Temný les

Dlouho utajovaná pravda o chystané mimozemské invazi, k níž má dojít za čtyři sta let, byla konečně odhalena a Země se vzpamatovává ze šoku. Zrádci a kolaboranti byli sice rozprášeni, na Zemi však působí sofony, subatomární vyzvědači Trisolaranů, před nimiž není úkrytu a jejichž prostřednictvím se nepřítel okamžitě dozví i o těch nejtajnějších obranných plánech lidstva. Existuje jen jedno místo, kam sofony nedohlédnou — do lidského nitra. Organizace spojených národů proto světu představí čtyři jedince, do nichž vkládá svou poslední zoufalou naději: tři uznávané myslitele, vojevůdce a stratégy a jednoho obyčejného, druhořadého sociologa. Luo Ťi se ocitá v centru celosvětové pozornosti, aniž tuší, proč byl vybrán a co se od něj čeká. Ví jen, že je jediným člověkem na Zemi, kterého se Trisolarané bojí....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/345285/temny-les-VCP-345285.jpg 4.5213

Vzpomínka na Zemi (2.)

The Dark Forest (三体•II•黑暗森林) (2008)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Host

Johncze

Nejlepší počtení za poslední dobu a spolu s Nadací prozatím nejlepší sci-fi. Výborně, až snad geniálně, vymyšlený příběh, postavy a zvraty a přitom je to skvěle napsáno, takže se to výborně čte - hltá. Navíc to celé dává i smysl a člověk nad tím může i popřemýšlet. Výsledek ještě o kus převyšuje první díl.

Ventimiglia

Dokonalé čtení pro všechny, kdo nemilují předvídatelné knihy: když už někdy náhodou mám pocit, že vím, kam to směřuje, vzápětí přijde zvrat a všechno je jinak. A konečně vím, proč se to jmenuje Temný les!:) Jako bonus působivé popisy vesmíru, technologií i katastrof. A velká dávka existenciální skepse. Přežití je primární potřeba každé civilizace. Civilizace se neustále rozvíjí a šíří, ale celková hmota ve vesmíru zůstává konstantní. Řetězec podezření se rozjíždí. Jdu si přečíst trojku.

B4LU

Je mi líto, ale tohle je výrazně horší než P3.
Kniha je na to, kolik děje v sobě obsahuje, neúnosně dlouhá. Na rozdíl od P3, kde všechny pasáže (nebo jejich většina) nakonec zaklapnou do celkové mozaiky, tady z nich velká část vyzní úplně do ztracena - a jedná se o celé příběhové linie valné většiny postav (jejichž osud je v některých případech opravdové zklamání - třeba Pej-Chaj).
Popis budoucnosti lidstva na mě působil hrozně uměle a celkově nereálně, nebo možná jen... nevýrazně? Já nevím. Samostatné flotily byly dobrý nápad, ale civilizace na povrchu Země byla velmi... zvláštní, mírně řečeno.
Už někdy od půlky knihy jsem se proti tomuhle obrnil v naději, že mi tyhle nedostatky alespoň vynahradí závěr, jenže opět bohužel. Celá pointa Temného lesa je popsaná na posledních pár stranách, a rozhodně nemá takovou váhu jako závěr P3 - jasně, je taková sympaticky pochmurná, ale v podstatě jde zcela v souladu s P3 a až tak překvapivá mi nepřišla (plus je téměř vzápětí vyvrácena tím, že vznikne spolupráce).
Les pro mě po P3 představuje zklamání. Třetí díl mám díky svému záchvatu nadšení z P3 koupený taky, ale popravdě nevím, jak moc se mi do něj nyní chce.

michal3736

WoW...ten konec ? Pecka !!!

rudolf2639

Lepší než jednička naprosto strhující děj za 7 hodin jsem to zhltnul. Promiň Ježíšku ;-) je to perfektní trochu scifi detektivka a naprosto drtivá fantazie autora o naší společnosti. Dokonale propracované postavy. Stačí dvojka a jednička. Trojku nepotřebujete.

Fondis

To je prostě skvělé!!!

azzies

Jako druhý díl série velice slušné čtení. Tady už to trochu víc odsýpá a docela dost se toho děje. Většina děje ale dává smysl a jen velice těžko se kniha odkládá,dokud není dočtená

wildavk

2 díl série mi připadal ještě lepší a pro mě překvapivé vyústění. tato serie opravdu stojí za to přečíst.

petr9807
09.12.2018

Předchozí díl mne totálně pohltil, proto jsem s přečtením pokračování neváhal. Ze začátku jsem byl dost zklamaný. Připadalo mi, že autor vždy přijde s něčím poutavým, ale pak udělá krok zpět. Od poloviny knihy jsem ale na vše zapomněl. Takový spád jsem nečekal. Kniha jednoznačně dostála své pověsti. Pro mě se automaticky řadí po bok sci-fi klasik.

Haluz_Horka
04.12.2018

Uzasna kniha, tesim se na 3.dil.

Markýz1409
28.11.2018

Tak dočteno. A lituji toho.Byly to tak výborné knížky, že budu tento žánr vždy porovnávat s touto trilogií. Fantasticky napsané,logicky vysvětlené.Nikdy se nedostanete tak daleko do budoucnosti jak s touto trilogií. Vřele doporučuji.

elpablos
25.11.2018

První díl se mi líbil ale chápal jsem, že to není čtení pro každého. Přesto mi udivovala neskutečná představivost autora.
To jsem ještě nečekal, jak to vygraduje v druhém dílu. Knížku jsem četl jedním dechem a každou chvíli přicházely zvraty, nečekané zvraty.
Oproti jiným knihám jsem nedokázal dohlédnout za roh a jen fascinovaně hltal stránku za stránkou s očekáváním, co vykreslí autorova představivost.
Jediná věc, kterou jsem prolomil byla, jak funguje kouzlo a namísto zklamání přišla spíš radost, že jsem vše pochopil správně.
Opravdu klobouk dolů před tímto univerzem, za mě jednoznačně jedno z nejlepších sci-fi.
A to poslední díl údajně strčí předchozí dva do kapsy. Je to vůbec možné? Pojďme to zjistit :-)

tom_kladno
15.11.2018

Pustil jsem se do pokračování Problému tří těles s mírnou obavou, že bude horší než první díl. Navíc vždy trochu váhám, pokud má kniha tolik stran. Ovšem obavy nebyly na místě. Děj se úžasně vyvíjí, nemáte problém se vcítit do postav, do děje, do základních otázek lidství, které kniha otevírá. No a trocha toho defétismu musí ke konci přepadnout každého čtenáře. Ovšem ten konec! To nepotřebuje ani komentář. Jediné, co měly pro mě první dvě knihy společného na mínusový bod, jsou jména. Prostě jsem se nebyl schopný naladit a ze všech těch postav si pamatuji snad jen dvě jména. A to bohužel i během děje :( Kniha je pro mě naprosto dostatečně uzavřená a klidně bych si takhle konec uměl představit. Takže jsem opravdu zvědavý, co bude dál :)

ALLO_ALIgirl
11.11.2018

DOKONALÉ! Stejně jako předchozí díl. A to jak po stránce dějové, tak stylistické. Rozhodně doporučuji!!!

D_yabel
10.11.2018

Ve všem lepší než první díl. Příběh je bohatší na zvraty, postavy se mi zdají mnohem uvěřitelnější než v Problému tří těles. Propojení vědy a filozofie je zde stejné jako v prvním dílu, což je jedině dobře. Oproti jedničce je zde víc odkazů na čínskou a všeobecně asijskou historii, ale díky vysvětlivkám se neztratíte. Veškeré vědecké pasáže jsou vysvětleny srozumitelně, takže můžu doporučit i naprostým nováčkům ve sci-fi.

Razič
09.11.2018

Ještě lepší než první díl, příběh je konzistentnější a nepřestal mě překvapovat, jako by se autor potutelně vysmíval očekávání čtenáře. Jsem unešen.

Stauff
01.11.2018

Skvělé pokračování Problému tří těles. Zase jsem se nevyspal, zase jsem se nemohl vykopat do práce. Konec mě naprosto dostal a občas nepochopitelný Luo Ti se stal v mých očích úplně jiným člověkem. Pecka.

raduz_
31.10.2018

Cesty k probádání Temného lesa je strukturováno tentokrát v sekaném stylu. Bez kapitol přechod z jedné postavy k další včetně v časových skoků. Pro někoho možná potíž, pro jiné vhodné řešení, jak pokrýt děj dvou světelných let. Nesympatičnost hlavní postavy jsem dlouho nemohl setřást. Stejně tak i vlákno linky napětí z první části vyznívá povoleně. Ale co je jim vlastně po mně. Vrcholné finále, který udává laťku hned začátku třetí částí a pokračuje opět nesmírně vesmírný let. "Co je ti po tom, že tě miluji alá co je vám po tom, že vás zničím."

withoutchild
31.10.2018

Autor jasně ví co píše. Má to spád, a i když se to kolikrát tváří strašně věděcky, tak jsem se nikdy nepřistihl, že bych netušil o čem je řeč. Ta budoucnost stromových měst, mediátorů či hibernací byla místy sice trochu ujetá, ale dohromady to dávalo stabilní celek. Skvělé sci-fi, těším se na poslední díl.

tomas2491
22.10.2018

Velice dobré sci-fi. Jen na můj vkus některé pasáže až příliš rozvláčné až dlouhé. Především na začátku knihy. První díl byl svižnější. Přečtení třetího dílu je samozřejmě povinnost.

tlllk
20.10.2018

Stále mi vŕtalo hlavou prečo tak vyspelá civilizácia proste tie dve nepotrebné slnka nezhasne. Kniha bola fajn, už mi prišla trochu viac rozťahaná, ale stále originálna. Neviem či vydržím čakať na trojku v audio, skôr sa pustím do ebooku....

raffi
27.09.2018

Temný les sa mi páčil o niečo viac než prvý diel trilógie. Najviac tým, kam sa príbeh posunul. Aj keď na začiatku to na nejaký posun nevypadalo, od polovice to bolo, akoby rybár rozhodil siete a zrazu sa príbeh vyvíjal na niekoľkých rôznych miestach a rôznymi smermi. Až na konci som si hovorila "Prečo?"... Prečo to niekoho nenapadlo skôr a prečo vlastne takýto rýchly (aj keď nie nelogický) koniec? Ale aspoň je človek nalákaný na ďalší diel...

Atuin
26.09.2018

Pokračování má mnoho neodkladných, neodbytných prvků, které člověka spojí tu s Lemem, tu se Zamjatinem, tu snad až s Kavkou ( to je subjektivní samozřejmě). Ačkoliv žádný plagiát či vyslovená rabovačka, všechno decentní a všechno s rozmachem nenechat čtenáře příliš dlouho v jistotě že situace je pod kontrolou. Konec maličko překvapivý a trochu si člověk oddechne a zároveň si řekne: Vážně takové práce, takového času a a najednou jako tohle :-). Dobrý tah, alespoň za mě.
Velice dobře napsané, srozumitelné a extrémně čtivé. Postavy uvěřitelné i v rámci žánru. Perspektiva života ukázáná a nastíněna překvapivě dobře. Všechno ladí i momenty rozladění tam pasují, protože život není vyladěný nikdy....

Lethania
22.09.2018

Pokračování hard sci-fi série Vzpomínka na Zemi opět nezklamalo. Autor má vše dokonale promyšlené a vše do sebe zapadá. Trochu mi však vadily některé pasáže, které jsou pro neznalce příliš těžký oříšek, ale to je spíš má vina, než autorova. Přeci jen to napsal tak, jak chtěl. Doporučuji a už se těším na závěr celé série!

LenkaKT
21.09.2018

Pořád platí, co u prvního dílu: poctivá pořádná scifi, napínavá až do konce. A spousta námětů k přemýšlení.

Finn69
05.09.2018

Temný les je řekl bych podivuhodnější (?) čtení než první díl, zejména tu najdete ještě daleko víc filozofování, sociologie a psychologie po čínsku. Místy je to tak naivní, že si říkáte "proč to vlastně čtu?", ale to už samozřejmě nedočkavě otáčíte na další stránku.
Hodně často jsem si podobné věci říkal v první polovině knihy, druhá část už byla daleko poživatelnější a definitivně to zachránil překvapivý závěr. Takže mějte prosím trpělivost.
Přiznám se že úplně nechápu, proč mě tahle trilogie tak chytila, snad kvůli té "jinakosti". V každém případě ale bez nejmenších pochyb dávám 4 hvězdy a už se chystám na trojku.

Na závěr pár věcí které mě zarazily/pobavily:
POZOR SPOILER
Celá ta záležitost s meditátory mi přijde naprosto ujetá, to snad může napadnout jen naprostého idealistu.

Dostalo mě, když je jako recept na řešení budoucích problémů rozhodnuto vyslat prostřednictvím hibernace do budoucnosti větší počet politických pracovníků - to jako vážně?

Nepřišlo vám, že v podzemním městě jsou všichni něčím sjetí?

Luo Ťi hned po probuzení s hibernace nestačí uhýbat před atentáty, za jeden den hned několikrát tak tak unikne. Jak to, že to pak naráz úplně přestane? To jsou ti Trisolariánci senilní?

VencaNeb
22.08.2018

Pokračování je ještě lepší než první díl. Vědeckých nápadů už tentokrát není mnoho, nezbývá než čekat na závěrečný díl.

opic 12
18.08.2018

Všechny lezoucí plahočící tvorové vzhlížejí k nebesům.Jde tu jak se říká o holej zadek,tzv o všechny a o všechno.
Leckterému mravenčímu pozorovateli (viz úvod této knihy) že se zdánlivě z počátku nic neděje...
Tak jako se jmenuje střední část tohoto pokračování...ano v tom je to KOUZLO.
Pozvolný začátek se z pomalými mravenčími krůčky drží stopy v řádkách a ani na příliš velký okamžik téměř nezadrhne v poutavosti i po velkých skocích napříč staletími je čtivou odyseovkou.Nedrží se ve stínu odkazů citovaných klasiků Asimova-Clarka nýbrž je jejich důstojným nástupcem...průměrných osm z deseti mravenčích rodin dokázalo potvrdit :)
Toto vyloženě globální dílko a to jsme u teprve druhého dílu není nijakým spasitelským soudným dnem nebo jednotvárným Brucem Willisem spíše takovým Willisem Brucem,který cestoval časem v nejmenovaném o mnoho levelů složitějším snímku a nijak zvláště z toho nebyl nadšen.Jednoduše prděti na ideály dovoleno.Alespon z počátku.Podobně je na tom hlavní postava Luo Ti.Ze situace do které se dostal nemá taky vůbec radost,nestojí o nějaké trable.Načež i později situace dosti zneužije.Nic není černobílý a ... a nic.Cokoli dalšího nemá ani za mák cenu vyzrazovat co se děje týče.Takže zásadně u této série nečíst anotace vážené mravenčí čtenářské bratrstvo.
První díl byl zajímavý.Byl z různých pohledů i postav.Odehrával se během kulturní revoluce i v jiné části vesmíru atd.Pestrá skládanka šmrncnutá epičností s levitující fyzikou až filozofií.Druhý díl a to musím říct a drze přiznat zároven je hlavně jiný.Více důraz na tu globální stránku,ale je to hlavně místy dost hustý sociapolitickomilitary story.Vskutku později drtící apokalypsa beznaděje pro každé mraveniště.Nebylo by však spravedlivé srovnávání mezi díly.Pro někoho bude Temný les vyrovnanější i třeba přímočařejším počtením.na rozdíl od Tří těles.Jednička rozjezdová úvodní připravující na epičtější zřejmě i akčnější dvojku.Jako celek tak i pokračování je ve skládance přesně padnoucí a zachovává i nadále zneklidnující deprimující prožitek co by...kdyby...jednou.
Nastavte tykadla i antény,dělnice i královny.Mravenci všech druhů i čeledí,je nás dost i jiných havětí...trojka to samozřejmě jistí.
Váš ANTZ !!!

zaphod3846
17.08.2018odpad!

I když se to zdá nemožné, tak ještě mnohem horší než první díl - lidé se od začátku do konce chovají jak tlupa nesvéprávných imbecilů, (bacha spoiler) když se první třetinu plácá "děj" od ničeho k ničemu s idiotským "projektem Mandala" a autor sám neví kudy kam, vyřeší to hibernací na dvě století. A sic se pak chviličku zdá že konečně bude kniha o něčem - ne, není.

Lidstvo je nadále tlupa imbecilů po lobotomii, nesmysly a chyby se kupí jedna na druhou, kumulují totálním strategickým nesmyslem kterého by se nikdy a nikde nedopustil ani ten nejhorší vojevůdce, a to je ještě kniha zbytečně natažena na tintilion nudných stran o ničem. Nápad - pokračování z PTT v podstatě OK, ale neskutečně podělaný neschopností autora.

Opět jako u prvního dílu dočteno jen "z povinnosti", beru jako jedno z nejhorších sci-fi co jsem kdy četl. Ty vysoké hodnocení tady fakt nechápu, asi jsem četl úplně jinou knihu než ostatní.

skrob
08.08.2018

Pro mně je to dost nevyrovnaná kniha. Výborné nápady a celková myšlenka knihy sledovat vývoj v delším časovém období. Na druhé straně kniha neobsahuje prakticky ani jednu sympatickou hlavní postavu, ale zato několik zoufale nudných nebo předvídatelných pasáží.
Nakonec jsem knihu 70 stran před koncem, kdy se většina aktérů chovala jak idioti zavřel. (To všichni lidé věřili krásnému novému světu a přátelství mezi civilizacemi? Nikoho okamžitě nenapadlo, že palivo je důležité? Vážně?)
Navíc pro civilizaci ovládající takovou technologii by zničení lidstva bylo jak zašlápnout mravence...