak" než třeba space opera, ale pořád to je jen částečně povedený pokus, a můžou mu dát cen kolik chtějí. Škrtal bych jako divý. Avšak! Nápad je velice nosný, hra je skvěle rozehrána, a těším se na zbývající dva díly. Je zde autor, který je fundovaný, zjevně rozumí klasické i moderní fyzice včetně kvantové fyziky, která je skutečným darem sci-fi autorům, a nebojí se je použít! S tímto základem bude zřejmě možné se v dalších dílech odpíchnout od současného pojetí světa a dovést trilogii k podobně ohromující vizi budoucnosti, jako se to třeba kdysi povedlo Neilu Stephensonovi v památných, a snad i bezkonkurenčních sci-fi Sníh a Diamantový věk. Kéž by! Hodnotím tedy průměrně, ačkoli nápad samotný je skutečně skvělý. Provedení však není podle mne nejšťastnější. Ale možná se to bude jiným, zejména mladším čtenářům, líbit. A proč ne? (Doufám, že za sebou mají vynikající Ready Player One: Hra začíná od Ernesta Clinea. Pokud ne, tak vřele doporučuji! Film bude určitě velkým hitem.) Tak do toho, další díly čínské ságy se už překládají! Po přečtení druhého dílu čínské ságy v angličtině musím bohužel zůstat u svého střízlivého hodnocení. Slabiny přetrvávají, a kvalitní sci-fi se rodí velmi pomalu. Děj jde kupředu převážně dlouhými dialogy, a je brzděn spoustou zbytečných fakt. Někdy mi připadá, jako by autor absolvoval roční stáž v Evropské komisi, tak moc mě irituje jeho záliba ve vymýšlení a popisu práce nejrůznějších zbytečných organizací pro boj s emzáky. Číňané jsou stále hlavními hrdiny, a ostatní národy jim buď překážejí nebo jen sekundují. Naivita Pozemšťanů je bezbřehá. Jenže bitva mezi mimozemšťany a pozemskou nebeskou flotilou je vskutku originálně pojatá a výborně napsaná, a máte se na co těšit! Třetí díl má docela spád, a je myšlenkově neuvěřitelně nabitý. Líbil se mi ze všech dílů nejvíce. Celkově bych dal trilogii čtyři hvězdičky. Za přečtení stojí, zakoupení musí zvážit každý sám, osobně si nejsem jistý, zda jsem těch cca tisíc korun, které jsem za tři anglické díly dal, nemohl investovat lépe. Dílo je vskutku originální, chytře vychází z problémů, do kterých se lidstvo může díky své chytrosti i hlouposti zároveň dostat, jako dějiště si bere celou Sluneční soustavu, dobře popisuje nebezpečí, která pro sebe navzájem mohou představovat vysoce vyspělé civilizace, a ukazuje možnosti, kudy se mohou vydat. Autor si pochopitelně musel vybírat, a trochu mne mrzí, že se více nevěnoval třeba androidům nebo nanotechnologiím, a že zpracoval dílo pouze z materialistického hlediska. Jeho skepse, odvaha rozpoutat apokalypsu, a ukázky neschopnosti vlád a organizací řešit adekvátně hrozící problémy jsou však osvěžující, a doufám, že další spisovatelé budou pokračovat v autorových stopách. Vlastně nepochybuji. Touto trilogií se podle mne sci-fi zase otevřely nové obzory, a vyrojí se řada následovníků. Rád si ty alternativní dějiny budoucnosti přečtu!

deirdre
01. března

Geniálne vymyslené! Žiadne jednoduché, prvoplánové písanie pre efekt, ale inteligentne rozvíjaná zápletka so šokujúcimi zvratmi... pričom nakoniec všetko do seba perfektne zapadne. Veľmi som si to užívala a drása mi celé JA, že nemám hneď tu a teraz pokračovanie.
Osobne ma zaujalo najmä to, ako ľudia na Zemi reagovali potom, čo sa dozvedeli, že v ďalekej budúcnosti im hrozí vyhladenie. Čo všetko boli ochotní obetovať a vykonať pre záchranu, ktorá sa ich osobne ani netýkala. Žiadna ľahostajnosť. Takmer hystéria. Neviem, neviem, či by dnes ľudia takto reagovali aj v skutočnosti. Skôr sa zdá, že je väčšine ľudstva nejaká budúcnosť úplne ukradnutá, keďže sa v mnohých ohľadoch správa spôsobom "po nás potopa" .

p.mihoc
25. února

Velmi čtivé, imaginativní, zbytečně nepřetechnizované, překvapivými zvraty napěchované pokračování emzáckého dobrodružství z pera geniálního číňana. Fascinující pohled na budoucí technologie a jejich dopad na psychiku lidstva jako celku. Přežijeme nevyhnutelný střet s Trisolorany?
Někteří věří, že země má šanci, jiní připravují plány na útěk. Nikdo však není připraven na sílu mimozemského pokroku. Zdá se, že lidstvu zvoní umíráček. Existuje však naděje a ta umírá poslední. Jedna z nejlepších fantastik jaké jsem zatím četl. Poslední díl "Death's End" má mít kolem 700 stran a dle ohlasů je nejlepší z celé trilogie. Nepředstavitelné. Prosím pospěšte si s jeho vydáním.

FrankCastle
20. února

Jak jsem si u jedničky občas říkal, že jsem asi sáhl vedle a až konec mě zlehounka navnadil na pokračování, tak u dvojky to má jednou velkou chybu...nemám trojku! Výborně vygradovaný a čekám na finále jako mladá panna na prvního šamstra. Jsem spíš na meče, sekery a kouzla, ale šikovně vypointovaný emzácký dobrodružství taky neodmítnu a tohle byla trefa na komoru.
Takže kdy má být ten závěr trilogie, prosím?

Magnat
30. ledna

Parádní druhý díl, který plynule navazuje na děj předchozí. Některé dějové zvraty (a zvláště závěr) jsou skvěle promyšlené a uvěřitelné. Těším se na závěrečný díl, protože ten má být z celé trilogie prý nejlepší.

Fulleren
30. ledna

Po prvom dieli je to jednoznačne posun vpred. Podľa môjho názoru najmä napätím i dejovou líniou. Kniha sa číta svižnejšie a aj keď je plná odhalení, ktoré sa dajú predvídať v roli hlavných postáv a niektorých prvkoch prebratých z klasickej scifi, nič to nekazí na výslednom dojme z celého príbehu. Je to niečo iné. To je možno aj spôsobené prvkami čínskych faktov (histórie a pod., ktorú autor jemne vnáža skrze postavy a ich dialógy) a deja, ktorý sa viac zameriava na túto časť populácie. A tak ako v prvom dieli to bolo niečo čo vtiahlo čitateľa viac do vnútra a držalo to tajomno, i v druhom drží čitateľa niekde podvedome mimo ten klasický štýl európskej/americkej literatúry. Je poznať pečať ázijského autora. To dodáva energiu čítať aj v prípade, keď sa musia viacnásobne kontrolovať mená a asociovať si ich, aby sa medzi nimi čitateľ nestratil. Z deja sa dá pomerne skoro vytušiť, že jedna postava bude kľúčovou. Celý dej je ale správne prepletený. Dopĺňaný technickými prvkami, ktorými sa ale vyslovene neplytvá a zapadajú logicky do celku. Takisto veľmi zaujímavo a citlivo, miestami filozoficky autor rieši dilemu života a zániku civilizácie. Páči sa mi, že jeho pohľad je nezaujatý a nepridáva moderné formy Brownovského pátosu, ktoré majú v ľudoch vyvolať senzáciu. Ale núti myslieť - čo ak a ako a byť tak súčasťou. Na konci knihy sa ten krásny dejový vrkoč nezapletie ako očakávame. Na rozdiel od prvej knihy - dej predbehne ďalšia udalosť, ktorá práve odpúta pozornosť od samotného vyvrcholenia. Ten dáva veľa o čom uvažovať ako sa bude vyvíjať a ukončí celá trilógia. A práve toto vyvrcholenie ma dostalo do vývrtky, že by som najradšej mal aj posledný diel. Ihneď :). Preto aj moje hodnotenie 5*. Už dlho ma kniha tak nedostala. Takých kníh má určite každý veľmi málo za nejakú tú dekádu. Sú to knihy čo buď chytia za srdce, alebo ponúknu niečo nové, užasné a sú tak míľnikom, položené na zaslúžené miesto v knižnici. Možno niekdo povie, že toto dielo nepatrí ku triede klasikov scifi a určite nie na vysoký piedestál ich nedotknuteľnosti - to áno, ale minimálne od súčasného autora ho hodnotím o dosť vyššie ako priemerne hodnotené scifi posledných pár rokov.

Ghandimaster
29. ledna

Ještěže jsem na sérii nezanevřel po slabším prvním díle. Druhý je totiž mnohem lepší než první. Kniha neustále graduje a posouvá se svými teoriemi zběsile kupředu. Nejvíce mě dostala právě uvěřitelnost, jak vědecká, tak filozofická. Po přečtení jsem neměl ten pomíjivý pocit z hezké pohádky ale cítil jsem tíhu vesmíru a doopravdy věřím v teorii "temného lesa". Tleskám a těším se na třetí díl.

simlenka
17. ledna

Prvních pár stran mi dělalo problém se zorientovat, pak už jsem se jen těžko odtrhavala od čtení. Běžně scifi nečtu, netuším jak si kniha stojí v porovnání s ostatními v tomto žánru, ale pro mě byla neuvěřitelně čtivá a poutavá. Plány meditátorů, technologie budoucnosti a vůbec vše mi přišlo skvěle promyšlené! Nemůžu hodnotit jinak než plným počtem a netrpělivě čekat na závěrečný díl.

Corso
07. ledna

Subjektivne... stracal som sa v cinskych menach, po nejakej 150 strane som sa na to vykaslal a sledoval len dej. A pritom ich tam akoze nie je 300. A neviem cim to bolo ale vzdy som nejak tusil kam to dalej pojde a naozaj sa to tym smerom aj uberalo a skoncilo to zatial tak ako som predpokladal. PTT sa mi preto zda trosku originalnejsie a objavnejsie. Kazdopadne scifarna ktora sa oplati precitat.
SPOILER ALLERT... chvilu som myslel ze ta uzasna buducnost ludstva bude len navodena drogami alebo "some kind of matrix" :)

Jiří.H
04. ledna

Dočteno 1.1.2018. Má první a nedivil bych se kdyby i nejlepší kniha pro následujících dvanáct měsíců tohoto roku.

Nelly
21.12.2017

Skvělý mix vědy, fantazie, psychologie i filosofie - možná se Vám během čtení bude trochu točit hlava z některých vědeckých pojmů, možná budete trpět mírnou amnézií co se týče čínských jmen (zvláště pokud jste první díl četli s větším časovým odstupem), ale prozření na konci za všechno stojí. Těžší kniha, ale určitě ji doporučuji - ani by nemusel být další díl (ale těším se na něj, jistě má ještě čím překvapit).

Steew
10.12.2017

Dočteno. Skvělé a lepší než jednička! Myšlenka na konci mě každopádně dostala. Těším se na závěrečný díl!Autor a jeho další knihy

Liou Cch

Liou Cch'-sin
čínská, 1963

Podobné knihy

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených12x
v Přečtených115x
v Čtenářské výzvě3x
v Doporučených10x
v Knihotéce83x
v Chystám se číst114x
v Chci si koupit40x