Temný les

Temný les https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345285/bmid_temny-les-VCP-345285.jpg 4 1170 1170

Vzpomínka na Zemi série

Dlouho utajovaná pravda o chystané mimozemské invazi, k níž má dojít za čtyři sta let, byla konečně odhalena a Země se vzpamatovává ze šoku. Zrádci a kolaboranti byli sice rozprášeni, na Zemi však působí sofony, subatomární vyzvědači Trisolaranů, před nimiž není úkrytu a jejichž prostřednictvím se nepřítel okamžitě dozví i o těch nejtajnějších obranných plánech lidstva. Existuje jen jedno místo, kam sofony nedohlédnou do lidského nitra. Organizace spojených národů proto světu představí čtyři jedince, do nichž vkládá svou poslední zoufalou naději: tři uznávané myslitele, vojevůdce a stratégy a jednoho obyčejného, druhořadého sociologa. Luo Ťi se ocitá v centru celosvětové pozornosti, aniž tuší, proč byl vybrán a co se od něj čeká. Ví jen, že je jediným člověkem na Zemi, kterého se Trisolarané bojí.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Host

三体II黑暗森林 (The Dark Forest) , 2008

Veruci
04.03.2019 4 z 5

Po přečtení prvního dílu jsem už tušila, co můžu očekávat. Alespoň jsem si to myslela. Autor v Problému tří těles nastavil laťku poměrně vysoko. Zde příběh dále nabírá na síle, tentokrát obohacený o něco filozofických zamyšlení. Oproti prvnímu dílu je zde také více akce, i když to pro mě primárně není to, proč knihu číst. Rozehrává se zde rafinovaná hra, jakási šachová partie, ve které má lidstvo pramalou šanci na vítězství. Kolikrát se může zdát, že leccos postrádá nějakou hlubší logiku, ale vše je do detailu promyšlené. Klobouk dolů. Naprosto úžasný druhý díl a ne, za mě by toto neměl být konec příběhu, jak tu někteří píší.

FireOfFilth
03.03.2019 5 z 5

Ve druhé knize se lidstvo snaží vzchopit a začít něco podniknout proti příchozí invazi Trisolaris. Vznikne nám tu speciální projekt Mandala, do kterého jsou vybráni čtyři lidé. Nejvíce se příběh točí okolo jednoho, Luo Ťiho. Který v průběhu příběhu provede různé věci, které si člověk myslí, že k ničemu nevedly. Nakonec se dozvíme, že v podstatě vše co vzniklo okolo projektu Mandala se zúročilo.
Přibližně první dvě třetiny knihy se odehrávají v průběhu několika let. Poté dojde k docela zásadnímu časovému skoku, kde se nám svět ukáže v dost odlišném světle. V této době také do sluneční soustavy přiletí Trisolarická sonda, se kterou si užijeme spoustu legrace.
No a také se dozvíme proč se kniha jmenuje Temný les.
Opět je tato kniha psaná dost realisticky a hlavně technologicky, kde se dozvíme vše možné.
Těším se na poslední knihu!
Celkové hodnocení 100%

LN88
23.02.2019 5 z 5

Dvojka to rozjela velmi dobře. Inteligentní sci-fi která umí překvapit.

pungoš
23.02.2019 5 z 5

Zatím nej kniha

endroo25
03.02.2019 4 z 5

Ja mam na knihu trochu jiny nazor, nez vetsina ostatnich. Mne se spis libi prvni cast knihy, kde se lidstvo pripravuje na boj s trisolarany, jeste v "nasi dobe". Jdu na treti dil.

Robin87
28.01.2019 5 z 5

Hodnocení celé trilogie – Problém tří těles / Temný les / Vzpomínka na Zemi:

Troufám si tvrdit, že řada z vás po přečtení bude mít jeden zásadní problém… nebudete vědět po jaké další knize sáhnout, aby ve Vás ukojila to, co Liou Cch'-sin zažehl. Tak to je minimálně v mém případě. Kvůli časové vytíženosti docela přemýšlím a vybírám co začnu číst, čím dál víc však tíhnu k sci-fi – tento žánr pomáhá utíkat z reality a časem se může stát drogou (ať už ve filmovém nebo knižním zpracování). Tohle všechno trilogie Vzpomínka na Zemi poctivou dávkou plní a stává se dle mého názoru momentálně nejlepší možnou volbou moderní sci-fi literatury. Tím se v žádném případě nemohou snižovat díla jiných mistrů jako A. C. Clarka (Vesmírná Odysea), nebo C.D. Simaka (Město, Přestupní Stanice), které se mne také dotkla a člověk žasne kdy byla napsána – ale zcela upřímně… oproti zmíněné trilogii čínského spisovatele to už prostě není tolik atraktivní, a to chovám obrovskou úctu k tomu jako dovedli svá díla poutavě vyprávět.

Trilogie Vzpomínka na Zemi zprvu balancuje tak neskutečně na hranici reality a sci-fi, že si někdy budete řádky předčítat znovu a hrát si s představivostí. Vždyť jen způsob, jakým se autor snaží vysvětlovat technické pozadí lidského pokroku a dění je tak reálný. Génius určitě nejsem ale mám technické vzdělání a za celou dobu jsem neodložil knihu s nechutí, že by to snad nedávalo smysl. Celá trilogie vás pohltí velmi poutavými dialogy všech postav (k čínským jménům tu padlo dost poznámek, ale mně to přišlo docela exotické a o to víc sci-fi :-)), a potom popis akčnějších momentů mě mnohdykrát nenechal vůbec klidným. Doslova mě nutil číst jednu kapitolu za druhou. Co se jednotlivých dílů týče, jak většina čtenářů zde, zastávám názor, že každý díl jde kvalitou a napětím o něco nahoru.

Každou noc, když jsem usínal a snad i spal, jsem plul v zamyšlení nad propastnou, ohromnou a nepochopitelnou velikostí našeho Universa někde u kraje Sluneční soustavy a přemítal jaký to asi může být pocit zažívat to co lidský svět v Lioueho knize – jak si myslíte, že bychom se jako Lidstvo vypořádali s takovou lekcí vědět co nás za definovatelnou dobu čeká?

S menší nadsázkou musím říct, že kniha má tak silný potenciál, že dovede ovlivnit samotný pohled na existenci a vnímání toho co cítíte, když během všedních dnů a nocí zvedne svůj pohled vzhůru ke hvězdám.

Ve zkratce, … bezva čtení, doporučuju. :-)

Knihomlok2015
28.01.2019 3 z 5

Na začátek malá rada - nevzdávejte to. Prakticky celá první polovina knihy je totiž opravdu čtenářským ořechem, ale na konci vám to víc než bohatě vynahradí, protože to jak přesně je v ní popsaná lidská povaha tváří v tvář vlastně jakékoliv krizi, to je prostě až příliš mrazivě přesné. A náš čtvrtý mediátor a jeho věrný policejní průvodce, hmmmm...
Takže jsem opravdu zvědavá, kam dál se posuneme ve třetím díle.

Dejvid
25.01.2019 5 z 5

Za mě lepší než první díl, přišlo mi, že se tam toho více dělo. Taky musím konstatovat, že nad fantazií autora je třeba smeknout. Bitva sonda vs flotila pro mě byla třešnička na povedeném dortu, tu jsem si vyloženě užil :-)

namornice
23.01.2019 5 z 5

Pokračování sci fi trilogie Vzpomínka na zemi. Jsem asi v polovině Temného lesa a zase jsem naprosto nadšená. Trochu víc politiky než v prvním díle, ale opět brilantně napsaný a čtivý. Pageturner! Začínám být závislá.
Update - Dočteno!
Jo, jo, jo! Pokračování Problému tří těles je ještě lepší než první díl. Je tu trochu více politologie, hlavně na začátku, kdy už celej svět ví o invazi Trisolaranů a postupně se připravuje na střet. Četlo se mi zezačátku trošku pomaleji, ale po pár desítkách stránek jsem se do toho včetla a hrozně mě to chytlo. Hlavní hrdinku z prvního dílu nahradil nový hlavní hrdina. Luo Ťi mi byl jaksi víc sympatickej než Jie Wen Tie z prvního dílu. Trochu míň fyzikálních zákonů a víc dějových linek a zvratů. A autorova fantazie a styl psaní - někdy až skoro poetické výrazy jsou stejně jak v prvním díle opět skvělý. Hlavní myšlenka temného lesa je stejně úžasná jak hrůzostrašná. Temný les byl ještě lepší než první díl. Už se úplně třesu na další.

Lila94
22.01.2019 5 z 5

Perfektní pokračování k Problému tří těles. V rámci sci-fi knih snad nejreálnější náhled do budoucnosti. Doporučuji, tahle série je úplně něco nového. A je to osvěžující.

Johncze
16.01.2019 5 z 5

Nejlepší počtení za poslední dobu a spolu s Nadací prozatím nejlepší sci-fi. Výborně, až snad geniálně, vymyšlený příběh, postavy a zvraty a přitom je to skvěle napsáno, takže se to výborně čte - hltá. Navíc to celé dává i smysl a člověk nad tím může i popřemýšlet. Výsledek ještě o kus převyšuje první díl.

Ventimiglia
13.01.2019 5 z 5

Dokonalé čtení pro všechny, kdo nemilují předvídatelné knihy: když už někdy náhodou mám pocit, že vím, kam to směřuje, vzápětí přijde zvrat a všechno je jinak. A konečně vím, proč se to jmenuje Temný les!:) Jako bonus působivé popisy vesmíru, technologií i katastrof. A velká dávka existenciální skepse. Přežití je primární potřeba každé civilizace. Civilizace se neustále rozvíjí a šíří, ale celková hmota ve vesmíru zůstává konstantní. Řetězec podezření se rozjíždí. Jdu si přečíst trojku.

B4LU
12.01.2019 3 z 5

Je mi líto, ale tohle je výrazně horší než P3.
Kniha je na to, kolik děje v sobě obsahuje, neúnosně dlouhá. Na rozdíl od P3, kde všechny pasáže (nebo jejich většina) nakonec zaklapnou do celkové mozaiky, tady z nich velká část vyzní úplně do ztracena - a jedná se o celé příběhové linie valné většiny postav (jejichž osud je v některých případech opravdové zklamání - třeba Pej-Chaj).
Popis budoucnosti lidstva na mě působil hrozně uměle a celkově nereálně, nebo možná jen... nevýrazně? Já nevím. Samostatné flotily byly dobrý nápad, ale civilizace na povrchu Země byla velmi... zvláštní, mírně řečeno.
Už někdy od půlky knihy jsem se proti tomuhle obrnil v naději, že mi tyhle nedostatky alespoň vynahradí závěr, jenže opět bohužel. Celá pointa Temného lesa je popsaná na posledních pár stranách, a rozhodně nemá takovou váhu jako závěr P3 - jasně, je taková sympaticky pochmurná, ale v podstatě jde zcela v souladu s P3 a až tak překvapivá mi nepřišla (plus je téměř vzápětí vyvrácena tím, že vznikne spolupráce).
Les pro mě po P3 představuje zklamání. Třetí díl mám díky svému záchvatu nadšení z P3 koupený taky, ale popravdě nevím, jak moc se mi do něj nyní chce.

michal3736
11.01.2019 5 z 5

WoW...ten konec ? Pecka !!!

rudolf2639
07.01.2019 2 z 5

Lepší než jednička naprosto strhující děj za 7 hodin jsem to zhltnul. Promiň Ježíšku ;-) je to perfektní trochu scifi detektivka a naprosto drtivá fantazie autora o naší společnosti. Dokonale propracované postavy. Stačí dvojka a jednička. Trojku nepotřebujete.

Fondis
05.01.2019 5 z 5

To je prostě skvělé!!!

azzies
05.01.2019 4 z 5

Jako druhý díl série velice slušné čtení. Tady už to trochu víc odsýpá a docela dost se toho děje. Většina děje ale dává smysl a jen velice těžko se kniha odkládá,dokud není dočtená

wildavk
02.01.2019 5 z 5

2 díl série mi připadal ještě lepší a pro mě překvapivé vyústění. tato serie opravdu stojí za to přečíst.

petr9807
09.12.2018 5 z 5

Předchozí díl mne totálně pohltil, proto jsem s přečtením pokračování neváhal. Ze začátku jsem byl dost zklamaný. Připadalo mi, že autor vždy přijde s něčím poutavým, ale pak udělá krok zpět. Od poloviny knihy jsem ale na vše zapomněl. Takový spád jsem nečekal. Kniha jednoznačně dostála své pověsti. Pro mě se automaticky řadí po bok sci-fi klasik.

Haluz_Horka
04.12.2018 5 z 5

Uzasna kniha, tesim se na 3.dil.