Temný les

Temný les https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345285/bmid_temny-les-VCP-345285.jpg 4 1147 226

Vzpomínka na Zemi série

Dlouho utajovaná pravda o chystané mimozemské invazi, k níž má dojít za čtyři sta let, byla konečně odhalena a Země se vzpamatovává ze šoku. Zrádci a kolaboranti byli sice rozprášeni, na Zemi však působí sofony, subatomární vyzvědači Trisolaranů, před nimiž není úkrytu a jejichž prostřednictvím se nepřítel okamžitě dozví i o těch nejtajnějších obranných plánech lidstva. Existuje jen jedno místo, kam sofony nedohlédnou do lidského nitra. Organizace spojených národů proto světu představí čtyři jedince, do nichž vkládá svou poslední zoufalou naději: tři uznávané myslitele, vojevůdce a stratégy a jednoho obyčejného, druhořadého sociologa. Luo Ťi se ocitá v centru celosvětové pozornosti, aniž tuší, proč byl vybrán a co se od něj čeká. Ví jen, že je jediným člověkem na Zemi, kterého se Trisolarané bojí.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Host

三体II黑暗森林 (The Dark Forest) , 2008

Jiří.H
04.01.2018 5 z 5

Dočteno 1.1.2018. Má první a nedivil bych se kdyby i nejlepší kniha pro následujících dvanáct měsíců tohoto roku.

Nelly
21.12.2017 4 z 5

Skvělý mix vědy, fantazie, psychologie i filosofie - možná se Vám během čtení bude trochu točit hlava z některých vědeckých pojmů, možná budete trpět mírnou amnézií co se týče čínských jmen (zvláště pokud jste první díl četli s větším časovým odstupem), ale prozření na konci za všechno stojí. Těžší kniha, ale určitě ji doporučuji - ani by nemusel být další díl (ale těším se na něj, jistě má ještě čím překvapit).

Steew
10.12.2017 5 z 5

Dočteno. Skvělé a lepší než jednička! Myšlenka na konci mě každopádně dostala. Těším se na závěrečný díl!

SONP
04.12.2017 4 z 5

Není moc knih, které se odehrávají v časovém rozpětí dvou set let a které tím vzdáleně připomínají Nadaci. A Temný les je jednou z nich. Na rozdíl od předchozích recenzentů jsem víc ocenil první meditátorskou a rozvleklejší část, odehrávající se ještě v naší době. Zaujalo mne totiž hlavní téma této části, spočívající v tom, že se lidstvo zabývá přípravou na konflikt, který se odehraje daleko v budoucnu a kterého se většina lidí nemá šanci dožít (až na ty, kteří do budoucnosti "odcestují" prostřednictvím hibernace). Druhá část z 23. století už byla na mne nejdříve trochu více vojenská, ale hlavní zvrat knihy tento problém záhy vyřešil. A líbil se mi také charakter hlavní postavy - mimoňského a flegmatického meditátora. Celkově o ždibec méně zábavné než první díl, ale stále skvělé! 90%

gonga
28.11.2017 4 z 5

Problém tří těles jsem víceméně ztrhal a u této knihy jsem si dlouho myslel, že tomu nebude jinak, přesně první dvě části , o kterých jsem přesvědčen, že byly rozvláčné a nepříliš zajímavé. Skoro jsem měl pocit, že Problém tří těles a dvě úvodní části Temného lesa psal někdo jiný než samotný Temný les (třetí část Temného lesa se jmenuje Temný les). Zdá se mi , že Liou Cch'-sin je silný v těch situacích , kdy se zabývá fyzikou a slabší, když buduje postavy. Bylo pro mě velice obtížné zapamatovat si všechny postavy a získat k nim nějaký vztah, velká část mi jich byla naprosto lhostejná, vyjma samozřejmě hlavního hrdiny, ale i ten mě zajímal jen proto, že s jeho existencí bylo spjaté tajemství, jehož rozuzlení jsme se dozvěděli na konci brilantní stejnojmenné třetí části Temného lesa. Když jsem začal číst tu, nevycházel jsem z údivu nad tím, jak dobře byla vymyšlená a jak do sebe zápletka konečně začala zapadat. Bohužel jsem ale musel přečíst cca 400 stran balastu než jsem se k ní dostal. Kdyby Problém tří těles a celý Temný les byly napsány jako tato část, vynášel bych je do nebes. Pevně doufám, že ve Vzpomínce na Zemi autor nepolevil a zopakuje tuto nádheru. P.S. Vzhledem k tomu, co jsem se o posledním dílu , který se v aj jmenuje Deth´s end , dočetl -tedy, že až tady přestal autor tvořit literaturu a napsal hard core sci-fi pro sebe a fanoušky, začínám být přesvědčený , a napovídají to i ohlasy ze zahraničí, že poslední díl bude z celé trilogie nejlepší.

Tyet
18.11.2017 5 z 5

Sci-fi Temný les Liou Cch'-sina je v mnoha ohledech lepší než první díl trilogie s názvem Problém tří těles. Zpočátku mi trochu vadil přepjatě zářivě futuristicky pojatý popis budoucnosti, připadala jsem si jako v Neználkovi na Měsíci. Postupující děj mě ale vyvedl z omylu a selanka byla ta tam. Jde o to, že chování veškerých vesmírných civilizací funguje na principu Temného lesa – Vzájemně se nevidíme, ale jakmile spatříme světýlko pod stromy (rozuměj lokalizujeme obydlenou planetu ve vesmíru), musíme zabít, nebo budeme sami zabiti. Veškeré alternativy směřují vždy ke shodnému výsledku, jiný scénář není z principu možný. Závěr byl ale přesně takový, jaký mám u dobré a klasické sci-fi ráda. Vlastně to mám ráda třeba i u Predátora se Schwarzeneggerem nebo v knížce Marťan od Andy Weira. Ve všem tom marasmu destrukce a ničení planety Země snad ještě můžeme vykřesat hrdost na lidskou nezdolnost a důvtip. Takže doufám, že to s námi nakonec dobře dopadne a za takovou naději jsem ráda.