Temný les

Dlouho utajovaná pravda o chystané mimozemské invazi, k níž má dojít za čtyři sta let, byla konečně odhalena a Země se vzpamatovává ze šoku. Zrádci a kolaboranti byli sice rozprášeni, na Zemi však působí sofony, subatomární vyzvědači Trisolaranů, před nimiž není úkrytu a jejichž prostřednictvím se nepřítel okamžitě dozví i o těch nejtajnějších obranných plánech lidstva. Existuje jen jedno místo, kam sofony nedohlédnou — do lidského nitra. Organizace spojených národů proto světu představí čtyři jedince, do nichž vkládá svou poslední zoufalou naději: tři uznávané myslitele, vojevůdce a stratégy a jednoho obyčejného, druhořadého sociologa. Luo Ťi se ocitá v centru celosvětové pozornosti, aniž tuší, proč byl vybrán a co se od něj čeká. Ví jen, že je jediným člověkem na Zemi, kterého se Trisolarané bojí....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/345285/temny-les-VCP-345285.jpg 4.476

Vzpomínka na Zemi (2.)

The Dark Forest (2008)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Host

radim9968

Uprimne se divim, proc je druhy dil serie vyrazne lepe hodnoceny nez dil prvni...za me je druhy dil, takovy smutnejsi, mene rozmachly, skoky v case jdou velmi rychle a chybi mi vyrazne rozepsany dej okoli a postav...proste skok, lehci popis a co delaji postavy...v prvnim dile me dokazal privest, az na pokraj plneho blaha, kdyz nevyrcene otazky postupne nasly sve odpovedi, zde jakoby odpovedi nebyly, jen prosta konstatovani...ja jsem byl lehce zklaman, cekal jsem stejny prubeh jako u prvniho dilu, dostal jsem neco trochu jineho a pribeh, ktery jede jinak....ale pozitiva jsou jak je popsano cekani na flotilu, pak me rozsekala pasaz od sonde a kompletni hvezdne flotile, to jsem si musel jit dat panaka a pak si to precist znovu, a pak me prekvapil zaver, ikdyz porad v tom lita trochu nelogicnosti...nicmene jedna nejlepsich sci-fi knih zanru co jsem kdy cetl, hladove cekam na vyvrcholeni serie a hodnotim trochu hure nez prvni dil....

Attia

Myslím, že tohle je na mě jakožto osmnáctiletou dívku, která fyzice doopravdy moc nerozumí, až moc složité a hluboké. :D

raidmnoid

Očekával jsem víc. V některých chvílích jsem se opravdu nudil. Na druhou stranu základní paradigmata, na kterých je postavena civilizace, jsou v knihe velice hezky popsány.

soukroma

Po dočtení Problému tří těles jsem se hned vrhla na druhý díl, ale výsledkem je zklamání: od slibného prvního dílu se liší snad vším, zejména obsahem zaměřeným zejména na světovou politiku a vojenství, lidskou problematiku správy Země, nikoli vědecké a technické otazníky. Od základů mi neseděl celý záchranný (?) projekt Mandala. Navíc není tentokrát kniha prakticky nijak členěna - do kratších úseků, kapitol apod. a přitom obsah nabral oproti prvnímu dílu dalších 200 stran, takže se to výrazně hůře četlo. Ve výsledku mne to už nezaujalo. 50%
Pozn.: Temný les dle mého vyžaduje znalost Problému tří těles, jinak je čtenář naprosto ztracený.

Úvodní putování mravence brázdami náhrobku bylo ovšem úžasné - docela představitelné a hlavně uvěřitelné "myšlenkové" a paměťové pochody.

Skáča

Pokračování opět super! Už se těším na další díl :)

vlcka

Z druhých a dalších dílů mívám obavy. Dost často se totiž stane, že počáteční jiskra zmizí a příběh se rozplizne do neurčita v pokusu o natažení něčeho, co bylo původně pevné a stabilní. Temný les nejen, že počáteční kvalitu udržel, dokonce se mi zdál být ještě o něco lepší, než Problém tří těles. Nevadily mi ani některé pomalejší pasáže a odbočky od hlavního proudu. Projekt Mandala mě dokázal udržet ve střehu, líbila se mi sociologie (v rámci lidstva i ta vesmírná) psychologie jednotlivých postav, bavilo mě u knihy přemýšlet, uvažovat nad plány i vývojem a vlastní předpoklady pak srovnávat s přečteným. A už se těším na třetí díl!

Thrawn89

Stejně jako první díl, je i Temný les mimořádně originální sci-fi záležitostí. Kontakt naší civilizace s civilizací mimozemskou, navíc pokud je popsán velmi realisticky a uvěřitelně, je přesně můj žánr. Autorovi se velmi dobře podařilo zvládnout prolnutí "makrosvěta" (fyzikální teorie, moderní technologie, sociologie lidstva i ta vesmírná sociologie vysvětlená v závěru) s "mikrosvětem" (psychologie hlavních postav a jejich role v příběhu). Ačkoliv je tedy téma knihy a jeho podání celkem náročné a vyžaduje od čtenáře pozornost, drží to celé pohromadě, je to uvěřitelné a především čtivé. Přes to všechno nemohu hodnotit plnou palbou a to kvůli jednomu problému. Kniha je zbytečně nafouklá. Věřím že zkrácení o čtvrtinu možná až o třetinu by knize dodalo větší dynamiku. Některé pasáže se zbytečně vlečou a některé jsou dle mého zbytečné zcela (např. ta s těmi třemi důchodci). Trochu mi to narušovalo čtenářský zážitek, který však i tak zůstal velmi dobrý. Přesto si však případných pět hvězdiček schovávám na závěrečný díl. Doufám, že se to vyplatí...

ziriant

Na rozdíl od některých předchozích komentátorů musím říci, že mě kniha bavila celá - nebo spíše bych řekla celá rovnoměrně stejně, těžko bych hledala nějakou slabší část. Spíš šlo o změnu děje jako takovou, ne o změnu kvality. Se závěrem zcela spokojená nejsem, hlavně poslední braková věta je opravdu pod důstojnost jakéhokoli dobrého románu. Ale dá se samozřejmě odpustit. Až na ni jde totiž o příběh opravdu originální. S prvním dílem mi přijde docela nesrovnatelný, oba se mi líbily, každý trochu jinak. Se svou slabou pamětí jsem se v čínských jménech taky docela ztrácela a trochu mě to štvalo, ale to se autorovi nedá vytýkat. Asi nejbližší mi byla poetická epizoda o vysněné dívce, sem v kontrastu dokonale zapadala. Uvidíme, co závěrečný díl.

unavensluncem

Rozjezd mi chvili trval, ale potom dobry. Prijde mi lepsi nez prvni dil. A jsem docela zvedav co se chysta v zaverecnem dilu.

Metroušek

Na takovou reklamu, jaká je dělána této sci-fi trilogii, rád slyším. První díl je podle mnou čtených recenzí čtenářů patrně považován za nejslabší, a velice nerad jeho relativní slabost potvrzuji. Dokud nezačne atmosféra opravdu houstnout, autor podle mne spíše tápe a hledá, jak by svůj zlatonosný nápad co nejlépe zhmotnil. To, co by podle mne šlo zhustit do několika málo kapitol, se vleče většinu knihy. Střídání žánrů, návraty do minulosti, nezáživné výslechy a zbytečné dialogy obecně... Znám nespočet sci-fi autorů, kteří by to napsali mnohem lépe. Někdo si řekne, že se autor snažil podat to "jinak" než třeba space opera, ale pořád to je jen částečně povedený pokus, a můžou mu dát cen kolik chtějí. Škrtal bych jako divý. Avšak! Nápad je velice nosný, hra je skvěle rozehrána, a těším se na zbývající dva díly. Je zde autor, který je fundovaný, zjevně rozumí klasické i moderní fyzice včetně kvantové fyziky, která je skutečným darem sci-fi autorům, a nebojí se je použít! S tímto základem bude zřejmě možné se v dalších dílech odpíchnout od současného pojetí světa a dovést trilogii k podobně ohromující vizi budoucnosti, jako se to třeba kdysi povedlo Neilu Stephensonovi v památných, a snad i bezkonkurenčních sci-fi Sníh a Diamantový věk. Kéž by! Hodnotím tedy průměrně, ačkoli nápad samotný je skutečně skvělý. Provedení však není podle mne nejšťastnější. Ale možná se to bude jiným, zejména mladším čtenářům, líbit. A proč ne? (Doufám, že za sebou mají vynikající Ready Player One: Hra začíná od Ernesta Clinea. Pokud ne, tak vřele doporučuji! Film bude určitě velkým hitem.) Tak do toho, další díly čínské ságy se už překládají! Po přečtení druhého dílu čínské ságy v angličtině musím bohužel zůstat u svého střízlivého hodnocení. Slabiny přetrvávají, a kvalitní sci-fi se rodí velmi pomalu. Děj jde kupředu převážně dlouhými dialogy, a je brzděn spoustou zbytečných fakt. Někdy mi připadá, jako by autor absolvoval roční stáž v Evropské komisi, tak moc mě irituje jeho záliba ve vymýšlení a popisu práce nejrůznějších zbytečných organizací pro boj s emzáky. Číňané jsou stále hlavními hrdiny, a ostatní národy jim buď překážejí nebo jen sekundují. Naivita Pozemšťanů je bezbřehá. Jenže bitva mezi mimozemšťany a pozemskou nebeskou flotilou je vskutku originálně pojatá a výborně napsaná, a máte se na co těšit! Třetí díl má docela spád, a je myšlenkově neuvěřitelně nabitý. Líbil se mi ze všech dílů nejvíce. Celkově bych dal trilogii čtyři hvězdičky. Za přečtení stojí, zakoupení musí zvážit každý sám, osobně si nejsem jistý, zda jsem těch cca tisíc korun, které jsem za tři anglické díly dal, nemohl investovat lépe. Dílo je vskutku originální, chytře vychází z problémů, do kterých se lidstvo může díky své chytrosti i hlouposti zároveň dostat, jako dějiště si bere celou Sluneční soustavu, dobře popisuje nebezpečí, která pro sebe navzájem mohou představovat vysoce vyspělé civilizace, a ukazuje možnosti, kudy se mohou vydat. Autor si pochopitelně musel vybírat, a trochu mne mrzí, že se více nevěnoval třeba androidům nebo nanotechnologiím, a že zpracoval dílo pouze z materialistického hlediska. Jeho skepse, odvaha rozpoutat apokalypsu, a ukázky neschopnosti vlád a organizací řešit adekvátně hrozící problémy jsou však osvěžující, a doufám, že další spisovatelé budou pokračovat v autorových stopách. Vlastně nepochybuji. Touto trilogií se podle mne sci-fi zase otevřely nové obzory, a vyrojí se řada následovníků. Rád si ty alternativní dějiny budoucnosti přečtu!

deirdre

Geniálne vymyslené! Žiadne jednoduché, prvoplánové písanie pre efekt, ale inteligentne rozvíjaná zápletka so šokujúcimi zvratmi... pričom nakoniec všetko do seba perfektne zapadne. Veľmi som si to užívala a drása mi celé JA, že nemám hneď tu a teraz pokračovanie.
Osobne ma zaujalo najmä to, ako ľudia na Zemi reagovali potom, čo sa dozvedeli, že v ďalekej budúcnosti im hrozí vyhladenie. Čo všetko boli ochotní obetovať a vykonať pre záchranu, ktorá sa ich osobne ani netýkala. Žiadna ľahostajnosť. Takmer hystéria. Neviem, neviem, či by dnes ľudia takto reagovali aj v skutočnosti. Skôr sa zdá, že je väčšine ľudstva nejaká budúcnosť úplne ukradnutá, keďže sa v mnohých ohľadoch správa spôsobom "po nás potopa" .

p.mihoc

Velmi čtivé, imaginativní, zbytečně nepřetechnizované, překvapivými zvraty napěchované pokračování emzáckého dobrodružství z pera geniálního číňana. Fascinující pohled na budoucí technologie a jejich dopad na psychiku lidstva jako celku. Přežijeme nevyhnutelný střet s Trisolorany?
Někteří věří, že země má šanci, jiní připravují plány na útěk. Nikdo však není připraven na sílu mimozemského pokroku. Zdá se, že lidstvu zvoní umíráček. Existuje však naděje a ta umírá poslední. Jedna z nejlepších fantastik jaké jsem zatím četl. Poslední díl "Death's End" má mít kolem 700 stran a dle ohlasů je nejlepší z celé trilogie. Nepředstavitelné. Prosím pospěšte si s jeho vydáním.

FrankCastle

Jak jsem si u jedničky občas říkal, že jsem asi sáhl vedle a až konec mě zlehounka navnadil na pokračování, tak u dvojky to má jednou velkou chybu...nemám trojku! Výborně vygradovaný a čekám na finále jako mladá panna na prvního šamstra. Jsem spíš na meče, sekery a kouzla, ale šikovně vypointovaný emzácký dobrodružství taky neodmítnu a tohle byla trefa na komoru.
Takže kdy má být ten závěr trilogie, prosím?

Magnat

Parádní druhý díl, který plynule navazuje na děj předchozí. Některé dějové zvraty (a zvláště závěr) jsou skvěle promyšlené a uvěřitelné. Těším se na závěrečný díl, protože ten má být z celé trilogie prý nejlepší.

Fulleren

Po prvom dieli je to jednoznačne posun vpred. Podľa môjho názoru najmä napätím i dejovou líniou. Kniha sa číta svižnejšie a aj keď je plná odhalení, ktoré sa dajú predvídať v roli hlavných postáv a niektorých prvkoch prebratých z klasickej scifi, nič to nekazí na výslednom dojme z celého príbehu. Je to niečo iné. To je možno aj spôsobené prvkami čínskych faktov (histórie a pod., ktorú autor jemne vnáža skrze postavy a ich dialógy) a deja, ktorý sa viac zameriava na túto časť populácie. A tak ako v prvom dieli to bolo niečo čo vtiahlo čitateľa viac do vnútra a držalo to tajomno, i v druhom drží čitateľa niekde podvedome mimo ten klasický štýl európskej/americkej literatúry. Je poznať pečať ázijského autora. To dodáva energiu čítať aj v prípade, keď sa musia viacnásobne kontrolovať mená a asociovať si ich, aby sa medzi nimi čitateľ nestratil. Z deja sa dá pomerne skoro vytušiť, že jedna postava bude kľúčovou. Celý dej je ale správne prepletený. Dopĺňaný technickými prvkami, ktorými sa ale vyslovene neplytvá a zapadajú logicky do celku. Takisto veľmi zaujímavo a citlivo, miestami filozoficky autor rieši dilemu života a zániku civilizácie. Páči sa mi, že jeho pohľad je nezaujatý a nepridáva moderné formy Brownovského pátosu, ktoré majú v ľudoch vyvolať senzáciu. Ale núti myslieť - čo ak a ako a byť tak súčasťou. Na konci knihy sa ten krásny dejový vrkoč nezapletie ako očakávame. Na rozdiel od prvej knihy - dej predbehne ďalšia udalosť, ktorá práve odpúta pozornosť od samotného vyvrcholenia. Ten dáva veľa o čom uvažovať ako sa bude vyvíjať a ukončí celá trilógia. A práve toto vyvrcholenie ma dostalo do vývrtky, že by som najradšej mal aj posledný diel. Ihneď :). Preto aj moje hodnotenie 5*. Už dlho ma kniha tak nedostala. Takých kníh má určite každý veľmi málo za nejakú tú dekádu. Sú to knihy čo buď chytia za srdce, alebo ponúknu niečo nové, užasné a sú tak míľnikom, položené na zaslúžené miesto v knižnici. Možno niekdo povie, že toto dielo nepatrí ku triede klasikov scifi a určite nie na vysoký piedestál ich nedotknuteľnosti - to áno, ale minimálne od súčasného autora ho hodnotím o dosť vyššie ako priemerne hodnotené scifi posledných pár rokov.

Ghandimaster

Ještěže jsem na sérii nezanevřel po slabším prvním díle. Druhý je totiž mnohem lepší než první. Kniha neustále graduje a posouvá se svými teoriemi zběsile kupředu. Nejvíce mě dostala právě uvěřitelnost, jak vědecká, tak filozofická. Po přečtení jsem neměl ten pomíjivý pocit z hezké pohádky ale cítil jsem tíhu vesmíru a doopravdy věřím v teorii "temného lesa". Tleskám a těším se na třetí díl.

simlenka

Prvních pár stran mi dělalo problém se zorientovat, pak už jsem se jen těžko odtrhavala od čtení. Běžně scifi nečtu, netuším jak si kniha stojí v porovnání s ostatními v tomto žánru, ale pro mě byla neuvěřitelně čtivá a poutavá. Plány meditátorů, technologie budoucnosti a vůbec vše mi přišlo skvěle promyšlené! Nemůžu hodnotit jinak než plným počtem a netrpělivě čekat na závěrečný díl.

Corso

Subjektivne... stracal som sa v cinskych menach, po nejakej 150 strane som sa na to vykaslal a sledoval len dej. A pritom ich tam akoze nie je 300. A neviem cim to bolo ale vzdy som nejak tusil kam to dalej pojde a naozaj sa to tym smerom aj uberalo a skoncilo to zatial tak ako som predpokladal. PTT sa mi preto zda trosku originalnejsie a objavnejsie. Kazdopadne scifarna ktora sa oplati precitat.
SPOILER ALLERT... chvilu som myslel ze ta uzasna buducnost ludstva bude len navodena drogami alebo "some kind of matrix" :)

Jiří.H

Dočteno 1.1.2018. Má první a nedivil bych se kdyby i nejlepší kniha pro následujících dvanáct měsíců tohoto roku.

Nelly
21.12.2017

Skvělý mix vědy, fantazie, psychologie i filosofie - možná se Vám během čtení bude trochu točit hlava z některých vědeckých pojmů, možná budete trpět mírnou amnézií co se týče čínských jmen (zvláště pokud jste první díl četli s větším časovým odstupem), ale prozření na konci za všechno stojí. Těžší kniha, ale určitě ji doporučuji - ani by nemusel být další díl (ale těším se na něj, jistě má ještě čím překvapit).

Steew
10.12.2017

Dočteno. Skvělé a lepší než jednička! Myšlenka na konci mě každopádně dostala. Těším se na závěrečný díl!

SONP
04.12.2017

Není moc knih, které se odehrávají v časovém rozpětí dvou set let a které tím vzdáleně připomínají Nadaci. A Temný les je jednou z nich. Na rozdíl od předchozích recenzentů jsem víc ocenil první meditátorskou a rozvleklejší část, odehrávající se ještě v naší době. Zaujalo mne totiž hlavní téma této části, spočívající v tom, že se lidstvo zabývá přípravou na konflikt, který se odehraje daleko v budoucnu a kterého se většina lidí nemá šanci dožít (až na ty, kteří do budoucnosti "odcestují" prostřednictvím hibernace). Druhá část z 23. století už byla na mne nejdříve trochu více vojenská, ale hlavní zvrat knihy tento problém záhy vyřešil. A líbil se mi také charakter hlavní postavy - mimoňského a flegmatického meditátora. Celkově o ždibec méně zábavné než první díl, ale stále skvělé! 90%

gonga
28.11.2017

Problém tří těles jsem víceméně ztrhal a u této knihy jsem si dlouho myslel, že tomu nebude jinak, přesně první dvě části , o kterých jsem přesvědčen, že byly rozvláčné a nepříliš zajímavé. Skoro jsem měl pocit, že Problém tří těles a dvě úvodní části Temného lesa psal někdo jiný než samotný Temný les (třetí část Temného lesa se jmenuje Temný les). Zdá se mi , že Liou Cch'-sin je silný v těch situacích , kdy se zabývá fyzikou a slabší, když buduje postavy. Bylo pro mě velice obtížné zapamatovat si všechny postavy a získat k nim nějaký vztah, velká část mi jich byla naprosto lhostejná, vyjma samozřejmě hlavního hrdiny, ale i ten mě zajímal jen proto, že s jeho existencí bylo spjaté tajemství, jehož rozuzlení jsme se dozvěděli na konci brilantní stejnojmenné třetí části Temného lesa. Když jsem začal číst tu, nevycházel jsem z údivu nad tím, jak dobře byla vymyšlená a jak do sebe zápletka konečně začala zapadat. Bohužel jsem ale musel přečíst cca 400 stran balastu než jsem se k ní dostal. Kdyby Problém tří těles a celý Temný les byly napsány jako tato část, vynášel bych je do nebes. Pevně doufám, že ve Vzpomínce na Zemi autor nepolevil a zopakuje tuto nádheru. P.S. Vzhledem k tomu, co jsem se o posledním dílu , který se v aj jmenuje Deth´s end , dočetl -tedy, že až tady přestal autor tvořit literaturu a napsal hard core sci-fi pro sebe a fanoušky, začínám být přesvědčený , a napovídají to i ohlasy ze zahraničí, že poslední díl bude z celé trilogie nejlepší.

Tyet
18.11.2017

Sci-fi Temný les Liou Cch'-sina je v mnoha ohledech lepší než první díl trilogie s názvem Problém tří těles. Zpočátku mi trochu vadil přepjatě zářivě futuristicky pojatý popis budoucnosti, připadala jsem si jako v Neználkovi na Měsíci. Postupující děj mě ale vyvedl z omylu a selanka byla ta tam. Jde o to, že chování veškerých vesmírných civilizací funguje na principu Temného lesa – Vzájemně se nevidíme, ale jakmile spatříme světýlko pod stromy (rozuměj lokalizujeme obydlenou planetu ve vesmíru), musíme zabít, nebo budeme sami zabiti. Veškeré alternativy směřují vždy ke shodnému výsledku, jiný scénář není z principu možný. Závěr byl ale přesně takový, jaký mám u dobré a klasické sci-fi ráda. Vlastně to mám ráda třeba i u Predátora se Schwarzeneggerem nebo v knížce Marťan od Andy Weira. Ve všem tom marasmu destrukce a ničení planety Země snad ještě můžeme vykřesat hrdost na lidskou nezdolnost a důvtip. Takže doufám, že to s námi nakonec dobře dopadne a za takovou naději jsem ráda.

KarlosCV
08.11.2017

Ještě lepší než Problém tří těles, přičemž první díl byl nářez sám o sobě. Liou si znovu hraje s očekáváními čtenáře. Začíná zvolna a čtenář si jako u prvního dílu říká, že XY nedává smysl, že to je blbost a že to autor nemůže dotáhnout do smysluplného konce, jen aby pak zůstal zírat s otevřenou pusou, jak všechno do sebe zapadá. V poslední třetině se knížka doslova nedá odložit. To, jak na konci autor se čtenáři mává, to se fakt často nevidí. Poslední díl trilogie je prý ještě lepší, což si prostě neumím představit. Ještě že Liou má podstatně lepší představivost než já. Nebo kterýkoli jiný autor SF, kterého jsem kdy četl.

Liou Cch

Liou Cch'-sin