Vzpomínka na Zemi

Půl století po Bitvě soudného dne mezi lidmi a Trisolarany stále trvá napjaté příměří, jehož zárukou je fundamentální princip temného lesa. Země díky trisolaranským technologiím zažívá dosud nevídanou éru prosperity. Lidská věda postupuje mílovými kroky kupředu a Trisolarané zase absorbují pozemskou kulturu. Zdá se, že obě civilizace budou záhy schopny rovnoprávně koexistovat v míru bez strašlivé hrozby vzájemného zničení. Lidstvo ve zlatém věku však má sklon k samolibosti. V nové éře se z hibernace probouzí Čcheng Sin, letecká inženýrka z jednadvacátého století. Přináší s sebou informace o dávno zapomenutém projektu z počátku trisolaranské krize a sama její existence může narušit křehkou rovnováhu mezi oběma světy. Dosáhne lidstvo ke hvězdám, nebo zahyne už v kolébce?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/380516/vzpominka-na-zemi-1fh-380516.jpg 4.778

Vzpomínka na Zemi (3.)

Death's End (三体•III•死神永生) (2010)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Host

TheSarcasm
13. listopadu

Čekal jsem hodně a dostal ještě více. Občas jsem si připadal jak v Imaxu. To snad ani nebyla kniha, ale epos přímo galaktických rozměrů. Už dlouho jsem nečetl nic tak imaginativního (jestli vůbec). Pro fanoušky sci-fi snad povinná četba. Nebál bych se trilogii zařadit k “Nadaci” nebo “Duně”. Kdo má rád tyto klasiky žánru měl by přečíst i “Vzpomínku na Zemi” jinak to je jako dát si vepřo, knedlo, zelo bez zela:-)

raduz_
12. listopadu

Od třesku k singularity. To jest směr třetí části podáván tentokrát zřetelně v posloupnosti ér napříč dlouhého spektra času. Velké vzdálenosti si mohou dovolit i více povolenou uzdu fikce. Co postava to charakter a Sofon pojem. Vhodná milostná linka a ústřední Sin je víc člověk s všestranným citem pro život, než "trubka" jak je poukazováno.
Báječné dva měsíce na literární fetu. Diehard fans šahají znovu po Problému tří těles a já už místo hltání rozvíjejícího příběhu se mohu i více soustředit na bravurně psané slovo a povedený překlad. Jediné co mě sžírá jsou obavy, kdy narazím na další četbu se stejným zápalem a zda-li vůbec.
…ale co jim může být potom.

withoutchild
12. listopadu

Komentář může obsahovat spoiler: Ten konec knížky mi celý dojem trochu zkazil. Měl jsem pocit, že autor sám nevěděl, co s tím, a tak tam nacpal takovou kravinu, jako uvíznutí v jakési časové anomálii a posun o 19 milionů let dopředu. To se mi pak nechtělo skoro věřit, co to čtu. Ale i navzdory tomu jsem si celou trilogii užil a rád si to v budoucnu přečtu znovu.

Lethania
07. listopadu

Naprosto parádní závěr této téměř 1800 stránkové hard scfi-fi série, která mě přesvědčila, že vědecko-fantastické knihy ještě nevymřely, ba naopak - chytily druhý dech. Liou Cch'sin vytvořil zcela nový směr, kam se asi budoucí lidské pokolení bude ubírat. Dokonale sepsané úvahy a technologické pasáže dělají z díla ještě lepší než už je (dokonce ani série o Honor Harringtonové od Davida Webera neobsahuje tolik vědeckých pasáží). Hlavní hrdinové se nechovají naivně, jak už to tak u některých knih chodí. Konec mě dorazil! Doporučuji všem sci-fi fanouškům!

p.mihoc
05. listopadu

Škoda závěru. Ten už pan spisovatel psal pod vlivem omamných látek.

Stauff
01. listopadu

No tak to byla jízda! Doslova. Přečetl jsem trilogii na jeden zátah a ke konci třetího dílu jsem byl nervózní z toho, jak málo už zbývá stránek. Spousta odpovědí, ale daleko víc otázek. Vždy když jsem si myslel, že vím, kam se příběh vrtne, nastal obrat a všechno bylo jinak. A konec? Dobrý? Špatný? To je relativní...

ziriant

No páni! Tahle kniha překračuje hranice nejen samotného žánru sci-fi, ale literatury obecně. Je to monumentální a přitom tak silné v detailech. Autor se nebál zajít opravdu daleko, v prostoru, v čase, v příběhu. Je opravdu zajímavé, že ačkoli trilogie nemá žádného hlavního hrdinu, k němuž by čtenář mohl přimknout, přesto se mě to dotýká. Bolavě i vzrušivě. Nemůže to člověka nepřivést k zamyšlení nad vlastní jedinečnou bezvýznamností a zároveň k pocitu, že bez rozhodnutí jednotlivce by celek stejně neměl šanci fungovat určitým způsobem. Konečně jednou závěr, jak má být, opravdu jsem si přišla na své, i když se s tím pojí i lehký (či spíše těžký) depresivní pocit z celého vesmíru a existence. Vzpomínka na Zemi. Kdo by byl řekl, že název neobsahuje vlastně žádnou pohádkovou metaforu a je tím, čím se tváří být. Což mě přivádí k pohádkám, které bych si opravdu velmi ráda přečetla jako samostatnou knihu, protože byly parádní. Mohla bych na knize hledat nedostatky - a já opravdu ráda rýpu, ale tady nemám zhola potřebu. Doporučuji a jistě jsem nečetla naposledy.

VencaNeb

Poslední díl série - nejdelší a také nejméně stravitelný, definitivně jen pro ty, kteří jsou schopní přežvýkat trochu té vědy.
Začátek je mírně rozvleklý, v podstatě se rozvíjejí/dobíhají motivy z předchozího dílu. Ale pak už se to rozjede - projekt schodiště, Austrálie, prostorový fragment, urychlovač, miniaturní černá díra, stvrzenka...
Pro mě byly ale nejvyšším literárním vrcholem tři pohádky a následné postupné odhalení, které pokračovalo takřka do závěru knihy. Každopádně dílo nabízí to, co českým autorům moc nejde - na mnoha set stránkách budovat dramatickou zápletu, trousit náznaky, otáčet kormidlem děje v nečekaných okamžicích a vše nakonec dramaticky vypointovat (srovnejte třeba s nicneříkající a nicneřešící a přesto populární sérií Naslouchače).
Závěrečné odhalení podstaty prostoru, času a vesmíru vůbec i oné "vzpomínky na Zemi" působilo depresivně, ale je otázka, zda čínský autor může vůbec nabídnout optimistický konec.
Osobně mi vadil jen poněkud nudný a mnohokráte viděný projekt bunkru (viz např. Setkání s Rámou, Interstellar). Celou sérii jsem si nesmírně užil, ale těžko říct, zda po knihách ještě někdy znovu sáhnu.
Absence klasického hrdiny, se kterými se jako čtenář můžu ztotožnit a kterému můžu fandit, mě odrazuje. Hlavní postava je ve výsledku jen osobou, skrze kterou pozorujeme osud lidstva a celého vesmíru - a navíc se postupně střídá. A nezapamatovatelná a tedy nerozlišitelná čínská jména sblížení s hrdinou/hrdinkou opravdu nepomáhají.
Přesto - nejlepší sci-fi od dob Nadace. Dostal jsem chuť znovu si ji přečíst...

karel9045

I já jsem, stejně jako mnozí přede mnou, nadšen knižní trilogií Liou Cch'-sina Vzpomínka na Zemi. Považuji ji za důkaz, že pravá science - fiction byla konečně po mnoha letech a románech jako Marťan, Artemis nebo Mise Saturn resuscitována. Na knihu Problém tří těles jsem narazil náhodou a okamžitě ji přečetl, stejně jako díl druhý. Na třetí jsem si musel počkat v přesvědčení, že to nejlepší je za mnou. O to větší pak bylo moje překvapení. Jestliže Temný les končí téměř idylicky, Vzpomínka na Zemi nás vrací zpět k nejvypjatějším momentům dílu druhého. Zvláštností poslední knihy je skutečnost, že nezačíná tam kde druhý díl končí, ale vrací se v čase zpět, někam mezi díl první a druhý. Určité zlomové okamžiky celé série pak můžeme sledovat znovu, ale jakoby z jiného úhlu, očima nových protagonistů. Jedná se samozřejmě o zkratku která nás pak rychle přenáší k času, kdy Temný les končí a navazuje novým pokračováním. Liou Cch'-sin odvedl i přes některé mírné slabiny, za které považuji třeba občasný technooptimismus (ve smyslu rychlosti s jakou jsou nové technologie vyvíjeny a získávány) nebo jistou plochost při popisu milostných vztahů, naprosto úžasný výkon.
Jsem dlouholetým obdivovatelem Stanislawa Lema - polského autora science fiction, kterého neváhám označit slovem génius. Proč to zmiňuji právě zde? Kromě skutečnosti, že Lem již na počátku šedesátých let psal o vzniku internetu, virtuální realitě, či dnes tolik diskutovaných nanotechnologiích, vydal také slavný román Solaris. V něm vyjádřil pochybnost, zda bude vůbec možné navázat ( v případě že se vůbec prokáže její existence) kontakt s cizí civilizací. Ta může být natolik odlišná od té naší, že možnost vzájemného porozumění bude zcela vyloučená nebo bude mít až tragické důsledky. Ve svém posledním románu, příznačně nazvaném Fiasko, popisuje, jak by takový jednou stranou vynucený, kontakt mohl dopadnout. V jistém smyslu jde tedy až za hranici toho, o čem píše Liou Cch'-sin. Pokud jste byli stejně jako já překvapeni sociologií Temného lesa, doporučuji přečíst Lemovou Novou Kosmogonii - povídku, která u nás vyšla v knize Dokonalá prázdnota, Golem XIV. Stejně jako Liou Cch'-sin si Lem klade otázku: pokud je vesmír plný civilizací, proč o nich zatím nic nevíme a co dělají ty nejstarší, jejichž technologický náskok jsou stovky tisíců nebo dokonce milionů let před námi? Dochází k neméně překvapivým závěrům, které si s jeho čínským literárním kolegou v ničem nezadají.
Ale zpět k Liou Cch'-sinovi. Pevně doufám, že v nepříliš vzdálené budoucnosti si budeme moci zakoupit jeho další román anebo ještě lépe první díl nové série. Zrodil se totiž, dle mého názoru, nový nástupce Arthura C. Clarka.

Fulleren

Konečne vyvrcholenie celej trilógie - ako všetci čo sa nevedeli dočkať prekladu i ja som čakal na posledný zážitok čo ucelí pohľad na celé dielo. Oproti prvým dvom dielam však musím povedať, že aj keď autor začal veľmi odvážne a parádne nastavil latku veľmi vysoko, posledné dielo už autor miestami zbytočne naťahoval. Ja by som si dovolil to zhodnotiť na zhruba tretiny - prvá: už úvod dodal celej knihe "šťávu", ktorá sa parádne rozliala ako sladký javorový sirup na koláči v nasledujúcej druhej tretine. Tu som už, ale očakával zaujimavé vyvrcholenie, záver buď otvorený alebo uzavretý. Ale nakoniec, autor celý epos doťahuje, na môj vkus zbytočne dlho do samotného záveru. Ten nebol tak mimoriadny aké som mal od neho očakávania, ale ani nesklamal. Ako som už predtým hodnotil - autor vie unikátne skĺbiť viaceré prvky a ideii do celku. Zaslúži si tak obrovskú pozornosť nielen vyznávačov žánru. Pohľad na ľudstvo, ich existenciu, otázky čo sa stane teraz alebo potom, dopad na ich psychiku...proste prierez viacerých motívov,ktoré nielen začne, ale i pozoruhodne rozvinie...
Ďakujem autorovi za parádny scifi zážitok po dlhšej dobe ukončením celej trilógie. A zároveň si prajem, aby takéto "novinky" na našom trhu a v prekladoch prichádzali čím ďalej tým viac...

SteoSG

Jednym slovom: SKVELEEE!!!
Jednotka bola skvela, dvojka menej skvela, trojka to ale vytiahla a predbehla aj jednotku (ako by to pisal niekto iny alebo len proste behom dvojky si dal trosku pauzu a naberal skvele napady na trojku). Chlapik ma skvely vedecko-technicky prehlad a skvelu fantaziu, mozno prisiel z buducnosti. Ma to hlavu aj patu, proste kontextovo doladene. :)
Len tak dalej! Nech zije Cina.
Este raz ale tentoraz inac: SKVEEELE!!! :D
Proste sedem krat SKVELE!!! Sakra 8!

bulda3

Závěrečný díl trilogie rozhodně neubral na kvalitě. Myslím si, že takto čtivé a propracované sci-fi tu nebylo a nebude a doufám, že autor bude nadále pokračovat s knihami takového rázu, abych mohl s hrdostí zaplňovat osobní knihovnu kvalitní literaturou.

Nelly

Po dočtení druhého dílu jsem si již další pokračování ani nepřála, ale jak je vesmír nekonečný (nebo ne?), tak i tady se vyloupl další úžasný vhled do vesmíru. Panu (ano, "panu") spisovateli náleží můj velký obdiv. Fyzika není moje doména, natož astrofyzika, ale i tak mne celá sága nadchla, pohltila mne jako černá díra a já se ani nebránila. Zasloužených pět hvězd, což bych u někoho z Číny nikdy nepředpokládala.

Corso

Toto sa raz stane klasikou!!! Ako sci fi prechadza vyvojom ako kazdy zaner, tak mam dojem ze citatelia stale tuzia po dielach zlatej ery. Musel prist niekto z Ciny, aby napisal podla mna jedno zo zasadnych hard scifi minimalne tejto dekady? Neviem. Autor je silne ovplyvneny angloamerickou SF. Myslim ze sa bude raz spominat spolu s Asimovom, Heinleinom, Clarkeom, Bradburym a Dickom. Tato trilogia KLADIE OTAZKY a ukazuje urcity scenar vyvoja ludstva. A skvela sci fi nie je len o ohurovani napadmi, ale hlavne o kladeni otazok. A ja ich mam po precitani tejto trilogie v hlave asi 50. Trosku ma sklamal zaver, ktory sa stal pre mna dost nejednoznacny, dost metafyzicky, silne symbolicky, symbolizujuci, a ponal tak giganticky usek casu a vesmiru, ze mam dojem ze proste Liu Cch-Sinovi dochadzali slova v ludskej reci. To, na com som celu dobu "ujizdel", teda hard scifi podopreta prisnymi pravidlami sa zmenila. Taktiez je nutne spomenut, ze od prveho dielu sa styl trosku meni. Ubudlo z poctu hlavnych postav, ktore nam (mne urcite) dost robilo problem orientovat sa. (fuj krkolmna veta) Zaverecny pocit? Spisovatel si s kazdym dalsim dielom bral stale vacsie susto a teda...klobuk dole.
PS: Jedna smutna poznamocka. Autor na tuto trilogiu vyhadzal napady, z ktorych by bolo niekolko plnohodnotnych sci fi romanov, a ze teda je pozehnane spisovatelov co varia z vody. Ak by sa venoval pisaniu poviedok, tato trilogia obsahuje napady, z ktorych by sa dalo cerpat cely spisovatelsky zivot. Toto je syty vyvar a fakt az trestuhodne nadhodene niektore linky alebo namety ktore sa po par stranach stratia v ohnostroji dalsieho deja a napadov. Citit ze z tejto trilogie hrozi rozvetvenie do celkom bohateho univerza pokracovani. Hoci, original je len jeden a toto je take monumentalne, ze vyzobavat napady teraz uz asi nebude najlepsie. Tesim sa do coho sa Liou pusti. A dufam ze sa to aj u nas prelozi. Som si isty ze po trebars 5-10 rokoch budem mat velku chut to precitat znova, lenze ako tie bychle vidim vedla seba na policke, tazko preglgam. Vekom stracam chut do hrubych knich. :) Takto na mna uz treti rok caka rereading Mena ruze a strasne sa na to tesim... tri roky :)

Atuin

Tak se musím k něčemu doznat: Nevím co by se dělo kdybych tuto ( a předchozí knihy série) četla v jako náctiletá, protože nevím jak to dostanu z hlavy, aniž bych potom v brzku nesáhla znova. Když jsem není to tak dlouho četla Pohřbeného obra ( kterého taky nemohu dostat z hlavy a čtu ho teď již po třetí) netušila jsem že na mě něco tak brzy zapůsobí. A to dokonce i s tím že tam vidím ty inspirace, ty pomocné berličky někde...ale vůbec mi to nevadilo a dojem to nezkazilo. Prostě jsem to autorovy snědla i s přebálkou a pak je myslím hodnocení jasné a nemá cenu to snad ani komentovat.
Snad jen že si člověk při čtení dost věcí uvědomí....a zároveň při té čtivosti odpočine. Jde to dohromady? Nejde? No nevím, každopádně mám obrovskou chuť přečíst si znovu celou řadu xkrát čtených knih ( Nadace např..) a zároveň mám chuť s touhle sérii a Pohřbených obrem strávit většinu času.....
Tady je vidět jak mohou být knihy nebezpečné :-)).

iferdai

Naprosto úchvatné, Liou Cch'-sin, má úžasnou fantazii a myslím, že zatím nikdo nenapsal tématicky podobný román.
Až na pár zbytečně dlouze popisných pasáží, děj krásné plyne a tento díl by se dal zřejmě shrnout tak, že se jedná o aplikovanou teoretickou fyziku v praxi...
Doufám, že u nás vyjdou i další knihy tohoto autora!

NorN2

Po dvou "čistokrevných " hard sci-fi románech , celou řadu uzavírá populárně-romantický příběh , který svou inspiraci Nadací kopíruje i v tom, že kvalit předchozích knih nedosahuje. Stejně jako uživatel ZaS , se nemohu zbavit dojmu že knihu psali
2 lidé. Možná je to v druhém plánu uskutečněný "konflikt" ženského a mužského
principu , který celý děj rámuje a na knize spolupracoval někdo , kdo měl knihu
přiblížit ženskému publiku, aby cílová skupina byla širší a filmová práva se dobře prodávala ..

vlcka

Ve všech rozměrech fascinující. Nevím, co víc napsat, autorova fantazie je neuvěřitelná. Snad jen, že je dobře, že lidé zůstali lidmi se všemi klady i zápory až do konce. A celá série na mě působila tak realisticky, že jsem musela přemýšlet, nakolik jsou samotné knihy pohádkami, v nichž je zašifrováno poselství pro lidstvo.

ZaS

Ačkoliv jsem se na třetí díl hodně těšil (nebo snad právě proto?), jsem z něj celkem zklamaný. Autor zjevně vyčerpal momenty překvapení v prvních dvou a nyní už jen dokončuje příběh, který je snadno předvídatelný, ale hlavně v mnoha ohledech nelogický. V první polovině to ještě tolerujete a těšíte se na strhující závěr, podobně jako v Temném lese. Realita je ovšem od druhého dílu na hony vzdálená. Chvílemi jsem měl dokonce pocit, jako by knihu dokončoval někdo jiný.

Wolfisko

Jak už tady popsali jiní: "sci-fi nového tisíciletí, krutý temný vesmír, fantazie autora s rychlostí světla, relativitou času a prostoru atd. atd." - Už první díl s vylíčením civilizace Trisolaris, jejich vývojem/bojem s drsným osudem daným soustavou tří sluncí mě dostal ... dvojka Temný les je pro mě geniální spojka navazující na jedničku a říkající si o - či spíše volající po trojce (sakra, vždyť oni jsou na cestě sem - jak se to vyvine) ... no a Vzpomínka na zemi je famózní závěr - číst to někdy v patnácti, asi pak ještě nějakou dobu chodím jak "v paralelním světě" - tohle bude čtivé i za sto let (jako ty mé Verneovky vyhrabané před třiceti lety ve sklepě), klobouk dolů před klasiky Asimovem, Herbertem a dalšími, ale tenhle Čínskej "kluk" má našlápnuto ve velkém stylu a laťku rozhodně nepodlézá, spíše posouvá o kousek výš

Finn69

Závěrečný díl se mi líbil asi nejvíc, je to bez debaty parádní vyvrcholení celé trilogie. Tím nechci říct, že to je bez chyby, vy, kdo jste se dostali až ke třetímu dílu, určitě víte, že celá trilogie dost trpí jistou roztříštěností a nevyrovnaností. Ale také jistě víte, že jde o značně návykovou záležitost, jinak byste se nedostali až sem :)
Z kosmických ság přesahujících hranice prostoru a času pro mě asi vždycky bude výš třeba Duna, Gateway, Vesmírná odyssea nebo Nadace. Nicméně Vzpomínka na Zemi je natolik jiná a neobvyklá, že si to vysoké hodnocení zaslouží. Užil jsem si to.

Mimochodem zaregistrovali jste recept na tresku po lofotsku? Komu se tohle podaří uvařit, má u mě panáka :)

Spoiler:
Jason vytáhl z podpalubního prostoru velkou tresku se slovy, že je čerstvě ulovená. Poté vylovil i tři láhve vína, položil rybu na železný tác a polil ji vínem. Zapalovačem vše podpálil a vysvětlil, že tak vypadá tradiční lofotská příprava. Po pěti minutách se jal odtrhávat kousky stále hořící ryby a hltavě jíst.

SONP

Chvíli mi trvalo, než jsem se znovu naladil na autorův specifický květnatě-vědecký styl. Ale páni, to se tedy rozjelo - takhle nezadržitelné puzení knihu dočíst už jsem zase nějakou dobu nezažil Jenže co k tomu vlastně napsat, aniž spoilovat, to je otázka.. Snad moc neprozradím, když napíšu, že naladění knihy je velmi depresivní, to ostatně plynulo už z minulého dílu. Zapomeňme na optimistický vesmír á la Startrek, tady je prostor krutý, temný a záludný. Hlavním tématem je také plynutí času, jako by si autor vzal inspiraci z Pohlova Světa na konci času. Dojde i na nefantastické části knihy - historizující výjevy tady nahradí čínsky laděné pohádky, a v řadě částí knihy jsem taky zjistil, že na autorovu fyzikální fantazii coby čtenář nestačím ani náhodou. I tak to ale byl neuvěřitelný čtenářský zážitek a snad poprvé mne mrzí, že je nějaká knižní série u konce. 100%

Měňavka

Opět výborné čtivo!Úžasné zakončení trilogie s možnou nadějí na další pokračování.

Magnat

Parádní dovršení příběhu ve kterém autor popustil pořádně uzdu své fantazie a přenesl nás mnohem dál než si umíme představit.

jockjock

Těšil jsem se na ní jak na vánoce a teď jsem zklamanej jak po rozbalení dárků.To že jsi pan autor něco vzal z knihy Setkání s Rámou mi nevadí,fajn,je to totiž skvělá kniha,před časem jsem ji hodnotil na úroveň této trilogie ale je výš. Pozor dále je možný spoiler . Spíš mi vadilo,že téměř každé lidské rozhodnutí vedlo k chybě nebo katastrofě,hlavní postava mi byla nesympatická a pořád jsem doufal že už se z příběhu ztratí.Také to že když se řešil nějaký problém tak hlavní postavy raději vlezli do hibernace a po probuzení už bylo vše ok . I Trisolarani a jejich chování bylo nelogické,to jejich vyhrožování Sin v jedné části už mi přišlo zbytečný, páč už vlastně bylo po všem.Taky to s tou Austrálií pro mě bylo šlápnutí vedle ale i tak mi kniha k něčemu byla dobrá,díky ní jsem si koupil teleskop a chtěl objevovat na nebi různé zajímavosti a pozorovat hvězdy,planety... ale už mi zas leží v krabici protože to byl nějaký levný krám...chjo

Ládja

Za mě nejlepší díl ze všech. Hodně věcí k zamyšlení a hodně aktuálních témat. Vlastně by se dalo říci, že když člověk vidí, že vědci vysílají signály někam do vesmíru, že to skutečně nemusí být zrovna dobrý nápad. Originální nápady.Zajímavý pohled na svět a na dění. Konec jsem si tedy představoval trochu jinak a dalo by se říci, že je i otevřený na další pokračování. Více takových sci-fi, víc takových myšlenek...

wyma

Skvele a jeste jednou skvele! Hratky s rychlosti svetla, dimenzemi prostoru, a k tomu 40 stran pohadek :)
Kazdy vecer jsem se tesil na dalsi a dalsi stranky...

TRAUTY

za me lehounce slabsi nez temny les ale stale moc vydarene

3DD!3

Dlouho jsem hloubal nad tím, jestli jsem četl v poslední době četl něco ambicióznějšího, inspirativnějšího a čtivějšího než je Vzpomínka na Zemi. Samozřejmě jsou zde klasiky od Clarka a Asimova, kterými se Liou inspiroval, ale ty měly jednu velkou nevýhodu. Byly zaseklé ve svém čase, limitování poznatky té doby. Spekulativní sci-fi se v druhém tisíciletí měla posunout do další dimenze, ale zůstávala poměrně konzervativní a vstoupit do ní se podařilo až této trilogii, jejíž závěr překonává nejdivočejší sny. Znovu šel skutečný svět do pozadí, abych mohl sledovat poslední špatné rozhodnutí zástupce lidského druhu. Temný les končí a my s ním.

deirdre

Už zanedlho po tom, ako som vzala knihu do rúk, mi spadla sánka a tak aj zostala, kým som čítala. Zakaždým. V tej knihe je toľko prekvapujúcich zvratov, toľko informácií, že je veľmi ťažké k tomu čokoľvek napísať bez toho, aby ste nespoilerovali dej. Od začiatku do konca netušíte, ako sa situácia vyvinie. Jednu chvíľu som musela túrovať svoju slabú technickú predstavivosť na maximum, v ďalšiu sa cezo mňa prehnal emocionálny uragán, ktorý hneď vystriedali zimomriavky z čírej hrôzy. Popritom je celá trilógia prešpikovaná poznatkami snáď zo všetkých vedných odborov, a to nijak povrchne. Náročné čítanie po každej stránke, ale napriek tomu, či práve preto, som si na ňom skvelo pochutnala.