Vzpomínka na Zemi

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Půl století po Bitvě soudného dne mezi lidmi a Trisolarany stále trvá napjaté příměří, jehož zárukou je fundamentální princip temného lesa. Země díky trisolaranským technologiím zažívá dosud nevídanou éru prosperity. Lidská věda postupuje mílovými kroky kupředu a Trisolarané zase absorbují pozemskou kulturu. Zdá se, že obě civilizace budou záhy schopny rovnoprávně koexistovat v míru bez strašlivé hrozby vzájemného zničení. Lidstvo ve zlatém věku však má sklon k samolibosti. V nové éře se z hibernace probouzí Čcheng Sin, letecká inženýrka z jednadvacátého století. Přináší s sebou informace o dávno zapomenutém projektu z počátku trisolaranské krize a sama její existence může narušit křehkou rovnováhu mezi oběma světy. Dosáhne lidstvo ke hvězdám, nebo zahyne už v kolébce?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/380516/vzpominka-na-zemi-1fh-380516.jpg 4.5422

Vzpomínka na Zemi 3.

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Host

Death's End (三体•III•死神永生), 2010

Kniha Vzpomínka na Zemi

chodícírohožka

Poslední díl trilogie byl pro mě náročný. První třetina se četla skvěle, moc mě bavila... Ovšem další části se místy utápěly v popisnosti, na kterou má představivost jednoduše nestačila, ve vysvětlování technických a kosmických zákonitostí, jejichž smysluplnost nedokážu posoudit, a neustálé hibernaci, kterou končila skoro každá kapitola (působilo to na mě trochu rušivě, protože tím zpravidla končila nějaká část děje, kdy se konečně začalo něco zajímavého dít). Konec nebyl úplně špatný, ale některé prvky v něm mi připadaly hloupé a v kontroverzi se skutečnostmi popsanými dříve.

druzickaster

Parádně promyšlený závěr trilogie. Musím se přiznat, že jakmile došlo na dimenze pod nebo nad naší trojrozměrnou, měl jsme už dost problém s fantazií, ale to je vyloženě můj problém, ne autorův. Sin mě dost štvala a nevím proč zrovna ona, ale co už... jo a jsem rád, že žiju v této době kdy nám více méně stále hrouda nohu víže a ne v budoucnosti. Jednoznačně nelituju, že jsem tyto knihy četl a můžu je všechny tři jen doporučit.

Petok

Hezky to rozebral.

hanak_v_exilu

Došly mi superlativy, protože třetí díl je znovu lepší než ten předchozí. Zdálo by se, že osud Země uspokojivě uzavřel, ale to bych autorovu imaginaci hrubě podcenil. Liou Cch'-sin přišel s příběhem, který mi vyrazil dech. Běžná praxe Temného lesa je po všech stránkách mrazivá a vize dlouhé, protahované války a jejích důsledků je doslova fascinující. Jen k té ženě co zklamala lidstvo hned dvakrát jsem si cestu nenašel a upřímně nechápu, proč pro ni má autor tolik pochopení.

Rawen616

Tak je to za mnou. Jelikož v recenzích tady již zaznělo vše podstatné, začnu zpříma a pozor na malé spoilery - poslední díl, je slabší. Vrcholem trilogie je jednoznačně Temný les. I jeho závěr by mohl být "oficiálním" koncem. Ale jak už jsem napsal v recenzích u obou předchozích dílů, autor se ani u Vzpomínky na Zemi nebojí přihodit do knihy pár levelů navíc a prakticky do poslední stránky udržovat čtenáře v nejistotě, kam se celý příběh bude odvíjet. Opět tedy budeme provádět obrovské časové skoky do budoucnosti, kdy se pokaždé otevře jiný nový svět. Dočkáme se tak tentokrát i trochu postapo žánru(Australská epizoda) ale nevydržíme v něm dlouho a děj skáče dál. Města budoucnosti dají vzpomenou na Setkání s Rámou od Clarka. Za velice zdařilé považuji "pohádky" do nichž jedna z hlavních postav zašifruje důležité sdělení. Ty by totiž obstály klidně i jako samostatné fantasy. Bohužel(pozor na spoilery) jakmile konflikt s Trisolarany ustoupí na vedlejší kolej a lidstvo začne řešit další problém, svižnost knihy trochu utrpí. Samotná závěrečná část je docela depresivní a smutná záležitost a úplný konec má téměř biblický charakter.

Jako celek je samozřejmě celá Trilogie skvělá. I když se dá (čistě podle mne) kvalita knih vyjádřit grafem, kde křivka stoupá s prvním dílem, následně dosáhne svého vrcholu s dílem druhým a u třetího mírně klesá až se srovná do roviny asi tak o třetinku pod svých vrcholem. Autor opravdu nešetří fantazií a do poslední stránky do vás valí jednu nepředstavitelnější teorii či technologii za druhou. Ve Vzpomínce se k tomu všemu přidávají i čtyř a více/méně rozměrové vesmíry a cesty do budoucnosti už ne o staletí ale klidně miliony let. Celkové vyznění trilogie je rozhodně pesimistické a depresivní oproti většině známých a populárních scifi a nemusí to každému sednout. Lidstvo tu není žádný pokrokový objevitel vesmíru ale musí se spokojit s rolí ustrašeného hmyzu, který by měl dělat vše pro to, aby si ho pokud možno nikdo nevšiml. Příměr s tím, jak se chovaly lidské "vyspělé" civilizace k "zaostalému" domorodému obyvatelstvu nově objevených kolonií tu funguje v rámci celého vesmíru a je bohužel naprosto logický a reálný. Vyvinutější vždy ničí nebo ovládne slabšího. Ani ne tak z důvodů povýšenosti ale zkrátka proto, že slabší se za pár století může vyvinout a začít se chovat stejně a je to tedy existenčně výhodné do budoucna. Znič nebo podmaň konkurenci v době, kdy ještě nemůže být konkurencí. Geniálně děsivé a reálné. Můžeme si tak z knihy odnést sdělení, že bychom si měli vážit toho co máme, protože budoucnost nemusí být zrovna růžová, na druhou stranu je zde i jistá výzva k objevování a opuštění rodné hroudy. Ale je nutné počítat s následky a ty mohou být ve vesmírném měřítku obrovské.

Verdikt celé trilogie: Rozhodně dobré, velmi originální a značně nezvyklé scifi i když s trochu nevyrovnanou kvalitou a občas přeci jen poněkud zvláštními nápady a s opravdu vysokými nároky na čtenářovu fantazii.

michaela8442

Nezklamala. Rozhodně mě celá trilogie nadchla, byť v oblasti vědecké, či jak ji nazvat, jsem cizincem takřka nepolíbeným. Jako milovník sci-fi již od útlého mládí se sice orientuji v pojmech jako světelný rok, astronomická jednotka, černá díra apod. ale tím končím. Nicméně mi to vůbec nevadilo, jen kniha vyžadovala maximální soustředění. Opět mě uchvátil košatý děj, hluboké myšlenky, propracované postavy a jejich příběhy, prolínající se díky hibernaci staletími. Trpěla jsem se Sin až do konce, věřila v happy end, který... a víte co, nechte se překvapit :-)

OdvaznyMladyMuz

Prvních asi stopadesát stran jsem četl ve znamení vzpomínání, co se to vlastně všechno stalo v předešlých knihách. A jakž takž jsem se rozpomněl. Příběh mě tak opět vtáhnul do svého nitra. Zas a znovu dějový kotrmelec střídal parakotoul. Leckdy jsem si v těch motanicích slušně nabančil, ale často s dychtivým očekáváním další akrobatické vložky. Číst takové sci-fi je vážně zábava i v případě podobného špalku, protože autor dávkuje text velice střízlivě, mění prostředí, přenáší čtenáře mezi staletími. Čte se to vážně snadno, mnohem snadněji než některá jiná i třeba třetinová díla světové science fiction. Celá trilogie má vzestupnou tendenci, po úvodním Problému tří těles kvalita prudce stoupla Temným lesem a v této vlně se nese i závěrečná Vzpomínka na Zemi. Nelze hodnotit odděleně, všechny tři knihy jsou neoddělitelným celkem. Tleskám a těším se, čím mě tento plodný autor nadchne příště.

"Vesmír je obrovská, temná propast. A my jsme si rozsvítili..."

"Slabost a nevědomost nejsou překážkou existence, ale arogance ano."

D_yabel

Musím říct, že takový závěr jsem opravdu nečekal. Liou se své nejlepší nápady nechal na konec. Po Temném lese jsem si myslel, že něco takového nejde, ale to jsem se šeredně mýlil. Téměř z každé stránky na vás skáče nějaký nový, nápad, myšlenka nebo koncept. Což je ve sci-fi obdivuhodný výkon. A vše se nakonec protne v jednom z nejlepších zakončení, jaké jsem kdy viděl. A mně je jasné, že takový čtenářský zážitek jen tak znovu nenajdu.

Pod kůží
Pod kůží