Problém tří těles

První díl trilogie s rozmachem Duny a stejnou dávkou akce jako Den nezávislosti. V Říši středu zuří Velká kulturní revoluce a Číňané se v rámci tajného vojenského projektu pokoušejí navázat kontakt s mimozemskými civilizacemi, aby v tomto směru nezaostali za Sověty a Američany. Třicet let poté začnou na Zemi umírat významní vědci a nové sekty vyzývají k návratu k přírodě. Objeví se nová hra pro virtuální realitu, zvláštní, čarovná a znepokojivá, která jako by ani nepocházela z tohoto světa. A na světlo začíná vycházet pravda o tajném projektu z éry Kulturní revoluce. Román Problém tří těles představuje pro české čtenáře první příležitost seznámit se s výkvětem čínské vědecké fantastiky. Je prvním dílem trilogie Vzpomínka na Zemi z pera nejoblíbenějšího čínského autora sci-fi Lioua Cch’-sina, který si za něj vysloužil prestižní cenu Hugo a nominaci na cenu Nebula....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334860/big_problem-tri-teles-jPU-334860.jpg 4.21318

Vzpomínka na Zemi 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Host

三体 (The three-body problem), 2008

Kniha Problém tří těles

Kapis

Naprosto strhující. Dva semestry fyziky stačí úplně přesně na to, abych rozuměl všemu, co se v knize odehrává. Z teorie superstrun stačí znát, že se v ní předpokládá 11 dimenzí, vědecké za mě úplně akorát, něco jsem si musel lehce zopáknout, což je taky pouze přínos. Je to moje první kniha čínského autora a líbí se mi styl, kterým píše, tak stroze vědecky, protkaně však údernými, přesto decentními příměry, bez zbytečného romantizování. Děj taky nikde nedrhne a je jak akcelerující trisolaranská loď. Nějakou dobu jsem si taky říkal, jak je možné při 10 % rychlosti světla letět cca 10x delší dobu, tedy 400 let, ale i to autor nenechá bez vysvětlení, stejně jako proč své plány Trisolarané takhle do posledního detailu vykvákali na Zem (i když tohle myslím bude k pochopení až v druhé knize).

Nezcela nezásadní věc, kterou jsem si také uvědomil je, že ti Číňané a Japonci, možná že Asiaté tak obecně mají o naši evropské kultuře, historii a vůbec mnohem větší znalosti, než my o jejich. Já myslím, že nevíme doslova nic. Když člověk čte o té pětitisícileté historii a kultuře - o čínských filozofech, spisovatelích a vědcích, o kterých neví ani zbla, je to možná až trochu děsivé, jaký mají před náma ve všem náskok. Není zde nějaký příměr s Trisolaris?

No nic, kniha je jak už jsem psal strhující, úžasná a naprosto mne odrovnala. Něco nečekaného. Doporučuju všema hůlkama, je to pecka!!

Ryorka

Snažila jsem se, fakt jo! Ale tohle bylo plný politické agitky, šílených fyzikálních teorii, matematických rovnic a abstraktního vesmíru, že z toho bylo utrpení. Nápad by nebyl až tak úplně marný, ale přes všelijaké ty složité a mnohdy nesrozumitelné vědecké teorie to bylo psáno velmi dětinsky a černobíle. A dala bych půlku království za Tondu, Pepíka nebo Mařenku, ale tak když to psal Číňan, musela jsem bohužel přetrpět ty šílený jména, který mi splývaly v jedno. Tímto opouštím svět tří sluncí.

houston

Nebudu to zbytečně protahovat a rovnou prohlásím, že se jedná o hroznou, těžko stravitelnou nudu plnou filozofování, fyzikálních polemik a kostrbatých čínských jmen, v nichž jsem se velmi úspěšně ztrácel. Zhruba v polovině četby se mě zmocnil údiv, čím to vlastně ztrácím čas, údiv postupně přerůstal ve zděšení a závěrem vyústil v naprostou frustraci. Kniha je neuvěřitelně... jak to říct... rigidní, nezáživná, postavy v ní působí jen jako loutky, nejsou autorem prožité, čtenář se s žádnou z nich nedokáže sžít - nenajde si zde svého hrdinu. Jak to celé shrnout? Literární suchařina pro geeky posedlé fyzikou. Nechápu zdejší vysoké hodnocení.

Lajtwing

Neotřelé a plné nápadů. Odkazy na skutečný výzkum a poslední vědecká zjištění připravují čtenáře na docela divoké odhalení. Nečekal jsem to a ke konci mi dílo tou geometrií poněkud zavařilo závity pro zapojování představivosti (to je pochvala). Z postav je nejvýraznější Jie Wen-Tie, zatímco hlavní postava Wang Maio je příliš často jen pasivním pozorovatelem bez možnosti jednat. Dočíst zbytek série každopádně chci!

Kexina

Já se opravdu snažila. Ale ani po polovině knihy nemám nejmenší tušení o co tady vlastně jde, takze to vzdávám. Scifi po čínsku evidentně není můj šálek kávy.

Sanmark

Pokud vás zajímá, jak si postavit silnější radio anténu, nebo jste Bill Gates bez křemíku, nebo sbíráte certifikáty z astrofyziky, nebo jste si lámali hlavu nad záhadou, jak to, že rozbalené tenké střevo by přikrylo tenisový kurt, tak hurá do téhle novely. Nápaditý příběh, pár skvělých momentů (virtuální hra, pc, rozbalený proton). Vše bohužel bez emocí, popis dějin a astrofyziky. Postavy mluví jako nikdo. Úsečkovité filozofování. Autor se snaží, aby to nedal najevo, ale Čínská nadřazenost chlístá z textu ("I v Evropě párkrát sami objevili chytré věci, které my Číňané máme). Posledních 200 stran odpočítávám, kolik zbývá stran do konce (ještě 40, už aby to bylo). Pokud se ani netajíte tím, jaký jste intelektuál, a dokážete skousnout hodiny astrofyziky a podrobné historie neexistujících lidí a světů, tak vás knížka uspokojí.
Zajímá mě, jak to dopadne. Ale ne tak moc, abych se další díly donutila číst. Někoho se zeptám, to bude stačit.

katiiks

Bavilo. Zajímavé a originální motivy, napínavé vyprávění, dobře napsané, prostě super. Nebudu se tu rozepisovat, jdu se rovnou pustit do pokračování :)

Pawlisman

Nějak mi uchází, proč se tato průměrná (obsahem i perem) kniha stala takovým hitem. Nevidím tam nic nadprůměrného než dlouhavé a nezáživné čtení.