Temný les

Dlouho utajovaná pravda o chystané mimozemské invazi, k níž má dojít za čtyři sta let, byla konečně odhalena a Země se vzpamatovává ze šoku. Zrádci a kolaboranti byli sice rozprášeni, na Zemi však působí sofony, subatomární vyzvědači Trisolaranů, před nimiž není úkrytu a jejichž prostřednictvím se nepřítel okamžitě dozví i o těch nejtajnějších obranných plánech lidstva. Existuje jen jedno místo, kam sofony nedohlédnou — do lidského nitra. Organizace spojených národů proto světu představí čtyři jedince, do nichž vkládá svou poslední zoufalou naději: tři uznávané myslitele, vojevůdce a stratégy a jednoho obyčejného, druhořadého sociologa. Luo Ťi se ocitá v centru celosvětové pozornosti, aniž tuší, proč byl vybrán a co se od něj čeká. Ví jen, že je jediným člověkem na Zemi, kterého se Trisolarané bojí....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/345285/temny-les-VCP-345285.jpg 4.511
Série:

Vzpomínka na Zemi (2.)

Originální název:

The Dark Forest (2008)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Host
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (5)

Přidat komentář
Steew
10. prosince

Dočteno. Skvělé a lepší než jednička! Myšlenka na konci mě každopádně dostala. Těším se na závěrečný díl!

SONP
04. prosince

Není moc knih, které se odehrávají v časovém rozpětí dvou set let a které tím vzdáleně připomínají Nadaci. A Temný les je jednou z nich. Na rozdíl od předchozích recenzentů jsem víc ocenil první meditátorskou a rozvleklejší část, odehrávající se ještě v naší době. Zaujalo mne totiž hlavní téma této části, spočívající v tom, že se lidstvo zabývá přípravou na konflikt, který se odehraje daleko v budoucnu a kterého se většina lidí nemá šanci dožít (až na ty, kteří do budoucnosti "odcestují" prostřednictvím hibernace). Druhá část z 23. století už byla na mne nejdříve trochu více vojenská, ale hlavní zvrat knihy tento problém záhy vyřešil. A líbil se mi také charakter hlavní postavy - mimoňského a flegmatického meditátora. Celkově o ždibec méně zábavné než první díl, ale stále skvělé! 90%

gonga
28. listopadu

Problém tří těles jsem víceméně ztrhal a u této knihy jsem si dlouho myslel, že tomu nebude jinak, přesně první dvě části , o kterých jsem přesvědčen, že byly rozvláčné a nepříliš zajímavé. Skoro jsem měl pocit, že Problém tří těles a dvě úvodní části Temného lesa psal někdo jiný než samotný Temný les (třetí část Temného lesa se jmenuje Temný les). Zdá se mi , že Liou Cch'-sin je silný v těch situacích , kdy se zabývá fyzikou a slabší, když buduje postavy. Bylo pro mě velice obtížné zapamatovat si všechny postavy a získat k nim nějaký vztah, velká část mi jich byla naprosto lhostejná, vyjma samozřejmě hlavního hrdiny, ale i ten mě zajímal jen proto, že s jeho existencí bylo spjaté tajemství, jehož rozuzlení jsme se dozvěděli na konci brilantní stejnojmenné třetí části Temného lesa. Když jsem začal číst tu, nevycházel jsem z údivu nad tím, jak dobře byla vymyšlená a jak do sebe zápletka konečně začala zapadat. Bohužel jsem ale musel přečíst cca 400 stran balastu než jsem se k ní dostal. Kdyby Problém tří těles a celý Temný les byly napsány jako tato část, vynášel bych je do nebes. Pevně doufám, že ve Vzpomínce na Zemi autor nepolevil a zopakuje tuto nádheru. P.S. Vzhledem k tomu, co jsem se o posledním dílu , který se v aj jmenuje Deth´s end , dočetl -tedy, že až tady přestal autor tvořit literaturu a napsal hard core sci-fi pro sebe a fanoušky, začínám být přesvědčený , a napovídají to i ohlasy ze zahraničí, že poslední díl bude z celé trilogie nejlepší.

Tyet
18. listopadu

Sci-fi Temný les Liou Cch'-sina je v mnoha ohledech lepší než první díl trilogie s názvem Problém tří těles. Zpočátku mi trochu vadil přepjatě zářivě futuristicky pojatý popis budoucnosti, připadala jsem si jako v Neználkovi na Měsíci. Postupující děj mě ale vyvedl z omylu a selanka byla ta tam. Jde o to, že chování veškerých vesmírných civilizací funguje na principu Temného lesa – Vzájemně se nevidíme, ale jakmile spatříme světýlko pod stromy (rozuměj lokalizujeme obydlenou planetu ve vesmíru), musíme zabít, nebo budeme sami zabiti. Veškeré alternativy směřují vždy ke shodnému výsledku, jiný scénář není z principu možný. Závěr byl ale přesně takový, jaký mám u dobré a klasické sci-fi ráda. Vlastně to mám ráda třeba i u Predátora se Schwarzeneggerem nebo v knížce Marťan od Andy Weira. Ve všem tom marasmu destrukce a ničení planety Země snad ještě můžeme vykřesat hrdost na lidskou nezdolnost a důvtip. Takže doufám, že to s námi nakonec dobře dopadne a za takovou naději jsem ráda.

KarlosCV
08. listopadu

Ještě lepší než Problém tří těles, přičemž první díl byl nářez sám o sobě. Liou si znovu hraje s očekáváními čtenáře. Začíná zvolna a čtenář si jako u prvního dílu říká, že XY nedává smysl, že to je blbost a že to autor nemůže dotáhnout do smysluplného konce, jen aby pak zůstal zírat s otevřenou pusou, jak všechno do sebe zapadá. V poslední třetině se knížka doslova nedá odložit. To, jak na konci autor se čtenáři mává, to se fakt často nevidí. Poslední díl trilogie je prý ještě lepší, což si prostě neumím představit. Ještě že Liou má podstatně lepší představivost než já. Nebo kterýkoli jiný autor SF, kterého jsem kdy četl.


Autor a jeho další knihy

Liou Cch

Liou Cch'-sin
čínská, 1963

Podobné knihy

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených6x
v Přečtených11x
v Doporučených2x
v Knihotéce13x
v Chystám se číst50x
v Chci si koupit28x